De Düitsche soldaat als arbeider Voorloopig geen Explosies Piatzak op Reis Stroo houdt de technici bezig De hoed vervangt de veldmuts Een speciale verslaggever van het ANP Echnjf: uit Hamburg: „Die hoed, dat is het ergste" zei een der tientallen Dienstgruppemanaen, die -wij dezer dagen in de Britsche zone van Duitschland spraken. De hoed is wel het voornaamste kenmerk van deze mannen, die men in schier al!e hoeken der zóne tegenkomt. Hij is rond met slappen rand en geeft een min of meer komisch effect, dat toeneemt wanneer deze voormalige Düitsche soldaten hem volgens de regels afnemen om te groeten. De hoed is een symbool: hij ontneemt het militaire uiter lijk aan den Dienstgruppe-man, die ook overigens, naar de Britsche autoriteiten ons verzekerden, verre gehouden wordt van militaire training. De Britten hebben van het personeel der Düitsche strijdkrachten, dat in aanmerking kwam om taar huis te worden gestuurd, ongeveer 100.000 man gehouden om arbeidsdiensten voor de bezetting te verrichten, daar waar vrijwillige werkkrachten niet te krijgen zijn. Een deel dezer mannen is belast met gevaarlijk werk. zooals het opruimen van mijnen en munitie. Zij werken onder het bezettingsleger, de R.A.F. of de Royal Navy in afzon derlijke kleine groepen die onderling geen verband hebben. Een speciale plaats in deze groepen neemt de mijn- veegorganj.sat.ie in, die .15,000 man om vat en onder haar eigen officieren werkt. De meesten. die wij spraken, hadden slechts één verlangen: naar huis Moeilijk heid voor velen is daarbij echter, dat zij geen huis meer hebben of geenerlei be richt van hun familie hebben ontvangen. Een zeer groot percentage van het perso neel komt namelijk uit de Russische zóne of uit het door Polen bezette deel van Duitschland. Er zijn er die door den oor log alleen op de wereld zijn komen te staan en daarom geenerlei behoefte meer voelen om terug te gaan. Anderen voelen evenwel sterk den drang naar hüis en er is dan ook een aanzienlijke desertie onder de dienstmannen. Verdwijningen. Bij de voormalige Luftwaffe-mannen verdwijnen er wekelijks een vijftigtal, in andere groepen is het gemiddelde twintig- weer elders stijgt het. naarmate do weers omstandigheden beter worden. De man nen passeeren illegaal de zónegrens en als zij eenmaal in de Russische zóne zijn komen zij niet meer terug. Veeleer wer ken zij. zooals Britsche autoriteiten ons mededeelden, ais trekpleisters. Zij geven namelijk familieberichten door aan ka meraden in het kamp- Zij sturen gunstige en zeer geruststellende mede deelingen over de toestanden in de Oostelijke zóne en animeeren anderen daardoor eveneens te ontsnappen. Dit laatste is al heel ge makkelijk. doordat de Dienstgruppen na hun arbeidstijd kunnen gaan en staan waar zij willen. In Minden, waar zij dienst doen als chauffeur, komt het nogal eens IJMU1DEN Artsen-Zondagsdienst De Zondagsdienst der artsen wordt waargenomen door de dokters C. H. de Jonge en A. J. van Leusen. Viscliprijzen sterk gedaald Het warme weer heeft gisteren zijn in vloed op de vischprijzen. doen gelden; bo vendien was er een aanvoer van ongeveer 4000 kisten, hetgeen natuurlijk ook niet zonder invloed is gebleven. Het gevolg was, dat nagenoeg niets tegen de maxi mumprijzen werd afgenomen en bijna alles in de vrije markt werd verkocht:. De prijzen voor tong en tarbot daalden tot ongeveer f 0.60 tot f 1.10 per kilo en de duurdere scholsoorten, die in het be ging van de week f 35 per kist opbrachten, liepen, nu terug tot f 20. Ook alle andere vischsoorten. als kabeljauw en schelviseh. gingen ver beneden de maximumprijzen van de hand. MARKTBERICHT VAK DONDERDAG De trawlers besomden f 46.271. verdere besommingen ziin: lcustvisschers UK 7 f332. 