C Van Moeras tot Graanschuur Het einde der Luftwaffe Hulp Eerste geheime stemming Goede oogst verwacht in de Wieringermeer Waar ruim een half jaar geleden nog een onafzienbare watervlak te was. staat nu het golvende graan, waart usschen de daken van de boerenschuren zich verhef fen. De eerste indruk, dien men thans van den Wicringermecrpolder krygt, is geens zins die van een geteisterd gebied. In tegendeel, de Meer maakt weer den in druk van een rijk landbouwgebied, waar geen oorlogsleed heeft geheerscht. In strakke lijnen loopen de in een uitsteken den staat verkeerende wegen door het zonovergoten landschap; de vaarten zien er prachtig uit, evenals de bruggen. En daartusschcn graan; golvende tarwe, ha ver, gerst alles staat er prachtig by en de eerste oogst in de Wieringer meer, na dc inundatie, belooft dan ook een goede te worden. Komt men verder den polder in, dan ziet men echter hoe ernstig de door het water aangebrachte vernielingen zijn. Er staat vrijwel geen boerderij meer en de arbeiderswoningen zijn eveneens door het beukende water vernield. Van de dorpen maakt Wieringerwerf nog den treurigsten indruk. Hier staan, behalve het bekende beeld, slechts enkele huizen en drie zwaar beschadigde kerken. Sinds den tijd, dat de polder is droog- gekomen, is er stevig aangepakt en dit valt duidelijk waar te nemen. Talrijke Zweedsc-he noodwoningen verrezen naast de beschadigde restanten van de groote boerenschuren en wie boeren wonen alweer op eigen erf. Vrijwel alle slooten zijn door de boeren en de arbeiders van den Dienst Uitvoering Werken weer uit gebaggerd. Het puin, dat eerst over de erven verspreid lag, is thans bijeenge bracht en keurig opgestapeld Een groot aantal woningen is definitief hersteld en andere zijn door noodherstel bewoonbaar gemaakt Toch blijft desondanks de huis vesting in den polder nog een probleem. Vooral het onderbrengen van de arbei ders, die aan den opbouw van de Meer werken, kost, wegens het ontbreken van een voldoend aantal barakkenkampen, nog wat hoofdbrekens. Hierin hoopt men echter binnenkort door den bouw van vier kampen, elk plaats biedend aan 150 arbeiders, verbetering te brengen. De kam-pen zullen verrijzen in de dorpen Wieringerwerf, Middenmeet- en Slootdorp met den bouw van dit laatste is inmid- deis begonnen en bij de „Oude Zeug". De vaste bewoners van de Meer zullen nog dit jaar de beschikking krijgen over 316 definitieve woningen, die gebouwd zullen worden in de dorpen, op de fun damenten van de vernielde woningen. De aanbesteding zal binnenkort plaats heb ben. Ook op andere punten is er in den pol der veel verbeterd, al zal het nog lang du ren voor de vooroorlogsche toestand her steld is. In Middenmeer, dat er van de drie dorpen nog het best is afgekomen, funotionneeren alweer twee benzinepom pen, diverse winkels zijn geopend en ook „Tante Pos" heeft haar intrek in een voor dat doel geschikt gemaakt huisje ge nomen. Aanvankelijk scheen het, alsof het oog sten groote moeilijkheden zou opleveren. Men vreesde, niet voldoende landarbei ders bijeen te kunnen krijgen, om den oogst in dit uitgestrekte gebied op tijd te kunnen binnenhalen, daar geen voldoende gelegenheid aanwezig was. om de circa 2500 arbeiders, die hier voor noodig zijn. te kunnen huisvesten. In den polder zijn n.l. veel arbeiders van de D.U.W. aan wezig, die voornamelijk grondarbeid ver richten. Men zou de D.U.W.-arbeiders dus moeten afvoeren, om plaats te maken voor de oogstarbeiders. Het is echter ge bleken, dat de D.U.W.