IJmuider Courant De Krant De West-Indische delegaties bij H.M. de Koningin Naar beheersching der Atoomkrachten 60o Jaargang Xo. Ï83G3 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 20 Juni 1940 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. T~>E spoorwegverbindingen met het Oos- ten des lands zullen worden versneld. Zij zullen ook worden vermeerderd; men zal later in den avond kunnen reizen. Dit is een goed bericht. Het beteekent weel een nieuwe materieele verbetering in den toestand bij de vele, die sinds de be vrijding zijn ingetreden. Maar de krant is ook een verkeersmid del, een zeer belangrijk verkeersmiddel tusschen de menschen onderling. Dat het zich tot den geest richt maakt het vooral niet van minder beteekenis. Als ik nu lees dat de Fransche dagbladen weer in om vang verdubbeld worden zij waren al tweemaal zoo groot als de Nederlandsche voel ik wel eenige bitterheid over de wijze, waarop deze zaak in Den Haag verwaarloosd is. De Fr arisch en zijn ten aanzien van het verkrijgen van kranten papier in geen gunstiger positie dan wij. Hun land bezit een rijken bodem, zoodat zij een ruimer keus in voortbrenging hebben. Maar daartoe behoort geen bruik baar papierhout. Evenals wij zijn zij daar voor aangewezen op de bosschen van Noordelijke gebieden. Onze financieele toestand is slecht. Maar de Fransche is niet beter. Zelfs baart de voedselvoorzie ning in Frankrijk veel grooter zorgen dan de onze en zoo was het verleden jaar ook al. Niettemin heeft men in dat land ge zorgd dat het verkeersmiddel Dagblad tijdig in staat werd gesteld, zijn belang rijke taak naar behooren te vervullen. Men heeft dat niet gedaan om de kran- tenmenschen een plezier te doen. maar omdat men er een landsbelang in zag. Zoover is men nu in Den Haag ook. Maar het heeft zooveel tijd gekost om dit be grip te doen doordringen, ofschoon de vakmenschen van de bevrijding af geen poging onbeproefd hebben gelaten om te bewerken, dat men op de internationale papiermarkt achteraan de queue is ko men te staan. Ik heb al meer over deze zaak geschre ven. Ik doe het opnieuw, nu het Neder landsche bericht over verbetering van het spoorwegverkeer en het Fransche over verbetering van het dagelijksch nieuws- en voorlichtings-verkeer er aan leiding toe geven. De oude methode van doorhameren op het aambeeld is nog al tijd de beste om resultaten te bereiken. Een jaar geleden is in Den Haag voor gesteld. dat het dagbladbedrijf in Neder land zelf de zaak in orde zou maken. Was dat voorstel aanvaard, dan zou zij nu al lang en breed in orde geweest zijn. Maar men wilde het bepaald beter we ten dan de vakmenschen. Nu zal het een meevaller zijn als die er nog in slagen kunnen om iets te bereiken, want zij zijn van de markt weggehouden en de markt is uitverkocht. Er bestaat op het oogen- blik nog geen enkel vooruitzicht oo ver grooting van den omvang der Neder landsche dagbladen De schuld van de vakmenschen is dat niet. Het komt mij voor dat alles in het werk gesteld moet worden om verandering in dezen toestand te brengen. Het Neder landsche herstel is te dezen oozichte ach terop bij dat in andere landen. Buiten- landsche bezoekers, zelf gewend aan pa pier-restricties in hun land, beschouwen niettemin de Nederlandsche dagbladen met stomme verbazing en vragen: hoe is dit mogelijk? De Engelsche pers klaagt over haar eigen papier-beperkingen. Zij beschikt over een veelvoud van onze toewijzingen, maar voelt zich nog geremd omdat zii meer zou willen doen. De Bel gische. Zwitsersche en Scandinavische dagbladen zijn alle veel ruimer van grondstoffen voorzien dan de onze. Dat beteekent dus, dat ook in die kleine lan den