Rumoer Verrader krijgt 9 jaar Spellingwet 1946 Sportweek het achtste wereldwonder! In de uitgaaf van de vereeniging „Hoer- lem" over ..Oosterhout" vertelt dr. A. J. Veenendaal interessante bijzonderheden over dit buiten aan het Zuider Euiten Spaarne, thans bereikbaar van den Klei nen Houtweg af. In den loop der eeuwen hebben hier bekende personen gewoond. Tot diep in de 19e eeuw waren dit uit sluitend Amsterdammers, die een groote voorliefde hadden voor de Haarlemmer hout, en de geschiedenis van „Oosterhout" is dan ook nauwer verbonden met die van Amsterdam dan met die van Haarlem. Niet minder dan drie Amsterdamsche burge- meesterlijke geslachten hebben het in bezit gehad. En bovendien is „Oosterhout" on der de landhuizen in de omstreken van Haarlem een van de oudste. Het. dagtee- kent reeds uit de eerste helft der 17e eeuw. toen de groote trek van de villa's bouwende Amsterdamsche patriciërs naar Kennemerland nog niet begonnen was. Zijn stichter was de Amsterdamsche bur gemeester Jan Cornelisz GeelvLnck (1579— 1651) „Oosterhout" was per karos van Amster dam uit gemakkelijk bereikbaar. Maar nog geriefelijker was de verbinding te wa ter over het daruk bevaren IJ en Epaarne, langs Spaarndam en Haarlem. De Hollan ders van de 17e eeuw woonden liefst aan het water, zij groeven grachten in hun ste den, en hun landhuizen stichtten zij bij voorkeur op plaatsen waar ze met zeil jacht of boeier te bereiken waren. De waterweg was het gewone middel van ge meenschap, de schuit he tvervoermiddel bij uitnemendheid. De oude buitenplaat sen moeten we dan ook niet zoeken op de hooge, onvruchtbare zandgronden, bij de dennenbosschen. maar midden in welig cultuurland, waar de eigenaars ook de weilanden en de pachtboerderijen bezaten Ook de middenstand trachtte zich bui ten de poorten van de nauw behuisde stad in het bezit te stellen van een lapje grond, al of niet voorzien van een „speelhuis" of koepel, om daar tot poortsluiten van het buitenleven te kunnen genieten. De Haar lemsche marine-officier Jan Jansz. Lapper b.v., die we tot dezen stand mogen reke nen (hij was overigens nog half analpha- beet) bezat evenzeer als de Amsterdamsche burgemeester Geelvinck zijn buitentje. Het lag even ten Noorden van „Ooster hout", op de hoek van de Lustenburger laan (de tegenwoordige Rustenburgerlaan), aan de Zuidzijde van het z.g. Rozenprieel; het had een tuin met „wijngaardboompjes" en palmen en bracht na zijn dood in 1659 bij verkoop 810 op. En de schilder J. M. Molenaer had zijn hofstede te Heem stede, die hij in 1648 kocht voor 8200.—, voor een derde part te betale in schil derijen. Lestevenon is ook eigenaar van ..Ooster hout" geweest. Hij heeft er veel verbete ringen in aangebracht. De groote prijsverhooging van het land goed (van 6100.— tot 29.800—) behoeft men niet alleen toe te schrijven aan de verbeteringen door Lestevenon aange bracht, maar voor een belangrijk deel aan de mode. die in de tweede helft der 18e eeuw de Haarlemmerhout steeds meer bij de Amsterdammers in trek bracht. De Die- mermeer werd gemeden, de rijke Doops gezinden verlieten hun ..Mennistenhemel' aan de Vecht, en vestigden zich in de om- streken van Haarlem, naar het schijnt omdat de Amsterdamsche geneesheeren het daar gezonder vonden. Ook de kleine optrekjeshurende burgerij, die een week of wat buiten wilde zijn, volgde den nieu wen smaak. De Vaderlander schreef in 1777: in de Fransche Kamer M.R.P. verlaat vergadering In de Fransche wetgevende vergadering ontstond gisteren tumult, toen een com munistisch rapporteur verklaarde, dat de verkiezing van den afgevaardigde Dunont niet om politieke, doch om moreele rede nen geannuleerd behoorde te worden, De rapporteur beweerde onder interrupties van rechts, dat Dupont tijdens de bezet ting een onwaardige en on-Fransche hou- ding had aangenomen, toen hij als vice- fx'oorzitter van den Parijschen gemeente raad in 1940 - •""rhandelingen over den overdracht v. n verzameling