■PUl Een 11.000 tonner gaat van stapel loopen IJMUIDEN Uitreiking oistributiebonnen Voor het afhalen van distributiebonnen zijn aan de beurt voor de inwoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis de letters T t/m V op Donderdag 27 Juni en de letters W t/m Y op Vrijdag 28 Juni in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. Achttien sleepbooten naar Finland In Rotterdam is. zooals wij reeds eerder berichtten, uit de Finsche hoofdstad aan gekomen de ijsbreker Sisu met aan boord 146 Finsche zeelieden als bemanning voor de in Schiedam liggende achttien sleep booten. Deze waren oorspronkelijk be stemd voor Nederland doch werden door de Nederlar.dsche regeering aan Finland overgedaan. De sleepbooten die deze week op eigen kracht naar Finland zullen ver trekken zullen worden verbouwd als ijs- breker of als sleepers voor houtvlotten. Weekoverzicht Scheveningen. In de week van 8 tot en met 14 Juni kwamen binnen 2 trawlende motorloggers met f 9945 besomming en 93 kotters en schokkers met f 24211. De aanvoer bedroeg 60200 K.g. .met een opbrengst vai\ f 34194. Van de haringvisscherij kwamen in de zelfde week binnen 14 motorloggers met 228 last maatjesharing, zijnde de vangst van 45 schepen. De totale aanvoer in dit seizoen bedraagt 405 last maatjesharing van 76 vaartuigen. De prijzen varieerden van f 94 tot f 283 per ton. Vlaardingen. In Vlaardingen kwamen aan de vischhal 1 motortrawler en 1 stoomtrawler met to taal f 7824 netto-besomming. Van de haringvisscherij kwamen binnen 9 schepen met 156 last van 23 schepen. De prijs van de haring bedroeg naar grootte en kwaliteit f 110 tot f 234 per ton. Eindelijk weer een waterschout Met de benoeming van den heer W. G. Meijboom, secretaris van de Reedersver- eeniging en van het Centraal Administra tie Bureau tot waterschout is een einde gekomen aan het „waterschout-looze tijd perk". Na het overlijden in oorlogstijd van den vorigen functionaris den heer W. Lande- weert bleef de plaats onbezet, hetgeen geen bezwaren opleverde, omdat het ambt tijdens de Duitsche bezetting een sine cure was. Maar toen de Duitschers ver dwenen waren en er weer trawlers naar zee gingen, deed zich de behoefte aan het vervullen van het waterschout-ambt spoedig gevoelen. Dit werd toen ambts halve vervuld door den commissaris van politie. Het bezwaar was echter, dat men voor het monsteren steeds naar het Ti- beriusplein moest, ook al gold het een gewone aanvulling van de monsterrol. Van vele zijden is daarna aangedron gen op het opnieuw aanstellen van een waterschout in IJmuiden, hetgeen dan thans eindelijk is geschied, nadat deze be noeming al geruimen tijd in de pen was. De Tegelberg Het m.s. „Tegelberg" van de K.P.M. zal begin Juli met passagiers, van Am sterdam naar Indië vertrekken. De Jantjes Het tooneelgezelschap Bouber zal Don derdagavond a.s. in het Thalia-theater een opvoering geven van het bekende tooneel- stuk „De Jantjes". Medewerkenden zijn o.a. Herman Bouber, Aaf Bouber en Emmy Arbous. Vacantiefonds bouwbedrijven Naar aanleiding van de mededeeling, betreffende het vacantiefonds voor de bouwbedrijven, verzocht men ons nog het volgende te willen melden: Met het oog op de nieuw uit te reiken boekjes voor het bonnenjaar 19461947 en de contróle die op het verstrekken van bonnen zal gehouden worden is het noodzakelijk