Nederland maakt weer Kunstzijde Tweede Atoom-proef Geallieerde belangen botsen in Japan .maar nog geen Nylon Goede vooruitzichten voor onze garderobe Kunstzijde is een artikel, dat in de we reld steeds meer aan beteekenis wint en ook op dit terrein heeft de Nederlandsche industrie, voor het overgrootc deel gecon centreerd in de A.K.U. (Algemeene Kunst zijde Unie) reeds spoedig een eervolle plaats ingenomen. Wel uiterst zwaar zijn de A.K.U.-fabrie ken door de oorlogshandelingen getroffen: twee ervan, te Arnhem, ondergingen het lot van deze rampzalige stad: verwoesting en beroovlng. Dit laatste bleef de fabriek te Ede bespaard, maar een getal van over de honderd voltreffers duidt eenigszins den toestand aan, waarin men daar de ge bouwen terugvond. Slechts de Bredasche fabriek van de Hollandsche kunstzijde- industrie, nauw verwant aan de A.K.U., kwam er, dank zij de snelle bevrijding, zonder kleerscheuren af. Overigens was er nog slechts zoo weinig goeds overgeble ven, dat men zich afvroeg, of men het oude weer zou opbouwen, dan wel elders geheel opnieuw beginnen. Men besloot tot het eerste. Het herstel werk werd met groote energie aangepakt en thans, een jaar later, werkt de fabriek te Ede weer op driekwart van haar capa citeit, is een der beide fabrieken te Arnhem sinds enkele weken weer in bedrijf, zij het nog op „aanloop"-capaciteit en is de andere zoover opgeknapt, dat ook zij spoe dig aan het productieproces kan gaan deel nemen. Ruim de helft van het vroegere personeel (3500 van de circa 5000) is aan het werk, doch een aanzienlijk deel ervan verricht nog geen productieven arbeid. Van de zesduizend ton door de bezetters gestolen goederen: grondstoffen en afge werkte producten, maar vooral machines en onderdeelen, is langzamerhand onge veer duizend ton in ons land teruggekeerd. Juist had men bericht ontvangen, dat er weer een aantal motoren in Mühlheim was teruggevonden. Stijgende productie. De A.K.U. fabriceert geen afgewerkte producten, doch grondstoffen, vooral kunstzijdegarens, voor de verwerkende industrieën, welke in hoofdzaak in Twente en Brabant gevestigd zijn Ook de export, welke vóór den oorlog grooter was dan de afzet in eigen land, is hervat. Nog dit jaar zal de regelmatig stijgende productie in het geheele land waarschijnlijk 60 a 60 procent van de voor-oorlogsche bereiken, voldoende om, naast den noodigen export, aanzienlijke hoeveelheden in het binnen land te plaatsen. Daarbij moet men in aan merking nemen, dat weliswaar eenerzijds de toepassing van kunstzijde, mede door gebrek aan katoenen garens, enorm is ge stegen. doch dat anderzijds de meeste tex tielfabrieken nog slechts in beperkte mate werken, gehandicapt door gebrek aan machines, kolen, personeel en grondstof fen. want de kunstzijde wordt in vele ge vallen tezamen met andere garens ver werkt. Ook de A.K.U. kent dezelfde moei lijkheden. Voorloopig nog geen Nylon De dames die binnenkort de vervaardi ging van het nieuwe product, Nylon ge- heeten, in ons land mochten verwachten, zullen voorloopig teleurgesteld moeten worden. Op onze vraag, of juist deze tijd, waarin zoo talrijke machines nieuw aan geschaft moeten worden, niet gunstig was om de fabricage van Nylon ter hand te nemen, antwoordde de directie, dat hier aan zeker de eerste jaren nog niet te denken viel. Er zijn vele en groote be zwaren: Nylon heeft een zeer beperkte mogelijkheid van toepassing, zoodat hel hoogst twijfelachtig is. dat een klein land als het onze voldoende afzetgebied zou kunnen vinden, om er een speciale fabriek Het afscheid van Minister de Booy De afgetreden minister van Marine, de heer J. M. de Booy, heeft liet volgende telegram gericht tot het militair- en burgerpersoneel der Koninklijke Marine: „Bij mijn aftreden als minister van Ma rine betuig ik allen, die in