De Haarlemsche feesten Avonturen Het volledige programma Door de feestcommissie voor de her denking van hot 700-jarig bestaan van Haarlem ais stad is thans het volgende programma opgesteld: 27—30 Juli. De eigenlijke feestweek wordt ingeluid door de opvoering van het tooneelstuk „Achter wallen en poorten", vermoedelijk te geven op Zaterdag 27 Juli (Gala-voor stelling) en Zondag 28, Maandag 29 en Dinsdag 30 Juli 1946 in den Stadsschouw burg. Zaterdag, 3 Augustus. Inluiding dei- feesten door het carillon van de Groote Kerk, stertoeht door 14 muziekcorpsen en taptoe op de Groote Markt. Opening van de Kermisvermake lijkheden op het Phoenixterrein, Leid- scheplein, Teylerplein en Zaanenlaan, welke zullen duren tot en met 11 Augus tus. Zondag, 4 Augustus. Landen-turnwedstrijd NederlandLuxem burg te 14 uur. Cricketwedstrijd Flamin go'sFree Foresters te 11 uur op het Rood en Wit terrein aan de Spanjaardslaan. Maandag, 5 Augustus. Concert van 5 mannenkoren met solis tische medewerking in de Groote Kerk. Dinsdag, 6 Augustus. Openluchtspel op de Groote Markt in de avonduren. Internationale zwemwed strijden HaarlemDerby in Stoop's Bad te 19 uur. Woensdag, 7 Augustus. Openluchtspel voor het Paviljoen door gemengde koren, mannenkoren en kinder koren met orkestbegeleiding te 20 uur. Openluchtspel op de Groote Markt in de avonduren. Voetbalwedstrijd Haarlemsch elftalBondselftal op het EDO terrein te 19 uur. Donderdag, 8 Augustus Openluchtspel op de Groote Markt in 1de avonduren. Vrüdag, 9 Augustus. Allegorisch-historische optocht door de binnenstad en een gedeelte van Haarlem- Noord, langs de volgende route: Raaks, Wilhelminastraat, Koninginneweg, Stol- b rrgstraat, Julianaslraat, Lorentzplein, Wagenweg. Florapark. Dreef. Plein. Groo te Houtstraat. Ged. Oudegracht, Kleine Houtstraat, Lange Veerstraat, Klokhuis- plein, Riviervischmarkt. Jansstraat, Jan6_ weg, Kennemerplein, Frans Halsplein, Schoterweg, Cronjéstraat. Kloosterstraat. Schoterweg, Kennemeretraat, Frans Hals straat, Frans Halsplein, Kennemerplein, Kruisweg, Barteljorisstraat, Groote Markt, Koningstraat. Ged. Oude Gracht, Raaks. Aanvang vermoedelijk te 14 uur. Dames atletiekwedstrijden te 19 uur op het sportterrein aan den Verspronckweg. Concept van 10 gemengde koren met so listische medewerking in de Groote Kerk. Zaterdag, 10 Augustus. Festival door 14 muziekcorpsen voor het Paviljoen met Marschwedstrijd aan de Dreef. Zondag, 11 Augustus. Wielercriterium, omgeving Planetenlaan Haarlem-Noord te 14 uur. Groot sluit in gsfecet met vuurwerk aan het Noorder-Bui'tenspaarne, voorafgegaan door enkele nummers waterfeest, opge luisterd door muziek. Versiering en verlichting. Tijdens de feestweek zullen een drietal der voornaamste bruggen, te weten de De schrijver van „Achter Wallen en Poorten" Uitspraken van den Eererand. Het uitvoerend comité voor de Haar lemsche feesten deelt ons mede: De Eereraad voor Letterkunde heeft den heer Jan van Dam, schrijver van het historisch tooneelspel „Achter Wallen en Poorten" dat ter gelegenheid van de vie ring van het 700-jarig bestaan van Haar lem in den Stadsschouwburg zal worden gespeeld, gehoord. De Eereraad heeft geen termen aan- wezig gevonden tot het nemen van eeni- gen maatregel tegen den heer Van Dam Eindexamen 1946 H.B.S.-B te Haarlem Geslaagd rijn voor het eindexamen der H. B, S.