Goering en Gibraltar Achter de schermen van het circus Eerste Kamer De woningbouw te Haarlem „Zoolang er kinderen zijn... „In ieder mensch büjft steeds iets vari het kinderlijke voortleven", zeide ons Karei Sirassburger. terwijl hij, de lange dresseerzweep, zijn. maarschalk- staf, nog in de hand, de prestaties van zijn artisten en de reacties van het publiek oplettend gadesloeg. ..En zoo lang cv kinderen zijn, zal het circus blijven beslaan". Dit is de eenvoudige overtuiging van een modernen circusdirecteur, die met trots veiteit van dé opgaande lijn in het geslacht Suasöourger; zijn grooivader had een tent met één mast, zijn vader een mot twee masten en hijzelf neeti er nu drie en binnenkort zélfs vier Toen hij zes jaar oud was, trad Hij voor de eerste maal op en wel met een pony; thans laat hij tien tallen gespierde paardenkolossen door de arena draven. ..Tja, die paardenEr zou een ro man zijn ie schrijven wat ik in den laat- eten oorlog met mijn paarden heb mee gemaakt. Drie jaar hc-b ik en dat was ons geluk met hen in Denemarken vei- toefd, maar in den siechtsten tijd zijn wij weer naar Holland gekomen, naar Rot terdam. Ik heb bij de boeren op de knieën gelegen voor wat voer en practisch het onmogelijke gedaan om mijn dieren in het leven le houden. Tenslotte waren zij de eenige in Rotterdam, die nog paarde- kracht-bezaten en zij werden al3 trekdieren ingeschakeld: zij hebben soep gereden voor de Centrale Keuken en munitie voor de ondergrondsche, Zij hebben" hier kwam een sombere trek op Karei Strass- burgers opgewekt gelaat „lijken weg gesleept van door honger en uitputting gestorven burgers. Toen het vrede werd. waren mijn paarden o zoo mager, hun huid was dof en de ribben puilden eruit. Excuseer mij een oogenblik". De kwieke grijze man in rok stapte naar buiten om even later weer te ver schijnen. vergezeld van twaalf glanzende, weldoorvoede Friesche hengsten Zijn nummer is aan de beurt, het glansnum- mcr. Het publiek klapt, de dieren para deeren. die directeur buigt. Hij is in zijn element, laat de zweeD knallen en geeft korte, vaderlijke bevelen, waaraan stipt wordt gehoorzaamd Alles gaat goed. Het publiek iuicht „Zij zien er nu weer best uit", zegt Strassburger troi.sch. als "t nummer vol bracht en V't twaa'ftal weer od slal is „Straks ca ik met ze naar Friestand, hun geboorte';.-a det zii at? jonee dieren heb ben verlaten en vaar zij als ..artisten" ■erugkeeren. Het enthousiasme van het publiek doet ons loven- een extra applaus bot eekent voor den echten eïreus- ar'.isr dan <-n dubbele verdienste. Neemt u bijvoorbeeld onzen tuger-temmer. Als ik hem -mo eens zee: Je hebt het weer goed '■sia'.-o'vt kent ziin bllid schap geen grenzen Hij is een ras-artist". „Een vak als elk ander'*. Hadana. de Miger-temmer, staat bij de kooi. waarin de groote gestreepte katten uitrusten van de vermoeienissen van hun optreden Hij draagt een eenvoudig sport pak en een stanpen hoed: van den ver vaarlijken. exotisch uitgedoste Oosterling Consumenfencrediet (Van onzen parlementairen redacteur) Een vreedzaam debat over het ten slotte zonder hoofdelijke stemming aan genomen wetsontwerp inzake consu- mentencrediet vormde het late sluit stuk van de werkzaamheden van de nood-Eerste Kamer. De Ministers Lieftinck en Drees haddén het makkelijk, want zelfs de heeren Gelderman (P. v.d. V.) en Koe- jemans (comm.). die nog het meest cri- tisch tegenover dé voorgestelde rege ling stonden, iegden hun het vuur niet - aan de schenen. Eerstgenoemde gaf uiting aan zijn beduchtheid wegens de kunstmatige kooDkracht. die door het eonsumentenerediet wordt geschapen, terwijl