marinedienst zijn, hetzij in een militaire dan wel in een burgerfunctie, mijn groote erkente lijkheid voor de gedurende mijn ambts periode betoonde groote plichtsbetrach ting en offervaardigheid onder dikwijls zoo moeilijke omstandigheden. Ik ver trouw, dat een ieder ook in de toekomst tot heil van het vaderland en met inzet van zijn geheele persoon het uiterste zal verrichten om den naam der Koninklijke Marine hoog te houden". De inhoud van dit telegram is bekend gemaakt op alle schepen, inrichtingen en diensten der Koninklijke Marine. De be velhebber der zeestrijdkrachten, luitenant admiraal C. E. L. Helfrich, heeft daarop het volgende antwoord tot den scheiden den minister gericht: „Ik moge uwer Excellentie namens het militair- en burgerpersoneel der Konink lijke Marine de gevoelens van dank over brengen naar aanleiding van uw afscheids telegram, waarvan de inhoud ten zeerste wordt gewaardeerd. Als tolk van het ge heele personeel moge ik u en uwe familie allen voorspoed wenschen in uw verder leven". voor op te richten, welke een zeer kost bare installatie vergt. De benood-igde ma chines worden slechts door enkele firma's vervaardigd, zoodat de levertijd ge steld. dat men ze zou kunnen koopen aanzienlijk langer is dan voor kunstzijde- machines, waarschijnlijk verscheidene ja ren. Daarbij komen dan natuurlijk nog allerlei octrooi-problemen, welker oplos sing zeker groote sommen zou vragen. Tot nu toe bezitten slechts de Ver. Sta ten, Frankrijk, Engeland en Ita-lië, in welk laatste land, zooals bekend is, de kunst zijde-industrie zeer ontwikkeld en van enormen omvang is, een eigen Nylon industrie. Terwijl hier te lande bijv. een paar Amerikaansche Nylonkousen „zwart" tot 75 kost, kan men ze in Italië overal voor duizend lire, dat 1® ongeveer tien gulden, koopen. Itesearch-bedrijf sterk uitgebreid. Het bovenstaande wil geenszins zeggen, dat de A.K.U. zich nu gaat bepalen tot een voortzetting van het bedrijf op vol komen ouden voet. Integendeel, hier is men reeds sinds vele jaren ten volle over tuigd van de noodzakelijkheid van krach tig aanpakken van het research-werk, het welk voortdurend verder wordt uitgebreid. „Het A.K.U.-concern moet een beter pro duct kunnen leveren dan zijn concurren ten", aldus de directie „en daarom moet het de Nederlandsche hersens laten wer ken, niet alleen voor de eigen binnenland- sche fabrieken, maar tevens voor de doch terondernemingen in het buitenland." Verkiezing Eerste Kamer iu Zuid-Holland Door de Prov. Staten van Zuid-Holland zijn gekozen tot leden van de Eerste Kamer: Voor -de A. R. prof. mr. A. Anema te Haarlem; J. Schipper te Utrecht. Voor de C. H. U.: dr. J. de Zwaan, te Leiden. Voor de P. v. d. A.: J. v. d. Kieft te Bussum; J. L. Hoogland, St. Anna Parochie; J. in 't Veld. Zaandam en N. A. Donkersloot. Amsterdam. Voor de P. v. d. Vr.: prof. mr. A. N Molenaar, Wassenaar. Voor de Kath. Volkspartij: J. A. J. Barge, Leiden; H. F M. van Voorst tot Voorst, 's-Gravenhage; H. A. M. T. Kolfschoten. 's-Gravenhage: Voor de Comm. Partij Nederland: A. J. Koejemans, Amsterdam. De A. R. Partij heeft in de Prov. Staten van Zuid-Holland 14 zetels. Bij de stem ming voor de Eerste Kamer is gebleken, dat op de A. R. Partij slechts 12 stemmen zijn uitgebracht. De Kath. Volkspartij heeft 16 zetel6 in de Staten, maar kreeg 18 stemmen. De conclusie ligt volgens het A N P. voor de hand. dat twee A.R. leden hebben gestemd op de lijst van de K.V.P Het gevolg is. dat de C. P. N. geen rest zetel kreeg toegewezen. De waarnemers komen op 25 Juli dichterbij Bikini Atol 10/7 Vice-admiraal Blandy heeft het voorstel in overweging genomen om bij de tweede proef met de atoombom op 25 Juli vliegtuigen met waarnemers tot op een-afstand van tien mijl de Lagune van Bikini te doen na deren. Dit is mogelijk