dat georganiseerde arbeiders bij het inleveren van hun bonnen hun lidmaatschapboekje of contributiekaart toonen. Nieuwe boek jes worden later alleen verstrekt -op ver toon van een bewijs van den werkgever. Hieraan zal streng de hand worden ge houden. De „Westerdam" overgedragen. In tegenwoordigheid van burgerlijke, militaire en marineautoriteiten is Maan dag op indrukwekkende wijze de overne ming geschied van het op de werf Wilton Fijenoord te Schiedam voor rekening van de Holland-Amerikalijn gebouwde motor schip Westerdam, een schip me! een ver leden zooals weinig andere, omdat het tijdens den oorlog tot twee maal toe door ondergrondsche strijders lot zinken werd gebracht, om het te ontfutselen aan den greep van den vijand. Terwijl de seheepsfluit met zwareo dreun over de Nieuwe Maas baste, de harmonie van de Holland-Amerikalijn het Wilhelmus speelde en een illuster gezelschap in de houding stond, daalde langzaam de vlag van de werf en stegen de groen-wit-groene banen van het dundoek der Holland-Amerika lijn, ten teeken, dat kapitein Th. Jaski het bevel had aanvaard over dezen nieuwen tienduizendtons bodem. Uit het V.Z.V.-kamp A.s. Donderdag zullen in de Heerendui nen weer twee polowedstrijden worden gespeeld. Het le zevental der dames en het derde der heeren zullen den wedstrijd aanbinden tegen resp. H.P.C. 1 en H.V. G.B. 4. Woensdag gaat het eerste dames- en het eerste heeren-zevental naar Alkmaar om daar D.A.W. te bekampen. Wij dur ven ons hier niet aan een voorspelling te wagen daar de krachten van Alkmaar nog niet geheel en al bekend zijn. Een kans hebben onze ploegen zeker en vooral de dames kunnen twee punten rijker naar huis keerert. Als ook de heeren deze prestatie zouden kunnen leveren, dan ra ken ze al een eind in de richting van het kampioenschap, want dan hebben ze op D.J.K. na alle tegenstanders een keer gehad. Zaterdag tenslotte speelt het derde hee ren-zevental in Haarlem tegen D.W.T. 2. Een zware taak. Met één punt zouden we al heel tevreden moeten zijn. Op 27 Juni zal van (lc hellingen van de „Caledon Shipbuilding and Engineering Co. Ltd." in Dundee (Schotland), het mo* torvrachtschip „Modjokerto" in het water glijden. Het werd voor rekening van den Rotterdamschen Lloyd gebouwd. Het schip behoort tot de serie, die oor spronkelijk deel uitmaakte van het En- gelsche scheepsbouwprogramma Bij het einde van den oorlog was nog een aantal van die schepen op Engelsche en Schot- sche werven in aanbouw. Door tusschen- komst van het Nederlandsche ministerie van Scheepvaart is de Rotterdamsche Lloyd in de gelegenheid gekomen een van die schepen van het Britsche „Ministery of War Transport" over te nemen en te laten afbouwen. De eerste „Modjokerto". De „Modjokerto" is het tweede schip, van dien naam, dat tot de vloot der Oud-Katholieke Kerk Tot kapeiaan bij de O.K gemeente te Schiedam heeft de aartsbisschop van Utrecht, Mgr. dr. A. Rinkel, benoemd onzen oud-plaatsgenoot, den zeereerw. heer C. Tol Pzn., thans prefect aan het Seminarie te Amersfoort. Aan prof. B. A. van Kleef te Cuiemborg is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als secretaris van de commissie van beheer over het pensioenfonds ten be hoeve van de geestelijken der Oud-Kath. Kerk van Nederland en hun weduwen en weezen. In diens plaats is door het Episcopaat