een veel ruimer voorlichting bestaat dan in Nederland, hetgeen het herstel en de samenwerking der bevolking dagelijks en direct bevordert. Wij putten ons uit in pogingen om in onze kleine ruimte zooveel mogelijk te geven, maar kunnen velerlei niet toelichten en velerlei niet stimuleeren en bevorderen op de wijze, waarop wij weten dat dit zou moeten ge beuren, eenvoudig en alleen omdat het panier ontbreekt. Er is in deze zaak een kortzichtig en bekrompen beleid gevoerd. R. P. Amerikaansche Kruiser naar Triest Te Washington is officieel bekend ge maakt dat de zware kruiser „Fargo" bü wijze van voorzorgsmaatregel \*anuit Malta naar Triest is gezonden. In offici" eele kringen te Washington wordt deze geste beschouwd als eeu gevolg van de toenemende spanning rond Triest met het oog op de naderende beslissing van de vier ministers te Parijs. De Vereenigde Staten, aldus deze kringen, zijn vastbe sloten hunne verplichtingen inzake Triëst na te komen. Oorlogsschepen van Engeland en de V.S. liggen in de Golf van Venetië nabij de kust van Venezia Giulia, de Adriati- $che provincie, die zoowel door Italië als door Joego-Slavië wordt opgeeischt. Volgens een officieel Joego-Slavisch communiqué van 21 Juni liggen vijf Brit- sche oorlogsschepen verankerd in de ha ven van Triëst. Aanbieding der petities „tot versteviging van den band tusschen de deelen van het Koninkrijk'' Dinsdagmiddag om lfi.00 uur zijn de heide West-Indische delegaties, die namens de West-Indische gebiedsdeelen hun petities kwamen aanbieden, door H.M. de Koningin in het paleis „het Loo" ontvangen. Zij werden bij hun komst verwelkomd door den hofmaarschalk jlir. ir. Siclcinghc en den kapitein-vlieger van ZliuiIcq-Bergmaan, waarna de delegaties in de gelegen heid werden gesteld de petities aan H.M. aan te bicden. Hef woord is aan Gustave le Bon: Een volkdat onophoudelijk om gelijkheid roept, is er na aan toe slavernij te aanvaarden. Naar zelfbestuur voor Suriname en Curacao In de petitie van Suriname wordt het levendige verlangen der Surinaamsche bevolking vertolkt, dat aan dit gebieds deel de vrijheid worde gegeven eigen in wendige aangelegenheden te regelen. De Staten van Suriname steunen daarbij op de Koninklijke rede van 1942, waarin on der meer een rijksverband in het uitzicht werd gesteld waarin de leden van het Koninkrijk het zelfbeschikkingsrecht zou den verkrijgen. De Surinaamsche petitie zegt verder dat de consequentie hiervan met zich brengt dat Suriname zijn eigen constitutie vaststelt. Een bijgevoegd me morandum geeft de beginselen van deze grondwet, zooals zij volgens oordeel der Staten dient te worden vastgesteld. De Curacaosche petitie legt den nadruk op het verouderde stelsel van het bestuur, dat steunt op koloniale beginselen, en deelt mede een commissie te hebben sa mengesteld die met de Nederlandsche re geering zal overleggen op welke wijze aan Curasao een zelfbestuur als genoemd in de Koninklijke rede, kan worden ver leend. Het Surinaamsche grondwetsontwerp De beginselen, volgens welke naar het oordeel der Surinaamsche Staten de nieuwe grondwet moet worden vastge steld, behelzen o.m. de benoeming van een gouverneur door de Koningin voor den tijd van vier jaren, uit een voor dracht van drie personen door de Staten. Deze gouverneur is niet verantwoordelijk, bij hem berust de uitvoerende macht. De Staten zullen bestaan uit 21 leden die tezamen met den gouverneur de wet gevende macht uitoefenen. De regeering zal worden uitgeoefend door den gouver neur en de hoofden der departementen, die door den gouverneur zullen worden benoemd en ontslagen. Er wordt recht gesproken in naam des konings. De organisatie en