IJ muider Courant Van Mook Vredesconferentie wijst wapenstilstand af Speciale „Duitsche conferentie" na September Chineesche communisten «Ie (Taar^ang No. 1SS7T Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefooa 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooni Vrljclftjr 12 Juli 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f 4. T\7 EINIGEN zullen bij den huidigen stand van. zaken in de wereld, de komende vredesconferentie erg hoopvol tegemoet zien. Als men zich die voorstelt als een voortzetting en verdere ontwikke ling van de scènes, die zich plegen af te spelen in den Veiligheidsraad en in de conferentie der vier ministers te Parijs, is het vooruitzicht inderdaad niet opwekkend. Maar er zijn ook andere mogelijkheden. Er is de mogelijkheid, dat als de afge vaardigden van eenentwintig geallieerde naties bijeenkomen met de opdracht, den vrede te organiseeren, een grooter beleid zal worden voorgesteld dan thans tot uiting komt. Het zijn de groote gebeurtenissen die daartoe de beste kans bieden. De vredesconferentie is een groote gebeurte nis, van veel beslissender beteekenis dan alle tot dusver gehouden internationale besprekingen. Fouten, daar begaan, zul len tot fatale gevolgen kunnen leiden. Be sluiten, daar genomen, zullen den loop der wereldsche zaken voor de thans levende en de eerstvolgende generaties bepalen. Het zal niet mogelijk zijn, de beteekenis van het ter vredesconferentie aanvaarde beleid te onderschatten. Daarom is dit de beste kans, die zich tot dusver heeft voor gedaan. Het is niet denkbaar dat de meeste afgevaardigden niet onder den indruk van de gebeurtenis en van hun persoonlijke verantwoordelijkheid zullen zijn. Het is slechts de vraag of zij zullen gevoelen, dat die zich verder uitstrekt dan de beharti ging van de belangen van het eigen land. Er leven wel gedachten aan grooter be leid in de wereld. Te zelden worden zij tot uiting gebracht. Het is of een verlammen de matheid zich over de geesten heeft gelegd. Toch hebben niet alleen enkele schrijvers en andere on-officieele perso nen er gestalte aan pogen te geven. Er is dat oogenblik geweest waarop een man als Bevin, de Engelsche minister van Buiten- landsche Zaken, de wenschelijkheid van niets minder dan een Wereldparlement dorst te bepleiten in het Lagerhuis. Dat is nu een maand of acht geleden. Hij is niet de eenige die in zulken trant heeft durven spreken. Men kan daarom nauwelijks aan nemen dat hij en anderen zich ter Vredes conferentie zullen bepalen tot het aanbe velen van een opportunistisch beleid, waarbij zij zooveel mogelijk voor hun eigen land redden en zich tevreden stellen met de bestaande fictie van een groot aan tal „souvereine" staten, die noch tot zelf verdediging, noch tot zelfvoorziening in staat zijn en met een U.N.O., die in haar huidigen vorm achterblijft bij de eischen, aan wereldorganisatie te stellen. Evenals de Volkenbond is het een bond van re geeringen, niet van volken. Evenmin als de Volkenbond beschikt zij tot dusver over de middelen, om haar wil op te leggen. Op dergelijke wijze als de Volkenbond wordt zij geremd door bepalingen in haar eigen statuut: in dit geval door het recht van veto van vijf groote mogendheden, dat door een van haar, Rusland, reeds als een middel tot toepassing van voortdurend verzet is gebezigd. Er kan geen over deze zaken nadenkend mensch meer zijn, die niet begrijpt dat de noodzakelijke voor waarde voor een welslagen der U.N.O. de herziening van haar Handvest is. Zij is er trouwens in zooverre bepaald slechter aan toe dan de Volkenbond, daar die thans in de eerste jaren van zijn bestaan door een geestdriftigen en