NöorcJersIuis wordt feestelijk heropend Goede vangsf der Politie Het schoonmaakproces De Oranje als „feestschip" I>e voorloopige hersteliinigtswea-fcen van de N-oordersluis, die het mogelijk Zuillein maken, dat deze sluis proviso- riscih in dienst gesteld zal kunnen wor den, naderen hun voltooiing. Het is nu nog slechts een kwestie van eenige we ken, wanneer het weer mogelijk zal zijn, dat zoo noodig de grootste schepen van de wereld naar Amsterdam zouden kun nen doorvaren. Het ligt in de bedoeling aan deze her opening van de grootste sluis ter we reld een feestelijk karakter te geven en ongetwijfe-ld zuilen vele hooge autori teiten daarbij tegenwoordig zijn. Welk schip zal de eer genieten, als eerste door de sluis geschut te worden, znoals bij de eerste openings plechtigheid op 29 April 1930 aan de Johan van Oldenbarnevelt ten deel viel? Of het ditmaal 'net tegenwoordige vlaggeschip van de Mij. Nederland zal zijn is nog niet bekend. Deze mogelijk heid is niet uitgesloten, want de Oranje is 29 Juli van Batavia naar Nederland v-ertrokken; het schip vertrekt vermoe delijk 12 Juli van Port Said en zal waarschijnlijk 19 Juli in Nederland kun nen zijn. In- elk geval is op dien datum de slu-is gereed, zoodat vast staat dat de Oranje naar Amsterdam komt. Het (Wordt echter betwijfeld of de Oranje Rijwielen-stelend echtpaar achter slot en grendel Het is de politie de laatste weken mogen gelukken de hand te leggen op enkele zeer actieve rijwieldieven. In bet bijzonder bleek zij een goede greep te hebben gedaan met de aanhouding van zekere juffrouw B. Deze- trok er met haar echtgenoot op uit om fietsen van eigenaar te doen verwisselen. De vrouw naoi de karretjes, tyeg, en. de man zorgde voor vender transport en den verkoop. Een twintigtal rijwieldiefstallen, hder en elders, bleken door hen te zijn gepleegd. Maar niet alleen rijwielen, ook andere goederen waren van de gading van de vrouw. Zoo pleegde zij ook diefstallen in winkels, ontfermde zich over de tasch van een andere vrouw en ontdeed een wasohlijn van waschgoed. van een an der. Het t\yeetal is ter beschikking van de Justitie"' gesteld. Voorts werd aang-ejh ouden W. v. R. Deze maakte zich schuldig aan diefstal van een motorrijwiel te Santpoort. 'Hij toog er mede naar Amsterdam, waar hij het motorrijwiel op de proef stelde door er mede tegen een tram te rijden. Het gevolg was, dat het transport verder per bakfiets moest gebeuren. Een en andier trok de aandacht van een recher cheur, met het gevolg, dat het motor rijwiel en de berijder in het hoofdbu reau van politie te Velsen terecht kwa men. Daar bleek, dat men weer een goe de vangst had gedaan, want van een tien-tal te Santpoort gepleegde rijwiel diefstallen was deze aangehoudene de dader. Ook W, v. R. is ter beschikking van de Justitie gesteld. In 1945 werd te IJmuiden een „Nor- ton'-motorrijwiel ontvreemd. Dit werd dezer dagen te Amsterdam opgespoord. Als verdacht van diefstal van dit mo torrijwiel werd aangehouden en voor geleid aan den Officier van Justitie te Haarlem, 'de IJmuidenaar J. E. Voorts werden aan de Justitie over geleverd twee personen verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjarige jongens. Em weer die Earing De vakgroep Détailhandel in Visch heeft het volgende telegram doen toeko men aan den min, van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening: ,,De drie te 's-Gravenhage gevestigde vereenigingen van vischbandelaren, onder gebracht in den vakgroep Détailhandel in