Vooruitzichten voor den Nederlandschen Smalfdmer Belangrijke publicaties Avonturen Aller oogen gericht or Amerika en aia. .otografen zien reikhalzend naar de Nieuwe Wereld, vanwaar ze alle goede gaven, waarmee zy bedacht kunnen worden, verwachten. Maar Uncle Sam houdt de teugels strak, zonder te kunnen voorkomen, dat er af en toe een kleine zending smokkel waar als een minieme druppel op de gloeiende plaat van Nederlands be hoefte valt. De afgeloopen jaren hebben in ons landje een niet onbelangrijke toeneming van de belangstelling voor de amateur- filmerij te zien gegeven. Hoewel de im port uit het buitenland Duitschland was een belangrijke leverancier in den loop der oorlogsmaanden gestadig afnam om tenslotte geheel op te houden, wisten verscheidene camera-liefhebbers hun veerwerk gaande te houden via de sluip wegen var. den handel. De vrede bracht geen onmiddellijke verlichting wat ook niet verwacht werd maar de schoone beloften uit Amerika deden het hart van menigen toestelbezitter sneller kloppen. Om nu eens een beeld te krijgen van den stand van zaken op dit oogen- blik hebben wij ons gewend tot een in sider in het rijk van de smalfilm: den directeur van een bekende import-onder neming, die ons interessante mededeelin- gen kon doe- te kust en te keur gaan in de catalogi van de diverse smalfilmproducenien die hem ,.de wereld in huis brengen" De belangstelling in Nederland voor de smalfilm wast staag, maar toch is deze huisvriendin van de toekomst neg niet zoo'n plaats ingeruimd als haar krachtens verdiensten, toekomt. Duur? Nog wel, maar over een paar jaar zal ook de man met de smalle beurs kunnen prol'i- teeren van de mogelijkheden, die een eigen camera hem bieden. Vliegende Bioscopen. Vanzelf kwamen ook de „onbegrensde mogelijkheden" van Amerika ter tafel. In technisch opzicht valt er niet veel nieuws te beleven, de uitvoering en het raffine ment van de camera's en de projectoren zijn met den tijd meegegaan en de lenzen zijn nog iets lichtsterker geworden door een nieuw procédé, dat de reflexen-ab sorbeert en in de V.S. bekend is onder den naam „Coated lens". Iets geheel nieuws is echter de toepas sing van de smalfilm in de luchtvaart. Een paar Amerikaansche luchtvaartmaat schappijen hebben in samenwerking met een der grootste apparaten-fabrikanten een toestel gelanceerd, dat het mogelijk maakt op twintigduizend voet boven de aarde een première van het laatste Hol lywood-product te aanschouwen. Deze speciale projector, de zoogenaamde „Air borne" maakt het mogelijk den zwak stroom van een vliegtuig te gebruiken i voor projectie. Inmiddels is ook bij de KLM een bal- 'etje opgegooid over een dergelijke ser- "ïce, maar of we binnenkort van Amster dam naar Parijs kunnen vliegen en tege- 'iikertijd kunnen genieten van het „ont- -oerende. hartstochtelijke en grandiooze filmwerk met. in de hoofdrollenen- '.oovoort" is vooralsnog een open vraag. Deze HejlalLyc stewardess van een Amerikaansche luchtvaartmaatschappij vertoont voor haar passagiersergens tusschen hemel en aarde, een smalfilm. Het schijnt geen drama te zijn. In Amerika heeft de smalfilm gedu rende den oorlog op veie thuisfronten de overwinning helpen bevechten: zij bracht instructieve voorstellingen voor aan staande vliegers, mariniers of tankbeman ningen en amusement voor de arbeiders in de belangrijkste bedrijven. Dat hiervan een niet te onderschatten propagandisti sche waarde voor de smalfilm in het al gemeen uitging, hoeft geen nader betoog. Maar de civiele markt werd slechts drup pelsgewijs van het veelgevraagde pro duct voorzien, zoodat ook daar thans nog vele duizenden camera's en projectoren geplaatst kunnen worden. Met den vrede kwam de arbeidsonrust, ook en vooral in de Vereenigde Stalen. De leveringsmoei lijkheden groeiden uit tot onoverwinne lijke obstakels, zoodat de binnenlandsche afzet in het gedrang kwam om maar te Zwijgen van den export naar Europa. Afgezien daarvan kon Nederland zich onmogelijk veroorloven, op oude schaal lilmapparaten te