-arbeiders reeds dermate met het werk en de omgeving vertrouwd zijn geraakt, dat zij zeer goed aan Ned. kinderen Op 22 November j.l. besloten de afge vaardigden van de 62 Rooae Kruis ver- eenigingen, die te Genève waren samen gekomen, een grootscheepsche hulpactie op touw te zetten, ten gunste van die landen, die bijzonder door den oorlog wa ren getroffen. België, dat zich als eerste tot deze actie bereid verklaarde, ontving ads begunstigden: Nederland, Polen Griekenland. Er werd een oproep gericht lot de kin deren van de bijzondere en openbare scholen. Men bedacht een zeer vernuftig systeem van wekelijksche geldinzamelin gen, waaraan tienduizenden kinderen medewerkten, aldus den naam rechtvaar digend dien men aan deze actie gegeven had, n.l. „Jeugd helpt Jeugd". De hulpverleening heeft thans een aan vang genomen. Zoo vertrok heden in den vroegen ochtend een eerste colonne vrachtwagens uh Brussel met als be stemming Nederland. De Nederlandsche autoriteiten hebben de volgende plaatsen -uitgekozen: Huiten, Haalderen en Vierlingsbeek. De wagens, die bestemd zijn voor de Nederlandsche kinderen .bevatten kle dingstukken, levensmiddelen en vooral school, en sanitairmaterïaal, waaraan in Nederland nog zoon gebrek bestaat. Deze vrachtwagens zullen aan drie Ne derlandsche dorpen het tastbare bewijs -leveren der Belgische sympathie voor de Noorderburen. bij het oogsten kunnen worden ingescha keld, hetgeen aan ook gebeuren zal. Op e wijze zal men de beschikking krij gen over de circa 1000 D.U.W.-arbeiders. die in vijf kampen langs den rand van den polder ondergebracht zijn. 450 land arbeiders. die een kamp te Medembiik zullen betrekken, 150 arbeiders uit het kamp te Slootdorp en 50 man uit een op de Terp gelegen barak. Daarnaast ver wacht men circa 600 arbeiders uit de omliggende streken, zoodat dan in to raal 2250 arbeiders hun beste krachten aan het binnenhalen van den oogst ;even. Voor het vervoer van de arbeiders naar ■n van hun werk zijn kosten noch moeiten espaard. Een groot aantal vrachtauto's rijdt dagelijks heen en weer om de wer kers te vervoeren en in den oogsttijd :al dit aantal nog uitgebreid worden. Het binnenhalen van den oogst is niet alleen an belang voor de Wieringermeer. doch ook voor geheel Nederland. Indien de oogst uit de Meer veilig geborgen wordt. :al dit beteekenen, dat deze hoeveelheid niet in het buitenland gekocht behoeft te worden, hetgeen onze deviezenposirie ten goede komt. Ruim een jaar na de be vrijding is de Wieringermeer wederom in staat, haar deel bij te dragen aan den algeheelen wederopbouw van Nederland. Met trots kunnen de mannen, die dit tot stand brachten op hun arbeid terugzien. Hier is verbeten gewerkt, dikwijls onder zeer primitieve om standigheden, maar het resultaat mag er dan ook zijn. Nederland kan de stoere gebruinde werkers uit de Meer dankbaar zijn voor alles, wat zij in dat eene ïaar na de bevrijding ge presteerd hebben. Het pasteuriseeren van vruchten Het Voorlichtingsbureau van den Voedselraad schrijft: Waarschijnlijk zullen er dezen zomer wel veel vruchten aan de markt komen, doch volgens de vooruitzichten zullen de prijzen zeer hoog zi.in. zoodat aan den inmaak van fruit slechts diegenen kunnen denken, die ze zelf uit eigen tuin kunnen krijgen. We moeten ech'.er niet vergeten, dat dit nog talrijke vruchten zijn. die biina nooit aan de markt ko men. maar die we zelf kunnen zoeken, nl. de wilde vruchten. Allereerst de boschbessen en later in het seizoen de bramen, veenbessen, vlierbessen enz. Deze wilde vruchten worden in hef. al gemeen op dezelfde wijze ingemaakt als de andere