samenstelling van de rechterlijke macht wordt bij de -wet geregeld. Benoeming van rechters geschiedt door den gouverneur uit een voordracht van de Staten van 3 personen. De rechters worden voor het leven benoemd, onder voorwaarden bij wet te regelen. Het muntstelsel wordt bij wet geregeld. Verder zegt de petitie, dat de Staten van Suriname, in het volle besef dal over het volledige zelfbeschikkingsrecht van Suriname eerst na de aanstaande rijks conferentie zal worden beslist, niettemin Gezamenlijk communiqué Na hun bezoek aan H. M. de Ko ningin hebben de West-Indische delegaties gezamenlijk het volgende communiqué uitgegeven: „De mogelijkheid van een misver stand, dat onze komst de zorgen van de Nederlandsche regeering zou kun nen vergrooten, willen wij .uit den weg ruimen door te verklaren, dat het doel van onze petities is een grondslag te leggen voor samenwer king in Rijksverband voor wat be treft Suriname en Curagao. Daarvoor is noodig, dat de volken in West- Indië in de gelegenheid worden gesteld mede te werken door middel van eigen besturen. Invoering van zelfbestuur is mogelijk binnen het kader zelfs van de bestaande grond wet. Wij zijn uitgegaan van de ver onderstelling, dat er een Rijkseenheid tot stand komt in den geest, door H. M. in hare Koninklijke rede van 6 December 1942 tot uitdrukking gebracht." van oordeel zijn dai de grondwet de ge legenheid openlaat dat in de Surinaam sche staatsregeling enkele wijzigingen kunnen worden aangebracht, die al aan stonds tegemoet komen aan het in Su riname levende verlangen naar grootere zelfstandigheid, welke wijzigingen in een eveneens afzonderlijk hierbij gevoegd memorandum worden aangegeven. Deze wijzigingen zijn o.a.:- Dat artikelen, die den gouverneur alle macht geven in geval van oorlog of op stand en hem alle macht geven bij drin gende omstandigheden, dienen te verval len. Het artikel, bepalende dat regeling bij algemeenen maatregel van bestuur kan geschieden, indien de staten een hun tweemalen aangeboden ontwerp-landsver. ordening niet goedkeuren, dient te verval len. Het artikel, dat den gouverneur de be voegdheid geeft op eigen gezag en ver antwoordelijkheid landsverordeningen, vast te stellen, dient te vervallen. De vaststelling der begrooting dient niet meer door den Nederlandschen wetgever te kunnen geschieden, doch bij uitsluiting door de Surinaamsche wetgevende or ganen. In verband hiermede zal dit ar tikel dienen te vervallen. De stem uit Curacao De petitie die de delegatie uit Curasao aanbood, bevatte niet een gedetailleerd ontwerp ter grondwetsherziening, doch wel wordt aangedrongen op wijziging van het huidige bestuur hangende de bespre kingen over de verwezenlijking va. h-t zelfbestuur. De petitie zegt onder meer: „Dat de algemeene ontevredenheid over het bestuursstelsel in Curagao ingrijpende veranderingen, in afwachting van de de finitieve constructie van het Koninkrijk, uiterst urgent maakt, daar het bestuur van Curagao. berustend op verouderde koloniale beginselen, nog heden autocra tisch is en derhalve een democratische structuur onmogelijk maakt; dat de Nederlandsche regeering niet bekend is met Curagaosche toestanden en veelal eenzijdig wordt ingelicht; dat de staten van Curagao er innig van overtuigd zijn, dat de gebleken bereid willigheid van Curagao met Nederland samen te werken, zal leiden tot verstevi ging van den band tusschen de deelen van het Koninkrijk bij de vorming van een gemeenebest van Nederlandsche volkeren op grondslag van gelijkheid en gelijkgerechtigheid. Vi jf jaar voor Arnold Meijer Hedenochtend om 10 uur is Arnold Meyer door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld ter