IJ muider courant Ongebonden prijsopdrijving „Een schrijnende onbillijkheid Werk in de havens hervat Jaargang No. 1836® Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peercfooom Woensdag 3 Juli 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. in de Vereenigde Sfafen Voedselaankoop voor noodlijdende landen stopgezet Een ongelimiteerde prijsopdrijving is het digingen van voorgenomen verhoogingen gevolg geweest van het feit dat de Senaat der Vereenigde Staten een resolutie van het Huis van Afgevaardigden heeft afge wezen, waarin het instituut der prysbe- heersching met 20 dagen werd verlengd. Deze resolutie beoogde het vacuum te vul len, dat ontstaan was door het vervallen der nieuwe wet op de prysbeheersching, die Truman Zaterdag met zyn veto torpe deerde. Thans is er geen enkele wettelijke maatregel die gebruikt kan worden om de prijzen in de hand te houden, zoo dat een wantoestand is ontstaan die tot de grootste misbruiken leidt. Een der meest betreurenswaardige gevolgen is de stopzetting van de voedselaankoo- pen voor den export naar de door den honger bedreigde landen, welk besluit heden door het departement van Land bouw werd bekend gemaakt. Tengevolge van dit besluit zal de regee ring, zoolang de prijsbeheersching niet hersteld is, geen voedselvoorraden aan- koopen, tengevolge waarvan de uitvoer van vleesch en tarwe binnen enkele da gen zal ophouden. De prijsbeheersching is afgeloopen Zon dagnacht om 12 uur geëindigd bij het af- loopen van de oude wet. Het valt niet te zeggen hoe lang deze chaotische toestand zal duren, en er is zelfs een mogelijkheid dat de prijsbeheersching voorgoed van de haan is. In dit laatste geval zal moeten worden nagegaan of importoerende landen bereid zijn, de aanzienlijk verhoogde Ame- rikaansche marktprijzen te betalen. De regeering overweegt momenteel de moge lijkheid voor regeeringsaankoopen den prijs van 30 Juni te blokkeeren, zoodat bij een herstel der prijsbeheersching de ex portprijzen ten minste gehandhaafd kun nen blijven. Intusschen zyn de waren ïn de winkels reeds met vele procenten duurder gewor den en de stygende tendenz zet zich voort, zoodat de Amerikaansche „kleine man" dagelijks met vrees de prijskaartjes be kijkt. De voornaamste levensbehoeften zyn van deze prysstyging niet uitgezonderd gebleven, en de Amerikaansche bladen wyzen erop dat de economische structuur van het land een crisis ondergaat, die de zorgvuldig opgebouwde verhouding tus- schcn loonen eia pryzen bedreigt met alle gevolgen vandien gevolgen, die de pas overwonnen stakingsepidemie nieuw leven zou kunnen inblazen. De minister van Arbeid, Schwellenbach, deed een beroep op de arbeiders- en werk geversorganisaties om beheersching te be trachten met betrekicing tot loonaange- legenheden totdat een vastomlijnde prijs politiek door de Regeerimg is verkregen. Vele handelsorganisaties deden een be roep op de leden om de prijzen vrijwillig te handhaven of de verhoogingen binnen redelijke grenzen te houden. Vertegen woordigers van de industrie voorspellen prijsverhoogïngen voor vleesch en zuivel producten. Verhoogingen van huishuren, of aankon- Voorloopig geen Koffie Daar de verwerking van ruwe koffie door de staking in de Veemen sinds ge- ruimen tijd stagneert en dientengevolge de werkzaamheden in de branderijen evenmin voortgang kunnen hebben, kan op 7 Juli geen nieuwe koffiebon worden aangewezen, zoodat voorloopig na dien datum geen koffie verkrijgbaar is. 1 KG. Aardappelen extra Voor personen, geboren in 1941 of vroe ger geeft bon 254 Aardappelen tot en met Zaterdag 