Vrucht Buitengewesten Sjahrir te Batavia Avonturen van Wag en Warrel Kort en Bondig van een compromis "(Van onzen parlementairen redacteur.) De samenstelling van het kabinet en wat er verder in dat. ver-band bereikt is, wijst erop, dat men hier te doen heeft met de vrucht van een compromis. Eenerzijds heeft dr. Beel vastgehouden aan zijn door de Partij van den Arbeid betreurde stand punt, dat Schermerhorn noch Logemann in het kabinet zitting zouden krijgen. Hier tegenover staat, dat mr. Jonkman, die op Overzeesche Gebiedsdeelen komt, iemand is die alle waarborgen biedt voor een voortzetting van de ten opzichte van het Indonesische vraagstuk door het heen gaande bewind gevoerde beleid; hij was dan ook de uitverkorene van de Partij van den Arbeid om Logemann op te volgen, toen vaststond dat deze geen minister zou blijven. De Partij van den Arbeid van haar kant heeft een concessie gedaan dat het mijnwezen niet onder Vos, maar onder Huysmans komt., Tenslotte geeft het deze partij ongetwijfeld reden tot voldoening, dat waarschijnlijk Schermerhorn als com missaris-generaal voor Indië zal worden benoemd, om daarheen te gaan met groote bevoegdheden. Hierin is immers mede een waarborg gelegen voor continuïteit in de politiek ten aanzien van Indië. ding men in vroeger eeuwen op reis. dan waren de moeilijkheden legio. De op tocht ter gelegenheid van Haarlems 700- jarifi' feest toont ons een vervoermiddel uit die tijden; voorafgegaan door hel Illustere tourfeten-gezelscliap. Jubileum K. 3. van Apeldoorn De heer K. J. v. Apeldoorn, bode op 't raad huis te Bioemendaal. herdacht gisteren den dag. dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bi? de gemeente. De jubilaris werd 's morgens op het raad huis door den burgemeester en wethouders gecomplimenteerd. De burgemeester sprak hem toe en dankte hem voor zijn trouw en toewijding in zijn loopbaan getoond, 's Mid dags werd de jubilaris in de raadzaal ont vangen, waarbij de hoofden van de verschil lende takken van dienst aanwezig waren. .Vereeniging „Haerlem" Ken nieuw jaarboek. De vereeniging „Haerlem" is in den oor logstijd natuurlijk achterop gekomen met de uitgaven van haar serie jaarboeken. Maar de achterstand zal worden ingeloopen, Nu is allereerst jaarboek 1943 uitgekomen. Daarin worden herdacht als overledenen de bekende stadgenooten de heeren K. v. d. Berg. G. J. Betlir.k, Dr. C. Jonges. J. L. Bouwer. Mr. Dr. W. P, Vis, J. van den Ban, Mr P. Tideman, Dr. J. D. Bierens de Haan en Dr. F. C. Kuipers. Mevr. J. M. SterckProoi schrijft over de buitenplaats „ïepenrode". de heer H. F. Heerkens Thijssen over de geschiedenis van „de Beeldhouwen?". later het huis „Dubbel genoegen" aan het Plein en zijn bewoners mej. Dr. G. H. Kurtz behandelt den leekenam Jurrlaan Andriessen; Dr. J. F. Steenhuis deell nieuwe bijzonderheden mede over de geolo gische gesteldheid van Haarlem, speciaal wat de ondergrond betreft; C. W. D. Vrijland vertelt over „Middenduin", een duinon'., ïiing tijdens de Bataafsche republiek, ter J. Brouwer nog interessante dingen opdiept uit de oude Oprechte Haarlemsche Courant. In een speciale uitgave van „Haerlem" wordt door Dr. A. J. Veenendaal de lotge vallen van „Oosterhout" beschreven, hij be handelt bloei en verval van deze bekende Haarlemsche buitenplaats. Illustraties ver levendigen den tekst. A!g. Vrouwenbond Haarlem Gisteravond sprak, wegens verhindering Van mevr. Josquino Paes-Colomer. mevr. T. Hulleman voor den Alg. Vrouwenbond Hriar- Jem over het onderwerp: Waarom een „Vrij Spanje". Spreekster is tijdens den Spaanschen