De nieuwe Eerste Kamer Totaal aantal zetels K. V. P. P v. d. A. (S.D.A.P. V.D B.) A. R C. H. U Comm F. v d. Vr. (Vrijh.bond) N. S B Groep 1: N.-Brabant Zeeland, Utrecht, Limburg oud nieuw oud nieuw Groep 2 Groep 3 Groep 4 Gelderland Noord-Holland Zuid-Holland Groningen Friesland Overijssel 16 14 Drenthe oud nieuw 3 3 oud 2 oud nieuw 13 12 12 12 12 De namen der gekozenen Groep 1. Kath. Volkspartij: C. H. J. A. Janssen de Limpens. Wijlre; B. M. Berger, venlo; F. C. M. Wijffels, Brunssum: A. C de Bruijn, Maartensdijk; J. C. A. M. van de Mortel, Tilburg; P. A. Kerstens. Was senaar; H. J. J van Velthoven, Den Bosch; A. M. C J. Steinkühler, Eindhoven; C. W. M. Huijsmans, Den Haag. Anti-Rev.: Jhr. mr. H. A. M. van Asoh van Wijck, Doorn. C. H. U.: J. Reyers, Kamerik. P. v. d. Arbeid: E. Brongersma, Heem stede en J. J. Kramer, Brunssum. Groep 2; P. v. d. A.: A. E. Ribbius Pele- 1ier, Amsterdam, R. Kranenburg, Leiden, J. Cramer, Assen, H. Oosterhuis, Amster dam. A. R.: E. J. Beumer, Utrecht en W. Rip, Voorburg. P. v. d. V.: R. Zegering Hadders, Em- .men. K.V.P.: dr J. R. M, van den Brink, La ren, H. C. Nijkamp, Enschede, mr. dr. J- W. Schneider, Stad-Delden. Comm. Partjj Ned.: J. van Santen, Am sterdam. C.H.U.: mr. dr. G Kolff, Geldermalsen en mr. G. Vixseboxse, Almelo. Groep 3. Comm. Partij Ned.: J Bran denburg, Amsterdam en J. H. Germans, Vaals. P. v. d. A.: M. A Reinalda. Haarlem C Woudenberg, Amsterdam; M. Tjeenk Willink, den Haag; N. Stufkens, De Bilt. A.R.: prof. dr. R. H. Woltjer. Amster dam en H. Aigra, Huizum. Kath. Volkspartij: G. C. J. D. Kropman, Amsterdam en E. H. A. Kraayvanger, Rotterdam. P. v. d. V.: mr. D. U. Stikker. Amster dam. C H.U.: mr. R Poilema, Leeuwarden. Groep 4. A.R.: prof. mr. A. Anema. Haarlem en J. SchiDper, Utrecht C.H.U.: dr. J. de Zwaan. Leiden. P. v. d. A.: J. v. d Kieft. Bussum; J L. Hoogland, St. Anna Parochie: J. in 't Veld. Zaandam; N. A. Donkersloot, Am sterdam. Rake klappen Van den Tuchtrechter voor de prijzen te Haarlem. Het Directoraat-Generaal van de Prijzen deelt mede: De Tuchtrechter voor de Prijzen te Haarlem, Mr. Abbink Spaink, heeft weer eens rake klappen uitgedeeld aan degenen, die meenden dat zij hun prij zen naar eigen goeddunken konden ver- hoogen. De begrafenis-aannemer L. J. Z. kreeg een geldboete van f 6500.- om dat hij op het niet goedgekeurde tarief van een onderneming nog eens f 125.- had gelegd. De ondernemer C. C. te Bloemendaal hoorde zich een boete opleggen van f 10.000. Bovendien zal hij gedurende 2 jaar zijn beroep van begrafenis-onder nemer niet mogen uitoefenen. C. C. is inmiddels in hooger beroep gegaan. Drie vrachtrijders uit IJmu.'den kre gen boeten van resp. f 1000, f 1050 en I 2000, omdat zij hooger waren gegaan dan het officieele A.B.D.tarief. De heer L.E.G.N. verkocht Hansaplast voor 30 cent per envelopje. De prijs is 17 cent per stuk. Mede door zijn on- heuseh optreden bii het onderzoek kreeg hij een boete van f 1000. De handelaar in 2e handsch goede ren A. had costumes, die f 62.50 nieuw mochten kosten voor f 300 aangeboden. Hij kreeg een boete van f 625. alsmede een verbod om ziin beroep uit te oefe nen voor den tijd van 2 jaar. De firmanten V. H. v. H. en W. J. v. H. kregen samen een boete van f 14.000. Zij hadden te hooge prijzen berekend voor het wasschen van goederen. De radio-handelaar H. H. F. v. R. kreeg een geldboete van f 1000, omdat hij toestellen, die hij van Philips ont ving tegen te hooge prijzen van de hand deed. Bovendien zal hij 2 jaar lang zijn beroep niet mogen uitoefenen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 12 Juli 1046 BF„VALLEN: 9 Juli, L. Kieft—Mooij. tl.; J. M. S. Tromp—van der Putten, z.; Jkvr. C. J. de Reede—van Styrum. z.: 10 Juli L. Piepen- brink—Kloos, d.: C. E. Dieben—Win nu bst. z.