De herbenoeming van Mr. M. M. Kwint De bunkers van Schoonenberg Veluwezoom weer Vacantieoord Men schrijft ons: De Staatscourant bracht het bericht van de tweede herbenoeming van mr. M. M. Kwint tot bui-gemeester van Velsen. Van de tweede ambtsperiode is burgemeester Kwint 37 maanden buiten functie geweest en heeft hij het leven geleid van een on derduiker, die; zijn tijd en krachten gaf aan het illegafê verzet in plaats van aan de gemeentebelangen van Velsen, waaruit hij wegens zijn houding tegenover de be zetters de vlucht moest nemen. Den 27en Maart 1942 werd door den rijks commissaris in een schrijven aan den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken het onmiddellijk ontslag van den burgemeester gevorderd op de volgende gronden De burgemeester heeft aan de Winter hulp „Nederland'' niet in voldoende mate meegewerkt, heeft zelfs de uitvoering er van trachten te verhinderen of door het inschakelen van reeds bestaande weldadig- beidsvereenigingen gepoogd, haar invloed te verminderen. De burgemeester heeft verder aan de circulaire van den secreta ris-generaal van het ministerie voor So ciale Zaken, volgens welke de jonge krachtige en geschoolde arbeiders van de „luchtbescherming" door oudere en on geschoolde arbeiders en vaders van gezin nen vervangen moesten worden, geen ge volg gegeven. In verband hiermede wordt den burge meester ook ten laste gelegd, gezegd te hebben „dat hjj z'n luchtbescherming morst opheffen, om onzen vijand te ver sterken. Al deze mannen, die ik dan om het zoo uit te drukken vrij maak, kunnen dan naar Rusland of Duitschland om voor de Duitschcrs te werken. Maar ik wil nog wel eens zien of dat doorgaat." De burgemeester heeft in zijn verhoor verklaard, dat hij nog altijd gehecht was aan het Koninklijk huis. Dezelfde verkla ring heeft hij aan den „Beauftragte", last hebber van den rijkscommissaris voor de. Provincie Noordholland, afgelegd, waar hij' aan toevoegde, dat hij zich vooral een aanhanger van de Koningin voelde en van dit standpunt uit ook nog altijd van de vroegere, naar Engeland gevluchte regee- rig, die nu aan de zijde van het bolsje wisme streed. Den 30en Maart 1942 heeft de burge meester hierop het volgende geantwoord: Wat betreft de ten aanzien van Winter hulp gemaakte opmerking moge ik u mijn bevreemding kenbaar maken, dat de bezet tende macht u bezwaren in verband met Winterhulp Nederland, mij betreffende mededeelt. Er is mij in het volkenrechte lijk complex van regelen, welke de ver houding tusschen de bezettende macht en de Nederlandsche autoriteiten regelt, geen enkele bepaling bekend, op grond waarvan eenige medewerking van mij aan het In stituut Winterhulp Nederland kan worden verlangd. Voorts is tot in het oneindige verzekerd, dat Winterhulp Nederland een zuirver Nederlandsche aangelegenheid is, die naar mijn oordeel nimmer kan worden tot een geschilpunt tusschen de Nederlandsche- en bezettingsautoriteiten. Wat betreft mijn standpunt ten opzichte van het Koninklijk Huis, heb ik de eer u mede te deelen, dat in een onderhoud op Vrijdag 20 Februari j.l. met den Beauf tragte van den rijkscommissaris te Haar lem, ik desgevraagd dezen functio naris heb medegedeeld, dat ik als wettige Souvereine in het Koninkrijk der Neder landen beschouw Hare Majesteit Koningin "Wilhelmina en dat ik Haar en Haar Huis SANTPOORT Het feest «Ier Harddraverij- Vereeniging Het feest, dat einde dezer maand dooi de Earddraverij-vereeniging „Sant- poori en Omstreken" wordt georgani seerd, belooft heel wat te zullen wor den en ,n die dagen zal Santpoort on getwijfeld vele bezoekers uit de om geving trekken. Op hef terrein aan de Hoofdstraat komt een groot Lunapark niet vele attracties, als