66 f 358 141 f878. 215 f315, 126 f 1193, 52 f 961, 172 f 438, 119 f 443. 85 f 133, 93 1 235. 47 f298. 75 f313, 91 f706, 174 1 667. 194 f86, 16 f57: TJM 249 1476, 202 f149, 215 f168. 325 f 6 343 f 68. 251 15. 211 f47. 262 f924. 265 f86: BR 20 316: WR 116 1141: HA 4 f93. 96 f93: KW 125 f 106. 34 f 377 226 f50. 181 f 77. 32 1 91, 165 i 17: EH 4 i 61G; IJE 7 f 178; CG 115.. Zweeösche kotters GG 154 f 4383, GG 517 f 4«91 Prijzen in de vrije markt: gr. schol 119 110: md schol f 19—f9.10: zetsehol 121.50 nose: k:. schol rr fis—f 11.50; ki. schol m 1 12.501 8: kb schol 4 f 4.10f 1,70: schar II 1 8 50— f6.50; schar I 116,50—f 11; rog f4.40- poontjes fSf7: gr. schelviseh f 16fll; ma. schelviseh 118fll fc-.md. schelviseh f20 113: k!. schelviseh 118117; braadschelvisch f 15. wijting 113—f 10; kabeljauw I f 18—f 16; kaoelj. II f 15f 11: tongschar f 20; tarbot 11 f34—f29: tarbot UI 1 32—f 24:tarbot 4 f19: Griet I f24 aiies per 50 K.G.; kabeljauw f48 f 38 per 125 K.G.; tabot f 0.88—10.68. gr. tong fi.30—fi: md tong fi.03—fl; kJmd tong 1 1,06—1 1.04; kl. tong 10.78—1 0.66. Hal E nagenoeg gereed De nieuwe vischhal E is op wat schil derwerk en het schoonmaken na gereed, zoodat zij vermoedelijk de volgende week ia gebruik kan worden genomen. voor dat zij met auto en al verdwijnen. Daar bovendien ook regelmatig ontsla geen plaats vinden en er thans vrijwel geen nieuwe groepen krijgsgevangenen ter beschikking komen, vermindert het aantal tot werken verplichte leden der vroegere Wehrmacht aanzienlijk Hoelang de zeer bijzondere figuur, die deze Dienst. gTuppen innemen, zal blijven bestaan kon men ons nog niet zeggen, Dit zou afhan kelijk gesteld worden uiteraard voor zoover het niet het werk van gespeciali seerde troepen betreft van het beschik baar komen van voldoende arbeidskrach ten via de normale kanalen, de arbeids- bureaux. De opruiming der Snelboothaven Naar wij vernemen is een wijziging ge komen in het plan tot het opruimen van de snelboothaven. Dit houdt verband met het gunstige resultaat, dat de eerste explosie heefit opgeleverd. Uit de foto in ons blad van Donderdag blijkt duidelijk, welk een enorme verwoesting de eerste lading van 450 kg heeft veroorzaakt. Dit is meer dan men verwachtte. De deskun digen zijn thans bezig met het ontwerpen van een plan, waarbij niet met zulke zware ladingen zal worden gewerkt als oorspronkelijk de bedoeling was. Voor wie de brokken? Het lijdt geen twijfel of over eenige weken zal er van de snelboothaven weinig meer overgebleven zijn dan een massa zware blokken gewapend beton. Feitelijk was de haven reeds verdwenen voordat de explosies begonnen, want men heeft deze eerst met zand gevuld, vermoedelijk om te voorkomen, dat de betonblokken „Het vinden van nieuwe toepassingen voor de enorme hoeveelheid stroo, die bij eiken graanoogst vrij komt. is een probleem van geen gcringen omvang. De arbeid, die aan het graan verricht wordt van het maaien af tot het opge laden is in het „gouw", is gecompli ceerd en wordt vrijwel geheel met de handen verricht. Dan volgt het dorschen, waarna het stroo in pakken wordt sa mengeperst. Wanneer men bedenkt, dat na het oogsten het gewicht van het stroo brina het dubbele bedraagt van de kor rels, dus per H.A. 3 a 4 ton stroo tegen over 2 ton korrels, kan men zich ook voorstellen, dat stroG een dure post is op het budget van den landbouwer, ge zien den arbeid, die dit product vergt". Aldus ir. E. L. Hitman, directeur van het Nederlandsch proefstation voor strooverwerking t.n.o. te Groningen, tij dens een gesprek met het A.N.P. „Het probleem", aldus ir. Ritman, „werd zoo zoo urgent, dat in 