benoemd pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, te Haarlem en deken van het bisdom Haarlem. VELSEN De P.S.V. W estelijk kampioen maatschappij heeft behoord. Het eerste is tijdens den oorlog verloren gegaan cn het was in het bijzonder het tragische lot van dit schip en zijn bemanning, dat het nieuwe schip den ouden naam heeft ge geven. De eerste „Modjokerto" is op 1 Maart 1942 kort na vertrek uit de haven van Tjilatjap door een Japansch oorlogsschip aangevallen en tot zinken gebracht, waarbij de geheele bemanning om het leven kwam. Een ander schip van den Rotterdamschen Lloyd ving een bericht over een achtervolging op, en kort daarna weer één dat het schip zinkende was. Dit zijn de eenige berichten welke ooit van het schip weiden ontvangen. Het nieuwe schip zal in het najaar voor den dienst gereed zijn, het heeft een draagvermogen van circa 11.600 ton. De dienstsnelheid zal 15 mijl bedragen en het schip 2al plaats bieden aan 32 passagiers. Onderwijsvernieuwing Gisteren vond in het Rex Theater een bijeenkomst plaats van onderwijzers (essen), werkzaam bij de Openbare en Christelijke lagere scholen. Ook deze (tweede) bijeenkomst stond in het teeken der onderwijsvernieuwing. De inspecteur van het lager onderwijs, de heer Dün, had bericht van verhindering gezonden. Na ingeleid te zijn door den heer P. H. v. Os, werd in de ochtendbijeenkomst het woord gevoerd door den heer Nijdam, hoofd der school te Nek. Deze spreker, die op onderwijsgebied gevoeglijk een autoriteit genoemd kan worden, had niet alleen veel bijzonders te vertellen, doch kon ook veel interessants uit zijn praktijk laten zien. Zoowel voor het een als voor het ander bestond intense belangstelling. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd dan ook druk gebruik gemaakt. De heer Nijdam eindigde zijn causerie aldus: „Wij, onderwijzers, moeten trachten ons zelf meer op den achtergrond te houden en meer respect te krijgen voor de per soonlijkheid van het kind". Behandelde de heer Nijdam eenige be langrijke punten voor de hoogere leer baren. mej. Buys, onderwijzeres aan de Bloemendaalsche Schoolvereeniging, deed zulks des middags voor de lagere leer jaren, Ook zij genoot de algeheele belang stelling van haar auditorium en het werk harer leerlingen werd aandachtig bekeken. Zij wees erop, dat alles, wat te zien en te hooren was, moest worden opgevat onder het motto: Zooals het „kan", niet zooals het „moet". Rest nog te vermelden dat de heer Noy een interessant resumé gaf van een lezing, gehouden door een Belgisch on- derwijs-inspecteur, waarin deze om een vergelijking trok tusschen den Belgischen vernieuwer Decroly en Kees Boeke. De heer 3. Bus gehuldigd Het was Maandag voor den heer Jb. Bus, dié zijn veertig jarig arbeidsjubileum in dienst van Van Gelden Zonen N.V. Ko ninklijke Papierfabrieken herdacht, onge twijfeld een dag, waaraan hij met ge noegen zal kunnen terugdenken. Zooals gebruikelijk werd de jubilaris des ochtends op het directiekantoor ont vangen, waar hij hartelijke en waardee- renae woorden voor zijn verdiensten mocht hooren. Daarbij bleef het echter niet, want met een enveloppe als geschenk der directie kreeg de jubilaris ook het vereerende getuigschrift van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel be nevens een schriftelijken gelukwensch van de