zweefmolen, draaimolen, pyramidesport, spiegel- dwaaltuin, motor-„steïlwand", lucht- schommel en nog tal van andere ver inaken. Het Lunapark blijft vier dagen, namelijk van 29 Juli tot en met 1 Aug! De clou der feesten is natuurlijk de groote harddraverij, waar een bedrag van 1500 „verdraafd" zal worden. Er worden de beste kortebaandravers ver wacht, zoodat liefhebbers van paarden sport deze draverij zeker niet zullen verzuimen te bezoeken. Trompen contra Nijssens De Trompen hadden uit hun succes vol optreden tegen „De Santhaes" den moed geput het familie-elftal der Nijs sens uit te dagen. Dagen te voren was deze strijd het gesprek van den dag en vooral was men nieuwsgierig, of de beide „stamvaders" der ploegen het familie-doel zouden verdedigen, doch dit bleek niet het geval. Voor den wedstrijd bestond groote belangstelling. En hij bleek dit waard te zijn, want er werd vaak aardig spel te zien gegeven. Aanvankelijk stonden de Nijssens-papieren het hoogst geno teerd, doch toen men eenmaal zag, hoe de stoere Kees Tromp het achter- en middenveld beheersehte, daalden die noteeringen. Het slot was, dat de wed strijd in een gelijk spel eindigde C2—2). onverbrekelijk trouw ben en trouw zal blijven, mij ten volle bewust van alle ge- olgen welke de vijand, die ons land bezet houdt, daaraan voor mij zal verbinden, volhard ik bij dit standpunt, daar het mijn hoogste eer zal zijn te blijven een van Harer Majesteits meest toegewijde en meest getrouwe dienaren. Den len April 1942 werd aan den burge meester telegrafisch ongevraagd verlof verleend in afwachting van onmiddellijk ingaand ontslag, hetwelk daarop volgde. De maanden na 1 Mei 1941 tot het door de bezetters gegeven ontslag en het jaar na de capitulatie hebben het bewijs ge leverd, dat inderdaad in de raadsvergade ring van 22 April 1941 niet alleen de bur gemeester, maar ook de gemeente Velsen terecht is gelukgewenscht met de eerste herbenoeming en zij, die van nabij hebben kunnen waarnemen op welke wijze door burgemeester Kwint, ook tijdens de bezet ting, het verzet is gevoerd en hoe hij na de capitulatie zijn kracht en gaven heeft besteed aan den wederopbouw der ge meente, al is dan ook veel arbeid geweest van voorbereidenden aard, waarvan eerst im de komende jaren de vruchten zullen worden geoogst, zullen de eersten zijn om opnieuw niet alleen mr. Kwint maar ook de gemeente geluk te wenschen, dat in de moeilijke jaren die nog voor den boeg staan, hier niet een andere burgemeester, een vreemdeling in dit Jeruzalem, aan het hoofd der gemeente zal staan, maar dat de leiding blijft in de bekwame, toegewijde en vertrouwde handen van hem die de ge meente zoo door en door heeft leer en ken nen en er zich zoo gaarne aan geeft. De autobussen op Zondag Naar wij vernemen zal het rijden der autobussen op Zondag niet morgen begin nen maar Zondag 21 Juli a.s. Zondagsdienst apotheken De Zondagsdienst der apotheken, in gaande hedenavond 6 uur wordt waarge nomen door de Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg. Distributie van rijwielbanden Gedurende de maand Juli zullen slechts een beperkt aantal bonnen voor rijwiel banden worden uitgereikt aan personen, behoorende tot de eerste vier voorrangs- groepen. De groep zelfstandigen e.d. komen derhalve niet in aanmerking. Voor transportbanden zijn deze maand geen bonnen beschikbaar. Groote haringvangsten Alhier zijn binnen van de haringvis- seherij de KW 22 met 467 kantjes, de KW 44 met 663 kantjes, de KW 37 met 423 kanties. de KW 140 met 669 kantjes en de IJM 283 met 476 kantjes. PREDIKBEURTEN ZONDAG 14 JULI 1JMI IDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30: Ds. Peters, van Beverwijk. 