importeeren Maar toch zag onze regeering het groote belang van de smalfilm voor ons land in en zij ver strekte een hoeveelheid deviezen, die onze zegsman niet onbevredigend noemde, hoe wel het aanbod tegen de vraag grandioos in het niet valt Daar kwam nog bij, dat de Amerikaansche prijzen over de ge- heele linie een stijging vertoonden. Ook film-accessoires als omwikkelaars. spoelen en viewers worden nog slechts in kleine getale aangevoerd. De specifieke fotografische benoodigdheden (papier en xolfilm.?) komen in iets ruimere mate los; een loe^nging is uit Amerika gedaan, dat over e^'-ele maanden deze aanvoer aan- ï-'rooter wordt. Amerika is „film-minded", Nederland wordt het. Het gesprek dwaalde als vanzelf af naar ae plaats, die de smalfilm in het leven van den Amerikaan inneemt. Als voornaamste indruk was de volkomen vertrouwdheid met de smalfilm van den doorsnee Amerikaan bij onzen gastheer, die onlangs uit Amerika is teruggekeerd, achtergebleven. De scholen bevorderen haar intens en studieclubs, uit welke zelfs verdienstelijke studio's gegroeid zijn, hou den 7.1 ch speciaal met deze „achtste muze" op smnlformaat bezig. Reeds eerder zijn hier te lande publicaties gedaan over de „Cathedral-films", die bedoeld zijn als aanschouwelijke Bijbelsche Geschiedenis; wij hadden het voorrecht één van de laat ste uit: Amerika geïmporteerde kleu- ren-smalfilms met geluid te bewonde ren. De wondermooie producten van de Amerikaansche industrie, waarvan de eultureele waarde onmiskenbaar is zijn hier te lande reeds in de verhuur te be machtigen. De burger van Amerika, die zoo gelukkig is een toestel te bezitten kan Gedeputeerden an Noord-Holland Een nieuwe verkiezing noodzakelijk Tn de zitting van de Provinciale Staten "an Noord-Holland zijn Woensdag, zooals wij gemeld hebben, tot leden van het eol- 'cge van Ged, Staten gekozen: mej. mr E Ribbius Peletier (Partij van den Ar beid) en de heeren A. B. ,T. Prakken (Partij van den Arbeid), mr. dr P. J. Witteman (Katholieke Volkspartij), L. J P. N. Bouw man (Katholieke Volkspartij) en M. Harm- sen (Communist). Alle gekozenen hielden de benoeming in beraad. De Katholieke Volkspartij had van te voren aan de Partij van den Arbeid te kennen gegeven, dat zij principieel be zwaar had tegen het zitting nemen in een college, waarin ook Communisten zouden opgenomen worden. Nu er een Communis! in het college gekozen is. hebben de beide R.-K. leden, de heeren Witteman en Bouw man voor hun benoeming tot Gedeputeer de bedankt. Daarop hebben ook de twee leden die voor de Partij van den Arbeid gekozen 7iin. bedankt als Gedeputeerde. Er zal nu op 12 Juli een nieuwe ver gadering der Provinciale Staten gehouden worden ter voorziening in de vacature, Naar wij vernemen zal de heer M. T-Iarmsen (communist) de benoeming heden aanvaarden. Op dit oogenblik telt het colleee van Gedeputeerde Staten dus slechts één lid Het college als zoodanig kan evenwel niet vergaderen, want in hel reglement staat dat tenminste de helft der leden aanwezig moet ziln voor besluiten te kunnen nemen Mies moet dus wachten tot het college ar» 12 Juli zal zijn aangevuld. In normale gevallen is er slechts om 'le 4 jaar een periode van 24 uur. dat er *<?en college van Gedeputeerde Staten is De oude leden treden namelijk af op den eersten Dinsdag van Juli, waarna de nieuwe leden gekozen worden op den daarop volgenden Woensdag Nu duurt de periode van 2 Juli tot 12 Juli. Het Iooii der werkende politieke verdachten Regeling ging niet f Juli in. In ons nummer van Woensdag gaven wij mededeelingen over de politieke de linquenten die te Haarlem te werk ge teld wei-den bij particuliere bedrijven. Er werd bij vermeld, dat er een rege ling getroffen was over de loonen. De werkgevers moeten het volle loon aan de kampadministratie afdragen, het ge zin der tewerk-gestelde krijgt daarvan 10 pet., 5 pet. wordt op zijn cantine- rekening geboekt en 5 pet. bewaard voor zijn uitgaanskas. Nu gewerd ons de opmerking, dat de gezinnen nog niets gekregen hadden. Bij nader onderzoek bleek evenwel, dat de directeur van het. Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem, die de bedoelde inlichtingen aan de pers verstrekt had, verzuimd heeft ter verduidelijking te zeggen, dat de bedoelde regeling 1 Juli jl. is ingegaan. Nederlandsche Zionisten protesteeren In een openbare vergadering van den Nederlandschen Zionistenbond te Am sterdam is met algemeene instemming een voorstel van den voorzitter, den heer J. van Amerongen, begroet om te protestee ren tegen het Engelsche optreden in Pa lestina en een sympathiebetuiging te zenden aan de gevangen leden van de Jewish Agency. Eeuwfeest <ler St. Vincentiusvereeniging De St. Vincentiusvereeniging in Neder land zal op 24 en 25 Juli haar honderd jarig bestaan vieren met een grootscheep- sche herdenking in Den Haag. Op 25 Juli zal Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, een herdenkingstoespraak houden tijdens een pontificale hoogmis in de O.L. Vrou- wekerk, opgedragen door kardinaal De Jong, waarbij de Pauselijke internuntius Mgr. Giobbe en de bisschoppen van Roer mond en 's-Hertogenboseh tegenwoordig zullen zijn. De feestvergadering zal plaats hebben in het Kurhaus te Scheveningen in den namiddag, waar talrijke geestelijke en wereldlijke autoriteiten uit binnen, en buitenland aanwezig zullen zijn Protestantsclie KerkmuzieK De conferentie te Haarlem. In de Begijnhofkapel wordt van 5 tot en met 7 Juli een kerkmuziekconferent-ie gehouden, georganiseerd door de Vereeni- ging voor Protest an tsche kerkmuziek. Het onderwerp van deze conferentie is het wekelijksch zingen van de kerkkoren in den eeredienst. Het doel is op den duur de kerkkoren in liturgische koren om te zetten. Voor deze conferentie zijn de pre dikanten en organisten van de verschil lende kerkgenootschappen uit het ge- heele land uitgenood igd. Vanavond en morgenavond wordt van 9 tot half 10 een „avondgebed" en Zater dagmorgen om half tien een „ochtend gebed" gehouden, die voor ieder toe gankelijk zijn. Het liturgisch zingen vraagt hierbij de aandacht. Het concert op Zaterdagmiddag in de Groote of St. I^avokerk zal een demon stratie geven van het liturgisch zingen door de gemeente. De Zondagmorgendienst in de Bavokerk staat o.l.v. prof. Van der Leeuw. Verwacht wordt dat de Konink lijke Familie in dezen dienst aanwezig zal zijn. Medewerking wordt verleend door het Bavokerkkoor en Schoterkerkkoor. Alge meen koordirigent is Piet Halsema, lei der van het liturgisch gedeelte Paul Chr. van Westering. De geheele conferentie staat o.l.v. prof. W J. Kooiman uit Am sterdam. Geen stemming bij volmacht Op de vragen van den heer Roosjen be treffende het stemmen bij volmacht bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen door va- cantiegangers, heeft de minister van Bin nenlandsche Zaken geantwoord, dat hij het mede met het oog op den korten tijd van voorbereiding niet verantwoord acht te om, waar de gemeente-secretarieën reeds overbelast zijn met de ter zake 'van de verkiezingen noodige werkzaamheden, alsnog de totstandkoming van een bijzon dere regeling voor het stemmen bij vol macht te bevorderen De Radio geeft vanavond 19.00, 20.00 en 22.00 Nieuws. NCRV 19.20 Met band en plaat20.08 Concert. 21.15 Gramo- foonmuzïek. 21.30 Cooncert, 22.30 Concertge bouw orkest (gr.). 23.00 Pianorecital. 23.30 Eng. orkestwerken (gr.). HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 Nieuws. VARA 20.05 Bach, cantate. 21.30 Men vraagt22.15 The Ram blers. 