hoofddirectie te Amsterdam. Een hartelijke huldiging volgde daarop in de afdeeling pakkamer-expeditie, waar de heer Bus bijna zijn geheelen diensttijd heeft doorgebracht en waar zoowel het personeel van de snijzaal als dat van de expeditie tegenwoordig was. De heer G. Duinker, chef van de expe- ditie-afdeeling, richtte zich hier tot den jubilaris, van wien hij zeide, dat deze steeds vol ijver en ambitie zijn werkzaam heden, die groote nauwgezetheid ver- eischen, heeft verricht. Namens beide afdeelingen overhandigde -nv o^der hartelijke gelukwenschen den jubilaris een fraaie Fransche pijp met tabakszak. Tennis-competitie Velserbeek IWestrust V G1. J. A. v. Splunter—P. Barend 8—6. 57. 63. r. DalmeyerE. de Nijs Bick 6l. 36. 60. Mevr. N. Burger—Mej. L. Tjabbes 46. 36. Mej. M. Kwak—Mej. W. Leendertz 6—2. 7—9, C—2. Mevr. N. Burger en J. A. van Splunter—Mej. L. Tjabbes en P. Barend 3—6, 6—3. G—2. Me.i. M. Kwak en T, de Weerd—Mej. W. Leendertse en B. Sanders 64. 6—2. T. de Weerd en J. Dalmeyer—P. Borend en B. Sanders 7—9, 6—4, 6—0. Filmavond U.V.V. De U.V.V. belegt a.s. Vrijdag een film avond in de Nijverheidsschool. Hierbij treedt als spreker op de heer D. Demmers met het onderwerp: „Jeugd- en club werk'.' Het doel van dezen avond is om aan te toonen hoe dit werk kan worden verricht en wat bij goede leiding bereikt kan worden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: F. Hofman, d.. Napierdwars straat 3. IJmuiden; C. C. Hamers, z., Fazan tenlaan 40, IJmuiden-Oost; W. v. d. Meer, z., Da Costalaan 51, Driehuls: M. L. Spaans, d.; Hofdijklaan 35, Driehuis; A. Honing, d.. Gr. Hout- en Koningsweg 34. Velsen-N.Jac. Prins, d.. Snelliusstraat 5, IJmuiden: J. C. Mattiesing. d., R. Claeszenstraat 29, Ifmuiden- Oost; L. Zwart, z„ de Ruyterstraat 128, IJmui. den-Oost; C. Nieuwenhuisen, z., Wijker- straatweg 209. Velsen-N.; J. Clots, z., Bloem- straat 73. IJmuiden; M. D. Suis. z.. Ceder straat 50. IJmuiden-O.; M. J. Rolvink, z., Lijsterlaan 16. IJmuïden-O.: L. A, Jongsma, d., Vareniusstraat 16. IJmuiden; J. Posthuma, z„ Hoofdstraat 91. Santpoort: C. Kwast. z.. de Lumeystraat 18. IJmuiden-O.; J. Alders, z-, iJmuiderstraatweg 104. IJmulden-O.; J. Meurs. d Doodweg 57. Velsen-N. OVERLEDEN: M. C. Warger, 28 jaar, eeht- genoote van C. J. Bakker, Rembrantltlaan De Emmabloem-collecte De Emmabloem-collecte zal in onzo gemeente Woensdag 3 Juli gehouden wor den. Ook nu weer wordt verwacht, dat deze sympathieke collecte ten bate van de tuberculosebestrijding den onontbccr- lijken steun van de ingezetenen mag ge nieten. Collectanten en eollectrices kunnen zich bij de, op de biljetten genoemde adressen opgeven. Agenda voor Velsen WOENSDAG 26 JUNI. Bioscoop De Pont: 8 uur: De smokke laars van El Rio; Tarzan en de Groene Godin. Thalia-theater: 7 en 9 uur: The Lam beth Walk. DONDERDAG 27 JUNI. Thalia-theater: 8 uur: tooneel „De Jan tjes", Marktbericht van Dinsdag Besommingen der stoomtrawlers f 8850. Verdere besommingen: Zweedsche kotters GG 410 f 5617, GG 104 f 8010, GG 507 f 3975. Kustvisschers: KW 203 f 1133, IJM 214 f 5263, IJM 265 f 44, IJM 239 f 16. IJM 391 f 75. IJM251 23.IJM 211 f 14, IJM 202 f 310, UK 47 f 158, BK 25 f 11, BK 15 I 109, KW 165 f 14. Prijzen van de vrij verkochte visch: Midschol f 34.50— f 34, Tarbot II f 61.50— f 54. per 50 K.g.. Tarbot I f 1.30—f 