burgeroorlog als verpleegster ln Spanje werkzaam geweest. Zij vertelde uitvoerig over haar werk en over de opoffering die de Spaansche vrouw zich gedurende den burgeroorlog moest getroosten. Zij besloot baar lezing met een beschouwing over den huldigen toestand ln Spanje. Na afloop be stond gelegenheid tot vragen stellen. Lezingen op cultureel gebied Iu het komende winterseizoen. Het Centraal Comité van 10 Haarlemsche vereenlgingen op cultureel gebied besloot, in een dezer dagen gehouden vergadering, aan de respectievelijke besturen voor te stellen om gezamenlijk een aantal lezingen te doen geven in het komende wintersei zoen, waarbij men zich overtuigd houdt, dat «én groot publiek deze bijeenkomsten zal bedoeken. Een uit 4 personen gekozen com missie zal op korten termijn de plannen uitwerken. AGENDA DINSDAG 2 JULI. Rembrandt: Spijkers met koppen (14 Palace: De wraak van den onzichtbare» r (is J). Luxor: Intermezzo (14 t Deze tl 14. 16.15, 19 en 21.35 uur. Frans ÏJaJs: De h *e slavin (34 i.). 34. 16.30. is er. 21.15 uur. WOENSDAG 3 JULI. Gem. Concertzaal: 1&.30 uur: Lou Marii's Bonte avondtrein. Stadsschouwburg: 14 uur: Kinderoperette -Oe wonderbloem Bioscopen: zie Dinsdag, onder Nederlandsch bestuur Besprekingen iusschen Britten en Nederlanders ANP verneemt uit betrouwbare bron, dat tusschen de Nederlanders en de Brit ten besprekingen gevoerd worden, die ten doel hebben een groot gedeelte van de Buitengewesten van Nedcrlandsch-Indië het geallieerd opperbevel te onttrek ken. Deze stap zou in overeenstemming zijn met de Malinc-conferentie, die in het midden van deze maand een aanvang zal nemen. De gebieden zullen aan het Nederlandsch opperbe vel worden teruggegeven. De bron voegt er aan toe, dat er nog geen overeenkomst is gesloten, maar men is thans bezig met het regelen van de laatste bijzonderheden. Met een blijden glimlach stapte Sjahrir gisteren uit een Dakota van de R.A.F. op het vliegveld Kemajoran te Batavia. In een zeer kort onderhoud met de pers heeft hij verklaard, dat ..dwaze jonge lieden, opgestookt door een onverant woordelijke bende misdadigers met of zonder politieken achtergrond, verant woordelijk waren voor de ontvoering". Vele Indonesiërs waren bij Sjahrir's aan komst tegenwoordig. De „Piel Hein" geeft het op Na een verblijf van twee maanden in de Australische wateren is de Nederland- sche torpedojager „Piet Hein" uit Bris bane naar Batavia vertrokken. Een Ne derlandsch officier heeft verklaard, dat er geen uitzicht op was, dat de aan het schip noodzakelijke herstelwerkzaamhe den in Australië nog zouden worden ver richt. zulks vanwege de door vakyereeni- gingen tegen het schip uitgesproken boycot. Attlee verdedigt optreden in Palestina Engeland zal geen geweld toestaan De Britsche eerste minister, Clement Attlee, heeft in een verklaring in het Lagerhuis over den toestand in Palestina o.m. gezegd, dat een groote hoeveelheid wapens, munitie en explosieven reed6 ge vonden 3S. „Engeland heeft als mandataris den plicht, recht en orde in Palestina te hand haven. Het kan deze uitdaging van zijn gezag niet langer tolereeren zonder af stand te doen van zfjn verantwoordelqk- heid. De Britsche regcering zal geen po ging van welke partij ook, den toestand in Palestina met geweld te beïnvloeden, toestaan", aldus verklaarde Attlee. In het Lagerhuis heeft de oppositie steun aan de regeering toegezegd bij het onderdrukken van de georganiseerde ge welddaden in Palestina. Op 19 Juni heeft Attlee een boodschap aan Truman gezonden, dat de toestand in Palestina zeer ernstig werd en dat een