IJmuider Courant Wimbledon. Voornaamste struikelblokken weggeruimd EngelancTs graanpositie gevaarlijk Het nieuwe Ministerie Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon. 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Dlrecteur-Hoofd redacteurRobert Peer eb oom Donderdag 4 Juli 1010 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p, week 31 ct. per kwartaal f 4. TJET is goed zijn aandacht eens af te Al wenden van ijzeren gordijnen, minis ters van machtige landen die vergeefs pogen, den vrede te winnen, experimenten met atoombommen op geiten, varkens en wuivende palmen op kleine eilandjes, die er allemaal ongedeerd afkomen en zoo meer. Tot ..zoo meer" reken ik zelfs onze binnenlandsche politieke ontwikkeling, die pas een nieuwen mijlpaal bereikt heeft door de formatie van het kabinet-Beel. Wij moeten al deze dingen eens even kun nen vergeten en het zoeklicht der journa listieke belangstelling richten op een dier oorden, waar de menschelijke belangstel ling zich, vrij van alle bomzorgen, toe spitst op een klein wit balletje, dat heen en weer suist over een net. Duizenden hoofden draaien van links naar rechts en terug in het gespannen volgen van dat balletje. Tot het te ver suist, of in het net smoort en de hoofden even rust krijgen. Er is een punt gescoord. De mannen die het balletje doen snorren gelden in die heen-en-weer draaiende dui zenden hoofden als wereldberoemdheden, als tennis-genieën, als lievelingen der For tuin. Zij worden benijd. Er wordt niet ge dacht: ik wou dat ik een Bevin was, of een maarschalk Montgomery, of desnoods een Molotov. Neen. Ware ik (denken al die hoofden) maar een Drobny, of een Tom Brown of Geoff Brown of Yvon Pétra. Want dat zijn de vier semi-finalisten van het heeren-enkelspel en wie het tot de laatste vier in Wimbledon brengt, is een zeer groot man in de sferen van racket en bal. Behalve groote mannen zijn er ook ver. maarde meisjes. Zij zijn ditmaal een beetje nieuw in den Toem. Gevestigde wereld reputaties, zooals eertijds Mile. Suzanne Lenglen en Mrs. Helen Wills veroverd hadden, ontbreken. Ook zal het tennis der vermaarde meisjes nimmer het peil van dat der vermaarde jongens bereiken. Maar toch lokt ook hier de Wereldroem en tus- schen de meedraaiende hoofden zijn de meedraaiende hoofdjes op de tribunes vervuld van het hartstochtelijk verlangen: Ach, ware ik Miss P. Betz of Miss D. Bun- dy. Het geluk Miss Bundy te zijn. wier moeder al een winnares van Wimbledon was! Waarom valt al de glorie aan zoo'n familie ten deel? Veel en velerlei zijn de verlangens, die in de menschen leven. Het Opinie-Onder zoek zal er zich wel eens mee bemoeien en dan zult u ze in bonte Tij zien optreden, met een heele reeks die snakt naar de glorie van Tom Brown en een verwante rij die smacht naar den roem van D. Bun dy. Want ook in dit land volgen duizenden tennissers en tennisters, alsmede tiendui zenden die heelemaal niet aan die sport doen. maar gebrand zijn op de spannin, van sportwedstrijden, den feilen kamp ii Wimbledon. Wij zijn tevreden over Van Swol en Rinkel. Van Swol is dokter van beroep, maar dat weten alleen zijn patiënten. De menigte huldigt Van Swol den tennisser, die het in het enkelspel tot „de laatste zestien" heeft gebracht eer hij het tegen den Joego-Slaaf Puncec aflegde Met Rin kel heeft Van Swol nu zelfs vier ronden in het dubbelspel doorstreden. Het ia niet gering. Hij mag er zijn en Rinkel ook. In het enkelspel hebben de groote favo rieten het moeten afleggen. Er was een donkere bewoner van Ecuador, de repu bliek van den evenaar, die met twee han den sloeg en iedereen verschrikte. Hij leek tot alles in staat. Maar men versloeg hem. Er was de Amerikaan Jack Kramer, op wien het publiek toen ging rekenen. Een Tsjecho-Slowaak, met minder reclame om zich heen, verjoeg hem van het Centre Court. Er schitterde een Australiër