Visch, bijeen in vergadering od 1 Juli, wijzen erop, dal door de getroffen maat regelen in zake de haringvisscherij, de haring in dusdanig gezouten toestand wordt aangevoerd, dat deze voor direct gebruik minder geschikt is geworden, waardoor het haringvetrbruik sterk ver mindert. Wij verzoeken Uwe Excellentie daartegen ten spoedigste maatregelen te nemen". Marktbericht van Dinsdag De trawlers besomden f 49.249. Verdere besommingen: Kustvisschers: WR 116 f 208; KW 181 f ioO; IJM 610 f8: BK 25 f99: BK 10 f135; BK 20 f 356: JJ 202 f275 Vischprijzen in de vrije markt: md, schol f31—f30; zetschol z3G—f33; kl. schol gestript ffl; kl. schol dicht f 7,4fr—5,20; Griet I f 40; Tarbot II f50—f45; Tarbot III f 44—f 39, alles per 50 K,G. Tarbot I f 0;98—.f 0.84; gr, tons f 1,04; md. tong fl.sS—fl,34; kl.md. tong f 1,48; kl. tong i 1,24—i 1,22, alles per K.G, als „feestschip" dienst zal. kunnen doen, ombat men niet weet, of de toestand, van de repa trieer enden, die zich aan boord, bevinden, van dien aard is, dat feeste lijkheden bij aankomst op hun plaats zijn. IJmuiden kreeg weer een spoorwegtrap De vernieling van het havenstation der N.S. bracht met zich mede, dat voetgan gers niet meer. gebruik konden maken van. de „luchtbrug", die van de Bik- en Amcldkade naar den havenkant leidde. Daardoor moesten zij, die van oud-IJmui- den naar de vischhal of dien kant wilden een grooten omweg maken langs de Erics- sonstraat of den spoorwegovergang bij 't station. Belanghebbenden hadden indertijd bij de autoriteiten aangedrongen op het ma- ken van een trap van de luchtbrug af naar het emplacement. De autoriteiten hebben hieraan thans gevolg gegeven. De trap is er gekomen en de Oud-ÏJmui- denaren hebben nu een kortere verbin ding met hun arbeidsveld gekregen. Laros darnk-ampioen van Kennemerland Het is Laros gelukt, door in de laatste ronde van de finale om het dampkampi- oenschap van Kennemerland van den Haarlemmer Tholenaars te winnen, be slag te leggen op het damkampioenschap van Kennemerland. Hoewel Laros reeds in het middenspel een stuk winst behaalde op den clubkam pioen der Haarlemsche Damclub, duurde het nog vrij lang voordat hij het eindspel won. Een fraaie prestatie van Laros, vooral daar hij slechts 1 verliesp-unt kreeg. Er rest nog één partij, namelijk •tussohen Sluiter en Ligthart. Twee spelers komen uit in het. tournooi om het kam pioenschap van Noord-Holland. De 6tand luid: gesp. gew. gel. verL pt. Laros 4 3 10 7 Ligthart 3 2 0 2 4 Sluiter 3 0 2 2 2 v. Kesteren 4 0 3 2 3 Tholenaars 4 0 2 2 2 Onrt het damkampioenschap van Nederland Het tournooi om het damkampioenschap van Nederland zal 17 Augustus beginnen. Het organiseeren van dit tournooi heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen Dambond heel wat hoofdbrekens gekost; er waren immers maar liefst ruim 20 can didates Ten slotte werd besloten, het tournooi in twee groepen te verspelen. In groep A zijn geplaatst R„ C. Keller, H. Kinnegin, P, Beers, W. Roozenburg, W. de Jong en zes districtskampioenen, in groep B zullen uitkomen P. Roozenburg, J. PI. Vos, J. Metz, W. Huisman, B. Dukel, H. de Jongh en zes districtskampioenen. De drie hooggeplaatsten van elke groep spelen een finale, terwijl dit zestal tevens gerechtigd is deel te nemen aan de kam pioenswedstrijden voor het jaar 1947. Van de IJmuider dammers is dus Dukel zeker van deelneming. Voorts maakt H. Laros een goede kans, omdat hij als eventueele kampioen van Kennemerland nationale kampioenswedstrijden wordt