Wanneer komt het plan van den wederopbouw? Visscherij-Snufjes „Politieke en sociale wetenschappen" Waterdag lit Juli 1946 Bevolking wacht vol spanning op de publicatie IJmuiden krijgt dus een industrie flat. In het bericht, dat ons dien aangaande werd verstrekt, wordt gesproken over ruimten, die te huur komen van 1001000 M2, over kantoorruimten die beschikbaar komen van 50250 M2, over show rooms en zaken voor detailverkoop, of met andere woorden: winkels. De industrie-flat is, nog vrij onbe kend in ons land, maar algemeen be kend in Engeland, zooals bleek uit een destijds ten gemeentehuize gehouden causerie door de heeren Ir. A. G. van der Veen, chef van den Economisch Technologischen Dienst van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in de provincie Zuid-Holland en H. A. Maas kant, een der samenstellers van het plan voor den wederopbouw onzer ge meente. Uit het berichtje in ons blad van gis teren omtrent den voorgenomen bouw van deze industrie-flat blijkt niet all- leen, dat het een groot gebouw belooft te zullen worden, maar ook dat er in oud-IJmuiden een loswal voor zee schepen en een aanlegsteiger voor bin nenschepen wordt geprojecteerd. Er is in een persconferentie door Mr. H. W. Hellema, den voorzitter van de Stichting Wederopbouw naar voren gebracht dat ingezetenen, die zich ge roepen gevoelden, ideeën ten aanzien van de plannen naar voren te brengen, deze ter kennis dienden te stellen van de Stichting. Achteraf beschouwd was dit mosterd na den maaltijd, want de plannen zijn gereed. We zullen deze dus moeten afwachten; eerst dan is het tijd voor critiek, want plannen zijn altijd voor wijziging vatbaar. Alhoewel wij vertrouwen, aat er weinig reden voor critiek zal zijn. S. B. Marktbericht van Vrijdag De trawlers besomden f 17.438. Verdere besommingen: Loggers: IJM 204 f 230G, KW 89 f1701. Kotter MD 452 f 3305. Kustvisschers: XJM 343 f85, IJM 275 f7. IJM 207 227, IJM 262 f 891, IJM 241 f 373, IJM 211 KW 10 2058,UK 172 f 334 UK 119 f345, UK 43 f 100, UK 234 f 922, UK 59 f 21, UK 243 f880, IJM 91 f 562, IJM 61 f 110, IJM 64 f 568. UK 87 f761, UK 7 f63, UK 142 f 643, UK 16 UK 143 f 109, TX 19 f 779, TX 39 f 1478, TX '32 f 796 BR 41 f 459, MA 4 f93, YE 117 f45, WK 116 £61 Prijzen in de vrije marlet: wijting g. f 12 f9; wijting d. f4,90—f 1,60 per K.G.; kabel jauw £54—f46 per 125 K.G.; kabeljauw I f 18f 15; kabeljauw II f 10— f8; kabeljauw f 7,50f 4.70; poontjes f 5,10—f 1.50; Gemeentelijke Visscherijschool In de afgeloopen maand slaagden de vol gende leerlingen: als scheepswerktuigkun- dige ter Koopvaardij V.D. (groote Han delsvaart) B. Laman, J. Pel en B. Been tjes; als motordrijver kleine Handelsvaart: P. F. Lievers, M, J. de Boer, S. Schenk, H. O. Dedecker, J. A. Gerritse, G. J. Jan sen en M. van der Harst; als landmachi- nist (A): J. L. van Wolveren; als stuur man aan boord van stoomzeevisschers- vaartuigen en als stuurman voor de kust- sleepvaart: B. Iskus: als radio-telefonist: W. M. van Weert. W Ir.ëke. G. Post, C. Vessies, H. Th. Reitsma. W A. van Baten burg, Th. M. Bottelier. A. H. van der Colk, M. van Dongen en H. Kerkhoff; en voor het diploma schiemannen: C. v. Osna- brugge, W. M. van Weert, W. M. van Pa radijs, C. van der Zwan, W. Ineke. J. J. Kroonenburg, M. Bottelier, R. Bakker, C. A. Rolff en C. Drijver. „Suomi" in wedstrijden .is. meer: het. is ons bekend, dat schol f 13-f 9; md. schol fiW-J7; jetschol 1 Juli j.i. het plan voor den weder opbouw besproken en behandeld is in een bijeenkomst van de Stichting We deropbouw. In deze bijeenkomst heb ben de heeren Van' Teyen en Dudok een zeer interessante uiteenzetting van de plannen gegeven ten aanhoore van een 40.