5.30: Dr. H. v. (1. Loos. Haarlem. Goede Herderkerk 10.30: Dr. Job. Bronsgeest, van Velsen. Ge- ref. Kerk Kanaalstraat 9: Ds. E. G. van Tey- llngen. 3.30: Ds. S. E. Wesbonk. Goede Her derkerk 9ds. Wesbonk 3Ds. van Teylingen Adm. gebouw Crematorium 10.30: Ds. Wes bonk Oud-Kikth. Kerk 10: H. Dienst. Le ger des Hells 10.30: Helligingsdienst. 8 Verlossingssamenkomst. Ver. v. Vrijz. Her vormden (Nijverheidsschool) 10.30: Ds. H W. Bloemhoff. van Heiloo. Vrije Evange lisatie. Willemsbeekweg 3: P. H v. d Horst, van Leiden. VELSEN. Ned. Herv. Kerk, 10: Ds. J. H. Bodaan. vlootpredikant SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. G. W. van Deth, Met medew van het kerk koor. Herv. Kapel 7: Dr. H. v. d. Loos. Gert-f. Kerk. 9.45 en 5: Ds. A. Verschoor. BEVERWIJK Ned. Herv. Kerk. HulDpred. P. de Roos. Voorber. H. Av. Evung. "Lutli. Gemeente 10: Ds. J. Ph. Haurnersen. Vrachtwagens zijn geen autobussen Het ministerie van Verkeer waarschuwt: Het is gebleken dat in steeds toenemende mate gebruik wordt gemaakt van vracht wagens voor het vervoer van personen, zonder dat hiervoor toestemming is ver leend door den rijksinspecteur van het verkeer. Het publiek kan niet genoeg tegen het gebruikmaken van een dergelijk vervoer worden gewaarschuwd Niet al leen stelt het zich bloot aan onaangename consequenties, voortvloeiende uit de tegen de vervoerders of eigenaars van vracht wagens genomen maatregelen, maar te vens loopt het hierbij groote risico's wat gevaren betreft. De Rijksinspecteur van het verkeer verleent alleen toestemming voor het vervoer van personen met vrachtwagens, die speciaal voor dit ver voer gekeurd zijn, waarbij o.a. eischen ten aanzien van veiligheidsregelen gesteld worden. Tegelijkertijd is de vervoerder verplicht, de te vervoeren personen tegen ongevallen te verzekeren. Op dit onge oorloofde vervoer zal in de naaste toe komst een scherpe controle worden uitge oefend. Tegen de vervoerders of eige naars, die zonder dat de Rijksinspecteur van het verkeer hiervoor toestemming heeft verleend, hun vrachtwagens voor het vervoer van personen gebruiken, zul len strenge maatregelen worden genomen. Gedeputeerden van Noord-Holland Ti.K. LEDEN BEDANKEN OPNIEUW. In ons vorig nummer hebben wij reeds medegedeeld, dat in de Vrijdag gehouden zitting der Prov. Staten van Noord-Hol land dezelfde leden zijn gekozen voor het college van Ged. Staten als in de zitting van 3 Juli. Toen had alleen de communist, de heer M. Harmsen zijn benoeming aan genomen, terwijl de 2 KVP-ers de heeren mr. dr. P. J. Witteman en L. J. P. N. A. Bouwman en de 3 leden van de Partij van den Arbeid mej. mr. A. E. Ribbius Pele- tier en de heeren A. B. J. Prakken en B. de Vries voor hun benoeming bedankten. Na de nieuwe verkiezing van Vrijdag heb ben de gekozenen van ,de fractie van de Partij van den Arbeid hun benoeming aangenomen. De twee KVP-ers hielden het in beraad. Wij vernemen, dat beide heeren ook nu bedanken zullen, omdat de Katholieke fractie op het standpunt blijft staan, dat zij alleen zitting wil hebben in het college van Ged. Staten van Noord-Holland als daarin ook een vertegenwoordiger van de Protestantsche groepen in de Prov. Staten is opgenomen. Er zal weer een nieuwe vergadering van de. Prov. Staten gehouden moeten worden om in de twee vacatures alsnog te voorzien. Haarlems feest Straatverslerinpeïi en ec* etalagewedstrijd. In de week van 4 tot 11 Augustus, al« Haarlem het feest van 2ijn 700-jarig be staan viert, zullen verschillende straten versierd worden. Straatverc-enigingen zijn aan het werk om er iets bijzonders van te maken. De Commissie voor de versieringen, die circulaires heeft rondgezonden, geeft gaarne advies en verleent medewerking. Er zal ook een étalage-wedstrijd zijn, waarover