Slachtoffers der bomontploffing Bunker Feest op de Hoogovensa Er heerschte Maandag een feeste- ]ijke stemming op het Hoogovenbe- drijf. Van de hoogste fabrieksgebou wen wapperde de driekleur en rondom de binnenhaven nabij de Walserij-West was een gezellige drukte. Het was, wat de stemming betreft, een groote tegenstelling met die welke er heerschte bij ons laatste bezoetf, toen de directie de pers een indruk wilde geven van wat er tijdens den oorlog door roof en vernieling verlo ren was gegaan. Van het geroofde in totaal 16000 ton machines enz. is nu een deel op den te rugweg. Het werd gevonden in het dorpje Wateneledt bij Brunswijk. Daar werd het toevertrouwd aan de zorgen van het Com missariaat-Generaal Recuperatie (C.G.R.), die het via het Rijksbureau Metallum aan het Hoogovenbedrijf terug bezorgt. Maandagmiddag is het eerste convooi met machines teruggekomen. Het was ge laden in zeven Rijnaken van 400 tot 3000 ton die door kleine maar pittige motor- sleepboot en naar het einddoel geduwd of gesleept werden. Om elf uur werd het convooi verwacht, maar het werd half twee voor dat het zijn bestemming bereikte. De schepen voerden de vlag van het C.G.R. en op het dek van de voorste aak stond een bord waarop met groote letters geschilderd was: „Terug uir Duitschland". Toen de eerste aak was gearriveerd, werd deze met muziek van de bedrijfs- haxmoniekapel begroet en spoedig daarna verzamelde zich een groote menigte om het op den wal tegenover de Walser ij- Oost opgeslagen spreekgestoelte. Kolonel Ir. L. F. Otto heeft daarop de nog drijvende Walserij-West overgedra gen. Hij wees er op, dat de Walseiij, die thans wordt teruggevoerd, een der groot ste objecten is, die door de C.G.R. uit Duitschland worden teruggehaald. De in genieurs van de fabriek hebben echter zelf het plan voor de terugkomst gemaakt. Weliswaar worden, de goederen aan „Rijks- metallum" overgedragen, maar practiseh is het toch zoo, dat als de schepen binnen zijn, met den herbouw kan worden begon nen. Spreker zeide te weten, dat de her bouw zal geschieden in een geest van en thousiasme. Het is te verheugen, dat de walserij nooit één plaat voor Duitschland gewalst heeft. Ir. Otto hoopte, dat de fa briek in het eerste kwartaal van het vol gend jaar weer zal kunnen draaien. Ir. A. H. Ingen Housz, voorzi t lei- van de directie dc-r Kon. Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken, den spreker be antwoordende, zeide, dat hij gaarne het geschenk van den heer Ótto voor de fa- Driek aanvaard:. Het komt niet bepaald onverwacht, maar het heeft veel moeite gekost om gehoor te vinden en vele for maliteiten moesten vervuld worden. Het heeft wel 3-4 jaar geduurd voor dat het eindelijk zoover was, dat de machines te rug konden komen. Dank zij het doorzet tingsvermogen van de Nederlandsche re geering, in het bijzonder van den heer Otto, kregen we onze walserij terug. Alles zal wel veel hebben geleden en het zal veel inspanning vergen om er weer iets goeds van te maken, maar door allen sa men te werken zal er iets goeds van ge maakt worden. Het zou veel waard zijn, als de fabriek er nu al geweest was, want dan hadden we alle werven, die op pla ten wachten, nu al kunnen voorzien. Op de rede van den heer Ingen Housz volgde een driewerf hoera, waarop de muziek het Wilhelmus inzette. Met de muziek voorop trok men toen over het groote terrein naar de leegge roofde gebouwen van de Walserij. In den stoet waden allerlei borden met op schriften meegedragen, kennelijk een initiatief van de in den optocht meeloo- pende arbeiders. Een der borden droeg in fabrieks-Duitsch de woorden: „Hitier hat die Walserij geklauwt. Wir haben daz nicht gewohlt!" Met het aanbieden van ververschingen werd het feest besloten. Naar wij vernamen, zijn thans nog on derweg 49 spoorwagons, terwijl voorts 