Minister-president Beel openbaart het regeeringsprogram van Grootscheepsch begin de Sportweek Vrijdag 5 Juli 1.046 (Vervolg van pag. 1) Gestreefd zal warder, naar versteviging va-a de positie van den landbouw en den tuinbouw o.m. door rationalisatie van productie en afzet, waarbij bevorderd dient te worden, dat aan het kleine boe ren- en tuir.dersbedrijf een economisch verantwoorde grondslag wordt gegeven. Christelijke grondslag Stoffelijke welvaart, mijnheer de voorzitter, kan naar de overtuiging van deze regeering een volk niet we zenlijk gelukkig maken, wanneer zij niet steunt op geestelijke welvaart. Ook daaraan stelt de regeering zich dus voor bijzondere aandacht te be steden. Daarbij gaat zij uit van de gedachte, dat een oplossing van de geestelijke (moeilijkheden., waarmede ons volk te kampen heeft, slechts kan worden gevonden wanneer men uitgaat van de zedelijke beginselen, die aan onze beschaving ten grond slag liggen en zonder welke geen goed geordend gemeenschapsleven mogelijk is. Dat is de erkenning, dat het Chris tendom voor zeer groote groepen van ons volk de bron is. waaruit zij hun geestelijke krachten putten en welks zedelijke normen door vele aanhangers van andere dan Christelijke overtui ging eveneens worden aanvaard. Op dien grondslag stelt zij zich voor een versterking var. het gezag, een herstel van de diep geschokte publieke morali teit, een wettelijk zoowel als sociaal-eco nomische erkenning van de hooge waar de van het gezin en een vernieuwing van het onderwijs, waarbij de versterking van het besef van de waarde der geestelijke en zedelijke beginselen en normen waarover ik zooeven sprak voor indi vidu en gemeenschap, de karaktervor ming. de aesthetische vorming en de staatsburgerlijke vorming sterker aan tot dusver het geval ls, op den voorgrond zullen treden. Zij stelt zich ook voor deze geestelijke goederen alsmede de culturee- le goederen, waarover ons volk nog steeds beschikt, zoo algemeen mogelijk, onder meerdere door steun aan cultureele in stellingen en organisaties van cultureelen en jeugdvormenden aard, toegankelijk te maken. Aan de geschokte volksgezondheid zal volle aandacht ernstig worden gewijd. Grondwetsherziening Bij dit alles mag het staatkundig leven niet buiten beschouwing blijven. Ook daarover heeft deze regeering zich be paalde beginselen tot richtsnoer gesteld. Voor wat aangaat onze betrekkingen met het buitenland is zij zich ten volle bewust van het groote belang voor het Koninkrijk der Nederlanden, om zijne positie in inter nationaal verband in de komende jaren te bevestigen in overeenstemming met de beteekenis van het rijk in en buiten Euro pa. De regeering zal met kracht hare hulp 'blijven geven aan de organisatie en de ontwikkeling van de Vereenigde Naties. Met kracht zal worden voortgewerkt aan den opbouw van een effectieve strijdmacht ter zee. te land en in de lucht, welke be- scherming van dc nationale en van de in ternationale rechtsorde ten doel heeft. Reeds werd opgemerkt, dat de regeering zich ten aanzien van de uitvoering harer economische en vanzelfsprekend ook van hare sociale plannen op het standpunt stelt dat de sierk toegenomen overheidsbe moeienis geleidelijk zal moeten plaats ma ken voor de zelfwerkzaamheid van indivi duen en van lagere, met publiekrechtelijke bevoegdheid omkleede organen, waarbü nochtans er voor dient te worden gewaakt, dat reeds vanaf de eerste voorbereiding van de regelingen der bedrijfsorganen het algemeen belang en waar noodig de alge meen leidende taak der overheid tot gel ding komt. Deze opvatting huldigt de re geering ook voor andere terreinen dan het sociaal-economische. Haar beleid zal erop gericht zjjn in ruime mate gebruik te maken van de mogelijk heden, die onze grondwet te dien aanzien reeds bevat. Daarnaast stelt zij zich voor zoo spoedig mogelijk een algehcele her ziening van de grondwet te doen voorbe reiden, welke o.m. gericht is op een