Waarzegger zag politieke gevangenen „vrij de poort uitwandeleni Vreemde zaak voor Haarlemsche Rechtbank Uit de dagen van M.G. en P.O.D. De Officier van Justitie bij de Haarlemsche rechtbank eischte een jaar gevangenisstraf tegen den 50- jarigen Haarlemschen koopman D., die na de bevrijding een aantal vrouwen tegen hooge belooning be loofd had zijn best ervoor te zul len doen, dat haar echtgenooten, broers of verloofden vrij kwamen uit politieke bewaringskampen. Hij trad op als waarzegger en gaf voor, relaties te hebben bij P.O.D., Militair Gezag en het bewakings personeel van de kampen. De Offi cier noemde hem een ..beunhaas te kwader trouw", een sluwen oplich ter. die op geraffineei'de wijze te werk ging. Verd. was reeds 14 maal wegens oplichting veroordeeld. Er zaten vijf ..slachtoffers" van D. in de getuigenbank, maar als eerste ge tuige kwam naar voren mr. H. J. Pot uit Heemstede, die onder het M. G. het commando had gehad over de inbewa ringstelling en vrijlating van politieke verdachten in Haarlem en omgeving. Hij verklaarde, dat niemand bij den P.O.D. of het M.G. den verdachte had gekend. Hij was echter wel gesigna leerd als een lastige figuur, die zich in zaken, politieke gedetineerden betref fende, trachtte in te boren. Het is mo gelijk. dat D. dossiers ter inzage heeft kunnen krijgen. Er waren inderdaad misstanden, aldus mr. Pot, en de Kou- denhorn was bijzonder lek. Een waarzegster, woonachtig in de Frans Halsstraat te Haarlem, doemde op in de verklaringen van de volgende getuige, de vrouw N. V. uit Amsterdam. Deze vrouw, wier man op Duinrust zat, was naar de bewuste waarzegster gegaan en had op de simpele vraag, hoe zij uit haar moeilijkheden gered kon worden, ten antwoord gekregen: Ga naar D. in de Cruquiusstraat. Zij had dezen raad opgevolgd en was op be zoek gegaan bij D., die zich eveneens als waarzegster ontpopte. Hij vroeg: Zit uw man soms gevangen? De vrouw- had toen de zaak uitgelegd, waarop D. haar beloofd had er zijn best voor te zullen doen, dat haar man, dien hij als een „licht geval" beschouwde, binnen kort vrij zou komen. Hiervoor had hij 200,en 5 doosjes sigaretten noodig. De laatste, zoo had N. V. begrepen, wa ren bestemd om er menschen van de B. S. mee om te koopen. Haar man was inderdaad op 2 November vrijgekomen, doch nadat de vrouw een advocaat in de zaak had gemengd. Zij heelt nooit kunnen merken, dat hier sprake is ge weest van inmenging van D. Deze had toen het geld teruggegeven. Hij zeide voor haar naar het M.G. en naar den P.O.D. te zijn geweest en daar verno men te hebben, dat het nog wel 3 maan den kon duren voor haar man op vrije voeten kwam. Als bewijs van zijn in vloed had D. haar eerst nog verteld, dat hij reeds een zekeren Ton van Leuven uit Duinrust had bevrijd. Alweer de waarzegster. De volgende getuige, de vrouw A. J. H. uit Bloemendaal, was eveneens via de waarzegster in de Frans Halsstraat bij D. beland, die verklaarde dat hij als helderziende contact met haar man op Duinrust kon krijgen. Om hem te kun nen bevrijden, vroeg hij 400,waar van hij ƒ300,kreeg. Na 9 weken was getuige's man inderdaad vrijgekomen. Zij was toen naar D. gegaan en had gevraagd, hoe ver deze met de zaak stond. „Is hij nog niet terug?" had D. gezegd. ,,Ik zie hem in mijn geest de f)oorten van Duinrust reeds uitwande- en. „Daarop was de vrijgelaten man zelf op de proppen gekomen en had den „helderziendezeggende dat deze niets aan de zaak gedaan had, met moeite tot teruggave van 275,bewogen; 25,liet hij hem houden „voor de moeite". D. verklaarde ter zitting, dat hij in de kaart had gezien dat dit een licht geval was en dat hij veel moeite had gedaan bij allerlei instanties. Hij was o.a. in de Smedestraat geweest, waar men hem gezegd zou hebben: „Ga je gang maar, D., haal jij de menschen er 'maar uit, het wordt tijd, dat die