de communistische spreker het eigenlijk veel beier achtte voor hoogere loonen en lagere prijzen zorg te dragen. De Minister van Financiën gaf toe, dat het zaak is tegen prijsstijging te waken, doch moest erop wijzen hoe de ze zich o.m. in de wereld rondom ons voordoet. "Wanneer de productie van verbruiks- igoederen meevalt, zal de Regeering overwegen wat ruimer credieten te ver schaffen. in de arena valt niet veel meer te be speuren. Liefkoozend praat hij onver staanbare woorden tegen een der tijgers en hij lacht breed, als de kleine Wester- sche journalist den grooien Oosterschen dompteur vraagt, of hij nooit bang is voor zijn troetelkinderen, of hun dreigen de houding tijdens het optreden er mis schien bijhoort, en of hij soms van hyp nose gebruik maakt. Hadana schudt het hoofd en zegt: ..Het is een kwestie van durf. Hokus-pokus komt er niet bij te pas. 't Is niet zoo ge compliceerd als u denkt, niet zoo roman tisch. Mijn vak is een vak als elk ander. Ik ben mijn heele leven al bij het circus, heb de halve wereld rondgereisd en aller lei baantjes opgeknapt. Ik ben acrobaat geweest, portier, clown, en muzikant. Met leeuwen ben ik opgetreden en nu zijn het tijgers, maar dat alles hoort bij één ge heel: het circus. Er is buiten het circus geen wereld voor mij. Éénmaal, tijdens den oorlog, ben ik chauffeur geweest, er gens in Frankrijk. Maar op een goeden •iag kwam er een circus voorbij en hoewel ik daar veel minder zou verdienen, liet ik mijn baan in den steek en ging mee. In het circus vind ik mijn tehuis en mijn werk, en waar ik mijn brood verdien, heb ik mijn vaderland". „Waar komt u eigenlijk vandaan?" ..Ik ben Marokkaan van geboorte, maar dat is zoo goed als vergeten. Nu ben ik internationaal en spreek vele talen, het meeste Fransch. De eigenlijke circustaal is Duitseh, daarin kunnen wij elkaar allen verstaan. Verbeeldt u, in Rotterdam schold men mij, toen ik met een Zweed- =chen collega Duitseh sprak, voor „mof". IJ zult er wel eenis een gezien hebben, vindt u, dat ik op eén mof lijk?" Hadana grijnst. Ik vergelijk zijn donke ren Moorsche voorkomen in mijn ge- Karei Strassburger wenscht zijn paard-in-pyjama welterusten. dachten met dat van het prototype van den „Edelgermaan" en lach dan ook over de domheid van sommige vaderlanders. De avond valt. De avond daalt over het circus en lang zamerhand zijn het nog slechts de schim men van mensehen en dieren, die tusschen wagens en stallen door naar en van de groote tent snellen, waaruit de schetteren de klanken van het orkest, het geklater van handgeklap en af en toe een luid ge schater opklinken. De bedrijvige knechts staan steeds met nieuwe apparaten gereed om, als het eene nummer uit is, alles voor het volgende in gereedheid te brengen. De kleine Frangaise, die zich door drie stoere Hitler's fataleintuïtie verhinderde veroveringspoging Uit geheime Duitsche documenten die door de geallieerden onderzocht ziin bliikt dat Hermann Goering Gibraltar heeft willen neutraliseeren en uiteinde lijk innemen met behulp van het zwaar ste artillerie-beleg dat ooit voor een fort is geslagen, waarbij hij gebruik wilde maken van het zwaarste kanon dat ooit vervaardigd is, meldt Un. Press. In d'en winter 1940'41 waren de kanonnen aan de Spaansche grens sa mengetrokken en Goering stond op het punt. door Spanje te jagen en het beleg voor Gibraltar te slaan de eerste stap in het plan tot een gigantische tang beweging om Suez toen Hittler met fatale intuïtie in plaats daarvan den aanval op Rusland koos. Goering had Hitier reeds gerapporteerd dat. de strijd macht aan de Spaansche grens was sa