\ II Juli, J. c. HiltermanJutjens d.: J. van Beekum—Hoogveld, z.: A. M. Breed—Schou ten, d.: E. L. Borremar.Mc Cioskey, d.; J. C. M. van den HeuvelLieffering, d.; J. Duin—Schippers, z.; F. Steenstra—Philippo. z.: A. E. van Rijn—Derks, z.; 12 Juli A. I Bakker—van Deventer, d. OVERLEDEN: 10 Juli. W. van Berne, 16 J.. Kleverparkweg; 11 Juli, 1., 38 d., z. van K W de Reus. Kamperlaan. ONDERTROUWD: 12 Juli. G. Nijemantlng en K. Bouwens; J. J. W. Elzema en M. van den Haak; H. Bolland en E. van Niel; H. A. G. Hesseling en C. Blei; L. Smits en N. Broekhuizen. GEHUWD: 12 Juli. J. J. van Opzeeland en 2. P. van Eerde; F. van Hout en I. C. Verdel; A. van Holst en D. A. öe Jong. P. v. d. V.: prof. mr. A. N. Molenaar, Wassenaar. KVP.: J. A. J. Barge, Leiden; H. F. M van Voorst tot Voorst, 's-Grave.nhage; H A M. T. Kolfschoten, 's-Gravenhage C.P.N.: A. J. Koejemans, Amsterdam. Het openbaar Kleuter onderwijs te Haarlem Uitbreiding. Het aantal kinderen, waarvoor de ouders of verzorgers plaatsing verzoeken op een openbare school voor voorbereidend lager onderwijs (kleuteronderwijs) is te Haarlem is dermate gestegen, dat 't noodzakelijk is in verschillende stadsdeelen een uitbrei ding van de gelegenheid tot het volgen van dit onderwijs te scheppen. Blijkens bpgaand rapport van den Directeur van Openbare Werken is het mogelijk in de Anslijnschool. de Frans Halsschool, de P. H. van der Leijschool, de Lo-rentzschool, de Spaarneschool en de Teylerschool één of twee leslokalen voor het, gewenschte doe] in gebruik te nemen. De kosten van een eenvoudige inrichting ramen B. en W. in totaal op 8500. Zij stellen den raad voor genoemd be drag ter beschikking te stellen. Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haarlem De roman-lectunr. In de afdeelingen van den Raad ib de vraag gesteld of het noodig is. dat de Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal opk de romanlitteratuur verzorgt. B. en W antwoorden daarop, dat het niet raadzaam en ook niet voordeeliger is om de verzorging van romanlectuur aan particulier initiatief over te laten. Dit laatste beoogt louter winst en neemt daar om alle mogelijke en onmogelijke lectuur in de uitleenbibliotheken op, terwijl in de Stads-Bibliotheek er angstvallig zorg voor wordt gedragen, dat alleen naar inhoud en litterairen vorm verantwoorde lectuur wordt aangekocht en uitgeleend. De uit- leenimg geschiedt vaak in tegenstelling met die bij particulieren, door bevoegd en goed opgeleid personeel, terwijl de controle door bekwame instanties geschiedt. De buitenlandsche romanlectuur is bij particulieren uit den aard der zaak nog veel slechter verzorgd dan de Nederland- sche. Boven-dien zou sluiting van de roman- afdeeling beteekenen een verlies van bijna f 10.000 aan rijks- en provinciale subsidiën terwijl duizenden lezers zouden bedanken en de contributiën minsten 7000 zouden terugloopen. Daar de aankoop van romans (in alle talen!) sedert 1935 gemiddeld niet meer dan 800 per jaar