6 Juli recht op het koopen van 1 extra KG aardappelen. Veertiendaagsche bonnenlijsten Van 7 Juli t.m. 31 Augustus zal de bon aanwijzing eenmaal per veertien dagen plaats hebben, om de détaillisten de ge legenheid te geven hun"zaken te sluiten voor vacantie. De bonaanwijzing voor melk en aardappelen zal evenals tot dus verre per week blijven geschieden. Bakmeel op bloembon Op den bloembon, die Donderdag 4 Juli bekend gemaakt wordt, zal uitsluitend melfrijzend bakmeel worden verstrekt. door huiseigenaren werden uit vele staten gemeld. Men verwacht, dat vele staten noodwetten met bet-rekking tot de beheer sching van de huurprijzen zullen afkondi gen. Bataljonscommandant op Java gesneuveld De voorlichtingsdienst van het Neder- iandsch-Inidische leger deelt uit Ban doeng mede, dat Zaterdagmorgen de commandant van het eerste bataljon van het K.N.I.L., majoor M. v. d. Heuvel, tijdens een patroudlletocht is gesneuveld. Zondagmorgen werd 'het stoffelijk over schot onder groote belangstelling met .militaire eer begraven., China zuivert zich Een vertegenwoordiger van het Ameri kaansche departement van buitenland- sche zaken heeft medegedeeld, dat China op het punt staat een groote groep nazi's die in diit land actief waren en door Amerika als gevaarlijk en ongewenscht zijn gesignaleerd, te deporteeren. Generaal Winkelman Eereschuld moet worden ingelost „Ruim 6 jaar is het geleden, dat ons Nederlandsche leger na een moedigen strijd in een wanhopige worsteling moest capituleeren. In den hardnekkigen tegen stand, waarbij vele onzer mannen als leeuwen vochten, hielden zij de eer van Nederland hoog. Mee hun moed en trouw, hun leven en bloed verdienden en be zegelden zij het bondgenootschap met onze Geallieerde vrienden, kochten zij het bondg'eiioodschap onvervreemdbaar recht op onze onafhankelijkheid", zoo zeide generaal Winkelman Dinsdagavond in een radiotoespraak. „Volgt den inspraak van Uw goede Nederlandsclie hart" aldus gen. II. G. Winkelman. „Reeds kort na 14 Mei 1940 werd illegaal een comité geboren„Eereschuld en dankbaarheid". Dit comité legde den ge- heelen bezettingstijd door een groote ac tiviteit aan den dag en kon eerst na de bevrijding in 1945 legaal voor het voet licht treden. Het had daardoor een ach terstand bij de reeds in Engeland opge richte Stichting 1940'45, welke een groote belangstelling verwierf en daar- 20 jaar voor Westra Het Bliz. Gerechtshof te 's-Graven- hage heeft heden den oud-burgemeester van Den Haag, prof. mr, J. Westra, te gen wien de doodstraf was geëisclit, tot 20 jaar gevangenis veroordeeld. Alleen het feit, dat Westra een slappe figuur is, die dikwijls door anderen werd geïnspireerd, heeft het Hof weer houden de doodstraf op te leggen. Het recht van cassatie werd verleend. De procureur-fiscaal mr. Zaayer, is van deze sententie in cassatie gegaan. Censuur sluit Bikini af Georg Moorad, een correspondent van het Columbia Broadcasting Systeem, seint van Kwajelein A toll het volgende: „Na een strijd van vier uur met den censuur kan ik tenslotte zeggen, dat ik vanmorgen gedurende meer dan een uur laag over de lagune van Bikini heb ge vlogen. Ik heb de schade, veroorzaakt door de atoombom goed in oogenschouw genomen en ben nu in staat te verklaren, waarom sommigen van ons de proefne ming als een volkomen mislukking be schouwen. De schatting is, dat 28 van de 79 schepen eenigszins beschadigd zijn. Slechts één groot schip is gezonken, n.l. de Japansche lichte kruiser „Sakawa", die vroeger beschadigd is geweest en waarvan het repareeren door een Ameri kaansche ploeg is