georganiseerd optreden noodzakelijk zou zijn. Verder zijn door Engeland geen mededeelingen aan Amerika gedaan al vorens de actie werd begonnen. Attlee zeide nog: „Ondanks her haalde waarschuwingen is de activi teit van de terroristen hoe langer hoe grooter geworden en sinds December had dit den dood van 16 Eneelsehe soldaten en 5 leden der politie ten gevolge, met inbegrip van de 7 sol daten. die te Tel Aviv in koelen bloede zijn vermoord. De materieeïe schade bedraagt meer dan vier mil- lioen pond sterling". Bikini na <le ontploffing Gisteravond werd medegedeeld, dat, tengevolge van de radio-activiteit jour nalisten en andere waarnemers niet voor hedenmiddag aan boord kunnen gaan van de schepen in het gebied van de ont ploffing. Er woedt nog steeds vuur op de „Independence", waarbij de vlammen en rook boven het schip opstijgen. De geiten, die voor wetenschappelijke doeleinden aan boord van de oorlogssche pen te Bikini zijn, stonden op hun gemak op een bosje hooi te kauwen toen de eer ste groep onderzoekers den toestand in de lagune in oogenschouw kwam nemen, na de explosie van atoombom no 4. Denemarken wil Duitschers kwijt De Deensche regeering heeft aan de regeeringen van Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk medegedeeld, dat maar schalk Stalin heeft goedgevonden, dat de helft van de 200.000 Duitschers, die zich thans in Denemarken bevinden, naar de Russische bezettingszone van Duitschland worden gezonden. De Deensche regeering heeft; de genoemde drie regeeringen ge vraagd, of zij bereid zijn de resteerende 100.000 in hun zónes op te nemen. Te Londen wordt deze zaak thans over wogen. De regeeringen van de Ver. Sta ten en Frankrijk zullen, naar men ver neemt, hiermede wel accoord gaan, doch uit hun zones is slechts een zeer klein ge deelte van de Duitschers afkomstig. 80% van de 200.000 komt uit de Russische sector. Vorderingen ten aanzien van Triëst Gisteravond hebben de vier ministers te Parijs een niet onbelangrijke vordering gemaakt bij de bespreking van het pro bleem Triëst, nadat zfj den geheelen dag in vruchtelooze onderhandelingen gepoogd hadden een basis voor overeenstemming te vinden. Het voorstel van Bidault, in houdende een internationalisccring van de stad Triëst gedurende een periode van tien jaar onder toezicht van een gemengde commissie, waarvan ook Italië en Joego slavië deel zouden uitmaken, is gister avond door de vier ministers aanvaard als basis voor verdere onderhandelingen, en tegelijk werd besloten vandaag de bespre kingen over Triëst voort te zetten. De Italiaansche koloniën, de vredescon ferentie en Duitschland staan nog steeds op de agenda. De Gasperi, premier van Italië, heeft verzocht gehoord te worden, voordat een besluit over Triëst wordt ge nomen. Het voorstel van Bidault heeft in Ita liaansche, kringen veel verbittering ver oorzaakt. De Tsjechoslowaaksche afgevaar digde Jan Masaryk heeft de Hongaar- sche regeering bij de vier ministers beschuldigd van weigering om de af spraak over de uitwisseling van Tsje chen en Hongaren na te komen. Masa ryk verklaarde heden, dat alle vier ministers der groote vier beloofden de situatie te bestudeeren. Byrnes ontving vandaag generaal Lucius Clay, plaatsvervangend bestuurder van de Amerikaansche bezettingszone en diens politieken adviseur Robert Murphy, ten einde hen te raadplegen voor het begin der besprekingen over Duitschland. Ook de Grieksche premier Tsaldaris werd door Byrnes ontvangen. Deze bracht den Griekschen dank voor de beslissing over den Dodecanesos over en verduide lijkte het Grieksche