ÏJmuider Courant De Nieuwe Regeering De bemanning van Het „Schip van Staat 60e Jaargang N'o. 1S368 Bureaux: Kennemerlaan 15J, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Dinsdag 2 Juli 1940 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f 4. N\ ruim zes weken zwoegens is dr. L. J. M. Beel er in geslaagd, een nieuw kabinet te formeeren. Het wordt gesteund door de Katholieke Volkspartij en de Partij van den Arbeid, kan dus rekenen op een meerderheid in de Tweede Kamer (61 van de 100 zetels) en ds het eerste „Roomsch-roode" kabinet in ons land. In een vér verleden heeft de toenmalige lei der van de Katholieken, mgr. Nolens, deze samenwerking als ,,de uiterste nood zaak" gekenschetst, maar als zoodanig doet zij zich nu niet meer voor de Katho lieken voor. In de vooroorlogsche jaren hebben kabi netsformaties nog wel eens langer ge sleept dan deze. Dat was echter uitzon dering. In den regel werden zij sneller tot stand gébracht. Maar de resultaten waren, in die periode tusschen twee wereldoor logen, meestal compromissen die onder be namingen als „zakenkabinet" en „extra parlementair kabinet" de groote moeilijk heden uit den weg gingen, omdat zij niet op een Kamer-meerderheid konden bou wen, Het kabinet-Beel daarentegen is een parlementair kabinet, steunend op een meerderheid en als zoodanig een staal van gezonde toepassing der democratie. Er zij bij opgemerkt, dat als men die toepas sing in alg'emeenen zin in de toekomst wil waarborgen, het xioodig zal zijn ons kies stelsel te herzien, dat beslissenden ingreep der kiezers belet, dus belangrijke ver schuivingen uitsluit en daarmee de nood zakelijke bewegelijkheid aan onze parle- mentaire democratie heeft ontnomen. Dat vooral was het, dat tot haar onheil strekte tijdens den twintigjarigen „wapenstil stand" tusschen de twee wereldoorlogen. In vergelijking met het kabinet-Scher- merhorn, dat enkele dagen langer dan een jaar geleefd heeft en vijftien ministers telde, toont het kabinet-Beel vele nieuwe gezichten. Zeven leden van het oude ka binet zijn in het nieuwe opgenomen, na melijk één Katholiek (minister-president Beel), vier ministers van de Partij van den Arbeid, de heeren Drees (Sociale Zaken), prof. mr. P. Lieftinck (Financiën), Mans- holt (Landbouw) en ir. H. Vos (die is over gegaan van Handel en Nijverheid naar het veel minder belangrijke Verkeer en Scheepvaart) en twee partijloozen: ir. Rin gers (Wederopbouw) en mr. Van Kleffens (minister zonder portefeuille, vertegen woordiger bij den Veiligheidsraad). Acht ministers uit het kabinet-Schermerhorn keeren niet meer terug: prof. Schermer- horn, prof. Logemann, prof. v. d. Leeuw, ir. Van Schaik. De Booy. mr. Van Royeri, mr. Kolfschoten en mr. Meynen. Den ex- minister-president is evenwel een nieuwe, in de historie ook reeds voorgekomen taak toebedeeld. Prof. Schermerhorn zal name lijk optreden als commissaris-generaal voor Ned. Indië, in welke functie hij boven den luitenant-generaal Van Mook zal 6taan. Dit wordt blijkbaar beschouwd als een middel tot voortzetting van de ge voerde Indonesische politiek. Een andere bewindsman, het oud-Volksraadslid mr. Jonkman, die in 1939 tot voorzitter van den Volksraad benoemd is, treedt echter als minister voor de Overzeesche Gebieds- deelen op. Hierbij valt evenwel op, dat ook hij lid van de Partij van den Arbeid is. Omtrent de nieuwe figuren in het ka binet is afwachten, de boodschap. Zij zijn zes in getal. Eén van hen. dr. Huysmans, is in den aanvang van 1945 al gedurende enkele maanden minister geweest, toen maals aan Financiën. Hem wacht nu aan Handel en Nijverheid een der sleutelposi ties die de Katholieken blijkbaar voor zich opgeësscht hebben, een zware en verant woordelijke taak. Niet minder geldt dat voor mr. Van Maarseveen, van wien wij hopen dat hij het zwakke beleid, dat