toegelaten. Het tournooi zal zes weken duren en wordt hoofdzakelijk Zaterdags en' Zon dags gespeeld en wel in de groote steden. Haringvisscherij Alhier is binnen van de haringvisscherij de KW 18 met 255 karntjes haring. lou Bandy in Thalia De bekende humorist Lou Bandy zal Dinsdagavond 9 Juli in Thalia optreden. Verder werken tal van beleende artieien aan dezen avond mede, zoodat den bezoe kers ongetwijfeld een -prettigen avond te wachten staat. Gemeenteavond! Ned. Hervormde Kerk Donderdag 4 Juli wordt een gemeente avond van de Goede Herderkerk gehou den, Ér zal gelegenheid bestaan in. intie- men kring afscheid te nemen van dr. G. F. Calienbach en familie. A.NJ.V.-ers wandelen De alhier opgerichte afdeelin.g van het ANJV hield een wandeltocht naar het natuurbad „Velserend", waaraan 45 leden hebben deelgenomen. De plaats van ver trek was het Oosterduinplein. In Velser end werd gezwommen en gespeeld, waar na men naar het bosch ging. Hier werd medegedeeld, dat het bestuur van plan is een zwemwedstrijd in het Velserbad te houden. Om 4 uur werd de terugtocht weer aan vaard en voldaan over den geslaagden dag kwamen de deelnemers weer thuis. Vergadering „Ons Belang" De IJmuider Visschersvereeniging „Ons Belang" houdt a.s. Zaterdagmiddag een openbare vergadering in Café Royal. Spreker is de heer Joh. Stevenson, voor zitter van -den Nederlandschen Visschers- bond. VELSEN Vacantiebezigheden voor de schoolgaande jengd Het Algemeen Vrouwen Comité te Velsen heeft ibet plan opgevat, in sa menwerking met Nederlands Volksher stel de jeugd in de va can tie bezig te houden. Er zijn besprekingen gaande met het gemeentebestuur over het be schikbaar stellen van terreinen en gym- nastieldokalen. Er zullen voor de leiding veel men- schen noodig zijn en het comité doet daarom een beroep op hen, die hiervoor een gedeelte van hun vrijen tijd be schikbaar willen stellen. Zelfs vóór één dag is het comité al dankbaar. Het is de bedoeling, dat er op terrei nen in elk gedeelte van de gemeente in den vaeantietijd (20 Juli tot 20 Augus tus) wordt gespeeld, gymnastiek wordt beoefend enz. Men hoopt hiermede de jeugd er van te onthouden, op gevaar lijke paden te gaan. Er bevinden zich in onze gemeente nog groote hoeveel heden munitie en iedereen weet, welk gevaar er voor de jeugd hierin sluit. Dit blijkt bijna dagelijks uit de berichten in de bladen. Het comité is van meening, dat de ouderen voor de kinderen ver- Démilitarisafié in Duifschland Een speciale verslaggever van liet A. N. P. schrijft uit Berlijn: Zoodra de Amerikaansche delegatie in den geallieerden bestuursraad het voorstel deed tot het instellen van een commissie van vertegenwoordigers dor vier bezettende mogendheden tot. het vaststellen van den vooruitgang der ontwapening van Duatschland in de vier zones, zijn de Britsehe bezettings- autoriteiten begonnen met de samen stelling van een rapport over hetgeen zij zelf op dit gebied hébben onderno men. Ofschoon met betrekking tot de instelling der commissie moeilijkheden zijn gerezen, hebben de Britten hun rapport voltooid en aan de andere be zettende landen voorgelegd, aldus werd in een persconferentie alhier medege deeld door lt.