vruchten. De inmaak van vruchten stelt dezelf de eischen als die van groenten, alleen kan men vaak met wat minder en een voudiger materiaal terecht. Het: is niet noodig. dat- wij voor den vruchteninmaak speciaal flesschen met deksel, ring en klem tot onze beschik king hebben. Iedere leege flesch of jam pot kunnen wii hiervoor gebruiken. De flesschen moeten grondig schoon ge maakt zijn. Hiervoor worden zij in heet (soda) water gewasschen (en bij ge bruik van sodawater, goed nagespoeld)). Om het springen van het gias te voor komen legt men op den bodem van het teiltje een plank of treefje. Men moet. zooals voor iederen inmaak, versch en gaaf inmaakgoed hebben. Na het uitzoe ken, eventueel schillen van het fruit vult men de flesschen met de gewas schen vruchten (peren, appelen e.d. snijdt men tevoren in stukjes) en giet er vervolgens water op. De toevoeging van suiker is voor den inmaak niet noo dig, dit komt alleen den smaak ten goede. Vervolgens sluit men de flesschen af met een stukje cellophaanoaoier. dat tevoren in koud water is gedrenkt. Men bevestigt dit stevig met een touwtje of elastiekje om den hals vap de flesch. Daarna prikt men met een speld een gaatje in het cellophaan en nu plaatst men de flesdh in een pan, op een plank je of txeef ie. indien men geen inmaak- ketel bezit. Het water in de pan moet vingers hoog staan en aan de kook ge bracht worden. De pan moet steeds goed gesloten blijven. Kookt het water, houd het dan twintig minuten aan de kook. Breng vervolgens een tweede stuitje cellophaan over het eerste aan en be vestigt het op dezelfde wijze. Prik er echter geen gaatje in. voorzie de fles schen van etiket en bewaar ze op een koele en donkere, doch vooral droge plaats. Neem de flesschen uit de pan, laat ze afkoelen. Als men over eenigen tijd stoofperen gaat pasteuriseeren, moet men deze van te voren een half uur op de gewone wijze koken. Wij vestigen hierbij tevens de aan dacht nogmaals op de vouwblaadjes: „Inmaak van groenten" en „Inmaak van vruchten" uit de reeks vouwblaad jes, die verkrijgbaar zijn aan de voor- li ehtingswinkels. Toenemende onlusten in Triëst Naar United Press uit Triëst meldt is het tot een gevecht gekomen tusschen circa achthonderd jeugdige anti-commu nistische Italianen en. een menigte van naar schatting drieduizend Joegoslavische arbeiders, die voor het gebouw van het communistische dagblad „II Lavoratore" op de avond-editie wachtten. De Italia nen maakten zich van de kramten mees ter, toen deze naar buiten gereden wer den, om ze vervolgens te verbranden. Met alle soorten wapens ging men de Italianen te lijf en ongeveer twintig schoten wer den gelost. Er vielen verscheidene ge wonden. Völgens den Geallieerden Inlichtingen dienst zijn drie Amerikaansche officieren en vier soldaten gewond dooi een hand granaat die geworpen werd in een pro- Joegoslavische wijk van Triëst. De toe stand van den Engelschen korporaal is ernstig, terwijl ook zijn officier, een der Amerikaansche officieren en een der sol daten zwaar werden gewond. In Triëst duurt de algemeene staking nog voort. Een pro-Italiaansche menigte heeft drie kantoorgebouwen aangevallen. De commandant van Triëst, kolonel Alfred Bowman noemt den toestand „gespannen", VELSEN Agenda voor Velsen VRIJDAG 5 JULI. Tha'.ia Theater: Panama Patrouille en Victory Parade. 7 en 9 uur. Bioscoop De Pont: Het Recht van het Noorden en De Strijd om de oliebron. 