-B met 5-jarigen cursus, de heeren Th W. Donkerlo, H. F. Hellenberg, c. Hoog land. J. H. Jonkman, mej. Lamberdina Kraamwinkel, de heeren J. P. Kruijt, H. E. W, Mulder, mej. Cornelia H. Nottrot, Anna M. J, Pameyer, de heer B, Paulis. mej. Ja- coba.H. Pincker. de heeren w. Souwer, E Tammes. M A. Vroom. mej. Margaretha van Wijk. de heeren P. C. van Zeeland. F. G. Bleeker. F. H. van Dam. B. A. Dreijer. H. Frese. mej. Frangoise M. v. d. Goot. de hee ren P. V. Grondhoud, A. Hulst. J. Kluft. C. Koot. F. H. Kreuger. mej. Gsertie Blokker, de heeren C. H. G. Botermans. R. C. Boxs. D. G. J. Nijland. J. Burghout, mej. Julienne M. Delvaux. de heeren C. J. de Dood. J. Chr. Fiedeldey, a B. Funke Küpper. P van Goor. W. Groen. H. W. Hiddema, S. Hoogland, K. W. Kaat, mej. Egbenha F. Broersma, de heer J. C. Spikermann. mej. Madzy Vleming. de heer p. j. van "Waveren, mej. Alida J E. IJzer. AGENDA WOENSDAG 3 JULI Gem. Concertzaal19.30 uur, Lou Marti's Bonte avondtrein. Rembrandt: Spijkers met koppen <14 j.), Palace: De wraak van den on- zlehtbaren man (18 j.). Luxor: Intermezzo (14 j.). Deze drie: 14. 1(1.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De blanke slavin (14 i14, 16.30, 39 en 21.15 uur. DONDERDAG 4 JULI Gr. Kerlt: 15 uur, Orgelconcert; Rembrand!: Spijkers met koppen (14 J.). Palace: De wraak van den onzichtbaren man (18 j.). Luxor: in termezzo (14 j.). Deze drie 14, 1C.15. 19 en 22.15 uur. Frans Hals: De blanke slavin (14 J.). 14, 16.30, 13 en 21.15 uur. Houtbrug, Kennemerbrug en Zijlbrug, feestelijk versierd en des avonds verlicht zijn. Verlichting van enkele openbare ge bouwen zal zoo mogelijk geschieden. Etalagewedstrijd. Ook zal ter gelegenheid van de feesten een étalage-wedstrijd worden georgani seerd. Een nieuw museum Ret vroegere huis van den Com missaris der Koningin, Nieuwe Gracht 7. Indertijd hebben wij reeds gesneld, dat het voornemen bestaat in 't vroegere huis van den Commissaris der Koningin. Nieuwe Gracht 7, een Empire museum te De krankzinningen- verpleging in Noord-Holland Nog een overgangstoestand. Ged. Staten van Noord-Holland bieden aan de Prov. Staten de begrooiirtgen voor 1946 aan. Bij die van Duin en Bosch te Castricum wordt o.a. gezegd: Het bewaringskamp van gedetineerden bleef gehandhaafd, on danks alle door het Provinciaal bestuur en de directie aangewende pogingen, ook dit te doen. ontruimen. Daardoor bestaat tot op heden nog geen uitzicht op een spoedige verandering in dezen voor de exploitatie van het ziekenhuis zoo onge- wenschten toestand. Neem/t men in aan merking, dat meer dan drie 'derde van de verpleegruimte aan de beschikking van het ziekenhuis onttrokken is, dat de grootste der evacuatie-afdeelingen, zijnde die te Den Dolder, nog niet is opgeheven, dat het aantal patiënten sterk is vermin derd en de inrichting van de gebouwen nog voor een deel niet is voltooid, dan zal men moeten constateeren, dat van een normale exploitatie nog geen sprake kan zijn en dat 1946 nog als overgangs jaar moet worden aangemerkt. Het aantal patiënten, op 1 Januari 1946 in totaal 543 bedragende, is voor 1946 geschat op gemiddeld 600, welk aantal wellicht te bereiken Is, indien geleidelijk meer verpleegruimte mocht vrij komen. Het totaal aantal patiënten voor het ziekenhuis te Santpoort is voor 1946 ge raamd op 976 of 540 minder dan het toe gestane maximum aantal plaatsen. Hierbij is aangenomen dat het mogelijk zal zijn aan het