trouwen a hang omgeven was. Waar is de geestdrift voor de U.N.O. in haar huidigen vorm? Toch leven er wel groote gedachten in de wereld en toch zijn er temidden van de volken veel meer menschen dan in 1919. die ze verstaan en haar verwerkelijking zouden willen steunen. Daarom is het, evenals in andere tijden, verkeerd om zwartgallig te zijn en rampen te voorspel len. Er zal ons wellicht nog veel narigheid te wachten staan. Maar er zijn mogelijk heden voor een nieuwe ontwikkeling. En in geen geval zal het zoo gaan als de goed- koope pessimisten met de alles-wegvagen- de uitspraken voorspellen. Herinner u hun uitingen uit vroegere jaren. Het is anders gegaan. Het gaat altijd anders. Wij hebben tijden gekend waarin door velen geroepen werd om „den sterken man". Die roep heeft gevolgen gehad, waarvan de wereld zich nog steeds poogt te herstellen. Zij vraagt niet meer om den man die slechts sterk, maar wel om den man die waarlijk groot is, die zijn mede- menschen oprecht durft te dienen en met hen samen te werken in het nastreven van een groot beleid, die niet de een of andere hersenschim van macht en natio nale zelfverheffing najaagt maar de men. schen wil helpen en de teekenen der tijden verstaat. Zij vraagt om mannen zooals Roosevelt er een was, voor wien de En- gelschen een gedenkteeken in hun eigen land willen oprichten, hetgeen wel gen zeer zeldzaam eerbewijs is aan het staats hoofd van een ander volk. Een Engelsch dagblad, zijn geestdrift voor dit voornemen der Tegeering uitend, heeft Franklin De lano Roosevelt genoemd „den wereld staatsman die het beste, dat in de demo cratie leeft, vertegenwoordigde". Den wereld-staatsmanZijn opvolgers worden verwacht. Het is hoog tijd dat zij lcomen. R. P. Wegens de ondragelijke hitte ls het monsterproces tegen oorlogsmisdadigers te Tokio voorloopig onderbroken. Drie millioen Japanners bevinden zich nog in voormalig bezette gebieden in het I Verre Dosten. Zij zullen voor November alle naar Japan worden overgebracht. Sjahrir's condities onaanvaardbaar In een exclusief interview met Un. Press verklaarde Sjahrir, dat dr. Van Mook het voorstel tot een wapenstilstand op Java verworpen heeft. Dit voorstel had, naar Sjahrir zeide, de niet-officieele goedkeu ring van luit.-generaal Mansergh, den ge allieerden commandant op Java en alle andere Britsche autoriteiten. Sjahrir ver. klaarde verder, dat hij thans een direct beroep wil doen op generaal Mansergh om liera te verzoeken de Nederlanders en In donesiërs officieel op te dragen den wapen stilstand te teekenen. Naar Sjahrir verder mededeelde, was het voorstel tot den wapenstilstand tien dagen geleden gedaan in een brief aan dr. Van Mook. In de eerste plaats was voor gesteld het vuren onmiddellijk te stalken en de huidige posities te handhaven, han gende de onderhandelingen. Ten tweede zouden de Nederlanders geen nieuwe troe pen naar Java sturen en de Indonesiërs geen nieuwe recruten oproepen gedurende de bedoelde periode. Een copie van den Veteraan van Arnhem naar Nederland. De mijnwerker A. Milbourne maakte deel uit van de Britsche luchtlandingstroepen die in den slag bij Arnhem zulk een heroïschen strijd leverden. Hij werd daar bij ernstig gewond en moest beide armen en een oog missen. Niettemin is hij thans weer ïn zijn oude vak aan het werk, na een herscholing te hebben doorge maakt waardoor hij in staat was met zijn beide kunstarmen een machine in de mijn te bedienen. Door de zorgen van de stichting „Vrienden van Engeland" zal Milbourne in staat word<v gesteld een bezoek aan Nederland te brengen, waartoe hij heden per K.L.M. op Schiphol zou arriveeren. (Foto ANP). brief was gezonden