ju stitie gevoerd, zal veranderen in een krachtig en resoluut optreden dat ons in vaste koers en met snelheid naar den rechtsstaat terugvoert. In wezen is aan r.iets meer behoefte dan aan dat. Rechts zekerheid is de voornaamste grondslag van een goed geordende samenleving. Als mr. Van Maarseveen slaagt, zal hij een prach tig stuk werk volbrengen. Hij zal daartoe de medewerking van het kabinet en van de Staten-Generaal behoeven, maar zijn initiatief en doorzettingsvermogen zullen voornaamste voorwaarde zijn. Aan Onderwijs zal dr. J. J. Gielen. even eens Katholiek, tot taak hebben gang te brengen in een departement, dat in menig opzicht aan een vertraagde film heeft doen denken en den weg te vinden naar een practische onderwijs-vernieuwing, waar van zoovelen in den lande de noodzaak voelen, dat het doel door twist over de middelen toch niet uit 'de aandacht zal kunnen verdwijnen. Ik herinner aan het 6treven naar een ontwikkeling, waarin Opvoeding instede van Onderwijs het hoofdmotief zal zijn. De nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken is een figuur uit de diplomatieke carrière. Zal misschien zijn taak slechts een tijdelijke wezen, omdat Nederland maar voor één jaar in den Veiligheidsraad is gekozen en minister Van Kleffens dus spoedig weer voor Buitenlandsche Zaken vrij zal komen? Of moet deze reizend mi nister blijven? Mocht het eerste het geval zijn. dan zou het nu benoemde aantal van dertien ministers verminderen tot twaalf. Van samentrekking van departementen en daarmee inkrimping van het kabinet blijkt overigens niet veel, te minder omdat een commissariaat-generaal voor Indië wordt Ingesteld, terwijl aangekondigd is dat bin- Nieuwe officieren op de brug Dr. Ij. J. M. Beel Heden is de offleieele bekendmaking van liet nieuwe ministerie verschenen, waarvan de namen overeen komen niet de door ons reeds gisteren gepubliceerde lijst van ministers. De onzekerheid die gistere» nog bestond ten aanzien van ir. J, A. Ringers, Wijkt nu te zijn opgeheven, zoodat dr. ir. J. A. Ringers de portefeuille van Openbare Werken en Wederopbouw beheert, H.M. de Koningin heeft heden het desbetreffende K.B. geteekend. Wij herhalen hieronder de namen van de ministers: Minister-president en minister van Binnénlandsche Zaken: Dr. L. J. M. Beel Minister van Buitenlandsche Zaken: Mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, hoofd van de directie politieke zaken van het departement van Buitenlandsche; Zaken. Minister van Justitie: Mr. J. H. van Maarseveen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen: Dr. Jos. Gielen, hoofd inspecteur van het Lager Onderwijs te Nijmegen. Minister van Financiën: Prof. mr. P. Lieftinck. Minister van Oorlog en Minister van Marine a.i.: Luitenant-kolonel A. H. J. L. Fievez. chef van bureau II van het militaire kabinet van den Minister van Oorlog. Minister van Openbare Werken en Wederopbouw: Dr. ir. J. A. Ringers. Minister van Verkeer: Ir. H. Vos. Minister van Economische Zaken: Dr. G. W. M. Huysmans. directeur van de Maatschappij tot financiering van het Nationaal Herstel. Minister van Landbouw. Visscherij en Voedselvoorziening: ir. S. L. Mar.sholt Minister van Sociale Zaken: W. Drees. Minister van Overzeesche Gebieds- deelen: Mr. J. A. Jonkman, oud-voor- zitter van den Volksraad. Minister zonder portefeuille: Mr. E. N. van Kleffens. De beëediging heeft Woensdag plaats in paleis Soestdijk om 11 uur. De ministers Beel, Vos. Lieftinck. Drees, Ringers. Huysmans en Van Kleffens zijn oud-ministers. De politieke schakeeringen. Het nieuwe kabinet vertoont de volgen de politieke schakeeringen: tot de K.V.P. behooren de minister-president dr. L. J. M. Beel: de minister van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen: de minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen, dr. Jos. Gielen; de