1939 op initiatief van die „Gronipgsehe Maatschappij van den Landbouw" een proefstation werd opge richt, belast met het experimenteeren ten behoeve van de stroo verwerkend-e industrie eenerzijds en den landbouw anderzijds. Voor den oorlog was er een belangrijke uitvoer van strooprod-uoten, met name naar Engeland, maar met den opkomst van een iuiensieverem land bouw in Engeland gedurende de oor logsjaren, heeft zich daar het streven geopenbaard een eigen strooverwerken- de industrie te beginnen. Weldra zal zij op gang zijn waardoor Nederland een belangrijken afnemer van zijn stroopro- ducten zal moeten missen. De afnemers. Ook Amerika is altijd een gr00te af nemer geweest. Evenals in Rusland (en ook een.igermate in Engeland) geschiedt het oogsten met z.g. „combines", groote maai- en dorschmachines, die de onme telijke graanvelden afrijden en het ko- i-en maaien en dorschen. Gewoonlijk wordt aan de eene zijde van de machine het gedorschte graan verpakt en wel op het veld gedeponeerd, terwijl aan de andere zijde stroo en kaf door elkaar wordt uitgeworpen. Het stroo blijft ge woon op het veld liggen en wordt door het rotten in den grond opgenomen. Dit is echter in Nederland ondenkbaar, om dat de kwaliteit van den grond zeer lijdt onder den invloed van het stroo. dat groote hoeveelheden stikstof absorbeert. Het kleine Nederland moet zuinig zijn op zijn grond en de landbouwers waken er angstvallig voor dat de vruchtbaar heid van den bodem niet vermindert door stroo en kaf te laten liggen. De Amerifcaansche ondernemingen, die het. stroo niet op het veld laten liggen, maar het op de markt brengen, doen niet de moeite 9troo en kaf te scheiden. Dit is wel voordeelig voor het gewicht van de stroobalen, maar zeker niet voor de kwaliteit. In Amerika stijgt de behoefte aan stroo en Nederland heeft met zijn product van goede kwaliteit zeker een SANTPOORT Terras vogels moet beslis- singswedstrijden spelen Doordat DTS een door haar tegen ADO ingediend protest gewonnen heeft, eindig den de Noord-Hollanders hun competitie seizoen niet met 13, doch met 14 punten. Dit aantal behaalde TYBB en Terrasvo gels ook, zoodat het winnen van boven genoemd protest door DTS voor laatstge noemde twee clubs het nog onverwachts spelen van beslissingswedstrijden met D TS als derde belanghebbende betee- kent. Er wordt een halve competitie op neutrale terreinen gespeeld. Voor Zondag a.s. om 6.45 uur is te Alkmaar vastge steld de ontmoeting DTSTerrasvogels. De club, welke in deze halve competitie op de onderste plaats eindigt, krijgt haar derde-klasseschap te verded:gen tegen VVB en ETO. in het water terecht zouden komen, in welk geval het opruimen der blokken een lastig karwei geworden zou zijn. Het werk van de Engelsche „dynamiet- ploeg" beperkt zich natuurlijk tot het ver nietigen van den over de haven gebouw den bunker. Wanneer dit werk af is, blijft IJmuiden dan met de brokken zitten? Het zal ongetwijfeld in de bedoeling liggen dat ook deze verdwijnen, maar voordat het laatste brokje beton verdwenen is, zal er nog heel wat moeten gebeuren, We hebben gezien hoe veel tijd het vergt, de kleine bunkers, die de Duitschers hier en daar in een huis of op een erf hadden ge bouwd, op te ruimen en dit waren klein Duimpjes, vergeleken bij den bunker reus. Ook het opruimen van de brokken zal wel met behulp van springstoffen ge beuren en zoo zal er nog menig pondje tot ontploffing gebracht moeten worden en zal het nog wel geruïmen tijd duren, voordat het weer rustig is in IJmuiden kans voor export daarheen. Hier wordt bij de stroofabricage zorgvuldig hei kaf van het stroo gescheiden, een methode, die de kwaliteit ten goede komt, maar toch een grootere arbeidsprestatie ver- eischt". Voor kimstzijdefaörïcage ongeschikt. Ir. RLiman vertelde hoe de toepassing van stroo voor de kunstzijdef abri cage naar zijn meening niet zal voldoen om dat de uit stroo verkregen cellulose zeer ongelijkmatig van samenstelling is. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat er zooveel verschillende soorten stroo zijn.- De hoedanigheid van winterstroo ver schilt aanzienlijk van die van zomer- stroo. Zoo is er ook verschil tusschen stroo dat op zwaren of lichten grond is gegroeid, terwijl tenslotte natuurlijk de meest opvallende verschillen te vinden zijn tusscihen haver- tarwe en roggestroo. Gevoegd hierbij de omstandigheid, dat het stroo van eiken oogst op denzelfden bodem geteeld, elk jaar weer anders van kwaliteit is (o.a. door de veranderende weersomstandigheden), dan spreekt het vanzelf, dat het groote raoeilijlebeden oplevert als men voor de kunstzijdefa- bricage stroosoorten van ©enigszins ge lijksoortige kwaliteit wil sorteeren. Voor de kunstzijdebereiding uit houtcellulose is dit geen probleem, aangezien de daarvoor in aanmerking komende boo- men op zijn minst tientallen jaren oud zijn, in welken tijd de klimatologische invloeden zich als het ware kunnen n.i- velleeren, zoodat er een gelijkmatig product ontstaat. „Ei- is echter, behalve de toepassing voor de pakpapier- en veevoederin dustrie nog een nieuwe mogelijkheid, waarmede wij op het oogenblik ijverig experimenteeren", zoo besloot ir. Rit man het onderhoud. „Wij hebben na melijk een procédé uitgewerkt, volgens hetwelk wij een soort krantenpapier vervaardigen, dat misschien aan de te stellen eischen zal kunnen voldoen. Wij zijn nog niet klaar met de proefnemin gen, het papier is iets dikker dan het gewone krantenpapier. Dit is echter ge makkelijk te verhelpen." Op de vraag of wij van deze methode weldra de resultaten zullen zien ant woordde ir. Ritman, dat hij nog op be scheiden schaal in ziin proeffabriek je onderzoekingen doet en dat de resulta ten geheel afhangen van de middelen waarmede hij zijn proefnemingen kan voortzetten. Oorlogsvrijwilligers Ingevolge beslissing van den minister van Oorlog kunnen personen, geboren na 31 December 1924 niet meer worden aan genomen als oorlogsvrijwilliger voor dc Koninklijke Landmacht en de luchtstrijd krachten van de Koninklijke Landmacht. Zij zullen als gewoon dienstplichtige worden ingelijfd bij de lichting 1946. voor zoover zij zijn geboren in 1925 of 1926. De genen, die geboren zijn in 1927, kunnen vervroegd worden ingelijfd b|j de lichting 1946. Via het Avontuur naar het goede doel Woensdag juist een maand gele den vertrokken vier leden van het Residentie-tooneel naar Zwitser land. waar het einddoel was het herstellingsoord voor Nederlandsche oud-illegale wei-kers te Davos. Pre cies op den voorgenomen tijd arri veerden zij gistermiddag n het her stellingsoord Het Loo te Apeldoorn, gebruind, in opgewekte stemming en vol verhalen over de lotgevallen op hun avontuurlijken tocht. Gedeeltelijk te voet, maar in hoofd zaak in allerlei vervoersmiddelen, zoo als treinen, auto's, trams hebben zij de lange reis afgelegd. Al spelende en zingende moesten zij daarbij in den meest letterlijken zin aan den kost zien te komen en daarbij neg zooveel mogelijk het reisgeld trach ten te verdienen. Dit nu is hun wonderwel gelukt; overal, zoowel in België, Luxemburg, Frankrijk, als Zwitserland, viel den Nederlanders veel belangstelling ten deel en ook de plaatselijke autoriteiten verleenden alom alle medewerking. Een van de aardigste ervaringen de den de vier tooneelspelers Hans Kaart, Ton Lutz, Piet van der Meulen en Wim Hart op in de