-tal leden van de Stichting. Daarom mag het bevreemding wekken, dat nu toch het wederopbouwplan in kruiken en kannen is, daarvan nog niets is ge publiceerd, zoodat de bevolking van al les wat er gebeurt, nog steeds onkundig wordt gelaten. Wel vertelt men elkaar dat er heel wat van het plan verwacht kan worden, dat er een kerk op het Kennemerplein komt, dat het gemeente huis ergens aan de Kalverstraat zal worden gebouwd, dat er aan het Ka naal een heuvel komt.en wel hebben we nadere bijzonderheden kunnen ver tellen over den aanleg van een sport centrum op Schoonenoerg, maar veel meer weten we niet en van het bouw plan officieel nog heelemaal niets. Het heeft ons, toen we van de bijeenkomst van de Stichting Wederopbouw, die Werd bijgewoond door het voltallige dagelijksch bestuur onzer gemeente, vernamen, ten zeerste verwonderd, dat voor deze bijeenkomst de pers niet was uitgenoodigd. Wij herhalen: het plan is gereed en niemand, behalve dan de leden van de Stichting Wederoobouw, weet er iets van. Haringgroothamlel centraliseert Nu de maximum-prijsregeling voor haring een verdeeling onder de belang hebbende handelaren noodig maakt, zijn de reeders en groothandelaren, zoo deelt men ons van overheidsziide mede. er toe over moeten gaan den afzet van ha ring centraal te regelen. De laak van den groothandel hebben zij gelegd in handen van vendee li rtgscomm iss ies in de aanvoerplaatsen. Deze commissies zorgen voor een centrale aflevering aan daarvoor in aanmerking komende plaat sen. waartoe zij nauw contact met elkaar onderhouden. Hoewel de handelaren het individueel contact met hun afne mers prijsgeven, hebben zij gemeend het belang van de voedselvoorziening van ons volk boven hun eigen belang te moeten stellen. Voorloopig zal geen haring in koel huizen worden opgeslagen, terwijl de kleinhandel de ontvangen haring on verwijld aan de consumenten zal moe ten verkoopen. De aflevering geschiedt onder toezicht van den dienst der Ne- derlaradsdhe haringcontrole. Recht- streeksche aflevering van haring door reeders aan handelaren en van hande laren aan kleinhandelaren of particu lieren is niet geoorloofd. Ten aanzien van den aanvoer, die ten gevolge van de slechte vangsten in de afgeloopen weken ver beneden die verwachting bleef, is men optimistisch gestemd. Ver wacht wordt, dat, nu reeds verbetering is ingetreden, het kostelijk volksvoedsel weldra in ruime mate aangevoerd zal Worden. Staatsvisschershavenbedrijf Bij KoniokL besluit is aan mr. C. J. M. Schaepman, administrateur bii het departement van Buitenlandsche Zaken, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van advies voor het Staats- visschershavenbedrijt te IJmuiden, met dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en zijn be noemd tot lid dier commissie ir. T. H. van Wisselingh, hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat, te Haar lem. en mr. K. A. Soudijn. directeur van den Rijkswaterstaat te 's-Graven- hage. f 11—f5,10; kl. schol II f 10,60—f4.20; kl. schol 3 f7,50—f2.10; kl. schol 4 f2.10—f 1.10: hors makreel f4; schar I f9,50f5.50. schar II f4,70—f3,20; rog £4,80; vleet fS—f4,60; tong schar £21; tarbot II f 29—f 24; tarbot III f26 f 16: larbot IV f 17—f14; gr. griet f lö; kl. griet f 11; gr. schelvisch f22f 16; md. schel- visch £24f 16; kl. schelvisch f 19f 16; braad- schelvisch f 17f 15: mid. schelvisch f 14. per 50 K.G.: tarbot f 1.08—f 0.82: gr. tong fi.22— f 1,10; md. tong f 1,20—f 0.96 kl.m.d. tong f 1,20; kl. tong I f 0,78—f 0,54 per K.G. laarvergadering Stormvogels Stormvogels houdt Vrijdag a.s. in café Royal haar jaarvergadering. Allen WeerbaarKennemers De Kennemer hebben