de daarvoor gevormde commis sie eveneens circulaires heeft verzonden. Men talme niet te lang met het zic-h op geven voor deelneming. De iermijn van sluiting is 20 Juli. Men zende het inge vulde formulier of men zende een brief kaart aan het secretariaat Zijiweg 63. Men betaalt per étalage 2.50 voor deel neming. „Het beste moet er van gemaakt worden, want het is voor onze stad. Het is voor Haarlem!" zoo schrijft het comité. Is de haring le zout? Er wordt gelkaagd, dat de haring te sterk gezouten wordt aangevoerd en daar door voor het publiek minder aantrekke lijk is. Bij de vrije prijsvorming en hooge primeurs-prijzen was er den reeders veel aan gelegen om de gevangen haring zoo snel mogelijk aangevoerd te krijgen. De visschende loggers gaven hun vangsten, dan ook op zee over aan z.g. „jagers", die de haring naar ons land brachten. Deze haring behoefde niet sterk gezouten te zijn. Nu maximumprijzen voor haring gelden schuilt er in het „jagen" geen voordeel meer en keert een logger niet eerder naar huis terug, voordat hij „vol" is of andere oorzaken hem dwingen te rug te keeren. Daar tusschen de tijd stippen van vangen en aanvoeren thans een grootere tijdsruimte ligt dan voor het instellen van den maximumprijs, wordt de haring, teneinde bederf te voorkomen, sterker gezouten. In de periode van het „jagen" kon volstaan worden met een nacht weeken, thans zal de kleinhandel om aan dit bezwaar tegemoet, te komen de haring wat langer moeten weeken. AGENDA ZATERDAG 13 JULI Heemsteedseh Sportpark: Circus Mikkenie Strassburger. 34 en 20 uur. Zandvoort: Ope ning Lunapark, 14 en 20 uur. Rembrandt: Barnabé; Palace: Spook te koop: Luxor: Doodloopende straat: alle drie 14, 16.15. 10 en 21.15 uur. Frans Hals: Alibi, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Litt. Club: Jeanne d'Arc. ZONDAG 14 JULI Circus en Bioscopen: als Zaterdag. Een blijvend Oorlogsmonument? De gemeente Velsen is door den aan koop van Schoonenberg eigenares ge worden van een groote collectie bun kers, vooropgesteld althans, dat deze bij den koop waren inbegrepen. Het zijn bunkers van allerlei vorm, groote. klei ne, hooge en lage, maar alle zijn ze. zoo ais een bunker behoort te zijn: onver woestbaar. Men zal ongetwijfeld in den geheelen Westwall tevergeefs naar een plaats zoeken, waar op zulk een klein bestek zooveel bunkers gebouwd werden als in Schoonenberg en ze zijn zoo goed ge camoufleerd. dat ze van den Driehuizer- kerkweg af haasi niet te zien zijn. Als paddestoelen verrijzen ze uit den grond. Er staan er minstens acht en dit achttal neemt zeker niet eens een hectare van den Zuidelijken bcschrand in beslag. De bunkers staan in het voor wandelaars opengestelde gedeelte van het landgoed. Doodverklaardmaar weer springlevend Arnhem met zijn beide randgemeenten Rheden en Renkum is door sommigen in den lande touristisch tijdelijk doodver klaard. Velen, die vroeger tot de trouwe gasten behoorden van deze streek, stellen zich al bij voorbaat op het standpunt, dat zij hier voorloopig maar niet meer moe ten komen. Dit is een slechte belooning voor de activiteit van hotelhouders, die hun geschonden huizen zoo spoedig wis ten te restaureeren en gestolen of ver nielde inboedels ten koste van groote of fers konden vervangen. Bovenal echter is het te betreuren voor de vacantiegangers zelf, die een der fraaiste recreatieoorden van ons land missen. Het natuurschoon is. enkele plaatselijke vernielingen daargelaten, onaangetast ge bleven. Ten aanzien van Oosterbeek kan men zelfs zeggen, dat de granaten in het dichte houthestand enkele doorkijkjes hebben geslagen, die verrassend-nieuwe panorama's over rivier en Betuwe ont hullen. De accommodatie van hotels er pensions is