IJmuider Courant Dr. van Mook neemt buitengewesten over Vuurgevechf Cfe Jaargang Xo. 18379 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 15 Juli 1910 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Record-oogsten in Amerika Amerika zal spoedig het gestelde doel voor den uitvoer van graanproducten van den oogst 1945 bereiken, doch eenig gevoel dat door dit succes de wereld-voedsel- crisis zou zijn opgelost, is ongewettigd, aldus deelde Chester C. Davis, voorzitter van President Truman's Hongersnood Co mité, mede. Intusschen heeft het Departement van Landbouw een bijna record-oogst van 1.090.092.000 bushels tarwe en de hoogste ooit gekende maisoogst van 3i300.000.000 bushels voor het jaar 1946 vóórspeld. De raming van de tarwe oogst is 65.000.000 bushels meer dan op 1 Juni werd geschat. Het vorig jaar werden 3.018.410.000 bushels mats geoogst, terwijl de ge middelde oogst over de tienjarige periode tusschen 1935 en 1945 2.608.499.000 bushels bedroeg. Met uit zondering van 1942 zijn de oogst- vooruitzichten van alle soorten graan het beste sedert zeven jaar. De verwachte groote tarweoogst vormt een scherp contrast met de scherp ge daalde tarwevoorraden bij de boeren ten gevolge van het regeeringsprogramma voor den aankoop van tarwe ten behoeve van de hulpverleening aan het buitenland. Volgens het Departement van Landbouw was de op 1 Juli opgeslagen hoeveelheid tarwe minder dan de helft van die van vorig jaar op het zelfde tijdstip en het kleinst sedert 1937. De Britsche pers Onderzoek voorgesteld. Een aantal Labour-leden van het Brit sche parlement heeft een motie ingediend, waarvan de tekst als volgt luidt: „Naar de meening van het Huis is het ge- wenscht, dat er stappen worden onder nomen om na te gaan bij wie eigendom van en controle op de pers berusten, n.l. wat betreft monopolistische tendenties in den eigendom (aanwezigheid van groe pen bijen behoorende nieuwsbladen) en wat betreft den invloed van financieele zijde (adverteerders e.d.) op het lanceeren of verzwijgen van nieuwsberichten". Meer dan honderd Labour-leden hebben hun naam reeds onder deze motie gezet en men verwacht dat nog andere daartoe zullen overgaan. Overeenstemming F rankrijk—Vietnam Te Fontainebleau, in de Salie des Co lonnes is de conferentie tusschen Frank rijk en Vietnam (Fransch Indo-China) ge houden, waar Zondag een accoord werd gesloten, dat o.m. de volgende punten bevat: Het verdrag tusschen Frankrijk en Vietnam zal een belangrijke factor zijn bij de totstandkoming van het statuut van de Fransche unie. De betrekkingen tus schen Frankrijk en Vietnam binnen de Fransche unie zullen worden gegrondvest op de vrije samenwerking van de beide volkeren, hun uit het statuut voortsprui tende gelijkheid en hun solidariteit om hun gemeenschappelijk belangen te waar borgen, Tenslotte drukken Frankrijk en Vietnam hun gehechtheid aan dezelfde democratische en sociale idealen uit. De beide delegaties zijn gelijkelijk van meening. dat alle wezenlijke democrati sche vrijheden, zooals die van godsdienst, meeningsuilïng, vereeniging en vergade ring enz. volledig zullen moeten worden gegarandeerd aan de Franschen in Viet nam. zoowel als aan de staatsburgers van Vietnam in Frankrijk. Bloedspoor leidde tot arrestatie In den nacht van Zaterdag op Zondag om half twee trad plotseling de alarmin stallatie van een ijsfabriek aan de Regen- tesselaan te Overveen in werking. Twee buurlleden. vader en zoon. begaven zich onmiddellijk naar de fabriek en raakten daar slaags mee een