18 schepen met onderdeelen Lobith al gepas- cerd zijn. Binnenkort kunnen dus nieuwe zendingen verwacht worden. Ruim IÖ /s inillioen in een half jaar De omzet van den Rijksvischafslag ge durende de maand Juni 1946 bedroeg f 1.379.908. Hiermede werd het omzetcijfer voor het eerste halfjaar in totaal f 10.537.147. De „Christine" gaat weer naar zee De stoomtrawler ..Christine" IJM 2 i de V.E.M., die geruimen langen Tijd in repara-tie was, zal deze week wee<r naar zee vertrekken. De trawler heeft een nieuwe brug en een nieuw visehruim gekregen. Twee rusten in een gemeenschappelijk graf op Westerveld il^'l com ooi isUcn-mecrt, terwijl de muziek liet Wilhelmus speelt, bij de Hoogovens. Maandagmiddag had op Westerveld de begrafenisplechtigheid plaats van het) stoffelijk overschot van Luitenant V. Schriel en den matroos Raithel, die bij de mijjnotit plof fins: het, leven verloren. De stoffelijke resten, van luitenant C. Schriel en matroos G. Raithel, die jl. Don derdag op zulk een noodlottige wijze bij een bomontploffing op den Amsterdam- scheweg om het leven kwamen, werden Maandagmiddag onder groote belangstel ling op Westerveld ter aarde bes-teld. Toen in de aula de families der beide slacht offers, alsmede vele officieren, bijeen wa ren, sprak allereerst schout-bij-nacht Gauw. Wij staan hier aan de baar om de laatste eeir te bewijzen aan luitenant ter zee 3e klasse C. Schriel van de Kon. Ma rine Reserve voor speciale diensten en van den matroos 2e klasse G. Raithel, al dus spreker. Beiden vielen op 27 Juni 1946 met nog drie matrozen en een burger door een dienstongeval, dat gerekend moet worden tot de naweeën van den oorlog. Dergelijke ongevallen zijn onvermijdelijk bij het opruimen van mijnen, maar spre ker is er van overtuigd, dat zij die hierna voor dit werk geroepen worden, er het bijltje niet bij zullen neerleggen. De beide slachtoffers, die ervaren wa ren in het opruimen van deze gevaarlijke mijnen, deden dit in het belang van het Nederlandsche volk en verdienen daarom hulde, niet alleen van de marine, maar van hei heele volk. In hun familiekring is een leegte ontstaan, die niet te vervullen is. Schriel en Raithel, aldus spreker, gij zijt tezamen gevallen, niet in een opwin denden strijd, maar tijdens de koelbloe dige vervulling van uw taak. Namens den bevelhebber der zeestrijdkrachten luite nant-admiraal C. E. L. Helfrich bracht spreker hulde aan hun nagedachtenis. Verder sprake nog de luitenant ter zee le klasse B. C. Mahieu, luitenant ter zee 3e klasse J. P. Rotgans, de vlootpredi- kant Bodaan en ds. D. Boers, Ned. Her- •ormd predikant te Schiedam. Nadar de organist het Wilhelmus had gespeeld, gaf het virurpeleton een salvo over de kisten, die gedekt waren met de i Nederlandsche vlag en waarop tevens vele bloemstukken waren neergelegd. Een lange stoet volgde daarop de kis ten, toen deze grafwaarts werden gedra gen. De baar met het stoffelijk overschot van luitenant Schriel werd door onder officieren, die van matroos Raithel door matrozen gedragen. Bij het graf werden weer twee salvo's gegeven, waarna ds. Boers de beaardings. woorden sprak en besloot met he>t Onze Vader. Teraa.rdebeste.lHng j. Storp. Op de begraafplaats „De Biezen" is Maandag een der slachtoffers van de noodlottige mijnontploffing, de heer J. Storp ter aarde besteld. Toen de kist grafwaarts werd gedragen volgden, met de familie, de chefs van den overledene cn vele collega's. De heer Meijer, opzichter van het ver voer der Kon. Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, de eerste spreker, roemde den overledene als een plichtsge trouw werker; als een man, die het werk waarvoor hij stond, met nauwgezetten ijver verrichtte. Voorts sprak de heer Meijer woorden van troost tot de achter geblevenen. De heer P. Heiloo sprak namens de col lega's van den overledene. Tot in lengte van dagen zullen wij hem als een trou wen kameraad herdenken. Ds. Joh. Bronsgeest wees op de broos heid van het leven. Een broer van den overledene sprak eenige dankwoorden voor de belangstel ling. Vele bloemstukken getuigden van de groote vriendschap, die men den overle dene toedroeg. Er waren bloemen van directie en personeel van het Hooroven- bedrijf en van buurtbewoners uit de Meervlietstraat. in Haringhaven wordt opgeblazen Woensdag a.s. de eerste zware explosie Zooals wij reeds in onze editie van gis teren meldden, zal de bunker voor motor- torpedobooten in de Haringhaven in vier keer worden, opgeblazen. Thans wordt officieel medegedeeld, dat de eerste explosie zal plaats vinden op Woensdag 3 Juli te 18 uur Hierbij dient de volgende zóne te worden ontruimd: Het geheele gebied gelegen ten Westen van de lijn, loopend gelijk aan de as van de Emmastraat en Keizer WilhelmsTraat (van Kanaalkade in Z. richting tot de Pres. Krugerstraat), ten Zuiden van de as van de Pres. Krugerstraat, ten Westen van de as van het gedeelte Koningsplein (van de Pres. Krugerstraat tot Bloemstraat), van de Koningstraat, de Julianabrug en de Havenkade. Om ongeveer 17.25 uur zal door middel van tien langgerekte op en neergaande sirenesignalen het sein tot ontruiming worden gegeven. Alvorens de huizen te verlaten, dient men alle ramen en deuren open te zetten. Zieken, gebrekkigen en ouden van da gen. die zich bezwaarlijk kunnen ver plaatsen en niet zelf voor vervoer uit de gevarenzone kunnen zorgdragen, kunnen zich wenden tot den Directeur der Gem. Geneeskundigen Dienst, Stationsweg 80 te Veleen, vóór Woensdag 3 Juli 12 uur. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de officieele publicatie in ons blad. Marktbericht van Maandag De trawlers besomden f 64.344. Verdere besommingen: Motorloggers: KW 33 f 2320. KW 104 i 2310. KW 108 t 3628. KW 166 f 3010, KW 4 f 2261, KW 227 f 3754, KW 25 f 4584. KW 59 f3331, KW 24 f 5447. KW 64 f 3484; IJM 204 f2017, KW 173 f3410: KW 162 f 3592. Kustvissehers: BR 57 f14: KW 21 f1931; IJM 262 f 496; IJM 210 f1701: KW 84 f2311. De prijzen van de in den vrijen afslag verkochte visch waren: gr. schol f24f22; md. schol f 34f22,10; zetscnol f 34.50—f 28,50; kl. schol f 10.20; Griet I f 50—f 37.50; Tarbot n f55f49: Tarbot Hl f44. alles per 50 K G. Tarbot I f 1.3-2—f 0.98; gr. tong f 1.38—f 1,18; md tong f3.44—f 1.28; kl.m. tong f 1.56—f 1.38; kl. tong f 1,26f 0,98, alles per K G. Kolonel Tr. L. F. Otto biedt, namen* liet door Huitsclilaud geroofde goed Het Commissariaat-Generaal Recuperatie, ier aan de Hoogovens aan. De Trompen leven nog! Gisteravond had op het Velsen-terrein een wedstrijd plaats tusschen de winke- liersvereeniging „De Santhaes" en een elftal gevormd uit 11 leden van de familie Tromp. Het aanvoerdersschap van dit laat ste elftal was opgedragen aan den 63- jarigen „Vader Tromp die ook het fa- miiiedoel verdedigde. Hij heeft dit met succes gedaan, wan£ hij werd in ieder geval driemaal minder gepasseerd dan zijn collega in het Santhaes-doel. De uit slag was n.l. 52 in het voordeel der Trompen. Er was veel belangstelling bij I Walserij-West I komt uit Duitschland terug V.7 Partij van den Arbeid en een motie In een huishoudelijke vergadering van de afdeeling IJmuiden van de Partij van den Arbeid js een motie aangenomen, waarin de plannen tot het oprichten van een inrichting voor kraamvrouwen wor den toegejuicht. De afdeeling spreekt ech ter als haar oordeel uit: le. dat het buiten „Kennemergaarde", dat hiervoor bestemd is door zijn ligging ver van het bewoonde centrum, waarvoor het dienst moet doen, ongeschikt moet worden geacht en 2e. dat 1 het noodzakelijk is, een gebouw dichter bij IJmuiden voor kraaminrichting te be stemmen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3