IJmuider Courant Anti-Geallieerde betoogingen Molotof verhindert invitaties voor Vredesconferentie tn Italië ÜOc Jaargang No. 18373 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maamlaj; 8 Juli 1D4C Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Bevin „Het is goed, dat de wereld dit verneemt Molotof en zijn rubberstempel Zaterdag is het in het Palais Luxem bourg tot heftige debatten gekomen lusschen de vier ministers over een on derwerp, dat oorspronkelijk als een der minst voorname en een der eenvoudigst op te lossen problemen werd be schouwd: De procedure der a.s. Vredes conferentie ofwel de wiize, waarop het reglement van orde tot stand moet ko men. Wie moet dit reglement opstellen: de conferentie der vier ministers of de conferentie der 21 landen? Molotof hield Zaterdag streng en onverbiddelijk aan het eerste vast - de andere ministers stonden er op dat het tweede standpunt zou worden gevolgd. De vergadering kwam niet tot een oplossing en aange zien Molotof weigerde de uitnoodigingen te laten uitgaan alvorens dit probleem zou zijn geregeld, kan het verzenden der invitaties nog niet plaats hebben. Heden zal er opnieuw over dit onder werp worden gedebatteerd. Molotof was van meeninig dat men de vredesconferentie zou verlagen tot een rubbers tempelmaohine" wanneer men haar niet van te voren een reglement van orde oplegde. Hij bleef bij ieder ander voorstel stereotiep het woord „Shtampi Ruyshdhaya" - rubberstem pel - herhalen, zoodat de andere gede legeerden deze uitdrukfcing minstens twintig maal moesten aanhooren. Bevin tegen Molotof Molotof werd door Bevin direct besehuld'gd van gebruik van een obstructietaktiek tegen het vast stellen van den datum der Vredes conferentie, „Eerst aanvaardde de Sovjet-afgevaardigde het vasts bel len van de conferentie, nadat de an dere ministers hun afspraak had den gehouden en de zaak der her stelbetalingen hadden afgewerkt. Wij hielden ons aan ons deel van de afspraak", aldus Bevin, „doch nu schijnt u oo uw deel te willen te rugkomen. Het is goed. diat de we reld dit verneemt". Ondanks de be reidheid van de drie anderen om eerst de herstelbetalingskwestie te bespreken werkte Molotof, volgens Bevin. thans een plan tot veto uit op het houden van de vredesconfe rentie, totdat de vier het eens wa ren geworden over de procedure dier conferentie. Tenslotte zeide Bevin tot Molotof: „U Nieuwe Nederlandsché spelling op Belgische scholen Een communiqué van het Belgische mi nisterie van Openbaar Onderwijs deelt mede, dat het onderwijs in de nieuwe Nederlandsche spelling in al de klassen en in al de graden van het lager-, middel baar-, normaal- en technisch onderwijs met ingang van het nieuwe schooljaar al gemeen gemaakt zal worden. Wat de open bare besturen betreft, is de adviseerende commissie voor de spelling van meening, dat het einde van het jaar 1946 dient te worden afgewacht, alvorens de nieuwe spelling in het bestuur in te voeren. Men mag inderdaad verwachten, dat tegen dien tijd het Nederlandsch parlement een be- slie«irg zal hebben genomen. Eden over Labour „Jammerlijke onbekwaamheid' Anthony Eden, plaatsvervangend leider van de Britsche oppositie, heeft in een rede een feilen aanval gedaan op de La- bourregeering. Hij verweet de regeering een „jammerlijke onbekwaamheid" bij het behandelen van essentieele aangelegen heden zooals de voedselvoorziening. Eden eischte bekendmaking var, meer feitenma teriaal ten aanzien van de graanschaarsch- te. Ook veroordeelde Eden het regeerings- beleid in de kwestie van de huisvesting, er op wijzend, dat thans, een jaar