met een lief-aandoend kindernaampje: Dinny Pails. Die leek niet te slaan. Maar ,.de Fransche reus" Yvon Pétra generaal de Gaulle schijnt een nieuw geslacht van - Fransche reuzen aan te voeren trad zoo venijnig aanvallend tegen hem op, dat de Australiër de vlag moest strijken. Daarna voorspelden de Engelschen niets meer. Een beetje treurig vinden zij het' wel, oat hun eigen spelers en speelsters geen enkele kans op titels maken. Bij de meis jes overheerscht Amerika en bij de man- nen staat men aan verrassingen uit alle mogelijke landen bloot. Zelfs Joego-Slaven, Tsjecho-Slowaken, Chineezen. Polen en andere on-Engelsche volken spelen tegen woordig beter tennisdan het volk, in welks land het edele spel werd uitgevonden. De uitvinder was een stille, bedaarde dorps- clominé, die omtrent bet jaar 1870 op de gedachte kwam, lijnen op zijn grasveld te ^trekken omdat hij niet meer, zooals in zijn studententijd, een bal in een zaal via mu ren kon slaan. Hij schiep lawntennis en de historie zegt, dat de gevolgen van zijn vondst hem ontstelden. Zoo had hij het niet bedoeld. Hij had alleen maar een rustig balletje met zijn buren willen slaan. Het was nooit zijn wensch geweest, dat anderen zich ermee zouden bemoeien en van den roem moest hij niets hebben Maar ja: er had iemand over de heg gekeken en toen ging het nieuws als een loopend vuur door Engeland en de wereld. Nooit zullen de Engelschen hun Wimble don meer winnen, want de grimmige sportopvatting van zooveel anderen ligt niet in hun aard. Stelselmatige voorberei ding. voorafgaande bestudeering van het beleid van den tegenstander en „mentale concentratie", zooals dat tegenwoordig heet. hebben zij er niet voor over. Het moet spel blijven, niet verbeten maar met een glimlach. Er zit iets inR. P. Accoord te Parijs Italiaansche herstelbetalingen blijven nog over De Parijsche besprekingen van Woens dag, waarvan de détails nog niet bekend zijn, hebben het grootste succes gebracht dat de conferentie tot nu toe heeft be reikt: Twee der voornaamste struikel blokken werden op deze zitting geliqui deerd, nl. het statuut van Triest en de bestemming der vroegere Italiaansche koloniën. De definitieve opstelling van het Italiaansche vredesverdrag wacht nu nog op een regeling der herstelbe talingen, doch gedelegeerden die de zit ting van gisteren bijwoonden, hebben goede hoop dat ook dit punt spoedig geregeld zal zijn. Toen de besprekingen gisteren in den avond geëindigd waren, hebben gedelegeerden tegenover Reuter verklaar^ dat het vaststellen van den datum der algemeene vredes conferentie nog steeds door Molotof is opgehouden, daar de Russische minister er op blijft staan dat het Italiaansche vredesverdrag eerst tot in alle onderdeelen moet zijn gefor muleerd. Het eenige fundamenteele onderwerp dat nog niet geregeld is, wordt gevormd door de Italiaansche herstelbetalingen, terwijl verder en kele ondergeschikte ontwerp wijzi gingen op afdoening wachten. De gedelegeerden verklaarden verder dat zij een spoedige regeling van de herstelbetalingen verwachten, waar schijnlijk in een van de eerstko mende zittingen. Russisch plan uitgebreid. De overeenstemming inzake het on derwerp Triëst werd bereikt op het Russische plan tot internationalisatie, zooals dat reeds eerder werd gepubli ceerd, doch uitgebreid met Amerikaan- sche en Fransche amendementen. Ver der werden geen bijzonderheden over de détails, verstrekt, doch men kan uit het voorgaande afleiden, dat Triëst zal worden geïnternationaliseerd en komt onder toezicht van de groote mogend heden, en dat de a.s. vredesconferentie de wijze van bestuur zal moeten vast stellen. Het laatste is de inhoud van het Amerikaansche amendement. Wat de koloniën betreftis bekend geworden, dat het vredesverdrag een clausule van Bevin zal bevatten, die het afstaan -der Afr.ikaansche bezittingen door Italië