ver dere uitbreiding van die beginselen, als mede op de erkenning van de rechten der burgers, aangeduid in wat hier voor werd opgemerkt over de verdeeling van de na tionale welvaart, De overzeesche gebieds- deelen Mijnheer de voorzitter. Ik kom thans tot het punt. dat in de laatste maanden aller gedachten ge spannen houdt: n.l. de herziening van ce positie van de overzeesche staats- deeïen en van hun verhouding tot Ne derland. De regeering blijft zich sïel- len op den grondslag der Koninklijke rede van 7 December 1942. De daarin aangegeven richtlijnen zullen echter in haar uitwerking aanpassing behoe ven aan de veranderde omstandig heden. Aan de bijeen te roepen Rijks conferentie zal de regeeringsverkla- ring van 10 Februari 1946, als bevat tende het kader waarbinnen ook de huidige regeering bereid is tot de re geling van een nieuwe staatkundige verhouding te komen, worden voorge legd. Ten aanzien van Oost-ïndic streeft de regeering er voorts naar voor de uitvoe ring van de taak van het opperbestuur in dat rijksdeel voor den huidigen overgangs tijd, ni.a.w. totdat een nieuwe rechtsorde, waarvoor het koninkrijk de verantwoorde lijkheid zal kunnen dragen kan worden gevestigd, een voor deze periode geëigend bestuursorgaan te vormen. Hiertoe worden voorstellen ontworpen. Ten aanzien van West-Indië zal het naar de Tegeering vertrouwt, mogelijk blijken om voor Suriname en de Nederlandsche Antillen binnen het huidig grondwettelijk verband reeds tot een aantal voorloopige herzieningen te komen, die aan de daar heersehende verlangens bevrediging zullen schenken. De regeering is zich den ernst van het Indonesische probleem ten volle bewust, nochtans vertrouwt zij, dat een vredelie vende oplossing daarvan, welke het wel zijn zoowel van het Indonesische als van het Nederlandsche volk, alsmede van alle andere bevolkingsgroepen zal dienen zoo spoedig als maar mogelijk is, mede dank zij eenerzijds de aloude banden en ander zijds het ook hier levend begrip voor den drang naar zelfstandigheid, zal kunnen worden verwezenlijkt en hierdoor ook de gezamenlijke taak van alle staatsdeelen in de internationale samenleving weer zal kunnen worden opgenomen en vervuld. Dit zijn de beginselen, waarop ae regee ring haar beleid wenscht te bouwen. Zij heeft gemeend niet in nadere concretisee ring harer plannen voor de komende zit tingsperiode te moeten treden, omdat de plechtige opening dezer zitting op 23 Juli a.s. haar daartoe de gelegenheid biedt. Zij is er zich van bewust, dat talrijke en groote moeilijkheden haar weg zullen kruisen. Nochtans meent zij haar tèak te moeten aanvaarden in de overtuiging, dat zij wordt geschraagd door het vertrouwen van de volksvertegenwoordiging, met wie het haar een eer zal zijn nauw te mogen samenwerken. Zij is er zich tenslotte diep van bewust, dat de goed-christelijke en niet minder goed-vaderlandsche zegswijze: „aan Godes zegen is alles gelegen" ook van toepassing is op de groote taak, waar voor zij zich ziet gesteld: Het leiden van ons volk naar een betere toekomst, waar bij de idealen, welke in de donkere uren der bezetting zoovelén bezielden, ons volk blijvend mogen inspireer en." Geen feest in Heemstede De genoemde lieriunering-sdalum onjuist. In de vergadering van den Heemsteed- schen gemeenteraad deelde een der leden Vrijdagavond mede. dat het op 7 Septem ber a.s. 600 jaar geleden zal zijn, dat Mar_ garetha van Henegouwen Heemstede tot zelfstandige Heerlijkheid verhief. Hij achtte dit een reden om in Heemstede feest te gaan vieren en vroeg aan B. en W. daarvoor plannen te maken. Het col lege zegde toe de zaak te zullen over wegen. Wij vernemen evenwel dat een onderzoek vanwege het raadhuis ingesteld heeft uitgewezen, dat de genoemde her inneringsdatum niet klopt. Heemstede is reeds veel eerder tot zelfstandige Heer lijkheid verklaard. Er Is wel een akte van 1346, waarin aan den Heer van Heem stede bepaalde rechten worden