8 u. ZATERDAG 6 Juli. Bioscopen als Vrijdag. Café Royal: 3\* uur: V issch ers v erg ad e- ring. Concert in Velserlieelfc De IJmuider Harmonie, waarin zijn op» genomen Kunst na Arbeid en Voorwaarts* thans spelend onder leiding van den heer J. Groot, heeft velen den weg naar Velser- beek doen terugvinden. De bezoekers er varen hoe goed het is, te luisteren naar een concert dat gegeven wordt in een. muziektent, die staat in een omlijsting van. een eeuwenoud dik bebiaderd geboomte. Er was tamelijk veel publiek en alhoe wel de avond niet was. zooale de warme dag deed verwachten, was het een uitge zocht weer voor een tuinconcert. Bn het was over het algemeen Tustïg. De Harmonie kwam met een populair programma voor den dag: Suite Oriëntale, Cavalerie iégère. Kalief van Bagdad, Flo- rentiner Marsch zijn alle nummers, die nooit op een volksconcert ontbreken. De Harmonie gaf een frissche en vlotte uit voering en alhoewel alles nog niet tot in de puntjes verzorgd was, twijfelen we er ndet aan of de Harmonie zal onder de knappe leiding van haar jongen directeur spoedig tot goede dingen in staat zijn. Vooral de Kalief werd uitstekend gespeeld en deed de minder goed geslaagde Cava lerie Iégère (de tweede keer ging het beter) spoedig vergeten. "Wij ho-pen gauw een tweede concert van de Harmonie in Veiserbeek te mogen beluistoren. Uitreiking schoenenbonnen Voor het afhalen van distributiebeschei den in het Badhuis aan de Wüstelaan zijn aan de beurt Zaterdag 6 Juli van 912 uur de letters W tot en met Z. Bakkers met vacantie De bakkers van Beverwijk, Velsen en IJmuiden hebben voor de periode van 4 tot en met 17 Augustus een. vacantierege- ling ontworpen. Nadere bijzonderheden, zullen alsnog worden bekend gemaakt. Uitreiking In het tijdstip van. 8- tot en met 12 Juli zullen schoenenbonoien worden uitgereikt aan hen wieT nummer van de Tweede Distributiestamkaart ais laatste cijfer een 1 aanwijst, en die na Januari 1945 geen bon voor gewone. Amerikaansche of be roepsschoenen hebben ontvangen. De uitreiking begint Maandag 8 Juli ten kantore van den Distributiedienst, P. J. Troelstraweg aam inwoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis, letters A tot en met G. SCHEEPSBERICHTEN Binnengekomen 3 Juli: Norden, stukgoed; Binnengekomen 4 Juli: Jan Lievens, stuk goed; Nillian, cellulose: Presto, hout. Vertrokken 3 Juli: Ponza; Fort Nassau; Amstelstroom: Juni. Vertrokken 4 Juli: Aire. Rotterdam. Aangekomen 4 Juli: Patma, traan; Haipefiell, stukgoed; Sverre Ser- gaarü. stukgoed; Veenenburgh. stukgoed; Maurits Swenson. suiker: Duiveiand, kolen; Constant, cement; The Countess, kolen: Aire, stukgoed; Vinga, ledig; Navigator, stukgoed. Sleeswijk-Holstein laatste Landingsplaats Een speciaal verslaggever van het A.N.P. schrijft uit Flensburg: In de laatste dagen van den oorlog kregen de restanten van Goerings Luft waffe het commando: terug naar Slees wijk-Holstein. Een derde deel der 4500 vliegtuigen die de Duitschers nog tot hun beschikking hadden, slaagde er in de landingplaats te bereiken. Het zou ook hun sioopingsplaats worden, want thans hoopen de wrakstukken van de Stuka's en de Heinckels, de Messer- sohmidts en de V-Ts zich dagelijks hoo- ger op. Toen Air commodore Trinder ons over het vliegveld van Eggebek leidde, spatten daar juist met daveren de knallen de motoren van een zweren bommenwerper uiteen. Hoog laaiden de vlammen op. Maar reeds na weinige se conden kwamen Duitsche brandweer lieden het vuur blusschen. Het werk was gedaan: weer was een van de 1700 vliegtuigen in dit gebied vernield. Zoo in Russische Zone Oordeel over het nieuwe bewind Naar schatting negentig procent van Oberburgermeister Alfred Dittel ve het aantal geregistreerde