einde des jaars 150 patiënten meer te verplegen dan aan het begin van het jaar. De sterkte van het personeel Is in ver gelijking met het jaar vóór de evacuatie (1942) in belangrijke mate afgenomen. Alleen de groep verplegenden is sedert dat jaar teruggeloopen van 339 tot 242 in 1946. f 100.000 is uitgetrokken voor herstel werken aan den linkervleugel van het nieuwe gedeelte van het ziekenhuis. Poging tot moord In Rotterdam is een man gearresteerd, die zich van zijn echtgenoote wilde ontdoen daar hij met een ander in het huwelijk wilde tre den. Zijn vrouw moest eenigen tijd geleden in het ziekenhuis worden opgenomen, waar stelselmatige vergiftiging aan het licht kwam. De liefhebbende echtgenoot, wetende dat zijn vrouw dol was op pannekoeken, ging met duivelsehe geraffineerdheid te werk: hij mengde jam met rattenkruid en dit mengsel smeerde hij op pannekoeken. De vrouw is herstellende. Nationale luisterwedstrijd Een luisterwedstrijd wordt gegeven ten bate van de oorlogsslachtoffers en ter voor ziening van oorlogsnooden. De N. C. R. V.- reportagedienst heeft een aantal geteisterde plaatsen bezocht. Deze reportages zullen op Donderdag 4 Juli 's avonds om 9 uur over vestigen. Thans wordt aan de verwezen- Hilversum 1 worden uitgezonden en de luis- lijking van dit plan gewerkt, maar de ge- - dachte is toch dat er nog wel een jaar zal verloopen voor de interessantste deelen zijn ingericht, zoodat zij voor het publiek ter bezichtiging kunnen worden gesteld. De historische vertrekken uit het Pavil joen worden naar het nieuwe museum overgebracht. Eerst moet evenwel veel in het huis verbouwd worden, want het is de bedoeling het weer zooveel mogelijk in den oorspronkelijken toestand terug te brengen, omdat het daardoor ook als ge bouw een bezienswaardigheid uit den Em- piretijd zal zijn. De familie Barnaart en generaal Röell zullen belangrijke verzame lingen uit den Empiretijd aan het museum afstaan. Maar daarnaast is nog veel ge- wenscht en noodig om het museum in te richten. Het nieuwe museum zal door een stich ting beheerd worden. Aan het rijk, de provincie en de gemeente Haarlem zal subsidie gevraagd worden. Album oud-Engelandvaarders Het ligt in de bedoeling om ter gelegen heid van den verjaardag van de Koningin een tweede deel aan te bieden van het foto album, betrekking hebbende op de weder waardigheden der Engelandvaarders. Iedere oud-Engelandvaarder kan een blad folio formaat voor dit doel inzenden. Inzendin gen dienen te geschieden voor 10 Aug. aan het secretariaat van de Koningin, Noord einde 72 te 's Gravenhage. teraars zullen dan moeten bepalen in welke plaats de microfoon stond opgesteld, ..Na tionale Hulpzegel" en de N. C. R. V. stellen gezamenlijk 300 prijzen beschikbaar voor goede oplossingen. DE REPATRIEERING. Het m.s. Tjisadane zal vermoedelijk 9 Juli a.s. in Nederland arriveeren. Hei repatriee- ringsschip Ophir is 16 Juni j.l. uit Indië ver trokken'met 173 evacuées aan boord en zal 5 Juli in Suez aankomen. Het m.s. Kota Gedeh is 1 Juli met repatriee- renden uit Batavia vertrokken. Het schip wordt 18 Juli te Suez verwacht. De „Oranje" heeft op 29 Juni de haven van Prïok verla ten en zal vermoedelijk reeds 17 Juli in Am sterdam aankomen. Tenslotte zal de Sloter- dijk waarschijnlijk op 5 Juli uit Batavia ver trekken. Binnenlaiidsch luchtnet V értreteringeii Met ingang van l Juli j.l. heeft de K.L.M eenige belangrijke verbeteringen op de bin- nenlandsche lijnen ingevoerd. Op den dienst Amsterdam—Leeuwarden is een Dakota in gebruik genomen, inplaats van de Havilland- toestellen, hetgeen 68 plaatsen in elke rich- ting per dag meer beteekent. Op de lijn AmsterdamGroningen is de capaciteit ver dubbeld, doordat steeds met twee Dragon vliegtuigen iegelijk gevlogen wordt. Op de drukste .lijn Amsterdam—Maastricht worden voortaan vijf retourdiensten per dag uitge voerd. 