1.06, Griet f 1.08—f 1.04, gr. Tongen f 1.76— f 1.66, md. Tongen f 1.78 per 1 K.g. Oud-Kath. Jongeliedenvereen. D.G.S. De Vereeniging van Jonge Oud-Katho lieken D.G.S. houdt Woensdagavond in het Oud-Kath. Vereenigingsgebouw een ledenvergadering, waarin verslag zal worden gedaan van de Bondsvergadering te Amsterdam en van de Nederl. Jeugd gemeenschap. In verband met de door den Bond van Jonge Oud-Katholieken ingestelde reorga nisatiecommissie zal een afgevaardigde worden benoemd. Een aantrekkelijk deel van deze verga dering is ongetwijfeld het verhaal van de wederwaardigheden van den heer J. Rot gans, luitenant ter zee le klasse, die tij dens den oorlog in convooi heeft geva ren, zoowel op den Atlantischen Oceaan als in de Indische wateren. Tenslotte zal het tooneelclubje enkele schetsen opvoeren. Voorts ligt het in het voornemen, dat. kapelaan De Rijk den cursus over de kerkgeschiedenis op 3 en 17 Juli zal ver volgen. Vlaardingen met 62 geklopt. Onder groote belangstelling werd gister avond op het ,.Veisen"-terrem de ontmoeting Velsen"„Vlaardingen" gespeeld ter be slissing van het Westelijk kampioenschap politievoetbal. Nadat in Vlaardingen de strijd onbeslist was gebleven, won Velsen thans met niet minder dan 62. Merkwaardig genoeg wer den alle doelpunten na de rust gescoord. Merkwaardig mag het voorts ook heeten, dat terwijl Velsen zoo'n sprekeqde overwinning behaalde, Vlaardingen in het veld toch hee- iemaal niet zwakker was en qua combineeren mógelijk zelfs nog een streepje op Velsen voor had. Velsen beschikte echter over een geducht baekstel, de gebroeders Haak, dat lastig te passeeren bleek en hadden in Kraak natuurlijk een prima doelverdediger. welke qualificatie moeilijk aan den Vlaar- dingensche.n doelman kan gegeven worden. Toch zag het Velsensche aanvalsquintet voor de rust geen kans hem le passeeren, wat deels aan het goede verdedigen van de Vlaardin gers 'moet geweten worden, deels aan het. feit, dat de Velser voorhoede niet agressief en doortastend genoeg speelde. Na de rust schoten Ninaber c.s. echter be ter uit hun slof. Na 20 minuien spelen had den zij reeds voor een 3—0 voorsprong ge zorgd. Het eerste doelpunt scoorde Ooslen- bruggen op kalme wijze, waarna Ninaber op eens zijn oude snelheid terugvond en met twee vliegende schoten den stand op 30 bracht. De Vlaardingers hielden dapper vol. zoodat Landzaat c.s. steeds in actie moesten komen. Lang hielden zij stand, doch tenslotte had Heyster met een prachtig schot succes (3—t). Toen volgde de periode-Van Onselen. De Vlaardingers hadden hun spil naar voren ge dirigeerd en dat gaf Van Onselen zooveel bewegingsvrijheid, dat hij niet minder dan 3 doelpunten voor zijn rekening nam, daartoe in staat gesteld door Haak Jr. en Ninaber. Maar ook Kraak moest nog eenmaal door toedoen van Heysten visschen, zoodat de eindstand 62 werd. j„. 1^. Studenten helpen Warschau weer opbouwen. Poolsclie studenten helpen een dag: in de maand bij het opruimlngswerk in het door de oorlogshandelingen zwaar geteisterde Wai-schau, als bijdrage in het opbouwprogramma voor de Poolsohe hoofdstad. Studenten, uitgerust met houweelen en schoppen, begeven zich naai de Jorozolimska avenue voor het vervullen van liun taak. (1*) De „Modjokerto" in Dundee bijna gereed

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3