kiezers heeft zich bij de eerste geheime stemming in de Russische zóne sinds het einde van den oorlog, uitgesproken over de vraag, in hoeverre de bevolking van het zwaar geteisterde gebied van Plaue-n het dooi de Russen gecontroleerde bewind steunt. De volgende vragen waren aan de kie zers voorgelegd: moeten de eigendom men der actieve nazis, militaristen en oorlogsmisdadigers worden geconfis- ceerd en dienen deze eigendommen on der toezicht van het volk te worden gesteld? Elk der duizenden aanplakbil jetten en spandoeken, waarmede de zwaar getroffen stad Plauen met zijn 84.000 inwoners als het ware bedekt was, adviseerde de kiezers tot „ja" stemmen. klaarde tegenover United Press, dat elke georganiseerde en kerkelijke groep in Neder-Saksen zich had uitgesproken voor de confiscatie der nazibezittingen zonder eenige compensatie. Hij meende, dat de oppositie deze bedraagt ver moedelijk circa zestien procent slechts bestond uit enkele „geïsoleerde indivi- dueelen", die niet in het openbaar hun meening ie kennen hadden gegeven. Negentien honderd bezittingen een vijfde van het totale aantal in Neder- Saksen zijn bij de stemming betrok ken. Zij zullen onder staatstoezicht wor den geplaatst, als het. resultaat der stemming en dit staat wel vast bevestigend luidt. De stemming, die Zondag werd ge houden, had een ordelijk verloop. gaat het hier dagelijks en van honder den trotsche vliegtuigen is reeds niets meer over dan schroot en gebeukte mo toren. De R.A.F. heeft, korte metten gemaakt met het materiaal voor zoover dit niet ingevolge der herstelregelingen aan Ge allieerde regeeringen. i.e. de Fransche, moest worden afgeleverd. Zij was op deze taak voorbereid, want reeds bij de invasie waren 13 Dis-Armament Wings gevormd voor het ontdekken en verza melen van vijandelijk materiaal. De eerste van deze Wings werkte in Bel gië en Nederland. HeLmeeske werk 'had den de Wings te doen in Sleeswijk-Hol stein waar de Duitschers hun Luftwaf fe in den meest chaotisch en toestand hadden achter gelaten. Van het 60.0G0 man Luftwaffe-perso- neel waren zeer velen in mobiele groe pen het land in gevlucht en zij hadden voorraden genoeg meegenomen om in de Zomersche bossehen maandenlang te blijven kampeeren. Geleidelijk aan wer den allen gevonden en thans zijn zij op 5000 na ontslagen. Deze 5000 zijn in „Dienstgruppen" georganiseerd om mee te helpen 'oi.j de destructie van hum eigen vliegtuigen. Het materiaal der Luftwaffe was over geheel Sleeswijk- Holstein verspreid in boerderijen e. d. Burgemeesters werden voor de inleve ring verantwoordelijk gesteld en de Rritsohe autoriteiten zijn er van over tuigd, dat alles is ingeleverd. Alleen al over het centrale vliegveld Eggebek passeerden 6000 Luf tv a f fe- v oerUiigen die aan de Army werden overgegeven. De vernielingen op de vliegvelden zelf beperken zich niet alleen tot de toestellen. Ook velerlei ander materiaal wordt vernietigd. Vier groote vaste radar-stations zijn de lucht iai geblazen. Ook het rijdend radar-materiaal wordt vernietigd. De vliegvelden van Sleeswijk-Hol stein bestaan eigenlijk alleen nog maar in naam. Het e enige toestel dat bij tijd en wijle de lucht in gaat is een A us ter. In die spleten van de startbanen groeit welig het gras terwijl op de velden daar tusschen weer aardappelen, groen ten en koren groeien. Het is een vreemd gezicht boerenwagens over de breerie startbaan te zien rijden, maar het is een levende Ï1 lus tradie van. de ontwape ning waaraan hier gewerkt wordt»

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2