gesaboteerd. De torpe dojager Damson en waarschijnlijk vier landingsvaartuigen van middelgrootte zijn gekapseisd". Volgens Moorad zou men verkeerd doen, uit de poovere resultaten de conclusie te trekken, dat de atoomkracht niet radicaal zou zijn. Hij heeft de uitwerking op Naga saki gezien en zou wenschen, dat de proef zou worden herhaald, bij welke gelegen heid dan een nauwkeuri£» onderzóèk zou moeten zijn toegestaan. door in staat was, de slachtoffers van het illegaal verzet royaler te steunen. Er is daardoor een schrille tegen stelling ontstaan tusschen de ruime wijze, waarop overigens gelukkig de Stichting 1940'45 de nagelaten be trekkingen van de slachtoffers van het illegaal verzet steunten het armzalige pensioen van de militaire slachtoffers. Hier is sprake van een schrijnende onbillijkheid. Volgt nu eens zonder veel te redenee ren, zonder bedenkingen te maken, de inspraak van uw goede Nederlandsche hart. Stelt niet uit tot morgen en gireert vanavond nog uw bijdrage op gironummer 1940 ten name van het comité „Eereschuld en dankbaarheid" te Amsterdam. Ver meldt op uw giro tevens, dat gij u als contribuant van ons comité opgeeft tegen een minimum van f 2.50 'per jaar". „Willem Ruys" te water gelaten Op de werf „De Schelde" had de te waterlaiing plaats van de „Willem Ruys". Dit schip dat 21.000 brt meet en genoemd is naar den in 1942 gefusilleerden directeur van den Rot- terdamschen Lloyd, heeft gedurende den geheelen oorlog op de werf gele gen. De Duitschers drongen er meer malen op aan het sohip te wa'ter te la- en. Toen dit niet lukte, werd iedere ar beid aan het sohip verboden en het ma teriaal in beslag genomen. Toch lukte het alles te laten onderduiken zoodat het schip thans plechtig te water gela ten kon worden. Met den „Willem Ruys" is de Ned. Koopvaardijvloot wederom een modern zeekasteel rijker geworden. Hef woord is aan. Paul Brulat: Ieder draagt op zijn rug een etiket, volgens hetwelk men hem beoordeelt en dat al leen hij niet ziet. (Uit: Pensees, 1919). 350 jaar geleden Op 3 Juli 1596 sloot Cornelis Houtman, de leider van den eersten tocht naar Oost-Indië een verdrag met den Kapatih van Bantam. De Hollanders zijn door „den gouverneur ende principaelste heren ontvanghen ge weest ende hebben aldaar ghepresen- teert de aptenten ende commissiën van Grave Mauritius om te besluyten een vast verbont van peyse ende confoe- deratie". Hiermede was de eerste wettelijke schakel gelegd tusschen het Europee- sche en het Aziatische deel van het latere Koninkrijk der Nederlanden. Fransch bemiddelingsvoorstel inzake Triëst Een Reuter-bericht van gisteravond uit Parijs meldde, dat de vier ministers over eenstemming zouden hebben bereikt over de kwestie Triëst voor wat betreft de in ternationalisatie van de stad en de gren zen van de internationale zöne, doch niet over het statuut van her. bestuur. Later meldde Reuter dat dit bericht niet be vestigd was geworden, zoodat de resul taten van gisteren nog zeer twijfelachtig zijn. Over de kwestie van het statuut van Triëst zal vandaag worden gesproken me': als basis een compromis-voorst el van Bi- dault, waarin alle drie de uiteenloopende standpunten, zooals die in den loop der conferentie tot uiting kwamen, zijn ver vat. Volgens dit amendement zal Triëst worden bestuurd „in overeenstemming met een statuut voorgesteld door de vier groote mogendheden" (het standpunt van Molotof). dat zal worden bestudeerd door de vredesconferentie (Byrnes) en door de UNO (Bevïn). Situatie gespannen, In Triëst wordt door 4000 politie-agen- ten en geallieerde manschappen