169. „Lucht houdt op, poorten dicht gevallen" gilde een zenuwachtige Hin- ke-pinker. „Waar zou Meester Mysteria zijn?" riep een andere eenbeener, die als een dolleman en met een vreeselijk rood hoofd door de troep heenrende en links en rechts zocht. „Wij stikken hier" riepen een paar kleine 'Hinke-Pinker- tjes, die zich verdrongen voelden in de groote HinkePink-oploop. Warrel holde naar Wag terug en ,vertelde hemwat hij gezien had. „Jongetje, we moeten ervoor zorgen, dat niemand in dit la boratorium kan komen, luant we heb ben hier een strapetiek punt," „Een wat?" vroeg Wag. „Een stragetisch punt." „Jij bent een zwamneus" ivas het eenige antwoord, dat Wag zijn vriendje gaf. Maar in elk geval, we moeten zorgen, dat de toegangsdeuren tot het laboratorium goed gesloten blij ven. Wacht eens"en Wag ontdekte een groote kruk, die midden in den vloer geplant stónd. „Draai daar eens aan", zei hij tegen Warrel en deze draaide en draaideZe zagen voor elke deitr vayi het laboratorixun drie. zware ijzeren balken schuiven. „Voor de bakkerzei Wag. „Nee, voor de deur" zei Warrel, Dalende werkloosheid Slechts 29 pCt van Juni 1945 Op 30 Juni van het vorige jaar waren er in Nederland 112.622 geregistreerde werkioozen en 201.400 personen die wacht geld ontvingen. Tezamen dus 314 022, Op 1 Juni Van dit jaar waren de cijfers: 52.035 werkioozen, 9300 wachtgelders, 30.300 menschen werkzaam bij D.U.W.-objecten. Totaal dus 91.635 of slechts 29 van het aantal van 30 Juni 1945. Bovendien waren nu nog onder de D.U.W.-arbeiders 20.500 man aan land- en wederopbouwwerk aan gesteld. Dividenden „Koninklijke" De Kon. Maatschappij tot Exploitatie van petroleumbronnen In Ned.-Indië zal haar aandeelhouders voorstellen over 1944 een dividend uit te keeren van 25 pet., en wel aldus, dat na betaling van 4 pet. aan de preferente aandeelhouders over de jaren 1940 tot en met 1944. 5 pet. in contanten wordt betaald aan de gewone aandeelhou ders over het op 31 Dec. 1944 uitstaande ge wone aandeelenkapitaal, (zulks onder aftrek van de verschuldigde dividendbelasting over het geheele dividend) en 20 pet. in bonus- aandeelen, zoodat op elke vijf aandeelen één nieuw aandeel wordt uitgereikt. Op grond van de voorloopige balans over 1945 stelt de directie voor, na betaling van 4 pet. aan de preferente aandeelhouders een dividend uit te keeren van 6 pet. in con tanten over het op 31 Dec. 1944 uitstaande aandeelenkapitaal, onder aftrek van de verschuldigde dividendbelasting. Op de winst- en verliesrekening over 1945 komt een winst voor van f 38.099.490. Dit cijfer zou een ietwat hooger dividend toelaten. Het komt ae directie echter gewenscht voor in deze tijden de dividenduitkeering te be perken tot 6 pet. en het resteerende winst saldo naar het volgend Jaar over te boeken. Prof. Schrieke in cassatie De oud-secretaris-generaal van het Departement van Justitie, prof. mr. J. J. Schrieke, die