zake van „hef voortgezet misdrijf van opzette lijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen", tot een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek van voorarrest, waar onder tevens begrepen den tijd, dien hij, op last van het militair gezag in het kamp te Vught heeft doorgebracht. Hij werd voorts ontzet uit het actief en pas sief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar. Arnold Meyer heeft acht dagen den tijd om in cassatie te gaan. Coördinatie van het Amerikaansche met het Russische plan Leden van de Life Guards en de Horse Guards, die de Engelsche Koninklijke familie bij haar offlcieelc tochten cscor- tco ren. droegen weer hun traditioneele kleurrijke uniformen niet gepluimde helmen en kurassen. Een der manschap pen legt met behulp van zijn kameraden de laatste hand aan zijn omvangrijk tollet. (I*) Atoomcommissie zal alle voorstellen bestudeeren De commissie voor atoom-energie der Vereenigde Volken kwam Dinsdagavond wederom te New-York in zitting bijeen, ter bespreking van de twee voorstellen, van de Vereenigde Staten en Rusland, voor internationale controle der atoom energie. Het Amerikaansche plan stelt voor de controle op te dragen aan een genootschap tot ontwikkeling der atoom energie der Vereenigde Volken, die het recht zou bezitten overtreders der inter nationale overeenkomst te bestraffen. Het Russische plan maakt de controle onder geschikt aan den Veiligheidsraad en geeft den grooten mogendheden een vetorecht ten aanzien van beslissingen over de atoomenergie. De Fransche gedelegeerde Parodi ver klaarde, dat beide plannen veel gemeen hebben, en dat het niet onmogelijk is een compromis te vinden. Hij stelde voor een werk-commissie in het leven te roepen, die de werkmethoden der commissie zou moeten bestudeeren. De Poolsche gedelegeerde, dr. Lange, steunde het Russische voorstel. Hij legde vooral den nadruk op de wenschelijkheid. dat de regeeringen bij de wet overtreders van de internatiopale overeenkomst straf baar zouden stellen. Het Amerikaansche voorstel, den aanmaak van atoombom men stop te zetten en de reeds vervaar digde bommen te vernietigen, juichte hij toe. De Nederlandsche gedelegeerde, mr. van Kleffens, verklaarde dat het Amerikaan sche en het Russische plan volstrekt i strijdig zijn. Hij drong er bü de op aan niet problemen als het vetorecht en de bestraffing van overtreders te be handelen voor men het er over eens ge worden was welk plan men in praktijk wenscht te brengen. Naar mr. Van Klef fens verklaarde zal Nederland zelf geen plan indienen. De commissie moet haar taak. het op stellen van een ontwerp, beginnen „in een geest, en met een verhevenheid en een plichtsbetrachting die in overeenstemming is met dc majesteit van onze taak", aldus mr. van Kleffens. VETO ONGEWENSCHT. Kolonel Khalifa, de Egyptische afge vaardigde. verklaarde dat hij het Ameri kaansche plan geheel en al steunde. Egypte kan zich niet vereenigen met het behoud van het vetorecht, zooals Rusland voorstelt. Evatt de Australische gedelegeerde, zeide, dat Australië in het algemeen met het voorstel van Baruch accoord ging. Hij meende, dat Gromyko's suggesties ter zake van verbod van vervaardiging en gebruik van atoomwapenen in het Ameri kaansche plan verwerkt zouden kunnen, worden. Hij was het niet eens met Gro myko's gedachte van behoud van het veto-recht inzake atoom-aangelegenheden. Op voorstel van Evatt werd ten laatste besloten een werkcommissie, bestaande uit de leden van de commissie, in te stel len, welke alle ter tafel gebrachte voor stellen zal bestudeeren. De bijeenkomst werd daarna verdaagd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1