gebleken, omdat door onderzoekingen is komen vast te staan, dat de radio-active gevaars- zöne zich tot acht mijl in den omtrek uitstrekt. Bij de eerste proefneming bevonden zich de eerste waarnemers op twintig mijl afstand van de beruchte radio-actieve wolk. Volgens Un. Press heeft Generaal Roger Ramey, comman dant van de luchteenheden bij de at-oomproeven, aan vice-admir^al Blan dy toestemming gevraagd, Sm na de ontploffing onder water, met een B. 29 boven de plek der explosie te vliegen teneinde foto's te nemen. Ramey ver klaarde, dat hij door waarnemingen tot de overtuiging is gekomen, dat een vlucht op dertigduizend voet hoogte boven de plaats van de explosie veilig te noemen is. Volgens Blandy moet het transport schip „Gilliam" binnen enkele secon den gezonken zijn. De fototoestellen, die op de omringende schepen waren op gesteld, zijn niet in staat geweest het zinken van het vaartuig vast te leggen. De torpedojager „Anderson" werd een voudig opgeblazen. Daarna was er niets meer van deze oorlogsbodem te beken nen. RAPPORT OVER DE EERSTE BOM. De commissie der staf-chefs voor de berekeningen der atoomproeven heeft aan president Truman een voorloopig rapport uitgebracht, waarin wordt op gemerkt dat de Bikini-bom meer sche pen heeft beschadigd dan ooit tevoren door een enkele explosie zijn bescha digd en dat de proef verder ondubbel zinnig de noodzaak heeft bewezen om nieuwe ontwerpen voor marine-een heden te maken teneinde schade aan de bovenbouw en de verliezen aan per soneel te beperken. Inzake de uitwer king op de romp heeft de eerste proef nog weinig geleerd. Bij de volgende atoomproeven denkt men daar meet- over gewaar te worden. De commissie is tot de conclusie gekomen dat de Ver.- Staten slechts door verder onderzoek op groote schaal de huidige positie van wetenschappelijk leider zal kunnen handhaven en zij zegt dat dit in het be lang van de nationale veiligheid dient te geschieden. De commissie verklaart dat volgens de huidige gegevens de bom een intensiteit had die de beste der drie vooraanstaande atoombommen benaderde. De explosie vond plaats op 500 a 700 meter ten westen van de Nevada en naar schatting op de bepaal de hoogte. De verliezen aan personeel op de schepen die binnen een half mijl van het centrum van het doel lagen, zouden hoog zijn geweest. Onverwachte verschijnselen vonden niet plaats. De commissie is van meening dat de ge- fevens die uit de proef verzameld zijn e gemaakte kosten der proef ruim schoots rechtvaardigen. De arbeidswetgeving in discussie Agence France Presse wijdt een be schouwing aan de voorstellen van den Sovjetvertegenwoordiger in den gealli eerden bestuursraad voor Japan, De- rewjanko. Daarbij wordt uitgegaan van de commentaren der Japansche bladen op de bijeenkomst van den bestuursraad op 10 Juli. De betrokken voorstellen betref fen de arbeidswetgeving. De kranten geven een volledige opsom ming van de door Derewjanko gefor muleerde aanbevelingen, maar onthou den zich van mededeelingen aangaande het meeningsverschil tusschen de Ver- eenigde Staten en de Sovjet-Unie hier over. De beide genoemde mogendheden zijn het eens over het verleenen van vakver- eenigingsbevoegdheid, bevoegdheid tot het aangaan van collectieve contracten, het recht op uitkeeringen bij ziekte, in validiteit en ouderdom en de noodzaak van een regeling voor vrouwen- en kin derarbeid- De Amerikanen merken voorts op, dat het meerendeel dezer rechten door de Japansche wet reed6 vijfentwintig jaar lang gegarandeerd wordt, maar dat de politie de uitvoering der wet ver hinderde uit vrees voor veld winnen van het communisme. De Sovjet-vertegenwoordigérs verlan gen nu bovendien de achtenveertigurige werkweek, veertien dagen betaalde vacan_ tie per jaar, het recht van staking en het recht voor arbeiders om zich aan het