23.15 Gramofoonmuziek. nemen onzekerheid weg Hoewel voor de beoordeeling van de waarde der fondsen net verleden zeker niet mag worden verwaarloosd, ziet de beurs uiteraard toch het meest naar de toekomst en daar deze voor verreweg de meeste ondernemingen nog zeer onzeker is. kan het niet verwonderen dat van een bepaalde richting op de effectenbeurs thans nog niet kan worden gesproken. Fei telijk heeft ook in de afgeloopen week het aanbod meestal de overhand gehad en zijn de koersen iets teruggegaan, waarbij even als voorheen aandeelen Koninklijke de richting aangeven. Blijkbaar hangen er in verband met de bekende besluiten inzake zekerheidstelling en credietgeving nog al tijd verkooporders boven de markt, terwijl de aankoopmogelijkheid door de bepaling, dat alleen met vrij geld mag worden ge kocht, vooreerst beperkt blijft. Mede daardoor heeft ook het thans ge publiceerde jaarverslag van de Konink lijke op de koersontwikkeling der aandee len weinig invloed gehad. Wat het ver leden betreft, blijkt eruit dat de winsten in de oorlogsjaren belangrijk zijn terug gegaan en gemiddeld per jaar slechts 34 millioen hebben bedrogen tegen 88 mil- lioen in 1938. Het jaar 1945 bracht een tichte vooruitgang tot 38 millioen, waar uit als bekend 6 dividend wordt be taald, nadat uit de winsten der oorlogs jaren 25 wordt uitgekeerd, n.l. 5 "In in 171. „Dat lijkt hier wel Sesam open U"f zei Wag. „Alles goed en wel, maar Au Baba kwam er uit en wij zitten nog steeds hier!" ..Niet zoo ongeduldig, to aar de vriend" was Wag's antwoord. 1' maak me sterk, dat er ons nog meer te wachten staal". En Wag had het bij het rechte einde, hoewel hij iets anders verwachtte dan er het volgende oogen blik gebeurde. De Hinkepinken, die in de onderaardsche gangen van het eiland radeloos rondliepen, begonnen de deur te bewerken en dat deden ze zoo grondig, dat onze vrienden elk oogenblik verwachtten, dat die naar binnen zou komen met een verwarde kluwen Eenbeencn er achter aan. „Op schieten, Waggideed Warrel zenuw achtig. Jij hebt makkelijk praten, maar ik weel waarachtig niet. aan welk wiel tje ik nu weer moet draaien. En het gaat nog tochten ook!" Het. dak stond nog steeds open en Wag liet zijn ge dachten daar eens over gaan. Warrel- tje, de eenige mogelijkheid 'om ooit ■weer de Bolle Berg terug te zien ie door dat gat boven onzen kersepit". Dat vond Warrel ook, maar hij ivist alleen maar niet hoe ze uit het laboratorium zouden moeten komen. contanten en 20 in aandeelen. Bevre digend is, dat de productie van het con cern in vergelijking met 1938 op peil is gebleven, al is zij in verhouding tot de sterk gestegen wereldproductie gedaald van bijna 11 tot 8 Doordien de winst der oorlogsjaren grootendeels in aandee len wordt uitgekeerd, is de financieele po sitie thans sterker dan voor den oorlog. De beschikbare bedrijfsmiddelen beloopen meer dan 50 millioen, behalve 94 mil lioen, welke bij dochterondernemingen zijn belegd. Pessimistisch is het verslag niet. Over oorlogsverliezen wordt vrijwel niets medegedeeld, de vloot zal na aflevering van enkele bestelde schepen, weer op peil zijn en ook de overige bedrijfsoutillage schijnt niet bovenmatig door den oorlog te hebben geleden. De vooruitzichten der olie-industrie zijn gunstig, doordien de vraag naar olie en oliederivaten in ver band met de gigantische ontwikkeling van de techniek grooter is dan ooit. In zoo verre is dus ook de toekomst van de Ko ninklijke niet zonder hoop. Er bestaat echter bij de directie eenige onrust over de aangekondigde Vermogensheffingen, welke ook haar valutawinsten, welke in feite schijnwinsten zijn, zullen aantasten en over de eventueele gevolgen waarvan zij zich in zoodanige bewoordingen uitlaat, dat men aan een kapitaalreconstruetie zou gaan denken. Dat het zoo ver zal komen, gelooven wij intusschen niet. Het is echter duidelijk, dat de onzekerheid op dit punt een normale koersontwikkeling in den weg staat en pessimisten aanleiding geeft om in de naaste toekomst een koersdaling te voorspellen. De mededeelingen, welke de directie van de H. V. A. op de dezer dagen ge houden jaarvergadering heeft gedaan, zijn ook nog zeer vaag. Jaarcijfers kunnen nog niet worden gegeven; bekend is alleen, dat een groot aantal fabrieken verwoest of onklaar is. dat belangrijke voorraden en bedrijfsinstallaties zijn weggevoerd en dat duizenden hectares aanplant zijn ge rooid. Niemand ter wereld kan daarom zeggen of een koers van c.a. 240 thans voor de aandeelen van dit voor den oorlog machtig, financieel krachtig en