standpunt over eco nomische problemen, waarvoor Tsaldaris zich vermoedelijk naar de Ver. Staten zal begeven. Na Triëst, zoo wordt gemeld, stonden de Italiaansche koloniën op de agenda. Of de ministers nog aan het Duitsche probleem toekwamen, is niet bekend. Men neemt aan, dat Byrnes gisteren op nieuw heeft gevraagd om de algemeene Europeesche vredesconferentie op 20 Juli bijeen te Toepen. Molotof was Zaterdag van meening. dat deze diende te worden uitgesteld, tot de groote vier in grootere mate tot overeenstemming zouden zijn ge komen. Molotof zou over deze kwestie bin nen eenige dagen antwoord geven, doch het is niet bekend, of hij zulk® gisteren reeds gedaan heeft. 168. hit de gangen van het paleis steeg een verward rumoer op. Een ru moer. dat aanzwol tot een luid ge schreeuw. „Warrie, ga es kijkenwat ze buiten uitspokenWarrie durfde niet erg, want hij had nog steeds het ge raamte van zijn vriend voor oogen en stel je voor, dat Meester Mysteria zïin kornuiten opgeschommeld had en nu buiten de deur, op zijn mannetjes stond te wachtenJa stel je voor.Maar een spin als Warrel Web, gelouterd door gevaarvolle avonturen, mag zich niet laten afschrikken door toovcnaars en hun aanhang, nietwaar, dus Warrel grabbelde al zijn moed bij elkaar en ging op de deur toe. Met de kruk in dc hand bleef hij besluiteloos staan en hij hoorde, hoe in de gangen het lawaai nog steeds toenam. Door elkaar-ge- schreeuw en gebonk van vele voetstap pen, een gebruis van duizenden stem men. Toen merkte Warrel pas een luikje in de deur op. Op zijn teetien staande, kon hij er net doorkijken en daar zag hij de éénbeeners door eikaar rennen in hoogste opwinding. Koolhoven overleden Maandag is de bekende vlicgiuigcon- structeur en directeur van dc N.V. Kool hoven-vliegtuigen, S. F. W. Koolhoven, ten gevolge van een hersenbloeding in de Maria-Stichiing te Haarlem overleden. Frits Koolhoven werd 11 Januari 1886 te Bioemendaal geboren. Na in 1910 zijn vliegbrevet ie hebben behaald, gaf hij vliegdemonslraties en werd de bouwer van het eerste Nederlandsehe vliegtuig, de „Heidevogel". Tot het einde van den eersten wereldoorlog fungeerde hij als constructeur en leider van de Armstrong- Whitworth vliegtuigenfabriek in Engeland In 1920 keerde hij naar Nederland terug, - waar hij in 1926 met een kapitaal van f 500 000 de „N.V. Koolhoven-vliegtuigen" oprichtte. Motorcoaster tewatergelaten Maandagmiddag om 4 uur is van de werf van de Haarlemsche Scheepsbouw-Maat- schappij een motorcoaster te water gelaten van ca. 800 ton. Het schip, dat tevens geschikt is voor de Atlantische vaart, werd gebouwd in opdracht van den heer IV. in '1 Veld re Overschie. Met den bouw werd terstond na de bevrijding begonnen. De coaster is uitgerust met een Man-die- selmotorinstallatie van 800 P.K., waarmee hij een snelheid zal bereiken van ongeveer 10 mij], De lengte is 57,80 M., de breedte 8,3 M., de grootste holte 8,55 M. Het is een enkel- srh-oefvrachtschip met kruiserdek, doorloo- "^ofddek, baddek en verhoogd ach terdek. België's kano-techniek sterk verbeterd In Helmond is België er in geslaagd den landenwedstrijd met 3132 te winnen. Alleen de K booten kwamen in aanmerking voor de puntentelling. In de K I klasse was het de Haarlemmer W. v. d. Kroft die de overwinning behaalde in een tijd van 4.40.5 met als tweede Kraayer (Ned.), terwijl de Belgen v. Moeze en van Marcke met de derde en vierde plaats genoegen moesten nemen. De K II eindigde in een dubbele zege voor de Belgische ploegen in 4,34.8 en 4.35.0 gevolgd door BosseKuperus (Haarlem) en Tates