mengetrokken. Deze strijdmacht be stond uit 600 88 millimeter kanonnen, ..eenige" speciale 80 centimeter spoor wegkanonnen, „vele" stukken 60 centi meter geschut en de vooruitgeschoven elementen van een infanteriestrijdmacht van 15 divisies, waarbij twee divisies parachute-troepen. De „dikke Hermann". Het. 80 centimeter kanon was blijk baar 's werelds grootste. Het zou een granaat afvuren die bijna een yard in diameter was en even groot ais een normale man. De granaat zou tweemaal zoo groot zijn als de Duitsche lange af stand granaten voor over het Kanaal. Goering was er zeker van dat deze ge- schutsconcentratie Gibraltar zou hebben vernietigd zonder dat daarbij infante rie behoefde te worden gebruikt. Nadat Goerings plan door Hitler was ingetrokken werd het geschut naar het Russische front verplaatst en werden de kolossale kanonnen gebruikt om Se- bastopol in plaats van Gibraltar op de knieën te brengen. Van de zijde van Spanje verwachtte Goering blijkbaar geen moeilijkheden. Den löden September 1940 vertelde Von Ribbentrop aan Graaf Ciano te Rome dat „de Spanjaarden zelf Gibraltar wil den veroveren, doch om een mislukking te vermijden zou Duitseh land speciale troepen aan Spanje verschaffen die waren toegerust met speciale wapens en een paar esquadrilles vliegtuigen". De aanval op Gibraltar, vertelde Von Rib- bentrop. zou vergezeld gaan van de Spaansche oorlogsverklaring. Von Rib- bentrop was van plan na zijn terugkeer iin Berlijn hiertoe een geheim protocol met den Spaanschen minister van bui- tenlandsche zaken Serrano Suner te teekenen. Tusschen dat. tijdstip cn den 13den Mei 1941 toen Von Ribbentrop Mussolini in Rome ontmoette, gingen de dingen mis. Hitier verving het plan door den Russischen aanval. Goering haalde verbitterd zijn Gibraltar strijd macht terug en Ribbentrop verontschul digde de zaak tegenover den Duce, dat liet kwam „omdat Franco ongelukkiger wijze de as geheel in den stéék had ge laten". kerels als vangbal laat gebruiken, legt een kwartier lang achter het zware gordijn de laatste hand aan haar toilet. Haar blonde haren worden met zorg op hun plaats ge bracht alsof bij de eerste salto het gan- sche kapsel niet door de war zal gaan. Na haar nummer komt zij met. een vaartje de tent uitrennen, plooit, een mantel om haar ranke figuurtje en snelt naar haar wagen, in het voorbijgaan een glimlachje schen kend aan een der staljongen®, die met een paard aan het leidsel naar voren komt. Wat later zijn de beren „op" geweest, en vliegen twee van hen. buiten gekomen, elkaar in de haren. Hun baas is er snel bij en scheidt de vechtenden: Ihij heeft handen vol werk om den meest weerspan nige in zijn hok te krijgen. Het. dier ver toont kuren en daarom is William Wilke (een Amerikaan) uit zijn humeur. Zijn ge zicht staat op een week slecht, weer en zoo zal het volgens ingewijden den verderen avond blijven. Wij probeeren een praatje met hem. maar hij bromt kort: „Als ze lastig zijn, ben ik niet te spreken" en ijsbeert weg, omdat het eenige. dat voor hem telt, zijn beren kuren hebben. Achter het gordijn staan nu de clowns hun beurt af te wachten, koddig uitgedost. Zij zijn in een ernstig gesprek gewikkeld, hun gezichten staan wat somber onder de dwaze grimeering en de aangehechte neu zen. Binnen applaudisseert het publiek en dan wijzigt zich de plooiing van hun gelaat, waggelend en schreeuwend gaan zij de tent in, waar een schaterend gejoel hun deel wordt. Het is geheel donker geworden, de voor stelling spoedt ten einde. In sommige wa gens is het licht reeds uit, de artisten sla pen al. Morgen moeten zij weer fit zijn om hun nummer te