hoofd van een onderneming te stellen, indien de werkgever tot uitsluiting over gaat of in gebreke blijft de loonen te betalen. Het zijn de twee laatste voor stellen (dat op staking en overnemen van de leiding der onderneming! waartegen de Amerikanen opponeeren, daar zij over wicht van de arbeiders op de patroons vreezen en te groote macht der commu nisten in de vakbeweging. Doch ook tegen de verkorting van den werktijd tot 48 uur per week hebben de Amerikanen be zwaar en wel volgens AFP op eco nomische gronden: ten einde het Ameri kaansche economische programma te kun nen uitvoeren, moet het Japansche fa- briekspz-oduct goedkoop blijven, de V.S- volgen hierbij deze iijn: Amerikaansche grondstoffen, Japansche fabrieksproduc- cen, Chineesche markten, waarbij slechts de Japansche fabrikaten voor de Aziati sche (Chineesche) cliën-tèle kunnen zorgen, daar laatstgenoemde te arm is om Ame rikaansche producten te kunnen koopen Het is derhalve voor de V.S. noodzake lijk het Japansche economische systeem te handhaven. De Sovjet-Unie wil volgens waarnemers Ut Amerikaansche economische plan voor het Verre Oosten in de wielen rijden. George Atcheson, de Amerikaansche voorzitter van den geallieerden bestuurs raad voor Japan heeft ter vergadering van den raad bezwaar gemaakt tegen het uit 22 punten bestaande Sovjet-Russische voorstel ter herziening van de Japansche arbeidswetgeving. Hij verklaarde: „Wij voelen niet voor verdere verbreiding van het communisme in Japan. Integendeel, wij zijn er voor, dat de democratische be ginselen verder in practijk worden ge bracht. Communisme en fascisme geven geen leiding aan de arbeidersbeweging, doch vernielen haar". Lt.-generaal Dere wjanko, de Sovjet-Russische vertegen woordiger, antwoordde hierop, dat Atche- sons opmerkingen een „weloverwogen propagandistisch karakter" droegen. Hij noodigde Atcheson uit, een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen en zich van de arbeiders-organisatie aldaar op de hoogte te stellen. Mc Mahon Ball, de vertegenwoordiger van het Britsche gemeenebest zeide, dat ofschoon hij niet alle aanbevelingen van het Sovjet-Russische voorstel zou willen onderschrijven, het naar zijn mee ning een conservatief document was. Hij zeide er geen communistische propa ganda in te kunnen vinden. Amerik. onderscheiding voor Lt.-generaal Spoor De Amerikaansche consul-generaal Walter A. Foote, heeft gisteren aan lt.- generaal S. H. Spoor, commandant van het Nederlandsch-Indische leger ,de Ame rikaansche vrijheidsmedaille met bronzen plan, overhandigd. Dit is een zeer bijzon dere decoratie, welke zelden verleend wordt en wel op voorstel van een Ameri- kaanschen chef-staf en na goedkeuring van het kabinet en den president. De verleening van de onderscheiding dateert reeds van den tijd, dat kolonel Spoor hoofd was van de Nefis (Nether lands Forces Intelligence Service). De tekst van de toelichting luidt: „Voor bij zondere diensten, de Vereenigde Staten bewezen bij de oorlogvoering tegen den vijand in het gebied van het Zuid-Weste lijk deel van de Pacific in den strijd van 15 Januari 1944 tot 30 November 1945''. Als hoofd van de Nefis heeft lt.-generaal Spoor blijk gegeven van ongewone tech nische capaciteit in de reorganisatie en de ontwikkeling van een inlichtingen dienst van de grootste mogelijke doeltref fendheid. Met buitengewonen tact en veel begrip stelde hij zijn veelzijdige kennis van de gebieden en van de bevolking ter beschikking van het algemeene hoofd kwartier en bracht hij een hechte en ef fectieve verbinding tot stand met de ge allieerde organisaties. Zijn persoonlijke kundigheid en sterkte bleek in de goede uitvoering van acties, welke inlichtingen verschaften uit gevaarlijke zones en welke onschatbaar zijn gebleken voor de verdere oorlogvoering tegen Japan. Door zijn buitengewone bekwaamheid heeft lt.