wegens hulpverleening aan den vijand ter dood was veroordeeld, hoorde Maandag voor den Bijz. Raad van Cassatie den advocaat-fiscaal coneludee- ren tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 21 Juli. Geschenkzendingen bloembollen Als bewijs van dank voor geschenken, die verscheidene particulieren uit het buiten land ontvangen, zonden velen kleine zendin gen bloembollen naar de diverse landen. Thans is het niet meer mogelijk ze naar die landen te sturen, met welke in een handels- accoord een bepaald exporteontingent is af gesproken. Geschenkzendingen bloembollen zijn enkel nog mogelijk naar die landen, waar heen de export niet gebonden is aan een contingent, n.l. de Ver. Staten, Canada, Zwe den en Zwitserland. De Pers over het nieuwe ministerie De Maasbode (R.-K.) is voldaan. „Ook innerlijk maakt het kabinet van den heer Beel een Indruk van kracht. De for mateur heeft zijn menschen met zorg ge kozen en zich met hand en tand verzet te gen Iedere poging om hem gegadigden toe te schuiven, van wie hij niet het vertrou wen had, dat zij in een goed-samenwer- kend team onder zijn leiding zouden passen." Het Vrije Volk (Partij van den Arbeid): „Overzien wij de geheele ploeg en kijken wij in het bijzonder naar de socialis tische leden daarin, dan zijn we aangaande de voortzetting der politiek van het vorige kabinet voorloopig gerust. Dit is een kabi net met een krachtigen socialistischen in slag." Het Algemeen Handelsblad (Vrijzinnig). Het wachten is op hun prógram en op de regeeringsverklaring. En dan op hun daden! Vooral daarvan zullen wij ons oordeel laten afhangen. Wij blijven het be treuren, dat in de uitzonderlijke moeilijke omstandigheden waarin ons land en rijk verkeeren. niet naar breedere samenwerking is gezocht." Het Parool: ..Ofschoon ook hier de tijd ons nog een en ander moet leeren geeft het nieuwe Kabinet geenszins den indruk, krachtiger te zullen regeeren dan het af- getredene." De Nat. Rotterdamse he C t. (Vrijzinnig)..In de samenwerking met het parlement zal zieh in belangrijke mate openbaren of dit kabinet, tot vrucht baren arbeid in staat zal zijn." De Nieuwe derlander (Partij van den Arbeid) „Hoewel wij aller minst opgetogen zijn over dit nieuwe Ka binet, zien wij in zijn optreden toch deze lichtzijde, dat er een goede kans is, dat van dit Kabinet indien het althans op niet al te korten levensduur mag rekenen een vooruitstrevende politiek ls te verwachten." De Volkskrant (R.-K.) is er over voldaan, dat er een parlementair kabinet gekomen is. „Een resultaat, dat op zichzelf verheugend is voor de goede werking van ons democratisch stelsel, en dat reeds hier om recht heeft op de uiterste krachtsin spanningen van alle betrokkenen óm het van de start naar de.finish te loodsen." De Waarheid! Communistisch De groote problemen, waarvoor ons land staat, eischen forscher en vooruitstreven der koers, die alleen door een regeering mét communisten gevaren kan worden. De Nieuwe Haar 3. Ct. (R.-K.) spreekt van een team zonder kracht. „Van dit tweede kabinet na de bevrijding wordt een krachtproef gevraagd, welke misschien bovenmenschelijk zal blijken te z(jn. Is bet wonder, dat wij vreezen met groote vreeze?" T r o u w Anti-Revolutlonnair)„De eerste Indruk is: twijfelachtig." De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00. 20.00, 22.00 Nieuws. NCRV 20108 „Ves per". 21.20 Omroepkamerorkest. 