minister van Oorlog. A. H. J. L. Fiévez, en de minister van Economi sche Zaken, dr. G. W. M. Huysmans. Tot de partij van den Arbeid behooren de minister van Financiën, prof. mr. P- Lieftinck; de minister van Sociale Zaken. Mr. J. H. v. Maarseveen de heer W. Drees; de minister van Ver keer. ir. H. Vos en de minister van Land bouw, Visscherij en Voedselvoorziening, ir. S. L. Mansholt. Niet aangesloten bij een politieke partij zijn: de minister van Buitenlandsche Za ken, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout; de minister zonder porte feuille. mr. E. N. van Kleffens; de minis ter van Overzeesche Gebiedsdeelen. mr. J. A. Jonkman en de minister van Open bare Werken en Wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers. Het nieuwe kabinet telt dus vijf ver tegenwoordigers van de Katholieke Volks partij, vier van de Partij van den Arbeid en vier partijlooze ministers. Wat waren zij? nenkort nog een minister van Marine zal worden benoemd. Aan groote kwesties en moeilijke oplos singen zal het voor de nieuwe regeering niet mankeeren. Daar zijn: Indonesië, het buitenlandsch beleid, de rechtszekerheid, het financieel beleid, de noodzaak van saneering van het loodzware en peperdure overheidsapparaat, het vraagstuk der po litieke gevangenen, de volkomen verstoor de verhoudingen op de arbeidsmarkt. Ik noem er maar enkele. Den nieuwen ministers mogen wii wijs heid en moed toewenschen. R- P. De minister-president, dr. Beel, werd ge boren 12 April 1902. In 1928 siaagde hij aan de R.K. Universiteit te Nijmegen voor het doctoraal examen en promoveerde in 1935 op proefschrift „Zelfbestuur of af hankelijke decentralisatie". Van 1929 tot 1942 vervulde hij achtereenvolgens ver schillende functies aan de gemeente-secre tarie te Eindhoven en vestigde zich toen als advocaat en procureur te Eindhoven, waar hij tevens optrad als leider van het adviesbureau voor bestuursrecht. Na de bevrijding werd hij benoemd tot adviseur voor sociale zaken bij den mili tair commissaris voor Oost-Brabant, waar na hij adviseur van den minister van ai- gemeene zaken werd. Op 23 Februari 1945 werd dr. Beel be noemd tot minister van Binnenlandsche Zaken, ir, welk ministerie dat van Alge- meene Zaken werd opgenomen. Dr. Beel is Roomsch-Katholiek. Van «Ie nieuwe ministers geven wij hieronder enkele levensbijzonder heden. De minister van Oorlog. A. H. J. L. Fie vez werd in 1902 te Zutphcn geboren, waar hij de 5-jarige H.B.S. bezocht. Na zijn mi litaire studies aan de K. M. A. te Breda 1919r22 te hebben voltooid, werd hij 2e luitenant bij het 17e regiment infanterie. Van 1926—"31 was hij leeraar aan de gas- school te Utrecht en bezocht vervolgens van 1931'34 de Hoogere Krijgsschool. In 1935 werd hij toegevoegd aan den com mandant van het veldleger. Gedurende de mobilisatie en den oorlog was hij hoofd van 't bureau organisatiën van het hoofd kwartier van het veldleger. In Duitsche krijgsgevangenschap was hij hoofd van den geheimen berichtendienst der Nederland- sche officieren. In Juni 1945 werd hij ge plaatst op het ministerie van oorlog bij de atd. generale staf. Kort daarop volgde zijn benoeming tot majoor en op 1 Mei van dit jaar tot luit,-kolonel van den generalen staf. Overste Fiévez is lid van de K.V.P. De minister van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen is 3 Augustus 1894 geboren te Het woord is aan. Wilhelm Busch: Een mensch heeft nauwe lijks iets of wat. of and're lieden ergert dat. (Uit: Flips der Affe). Utrecht. Hij vestigde zich als advocaat en procureur én werd in 1937 tot lid dei- Tweede Kamer gekozen. Mr. Van Maarse veen is juridisch adviseur van de Neder- landsche Katholieke Arbeidersbeweging. De minister van Buitenlandsche Zaken, mr. C. Cl. