ij muider Courant Belgische Regeering Verzei in Italië Hei probleem Duitschland verwekt heftige debatten ten val gebracht 60c Jaargang No. 18375 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houfcstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooni Woensdag 10 Juli 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. "TA E conferentie van vier ministers van Buitenlandsche Zaken te Parijs schijnt niet onder een gelukkig gesternte geboren te zijn. Na een zonderlinge start, waarbij dagenlang niets bereikt werd, begon zij tot besluiten te komen, telkens onderbro ken door den onwil van Molotov, die rem mend optreedt, incidenten veroorzaakt en dan weer toegeeft, zooals nu pas weer gebeurd is met de vaststelling van datum en procedure voor de komende vredescon ferentie. De besluiten die zij neemt hebben ten deele ook een onrustwekkend effect. Dat blijkt, zooals gisteren gemeld is, in Italië. De pas geboren Italiaansche republiek, bezield met nationale geestdrift, is ken nelijk vervuld van de gedachte dat de ge allieerden den Italianen dankbaar behoor den te zijn voor de hulp, hun verleend na den val van Mussolini's bewind. Aan ge allieerde zijde' kost het evenwel eenige moeite de lange jaren van ïtalïaansch bondgenootschap met Duitschland. die daaraan voorafgingen, te vergeten. Onbe grijpelijk is dat niet bepaald. Nu heeft Parijs besloten om Triëst, dat de Joego- Slaven wilden hebben en dat Italië tot eiken prijs wenschte te behouden, te inter- nationaliseeren. Het is een van die com promis-oplossingen, die men alleen met bezorgdheid kan begroeten. Zij herinnert al te sterk aan een van de ongelukkigste beslissingen van Versailles in 1919: het statuut van Dantzig. De historie van Dant- zig, culmineerend in het uitbreken van den tweeden Wereldoorlog in September 1939, is de wereld niet vergeten. Wat zal de toekomst van Triëst zijn? De Italianen hebben hevig spektakel tegen dit compro mis gemaakt, Hun minister-president de Gasperi, die geen ruzie met Rusland wil hebben, heeft kalmeerende woorden ge sproken, maar er niet veel mee bereikt. Men acht dit een slag voor het prestige van de jonge Italiaansche republiek, al heeft de Gasperi gezegd „dat hij geloofde dat de vier ministers hun best deden en dat, ondanks sommige besluiten die on gunstig voor Italië waren, hij hun moei lijkheden begreep en hun goeden wil niet in twijfel trok." Hij voorziet de noodzaak van handelsrelaties met de Russfti en be-, proeft zijn regeerings-coalitie met de communisten in evenwicht te houden, i Maar tegenover hem staan de uiterste rechterzijde en een neo-fascistische groep, die onrust verwekken. De Italiaansche grieven bepalen zieh niet tot Triëst. Parijs heeft immers ook beslo ten tot grenscorrecties ten gunste van Frankrijk, waarbij Tenda en Briga aan dit land worden toegewezen. Het heeft Italië het beheer over zijn Afrikaansche kolonies ontnomen, eilanden in de Dodecancsos aan Griekenland toegewezen en de Italiaan sche vloot onder de overwinnaars ver deeld. Ook dit laatste feit weegt blijkbaar zwaar, ofschoon er van de vloot niet veel over is. Het geval van de grenscorrecties ten gunste van Frankrijk zal diegenen in ons land, die zoo warm blijven voelen voor Duitsche grenscorrecties ten gunste van ons land, tot nieuw nadenken moeten stemmen. Bij de relletjes in Triëst werd een Fransche vlag op straat vertrapt. Massa-demonstraties tegen de geallieer den in de groote Italiaansche steden waren voornamelijk tegen Frankrijk gericht. 'Dat is nu niet zoo erg belangrijk: men kan ze gemakkelijk bedwingen. Maar er is ook nog zoo iets als een toekomst. Hetgeen de overwinnaars luchtig als „grenscorrecties" j aanduiden pleegt een verslagen volk als een beleediging, een ramp en een amputatie te zien. Het gaat op revanche zinnen. Het bejammert het droevige lot van zijn land- genooten, die in ballingschap gaan bij een vreemd volk. En de gevolgen blijven nooit uit. zooals de geschiedenis overvloedig aantoont. Zijn „grenscorrecties" dat waard? Met deze en dergelijke oude middelen van beproefde onwaarde zal men nooit den vrede in Europa kunnen opbouwen. Als dit de methode van de komende vredesconferentie moet worden zijn de vooruitzichten even slecht, als zij in 1919 te Versailles waren. Er is behoefte aan een veel grooter beleid en veel grooteren ondernemingsgeest. Als men Europa ver edeld laat in staten en slaatjes. zonder stapoen in de Tichting van Federale Unie te durven ondernemen, als men ze hun eindeloozen concurrentiestrijd op den ouden voet laat voortzetten en dan boven dien