na het einde van den oorlog, nog geen tiendui zend permanente woningen in geheel En geland zijn bijgebouwd. Tenslotte, de re geering verwijtend dat zij .ideologische schimmen" najoeg inplaats van zich te concentreeren op de dringende behoeften van tiet volk, verklaarde Eden dat het voorstel tot nationaliseering van de ijzer en staalindustrie „de grootste blunder van de regeering tot op heden" was, ingegeven door politieke vooroordeelen én niet door economische redenen. verbreekt de afspraak; opnieuw blok keert Rusland de uitnoodiginigen voor de vredesconferentie". Bevin en Byrnes verklaarden beiden opgewonden, dat de ministers der groote vier het recht nieit hadden om aan de komende conferen tie een reglement op te dringen. Byrnes zeide tenslotte, dat hij in het geheel niet meer over dit onderwerp wensohite te si»reken, indien niet duidelijk voorop werd gesteld, dat overwegingen over de procedure niet verder zouden gaan dan voorstellen, welke voor geen enkel Lid der conferentie, noch voor eenige re geering bindend zouden zijn. Over de kwestie, of Ohina al dan niet een der inviteerende mogendheden zal zijn werd niet meer gesproken. De vergadering werd "tot hedenmor gen half twaalf verdaagd. Thans 8 slachtoffers van de mijngasontploffing Het aantal slachtoffers van de mijn- gasontploffing in de Staatsmijn Wilhel- mina is van vijf tot acht gestegen. Bij de drie zwaargewonden is op het oogenblik geen levensgevaar aanwezig. Vandaag be gon het onderzoek door het Staatstoezicht naar de oorzaak van de ramp. De goudschat groeit Bij de opspuitingswerkzaamheden aan de Merwehaven zijn opnieuw vijf sta ven goud tevoorschijn gekomen. Hiermede is het aantal tot tien gestegen. De moderne gouddelvers zetten hun arbeid met onver- moeiden ijver voort. Autodieven in recordtijd achterhaald Haa riem -Bols wa rd in twee-en-half uur Een sensationeel staaltje van snelle en doeltreffende politie-samenwerking is ge toond in het geval van een auto, die Za terdag j.l. te Haarlem werd gestolen. Die ven braken in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om half drie een garage aan de Middenlaan open en stalen een daar ge- stalden Chevrolet, toebenoorende aan den heer Van L. Zij begingen de onvoorzich tigheid, de garagedeur wijd open te laten, hetgeen een half uur na den diefstal een waker van den Haarlemschen Nachtveilig heidsdienst aanleiding gaf, den eigenaar van de garage te waarschuwen. Deze deed onmiddellijk aangifte bij de politie, die op haar beurt per telex het signalement van den wagen naar alle posten seinde. Twee en een half uur later, om zes, uur zagen politiemannen te Bolsward in Friesland een aan dit signalement be- antwoordenden wagen aldaar met groote snelheid passeeren. Zij trachtten hem aan te houden en toen de bestuurder hier aan geen gevolg gaf, schoot een van hen zijn revolver af, waardoor een achterband van de auto stuksprong. Desondanks reed de wagen door, maar bij een in allerijl gealarmeerden volgenden politiepost, en kele kilometers verder, kon hij tot staan worden gebracht. Inderdaad was het de Chevrolet van den heer Van L. en de in zittenden, de Haarlemmers T. N. R. en C. P. S., werden gearresteerd. Zij waren niet weinig onthutst over een zoo vlotte „service" van de politie. Motorrenner reed op publiek in Bij Zondagmiddag te Stadskanaal ge^ houden motorraces is de Groningsche ren. ner S. met zijn zwaren motor de macht over het stuur kwijt geraakt en met volle snelheid op het publiek ingereden. Zeven personen werden ernstig gewond. De ren ner liep een beenbreuk op. De wedstrij den werden