P.O.D. wordt opgeruimd." Daarna verschenen in de getuigen bank twee Haarlemsche vrouwen, die met D. in contact waren getreden om haar broer, resp. verloofde uit het Kruithuis te Halfweg vrij te krijgen. Tot de verloofde had D. gezegd: „Er zit er een van u bekneld, maar 't is geen familie. Er legt een klein beetje zwart op 't oogenblik, maar dat zal wel bij draaien. „De vrouwen betaalden 450 en D. is inderdaad in het Kruithuis ge weest: waar hij met den bewusten ge detineerde gesproken heeft, maar deze zit heden ten dage nog. In al deze gevallen had D. zich be roemd op het feit, dat hij den reeds ge noemden Ton van Leuven vrij had weten te krijgen. Hiermee was een tijdsduur van 3 weken gemoeid geweest en aan het einde daarvan was hij naar Tons moeder gegaan en had gezegd: „Zet u de deur maar open. Ton komt vanavond thuis". Dit was gebeurd. De laatste getuige. De moeder van den bewusten Ton, die als laatste getuige verscheen, deed dit met de woorden: „Edelachtbare, deze man heeft enorm veel goed werk gedaan." Pres.: „Wanneer is uw zoon vrijge komen?" Get.: „Drie weken na de bevrijding." Pres.: „Heeft D. hier de hand in ge had?" Get.: „Ik vermoed, dat hij er zeer veel voor gedaan heeft." Pres.: „Wat heeft U hem daarvoor gegeven?" Get.: „Ik had hem een gouden tien tje beloofd, en dat heeft hij gekregen." Pres.: „Niets meer?" Get.: „Nee, anders niets." Dit klopte niet met de verklaringen van verd. zelf, noch met de verkla ringen van get. aan de politie. Hierin was n.l. gezegd, dat D. aan de deur was geweest om suiker, thee en sigaren, die hij noodig had „voor een advocaat en om een bewaker plat te maken." Pres.: „Getuige, U staat onder eede." Get.: „Het is waar, wat D. zegt." Pres.: „Waarom staat U hier aan een smoesje te ver koopen?" Get.: „Ik was bang, dat het D. kwa lijk zou worden genomen." Pres.: „U staat op het randje van den meineed. De verklaringen van verdach te zijn nog betrouwbaarder dan de Uwe." De raadsman, mr. Van Löben Seis, vroeg daarna aan verd.: „Wie zijn Uw relaties bij den P.O.D.?" Verd. noemde vier namen. Evenzoo noemde hij twee namen van relaties bij het M.G. en twee van relaties bij het M.G.-hoofdkwar- tier in Den Haag. Met al deze men schen verklaarde hij over politieke delinquenten te hebben gesproken. Sensatie. In zijn pleidooi zeide mr. Van Löben Seis, dat hij ervan overtuigd was, dat het dezen verd. ten laste gelegde deels niet bewezen was, deels niet strafbaar kon worden geacht. Hij heeft inderdaad getracht, iets voor de menschen, die bij hem kwamen, te doen en hij heeft ook nooit iets anders beloofd dan „zijn best te zullen doen." Geen van de „slacht offers" heeft bovendien aangifte bij de politie gedaan; dit was het werk van den P.O.D. Voor een kleine sensatie zorgde de raadsman, toen hij de rechtbank vroeg: „Wie is er 1 Juli j.l. bij dezen verdach te in het Huis van Bewaring geweest? Een ambtenaar van den P.O.D.! Deze ambtenaar verzocht D., gegevens te verstrekken over een politieken gede tineerde, dien de ambtenaar voor on schuldig hield. Hij kwam D. vragen of die iets zou kunnen vertellen, dat tot de invrijheidsstelling van den gedeti neerde zou kunnen leiden Mr. Van Löben Seis vroeg vrijspraak en drong aan op onmiddellijke invrij heidstelling van verd. De rechtbank trok zich in de raadskamer terug, waarna zij de onmiddellijke invrijheidsstelling van verd. beval. Het onderzoek werd gesloten verklaard en de uitspraak bepaald op 18 Juli. EXAMENS. Triniteits Lyceum te naarlem. Eindexamen H.B.S.