den vorigen Zon dag in Bussum op het BFC-terrein een paar kostbare veeren achtergelaten, zoo dat het nu voor hen nog oppassen wordt. De mogelijkheid bestaat echter, dat de ploeg der roodzwarten, welke het aan vankelijk zóó voor den wind ging, dat aan geen degradatie meer werd gedacht, door deze nederlaag weer tot de orde geroe pen is en morgen tegen Allen Weerbaar op volle toeren draait. Dat zal noodig zijn ook, want op eigen terrein bleven de Wij kers hun tegenstanders maar juist de baas. Aangepakt, Kennemers. De athlefciekvereeniging Suomi, die dit seizoen opnieuw heeft bewezen tot een van de belangrijke te behooren, door de veelal goede prestaties in de verschillende wedstrijden van de laatste maanden, voert de individueeie resultaten op. Bijkans el ke wedstrijd wordt door een aantal leden bezocht. A A.s. Zondag organiseert de athletiek- I vereeniging Doves te Heilo wedstrijden, die van alle zijden groote belangstelling trekken Suomi neemt hieraan deel met een dames- en heerengroep. Van de dames komen uit op de 100 M.: C. Wey, L. Hoff manns, Tr. Frenay, A. N. Palmen, J. Vis ser en T. de la Bie. Mej. J. VUssev zal .te vens deelnemen aan discuswerpen, meisjes N. v. Aalst. A. P. v. d. Werf en C. Zwart zullen starten op de 80 M. Voorts start Wim Vrenegoo'r op 800 M. junioren en neemt deel aan kogelstooten junioren. Vier heeren gaan naar Heilo en wel S. de Boer op 800 M. en 3ÖOO M A. F. Los, hoogspringen: Jan Adelaar, kogelstooten en hoogspringen en H. Huisman, discus werpen. Niet minder belangrijke wedstrijden zijn die te Amsterdam, georganiseerd door de Nederlandsche clubkampioen A.A.C. De deelnemers zijn hier: 400 M.: R. Hoff manns. J. v. d Wel en A. Schenk: 800 M.: J. A. A. de Roode en U. van Wijngaarden 100 M.: J. v. d. Heide: Hoogspringen: T. v d. Werff; terwijl de 1 ange-afstandlooper Joop Weenink op een voor hem geheel nieuw nummer, de 2 En- gelsche mijlen, zal starten. Ook de 4 X 100 M. estafette staat op het programma. Met belangstelling zien wij naar de re sultaten uit. XDIII. Scheepvaart 12 Juli. Aangekomen: Inger Lise van Tri nidad, James M. C. Cosh van New-York, Amstelstroom van Leith. 12 Juli. Vertrokken; Neyroca naar Man. Chester. Veni naar Rottei'dam. Een sterke Grutto In opdracht van den Rijkswaterstaat is een serie drijvende bokken in aanbouw. De eerste daarvan, de Grutto, heeft bij de werf van J. en K. Smit proefgeheschen. Deze bok heeft een hefvermogen van 100 ton met een spreiding van 10 M. Door dit groote spreidingsvermogen is deze sterke Grutto zeer nuttig bij het lichten van schepen en andere bergingswerkzaam heden. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer M. van Ike- ien slaagde in Amsterdam voor het exa men voor doctorandus in de Economie. Distributie van klompen Aanvragen voor klompen kunnen wor den ingediend tot 14 Juli door heri, die na 28 Februari 1946 geen bon voor klompen hebben ontvangen. Dit geldt alleen voor arbeiders, genoemd in de reeds eerder be kend gemaakte beroepslijst. Voor bedrijven met tien of oneer arbei ders kan een collectieve aanvraag door den werkgever worden ingezonden. Opbrengst collecte Anjerdag De collecte „Anjerdag 1946" mag als uitstekend geslaagd worden beschouwd, want ondanks den korten tijd van voor bereiding werd een bedrag van 1526.70 opgehaald. Het geheele bedrag werd afge dragen aan het Prins Bernhard Fonds. Agenda voor Velsen ZATERDAG 13 JULI. Bioscoop De ont: „Het Eiland des Doods" le deel, 8 uur. Thalia Theater: „Kampioen op Sokken" met George Formby, 7 en 9 uur. ZONDAG 14 JULI. Bioscoop De Pont: Film als Zaterdag, 2.30. 