toegekend, betrekking hebbend op het voltrekken var. de doodstraf binnen de afzetting van zijn Huis. ~<*en reden geacht om feest te gaan vieren.s Het vervoerprobleem 1 iia Haarlem en omgeving Dc gezamenlijke commissie aan liet werk, Eenige maanden geleden hebben wij medegedeeld, dat een commissie ingesteld is ter bestudeering van het vervoerspro bleem in Haarlem en omgeving. Daarin hebben zitting vertegenwoordigers van de gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede, alsook eenige andere deskun digen op vervoergebied. Voor Haarlem zitten er in de heeren A J. M. Angenent, wethouder, ir. M. H Maas, directeur van Openbare Werken en E. H. Tenckinck, commissaris van Politie. Als deskundigen zijn in de commissie opgenomen de hee ren jhr. J. Röell, directeur en ir. W. J. Burgersdijk. oud-directeur der N.Z.H.. ir. F. Ottevangers, ingenieur van Openbare Werken en M. C. v. d. Wal, directeur der Brockway. De commissie heeft reeds verschillende keeren vergaderd Het is de bedoeling ook in de vacantiemaanden zittingen te houden opdat zoo spoedig mogelijk een advies kan worden opgesteld. Tot heden is nog niet te zeggen in welke richting tram, trolleybus of autobus? het ad vies der commissie zal gaan. Amicitia Juncti: Freuleken Herman Roelvink's bij dilettanten zoo geliefde en ook door de Haarlemsche gym nasiasten herhaaldelijk vertoonde blijspel, heeft het ook ditmaal weer „gedaan", dank zij de waarlijk voortreffelijke vertooni.ng dezer vijfde-klassers, die ondter de zorg vuldige leiding van een jóngen! leeraar en geholpen door een schilderachtige costu- meering en een typeerende grime, de di verse karakters goed hebben begrepen en uitgebeeld. De melancholieke en verbit terde Job in zijn wagentje, het arrogante tudentje en de driftige Papa, de zacht zinnige zuster en de Peer Gynt-achtige vriend, de dwaze tante en het nukkige dienstmeisje, kregen elk het hun toeko mende deel. En het was geen gemakkeliike taak. de diverse dialecten: het stads-Gel- der^rh van den landedelman, het onver- valschte boersch van Miebetje, het Hêgsch van het schattige fatje -en het Fransche koeterwaalsch van Tante Henriëtte ver staanbaar over het voetlicht te brengen. De lof. door den rector, dr. C. Spoeldei'. zijn aldus acteerende leerlingen toege zwaaid, was alleszins verdiend. H. G. CANNEGIETER. REPATRIEERING. De passagierslijsten van het m_s. „Tji- sadane", dat vermoedelijk 9 Juli te Am sterdam zal arriveeren, liggen op onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soenda- plein 37 ter inzage. Reeds vijf goudstaven opgebaggerd Woensdag was een gouden dag De arbeiders van de baggermachine in den Nieuwen Waterweg die vorige week een goudstaaf uit het zand op diepte. zijn thans vol ijver om nog meer van het kostbare metaal aan het water te ontrukken. Er is een wedstrijd ont staan onder de werklieden op de zand bakken en op de baggermachine om door een zoo nauwkeurig mogelijk on derzoek van het opgespoten zand nieu we staven goud te ontdekken van den schat, die op deze plaats in de Meida gen van 1940 door de Duitschers in den grond werd geboord door de beschie ting van de loodsboot, die het goud naar Engeland zou brengen. Het resultaat van dien ijver heeft zich niet laten wachten: Reeds vijf staven zijn nu aan de oppervlakte gebracht. Woeiisdag werden niet minder dan drie staven Iegelijk opgevischt. De blokken wegen 12K.G. Er is een belangrijke kans dat een groot deel van den schat zal kunnen worden geborgen en terug gegeven aan de oorspronkelijke eigena res, de Nederlandsche Bank. Ceheime besprekingen over de Ruhr-sfeenkool Deskundigen op het gebied van steen kool'uit Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en Fftmkrijk zijn heden te Parijs besprekingen begonnen. Vertegenwoordi gers van de pers werden niet toegelaten. De eerste resolutie, die werd aangenomen, was. aldus verneemt Reuter, een beslis sing om te verhinderen, dat vertegen