Kabinetsformatie en Regeeringsverklaring Sportweek Avonturen Tweede Kamer-Debat (Van onzen parlementairen redacteur.) Het begon met den heer Schouten (A R.), die het laakte, dat de formateur had nage laten te pogen, alle politieke groepen op gelijke wijze gelegenheid te geven invloed uit te ofenen op het tot stand komen van 't ontwerp-Regeeringsprogramma. Dit was met anderen dan met de K.V.P. en de P. v. d. A. niet gebeurd. Waarom niet? De noodzakelijkheid voor de uitsluiting van de door spr. bedoelde groepen is tot dus verre niet gebleken. Een zoo nauw over leg als heeft plaatsgevonden met de par tijen waarop het kabinet steunt, noemde spr. noodig noch wenschelijk. In dit ver band wees hij op het ernstige gevaar, dat men aldus de verantwoordelijkheid ver plaatst van de Regeering naar Kamerfrac tie of politieke partijen. Wat het beleid t.a.v. Indië betreft, aldus de heer Schouten, ware het verkeerd den heer Schermerhorn daarheen te sturen met een belangrijke opdracht en den heer Logemann tot voorzitter van de Rijkscon ferentie te benoemen. Benoeming van dit tweetal zou de A. R. fractie in de oppositie drijven met betrekking tot de politiek in zake Indië. Dat het oordeel van de Anti- Revolutionairen „mild" is tegenover het kabinet, mocht nog blijken uit spr.'s ver klaring dat hel slechts van de houding v de Regeering zal afhangen, wat zij zullen doen, want van huis uit zijn ze „gouver nementeel" en alleen indien het noodig is, zullen zij oppositie voeren. De heer Tilanus (C. H.) en hetzelfde gaf later dr. Bierema (Lib.) te verstaan had liever een nationaal kabinet zien op treden. Een groot aantal punten van de Regeeringsverklaring was nog onduidelijk. De vraag was z.i. gerechtvaardigd of de K.V.P. wel voor socialisatie is en of dit met alle leden van de Partij v. d. Arbeid wel het geval is. Onjuist achtte spr. het dat de verantwoordelijkheid van het kabi net naar sommige fracties was verscho ven. Na verklaard te hebben, dat hij t.a.v. de politiek inzake Indië een afwachtende houding zal aannemen, sprak deze afge vaardigde de hoop uit, dat het Regeerings- beleid niet eenzijdig zal zijn. opdat de C. H. fractie mede steun zal kunnen ver- leenen, Dr. Bierema (Lib.) hoopte dat de nieuwe minister van Economische Zaken meer armslag aan het bedrijfsleven zal geven dan van zijn voorganger te ver wachten viel en had dan ook met instem ming kennis genomen van de bereidheid der Regeering om de zelfwerkzaamheid van individuen en groepen te bevorderen en de overheidsbemoeiing derhalve aan merkelijk in te perken. Noode miste spr. eenige mededeeling betreffende de be rechting enz. van politieke delinquenten, terwijl hij, indien het inderdaad de bedoe ling was het door het vorige kabinet t.a.v. Indonesië gevoerde beleid voort te zetten, daarin een te veel zwichten voor de P. v. d. A. meende te moeten zien. Onbevoor oordeeld ziet spr.'s fractie de daden van de nieuwe Regeerir" tegemoet. De heer Wagenaar (Comm.) zag in den paragraaf omtrent het Indonesisch beleid een stap terug en betreurde, dat de P. v. d. A. niet met de communisten had willen earnengaan. want dan had allicht een so cialistisch formateur kunnen optreden. Mr. v. d. Goes v. Naters (P. v. d. A.) noemde het aan het bewind komen van dit kabinet een bevredigend resultaat van een onbevred.gendcn verkiezingsafloop. In dit verband richtte spr. een verwijt tot de velen die op de communistische lijsten waren gaan .stemmen. Dat Logemann en Schermerhorn niet in dit bewind waren opgenomen vond deze afgevaardigde betreurenswaardig. Bij Justitie is groote doortastendheid nood zakelijk, o.a, in verband met het probleem van den Hoogen Raad. Collectieve invrij heidstelling van „lichte gevallen" is ge- wenscht. Aan