Van oude Zeillogger Ir l tot moderne Motorlogger Donderdag weer een explosie WELLS, de fantast In 1916 werd door Gebr. Boot te Leider dorp gebouwd de zeillogger SCH 23. Later werd het schip uitgerust met een motor van 80 P.K. en in 1938 werd het 5.22 M. verlengd. Toen kwam de oorlog en de SCH.23 werd evenals zoovele Nederland- sche visschers- en andere vaartuigen, door de Duitschers gevorderd. Op 1 October 1945 kwam de SCH 23 uit Duitschland in IJmuiden terug. De logger werd voorloo- pig gerepareerd en kon nog juist deel nemen aan de haringvisscherij. Nadien heeft de reederij den logger ge heel laten moderniseeren. Het schip kreeg een nieuwen kop met voorsteven en een ingebouwd voorroer. Voorts werd het uit gerust met een 3 cyl. Brons-motor van 240 P.K. en een 14 P.K.-hulpmotor voor het aandrijven van de winch. Op het achterschip is een nieuwe op bouw gemaakt van 6.50 M. lengte en een grootste breedte van 3.10 M. Hierin be vinden zich o.a. het kombuis, een wasch- gelegenheid met twee vaste waschtafels en een. douchecel. Waschtafels en douche cel zijn ingericht met koud- en warmwater voorziening. In dezen dekopbouw bevin den zich bovendien nog een W.C.. een in gang naar het achterlogies en een ingang naar de motorkamer. Aan de voorzijde van het dekhuis is de stuurhut, daarachter de hut van den schip per. waarin tevens zijn opgesteld de radio- zend- en ontvanginrichting en de richting- zoeker. Naast de gewone navigatiemidde len bevindt zich in de stuurhut tevens een teleflex-apparaat voor besturing van de drukluchtregeling van de keerkoppeling Naar wij vernemen, zal de explosie, die j.l. Maandag plaats zou hebben, thans Donderdagavond 6 uur doorgang vinden. Voor deze explosie gelden dezelfde maat regelen als voor de eerste explosie op Woensdag 3 Juli j.l. Alleen de bewoners van de Zuidzijde van de Visschershayen zullen dus hun woningen moeten verlaten. Naar de voorlichtingsdienst van den Generalen Staf mededeelt zijn alle voor zorgsmaatregelen getroffen in overleg met het gemeentebestuur van Velsen, teneinde schade aan. particuliere bezittingen te voorkomen. De ontploffing wordt ten uitvoer gelegd door Nederlandsche militaire instanties. W aterpolowedstrijden in de Heerenduïneii Donderdagavond zal in „De Hèerendui- nen' een belangrijk programma van niet minder dan vier polowedstrijden afgewerkt worden. Om 7.00 uur gaat het tweede dames zevental te water om den strijd aan te binden met D.W.T. II uit Haarlem. Dit is een sterke ploeg, zoodat de dames een zwaren wedstrijd voor den boeg hebben. Om 7.30 uur speelt V.Z.V. III heeren een wedstrijd tegen Haarlem IV. Hier zal een nieuwe opstelling van meest jonge spelers geprobeerd worden. Er bestaat wel een kans op een overwinning. Het eerste heerenzevental bevecht om 8 uur Neptunus I uit Alkmaar. Indien de twee spelers, die Maandag wegens ziekte verstek moesten laten gaan, P. Swier en Chr. Vieman, verschijnen, moet deze wed strijd gewonnen kunnen worden. Tenslotte speelt het tweede zevental van de heeren een wedstrijd tegen H.P.C. IV om half negen. Met een beetje enthousias me zal ook hier een overwinning uit het water gesleept kunnen worden. Katwijksche loggers met trawlvisch in Vlaardingen De versche-vischmarkt in Vlaardingen beleefde deze week een zeldzame gebeur tenis; namelijk de komst van twee Kat wijksche loggers, die trawlvisch aanvoer den. De reis leverde een gunstig resultaat op, want de visch werd tegen maximum prijs verkocht. De schepen kwamen in Vlaardingen