koloniaal hout van de s:aci Parijs aan de Duitsche staat vergemakkelijkte. Dupont zou zich daardoor hebben schuldig gemaakt aan verstandhouding en handel met den vijand. De aangevallene verdedigde zich door te zeggen, dat wellicht door het feit. dat een aantal documenten over deze kwestie ver dwenen of gestolen werden, een ver keerd licht op deze kwestie werd ge worpen. Hij verzekerde, dat hij sinds 1941 lid van de verzetsbeweging was. Zijn werk was er op gericht geweest het groot ste deel der collectie te behouden. Hij las eenige stukken voor, alsmede den tekst van het Duitsch-Russisch verdrag van 1939 Hierdoor ontstond minuten lang zoo'n ge weldig tumult, dat de voorzitter er slechts met. veel moeite in slaagde de gemoederen tot bedaren te brengen. Tenslotte verwekte de toespeling op het „binnenrukken van het Russische leger in Polen" en de bezetting van het vierde deel van dat land een dusdanig lawaai en ver warring, dat de voorzitter. Vineent Auriol. de orde niet meer kon herstellen. De af gevaardigden van de M.R.P. verlieten als één man de vergadering, waarna deze door den voorzitter gesloten werd ver klaard. i „Alles moet thans naar Haarlem. De Haarlemmerhout is nu het achtste wereld wonder. Die daar niet heen gaai, kan niet mede, kan nooit gezonden worden of blij venHuisjes, tuintjes zoo slecht (een voudig), dat niemand der Haarlemsche burgers die wilde aanzien, zijn nu alle ver huurd. Woningen die het konden dragen, heeft men gesmaldeeld en er twee of -drie Amsterdamsche huis-gezinnen in gestopt. Alles is vol, opgepropt vol, geen hutje voor geld of goede woorden meer te krijgen, Buitenplaatsjes, die men voor drieduizend gulden geen kooper kon bezorgen, zijn tot elfduizend in prijs gestegen. Het krioelt er van vreemde gezichten, als een pot met mieren. Rein en onrein zelfs woont er De verontwaardiigng van de bewoners van Vechtstreek en Diemermeer, die zich de voordeelen van forensen en zomergas ten zagen ontgaan, richtte zich vooral tegen de Amsterdamsche doctoren, waar onder blijkbaar nogal wat vreemdelingen Het Roode Kruis-ziekenhuis voor t.Ij.c.-lijders Nog: geen oplossing. Ongeveer een maand geleden deelden wij mede, dat er moeilijkheden gerezen waren over het Roode Kruis ziekenhuis voor t.b.c.-lijders, dat gevestigd is in een der paviljoens van het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort Het bedoelde pavil joen is namelijk noodig voor de verple ging van krankzinnigen. In de nota, die het college van Ged. Staten dezer dagen gepubliceerd heeft over de gebeurtenissen tijdens en na de bezetting, wordt mede gedeeld, dat de Provincie de ontruiming van dit paviljoen gevorderd heeft tegen 1 Januari a.s. Daardoor is deze aange legenheid in een acuut stadium gekomen Het bestuur van het Roode Kruis ziet geen kans op zoo'n korten termijn een ander onderdak voor haar ziekenhuis te zoeken, terwijl ook aan opheffing van het ziekenhuis niet gedacht kan worden omdat het in een zeer dringende behoefte voorziet. Het is te verwachten, dat de onderhan delingen tusschen het Roode Kruis en het college van Gedeputeerde Staten zul len worden voortgezet. Gehoopt wordt, dat tenslotte een oplossing verkregen zal worden die voor beide partijen aanneme lijk is. Groote belangen moeten tegenover elkaar afgewogen worden, want wel is waar dringt het plaatsgebrek in de krank zinnigengestichten tot het nemen van maatregelen ter vermeerdering van het aantal bedden voor patiënten, maar aan den anderen kant zijn er ook de groote belangen van een goede t.b.c.