De Nooitgedacht II dook onder... Belangrijke gebeurtenis staat voor de deur Noordersluis opent weer haar poorten De 29e April 1930 was een grootsche dag in de geschiedenis van de verbinding van Amsterdam met de Noordzee. Dien dag ging voor het eerst de roldeur van de Noordersluis, toen nog de „nieuwe sluis" geheeten officieel open, om als eerste schip het vlaggeschip der Mij. „Neder land", van die dagen, de Johan van Ol- denbarnevelt door te laten. Het was de dag, dat de grootste sluis van de wereld was gereed gekomen en Amsterdam be reikbaar was gemaakt voor de grootste schepen van de wereld. Amsterdam had een achterstand ingehaald en was weer op gelijken voet gekomen met de wereld havens. Sedert de opening zijn vele zeestoomers de sluis gepasseerd en de sluis bleek in alle opzichten een groote aanwinst te zijn. Totdat de Germaansche vandalen kwa men en de sluis onbruikbaar maakten om haar daarna, toen ze vluchtten voor het opdringende geallieerde leger grondig te vernielen. Het was natuurlijk de bedoeling de ver nieling onherstelbaar te doen zijn, maar daarin zijn ze niet geslaagd. Over eenige dagen wordt de Noordersluis weer in ge bruik genomen, al is dan de schade, door de Duitschers aangericht, nog lang niet hersteld. Maar de dag, waarop voor; het eerst na den oorlog weer een schip de sluis zal invaren is van zulk een groot nationaal belang, dat deze dag wel als een nationale feestdag gevierd mag worden. Een stukje geschiedenis. De Noordersluis, waarvan de bouwkos ten bijna twintig millioen hebben bedra gen, vindt haar oorsprong in het Verslag van de Staatscommissie Kraus dat in 1911 verscheen en bij de Wet van 2 Januari 1917 werd bepaald, dat een nieuwe groote schutsluis zou worden gebouwd en dat het Noordzeekanaal opnieuw zou worden verruimd. In 1919 werd met de grondwerken be gonnen. De bouw heeft dus ruim tien jaar geduurd. Het rapport van de Staats- commissie-Kraus voorzag in den bouw! van een sluis van 360 M. lengte. 40 M. breedte en een diepte van 14 M.-N A P. Later werden deze maten gewijzigd in resp. 400 M., 50 M. en 15 M.-N.A.P. De bouw geschiedde onder leiding van den tegenwoordigen minister dr. Lr. J. A Ringers. Er werd 20 millioen M3. grond verzet. 15500 palen gingen den grond in en er werd 225000 M3. gewapend- beton in verwerkt. Zoo werd dit werk een fraaie staal van Nederlandsche - waterbouwkun de en aan haar soliden bouw is ongetwij feld haar behoud te danken. De roldeuren, waarmee de sluis afge sloten wordt hebben een gewicht van 1200 ton. Zij werden drijvende van den Nieuwen Waterweg, waar ze gebouwd' werden, naar IJmuiden gesleept. Het havencomplex verkreeg door den bouw van de Noordersluis een heel ge wijzigd aspect. Ruime toeleidingskanalen aan binnen- en buitenzijde waren noodig en langs de Noordzijde van het fort werd Vischexport naar vele landen Door de geringe vraag naar vi6ch in het binnenland zijn de prijzen dermate gedaald, dat vrijwel naar alle landen, waarmede ons land een handelsaccoord heeft afgesloten, geëxporteerd kan wor den. Zoo is verleden week veel kabel jauw, schelvisch en groote schol naar België verzonden. Ook Tsjecho-Slowakije kreeg zijn deel, maar dit land vraagt voornamelijk koolvïsch en groote wijting, van welke soorten de aanvoer matig is. Naar Engeland is Zaterdag een flinke partij schol en tong geëxporteerd. Het is jammer, dat ons land alleen kan exporteeren wanneer de prijzen dalen tot prijzen die beneden het bestaansminimum van het productie-apparaat liggen. Weer een gemerkte schol De stoomtrawler Katwijk II KW 134 bracht deze reis een gemerkte schol aan. De visch had reeds de grootte van een gTOOt-mïddelschol bereikt. Zooals men weet, staat op het aanbrengen va-n zoo'n gemerkte visch en premie van een gul den. De U.K. 142 vaart weer De botter UK 142, die eeruige weken geleden in de Visscherahaven lek stootte en, in den hoek van de haven zonk, heeft, nadat zij gelicht was, al weer een reis volbracht Het scheepje werd in record tijd door den schipper-eigenaar op Urk gerepareerd. Een goed begin Na een reis vain nauwelijks d.rAe weken is van zijn eerste reis ter haringvisscherij teruggekeerd de sloomlogger KW 6. Deze logger maakte, met een vangst van 40 last of bijna 700 kantjes, een recordreis. Een deel der vangst werd als steurharing aangevoerd. Deze^reis leverde een bruto- besomming op van i 22.000 a f 23.000. een nieuw buitenkanaal gegraven. Voorts werd de Noorderpier aan de landzijde omgelegd, zoodat een goede verbinding werd verkregen tusschen de nieuwe sluis en de buitenhaven. Met de vergrooting van de schutcapa' citeit hield de verruiming van het Noord zeekanaal gelijken tred. Het kanaal in zijn oorspronkelijke gedaante had een breedte van ongeveer 100 M. op den wa terspiegel en van 27 M. op den bodem met een diepte van 7.50 M.