lucratief bedrijf verantwoord is. Dit geldt trouwens van nagenoeg alle Indische waarden, waar voor de belangstelling ter beurze dan ook zeer gering is. Wat meer houvast heeft men aan de pu blicaties van het Leverbros-concern, dat in de oorlogsjaren weinig minder verdien de dan voorheen en volgens de mededee lingen van den voorzitter betrekkelijk ge ringe directe oorlogsschade heeft geleden, welke tenvolle door de aanwezige reser ves wordt gedekt, In September zal het verslag over 1945 worden gepubliceerd, in welk jaar de bedrijven in Europa voor een deel hebben stilgelegen. Voor 1946 kan op een geleidelijke verbetering worden gewe zen, wélke echter door het nijpend gebrek aan grondstoffen wordt geremd. BINNENLAND 25 Nederlandsche kunstschilders en intel- lectueeien zullen in de komende dagen naar Zweden vertrekken op uitnoodiging van de Zweeösche Rijksorgani satie voor Kunstenaars. Het bezoek zal worden bekostigd uit de overge bleven opbrengst van de Vincent van Gogh-ten- toonstelling. die het vo rig jaar in Zweden enorme belangstelling heeft getrokken. Een honderdtal ge detineerden van de kampen te Laren en Naaiden zijn naar Texel overgeplaatst om te hel pen bij het binnenhalen van den aardappeloogst. Te Rotterdam is een 2-jarig knaapje voor de ouderlijke woning over reden en op slag gedood. Een 9-jarig knaapje ver dronk bij het zwemmen in den Kralingscheplas. BUITENLAND „De Japansche re geering wenscht in de toekomst lid van de UNO te kunnen wor den", aldus heeft de mi nister-president, Josji- da, heden ten overstaan van bet parlement ver klaard. Het Lagerhuis heeft met 343 tegen 178 stem men het regeeringspro- gram voor de broodrant- soeneering goedgekeurd. Ahmed al Sepehe, Perzisch min. v. handel en industrie, is gear resteerd. Over de gron den der arrestatie is niets bekend. De joodschc verra der Hasson, die mede plichtig is aan deporta tie van 50.000 joden uit Griekenland, tijdens de D. bezetting, is aldaar ter dood veroordeeld. Duitsche afgevaar digden uit de Ameri kaansche zóne zullen voor besprekingen over den export van Duit sche goederen naar Amerika vertrekken. Zes leden der Deen- sche Weerwolforganisa tie zijn in Denemarken gearresteerd. Meer ar restaties worden ver wacht. Het wetsontwerp voor de nationalisatie der steenkolenmijnen is door net Engelsche Hoo- gerhuis definitief aange nomen. Haarlem en Omstreken De heer C. J. Ver- planke, te Haarlem, ls geslaagd voor het can- didaatsexamen in de rechten. Mej. C. Riemersma, te Heemstede, is be noemd tot hoofdleera- res in solozang aan het Conservatorium te Am sterdam. Voor het examen leeszaal-assistente te Utrecht slaagden de da mes L. C, Bennowitz, M. Clausing, M. Hartman, H. A. Herbig en A. J. de Vries, allen opgeleid aan de Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haarlem. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Bennebroek is benoemd mevrouw J. StormHyl- kema te Hillegom. Het Comité Ouden van dagen te Benne broek overweegt het houden van een feest middag of -avond ln het R.K. Verenigingsge bouw gedurende de maand Augustus. Mej. Wieb de Rook te Haarlem slaagde bij de staatsexamens voor muziek te 's Gravenhage voor het praktijk-exa men voor violoncel 1. o. Candidaat J. R. Brussaard te Bloemen- daal is beroepen als pre dikant bij de Gerefor meerde Kerk van Sel- lingen. Ds. J. van der Zee van Nieuw Vennep is herkozen als voorzitter van den Bond van Gere, formeerde Mannenver- eenigingen. Ds. F. Mul van Haar lemmermeer Oostzijde komt voor op een twee tal voor predikant bij de Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 K. O.) van Schiedam. Theo Olof, viool, en George Robert, orgel, zullen een Bach-concert geven in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op 15 Juli. De firma Kluiten- burg aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem, be staat op 11 Juli 100 jaar. B(j de examens voor het staatsdiploma Plano L. O. slaagde mej. M. S. A. Bijvoet te Haarlem.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4