-bestrijding. Het Prov. Ziekenhuis te Santpoort. Wij hebben reeds gemeld, dat Gedepu teerde Staten van Noord-Holland aan de Provinciale Staten een credïet gevraagd hebben van f 100 000 voor het herstel van den linkervleugel van het Nieuwe Ge deelte van het ziekenhuis te Santpoort. Als gevolg van de bezetting van het ziekenhuis door de Duitsche weermacht, verkeerden de gebouwen na de vrijgeving in een dusdanigen staat, dat ze voor de verpleging niet geschikt waren. Door te werkstelling van los personeel was het mogelijk de verplegingsafdeelingen in het Oude Gedeelte en het Paviljoen alsmede de personeelsverblijven binnen zeer kor ten tijd in zoodanigen staat van voor- loopige bewoonbaarheid te brengen dat alle patiënten nog vóór 31 December 1945 konden worden gerevacueerd, teweten 934 van de oorspronkelijke 1334. Sedert 1 Jan. 1946 werden echter ongeveer 250 nieuwe patiënten opgenomen, waar door een overbezetting van ca 125 patiën ten in de beschikbare plaatsruimte is ont staan. als gevolg waarvan de opneming van mannenpatiënten reeds moest worden gestaakt, terwijl binnenkort ook aan de stijgende behoefte tot plaatsing van vrou wenpatiënten niet meer zal kunnen wor den voldaan. Een en ander maakt het weder in gebruik nemen van den linker vleugel van het Nieuwe Gedeelte zeer ur gent. Met de restauratie van de reeds in gebruik genomen afdeelingen dient ech ter onverwijld te worden voortgegaan om deze weer op een behoorlijk peil te bren gen en het is niet. mogelijk met de in het Ziekenhuis beschikbare arbeidskrach ten tegelijkertijd de noodige herstelwer ken aan het Nieuwe Gedeelte uit te voe ren. waarom Ged. Staten zich voorstellen deze werken op korten termijn uit te be steden onder regie bepalingen. Alhoewel de kosten dezer werkzaam heden zich uitermate moeilijk laten ra men. meenen Ged. Staten voor deze her stel werken met een bedrag van f 100 000 wel ie kunnen volstaan. Het ~!nt zeker of en in hoeverre de kostee i«'" be zet tin gs-schade voortvloeiende zullen kun nen worden teruggevorderd. „Karei Doorman" in onze wateren Het vllegtuigdekschip „Karei Doorman", dat hedenochtend om 7 uur te Hoek van Holland in zicht kwam, is om 9 uur den Nieuwen Waterweg binnen geloopen. Het schip stoomde op tn de richting van Rot terdam. Bagage van gerepatrieerden Gerepatrieerden, die bagage missen en aangekomen zijn met een van de volgende booten: Nieuw Amsterdam (10 Jan.): Oranje (14 Jan.); J. van Oldenbarneveld (14 Febr.); Noordam (20 Febr.); Johan de Witt (23 Febr.); Indrapoera (1 Mrt); Alcantara (8 Mrt); Tegel-i berg (12 Mrt); Bloemfontein (15 Mrt). worden verzocht te schrijven onder de letters O. B. aan de afd. Bagage van den Repatrieerings- dienst. Paulus Potterstraat 2. Amsterdam, waar verschillende colli zonder voldoende adresaanduiding zijn. De 56-jar-ige ex-blokleider der N.S.B. en uitgever te Santpoort. -J. P. K.. is he ten door het Bijzonder GerecMshof te Amsterdam veroordeeld tot een gevan genisstraf van 9 jaar met ontzetting uit alle open-bare rechten voor den tijd van het leven. K." had tijdens de bezetting een brief geschreven aan den natioinaal-socialisü- sohen inspecteur van politie te Velsen, Hitman. die met de- enkele op zijn ka mer in het politiebureau werkzame me dewerkers door den advocaat-fisoaal „het verlengstuk van den S D. te Am sterdam" was genoemd. In d"*an brief had hij een zevental goed.11 terlain- ders uit Santpoort beschre\ als de hoofdschuldigen van een tegen het na- ti-onaal-socialisme gerichte „hetze". Bo vendien had K. regelmatig schriftelijk namen aan den N.S.B.-beambte van het Gew. Arbeidsbureau, Laffertu, verstrekt van menschen. die naar zijn meening voor uitzending naar Durtsohland in aanmerking kwamen. Ontwerp wil huldigen misstand beëindigen De minister van Onderwijs. K. en W. heeft bij de Tweede Kamer een ont werp ingediend van de „Spellingwet 1946", dat een einde moet maken aan den door ieder veroordeelden misstand, dat overheid en onderwijs niet dezelfde spelling der Nederlandsche taal volgen. Het ontwerp beoogt, tevens een regeling, die voor Nederland en het Nederlandse!» sprekende deel van België, dezelfde is. De bepalingen van de wet treden in werking uiterlijk 1 September 1947. Volgens ck ar'ikelen van het ontwerp wordt de officieele spelLing bij al-ge- meenen maatregel van bestuur vastge steld. Zij wordt dan gevolgd in alle of ficieele stukken, in de