Swartenburg. De Haarlemmers konden in dit nummer niet los komen, wat de tijd van 4.3.10 wel bewijst, dien zij buiten den landen- strijd om gevaren hebben. De K 4 bracht wederom een Hollandsche overwinning voor J. KraayerKoch—Stroo— Schwartsenburg met ruim verschil op de Belgen MassyMassyGaillaertv. Marken. De K I dames werd gewonnen door de keu rig varende Belgische mej. van Marcke in 3.11.5 met als tweede mej. de Waal Malefijt (Haarlem) in 3.11.5: 3. Mej. Siroo (Ned.); 4. Mej. Lipoers (België). De K II dames werd gewonnen door de da mes de Waal Malefijt—Stroo (Ned.) 2.55.2 voor de dames v. d. Marcken—Deprez (B.) 3.08.8; 3. Mevr. v. d. AnkerDoedens (Ned.); 4. Laforez. De IC II gemengd bracht wederom een dub bele overwinning voor de Belgen. De dames Massy en Lippens—v. d. Moere eindigden voor de beide Hollandsche koppels. De uitslagen van de in den landenwedstrijd, doch buiten de puntentelling vallende R. S. klasse luiden: R. I S. heeren 1000 M.; H. "Stroo (Ned.) 5.3.0; 2. C. Koch (Ned.) 5.13.0; 3. v. d. Ber- ghen (B.) 5.14.2. R. II S. heeren 1000 M.: 1. J. Veldmaat— Weyenberg (Ned.) 4.34.8; 2. G. v. d Putten H Mica (Ned.) 4.39.2; 3. Gaillaert—Kes- beeke (E.)_ R Ti' 5 heeren 1000 M.: 1. Nederland met J. St.* t—W. SchaapG. NijkampJ. Bobel- tiijk 4.7.6; 2. Betgië met v. d. MoereD' Heere KesbeekeJanssens 4.7,8. In de bijwedstrijden werden o.a, nog over winningen geboekt door W. v. d. Kroft. BosseKuperus in de senioren en v, d. Put tenMica in de Junioren. Geel Wit behoudt zijn kans Van den aftrap aI ontwikkelde GW met den wind mede. een snel en open spel waar bij het steeds voor het BSM-doel kwam te staan. Na een kwartier spelen wist de links buiten van GW met een scherp schot de score te openen, waarna uit een voorzet van links de rechtsbinnen met een keurlgen kop bal er 20 van wist te maken. Even voor de rust wist de GW middenvoor na stevig door zetten een derde doelpunt te maken, waar na voor rust werd genoten. Na de pauze had BSM den wind mede en zette dan ook direct verschillende aanvallen op touw. welke echter door de goed spelende GW achterhoede werden afgeslagen. Na een kwartier kreeg BSM een penalty toegewezen. Na tien minuten kreeg BSM we derom een penalty en ook uit deze werd gescoord. Daarop nam GW wederom hel spel in handen en wist een kwartier voor het ein de uit een serimage den stand op 42 te brengen. BSM liet de hoop niet varen en zat steeds voor het GW-doe! en wist enkele minuten voor het einde uit een scrimmage den stand op 43 Ie brengen, waarmede het einde kwam. Er zal dus een beslissingswed strijd gespeeld moeten worden voor een plaats in de 4e kl. KNVB. Sport in het Kort ZWEMMEN. In de zwemontmoeting NederlandFrankrijk te Amsterdam hebben de Franschen zich verre de meerdere getoond van onze zwemmers. De Haarlemmer J. van Merkesteyn zwom eer. fraaie 100 M. borst- crawl in 1.01.9. In de internationale nummers waren alle eerste-plaatsen voor de Fianschen Jany, Zins. Padou Jr.. Lugan en Hatot. Door zijn goede piestatles tydens deze wedstrijden is Van Merkesteyn in de natio nale ploeg gekozen, die in de drielandcn-ont- moeting Nederland—Denemarken.—Zweden zal uitkomen. GYMNASTIEK. De gymnastiekdemonstra- tie ln het openbaar van Concordia, op 8 Juli- van 1921 uur, te geven ais onderdeel van het sportweekprogramma, zal niet op het sportterrein aan de Kleverlaan geschieden, doch op het voormalige terrein dei- HFC Haarlem aan den Rijksstraatweg in Haar lem-Noord. De Radio geeft vanavond 19.00 20.00. 22.00 uur Nieuws. KRO 1S.0O Or kest Jaap Meijer. 19,15 Idem. 20.0E Zangspel. 