tram Berin gen-Hasselt-Tongeren-Luik, waar tij dens den rit de reiskosten bij elkaar ge concerteerd moesten worden. Vooral in Luxemburg was de begroe ting overal uiterst hartelijk en de doua ne bleek meer belangstelling voor een ..nummertje" dan voor de passen te hebben. Zeer sympathiek was ook de houding van den burgemeester van een klein Fransch plaatsje, waar het gezelschap tegen de gewoonte in was opgetreden zonder zich vooraf van een vergunning te hebben voorzien. De vergunning werd achteraf nog gaarne verleend, maar. zeer tot zijn spijt moest de burgerva der toch een boete van duizend francs opleggen. Intusschen droeg hij reeds 50 francs uit eigen zak bij. Welnu, ook de resteerende 950 francs waren spoedig bijeen. De Zwitsersche spoorwegen waren den Nederlanders eveneens zeer ter wille. Voor het laatste traject naar Davos een bedrag van 52 francs en ditmaal Zwitsersche was geen geld meer over en de tijd drong, wilde men daar op tiid aankomen. Geen nood. Op eerewoord werden de kaartjes afgege ven en reeds een dag later konden de globetrotters hun ..eereschuld" dank baar afdoen. De drie dagen in Davos waren zoo- voor de vier trekkers als voor de 4G0 Nederlandsche patiënten onvergete lijk. ..Als je zoo door andere landen gaat", besloot de heer Kaart, die als reisleider was opgetreden. ..krijg je respect voor je eigen land. Dan zie ie pas. dat. wat energiek werken aan den wederopbouw betreft. Nederland bovenaan staat". Woensdagavond is het gezelschap op getreden voor verpleegden van het hers'ellingsoord Het Loo, waar, evenals in Davos, driemaal was gebeurd, een. gevarieerd programma voor het voet licht werd gebracht. Een collecte heeft den grondslag gelegd van een fonds, dat zal worden bestemd voor reis- en ver blijfkosten van Nederlandsche artisten, die zich belangeloos beschikbaar stellen voor optreden in onze sanatoria te Davos. Dood door schuld? De Hilversumsclie automobilist R. had op 8 Mei van dit jaar. toen hij met een snelheid van 80 a 90 K.M. oer uur den Cruquiusweg afreed in de richting Heem stede, kort voorbij de brug over de Ring vaart een fi-jarig kind aangereden. De schok van de aanrijding was zoo hevig, dat het slachtoffer den nek brak. De Offi cier van Justitie van de Haarlemsche Rechtbank eischte thans een boete van f 100 tegen den automobilist, daar hij hier sorake achtte van grove schuld Verd. had ziins inziens tijdig vaart moeten minderen. R. verklaarde, dat hij pas 00 een afstand van 80 a 75 Meter een groep kinderen rechts van den weg in den berm had ont waard Een van de kinderen stak plotse ling den weg over, waaroo hij terstond ziin snelheid minderde. Toen het Vind aan den overkant was gekomen had hij weer vol gas gegeven, nirt vermoedende, dat het kind even p'otseling weer terug zou rennen. Hij remde krachtig en wek naar links uit. maar had een aanriïding niet meer kunnen vermiiden Verdc-hte's broer die mede in den auto zat. bevestigde deze verklarin gen. R. zeide nog na het reauisitoir van den Officier, dat hij de kindeken 00 den berm na het ongeval gevraagd had. waarom het slachtoffertje zoo -roekeloos den wee was overgestoken. Het antwoord 'uidde dat dit een soelletie was. waarWi elk om de beurt moest toonen. boe vlug hii of zij vlak voor een aansnellende auto heen en terug kon loopen. De rechtbank zal 18 Juli uitspraak doen. De brandstoffen Ieder een eenheid bruinkool briketten. Het Rijkskolenbureau heeft den brand- stoffenhandel opgedragen op elk der brandstoffenbonnen 60 en 61 V2 eenheid (dus totaal één eenheid 110 kilo) bruin koolbriketten ai te leveren. Ir. Ritman vertelt over zijn proefnemingen

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7