naar generaal Man sergh, die er zijn goedkeuring aan hechtte. Gisteren had Sjahrir een brief ontvangen van dr. Van Mook, waarin deze den wapen stilstand verwierp. Dr. Van Mook had in den brief ge zegd, dat hij instemde met het prin cipe, maar dat hij niet kon ingaan op de voorwaarde geen troepen meer naar Java te sturen, aangezien deze noodig waren voor de vervanging der Brifcsch- Indiërs. Van Mook 'had als eerste voorwaarde voor een wapenstilstand genoemd, dat de Indonesiërs de „voed- selblokkade" in de door de geallieerde bezette steden moesten opheffen. Dr. Van Mook had voorgesteld onmiddel lijk generaal Mansergh te raadplegen en daarom had Sjahrir, naar hij zeide, zich onmiddellijk tot den geallieerden commandant gewend met het verzoek maatregelen te nemen. Nader wordt gemeld dat Nederlandsche kringen deze voorstelling van zaken niet in overeenstemming met de werkelijkheid achten. Van Mook heeft geantwoord dat hij veel voor een wapenstilstand voelde, doch dat hy sommige voorwaarden weinig practisch achtte. Ook heeft hy voorgesteld den geallieerden bevelhebber de regeling der details toe te vertrouwen. Het woord is aan. Gustave le Bon: Ofschoon de groote revolu ties gemakkelijk te voor spellen zijn, kent men geen voorbeeld, waarin haar voornaamste gevolgen voor uit bevroed toerden. De slag van Bastogne Aarde van het slagveld naar Truman President Truman heeft een urn, gevuld met aarde van het slagveld van, Bastogne in België, waar in December 1944 de „slag van Bastogne" werd gestreden, ontvangen. De urn werd per vliegtuig van België naar Amerika overgebracht. Zij werd aan president Truman aangeboden in den tuin. van het Witte Huis door kolonel Raoul Defraiteur, den Belgischen minister van de Nationale Verdediging en senator Paul van Zeeland, voormalig Belgisch premier en thans president van de Belgo-Ameri- kaansche Vereeniging. Onder de andere gasten bij de aanbie dingsplechtigheid bevonden zich de Bel gische ambassadeur in Amerika, baron Silvercruys en generaal-majoor Maxwell D. Taylor, directeur van Westpoint en voormalig commandant van de 101ste di visie luchtlandingstroepen, die door de nazi's bij den slag in den „zak van Bas togne" was omsingeld Frankrijk handhaaft eisch tot decentralisatie De vier gaan voor Zondag naar huis Na een geheelcn dag te hebben geconfe reerd over het Duitsche vraagstuk gingen de vier ministers gisteravond uit het Pa lais Luxembourg weg zonder in een enkel detail tot een besluit le zijn gekomen, be halve ten aanzien van een voorstel voji Molotof, dat aangenomen werd: De Russi sche minister verzocht namelyk zyn col lega's een aparte conferentie te beleggen voor het Duitsche probleem na dc sluiting van de algemeene vergadering der U.N.O., die in September zal worden gehouden. Hiermede is de bespreking van alle Duit sche vraagstukken dus uitgesteld tot na September. Men verwacht dat dc vier mi nisters nog voor het a.s. weekeinde uit elkaar zullen gaan en Zaterdag of Zondag naar hunne hoofdsteden zullen vertrekken. Vandaag zullen er nog twee werlcbijeen- Meesterlijk antivoord Je Maintiendrai vermeldt onder dezen titel het volgende antwoord op een ambtelijke vraag, met de bijvoeging, dat het is voorgekomen in Amerika (maar het had ook hier kunnen zijn): „Mijne Heeren. Ik ontving uw schrij ven. waarin u vraagt of ons kind een jongen of een meisje is. Natuurlijk! Wat zou het anders zijn?" bedreigen Amerikaansche vlootbasis Toenemende activiteit der communistische troepen Chineesche communistische strijdkrach ten zyn gisteren geland op strategische punten in de baai van Jiaochow aan de kust van de provincie Sjantoeng voor een actie, die mogclyk