inbreker, die op het punt stond zijn slag te slaan. In de duis ternis kreeg de ongenoode gast een paar rake klappen volgens de buurlieden liep hij bovendien tegen een obstakel op maar hij wist zich los te rukken en vluchtte met een grooten sprong dwars door een raam. Rechercheurs, die al spoedig ter plaatse waren, konden den vluchteling in de duisternis niet meer achterhalen. Bij het aanbreken van den dag evenwel ontdekten zy een bloedspoor, dat zijn de Ijsfabriek tot over de spoorbaan leidde. Al zoekende kwamen de rechercheurs, die telkens een bloeddrop vonden, in Bloemen- daal terecht. In den voortuin van een huls aan den Zijlweg troffen zii een vrij groote bloedplas aan. Klaarblijkelijk had de ge wonde zich hier verbonden. Desondanks kon het spoor nog verder worden gevolgd, maar dit leek onmogelijk te zullen worden, toen het eensklaps begon te regenen. De speurders wanhoopten reeds, toen zij on verwacht een nieuw bloedspoor ontwaar den. Over een sloot en door een aardappel veld kwamen zij terecht op een braakliggend stuk land en daar lag een man. I-Ilj was door bloedverlies uitgeput, had een blauw oog, een bloedneus, en een wond aan zfjn voet. Deze laatste had hfj primitief verbonden. Via het ziekenhuis, waar de verwondingen gehecht werden, belandde hij tenslotte In de cel. Nederlandsch gezag hersteld in Groote Oost, Borneo, Banka en Billifón De Groote Oost, Borneo, Bank» en Billiton stonden niet ingang van Zondagnacht 12 uur niet langer onder commando van „S.E.A.C.", het geallieerde opperbevel in het Verre Oosten, zoodat vanaf genoemd uur de Nederlandsehe autoriteiten weer verantwoordelijk waren voor dc handhaving' van rust en orde in deze gebieden. „De Britsche en Brit.scli-Indische troepen worden teruggetrokken uit die deelen van Nederlandsch-Jndië. waar zij hun militaire taak hebben volvoerd, derhalve liet geheele grondgebied, met uitzondering van Java. Sumatra en den Riouw- nrehipel", aldus een officieele mededceling van liet geallieerde hoofdkwartier. Dr. van Mook heeft de bestuursgebieden in den ochtend van den 15den Juli te Makassar overgenomen, waarna hij in den middag met zijn gezelschap naar Malino vertrok. „Wantrouwen ongegrond" Tijdens de officieele overneming te Ma kassar van de gebieden, die aan de Ne- derlandsch-Indiscne regeering zijn terug gegeven, heeft dr. Van Mook o.m. het volgende gezegd: „De geallieerden hebben de verant woordelijkheid voor het grootste deel van Borneo. Banka en Billiton aan de Neder- landsch-Indische regeering overdragen. Als eerste maatregel wordt vandaag de staat van beleg voor het geheele gebied, waar het burgerlijk bestuur weer wordt ingesteld, opgeheven, behalve in enkele gebieden (Bali en enkele deelen van Bor neo). De conferentie te Malino zal een eerste stap naar een wyder perspectief beteeke- nen. Uit de groote lü'n, van wat wy hier zullen bereiken, zal blyken, dat het kolo niale tijdperk werkelijk tot het verleden behoort en dat het nog steeds bestaande wantrouwen jegens dc bedoeling van de Nederlanders om Indonesië te helpen by de evolutie van een vry gemeenbest on" gegrond is. „Zooals in de verschillende verklaringen is neergelegd, doelt de Nederlandsehe poli tiek op de vorming van een zich zelf besturend Indonesië zoo spoedig mogelyk en met alle beschikbare middelen, ten einde het in staat te stellen om een eigen plaats te kiezen in dc familie der volkeren en als drager van die verplichtingen, die elk land ter wereld op zich moet nemen, zich een weg in de toekomst te kiezen. Het is vanzelfsprekend, dat