22.30 Soclété, .1. S, Bacil. 23.00 Apollo, 23.30 Gram.muziek. HILVERSUM II. 415.5 M. 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. VARA 18.15 „The Ramblers", 19.00 Liedjes van vroeger. 20.15 NW-feestprogramma. 21.10 Voordracht. 27 20 Operetteprogramma. 22.30 Populaire melo dieën. 23.15 Gramofoonmuziek. BINNENLAND Jack Miller <J. Mo lenaar), de bekende ae- cordeonist-xvlofonist, is tengevolge van een mo torongeluk om hei leven gekomen. In Wassenaar brand den 4 villa's ai, De oor zaken van deze branden zijn onbekend. De poliii© stelt een onderzoek in. Br. J. FTrans.cn le Amsterdam is benoemd tot bijzonder hoogleer aar in de Fransche let terkunde. (vatalure wij len Prof. Dr. P. Valk hof!) aan de Rijks Uni versiteit te Utrecht, van wege de „Vereeniging tot Bevordering der Studie van het Fransch". De Christelijke uit gevers in Nederland hebben zich in een eigen vereeniging aaneenge sloten. Het vliegkampschip „Karei Doorman" wordt Vrijdag 5 Juli des oeh- ter.s te Rotterdam ver wacht. Dootlgekneld werd een .li-jarige ongehuw de mijnwerker in de mijn Oranje Nassau 4 te Heerlen, toen hij in een mijngang bekneld raakte tusschen een lo comotief en de betim mering. Een enc-rme hoe veelheid textiel ter waar de van f30.000 is in be slag genomen bij een winkelier in Helmond, 'die er een geheime bergplaats voor bad ge bouwd. Hij had de goe deren in de jaren 193^— 1943 gekocht op geldige textielpunten, die hij verkreeg door distribu- tievrije stof op punten te verkoopen. Twee detachemen ten van de Kon. Land macht. geheel bestaan de uit oorlogsvrijwilli gers. zullen Vrijdag uit Amsterdam naar V/est- Indië vertrekken. Voor de kust van Texel is Dinsdag een visschersbootje op een mijn geloopen en in de lucht gevlogen. De op varenden, vader en zoen, kwamen er wonder bo ven wonder levend af. De zoon brak een been. BUITENLAND F Twintig artsen zijn thans tot de conclusie gekomen, dat de jeugdi ge Siameesche koning Ananda Mahidol ver moord is. Een ongeluk of zelfmoord acht men vrijwel uitgesloten. Joego-SIavië en Al banië hebben éen ver drag van vriendschap en samenwerking getee- kenö. teneinde <le we- derzijdsche onafhanke lijkheid en souvereini- teit van beide landen te waarborgen. Haarlem en Omgeving De heer Th. van Nleuwpoort van HiKe- gom is aan de Leidsche Universiteit geslaagd voor het propadeunsch examen in de Godge leerdheid, lis. J. van Wijngaar den van Bennebroek is beroepen als predikant bij de Gereformeerde Kerk van Hallum. Haarlems Gemengd Koor. onder jan Booda zal Vrijdag 12 Juli in de Groote Kerk het Re quiem van Verdi uit voeren. Solisten zijn Corry Bijster, Roos Bos nia. Han le Fèvre en Herman Hulsman. De HOV zorgt voor de be geleiding. De heer D. v. d. Berg. uit Haarlem slaag de aan de Gem. Univer siteit te Amsterdam voor het eerste candi- daatsexamen in de me dicijnen. De diploma's voor het verkeevsexamen weiden gisteren uitge reikt door den secreta- ls der Ver. Veiüg Ver keer. H93 leerlingen z>jn geslaagd. De M(j. lot Nut van 't Algemeen te Haarlem gaf tot slot van de ge houden Jeugdleiderseur- sussen een afscheids avond. De cursisten heb ben dezen avond benut om het geleerde in praktijk te brengen. Zij brachten dank aan de Jeugdleiderscommissie, bestaande uit mevr. Wenlhoit en de heeren De Jong en v. d. Haar en aan het echtpaar Heiligers,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2