5 en 8 uur. Thalia Theater: Film als Zaterdag, 2.30, 4.30, 7 en 9 uur. Voordracht vanB. en W. Nieuwe faculteit aan Universiteit van Amsterdam De senaatscommissie van de Amster- damsche universiteit heeft zich na rül> be raad uitgesproken voor de stichting van een zelfstandige faculteit der „Politieke en sociale wetenschappen". De betreffende voordracht van B. en W. van de hoofdstad is thans verschenen. Ons Hooger Onderwijs was tot dusver weinig geschikt om een wetenschappe lijke opleiding te verschaffen aan degenen, die leiding moeten geven aan het open bare leven. Politici, diplomaten, journa listen, hooge bestuursambtenaren, e.d.. die wetenschappelijke vorming noodig hebben om hun belangrijke taak in staat en maatschappij met vrucht te kunnen vervullen, vonden aan de universiteit slechts de juridische of economische op leiding als eenigszins bruikbaar geheel. Zij moesten ervaren, dat deze opleiding hun niet bracht, hetgeen zij behoefden. De meesten hunner moesten in de praktijk gevormd worden. De vraag, of deze basis een goede genoemd moet worden, meenen wij zonder aarzelen ontkennend te mo- De nieuwe faculteit zal verschillende studierichtingen omvatten. Gedacht is daarom aan de vorming van drie secties, n.w.: 1. Een sectie voor algemeene politieke en sociale wetenschappen, vooral met het oog op de opleiding van diplomatieke en consulaire ambtenaren en van andere hooge ambtenaren in het. bestuur van stad en land, benevens van journalisten, die een wetenschappelijke vorming behoeven; 2. Een sectie voor sociologische en so ciale wetenschappen, onder meer ten dienste van personen, wier werkzaamheid grondige kennis van sociale problemen in het economische leven vereischt; 3. Een sectie voor sociale psychologie en sociale paedagogiek ten behoeve van de vorming van leidinggevende personen, die functies bekleeden. waarvoor een uit gebreide kennis van psychologie en pae dagogiek. voor zoover van belang voor de bestudeering van sociale problemen, ge vorderd wordt (zorg voor het normale en abnormale kind, sociale problemen in groote bedrijven en instellingen e.d.). De studietijd is voor alle secties gelijk, twee jaar voor het candidaats-, drie jaar voor het doctoraal examen. Het begint nu al aardig wat te lijken, daar langs den Noordelijken kant van de Visschershaven; het wordt weer wat, ten minste-wanneer men over het hooi'd ziet, dat hallen A en B verdwe nen zijn. Hal E kan feitelijk eiken dag in gebruik worden genomen en dat is een groote stap op den weg naar den Wederopbouw van het zoo toegetakelde Staatsvisjchershavenbedrijf. En hallen C en D hebben elkaar de hand gereikt, want aan den achterkant is de verbin ding tot stand gekomen in den vorm van de betonnen hoofdbalk, die door loopt achter het vernielde zestal pak huizen. En ook de wederopbouw van deze pakhuizen vordert al aardig en het herstellen van het vernielde ge deelte van hal D ter hoogte van deze pakhuizen maakt eveneens flinke vor deringen. Zoo komt het geheele bedrijf langzamerhand weer onder dak, al zal de opbouw nog wel een langen tijd duren. Dan is er het Havenstation met zijn perrons. Hier was de verwoesting van dien aard, dat er weinig heel was ge bleven. De trap van de luchtbrug naar het laadperron achter hal C is wegge- metseld en aan het herstellen van kan toren, perrons en verzendloods wordt hard gewerkt. Dr. Posthumus Meijes mag ook hiervan zeggen, dat er schot in zit en misschien doet hij dat nog wel eens, als hij de zaak eens in oogen- schouw heeft genomen. Ja, we komen weer zoo'n beetje in het oude spoor, maar toch zijn we er nog lang niet. Trouwens, als we het be drijf van den zakelijken kant beschou wen. kunnen we gerust zeggen, dat we wel nooit meer in dat oude sponr