inhoudt, terwijl een ontwerp over de te volgen procedure tijdens het jaar, dat de koloniën door de geallieer den zullen woiden bestuurd en dat eveneens door Bevin werd samenge steld, in principe door de min is tem werd aanvaard. De commissie die het nieuwe eind-ontwerp van het Italiaan sche vredesverdrag zal vaststellen, zal dit ontwerp tot practische regelingen uitwerken. Hef woord is aan La Rochefoucauld: Het is gemakkelijker den rnensch in het algemeen dan eenig mensch in het bijzonder te kennen. Legervoedse! voor Duitsche kinderen Tonnen biscuit en meer dan 250,000 pond ander voedsel uit „Pacific pakketten", oor spronkelijk bestemd voor de troepen in het Verre Oosten zullen beschikbaar worden gesteld voor de Duitsche kinderen en hun onderwijzers- Elk pakket heeft een voedïngwaarde van 3000 calorieën bijna driemaal de waarde van het dage- lijksche voedselrantsoen in Duitschland Verantwoordelijkheid voor Duitschland ligt bij de Vereenigde Staten Op verzoek van de oppositie heeft de Britsche minister van Voedselvoorzie ning. John Strachey. in het Lagerhuis cijfers meegedeeld in verband met de graanpositie van Engeland en uiteenge zet waarom tot rantsoeneering van het brood moest worden overgegaan. Tegen het einde van Augustus zal er nog voor acht weken tarwe en bloem voorradig zijn, tenzij er nieuwe voorra den worden ingevoerd. Als de invoer uit de Ver. Staten door stakingen of door het opheffen van de prijsbeheer- sching komt te stagneeren, zou dit zeer ernstige gevolgen voor Engeland met zich brengen, wanneer niet als voor zorgsmaatregel tot rantsoeneering was overgegaan. De regeering mocht op «lit punt geen risico nemen, aldus Strachey. Straohey gaf verder een overzicht vain wat Engeland had gedaan om die bon- gerende landen tegemoet te komen. Sinds November 1945 is 60.000 ton graan aan Voor-Indië gezonden. 60.000 ton aan Italië, Griekenland en Joegoslavië (door middel van de UNRRA), 60.000 ton aan Duitschland. 10.000 ton aan Zuid-Afrika en 10.000 ton aan België. Al deze zendingen zouden door Amerika worden vergoed. Bovendien zijn aan de Britsche zóne van Duitschland 192.000 ton tarwe gezonden, 109.000 ton bloem, 105.000 ton gerst en 13.400 ton aardap pelen. Deze zendingen hebben ook bij gedragen tot de huidige brcodrantsoe- neering, doch Strachey zeide er trots op te zijn tot een land te behooren, dat een dergelijke bijdrage had geleverd. Niets meer naar Duitschland. Over de voedselpositie in Duitschland. zeide Strachey, dat. buiten de Engelsche bijdrage. Amerika minstens gedurende de eerstvolgende drie maanden 120.000 ton tarwe per maand zou moeten leve ren aan de Britsche zóne van Duitsch land om het peil van 1000 calorieën te kunnen handhaven. Hij voegde daaraan toe, dat hij ten volle door den eersten minister was gemachtigd om te verkla ren. dat Engeland niet meer dan tot dusver van die eigen voorraden voor Duitschland ter beschikking kan stol len. Als het huidige rantsoen aldaar nto't kan worden gehandhaafd, zal de poli tieke en sociale verantwoordelijkheid geheel bij de Ver. Staten berusten. Op een vraag van een conservatief lid, waarom Rusland geen graan naar de Britsche zóne kan zenden, antwoord de Strachey: „als u denkt dat u graan van Rusland kunt los krijgen, dan wensch ik u er het beste mee". Op hot departement van JuMitie In den Haag kwamen de ministers van het kabinet-Boel voor het eerst bijoen. Zittend van links naar rechts: lr. S. h. Mansholt, prof. mr. P. DieftInok. dr. Ir. J. A. Ringers, dr. Ij. J. M. Beel. \V. Droes en ir. 11. Vos, -Staande van links naar rechts: Dr W. G. M. Huijsmans, dr. J. Gielen. mr. C'. W. G, li. baron van Boetzclaer van Oosterhout, mr. J. H. van Maarseveen, Duit. Kol. A. H. J. h. Pfcvez en mr. J. A, Jonkman, Afwezig was mr. E. N'. van Klcffeus, die buitenslands vertoeft.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1