instellingen van openbaar zoowel als van bij zonder on derwijs en in exaimens. Art. 5 zegt. dat. er een vaste commissie van advies is inzake de schrijfwijze van de Neder landsche taal. Aan den bedoelden algemeenen maat regel van bestuur ligt een rapport ten grondslag van de Nederlandsoh-Belgi- sch-e spellingscommissie, die over deze aangelegenheid volledige overeenstem ming heeft bereikt. De schrijfwijze van De Vries en Te Winkel is als grondslag aanvaard, terwij 1 bij de afwijking daar van naar een regeling is gestreefd, waarbij tegen- en voorstanders van een meer radicale wijziging elkaar kunnen vinden. In ons nummer van Zaterdag zullen wij een uittreksel geven uit het Neder- landsch-Belgische rapport. Ons gas Een quaestie van calorieën. In de begrooting voor hel Heemsteed- sche gasbedrijf voor 1946, die dezer dagen uitkwam, werd onze aandacht getrokken door een eigenaardige post. Nu is onder de inkomsten van het Heemsteedsche be drijf een post van f 2000 opgenomen: teruggave van Haarlem wegens het leve ren van gas met minder calorieën. Ons onderzoek wees uit, dat het Haar lemsche gas thans 3950 calorieën heeft. In dertijd, toen 'het contract met Haarlem gesloten werd, had men gas van 4200 calorieën, dus 250 meer. De verbruiks- waarde van het gas is dus met ongeveer 6% verminderd. Contractueel is vastge legd, dat Haarlem in zoo'n geval aan Heemstede een deel van de betaalde gas- prijzen moet terugbetalen. Op onze vraag: „kan er geen gas ge maakt worden van 4200 calorieën?" werd geantwoord, dat dit zeker mogelijk is, maardan zouden er geen kolen ge noeg zijn, om ieder het toegedachte rant soen te leveren. De Haarlemsche gas fabriek tracht zooveel mogelijk gas uit de beschikbare kolen te halen zonder dat toch aanmerking gemaakt kan worden op de kwaliteit. Het gas dat Haarlem maakt is zoo luidde de verzekering van een behoorlijke kwaliteit, het is veel beter dan in verschillende andere steden van ons land gefabriceerd wordt. Theoretisch moge het dus juist zijn, dat de Haarlem mers en de Heemstedenaren iets meer aan hun rantsoen gas zouden hebben, als er weer gas van 4200 calorieën werd gefa briceerd. maar in de practijk zou daarvan niet veel terecht komen, want dan zou het bedrijf met een tekort aan kolen hebben te worstelen. En reeds nu zijn de zorgen daarover niet gering. BLOEMENDAAL INDUSTRIE B. en W. van Bloemendaal deelen mede dat van E. N. Gullfcer en J. Tijpe een verzoek is ingekomen om vergunning tot het oprichten eener inrichting voor het repareeren van hakkerijmachines aan de Korte Zijlweg 25 en tot het plaatsen van 5 motoren daarin. Op Zaterdag G Juli bestaal gelegenheid om Ier secretarie bezwaren daartegen In te dienen. Voorts, dat de beslissing op het verzoek van v. d. Zwaan, om in het; perceel Bloemen- daalscheweg 96 een verfspuitinrichting te mogen oprichten, is verdaagd tot 25 Juli. omdat de beslissing van het districtshoofd der arbeidsinspectie nog niet is ontvanger.. Brand in Neurenberg Krijgsgevangenen zijn gerequïreerd voor het bestrijden van een brand, welke heden in den omtrek van het gerechtsgebouw te Neurenberg is uitgebroken. Joodsche terroristen leveren officieren af Gisteren zijn de drie door Joodsche terroristen ontvoerde Britsche «ffic'.e- ren in vrijheid gesteld. Voor het British Institute nabij den RotschiJdboulevs r<i te Telaviv stopte een vrachtauto. Er werd een kist uitgeladen en op het pla veisel gezet: daarop klommen er de drie officieren, die geblinddoekt waren, uit. Z;j zetten onm iddelUjk de achtervolging der ontvoerders in, aldus Uin, Press. Er zijn inmiddels aanwijzingen, diat die voornaamste actie der Britten tegen het terrorisme teneinde is. Verwacht wordt, dat liet gebouw van de Jewish. Agency binnen een week weer ter be schikking der Joodsche gemeenschap zal worden gesteld. Nazi-complot ontmaskerd De Amerikaansche Geheime Dienst heeft thans nadere bijzon-derheden be kend gemaakt over de maatregelen die werden genomen om een