aan de markt, omdat ze in Rotterdam gede magnetiseerd moesten worden. Roozenburg niet in den kampioenswedstrijd Een der ernstigste èandidaten voor den titel van damkampioen van Nederland, Roozenburg, heeft aan het bondsbestuur medegedeeld, dat hij niet aan het tournooi kan deelnemen wegens studieredenen. Roozenburg heeft zich echter.bereid ver klaard een wedstrijd te spelen tegen den D.C.Y.'er H. Laros. De wedstrijd zal in December worden gespeeld en worden ge organiseerd door Damclub IJmuiden en „Constant" te Rotterdam. Er zullen vijf partijen in Rotterdam en vijf in IJmuiden, Haarlem en Beverwijk worden gespeeld- Haringvisscherij In de week van 22 tot en met 28 Juni kwamen van de haringvisscherij in Sche- veningen binnen 9 loggers met 211 last pekelharing en 2160 K.G. versche haring. De totale aanvoer bedroeg in genoemde haven 659 last pekel- en steurharing, aan- voerd door 36 motorkxggers, als vangst van 99 schepen. In Vlaardingen kwam in dezelfde week 1 schip binnen met 38 last eigen vangst. en van de winch, voorts de handles voor de snelheidregeling van hoofd- en hulp motor. Het achterlogies is voorzien van kooien, bestemd voor stuurman, motor- drijver en kok; het geriefelijke voorlogies is ingericht voor 12 personen en voorzien van kastjes, kleerkasten en waschgelegen- heid. Een deel van de haringruimen is geheel geïsoleerd met lcurkisolatie. Zoo heeft men van een 30-jarigen zeil logger een modernen motorlogger gemaakt. De internationale walvischvangst Gemeld wordt, dat tusschen de Britsche, Amerikaansche en Noorsche autoriteiten en de Britsche en Noorsche belanghebben den bij de walvischvangst een overeen komst tot stand is gekomen. De bestaan de Noorsche en Britsche fabrieksschepen, alsmede de nieuwe fabrieksschepen, welke aan de walvischvangst in het seizoen 1947 1948 zullen deelnemen, zullen de beide komende seizoenen zich aan de vastgestel de quota houden. Weer een nieuwe kotter Bij de werf „Czaar Peter" van de Zaan- landsche Scheepsbouw Mij. te Zaandam is een motorkotter te water gelaten, welke in aanbouw is voor Heldersche .rekening. De kotter wordt uitgerust met een Gard- ner-dieselmotor en is voorzien van een Kortstraal-buisroer, dat de trekkracht ver hoogt. Het sehip krijgt den naam „Dokter Büchli Fest" en het merk HD .12. Scheepvaart 9 Juli aangekomen: Waystill A very, van Wilmington; Starkenborgh, van Liverpool: Deo Duce, van Kopenhagen; Union, van Rotterdam;. Tjisadane, van Batavia. 9 Juli vertrokken: Drake, naar Londen; Berkelstroom, naar Huil; Durward, naar Leith; Rijnstroom, naar. Londen Winkeliersvereniging IJmuiden In de in Café De Griffioen gehouden ledenvergadering van de Winkeliersver- eeniging „IJmuiden" werd het definitieve bestuur als volgt gekozen: C. de Jong, voorzitter; 2e voorzitter H. Veugers; le secretaris J. Loendersloot; 2e secretaris H. Fiege; le penningmeester S. van Dorp; 2e penningmeester C. Böttger; commissa rissen C. Bus, O. Hofer en Ph. de Koning. In de commissie voor de samenstelling van statuten en huishoudelijk reglement wer den benoemd de heeren M. Albers, D. Sterk, H Veuger, P. Zwager en J. v. d. Zijl. De voorzitter deed mededeeling van eenige reeds door de Centrale behandelde onderwerpen en somde verschillende kwes ties op, die in de naaste toekomst de volle aandacht van de winkeliers zullen vergen. Hij wekte op tot eendrachtige samenwer king en verwachtte, dat degenen, die zich nog niet als lid lieten inschrijven, zich zoo spoedig mogelijk bij een