brengen. Tijgers, paar den of trapeze het werk eischt uitge ruste krachten. „Een vak als elk ander".. Straks gaan zij weer verder, afbreken, op bouwen, van stad tot stad, van land tot land. Elk met zijn eigen lusten en lasten, verborgen voor de oogen van een joelend publiek. Mensehen en dieren in een eeuwenoud bedrijf. Het is goed. na den oorlog weer eens een circus te zien Daar onder het groote grauwe tentzeil voelt men 'n soort verwantschap met zijn voor vaderen, vergeet men den tijd, waarin wij leven. Het circus bestaat nog immer. En zoolang er kinderen zijn Plannen voor de toekomst In de afdeelingen van den Haarlemschen Raad zijn ook verschillende vraagstukken besproken die met den woningbouw samen hangen. Er is o.a. gevraagd of B. en W. hebben kennis genomen van de elders (o.a. in Am sterdam en Alkmaar) door den ondernemer Van Saane tot stand gekomen particuliere wcnir.gbouw-complexen, waarbij de wo ningen niet na den bouw worden verkocht, doch met groot sociaal verantwoordelijk heidsbesef door de bouwmaatschappij zelf worden geëxploiteerd, waarbij tal van anders bij particulieren bouw niet moge lijk sociale voorzieningen voor de be woners aanwezig zijn? Zijn B. .en W. niet van oordeel, dat door dit in één hand houden van bouw en exploitatie belang rijke voordeelen worden verkregen, die het gewenseht maken, dat de totstand- Tips en De bril van Sultan Sar 1. Op een iniddag zaten Tips en Tops stil in de huiskamer van hun eigen wo ning en lazen de krant. Het is toch gek, dal wij nooit eens pakjes krijgen uit het buitenland", klaagde Tips. „De wereld schijnt ons te hebben verge ten." „Jij kan nooit geduldig wachten" antwoordde Tops. „Het eenigedaf noodig is om een pakje te krijgen, is er naar le verlangen.' „Cursus A x;an Pig- gelmeyer: Hoe word ik gelukkig", spotte Tips. Op dat oogenblik xverd er yebehl. „Zie je wel Tips.'", zei Tops opgetogen,,'t Zal een dwangbevel van de belastingen zijn", veronderstelde Tips, die nu eeninaal somber is. zoolang hij thuis zit. Toen Tips de deur had opengedaanzag hij een grooten post bode. „Een pak voor de heeren Tips en Tops, wilt U maar even teekenen?" De ingang van hun huisje werd overscha duwd door een enorme vierkante kist. koming van dergelijke projecten ook In de gemeente Haarlem wordt bevorderd en in het algemeen voorrang behoort te hebben boven anderen particulieren arbeiders woningbouw? B. en W. hebben geantwoord, dat het naar hun meening aanbeveling verdient bij den toekomstigen woningbouw naast vereenigingsbouw ook bouw door particu liere ondernemers toe te laten. Daarbij volgen zij met belangstelling de ontwik keling van het systeem-Van Saane. De vraag of de materialenpositie zal ge- doogen. dat dit jaar nog de toegezegde 100 woningen worden gebouwd, kan niet met zekerheid bevestigend beantwoord wor den. Voor nagenoeg alle geprojecteerde wo ningen voor het urgentieplan aan den Von- delweg is gerekend op den aanleg van een douchecel. Een aanvulling van de ge meentelijke bouwverordening, waarbij de aanleg van een douche- of badruimte wordt verplicht gesteld, achten B. en W. niet urgent. Bij de besprekingen, welke in den be zettingstijd met do Volkshuisvesting en Wederopbouw werden gehouden voor den opzet van het urgentieplan, werd aange drongen een gedeelte hiervan toe te wijzen aan particuliere bouwondernemers, ver moedelijk met de gedachte, dat na den oorlog allereerst arbeiderswoningen moe ten worden gebouwd. Daar ook deze par ticuliere bouwers van overheidswege steun behoeven, zullen hieraan wel de noodige bindende voorwaarden betreffende huur en exploitatie worden verbonden. Verkoop van woningcomplexen, ook wanneer deze een jaarlijksch exploitatie tekort opleveren. achten B. en W. niet ge- wenscht, omdat dit zal leiden tot versnip pering van het complex. Stijging van de verkoopprijzen is, zoolang deze aan het huurprijspeil van Mei 1940 gebonden zijn. niet te verwachten. BINNENLAND Op de Berlagebrug ie Amsterdam werd een ?