nog nieuwen wrok schept door aller lei grenswijzigingen en annexaties, wordt de geest slechts opnieuw verbitterd en kan nieuwe ellende niet uitblijven. Het is beter dat in te zien dan de geschiedenis en de ontwikkeling van zaken in dit we relddeel te negeeren en zich wijs te maken dat ..het wel zal meevallen" of zooiets leegs, dat op geen enkel werkelijk argu ment is gegrond, De conferentie der vier ministers is tot dusver alleen maar teleur stellend Is geen grooter beleid dan dit in de huidige wereld denkbaar? Als het nog komen moet zal het niet bevorderd wor den door de nieuwe tegenstellingen, die intusschen geschapen zijn. R. P- Opbrengst Reclasseeringscollecte De totale opbrengst van de Reclasseerings collecte van J.l. Zaterdag in Haarlem, Aer- denhout en Bloemendaal bedraagt f 5492,20. In Heemstede bracht de collecte f 2400 op. Storm in Palais Luxembourg Critiek en beschuldigingen van Molotof Dinsdag hebben de vier ministers in Parijs een aanvang gemaakt met de be spreking van liet probleem Duitschland, dat sinds 16 Mei niet meer werd aange roerd. De debatten werden heftig en ten slotte stormachtig, toen het Amerikaan- sche voorstel voor een 25-jarige controle op Duitschland ter sprake kwam en Mo lotof een heftigen aanval lanceerde tegen de in dit voorstel vervatte plannen. De repliek van Byrnes was niet minder hef tig en vooral over het onderwerp der demilitariseering en demobilisatie in de Westelijke zones vielen harde woorden, waarbij Byrnes de Sovjet-Unie verweet dat zü geen enkele moeite doet om de on gefundeerde beschuldigingen die zij aan het adres der Westelijke geallieerden richt aan de waarheid to toetsen. Molotof kaat ste dezen bal terug door te beweren, dat er niets te onderzoeken viel zoolang er geen definitief plan door de Westelijken was opgesteld tot onmiddellijke economi sche ontwapening van' Duitschland. Direct na de opening van de zitting deed Molotof een scherpen aanval op het Ame- rikaansche plan, dat in het kort de vol gende regeling bevat: De vier groote mogendheden zullen zich zelf garant stellen voor de ontwapening en ontbinding van alle Duitsche strijd krachten, waaronder ook de Gestapo; zij zouden de vorming verhinderen van wel ke militaire organisatie dan ook. Voor de uitvoering van de voorwaarden van dit verdrag zou een speciale controlecommis sie worden opgericht. De groote vier zouden met gewapende macht tusschen- beide komen, wanneer een der ontwape ningsclausules zou worden geschonden. Het verdrag zou voor 25 jaar van kracht blijven. De Russische critiek Molotof had de volgende critiek op dit plan: Het plan biedt onvoldoende waarborg tégen de Duitsche herbewapening en zou minstens voor 40 jaar moeten gelden. Het verdrag gaat niet zoover als de overeenkomsten van Potsdam of Yalta ten aanzien van de economische demi litariseering van Duitschland en treft geen voorzieningen voor de uitschake ling van de Duitsche oorlogsindustrie. Het verdrag legt geen politieke basis welke noodzakelijk is om tegen de herleving en nieuwen groei van het nazidom te waarborgen; het treft geen voorziening ten aanzien van de Duit sche herstelbetalingen aan de Sovjet- Unie, en het beoogt verkorting van de bezetting. Vervolgens beschuldigde Molotof de Wes telijke geallieerden er van, dat zij de be slissingen van Potsdam niet in hun zones hadden uitgevoerd. Hij zeide, dat de ver deeling van land alleen in de Sovjctzóne was geschied, en er in de Westelijke zones geen dergelijke hervormingen had den plaats gehad en ook geen doelmatige poging was gedaan om de Duitsche kartels te vernietigen. Hij zeide tevens dat de herstelbetalingsovereenkomsten van Pots dam door Frankrijk, de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië niet waren uitge voerd. Hij voegde hieraan toe, dat de demilitariseering in de Westelijke zones niet doelmatig was geschied. De ministers van buitenlandsche zaken behoorden, al dus Molotof onmiddellijk een plan vast te stellen voor de economische ontwape ning van Duitschland. Byrnes pareert In zijn antwoord op deze beschuldi gingen wees Byrnes er nadrukkelijk op, dat Frankrijk, de Ver. Staten en Engeland tijdens een bijeenkomst van den geallieerden bestuursraad hadden gestemd voor oprichting van een controlecommissie die de ontwape ning van Duitschland zou onderzoe ken, doch dat de Sovjet-vertegenwoor digers geweigerd hadden hun. mede werking aan de oprichting te ver- leenen. „Wanneer U werkelijk zoo geïnteres seerd bent by de nakoming van de overeenkomst van Potsdam, behoeft U slechts de Sovjet-vertegenwoordigers bij den bestuursraad te telefoneeren en de onderzoekcommissie wordt bij de eerstvolgende zitting opgericht", zeicle Byrnes tot Molotof, die daarop beweerde dat er niets te onderzoeken viel zoolang de Westelijke geallieer den geen plan voor de economische ontwapening hadden opgesteld. De Fransche minister Bidault verklaarde tijdens de besprekingen, dat het Fransche standpunt ten aanzien van Duitschland nog ongewijzigd was. Uitstel U.N.O.