-B. Geslaagd: W. Abee- len. J. van den Berg. J. Ebskamp. G. Engel hard. A. Grupping, J. Hamersma. H. van der Hart. E. Holtzhaus, J. van Kampen, G. Kra nendonk, Th. van Liemt, J. Luyckx, Ch. van Marrelo. A. Merkx, P. Mes. J. van der Meijs, H. Oomen, Th. Peters. H. Bergman, Th. van Schaik, H. Schneiders. J. Simons, J. Swarte, C. van Tïenhoven, N. Vreenegoor. P. Durr, Ch. Elsenbroek. A. Hekker, J. Kievits. A. Kroon, H. Madlener, J. Schelvis, A. Schu macher, H. Smit, A. de WUdt, H. Budding, J. Budding. Operette als onderwijsvernieuwing Leerlingen en onderwijzend personeel van de Vereenigde Doopsgezinde Scholen te Haarlem geven Vrijdag a.s. in den Stads schouwburg een besloten uitvoering van de kinderoperrette „Richard Wettington". Er is onder deskundige leiding ruim een half jaar aan de instudeering en voorbe reiding van deze operette gewerkt. Het stuk telt ongeveer GO medespelenden en wordt uitgevoerd met medewerking van een amateur-orkest onder leiding van den heer Poppink. Het geheel is een proeve van onderwijs vernieuwing, zooals deze reeds eenige jaren op de Doopsgezinde scholen wordt nagestreefd. Onderwijzeressen en onder wijzers vertolken de hoofdrollen; de kin deren verzorgen de bijrollen en de bal letten. Haarlem scabiës-vrij Bestrijdings-campagne der gemeente Is argeloopen. Zooals men weet is in Haarlem en om streken een breed-opgezette campagne gevoerd ter bestrijding van de scabiës. Tienduizenden personen zijn behandeld. Haarlem i6 wijk voor wijk afgewerkt. Thans kan gezegd worden, dat Haarlem de scabiës-epidemie een gevolg van den oorlog overwonnen heeft Met in gang van 1 Juli is de gemeentelijke be strijding stopgezet. Er zullen natuurlijk nog wel eenige sporadische gevallen voorkomen, maar die kunnen wel door huisartsen en specialisten behandeld worden, eventueel met hulp van wijkzus ters. De scabiësbestrijding heeft in de ge meente Haarlem f 80.000 a f 90.000 ge kost Er is evenwel vrij groote zeker heid, dat het rijk die kosten voor zijn re kening zal pemen. Collecte voor de Reclasseering Wij herinneren nog aan de collecte die Zaterdag 6 Juli in Haarlem en omgeving ten bate van de reclasseering gehouden wordt. De Doopsgezinde Gemeente te Haarlem Een vrouwelijke predikant beroepen Door de Haarlemsche Doopsgezinde Ge meente is tot opvolgster van ds. Frerichs, die 1 October met emeritaat gaat, beroe pen Da. C. A. Soulindijk te Zwolle, die als zij het beroep aanneemt, de eerste vrou welijke predikant in de stad Haarlem zal worden Fragment van den optocht, die gister avond de Haarlemsche Sportweek in luidde. Deelnemers aan den S|K>rtopto<-ht. opgesteld op de Groote Markt om de toespraak van burgemeester M. A. Itcinatda uua te hoorcu. De Armenraad te Haarlem Een aanslag op zijn bestaan afgewezen. De Armenraad te Haarlem heeft in den bezettingstijd natuurlijk niet willen mede werken aan de nieuwe orde. „Winterhulp" zond geen gegevens in, blijkbaar om daar door te voorkomen, dat al te duidelijk zou blijken, dat de bij haar ingekomen gelden voornamelijk aan vriendjes werd uitgekeerd. Het is nu wel jammer, dat geen officieele gegevens bestaan over het doen en laten van dit instituut Wel blijkt uit het pas verschenen jaarverslag van den Armenraad over 1943 (de gegevens van latere jaren moeten nog verwerkt worden), dat de bewering der N.S.B.-ens, dat „Winterhulp" feitelijk de eenige in stelling voor liefdadigheid in den bezet tingstijd was, absoluut onjuist was. De uitkeeringen. die de verschillende instel lingen van liefdadigheid en de diaconieën in 1943 deden, zijn een stuk hooger ge weest dan de rooroorlogsche jaren. Ook nog hooger dan in 1941 In 1943 werd na melijk f 294.000 uitgekeerd, tegen f 214.000 in 1941. In 1943 heeft het N.S.B.