de onder handelingen over belangrijke gebiedsdee- len, zooals Java en Sumatra, voor het geheele land van het grootste belang zijn en dat het lot van zoo vele duizenden, die vroeger of thans door den vijand of door extremisten van de vryheid zijn be roofd, een grooten invloed heeft gehad, op wat de regeering kon en moest doen. Maar van net eerste begin af heeft vastgestaan, dat ieder deel van Indonesië de gelegenheid zou krijgen om zijn mee ning te uiten over de plaats, die het in het geheel zou willen innemen en over de voorwaarden, waarop het die plaats zou willen bezetten. Het zou een ieder, die met de feiten bekend is, duidelijk moeten zijn, dat handhaving van de poli tieke samenhang van Indonesië voor dit land en zijn bewoners van het grootste belang is, wil het zijn plaats als een krachtige en economisch sterke r.atie kunnen innemen." Vervolgens zeide dr. Van Mook nog, dat de dag van heden voor deze gebieden eigenlijk pas het einde van den oorlog beteekent, nu de taak van het geallieerde opperbevel vrijwel geëindigd is met het wegvoeren van ruim 180.000 Japansche k r ij gsge vangenen. ..Voor het behoud van den staatsrechte lijken samenhang van Indonesië is, be halve een vrij overleg, noodig, dat de hier werkende Nederlanders ten volle van den tijdgeest doordrongen zijn en besef fen, wat het beteekent om dit land naar de onafhankelijkheid te voeren", zeide dr. Van Mook, en vervolgde met er op te wijzen, dat de gebeurtenissen tijdens de bezetting daarna leidden tot talrijke con flicten tusschen de bevolkingsgroepen en de Indonesiërs, waardoor begrijpelijker wijze allerlei hartstochten werden opge wekt. „Indien wij er ons rekenschap van geven, dat dit zijn diepsten oorsprong in de Japansche tyrannie vindt en dat dit een overwinning van de Japansche poli tiek beteekent, kan het niet moeilijk zijn terug te keeren tot menschelijke ver houdingen en misdadigers van anderen, die op daar tegenover staande reacties uit den kolonialen tijd door te heftig natio nalisme over de schreef zijn gegaan, te onderscheiden. Wij moeten door dit alles heen den weg tot elkander terugvinden. Het snelst zullen vryheid en veiligheid hersteld worden, wanneer zij, die door geweld en intimidatie meenïngen trachten op te dringen of een doel nastreven, de overheid tegenover zich vinden. Politieke vrijheid kan niet samengaan met- kidnap pen en terreur". Indonesisch protest Indonesische republikeinen hebben Zon dag aan generaal Mansergh een formeel protest overhandigd in verband met het herstel van het Nederlandsehe gezag over die gebieden, waar uit de Britsche en Britsch-Indische troepen zullen worden teruggetrokken. Het woord is aan Collins: Afgtinst en vrees zijn de eenige hartstochtenwaar aan geen genoegen verbon den is. (Uit: Aphorisms; English Review; 1914). Truman en Byrnes lichtten elkaar in. Toen Byrnes Zondag uit Parijs op het vliegveld bij Washington arri veerde. wachtte Truman hem daar op met de boodschap: „Wij hebben giste ren de Engelsche leening goedge keurd". Het antwoord van Byrnes was: „Dat is goed nieuws. Wij hebben in Parijs eenigen voortgang in de rich ting van den blijvenden vrede ge maakt!" Ken talrijke menigte volgde den wedstrijd LimburgiaHaarlem waarvan Haar lems Dagblad uit Brunssum een ooggetulgeverslag gaf, dat op liet Soeudaplein en de Ged. Oude Gracht werd uitgezonden. Hier ziet men de belangstelling op liet Soeudaplein» Zal Prijsbeheerschingswet opnieuw veto krijgen? President Truman heeft de nieuwe wet geving op het gebied van