-ge neraal Spoor een opmerkenswaardig aan deel in de voortdurende goede resultaten van den geallieerden inlichtingendienst in het gebied van het Zuid-Westelijk deel van de Pacific". Jonge K.L.M.-ers in opleiding Even buiten Soesterberg ligt een grijs gebouw, eens een „Wehrmachtsheim" en een bittere herinnering voor het Neder landsche volk, thans een opleidingsinter naat van onze nationale luchtvaartmaat schappij en een plaats, waar vele K.L. M.'ers, die hier hun opleiding hebben ge noten, met genoegen aan terugdenken. Hier krijgen jongelui tot 25 jaar na hun middelbare schoolopleiding, een grondige training alvorens zij de K.L.M.-praktijk ingaan. De cursus, waaraan 90 jongelui, die zorgvuldig worden uitgekozen, kun nen deelnemen, duurt drie maanden. De cursisten worden onderverdeeld in vier klassen, die opleiden voor handels- en vliegveld-employés, grond- en boord- mecano's en dienst in de passagekantoren. Zij worden in staat gesteld nauwkeurig kennis te nemen van alle takken van het K.L.M.-bedrijf en krijgen lessen in mecha nica en andere vakken, al naai- gelang hun opleiding vereischt. Geregeld worden er lezingen gehouden door afdeelingschefs van het Hoofdkantoor, <xm de jongens een denkbeeld te geven van het werken en streven der K.L.M. Verder wordt er veel aan sport gedaan. Zelfdiscipline en ge meenschapszin worden aangekweekt door zelfstudie en sportwedstrijden. Op deze manier wordt ook het contact tusschen de jongens der verschillende afdeelingen on derling levendig gehouden, zoodat zij, wanneer zij naderhand ingeschakeld zijn in het bedrijf, open oog blijven houden voor den persoon en het werk van hun ex-internaat genoot in een anderen tak van het bedrijf. Spreuken aan den wand, die al direct bij het binnentreden van het gebouw de aan dacht trekken, dienen ter onderstreeping van het doei hunner komst en wenschen uit te drukken dat de toekomst behoort aan diegenen, die haar zorgvuldig weten voor te bereiden. De laatste cursus werd onlangs beëin digd. De jongelui worden, voor zoover ge schikt bevonden, geplaatst op de K.L M.- kantoren of op de vliegvelden, om daar hun maatschappelijke carrière tegemoet te gaan. Het vliegend personeel der K.L M. wordt opgeleid te Gllze Rijen in Noord-Brabant. De volgende cursus van het internaat zal ditmaal alleen voor hendels- en vlieg veld-personeel zijn en begint 1 Augustus as. Intusschen wordt er ernstig werk ge maakt van een andere behuizing, daar het tegenwoordige internaatsgebouw bin nenkort gebruikt zal worden voor recrea tie der in Soesterberg aanwezige militai ren. Het K L M.-internaat belooft een groote toekomst tegemoet te gaan. Men hoopt het in den loop van den tijd nog in vele op zichten te kunnen verbeteren, doch de resultaten mogen nu. een jaar na de be vrijding, alleszins bevredigend worden genoemd. Ons zilvergeld Van bevoegde zijde verneemt het ANP ten aanzien van de geruchten, als zou er een belangrijk defel van het indertijd in de Ver. Staten gekochte en' aangemunce zilver verloren zijn gegaan, het volgende: In totaal werd in de Ver. Staten tot een bedrag van 193 milüoen gulden aan zilver gekocht en aangemunt, waarvan ruim 2 millioen door het Militair Gezag in het eerder bevrijde deel van Nederland in omloop is gebracht. Later is van het in Amerika gemunte geld v/eer ongeveer een half millioen omgesmolten en ter be schikking gesteld van de zilverindustrie om den export te stimuleeren. Bij het transport van het zilver van Amerika naar Nederland zijn er eenige kisten met specie gebroken; er moet aangenomen worden, dat bij dit voorval een zeer klein deel verdwenen is, hetwelk evenwel in geen verhouding staat tot de veronder stelde bedragen bij geruchte genoemd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6