-gemeentebe stuur getracht den Armenraad op te hef fen. maar dank zij het verzet daartegen, kon dit voornemen niet tot uitvoering komen. Tijdens den bezettingstijd hebben de Duitschers slechts 1 keer en wel in 1940) advies ingewonnen van den Armen raad. Dit betrof een verzoek van den Rijkscommissaris Daarna hebben zij den Armenraad genegeerd. Wederkeerig ne geerde de Armenraad ..Winterhulp". De slager als rekenmeester Do lastige halve cent! Indertijd is er melding van gemaakt, dat er moeilijkheden gerezen waren over de prijzen der nieuwe aardappelen, mede doordat de Stichting voor den Landbouw niet gekend was in deze quaestie. Nu ves tigt men er uit Haarlemsche slagerskrin gen de aandacht op, dat zoo'n zelfde feit zich voordoet in de Slagerij. De Bedrijfs groep voor Vee en Vleesch heeft namelijk, zonder de hoofdvakgroep Slagerij er in te kennen, vleeschprijzen vastgesteld die op een halven cent uitkomen. Het^iadeel daarvan is, dat de slager nu oi?hoodig veel moet rekenen. Wie kan gauw be cijferen hoeveel 3\^ ons vleesch kost. De prijs van een pond is 92V2 cent. De slager moet dus uitrekenen 3V2 l'ö x 92V£. Als de slager naar boven afrondt loopt hij kans, dat de Prijsbeheersching hem op de vingers tikt. Waarom de slagers en zijn klanten onnoodig voor zulke reken-puzzles te zetten. Als de slagersorganisatie bij het vaststellen der prijzen hadden kunnen adviseeren, zouden zij zeker die halve cenit niet geaccepteerd hebben! De bonnenlijst Bon 430 voor zeep. Er is een zetfout geslopen in de bon nenlijst in ons nummer van Donderdag. Bon 430 Algemeen (niet 420) is bestemd voor 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep. Op bon 420 Algemeen is, zoo als trouwens uit onze opgaaf bleek, brood te verkrijgen. Bewaargeving niet-ingeleverde effecten De afdeeling effectem-egistratie van den raad voor het rechtsherstel heeft er op gewezen, dat de inlevering van coupon- of dividendbladen overeenkomstig de be palingen van de artikelen 42 en 43 van het besluit herstel rechtsverkeer sedert de sluiting van den inleveringstermijn niet meer geoorloofd is, en voorts bekend ge maakt. dat daarvoor geen vergunning meer kan worden verleend. Naar aanleiding van te dezer zake ge stelde vragen deelt het centraal bureau voor effectenregistratie met toestemming van de afdeeling effectenregistratie mede, dat het den inleveringskantoren uiteraard wel is toegestaan bovenbedoelde coupon- of dividendbladen (resp. geheele effecten) desgewenscht in bewaring te nemen, aan gezien een zoodanige handeling niet is een inlevering als bedoeld in de artikelen 42 en 43 van het besluit herstel rechtsverkeer. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 4 Juli 1946 BEVALLEN: 1 Juli, A. van Veen—Meijns, cl.: 2 Juli. H. P. ThoolenLuitlng, z.; 3 Juli, A. van Kessel—Courbols, z.: C. C. R. Polfliet —Zoet. d.; P. H. de Haan—Swart, d.: G. Roest —van Zon. d.; W. J. Vlasveld—Bracht, d.; C. Cohen Rodrigucs—van Hoorn, d.: B. A Nu- iDost, M. Boonderde Vries, d.; D. KrouwelKoilanrd, d.; M. T, J. E. Dekker Jacobs, z.; 4 Juli, A. M. van der Schors— Repko. d. OVERLEDEN: 1 Juli, F. A. Bittprlich, 64 J., Gasthuisvest; C. W. PhillppoDelcham- bre, 73 j., Leidschestraat. GEHUWD: 4 Juü. K. van Huis en L. C. Ophuijsen; G. T. Post en G. M. Timmermans; A. M. G. Lanz en .1, Bijlsma: G. van Geffen M. L. Roose; J. H. Blekman en D, E, Roose; L. de Wijs en A. Wever; H. van den Adel en H. W. van der Wim; C. J. Vink en C. M. Sintenie; H. Smlnia en C. W. Rijneveld. ONDERTROUWD: 4 Juli, H. J. M, Timmer en A. H, M. Schumacher; J. A. Meeuwsen n J. J. Teutscher; C. J. Stam en J. M. van Horick; G. L, Kropman en A. v. d. Velden; C. Kikkert en J. ,T. P. Smits: P. J. Krul en W. Swagerman: J. v. d. Burg en H. Boeree; G. H. Bos en J. H. v. Hoorn. AGENDA VRIJDAG 5 JULI Rembrandt: Lady Hamilton (13 J.). 14. 1C.15, 18.45 en 21.15 uur. Palace: Meisjes achter tra lies (13 j.). 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: Als de natuur roept (14 j.), 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De sensatie-journalist (18 j.). 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 6 JULI Stadsschouwburg„Lux lucet In tenebris" (spel uit het leven der Waldenzen), 19.30 uur. Bioscopen: zie Vrijdag.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5