de noodwetgeving moet een einde komen. Mr. Romme (K.V.P.) verklaarde zich na mens zijn fractie voor de oplossing van het Indonesische probleem in vredelievenden. tevens echter in or^elievenden geest; dit laatste zijn we ook internationaal ver plicht. Wat meer openbaarheid op het ge bied van ons buitenlandsch beleid, ont sluiting van den diplomatieken dienst voor breederen kring en ruimer voorlichting in den vreemde stonden op het lijstje van bij zondere verlangens door dezen afgevaar digde gekoesterd. Nu het hier betreft eer kabinet, dat vooruitstrevend wil zijn in Christelijken zin, kan de K.V.P.-fractie deze combinatie, gegeven den geest welke ook uit de Regeeringsverklaring schijnt te spreken, vertrouwen stellen. voor ro 10 Sigaren of 40 gram tabak. Naar wij vernemen zullen de bezitters van een tabakskaart voor de week van 14 t.m. 20 Juli een extraatje kunnen incassee- ren in den vorm van 10 sigaren (van 18 ct. of goedkooper) of een pakje tabak vaa 40 gram, zoodat de bon T 38 recht geeft op totaal 4 rantsoenen. Een ei voor de rijpere jeugd Op 11 Juli zal een bon worden bekend gemaakt, waarop personen geboren in de jaren 1926 tot en met 1931 een ei zullen kunnen koopen. Weer eerste kwaliteit jam De jamfabrikanten zullen in de ge legenheid worden gesteld, naast de be staande huishoudjam 2 weer, zij het nog in beperkte mate, hun kwaliteit 1 te foren- gen. Deze jam zal slechts geleverd worden in potten van 450 gram. De prijs is gesteld op 0.66 per pot van 450 gram. De prijs voor huishoudjam 2 in deze verpakking blijft 0.52. PROGRAMMA DONDERDAG 10.00 2e CRICKETMATCII Haar lemDerby. Rood en Wit- terrein. 19.00 NAT. ATHLETIEK- WEDSTRIJDEN met o.a. Slijkhuis en De Ruyter, E.D.O.-terrein. 19.43 1 rONKBALWEDSTRI JD. Selectie van het Haavlèmsoh negental, E.D.O.-terrein. 20.45 MASSALE TURNDEMOX- STRATIE door den Kennemer Turnkring. E.D.O.-terrein. 21.30 Einde en Sluiting Sportweek. T. Foulkes (Blaekwcll Colliery) aan slag. Wicket-keeper is H. Pescliar. Spel moment uit de cricket-match Haarlem-Derby, die door onze gasten gewonnen werd. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Don derdag 11 Juli 1916 's namiddags van 1516 uur. door George Robert. Het programma luidt: 1. Preludium en Fuga. G. Böhm: 2. Toccata, G. Muffat; 3. Eerste Sonate. Allegro moderato e serioso. Adagio, 'Andante. Recit Allegro assai vivace, F. Men delssohn Bartholdy: 1. Andante B maj.. c. Franek: 5. Improvisation, C. Saint-Saëns: 6. Grand Choeur alle Haendel, A. Guilmant. AGENDA WOENSDAG 10 JULI Gem. Concertgebouw: Tuinzaa.: Leerlingen uitvoering Haari. Muziekinstituut. 19.30 uur. Rembrandt: Lady Hamilton (18 j.) 14. 16.15, 18.45 en 21,15 uur. Patace: Meisjes achter tra ites (IS j14. 1615. 19 en 21.15 uur. Luxor: Als de natuur roept (14 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De sensatie-journalist (18 j.). 34. 16.30 19 cn 21.15 uur Heemstede: Sportpark Ned. Circus Mikke- ïiie Strassburge.20 uur. DONDERDAG 11 .JULI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscoopvoorstellingen, neemstede: Circus. De Radio geeft vanavond: 19.00. 20.00 en 22.00 Nieuws. NCRV 20.08 Jo Vincent zingt. 20.15 Residentie-orkest 21.40 Piano-recital. 21.30 Bach-programma (gr.). 23.00 Gram. muziek. 23.10 Mandolinata. 23.40 Londensch Phil. Orkest (gr HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00. 20.00 en 23.00 Nieuws. VARA 20.15 Programma v. oude bekenden. 21.45 Hoor spel. 22.15 „The Ramblers". 