bedroeg, vinden B. en W. ook hierin niet de minste reden om de Toman-afdeeling op te heffen. Ten. slotte is de roman-uitdeeling een groote stimulans voor het uitleenen van populair- wetenschappelijke lectuur. De jeugd-bibliotheek. Het inrichten van een jeugdbibliotheek heeft de belangstelling van B en W.. maar stuit vooralsnog af op gebrek aan Tuimte en bezwaren van financieelen aard. Eindexamen M.T.S. Haarlem Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven de volgende candida- ten uit Haarlem e. o. het einddiploma: Afd. Bouwkunde: H. W. Brakel, Haarlem W. Büma. Haarlem: H. C. Hoogewoning, Haarlem;' W. de Jonge, Lisse; A. W. Kool man, Beverwijk: A. J. de Koning, Hoofd dorp; H. J. Koster, Haarlem; C. J. Mulder, Zandvoort: D. van Woerkom, Aerdenhout. Afd. Weg- en Waterbouwkunde; G. H. Bernhard, Heemstede; C. H. Bottelier. Heemstede: H. Broekhof, Haarlem; B. Dei- num, Haarlem: H. J. J. Delhez, Haarlem: L. Dingemanse, Haarlem; A. Hoopman, Haar lem; J. Jansen, Haarlem: C. Joustra, Haar lem; D. Keetman. Haarlem; A. Kerkhoff, Haarlem; B. J. Klein, Driehuls; P. L. de Klerk, Haarlem; L. Limburg, Bloemendaal; F. J. M. van Nes, Haarlem; J. G. van Roos malen, Haarlem; D. de Ruiter. Heemstede; J. C. v. d. Valk, Heemstede; H. J. Visser. Haarlem; J. C. Weterman, Haarlem; J. A. Wijninckx, Haarlem; H. Wljninckx, Haar lem: F. J. Zantvoort. Santpoort. Niet ge slaagd 1, Teruggetrokken 2. Afd. Werktuigbouwkunde: T. M. Baanstra Haarlem; F. H. Boelen, Haarlem: G. Benit, Haarlem; H. Bilderbeek, Beverwijk; L. Ebs kamp, Haarlem; F. A M. Fonville, Haarlem; C. Groot, Heemstede. F. W. Haak. Heem stede; S. Hartman, Velsen: H. Th. Hooge- stijn, Haarlem; A. W. Hulshoff, Haarlem: T. Huygen, Haarlem; K J de Jong. Haarlem J. Klumper. Haarlem: J. C.Knegjcs. IJmul- den; H. S. Knoop. Haarlem; P Kolk, Haar lem; H. Kruit, Haarlem: A. Kruijt, Haar lem: J. Lambrcgts, Amsterdam; P. J v. d. Maat, Haarlem; H H. van Nicuwênhuizen. IJmuiden: A. A v d. Poel, Aerdenhout; L. Rempt. Haarlem; H. v. Someren. B! >ernen- daal; J T. J Spook. Har.Mem: J. L. Sterks. Haarlem: F. S. Traas:Haarlem; H. H. v. Vliet. Haarlem: J P. Vfrpgmeester, Bever wijk. Niet geslaagd 12 Afd. Electro techniekT. Dijkgraaf. Haar lem (met lof): G. L. Felix, Haarlem. P. Föckens. Haarlem; G. Gaikhorst. Heem stede; E. J. Goode, Haarlem, J. A. M. v. d. Helm, Haarlem; Kleine voorschotten Belangrijke taak voor de Volks- credletbank voor Haarlem en omgeving. Vele jaren geleden hebben wij een krach tige actie gevoerd tegen den woeker, die toen een grooten omvang had en als een woekerplant om zich heen greep. Nadat door medewerking van officieele instan ties het Borgstellingsfonds was opgericht en ook door de gemeente Haarlem de Volkscredietbank was gesticht (die ook voor de buitengemeenten werkt) is het kwaad sterk verminderd. Iemand, die krachtens zijn werkkring over deze aange legenheid kan oordeelen, verzekerde ons, dat woeker in onze omgeving practisch niet meer voorkomt. De particuliere geld schieters zijn aan een strenge controle on derworpen, zoodat zekerheid verkregen is, dat in het algemeen de voorschriften van de Geldschieterswet worden nageleefd. Natuurlijk zal er nog wel eens een geval van woeker voorkomen (op particulieren die in een enkel geval als geldschieter op treden, is geen toezicht), maar dit kan niet anders dan sporadisch zijn. De Volkscredietbank te Haarlem heeft al