-gen. Sir Brian Robertson, plaatsvervangend militair-gouverneur. Naar aanleiding van beschuldigingen, diie door de pers van Oost-Duitschland tot de Britsehe autoriteiten gericht zijn en die in de vorming van Duitsche ar- beidsgroepen een poging zagen om de Duitsdhe militaire macht in stand te houden, zeide Robertson, dat de Brit sehe bezetting in deze niets te verber gen heeft, doch dat zij op haar beurt zeer veel belang stelt in alles wat ge beurt in de drie andere zones. „Wij veronderstellen niet dat onze ge allieerden nog gewapende Duitsdhe strijdkrachten jn hun zones hebben, al dus Robertson. Zooals uit het rapport blijkt, onderhouden wij in onze zóne een. dergelijke macht evenmin, maar dit is niet het belangrijkste punt. Van veel meer belang is de vraag, of Duitsch- lands macht tot het produceeren van oorlogsinstrumenten absoluut vernietigd wordt in overeenstemming met de geal lieerde overeenkomsten. Is de productie van alle oorlogsmateriaal in Duiitschland stopgezet? Wordt belet dat Duitsdhe deskundigen nog onderzoekingen van militairen aard verrichten?". Robertson zeide, dat geen overeenstemming kon worden bereikt over een onderzoek door een vier-partij en commissie in deze vragen, terwijl de Britsehe en Arneri- kaansohe opinie is, dat een onderzoek, dat deze vragen insluit, waardeloos ge acht moet worden. Het Britsehe rapport overziet het ge- heeie terrein van ontwapening en de mi litarisatie en omvat zeer gedetail leerde statistieken. Het stelt vast. dat van de ruim 3 mïllioen Duitsche troe pen, die in de Britsehe zóne waren, meer dan 95 procent ontslagen zijn. Van de rest zijn ruim 40.000 nog krijgsge- alleen om ongelukken te voorkomen, maar ooit om de natuur te beschermen. Wandeltochten, excursies en andere nut tige en prettige ontspanningen zullen er zeker toe lelden, dat de kinderen een mooien en veiligen vacantietijd zullen meemaken. Voor medewerking aan dit weak kan men zich opgeven bij mevr. G. Werre- Anthonisse, Harddraverslaan 15. Sant poort, mevr. B. Hofman-Vlas, Hofdijk laan 88 Driehuis, mevr. W. Snoek-Gabel, Marmixlaan 3, Driehuis en mej. Lede- boer, Kemmemerlaan 102, IJmuiden. BUR.GERL.IJKE STAND GEBOREN: E-. de Bie, z.. Trompstraat 163, IJmuiden-Oost; J. Kamerbeek, z., B. schedelaan 71. Santpoort; Kl, Kramer, Julianakaae 21, IJmuiden; J. H. v. d. Wel. de Ruyterstraat 165. IJmuiden-Oost; J. H. de Ruiter, d,. Bloemstraat 23, IJmuiden; N. Kollaard, z,, Kortenaerstraat 21 rd, iJmuiden- Oost; M. v. Kan, z., Rembrandtlaan l, IJmui den-Oost; W. Zondag, z., Hagelingerweg 119, Santpoort; Kl. Ausma, z,, Anemonenstraat 18. Santpoort; C. Nieuwenst.raten, d.. Hoofd straat 168, Santpoort; A. Kruk, d., Groene- weg 23, IJmuiden-Oost; J. de Wit, d,, Flai- voelstraat 13, Santpoort; F. Huttinga, d.. van Speykstraat 40. IJmuiden-Oost; C, G. den Tuinder, d., Hyacinthenstraat 38. Santpoort. OVERLEDEN: J. Storp, 44 j., echtg. van G. Boender, Meervïietstraat 22, Velsen; C. Schriel, 32 j., echtg. van A. Tiesema, ICluys- kenslaan 2, Santpoort; A. de Boer, 53 j.. echtg- van H. Halff. J. v. Heemskerkstraat 17, IJmuiden. van de Visschershaven Laatste hinderpalen worden opgeruimd Tot de laatste hinderpalen in die Vis schershaven behoort de in dien hoek nabij -het Havenstation gezonken stoom trawler van de Marezaten, maar nu zal getracht worden, ook deze boot: waar van niet veel meer dan de schoorsteen uitsteekt, te verwijderen. Deze trawler werd reeds in 1941 door de Duitschers gevorderd, de machine werd. er uit ge laaid en het schip werd door de Duit schers als „waterboot" gebruikt. Het wrak kon niet eerder verwijderd worden, doordat in de onmiddellijke nabijheid een aantal betonnen bakken gezonken lagen. Deze 2ijn thans, ver moedelijk op één na opgeruimd; ook deze laatste ligt nog hinderlijk voor het Stwtkïlëiïjk ïiii"ën