der bestuurs leden zullen opgeven. Feestavond V.Z.V. V.Z.V. houdt Zaterdag a.s. een feest avond, De band van Dolf Brouwer zal hierbij haar medewerking verleenen. Eenige leden zullen op het tooneel wat sketches e.d. opvoeren. Wij twijfelen er niet aan, of deze feestavond zal, als al zijn voorgangers, slagen. Vonnissen De I-Iaarlemsche rechtbank veroordeel de M. G. M., vischhandelaar te IJmuiden. thans gedetineerd, wegens diefstal in ver- eeniging door middel van braak, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. J. M. K., stoker te IJmuiden, ook gedetineerd, werd voor hetzelfde feit veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek. De burgemeester i T w Onze burgemeester, rar. M. M. Kwint, is, met ingang van 1 Juli, herbenoemd. M<r. Kwint werd voor het eerst tot bur gemeester van Velsen benoemd od 1 Mei 1935. Marktbericht van Dinsdag De trawlers besomden £43.281, Verdere besommingen: Motorloggers: KW •1 f 2261, KW 78 f 8288. Kustvisschers: KW 72 £2676; WK 116 f138. UK 66 £189, UK 59 f37. UK 142 f77, IJM 52 4873, IJM 221 f3832, IJM 251 f36, IJM 202 f 106, IJM 318 f 148, IJM 211 f 11. Prijzen in de vrije markt: Koolvisch f30; leng f 54—f 32; kabeljauw f 54—f 49. per 125 K.G.; kabeljauw I f 19f 18kabeljauw II f 16—f 15; gr. schelvisch f27—f26; poontjes f 9,20—f 8,10, gr. schol f 22—f 17, md. schol £24—f 16,50, zetschol f27f 14; kl. schol 2 £26—f 18,50; kl. schol III f 16—f 10,50. kl. schol 4 £3,40—f3,20; vleet f 12—£11; schar I f22 f 20,50: schar II f 11,50; wijting f 12; tarbot II f46—f38; tarbot III £44, per 50 K.G.; tar bot I f 0.92—f 0.68: gr. tong f 1,24—fl.20; md. tong f 1,32f 1,22; kl.md. tong f 1,34—f 1.28; 3d, tong f 1,16—f 1,10 per 1 K.G. Uit en in de vaart De „Ewald" zal een drietal weken uit de vaart worden genomen om ketel- en machinereparaties te ondergaan. De „Gloria" zal de volgende week voor zijn eerste reis na de bevrijding naar zee vertrekken. VELSEN „De Pont" heeft nieuwen eigenaar Naar wij vernemen is de bioscoop „De Pont", die tot nu toe geëxploiteerd werd door mevr. Twisk, aangekocht door den heer C. Hart te Beverwijk, die de exploi tatie op dezelfde wijze zal voortzetten. Burgerlijke Stand GEBOREN: Kl. Klepper, d., van Speijk- slraat 8, Ijmuiden-Oost; A. Romkes, z.r de la Reijstraat 6, IJmuiden; Z. J. van der Weerd, d., Wijkerstr.weg 67, Velsen-N.; H. H. Bel- giavèr, z., Hofdijklaan 17, Driehuis; A. van der Plas, z., Cypiessenstraat 6, IJmuiden- Oost; W. F. Zweiphenning, d., Conradstraat 13, IJmuiden; L. J: Olivier, z., P. Helnstraat 44. IJmuiden-Oost; A. van der Plas, z., Ka naalstraat .218 zw... IJmuiden; P. G. Swieze- i'ijn, d., de Wetstraat 24 rd., IJmuiden: S. Voet, z., Hagelingerweg 355, Santpoort; P. Poldervaart, z., Groeneweg 34. IJmuiden-O.; C. J. Akkerman, z., J. v. Heemskerkstraat 31, IJmuiden; G. J. Mendrik, z., Kerkstraat 3, IJmuiden; A. W. Tromp, z., Hyacinthen- straat 53, Santpoort; W. van Leeuwen, z., Vareniusstraat 13, IJmuiden; C. D. Affourtit, z., Pelsstraat 12, Velsen-N.; J. Koudijs. d.. Zuiderdorpstraat 6, Velsen; P. J. J. Elmers, z., Corverslaan 114, Velsen-N.; F. H. Taverne, d., Schulpweg 127 b, Velsen-N. OVERLEDEN: G. Visser, 91 vr„ weduwe van J. Spaan, Brederoodscheweg 42. Santpoort; J. Th. Veldhoven, 57 j., echtgen. van A, M. E. 'Rutte. Bloemend.str.weg 42, Santpoort; C. B. Schuit. 