23.45 Gram.muz. Zwemfeest met Zweden en Denen Haarlem slaat, goed figuur. Aan dé internationale zwemwedstrijden, die gisteravond In Stoop's buitenbad te Overveen werden gehouden, namen ook zwemmers en zwemsters uit Zweden en een waterpolo-ploeg uit Denemarken deel. De stemming onder de deelnemers was goed, ondanks de verscheidene haperingen in het afwerken van het programma, die gedeel telijk geweten moeten worden aan de on voldoende organisatie, voor een deel aan andere oorzaken. De Zweedsche' dames, die overigens niet op het peil van hun Deensche zusters staan, en heeren maakten als ploeg reeds een gun- stigen indruk: bijna allen lichtblond en slank, gekleed in fel gele truien en licht blauwe trainingbroeken, opgewekt en onbe vangen in hun optreden, niet aangetast door de verderfelijke hoogmoedsziekte, die zoo veel sportbeoefenaren aantast. De uitslagen van de zwemnummers, waar aan Zweedsche. Nederlandsche en speciaal Haarlemsclie dames en heeren deelna men. zijn: 100 M. borstcr, dames: J. H. Snoeks ADZ 1.11.6. Ihgegard Fredin 1.13.4. I. Schuma cher RZC 1.14.0. M. Marsman HVGB, Giseia Thidholm. 1. Smit HPC. 100 M. idem heeren: K. Hoving RZC 1.00 8, Martin Lunden 1.03.0, J. van Merke- steyn Haarlem 1.03.2, Hans Johansson. H. Smits Haarlem. Op dit nummer liepen de krachten niet ver uiteen. 200 M. Schoolslag dames: J. de Groot ADZ 3.07.1, A. de Groot ADZ 3.07.9. 1 rianne Fernlund 3.12.5, A. v. Wijk DWR. P. Turkenburg DWT, Marte Froberg. Idem heeren: Rune Hellgren 2.53.4, John Rothman 2.56.2, A. Slikker DAW 3.00.5, W. Solkamans, Haarlem, W. Wanrooy HVGB. 100 M. rugslag dames: G. Gaillard ADZ 1.21.7. W. Wagemaker Meeuwen 1.25.2, Ker stin Akevberg 1.25.5, Annie May Asp, T. Kamp Haarlem en H. Cassee DWR. Idem heeren: Bertll Persson 1.12.8, F. de Geest HPC 1.13.8, F. Maus Haarlem l.ie.O. H. J. de Groot IJ, C. Rol DJK, Karl Otto Modin. 3 x 100 M. Wisselslag dames: Nederland (Gaillard, De Groot, Groenendijk) 4.07.4 Zweden (Akerberg, Fernlund, Fredin) 4.12.9 Nederland II. Haarlem. Idem heeren: Zweden I (Persson. Roth man. Lunden i 3.35.8, Nederland 3.40.6. Haarlem (De Geest, Solkamans. Smits) 3.46.8. Zweden II werd gedisaualificeerd wegens het te vroeg starten van "no. 2. De demonstratie schoonspringen had niet het verwachte succes, aangezien de plank door oorlogsomstandigheden niet vervan gen is. De dames Mildred Netzell (Zweden) en J. van Engelen (HDZ) gaven aardige staaltjes te zien, die echter lang niet alle feilloos waren. Verreweg het beste werd ver toond door den Zweed Ake Attevall, die een volmaakt evenwicht had en sprong alsof er geen scheur in de plank was" Zijn 1 1/2 salto met heele schroef oogstte veel bijval HAARLEMDENEMARKEN 56 Als slot van den avond volgde een wa- terpolowedstfljd tusschen het officieuze Deensche zevental en het Haarlemsche team. Deze begon met een serie fouten en mis verstanden in de Haarlemsche achterhoede, wat direct eenige schoten op het doel ten gevolge had. Kort daarna opende de uit stekend doorzettende Borge Clausen de Deensche score. De Geest, die te zwaar ge dekt werd door Villi. Hansen, wist gelijk te maken, doch de Denen scoorden voor de rust nog tweemaal door rechtsvoor Chrls- tensen. De pauze kwam dus met 13. In de tweede speelhelft maakte Kollerie. die naar voren gekomen was, en zich beter vrij kon zwemmen dan De Geest, gelijk door twee Identieke through-passes. De eind stand werd 65 vóór de Denen, die welis waar niet meer zoo'n verwarde verdediging tegenover zich vonden, doch ook zelf hun verdediging verstevigden. De middenachter Hansen maakte vrijwel elk spelen onmoge lijk en ontzag zich niet, zijn tegenstanders steeds vast te houden. No. 4 bij cle Denen kwam van Jensen, waarna Clausen het halve dozijn vol maakte. Voor Haarlem scoorden Hogeland en nogmaals Kollerie. Politie voetbalt met succes 02 werd 43 Dat ook de Haarlemsche politie kan voet ballen, heeft zij gisteren bewezen op het EDO-terrein waar twee elftallen onder pa tronaat van St. Hermandat Haarlem Hilversum elkaar