dët hëTmëër da'n I "ff? van °°vlo«? ooit «rt* is, iets voor heo te doen, oiet «ggg-b-togdag, die over de geheele zóne verspreid diensten verrichten voor de bezetting om. in het gebrek aan arbeidskrachten te voorzien. De liquidatie van materiaal. Het verzamelen van materiaal ih op slagplaatsen voor destructie is zoo goed als compleet, doch de vernietiging zelf, hoewel goed gevorderd, zal nog tot eind 1947 duren. Van de industrieele uitrus ting zijn in de Britsehe zóne thans ruimt 500 bedrijven aangewezen voor vernie tiging of ontruiming ten behoeve van herstelbetalingen. De liquidatie der oor logsindustrie is evenwel, juist met hc-t oog op de beslissingen die voor de be stemming van de machtige machine parken moeten worden genomen, een project op zeer langen termijn. De Britsehe autoriteiten hebben er sterk den nadruk op gelegd, dat zij ter zake van de demilitariseering van Dui'tschland in hun zóne gaarne volle dige opening der boeken geven en do publiciteit in staat willen stellen de juistheid der gerapporteerde vorderin gen ter plaatse te onderzoeken. Een tocht, die wij op haar uitnoodiging door de geheele zóne maakten, heeft ons een zeer levendige illustratie gegeven van. de wijze, waarop zij de bepalingen van Potsdam uitvoeren. Wij bezochten groo te wapenfabrieken, onderaardsohe be drijven, vloot- en luöhtibases. en von den er alle stadia van vernietiging, van zorgvuldige demonteering tot het dras tisch werk van dynamiet. Wij zagen La de „Dienstgruppen" geen spoor van ge camoufleerd militarisme, doch alleen maar een bonte verzameling van tot ar beid verplichte Duitschers, van wie slechts weinigen vrijwilliger zijn omdat zij geen huis of familie meer hebben. Duitschers in het Spaansche Legioen De plaatsvervangende minister van bir- tenlandsche zaken, Hector McNeill, om hulde vandaag, dat het blijkens berichten, die op de Britsehe ambassade te Madrid, ontvangen zijn, niet uitgesloten is dr t Duitschers zijn ingelijfd in het Spaansche vreemdelingenlegioen. Diit is, naar hij zeide, in het normale geval, de eenigo manier, waarop vreemdelingen in Spaan- schen militairen dienst kunnen treden. Hij voegde er aan toe, dat minister Bevin aan het Spaansche ministerie van buitèn- landsche zaken verzocht een speciaal ge val van dezen aard te willen vaststellen en hem een lijst te willen verstrekken van. Duitschers, die sinds het einde van den oorlog tot het vreemdelingenlegioen zijn toegetreden. De bevolking van Brïga het vroege e Italiaansche grensplaatsje is voor het eerst sinds jaren naar de Mis gegaan om het i staan van het plaatsje aan Frankrijk te vie ren. Voordien hadden zij geweigerd daar de Mis bij te wonen wegens de anti-Fransche houding van den dorpsgeestelijke. Edith von Blomberg, de 34-jarige tweede vrouw van wijlen veldmaarschalk von Blom berg, is door de Britsehe militaire recht bank te Luebeck tot 1 jaar gevangenisstraf en 10.000 mark boete veroordeeld wegens val- sche verkiaringen en het onrechtmatig bezit van geallieerde eigendommen. bergen van den gezonken trawler en zal vermoedelijk eerst nog opgehaald moeten worden voordat een ernstige po ging tot opruiming van den trawler in het werk gesteld kan worden. Arbeidscontract voorloopig verlengd Hot contract tusschen vischhandel en vischknechts dat 30 Juni afliep, is voor loopig lot 31 Juli verlengd. In den loop dezer maand zullen besprekingen over het sluiten van een nieuw contract gevoerd wopdenj

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3