terug komen. Vanwege de bedrijfscoördinatie ofte wel geleide economie. Ja, daarmee is het een eigenaardige geschiedenis. Deze geleide economie, die mede ten doel heeft, gezonden toestanden in het be drijfsleven te scheppen en dus ook be doeld is om den bona-fide handel te be schermen. wordt in den vischhandel feitelijk door geen der betrokken groe pen geapprecieerd. Niemand voelt zich. gerust, de reeder niet, de groothandel, niet en de kleinhandel evenmin. Om maar eens met de reeders te beginnen; - daar is in de eerste plaats de groep van de kustvisschers. Wie krijgt een defini tief uitvaar-certificaat, wanneer het zoover is, dat tot de uitreiking daarvan wordt overgegaan? Er is een regeling in voorbereiding en daarin wordt het principe opgenomen, dat wie op een bepaalden datum geen bedrijf had, geen Noordzee-vergunning krijgt. En hier door voelen velen zich bedreigd. Daar is de groothandel, waarvan velen vree zen, door de erkenningen gedupeerd te zullen worden, evenals de detaillisten. Nu reeds doen zich in de praktijk eigen aardige gevallen voor, gevallen die aan- toonen, dat bijvoorbeeld rookers en Kleinhandel, die hun visch van den groothandel moeten betrekken, in de verdrukking komen. Ik weet heel goed, dat. waar het den uitvoer betreft, maat regelen ter regeling daarvan onmisbaar zijn en ook weet ik dat de regeling van den vischafzet vóór den oorlog veel te wenschen overliet. Daarover schreef dr, E. J. Tobi onlangs een interessant artikel in „De Zakenwereld", waarvan ik de laatste alinea hier laat volgen: „Zoo zien wij dus voor den oorlog een vischdistributieapparaat, dat groote ge breken vertoonde, zoowel kwantitatief als kwalitatief en waar het steeds wis selend prijzenniveau het den verbrui ker meae niet gemakkelijk maakte. Er is dan ook reden om de vraag onder de oogen te zien, of het afzetsysteem van dit artikel thans geen ingrijpende wij ziging behoeft." Op deze vraag past slechts een beves tigend antwoord, maar of het ihans gevolgde en voorgestelde stelsel van maatregelen tot een bevredigende op lossing leidt, staat te bezien. Het systeem van de verticale organisatie heeft in mijn oogen iets dictatoriaals, het geeft ook geen bevrediging in de kringen der bedrijfsgenooten. En het is ook lang r.iet goedkoop. Men moet bij het beoordeelen van de mogelijkheden niet uit het oog verliezen, dat we thans nog leven in een tijdperk van onder productie. Maar daaraan komt eens misschien sneller dan velen denken een einde en dan krijgt het bedrijfs leven heel andere aspecten. Dan vervalt het thans nog onmisbare beginsel der prijsregeling en blijft alleen over de zeer. noodzakelijke verbetering der verspreiding, van de winkeloutillage. kortom de moderniseering van het distributie-apparaat en de wegbereiding daartoe behoort te geschieden door de betrokkenen zelf, met steun van de wet. Natuurlijk vraagt ook het productie apparaat de aandacht. Maar dat laat ik nog maar met rust. A.s. Zaterdag zal men tevergeefs naar een Visscherij-Snufje zoeken. Dan ver wissel ik het zilte nat voor de kabbe lende golfjes achter het wuivende riet van de Loosdrechtsche plassen. PIETERMAN. Tuinfeest „In Veilige Haven" De speeltuinvereeniging ..In Veilige Haven" organiseert Zaterdag 20 Juli een tuinfeest. Öm half drie zullen de kinderen in optocht van het Oosterduinplein naar den speeltuin wandelen. Op het terrein worden wedstrijden gehouden voor jon gens en meisjes van 6 tot 13 jaar, als vlag- genwedloop. vlagsteken, cirkelwedloop, enz. enz. Voor de kleintjes van 3 tot en met 6 jaar wordt op Zaterdag 3 Augustus in dea tuin een feestmiddag gegeven.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3