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterheut, werd 7 November 1892 te Amersfoort geboren. Na zijn promotie aan de stedelijke universiteit te Amsterdam trad hij in 1923 in dienst bij .het ministerie van Buitenlandsche Zaken als attaché te Kopenhagen. Aan de ambassade te Washington was hij van Augustus 1940 tot April 1946 als gezant verbonden. Op laatst genoemden datum werd hij benoemd tot chef politieke zaken aan het departement van Buitenlandsche Zaken. De nieuwe minister van Economische Zaken, dr. Gerard Willem Maric Huysmans werd in 1902 te Eindhoven geboren. Hij studeerde aan het Canisiuscollege te Nij megen en vervolgens aan de Handelshoo- geschool te Rotterdam, waar hij -Ln 1926 promoveerde. Na enkele jaren directeur te zijn geweest van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Heerlen werd hij be noemd tot directeur van de Centrale Coö peratieve Boerenleenbank te Eindhoven. Sedert de bevrijding trad hij op als advi seur voor financieele zaken van het Mi litair Gezag in Noord-Brabant, tot hij in April 1945 in het kabinet werd opgenomen als opvolger van ir. J. van den Broek. De heer Huysmans is Roomsch-Katholiek. De minister van Overzeesche Gebieds deelen, dr. Jan Anne Jonkman, werd op 13 September 1891 te Utrecht geboren. Hij studeerde aan het gymnasium aldaar en vervolgens aan de universiteiten te Utrecht. Toulouse en Leiden. Aan laatst genoemde universiteit promoveerde hij in 1918 tot doctor in de rechtswetenschappen. Een jaar later deed hij examen voor de Indische rechterlijke macht en vertrok toen naar Indië. Van 19271931 was mr. Jonkman lid van den Volksraad, waarvan hij in 1940 tot voorzitter werd benoemd. Intusschen was mr. Jonkman met behoud van zijn titel gedetacheerd als officier van justitie bij het hof te Makassar, welke functie hij van 1934 tot 1938 bekleedde, waarna hij in gelijke betrekking overging naar het hof ta Semarang. Dr. J. J. Gielen is in Rucphen (N B.) in 1898 geboren. Hij volgde de R.K. leergan gen te Tilburg en studeerde aan de uni versiteit te Gent in de Germaansche phi- lologie, aan welke faculteit hij in 1931 pro moveerde. Hij werd vervolgens directeur van de R.K. middelbare school te Hulst. Vele publicaties zagen van zijn hand het licht. Zijn dissertatie ..De wandelende Jood in volkskunde en letterkunde" is bekend. Dr. Gielen is Roomsch-Katholiek. De Tweede Kamer zal Vrijdag 5 Juli bijeenkomen. Het ligt in de bedoeling van den minister-president, dr. Beel. dan een regeeringsverklaring af te leggen. Over deze verklaring zal de Kamer discussiee ren op Dinsdag 9 en Woensdag 10 Juli. Weerbericht ONWEER BRENGT AFKOELING. Weersverwachting geldig tot Woensdag avond. Zwakke tot matige wind aanvan kelijk nog uit Zuid-Oostelijke richting, later omioopend naar het Zuid-Westen. Op vele piaatsen onweersbuien, daarna koeler. Bakkers dreigen mei slaking De Ned. Bakkersgezellenbond deelt mede: De werkgevers in het bakkersbe drijf hadden toegezegd inplaats van den vacan tie toeslag een voorsehoiregelmg te zullen ondersteunen. Zij stelden dii>t echter afhankelijk van een broodprijs- verhooging. die nog niet is ingevoerd. De Algemeene Ned. Bond van arbei ders in het Bakkersbedrijf heeft nu me degedeeld, dat indien de voorsohotrege- ling op 6 Juli a.s. niet is ingevoerd, zij haar leden in Den Haag zal adviseeren op dien datum het werk neer te leggen. De bond acht het niet gewenseht. deze staking aanstonds groote vormen te doen aannemen. Havenconflict vandaag ten einde? Minister Drees sprak vanmorgen het N.V.V.-congres toe en over het huidige zeelieden- en havenarbeidersconflic' sprekend zeide hïi. dat dit naar allé waarschijnlijkheid vandaag zijn einde zou bereiken. De wapenstilstand tusschen de Chinee- sche regeering en de communistische strijd- arachten is voor onbèpaalden tijd door de Chineèsche regeering verlengd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1