prijsbeheer- sching „verschrikkelijk" genoemd. Te genover Byrnes, den minister ven Bui- tenlandsche Zaken, die uit Parijs is terug gekeerd, liet hij zich in dien geest uit. Waarnemers meenen, dat de wet in haar huidge gedaante ten tweeden male Op Truman's „veto" zal stuiten. aan Joegoslavische grens Ernstig incident bij de Morgan-lijn" Volgens radio Rome heeft het hoofd kwartier van de 88ste Amcrikaansche di visie officieel medegedeeld, dat twee Joe goslavische patrouilles Zaterdagmiddag by Aurisina de Morgan-lyn hebben over schreden. Tydcns wederzydsch geweer vuur van een Amcrikaansche en een Joev goslavische patrouille werden twee Joe goslavcn gedood. Radio Belgrado heeft Zondagavond een officieel Joegoslavisch communiqué ge publiceerd over de schietparly tusschen een Amerikaansche en een Joegoslavische patrouille bij de Morgan-lyn. Volgens het communiqué heeft de staf van de natio nale verdediging na een gedetailleerd onderzoek het volgende geconstateerd: De demarcatielijn werd door de Ame rikaansche troepen overschreden. De botsing had plaats bij een dorp bin nen zóne „B" gelegen. (Het door de Joego_ slaven gecontroleerd gebied). De Amerikaansche patrouille heeft het vuur geopend, twee Joegoslavische solda ten van de grenswacht werden bij dit gevecht gedood. Reuter voegt er thans aan toe, dat volgens de radio van de Amerikaansche strijdkrachten in Europa de Joegoslaven het vuur openden op een Amerikaansche patrouille, die een schending van de grenslijn aan het onderzoeken was. Frankrijk herdenkt den 14en Juli President Truman heeft ter gelegenheid van den nationalen feestdag in Frankrijk 14 Juli, den dag, waarop in 1789 de Bastille werd bestormd het hoofd der Fransche republiek een boodschap doen toekomen, waarin hij de broederlijke groe ten van het volk der Vereenigde Staten overbracht en de meening uitsprak, dat Frankrijk, ondanks de rampen, die he' de laatste 25 jaar tot tweemaal toe had moeten meemaken, zijn plaats innam in de voorste gelederen der vrije volkeren. Naar aanleiding van de boodschap van ruman sprak de Fransche regeeringschef Bidault een rede uit, waarin hij den Ame- rikaanschen president dankte en de gevoe lens van oude vriendschap onder woorden bracht, welke het Fransche volk voor het Amerikaansche koestert. In geheel Franrijk is „Quatorze Juillet" mei groot enthousiasme gevierd. Churchill sprak te Metz. Winston Chruchill heeft te Met/, een juichend auditorium toegesproken. Hij be diende zich van de Fransche taal. Chur chill verklaarde, dat hij veertig jaar lang de vriend van Frankrijk was geweest en dat hij het hoopte te blijven. Naar zijn overtuiging zou Frankrijk de moeilijkhe den, waarin het verkeert, te boven komen. Hij gaf voorts als zijn meening, dat de tweede wereldoorlog voorkomen had kun nen worden, indien men er nauwkeurig op had toegezien, dat Duitschland zich niet bewapende. Als reden van zijn bezoek aan Metz gaf Churchill op, dat hij een desbetreffende afspraak had gemaakt met generaal Giraud ter gelegenheid van de landing in Noord-Afrika. Duitsche hegemonie moest thans voor goed onmogelijk zijn, maar een Ver- eenigd Europa was noodig. Anders zou ook de UNO, waarvan de Vereenigde Staten thans het machtigste lid waren, in twee kampen verdeeld kunnen worden of ten onder gaan. Een sterk Frankrijk was vereïscht, Churchill, die per vliegtuig naar Metz was gekomen, werd er ontvangen door den Franschen minister van financiën, Robert Schumann, en generaal Henri Giraud.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1