18 j., zoon van W. Schuit, Kastanjestraat 6, IJmuiden-Oost. SANTPOORT Handboogsport De schutters van „Vooruitgang zij ons Streven" hebben bijna de helft van de clubcompetitie bereikt. Tot dusver heeft het er geducht gespannen, zoowel in de eerste als in de tweede klasse. De kopgroep der eerste klasse bestaat uit de heeren Chr. Smit, M. v. d. Berg en A. Voogt met een zeer klein onderling verschil; hierbij moet nog worden aan- geteekend, dat de heeren Smit en Voogt 3 partijen minder hebben geschoten, zoo dat nog alles mogelijk is. In de tweede klasse is het onderling verschil iets grooter, maar dat het ook in de afdeeling nog wel spant:, blijkt uit het feit, dai hier de heer H. Jansen de leiding heeft met 44 punten als gemid delde, gevolgd door W. Immers met 41 en J. Wicherink met 40 punten. Zondag 21 Juli vindt er een ontmoeting plaats te Wassenaar, tusschen D.O.S. en V.Z.O.S. Voor dezen wedstrijd is door V.Z.O.S. een wisselbeker beschikbaar ge steld. Het gaat over 32 pijlen. Zondag 4 Augustus vindt de 4e ontmoe ting voor de competitie van den Ned. Bond plaats op de banen van V.Z.O.S. te Santpoort-station. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat door het oud-lid van V.Z.O.S. den thans te Chicago wo nenden heer Chr. Slebos, een beker is be schikbaar gesteld „voor de meeste ge lijken". De ringrijderij De ringrijderij, die tijdens het Zomer feest van dit jaar voor het eerst na de bevrijding gehouden zal worden, is be paald op Dinsdag 30 Juli. Het begint des morgens 9 uur met een ringrijderij voor jongens en meisjes op fietsen. Om 11 uur is er ringsteken van het losse paard af, 's middags 2 uur van paard en rijtuig. De aangifte hiervoor kan geschieden 's Maan dagsavonds in Hotel de Weijman. Harddravery. De harddraverij wordt Woensdag 1 Augustus op den Hagelingerweg gehou den. Men verwacht voor dit paardensport festijn groote belangstelling zoowel van paarden-bezitters als van de toeschou wers. Er zijn groote geldprijzen n.l. van f 800, f 400, f 200 en f 100. Examens Meisjes HBS te Haarlem Geslaagd zijn voor het eindexamen van de meisjes HBS te Haarlem de dames: 5a (zon der wisk.): Ankie Bekker. Coble Berger, Ineke Clausing, Willy v. Dijk, Ilona Dijt, Jetje Elich, Meta Fortgens, Toos v. Goor, Ankie Knoop. Anneke Pit, Parin de Raaf, Olly Savelkoul, Gerda Talsma, Ineke Vrijal- denhoven, Joan IJzerman. 5b (met wisk.): Bep v. Beymerwerdt, Lya Bok, Fien Hazelhoff, Anneke v. Houtum. Ina Koolbergen, Nieolien Koomen, Tineke Ku- batz, Fenna de Maaker, Truus Metselaar, Juul v. Paasschen, Jopie Smit, Kotjil Szé- kely, Mieke Verduyn, Elly Vermeulen. V-Projectielen tegen lichtboeien Waarom er zooveel V-bommen in de Schelde vielen De heer Margadant, directeur van een machinefabriek te Bergen op Zoom, ver telde een ANP-medewerker het verhaal van de lichtboeien in de Schelde, die de Duitschers in 1944 voor geallieerde sche pen aanzagen. Bergen op Zoom was toen ai bevrijd en de heer M. kreeg bezoek van een Engelsch officier van de R.A.F. die hem opdracht gaf tot het maken van een aantal lichtboeien voor de Schelde. Er waren weinig materialen, maar met behulp van zeer primitieve middelen, slaagde men er tenslotte in de opdracht uit te voeren. Verschillende der boeien werkten op batterijen. Des avonds ver spreidden zij een flikkerend licht en de Duitsche verkenningsvliegtuigen schenen er meer dan gewone belangstelling voor aan den dag te leggen Het duurde niet lang of er vielen V I's in de Schelde. En het opmerkelijke was, dat die altijd in de nabijheid van de boeien vielen. De Engelsche officieren veranderden de ligging der boeien ge regeld. Het gevolg was dat de V-bommen dan