onmiddellijk gestaakt. Het woord is aan. Allard Pierson: Menschenkennis is een ar tistieke kennis en artistieke kennis is op geen enkel ge bied mogelijk zonder liefde voor het voorwerp dier kennis. Traangas tegen demonstranten te Triest Italiaansche verzetsstrijders zenden Geallieerde decoraties terug De beslissingen van de vier ministers te Parijs zijn allerminst in den smaak van de Italianen gevallen. De interna tionalisatie van Triëst en de grenswij zigingen ten gunste van Frankrijk heb ben stormen van protest uitgelokt en de afgeloopen dagen werden in de groote Italiaansche steden gekenmerkt door massa-demonstraties tegen de geallieer den. in het bijzonder tegen Frankrijk, waarbij zich ernstige onregelmatighe den voordeden. Inlusschen stroomen vanuit Julisch Venetië volgens Radio Rome groote massa's vluchtelingen Ita lië binnen, waardoor de openbare mee ning nog heftiger tot een anti-geallieer de stemming wordt opgezweept. Te Rome is Zaterdagavond een groo te protest-optocht georganiseerd door de Italiaansche oorlogsveteranen. Op liet Volksplein te Rome werd een mee ting gehouden, die door een onafzien bare menigte werd bijgewoond en waar heftige redevoeringen werden afgesto ken. De demonstratie nam tenslotte een voor de geallieerden dermate beleedi- gend karakter aan, dat de politie be sloot de demonstranten uiteen te jagen. Tevoren had de vergadering onder oor- verdoovende toejuichingen een resolutie aangenomen, waarbij de geallieerden werden beschuldigd van tekortkoming in hun moreele en politieke verplich tingen die zij door het handvest en de overeenkomsten van Potsdam, Jaflta en Cuebec op zich namen. „De beslissing van Parijs is in feite bedoeld om Italië een bestraffenden vrede op te leggen", aldus de resolutie. BEROERING IN TRIëST Britsche en Amerikaansche politie moest in Triëst gebruik maken van traangasbommen en ploertendooders om de menigte, die tegen de Parijsche beslissingen demonstreerdee ui-teen te jagen. Er werd gezwaaid met vlaggen van Dalmatië en Triëst. Op het Umber- toplein werd een Fransche vlag ver trapt voor het bij de Franschen in ge bruik zijnde Plazahotel. Voorts werden drie meisjes, die in gezelschap van ge allieerde soldaten waren, aangevallen en mishandeld, waarbij haar kleeren werden verscheurd. Italiaansche partisanen, die in den strijd tegen de Dultschers deel uit maakten van de sabotage- en verzets groepen in het bezette Italiaansche ge bied en voor hun dapperheid door de geallieerden werden onderscheiden, hebben dadelijk na dc beslissing der groote vier de hun verleende onder scheidingen teruggezonden. Ook in andere Italiaansohe steden werden protestdemonstraties gehouden tegen de internationalisatie van Triëst. Te Napels wordt heden een massamee ting belegd, die door alle partijen wordt georganiseerd. Te Padua wordt tot Woensdag de oude, omfloerste uni- versiteitsklok geluid. Deze klok wordt anders alleen voor begrafenissen gebe zigd. De Italiaansche afdeelrng van de internationale liga voor de rechten van den mensch heeft aan het wereldbe stuur dezer organisatie te New-York gevraagd ten behoeve van Italië bij de groote vier te Parijs tussahenbeide te komen. OOK EEN GONHELVAART was in het Sportwoekprogranimti opgenomen. Vele verlichte scheepjes voeren Zaterdag avond zachtjes door hot Spaarne. Nederlandsche landing op Madoera Actie van de ,,Kortenaer" bij Bali Van officieele zijde wordt gemeld, dat een kleine macht, bestaande uit Nederlandsche mariniers, op 5 Juli een landing op het eiland Madoera heeft gemaakt en daar slechts eenige uren is gebleven. Over de ervaringen van deze groep is nog niets bekend. De Ned.