nazi-complot in -het begin van dit jaar tegen het oor- logsmisdadigersproces gericht, te ver pletteren, aldus meldt United Press uit Frankfort. Dit complot had moeten sa menvallen met een gewapenden opstand in Beieren. Agenten van genoemden dienst wa ren in Beieren gewaar geworden dait ondergrondsche nazi-organisaties plan nen beraamden tot een gewapenden opstand en tot sabotage van het proces van Neurenberg. Hoewel niet bekend was welke actie binnen het gerechtsge bouw zou worden ondernomen, kwamen de agenten er achter dat zeven SS-lie- den gekleed in Geallieerde uniformen tusschen den Gen en 20sten het gebouw zouden betreden. De maatregelen die genomen werden omvatten o.a. het uit rusten van de wachtposten met maclu- nege wer enui t b re id ing van de pantser- bescherming in den omtrek van het ge rechtsgebouw en het toevoegen van lijf wachten aan de belangrijkste figuren van het proces. Om het gerechtsgebouw werd prikkeldraad gespannen en op liet dak werden alarm-sirenes geplaatst. Verder werden er nieuwe passen voor het betreden van het gebouw uigereikt. Daar men een inlichting had ontvangen dat het complot zou beginnen op een teeken uit een klein vliegtuig boven het gerechtsgebouw, weid een observatie post voor vliegtuigen ingerioht. Goal lieerde piloten kregen opdracht bui'len het bewust gebied te blijven terwijl een verkenningsvliegtuig in de lucht werd gehouden om de straten gade te slaan. Den dertigsten Januari werd nabij een spoorlijn even buiten Neurenberg een dynamietbergplaats ontdekt. Programma Zaterdag en Zondag Zaterdag 13 u.: JEUGDROEIWEDSTR. Vóórwedstrijden op Z. B. Spaarne. 14 uur: SPELMIDDAG E.D.O.-terrein. Handbal Haarlemsch elftalB.H.C. Kaatsen HaarlemAmsterdam. Dames-a thletiek. WANDELTOCHT 15 K.M., start gebouw Rosenhage, Hoofmanstraat. 15—19 uur: SCHAKEN. Massakamp HaarlemLeiden. H.B.S. A aan de 19 uur: STERTOCHT MOTORBOOTEN op het Spaarne. 21.30 uur: GONDELVAART op het Spaarne. Zondag 11 uur: KAATSWEDSTRIJD Sportterrein achter Kleverparkweg CRICKET Haarlem-Excelsior, Don kere Laan, Bloemendaai. 12 uur: JEUGDROEIWEDSTRIJD „Het Spaarne". Eindwedstrijden. 14 uur: ZEILWEDSTR. Noordex Buiten Soaarne. 14.30 uur: BONDSKEURUITVOERING Gymnastiek, E.D.O.-terrein. 20 uur: TAFELTENNIS voorm. Zander- instituut. Badhuisstraat hk. Kleine Houtweg. Twee Browns in finale heerendubbel De tweede halve eindstrijd damesenkelspel te Wimbledon had een verrassend verloop. Margaret Osborne (V. S.) verloor met 88, 5—7 van haar landgenoote Louise Brough. Miss Osborne verkreeg een 41 achfer- stand in de eerste set, die zij in een G5 voorsprong wist te veranderen, maar zij ver loor desniettemin met 86. In de tweede set had Miss Osborne eveneens een achterstand, ditmaal met 31; ook thans wist zij dezen achterstand in een voorsprong om te zetten (54), waarna de nu veel beter spelende Miss Brough drie achtereenvolgende games, 'a set en de match won. De Amerikanen Kramer en Tom Brown wonnen zooals zij wilden (63. 63. 63) van Patty en Segura. Zij komen thans in den eindstrijd uit tegen de Australiërs Pails en Geoff Brown. De verdere uitslagen van Wimbledon lui den: damesdubbelspel. vierde ronde: Mrs. Boslock en Mrs. Menzies (Eng.) si. Mme Laffargue (Fr.) en Miss V. Dace (Eng.) 6—l. 61. Gemengd dubbelspel, vijfde ronde: Mis# Osborne en Hopman si. Mrs. Hilton en Mott ram 64. 62; Paish en Miss Dace verloren an rBown en Miss Brough 3—G. 26: Pau- ne Betz en Patty sl. Pails en Mrs. Menzies 6—4, 7—5. HONKBAL. Op den sluitingsavond van de Sportweek (11 Juli) zal op het EDO-ter- reln een honkbalwedstrijd gehouden worden, tusschen twee Haarlemsche proefnegentallen, teneinde tot een zoo sterk mogelijke samen telling van het Haarlemsche negental te kunnen komen. Deze samenstelling is vooral belangrijk met het oog op den traditioneelen wedstrijd tus schen Haarlem en Amsterdam, welke dit Jaar in Augustus te Amsterdam za: plaats hebben.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6