zeer veel menschen uit de moeilijkheid geholpen. In het algemeen geidt de eisch. dat iemand die geld opneemt, zekerheid moet kunnen geven, dat de schuld terug betaald wordt. Blijkt bij het onderzoek, dat die zekerheid niet bestaat, dan wordt als ingezien wordt dat het geval zoo dringend is, dat hulp geboden moet wor den als het eenigszins kan een weg ge zocht om in de leemte te voorzien De bank heeft een belangrijke sociale taak. Het is niet haar streven zooveel mo gelijk geld uit te zetten, maar wel de men schen die m nood zijn, zoo te helpen, dat zij uit de narigheid komen. Zoo mogelijk zelfs voor goed. Niet altijd gelukt dit in eens Als iemand eerst met. 200 gulden voorschot geholpen is en hij komt, als dit afgelost is, opnieuw hulp vragen, wordt het als het eenigszins verantwoord is, ge tracht de hulp tot 150 te bepei-ken. Een derde keer misschien 125 of 100. Zoo wordt beoogd de menschen te leeren in de toekomst op eigen beenen te staan. Er liepen al lang geruchten, dat het Consumentencrediet van regeeringswege verstrekt zou worden, om de menschen, die niet over voldoende contanten beschik ken, in staat te stellen hun in den oorlogs tijd sterft geplunderde kleeren- en linnen kast aan te vullen, het meubilair wat aan te vullen, schoenen te koopen, enz. Het heeft evenwel lang geduurd voor er zeker heid daarover kwam. Thans kan wij hebben het al medegedeeld in een kort bericht aangenomen worden, dat het crediet in den loop van September ver strekt zal worden. Vele menschen konden daarop niet wachten. Zij klopten daarom bij de Volks credietbank aan, met het resultaat dat in talrijke gevallen al hulp verleend is. Dit is alleen gedaan waar hulp dringend ge boden was. Niemand behoefde om een voorbeeld te noemen hulp te vragen om een nieuw huiskamerameublement te koo pen, omdat het oude, hoewel het nog bruikbaar is. hem ging vervelen! Maar er waren ook menschen die op stoelen zaten, waaraan geen solide poot meer te ont dekken was. Of waarvan het beddegoed niet meer dan een partijtje vodden was. Het komende Consumentencrediet slaat, weliswaar buiten deze hulpverleening, maar het is niet onmogelijk, dat met de menschen die reeds een crediet van de Volkscredietbank kregen, een bijzondere regeling getroffen zal worden. Alles hangt evenwel af van de voor waarden die voor de verstrekking van het Consumentencrediet door den minister gesteld zullen worden. De Bank van Lcening. De Bank van Leening, die naast de Volkscredietbank te Haarlem werkt beide staan onder één leiding en zijn in hetzelfde gebouw gevestigd is den laat- sten tijd sterk :n werksfeer verminderd. Er worden veel minder panden beleend. Voor een groot deel is dit te verklaren uit het feit, dat de menschen die vroeger dingen van waarde hadden om te belee- nen, daarover nu niet meer beschikken. In veel gevallen zijn die artikelen of goe deren in de oorlogsjaren definitief van eigenaar veranderd. Bovendien zijn veel dingen die vroeger voor beleening in aan merking kwamen, nu versleten of zoo ver armd, dat zij niet meer worden aangeno men. Wij denken daarbij aan fietsen, naai machines, costuums, enz. Veel menschen die vroeger de hulp van de Bank van Leening inriepen bij geldverlegenheid, kloppen nu aan bij de Volkscredietbank. In veel gevallen is dit ook veel rationee- ler. Het is toch onverantwoord, dat er menschen waren die jaar in, jaar uit pan den in