-vergadering In verband met het feit, dat de vredes conferentie op 29 Juli zal beginnen, heb ben de ministers van de groote vier te Parijs besloten een verzoek tot den secre taris-generaal van de Vereenigde Volken te richten om de algemeene vergadering der Vereenigde Volken, die op 3 Septem ber te New-York zal worden gehouden, uit te stellen tot 23 September. Het woord is aan. A. S. C. Wallis: Wat de meeste menschen van elkaar weten is slechts juist genoeg, om zich in el kaar te kunnen vergissen. (Uit: De Koning van een Vreugderijk). Drievoudige autobotsing Eén dootïe, vier gewonden. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur zijn op den weg Den HaagRotterdam onder Delft drie auto's met elkaar in botsing ge komen. Een der bestuurders, de 64-jarige ingenieur N. uit Den Haag, werd op 6lag gedood. Een auto van de Marine reed ter plaatse in de richting Den Haag en werd ingehaald door een militairen wagen. Op het mo ment dat men elkaar zou passeeren, wilde ook een achteropkomende luxe auto dit: nog doen. Tegelijkertijd echter naderde uit tegenovergestelde richting een particuliere auto, met het gevolg, dat de beide civiele wagens tegen elkaar opbotsten en boven dien nog de militaire auto raakten. Den be stuurder van de luxe-auto, die in de rich ting Den Haag reed, werd de borstkas in gedrukt. Hij was op slag dood. De naast hem gezeten T. van D. uit Alphen aan den Rijn, werd ernstig aan borst en hoofd ge wond. De inzittenden van den anderen personenwagen bekwamen geen letsel. Van de inzittenden van den militairen wa gen werden er drie vrij zwaar gewond. 21 Landen ter Vredesconferentie genoodigd Frankrijk heeft Dinsdagmiddag, als mogendheid, belast met het uitnoodigen van de 21 vereenigde volken tot deel neming aan de vredesconferentie, deze uitnoodigingen telegrafisch aan de be trokken landen verzonden. Kabinet-Van Acker struikelt over economische zuivering Het Belgische kabinet Van Acker is Dinsdag ten va! gebracht toen bleek, dat de regeering zich achter den minister van Justitie stelde, wiens beleid inzake de maatregelen tegen de economische colla borateurs heftig gelaakt werd door de katholieke en enkele socialistische afge vaardigden. Heftige debatten in de Belgische Kamer over het beleid van den minister van Justitie, Van Glabbeke, voerden tot een climax, waarin de katholieken den minis ter verweten, dat hij te slap was opge- De landbouw oen veld met in liet jongste stukje Nederland, Een z.g. zelfWnder aan het werk op gerst in den Noord-OostpoWer. treden tegen de groote economische colla borateurs. Ook van socialistische zijde werd de politiek van den minister gelaakt. Hierop legde minister-president Van Acker een verklaring af waaruit bleek dat de regeering zich geheel achter den minister van Justitie stelde.. De vergadering werd een half uur geschorst, waarna een motie van vertrouwen in het kabinet werd ge steld, die met een stem meerderheid werd verworpen. Behalve de katholieken hebben ook de socialistische afgevaardigden Rolins, Wyns en Devaux tegengestemd. De motie werd met 79 tegen 78 stemmen verworpen. Dinsdagavond heeft minister-presi dent Van Acker zich naar den prins- regent begeven om de ontslagaanvrage van zijn kabinet in te dienen. De prins regent heeft het ontslag aanvaard en Van Acker verzocht de loopende zaken af te handelen. Het kabinef-Sjahrir bestaat niet meer Soekarno verantwoordelijk voor onderhandelingen Volgens berichten uit Batavia heeft Sjahrir verklaard, dat z\jn kabinet niet meer bestaat en dat hij de onderhandelin gen met de Nederlanders zal voortzetten als persoonlijk vertegenwoordiger van Soekarno onder diens verantwoordelijk heid. Hy voegde erbij te verwachten, dat Soekarno eerstdaags een formateur voor een nieuw kabinet zal aanwijzen, en acht te de mogelijkheid niet uitgesloten dat hü, Sjahrir, zelf het verzoek tot samenstelling van een kabinet zal ontvangen. Betreffende de loopende onderhandelin gen met de Nederlanders zeide Sjahrir dat hij heden verwachtte, de Teactie van Van Mook op de Indonesische tegenvoor stellen te hooren.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1