ook prompt op de nieuwe pleister plaats der boeien vielen. Vermoedelijk hebben de Duitschers de lichtboeien aan gezien voor schepen, die geallieerde troepen en voorraden aanvoerden en heb ben zij getracht door V-bommen deze vaarroute zoo „warm" te houden, dat ver voer langs deze zijde onmogelijk zou zijn. Met deze onthulling is voor de inwo ners van Bergen op Zoom meteen ver klaard wat die ongewone flikkerlichten op de Schelde eigenlijk te beteekenen hadden en waarom er toch zooveel V- bommen „mis" vielen. Aan het verhaal dat destijds de ronde deed, en waarin verteld werd dat de Engelschen op een der Zeeuwsche eilanden een zeer sterke magneet hadden opgesteld, die de V-tjes, welke voor Antwerpen waren bestemd de Schelde in trok, zal nu wel geen geloof meer worden gehecht... Beschuldigingen aan het adres der Britsche Koninklijke familie De bijna tachtigjarige bekende sehrijve? H.. G. Wells doet in een brief aan hert or gaan der onafhankelijke arbeiderspartij, het weekblad „Socialist Leader" een onge- wonen aanval op de Britsche koninklijka familie. Wells stelt voor dat een volledig onderzoek ingesteld dient te worden naar de geruchten over een verband tusschen de koninklijke familie en de „zwarthem- den" van sir Oswald Mosley. De geruchten, naar welke Wells, die van zichzelf zegt dat hij 50 jaar geleden de eenige Engelsche republikein was, een onderzoek wenscht, zijn de volgende: ia hoeverre is de Koninklijke familie betrok ken bij de geheimzinnig gehouden affaire der enorme fondsen waarover Mosley te beschikken had. Over de fondsen van Mosley is inder tijd werkelijk heel wat te doen geweest^ toen blijkens een verklaring van de regee ring Mosley een gift van 60.403 pond ster ling van Mussolini aanvaard had. Er ia echter nooit de geringste opmerking ge maakt dat de Koninklijke familie relaties met Mosley zou hebben onderhouden. Over den hertog van Windsor is wel eens een fluistercampagne gevoerd dat hij pro- fascistisch zou zijn. (Un. Press). Verwoeste Cultuurmonumenten in Weenen Onder de door den oorlog te Weenen verwoeste of beschadigde gebouwen, be vindt zich in de eerste plaats de St. Ste- fanskathedraal in het hart van de stad. De kathedraal gebouwd tusschen 1360 en 1450, werd door terugtrekkende SS-troe- pen in brand gestoken. Het dak, het hoofd koor in het Zuidelijk koor stortten in, een van de grootste klokken .ter wereld met een gewicht van 19000 Kilo kwam naar beneden en smolt in de hitte van het vuur. De opera. tusschen 1861 en 1869 ge bouwd door Siccardsburg en van der Null en den 25sten Mei 1869 met de opvoering van Mozart's „Don Juan" geopend, werd door brand- en explosieve bommen getrof fen en brandde geheel uit. Het. Burgthea ter werd tijdens dezelfde raid getroffen. Een van de beroemdste paleizen „Bel védère", de tusschen 1714 en 1721 gebouw de zomerresidentie van Prins Eugenius van Savoye, werd beschadigd. Het in de nabijheid gelegen Schwarzenberg-paleis, dat Fischer von Erlach tusschen 1697 en 1715 bouwde en dat beroemd is wegens zijn barokstijl werd eveneens getroffen. Het historisch museum is gespaard ge bleven, maar het kunstmuseum viel aan de bombardementen ten offer. Het parlementsgebouw is weer hersteld en in gebruik, terwijl de nieuwe Hofburg, thans het hoofdkwartier van de geallieer den, geen schade heeft opgeloopen. De grootste schade is veroorzaakt langs het Donau-kanaal, waar de S.S. tegen da i Sovjet-troepen heeft gevochten.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3