de Bank van Leening lieten staan. Soms stonden er wel panden gedurende 30 jaar! Natuurlijk loopen de rente en de on kosten dan hoog op. Beter is, dat zulke menschen. via dc Volkscredietbank, zoo geholpen worden, dat zij na cenigen tijd het zonder hulp kunnen stellen. De Bank van Leening heeft sinds 1941 geep verkooplngen méér gehouden, omdat de Prijsbeheersching bezwaar had. Alle niet geloste panden zijn daarom bewaard. Risico voor de instelling is daaraan niet verbonden, want de waarde is altijd meer dan het voorschot dat daarop verstrekt is. Nu de tijden weer wat normaler gaan wor den is er kans, dat de verkoopingen over eenigen tijd, misschien In 1946, weer zul- ~en worden gehouden. Sport in het Kort KORFBAL. Voor Zondag is alsnog vast gesteld Luto ISport Vereent I. welke wed strijd van 1012 uur op het terrein van ..Sport Vereent" wordt gespeeld. Wanneer Luto dezen wedstrijd wint, is het kampioen van de twkeede klasse B van den K.N.V.B. I Het toezicht op het L.O. Aanstelling van een Inspected» der gemeente Haarlem. Reeds eerder is zoo schrijven B. en W. van Haarlem aan den raad de be hoefte gevoeld om een gemeentelijken in specteur van het Lager Onderwijs aan t© stellen, doch gezien den financieelen toe stand der gemeente, is het toen niet tot concrete plannen gekomen. B. en W. meenen echter dat er, hoewel de financieele toestand der gemeente tot voorzichtigheid noopt, thans, nu de taak der gemeente op dit gebied zooveel meer omvattend is geworden, alle aanleiding bestaat om de vraag, of aanstelling van zoodanigen functionaris noodzakelijk is, onder het oog te zien. Na ampele over weging meenen zij deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Aan dien ambtenaar, die een deskundige op het gebied van het onderwijs en de jeugdzorg behoort te zijn, kan worden op gedragen het toezicht op de naleving van wetten, verordeningen, aanschrijvingen, leerplans, lesroosters enz (voor zoover niet behoorende tot de taak van het rijks- schooltoezicht); voorts de beoordeeling en voorlichting van het onderwijzend perso neel, toezicht op lokalen, inventaris en leermiddelen, alsmede- de zorg voor het doelmatig gebruik van leermiddelen en schoolbehoeften. Met inachtneming van art. 185 der wet behoort hij zoowel op ver zoek als uit eigen beweging te adviseeren en bij te staan in de onderwijstaak, welke bij de v/et aan het gemeentebestuur is op gelegd. Hij zal voorts nuttigen en nood zakelijken bijstand kunnen verleenen bij de doorvoering van de komende onderwijs vernieuwing. Evenals de gemeentelijke in specteurs elders, zou hij deskundige lei ding kunnen geven bij die vernieuwing en zou hij kunnen worden belast met de opleiding en herscholing van het personeel. Wellicht zullen proeven worden genomen met speciale systemen aan bepaalde scho len; dit en de vernieuwing van andere scholen eischen afwijking van den les rooster en grooter vrijheid voor de onder wijzers. Leiding en controle hierop kun nen niet worden gemist en de gemeente beschikt thans niet over een instantie, welke met deskundigheid zich hiermede kan belasten. Naast haar taak ten aanzien van het lager onderwijs vraagt de jeugdbeweging en het werk onder de schoolvrije, alsmede onder de z.g. ongrijpbare jeugd in de toe komst eveneens aandacht en steun van de gemeentelijke overheid. Om de taak, welke B. en W. op dit ter rein zien. naar behooren te kunnen