21.15 Op de Lange Deining. 22.30 Giamofoon- muziek. 22.45 Filmkwartier. 23.15 Gramofoon- muziek. HILVERSUM II. 415.5 M. 18.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. AVRO 38 13 Gramofoonmuziek. 19.30 Kamermuziek. 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 22.30 Gramofoon muziek. 23.15 Idem. 23.30 Dansmuziek. BINNENLAND Reehtstreeksche ra- diotclefoon verbinding is voortaan weer moge- lijk met: Alaska, Costa Kica. Guatemala, Haiti, Haw'ai, Honduras. Nica- raqua. Panama en Por- to-Rico. De Rijks postspaar bank ziet zich genood zaakt de mogelijkheid tot storting of over schrijving op haar post rekening 200.000 tijdelijk op te heffen. Felix Ortt wordt 9 Juli 80 jaar. Hij wenscht zich te onttrekken aan een feestelijke herden king. Zijn vrienden wil len geid bijeen brengen voor het reeds bestaan de Ortt-Fonds, dat in de eerste plaats zal moeten dienen om enkele nog onuitgegeven boeken te laten drukken. Trolleybussen zul len. ais het daartoe strekkende voorstel van B. en W. wordt aange nomen, de trams :n Arnhem gaan vervangen. De kiapbrug zakte in te Alphen aan den Rijn, bij het passeeren van een zwaar geladen vrachtauto. Door vol gas te geven kon de chauffeur aan een groot gevaar ontsnappen en nog juist den overkant bereiken. He', drukke verkeer ondervindt hier thans groote vertraging. Een gemeenschap pelijk graf is ontdekt in Limburg, op aanwijzin gen van een gedetineer den. S.D.-man, die ge tuige was geweest van de executie van de in dat graf begraven Lim burgers tijdens de Mei staking van 1943. V«f Britsche mo- tortopedojagers liggen aan de De Ruyterkade te Amsterdam en zijn daar tot Vrijdag a.s. door het publiek te be zichtigen. Een brutale roof overval is Maandagnacht gepleegd op een paar denkoopman in het cen trum van Rotterdam. Hij werd aangehouden door 4 mannen, van wie 2 in militaire uniform, die hem sommeerden zijn persoonsbewijs te toor.en en hem na een worsteling een porte feuille met 5600 gulden ontnamen. De bandie ten verdwenen in een militaire personenauto. BUITENLAND Naar uit Haifa ge meld wordt, heeft een vliegtuig een schip met 2000 illegale joodsche immigranten aan boord waargenomen. Het schip is op weg haar Palestina. De Amerikaansche nieuwsdienst in Duitsch land meldt, dat 2000 fa brieken in Saksen, als gevolg van den uitslag van het betreffend refe rendum, door de pro vincie zullen worden overgenomen. De fa brieken waren het eigendom van nazi's en oorlogsmidadigets. Vertegenwoordigers van alle voorname Jood- scttv organisaties in Italië hebben de Italiaansche Joden uit- gen.todigd voor een mas savergadering, welke morgenavond als pro test tegen de Eritsche maatregelen in Palesti na zal worden gehouden. Haarlem Omstreken De heer H ,A. WSn- gelaar heeft met goed gevolg het examen voor accountant. gehouden door het Ned. Instituut voor accountants, afge legd. Diamanten bruiloft. Het echtpaar Peterse. Gen. Joubertstraat 89, hoopt Zaterdag 20 Juli der. cag te herdenken dat zij zestig jaar gele den in het huwelijk traden. Bij de examens voor muziek ie 's Graven- hage, slaagde voor )a- ger-onderwijs pianospel mèjuffrouw Annie Mes te Haarlem. Mr. C. Gruys, te Utrecht, is benoemd tot griffier bij den lucht rechter voor de prijzen in het arrondissement "Utrecht, en tot waarne mend griffier bij de tuchtrechters voor de prijzen in de arrondisse menten Amsterdam, Alk maar en Haarlem. Mevr. M. Le Fevre te Heemstede heeft met goed gevolg he: staats examen voor muziek af gelegd en behaalde het ciploma voor L. O. yiooL

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2