den bal betwistten. De burgemeester van Haarlem en commis saris E. H. Tenckinck gaven door hun z wezigheid blijk van hun belangstelling. Om kwart voor drie nam de wedstrijd een aan vang, waarbij de commissaris den aftrap ver richtte. Al in de eerste 10 minuten bleek dat het samenspel en de techniek der Hilver summers beter waren dan die van hun col lega's, doch door het ontbreken van schot vaardigheid in de voorhoede kwam het, dat pas na een half uur spelen de Hilversum mers de leiding namen. Haarlem werd steeds meer in de verdediging gedrongen en enkele minuten voor de rust kwam het reeds lang verwachte tweede doelpunt. Zoo ging de rust in met een 20 voorsprong voor Hilversum. Na de rust bleek er echter iets met de Haarlemmers te gebeuren. Steeds onver wachts kwamen zij opzetten en reeds 3 mi nuten na de rust doelpuntte Haarlem op prachtige wijze. Het enthousiasme van de Haarlemmers werd steeds grooter en zoo zagen zij tenslotte nog kans den wedstrijd met 4—3 te winnen, o.a. door een strafschop keurig in schieten. CRICKET HaarlemDerby De cricketwedstrijd HaarlemDerby is Dinsdagmiddag aan de Spanjaardslaan ge speeld en door de Engelschen na een belang- wekkenden kamp gewonnen. Haarlem batte eerst en vooral voor A. van der Togt (83) en Harmsen (43) bleek het Engelsche bowlen geen groote moeilijkheden te hebben. Cap tain Carter toonde zich evenwel een expert in het- uitzetten van zijn veld, hetgeen snel scoren belette. Tegen het eind van de innings ging van der Togt vrijer spelen maar werd toen na een change in het bowlen spoedig gebowld, Haarlem sloot op 205 voor 8 wickets, waarvan verder captain A. van Baasbank 20, Hub. Boeree 19 en J. J. de la Mar 11 op hun, naam hadden. Van de Engelsche bowlers nam Carter 3 voor 37, Harper 2—16, Antill 2—29, Turner 1—53, Bromfield 0—14, Harris 0—17, Simpson 0—33. Het Engelsche fielden bieek niet feilloos; het aangooien was zuiver maar aan het stoppen ontbrak we) eens wat. Wicketkeeper Akers deed evenwel voortref felijk werk achter de palen. Aan bat toonden de spelers van Derby uitstekende qualiteiten. Zij slaagden er dan ook in het Haarlemsche totaal vóór het ver lies van vijf wickets te passeeren. waax-na nog even werd doorgespeeld en op 221 voor 7 gestopt. Derby won dus met 16 runs. met nog drie wickets in handen. Een goede match. Van de Engelschen blonken aan bat West (89. waarin twaalf vieren en een keiharde zes) en Rasmussen (53, waarin zes vieren) uit. Verder scoorden: Carter 24, Foulkes 17 en Bromfield 15. De Haarlemsche bowlingeijfers waren: Boe ree 2—22. Bijleveld 2—34, Hans Winter 2—48, Hagenaar 134. De laatste onderscheidde zich door een prachtige siip-catch. Het plan is dat Derby Donderdagochtend om 10 uur nog een wedstrijd tegen een Haarlemseh elftal zal spelen. Koning speelt niet mee De samenstelling van het elftal van Haarlem voor den wedstrijd om het lands kampioenschap voetbal tegen Limburgia is nog niet geschied en zal vermoedelijk pas kort voör het begin van den wedstrijd be kend gemaakt worden. Vast staat in ieder geval, dat Koning, die den laatsten tijd rechtsbuiten speelde, hedenavond niet van de partij zal zijn. 8 Do Zweed sol ie Mildred Netzell demon streert een mooieu .sprong in Stoop's Bn<l tijdens de internationale zwemwedstrij den van Dinsdagavond. 