ver vullen. moet de gemeente kunnen be schikken over een ambtenaar met erva ring op dit gebied en met liefde voor het werk onder de jeugd, iemand, die in staat is om bij dit werk als centraal punt leiding en voorlichting te geven Teneinde het mogelijk te maken een bij uitstek deskundige te benoemen, achten B. en W. een jaarwedde gelijk aan die van. den chef van de afdeeling onderwijs ter gemeentesecretaris (groep 14 van art. 58 van het Ambtenarenreglement 1934) ge wettigd. Met inbegrip van de kosten van kantoor ruimte, vuur en licht, hulp bij administra tie e.d. zal de instelling van de functie een jaarlijksche uitgaaf vorderen van 7000 8000. Haarlems Gemengd Koor Requiem van G. Vertil. Ook ongeveer een jaar geleden voerde men Verdi's Requiem in onze Groote Kerk uit. Hoe welkom de herhaling was bleek uit de groote belangstelling er voor. Geen won der: de muzikale schoonheden van het werk zijn talloos; de geest er van is troostend en met de doodsgedachte verzoenend. Zeifs het Dies Trae geeft weinig verschrikking. En dan: de uitvoering zelve was zeer mooi en vol piëteit. De acoustiek der kerk werkte in sommige gedeelten, b.v. het transcendame „Signifer sanctus Michaëi" mede tot imma- terializeering van den klank; slechts in de koorfuga's werkte ze vertroebelend en by het „Quantus tremor" bedierf ze het effect dfer huiverende staccato's. Koor en solisten wedijverden in de uitmuntendheid hunner praestaties. De zang van de sopraan Corrie Bijster in het ..Libera me" en die van den tenor Han Le Févre bij „Hostias" in het „Domine Jesu" waren bijzondere hoogtepun ten doch die van de alt (eigenlijk mezzo-so praan) Roos Boelsma en den bas Herman Hülsmann waren evenzeer zonder voorbe houd te bewonderen. En het orkest der H. O. V. heeft voortreffelijk werk geleverd. Doch den grootsten lol verdient de dirigent Jan Booda, niet alleen voor de technische voor bereiding der koren, doch ook voor den be zielden en bezielenden geest, dien hij in deze uitvoering heeft weten te brengen. K. DE JONG Radio geeft ZATERDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 Nieuws. KRO 20.30 Operette. 21.40 Hoorspel. 22.35 ,,The Ballroom Melodians". 23.15 Gram. muziek. 23,45 Ha waiian melodieën (gr,). HILVERSUM II, 415.5 M, 18.00, 20,00 en 23.00 Nieuws. VARA 20.05 Vau deville-orkest. 20.40 Klein mannenkoor. 21.15 Prikkeldraad". 22.00 Het orkest v. d. „Scots Guards". 22,30 Zonnig en vroolijk program ma. 22.50 Walsmuziek (gr.). 23,15 Gram. muz. ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30, 22.00 uur Nieuws. KRO 8.30 Hoogmis. 1KOR 10.30 Prot. Kerkdienst. KRO 12.15 Boekbespr. 12.30 Vaudeville- ork. 14.00 Ned. Kamerkoor. 14.45 Amsterdamsch strijkkwartet. 15.10 „De geboorte v. d. Mar seillaise. 15.40 „Magnificat" door „Katholiek Haarlem" cn de H.O.V. IKOR 17.00 Prot. Kerkdienst. KRO 20.00 Sportreportages. 20.15 Rolt. Phllharm. ork. 22.35 Ork Jaap Meyer. 23.15 Filmmuziek. HILVERSUM II, 4.15.5 M. 8.00, 13.00. 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. VARA 10.00 Omroep Kamerork. 10.40 Ge dichten. 11.00 Gevarieerd progr. AVRO 12.00 Renova-septet. 13.15 Les gars de Paris. 14.30 Rott. Philh. ork. 16.15 Sportflitsen. VARA 18.15 Sport. IKOR 190O Prot. Studiodienst. AVRO 20.15 „In luchtigen trant". 21.30 Her sengymnastiek. 22.00 Radio Philh. Ork. 23.15 The Skymasters.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7