-iarig jongetje door een vrachtauto gegrepen en zoodanlng gewond, dat hij spoedig daarop in het ziekenhuis is over leden. In het natuurbad „de Zanding" te Otter- loo is een 23-jarige mi litair bij hei 2wemmen verdronken. Op de Transatlan- tlschen dienst van de American Overseas Air lines tusschen Amster dam en Noord-Anterika zullen met ingang van 15 Juli drie vluchten per week plaats hebben. Voortreinen, die met ingang van vandaag zijn ingelegd vertrekken als volgt: van Rotter dam D. P. naar Amster dam C. S. op Zondag, vertrek Rotterdam D.P.: 21.08 uur. Van Amster dam C.S. naar Rotter dam D.P. op Zondag, vertrek Amsterdam C.S. 22.59 uur. 0 De eerepromotie van Prins Bernhard tot doctor in de rechtsge leerdheid aan de Rijks universiteit te Utrecht., op Dinsdag 16 Juli wordt door Hilversum 2 uitgezonden. De repor tage begint om 14.30 uur en zal om lii.00 uur af- geloopen zijn. Het aardappelrant soen. Gedurende de week van 14 tm. 20 Juli zal op den bon 386 aard appelen 3 kg. aardappe len en op den bon 886 aardappelen 1 kg. aard appelen verkrijgbaar zijn. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moet aldaar de bon 386 aard appelen worden ingele verd. Haarlem en Omgeving De lieer H. Hooger- werf heeft Vrijdag af scheid genomen als leer- aar Fransch aan ae Bronstee-Uloschool te Heemstede, wegens be noeming elders. Harte lijk spraken het hoofd der school, de heer Ve- nema en de voorzitter der ondercommissie, de heer J. Bouwman, den scheidenden docent toe, die een boekwerk en een vulpen kreeg aangebo den en van de leerlingen een bedrag, dat bestemd is voor een reis naar Frankrijk. De heropening van de Haarlemselie Jeugd herberg Jan Gijzen heeft plaats op Zaterdag 27 Juli. des middags om 3.30 uur. Onder leiding van den Trekkershond ver. zorgen eenige jeugdver een igingen een bont pro gramma. De heer L. Meilink, secretaris N.J. H.C. zal het openings woord spreken. Geslaagd is te Lei den v<»or het doctoraal examen ieueren en wijsbegeerte de heer C. Goekoop te Aerden- hout. De Sporttenloonstel- ling in de Stads-Biblio- theek en Leeszaal te Haarlem is bezocht door 1440 personen. B. cn W. van Haar lem stellen voor te be sluiten tot overplaatsing naar de Schooi voor im becielen (Friesche Var- kensmarkt 22) van de onderwijzeressen Mej. G. Boer van de Dr. Huetschool en Mej. J. P. Henzen van ae School „Buitenrust". Voor het herstel der speeltuinen te Haarlem vragen B, en W. een crediet van f 14.000 aan den raad. De heer A. F. Hoek stra, onderwijzer aan de Hanenlustlaan te Bloe- mendaal zal, volgens een voorstel van B. en W. aan den raad, met X September met pensioen gaan, Te" hoogte van de Kunstzandsteenfabriek Hlllegom liep het acht jarig meisje V. ondanks herhaalde waarschuwin gen van zusjes en vrien dinnetjes plotseling den Rijksstraatweg over toen een auto, bestuurd door een inwoner uit Wassenaar naderde. Niettegenstaande de be stuurder krachtig rem de. was een botsing on vermijdelijk en het meisje werd zeer ernstig gewond. Onmiddellijk werd hulp verleend door Dr. v. a. Kaaden en de E.K.B.O. Het kind werd naar het Diaconessen- huis te Haarlem ver voerd. In Groenendaal wordt Zondagmiddag door de R.K. Harmonie ,,St. Michaél een con cert gegeven.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4