174. En het duurde uren en nog weer uren, maar eindelijk toch kwamen de Ruischende Wouden in het zicht. De twee wereldreizigers, die scherp op het witte doek tuurden, ontdekten bijna tegelijk Sjaak Schommel, de slak, die, even langzaam als altijd, liep te kuieren en zich het zweet uil dé oogen wischte. Toen Sjaak omhoog had gekekenom- te zien, wie dat lawaai toch wel maakte, waren Wag en Warrel al lang een eind verder, zelfs al vlak bij den Bolle Berg, „Hoe moeten we nou dalen?" bedacht Wag opeens. „Hoor es, ik ben geen vlie genier' was het eenige antwoord van Wurreltjc. „En toch zou ik het jammer vindem als we met Ahasflia en al op de Bolle Berg neerstortten, stel je voor dat de zaak breekt: Of zoo...." En Wag peuterde gedachteloos aan een schake laar, die uit de muur stak. De bootdienst Hoek van Holland-Harwich zal met ingang van 27 Juli weer dagelijks in beide richtingen worden gevaren, behalve Zon dags. Een 21-jarige sol daat werd gedood, toen hij op wacht stond ter bewaking van Duitsche geïnterneerden te Ber gen op Zoom. Vermoe delijk heeft hij zijn stengun te hard op den grond geplaatst, waar door een schot afging, dat hem in de borst trof. Voor het notarieel examen 1ste deel is te 's Gravenhage M. C. A. A. van Offen te Heem stede geslaagd. BUITENLAND Dr. Maniu zou vol gens Radio Moskou zijn afgetreden als voorzitter van de Roemeensche boerenpartij. Het volk van Boekarest vroeg zijn arrestatie, omdat hij eenige der bij het pro ces van den vroegeren Roemeenschen dictator, Antonescu. van verraad beschuldigden de hand drukte. In de Italiaansche provincie Verona is een algemeene staking, waar bij 60.000 laridbouwarbei- ders zijn betrokken, uit geroepen. Deze provin cie omvat een groot gedeelte van Italië's landbouwproducten Haarlem en Omgeving Te Haarlem zijn tot heden 2 onderwijzers en een leeraar van gemeen telijke scholen opgeroe pen voor militairen dienst. Voor enkele an dere gevallen is vrijstel ling aangevraagd, maar nog niet verkregen. Tot heden heeft het onder wijs door de oproepin gen geen ernstig nadeel ondervonden. Dr. P. J. Richel zal Woensdagavond 10 Juli om 19.30 uur in de Ge- ref. Kerk aan de Koe- diefslaan te Heemstede worden bevestigd door ds. 'W. C. v. d. Brink. - In dezelfden dienst doet Dr. P. J. Richel zijn intrede. Onze stadgenoot K. Lürsen slaagde voor het candidaats-examen aan de theologische faculteit der Rijksuniversiteit te Leiden. Te Hillegom gebeurde een ongeluk door eigen schuld. Dinsdagmiddag reed de 33-jarige H. de Pastoorslaan uit en de Weeresteinstraat in toen juist een vrachtauto vrij langzaam passeerde. H. meende dat deze hem wel kon trekken en greep terwijl hij de bocht nog niet uitgere den had. de auto vast. Daardoor verloor hij de macht over het stuur en kwam te vallen, waarbij hij een hersenschudding opliep en naar de Ma- riastichting te Haarlem moest worden vervoerd. De heer B. N. Loer akker eere-bestuurs- lid van de R.K. Landar- beidersbond ,,St. Deus Dedit" en wethouder van Hillegom, is door den Paus benoemd tot ridder in de orde van den H. Sylvester, als blijk van waardeering voor zijn vele verdiener ten op sociaal terrein. Candidaat A. J. R. Brussaard te Bloemen- daal heeft voor onder scheidene beroepen be dankt en aangenomen het beroep als predi kant bij de Gerefor meerde Kerk vtyi Bruchterveld. Op het tweetal voor predikant bij de Chr. Geref. Gem. te Nieuw- Vennep komen voor Ds. M. W. Nïeuwenhuys te 's Gravenhage en candi daat C. v. d. Weele te Apeldoorn. „Een zomeravond onder de Appelaar" is de titel van een radio uitzending hedenavond C uur voor de NCRV over Hilversum I. De opneming werd gedaan ir. het clubhuis Dam straat in de Damstraat te Haarlem. Het comité voor de Anjerdag-Haarlem deelt mede. dat de opbrengst van de anjercollecte te Haarlem f 6368 is. Ds. J. A. Peters te Beverwijk is beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Eindhoven. De heer K. F. van Maas, de bekende mu- ziekleeraar, en mevr. E. S. M. van Maas—Oud schans, Coomherstraat. 12 te Haarlem, vieren op 16 Juli hun gouden huwelijksfeest. Er is receptie op 13 Juli, 's middags van 3—5 uur.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2