door de straten gepatrouilleerd. De soldaten heb ben stalen helmen op en zijn gewapend met geweren en revolvers. De comman dant van Triëst, kolonel Alfred Bowman, noemde de situatie uiterst gespannen. Er heeft zich een nieuwe hevige botsing voorgedaan tusschen drieduizend pro- communistische Slowenen en achthon derd anti-communistische Italiaansche jongelui. Bij deze botsing werden ver scheidene personen gewond Curacaosche Katholieken protesfeeren Zij wenschen geen onmiddellijke bestuurswijziging De katholieke partij van Curasao heeft een telegram gezonden aan de Katholieke Volkspartij in Nederland, waarin zij de Curagaosche delegatie ervan beschuldigt „de slechtste soort autoc'ratie" uit te oefe nen. „Natuurlijk zijn wij voorstanders van autonomie", aldus vervolgt het telegram, „maar wij zijn tegen elke onmiddellijke fundamenteeie verandering gekant. De katholieke partij heeft haar standpunt vóór het vertrek van de delegatie naar Nederland aan Da Costa Gomez reeüs medegedeeld. De onmiddellijke veranderingen, weLlra de delegatie heeft voorgesteld, liggen jlï^l opgesloten in de boodschap van de Konin gin van 1942 en zijn niet vermeld in heb telegram, dat Curasao op 9 November aan de Koningin heeft gezonden, doch komen slechts voor in een niet-gepubliceerd me morandum. De katholieke partij protes teert tegen het feit, dat de wenschen vah de bevolking zijn geformuleerd in ec ge heim memorandum, waarvan de bevolking in geen enkel opzicht kennis heeft geno men." E.V.C. zocht contact met Regeering Rustig einde der stakingen In een tweetal vergaderingen te Araster dam en Rotterdam hebben de stakende zeelieden en havenarbeiders met groote meerderheid besloten, het werk heden, Woensdag 3 Juli, te hervatten. In de afge loopen week heeft de E.V.C. contact op genomen met de regeering om tot een be vredigend einde van het zeelieden- en havenconflict te komen. Overeengekomen werd, dat by de werkhervatting van werk geverszijde geen rancunemaatregelen zou den worden getroffen. Oolc van de werk nemerszijde zouden geen rancunemaatre gelen worden genomen tegen havenarbei ders en zeelieden, die bij het uitbreken van de staking aai» het werk zyn gebleven. Na de werkhervatting neemt de E.V.C. contact op met het College van Rijksbe- mïddelaars om tot een oplossing te komen van de huidige grieven, welke er bestaan ten aanzien van de thans geldende arbeids overeenkomst voor het personeel van de Nederlandsche koopvaardijvloot. De Voorlichtingsdienst van het ministe rie van Sociale Zaken deelt mede, dat on der dagteekening van 22 Juni de E.V.C. den minister een brief deed toekomen, waarin zij zich bereid verklaarde de zee lieden- en havenstakingen te beëindigen, indien van werkgeverszijde gëen z.g. rancunemaatregelen genomen zouden wor den, De minister heeft in dezen brief aan leiding gevonden den betrokken Rïjksbe- middelaar mr A. M. Joekes, te verzoeken met den Raad van Bestuur voor de Zee vaart en de scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid besprekingen te voeren, om op deze basis tot: een einde der stakingen te geraken, met goed gevolg. Uit Rotterdam werd hedenmorgen ge meld, dat daar ongeveer 75 tot 80 procent van het aantal havenarbeiders zich vol gens afspraak gemeld heeft en aan het werk is gegaan. Er kan dan gereedelijk worden aangenomen, dat degenen, die niet verschijnen, anderen arbeid gevonden heb ben. Zij worden dan van de lijst geschrapt en door andere werklieden vervangen. Het einde der staking is volkomen rustic verloopen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1