-Indische voorlichtingsdienst maakt bekend, dat de drie Japansche mo- tor'oooten, die door Indonesische extremis ten gebruikt werden, door H. M. „Korte- r.aer" in de Straat Bali tot zinken zijn gebracht. Naar aanleiding van het bericht, dat Indonesische terroristen uit Java her haaldelijk gepoogd hebben op de Westkust van Bali te landen, werd aan Nederland sche vlooteenheden het bevel gegeven hen op te vangen, Tijdens de operatie werden de patrouilleerende vaartuigen verschil lende malen door Indonesische kanonnen uit stellingen op de kust van Java be schoten. T. R. I. houdt mannen vast. Sedert Donderdag zijn op instructies van de T.R.I. alle mannen tusschen 16 en 50, die voor verdere evacuatie uit Malang naar Soerakarta zijn vervoerd, vastgehou den. Sedert bovengenoemden datum zijn slechts vrouwen en kinderen en mannen boven de vijftig, op het vliegveld te Ke- majoran aangekomen, ofschoon verschei dene vrouwen er de voorkeur aan hebben gegeven om bij haar echtgenooten en zo nen te blijven. Ontvoerders in arrest. Uit republikeinsche bron wordt verno men, dat Soebardjo en Mohamed Yamin beiden in het binnenland van Java gear resteerd zijn. Nu de officier van de T.R.I., Soedarsono, die tezamen met Yamin Soe- karno's woning was binnengekomen met het voorstel, dat Tan Malaka de regeering zou overnemen, zijn thans drie van de voornaamste daders in arrest. Op een vraag, wie verantwoordelijk was voor de invrijheidstelling van Soebardjo en Tan Malaka verklaarde de republikein sche woordvoerder, dat de wachten van het gevangenkamp waarschijnlijk waren omgekocht, of van de oppositie orders had den ontvangen om Soebardjo en Tan Ma laka ongehinderd uit het kamp te laten vertrekken. Poolsche verzetslieden dooden Russen Doordat buitenlandsche correspondenten in Polen op weg naar Kielce te Radom een militaire begrafenis zagen, is komen vast te staan dat leden van de Poolsche ver zetsbeweging Woensdag j.l. negentien Rus sische soldaten hebben gedood in een ver woed gevecht in het district Zwolin. Vol gens de inwoners van Radom hebben de dorpelingen van een plaatsje in de buurt de Russen aangevallen die zij beschuldig den van poging tot roof van een meisje en diefstal van paarden. Leden van de onder- grondsche beweging kwamen uit de bos- schen en nabijliggende dorpen tc voor schijn en mengden zich in den strijd. Ver schillende gehuchten zouden volgens de bewoners van Radom zijn platgebrand, al dus Un. Press. Paniek in Calcutta Steekpartijen tusschen Hindoes en Mohammedanen Volgens berichten van U. P. uit Dacca de tweede stad van Bengalen is deze stad in staat van paniek. Alle winkels en scholen zijn er gesloten en de politie pa trouilleert door practisch verlaten stra ten. Het aantal dooden tengevolge van steekpartijen tusschen de Hindoes en Mo hammedanen is er reeds tot tien gestegen. De Hindoe- en Mohammedaansche leiders hebben een beroep gedaan op hun volge lingen om de ongeregeldheden te staken en de Bengaalsche regeering heeft bekend gemaakt dat collectieve boetes zullen worden opgelegd aan die gebieden waar zich nieuwe steekpartijen voordoen. De moeilijkheden in Dacca zijn den 30sten Juni begonnen toen de Mohammedanen eischten dat een Hindoe-processie haar muziek bij het passeeren van de Moskeeën zou 6iaken, hetgeen de Hindoes weigerden. Er ontstond een gevecht dat snel naar de andere wijken oversloeg en nog altijd zijn de gemoederen niet geheel bekoeld, zoo werden vandaag nog twee personen dood gestoken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1