woordigers van de pers iets van het ver loop der besprekingen te weten komen. Het doel der bijeenkomst is de iech nische mogelijkheden te onderzoeken voor het verhoogen van de steenkoolprodudie van het Ruhrgebied met het oog op het vergrooten van de hoeveelheid welke voor den export, in het bijzonder naar Frank rijk, bestemd is. De besprekingen worden gehouden ten gevolge van een langdurige Fransche campagne, waarin de Britsche politiek en de Britsche behandeling der Duitsche mijnwerkers aansprakelijk worden gesteld voor het huidige steenkooltekort in Frank rijk. Burgemeester: „Wij kunnen gerust De Haarlemsche Sportweek is Donderdagavond op grootscheep- sche wijze ingeluid met den optocht van duizenden sportbeoefenaren, jong en oud, deel uitmakende van een veertigtal vereenigingen, die zich uit alle deelen van de stad met vaandels en praalwagens naar de Groote Markt begaven, waar een défilé van drie kwartier plaats had voor burgemeester en mevrouw Reinalda. Wij hebben op het lachen de gelaat van den burgemeester iets van trots gezien tijdens dit défilé en alle Haarlemmers, die toekeken, moeten fier zijn geweest op de jeugd van hun stad. Zoo frisch en ferm trokken de duizenden voorbij. Toen alle deelnemers zich hadden op gesteld en de Markt schier overvuld was met de heldere en kleurige sportgewa- der., .-peelde om half negen de Posthar- Karakleristieke oti<1-Zecn«»<cl>e landbouwwerktuigen zijn te zien op de tentoon stelling. die vandaag te Goes gcojxmd is ter eere van het 100-jarig bestaan van de Zeemvsche landbouw Mij. Minister Manskolt heeft liiertoe gistcrcu in Goes een feestrede gehouden. zijn monie. die reeds trouw voor een gesta- digen roffel had gezorgd, het Wilhelmus. Vervolgens nam burgemeester Reinalda het woord. „Er is vandaag bij ons allen groote vreugde over het feit, dat wij veerliei. maanden na de bevrijding van ons vader land thans reeds weer op een zoo groot- sche. kleurrijke, sterke wijze uiting kun nen geven aan de gevoelens, welke leven onder allen, die op eenigerlei wijze in Haarlem deelnemen aan de portbeweging. Er is bij velen bezorgd heid over den rr.oreelen staat, waarin ons volk, waarin ook de jeugd is komen te verkeeren. Maar als wij hier staan, met dit prachtige overzicht over de Groote Markt, dan kunnen wij gerust zijn. Er is echter nog geestelijk en zede lijk verval en er moet herstel plaats hebben, ook in het gezin. Daarin leert de opgroeiende jongemensch allereerst het d'ienen van de gemeenschap, en ook de jeugdbeweging wekt tot deze deug den op. De sport zal verantwoor delijkheidsgevoel en gemeenschapszin brengen. Ik doe van deze plaats opnieuw een warm beroep op ouderen en jonge ren. voort te gaan op de wijze, waarop zij na veertien maanden dit prachtige resultaat hebben bereikt." Tot slot zegde de burgemeester dank aan allen, in het bijzonder aan de be stuurders van de sportorganisaties voor het belangrijke werk, dat zij voor den opbouw hebben verricht. Speciaal be dankte hii het bestuur van het Spovt- weekcomité voor zijn ingespannen werkzaamheden en den heer J. W. Duyf voor de wijze, waarop hij dit groote sportfestijn heeft, georganiseerd. Daar na noodigde de burgemeester allen uit, een driewerf hoera uit te brengen op de Koningin, hetgeen met groot enthou siasme gebeurde. Dr. C. Spoelder, voorzitter van het uitvoerend comité, dankte namens allen burgemeester Reinalda voor zijn woor den en sprak de hoop uit, dat men nog menigmaal in volle vrijheid zou mogen medewerken aan een sportieest als dit. Daarop defileerden de deelnemers nog eenmaal langs het bordes, om vervol gens naar de diverse stadsdeelen te marcheeren. Het weer werkte goed mee, de orde was, dank zij de grondige oolitiemaatregelen, verzekerd en aan het feit. dat allen hun beste beentje hebben voorgezet, is het in de eerste plaats te danken, dat de Sportweek op grandiooze wijze is begonnen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3