weliswaar sterk teruggeloo- pen, maar volstrekt niet hopeloost Het meerendeel der restaurants bleef intact. Arnhem heeft in dit opzicht, het oude peil zelfs weder bereikt. Slechts in Velp en RozendanI is logeeren voor den vreem deling dit jaar nog zoo goed als uitge sloten. De gerenommeerde hotels van deze dorpen zijn verloren gegaan of wer den tijdelijk aan hun normale bestemming onttrokken. Arnhem leed gevoelige verliezen in zijn accomodatie, doordat eenige belangrijke hotels aan het Stationsplein en bij den Rijn vernietigd werden. Daartegenover staat, dat men het aantal beschikbare bedden weer heeft kunnen opvoeren door het stichten van nieuwe ondernemingen en door inschakeling van particulieren, die den vreemdeling een behoorlijke ka mer kunnen aanbieden. De geheele orga nisatie berust bij de plaatselijke V.V.V. in veilige handen. In totaal zijn er thans tenminste 584 bedden beschikbaar; 384 in hotels en ruim 200 bij particulieren. Het aantal breidt zich meer en meer uit. Tengevolge van het hierboven gesigna leerde misverstand is er nog logies dispo nibel, althans te Arnhem. In de gemeente Rheden zijn de hotels en pensions van Worth-Rheden, De Steeg, Dieren en ten deele ook van Ellecom, ook dit jaar zeer gezocht. Te Laag-Soeren hoopt men spoe dig weer vacantiegangeis te kunnen op nemen. In de gemeente Renkum ging lo gies voor 800 personen verloren. Dank zij de in snel tempo uitgevoerde herstellingen kan men ook hier een aanzienlijk aantal logés behoorlijk ontvangen. maai- voor de bunkers prijkt het bordje ..Verboden toegang" of wel de toegang is door rollen prikkeldraad versoerd. Hoe het binnen de muren van beton er uitziet weten we dus niet. maar er zijn er ongetwijfeld bij, waarin heel wat ruimte moet zijn. In de grootste moet haast wel een zaaltje van behoorlijke afmetingen aanwezig zijn. Wat gaat de gemeente met deze bun kers doen? Afbreken? Dit is haast een onbegonnen werk en zal zeker tienduizenden guldens kosten. We hebben kunnen zien welk een werk het is. het afbreken van een bunker, op getrokken van gewapend beton. Het op ruimen van bunkers van slechts eenige kubieke meters met behulp van de be kende electrische trilhamers vergt eeni ge weken zwaren arbeid. En hier in. Schoonenberg zijn zoovele kubieke me ters. dat wanneer men er een legertje bunkerbrekers op los liet. om het werk der bunkerbouwers op te ruimen,dit opruimen misschien wel jaren zou du ren. Tenzij men dynamiet of een andere springstof ging gebruiken, maai- we veronderstellen, dat burgemeester Kwint en de andere omwonenden daar weinig voor zullen voelen. Staan laten! Waarom moeten ze eigenlijk verdwij nen? Iedereen zal het mét ons eens zijn, dat ze niemand in den weg staan. Wan neer men ze zou opruimen, zon het eenige resultaat daarvan zijn. dat het hoekje waar ze staan, bij het wandel park gevoegd zal worden, maar daar is niet de minste behoefte aan. Er is daar in de onmiddellijke nabijheid van Vel- serbeek wandelruimte genoeg. Staan laten dus en van Schoo nenberg een soort oorlogsmonument maken, lijkt ons de beste oplos sing. Tot in lengte van jaren zouden we voor onze kindskinderen en hun nageslacht in deze overblijfselen van den oorlog 19401945 de herin nering kunnen bewaren aan de dwaasheden van him voorgeslacht. Wanneer de bunkers ,safe" zijn ge maakt zou men ze kunnen openstél len, er zou een oorlogsmuseum in gericht kunnen worden en nog vele eeuwen na ons zouden de bezoe kers uit een laat ons hopen beteren tijd, rondgeleid kunnen worden door deze holen uit het grijze ver leden. Het is een idée. Er zal mettertijd toch iets moeten gebeuren en aforeken, heusch het is een onbegonnen werk. j

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2