een offensief kan wor den tegen Tsingtao, de basis van de Ame rikaansche zevende vloot, aldus melden berichten van Un. Press uit Tsingtao. Meer dan twintigduizend communisten deden in eenige honderden visschersbooten een aanval op het eiland Yintao in ge noemde baai en wel in de onmiddellijke nabijheid der Amerikaansche seheepska- nonnen. Zij voerden op verschillende pun ten van de kust van Sjantoeng landingen uit, o.a. bij het dorp Sjalingtsjoeng, op twaalf mijl ten Noorden van Tsingta. In de berichten wordt gezegd, dat de com munisten in de baai van Kiaochow binnen drongen, nadat zij de Takurivier waren afgevaren, vijftien mijl ten Noord-Oosten van Tsingtao. Inmiddels maakt de regeerings-nieuws- dienst melding van toenemende commu nistische militaire activiteit in de provin cies Honan en Hoepeh. Volgens een der berichten van dit bureau hebben achttien honderd man roode troepen gisteren de stad Chaopo omsingeld. Deze stad ligt on geveer vijftien mijl ten Oosten van Tsanghsien, gelegen aan de spoorlijn TientsinPulow, 75 mijl ten Zuiden van Tientsin. komsten zijn, gedurende welke het onder werp Oostenrijk ter sprake zal worden ge bracht. Byrnes heeft n.l. geweigerd de conferentie te verdagen voordat Oostenrijk zou zijn afgehandeld. Het voornaamste voorstel in deze kwestie zal inhouden, dat alle bezettingstroepen uit het land worden teruggetrokken en dit voorstel zal zoowel door Bevin als Byrnes worden onder steund. Er is nog een kans dat vandaag het voor stel van Bevin tot vorming van een eco nomische eenheid in het Duitsche bestuur zal worden aangenomen, ofschoon Molotof gisteren verklaarde dat dit voorstel im strijd was met de overeenkomst van Pots dam. Het Franschc standpunt. Het Fransche kabinet heeft gisteren een stemmig besloten om de reeds lang be staande politiek van oppositie tegen eiken vorm van centraal bestuur voor Duitsch- Iand alsmede het program voor afsc".en ding van Ruhrgebied, Saargebied en Rijn land te handhaven. De eenstemmigheid in het Fransche ka binet wil zeggen dat ook de Fransche com munisten zich achter de politieke inzich ten van Bidault stellen, in weerwil van het feit dat deze niet door Molotof worden onderschreven, daar hij zich tegen afschei ding van de Westelijke gebieden heeft uitgesproken. In het communiqué dat na afloop van de Fransche kabinetszitting werd uitge geven, werd medegedeeld dat het kabinet op voorstel van Bidault eenstemmig be sloten heeft om de conclusies waartoe de Fransche regeering vroeger gekomen is, te handhaven. Tweede Italiaanschc memorandum. Aan de conferentie van vier ministers te Parijs is een tweede Italiaansch me morandum ten aanzien van de schade vergoeding overhandigd. Dit nieuwe memorandum is een uitbreiding van het eerste. Er wordt in verklaard, dat Italië de schadevergoedingen niet zal kunnen opbrengen, terwijl nogmaals gewezen wordt op de schaden, welke Italië door zijn co-belligerentie heeft geleden. Voorts wordt er de nadruk op gelegd, dat de oorlogsinspanning van Italië de gemeene zaak der geallieerden heeft betroffen en niet alleen die van de Britten en Ameri kanen. Ook wordt in het memorandum balans opgemaakt van de Italiaansche offers ten gunste van Ethiopië en Alba nië, in antwoord op de sehadevergoedings- eischen van deze landen. Britsche Nationalisatie der steenkool-industrie Het wetsontwerp voor de nationalisatie der Britsche steenkoolindustrie is defini tief door het Britsche parlement aangeno men. Het behoeft nog slechts de Konink lijke goedkeuring. Het Lagerhuis heeft gistermiddag amendementen, aangebracht door het Hoogerhuis, aanvaard.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1