-N.A.P. Thans bedraagt de breedte op den waterspiegel 160 M. en op den bodem 75 M. met een diepte van 13 M.-N.A.P En er is al weer een ontwerp ter verbreeding tot 100 M. op den bodem met een diepte van 15.50 M. N.A.P. Zoo is de Noordzeesluis niet alleen de grootste sluis van de wereld; het Noord zeekanaal is met een dwarsprofiel van 1400 M2. ruimer dan het Suez-kanaal en dan het Panamakamaal en dus wellicht het grootste gegraven kanaal teT wereld. De regeling van den afzet van haring Nu de maximum-prijsregeling voor ha ring en haringproduten van kracht is ge worden, is een verdeeling noodzakelijk. Teneinde een juisten afzet van de aan gevoerde haring te waarborgen, heeft het Bedrijfschap voor Visscherijproducten, in overleg met vertegenwoordigers van de reeders, de handelaren in haring, zoowel exporteurs als handelaren, die voorna melijk in het binnenland verkochten en de plaatselijke verdeelingscommïssies, een aantal richtlijnen opgesteld. Bij het opstellen van deze richtlijnen werd uit gegaan van de gedachte, dat de belangen van de voedselvoorziening boven die van den individueelen reeder en handelaar gaan. Hoewel er steeds naar gestreefd wordt de handelaren in hun functie zoo vrij mogelijk te laten, is het onder deze prijsregeling niet mogelijk het individueele contact tusschen handelaar en afnemer te handhaven. Ten behoeve van de voedsel voorziening van ons volk zijn de hande laren evenwel bereid hun medewerking aan de regeling van centrale aflevering te verleenen. De regeling. De taak, aie andere de groothandel vervult, wordt overgenomen door de plaatselijke verdeelingscommïssies, die daartoe in Vlaardingen, Scheveningen, Katwijk en IJmuiden door het Bedrijfschap voor Visscherijproducten zijn ingesteld. De reeders zijn verplicht de haring on middellijk na binnenkomst van de vaar tuigen aan den afslag af te leveren. Met levering aan den afslag wordt de afleve ring aan de verdeelingscommissie gelijk gesteld. De verdeelingscommissies zor gen, dat de haTin,g wordt afgeleverd aan den handel in de daarvoor in aanmerking komende plaatsen, daarbij een juiste spreiding over het land in het oog hou dend. Rechtstreeksche aflevering door een reeder aan een groothandelaar, alsmede aflevering door dezen laatsten aan zijn afnemers (kleinhandelaren of particulie ren) is niet toegestaan. De verdeelings- commissies houden onderling contact om trent de levering naar de plaatsen. De uit de aflevering voortkomende winst wordt na aftrek van de door de verdeelings commïssies gemaakte kosten verdeeld on der de aan den haringafzet deelgerech- tigde handelaren. Het Bedrijfschap zal, nadat een desbetreffend voorstel door de Vakgroep Groothandel in Visch zal zijn ingediend, beslissen welke handelaren en in welke verhouding zij deelgerechtigd zullen zijn. Tot nader order mag de aangevorede haring niet in een koelhuis worden op geslagen. De Dienst van de Nederlandsche Rarmgconfcröle houdt toezicht op de cen trale aflevering. De kleinhandel dient de van de verdeelingscommissies ontvangen haring onmiddellijk aan de consumenten te verkoopen. De Ita naar zee De stoomtrawler Ita is Zaterdag voor zijn eerste reis na de bevrijding naar zee vertrokken. VELSEN Nederl. Onderw. Vereeniging Uit de leden van de Afdeeling Kenne- merland van de Nederl. Onderw. Vereeni ging heeft zich een gezelschap gevormd „De Vuurdoop" dat zich ten doel stelt jaarlijks aan eenige bijeenkomsten van onderwijzend personeel, oudercom missies, besturen van „Volksonderwijs" enz. luister bij te zetten en bij voorko mende gelegenheden voor de jeugd op te treden. Zaterdag onderging „De Vuurdoop" in „De "VVeyman" te Santpoort zijn „vuur doop". Ondanks de warmte was de be langstelling bevredigend. Het programma vermeldde, dat de avond „bont" zou zijn en dat is hij ook inderdaad geworden, wat echter niet in houdt, dat de debuteerenden het bont ge maakt zouden hebben. Er werd zang, muziek, dans en tooneel ten beste ge geven, terwijl bovendien nog een snel- teekenaar en een buikspreker allemaal eigen krachten hun kunnen toonden. Het dames-zanggezelschap zong o.a. al leraardigste liedjes „bij het kampvuur", de accordeon-muzïek werd verzorgd door één der leerlingen van een openbare school en een onderwijzeres ontpopte zich als solo-danseres. Van de tooneelnuminers moest er één vervallen, doch de twee overblijvende sketches „Het lastige Fransch" en „Bij den tandarts" deden het wel, hoewel het laatste nummer, niet tegenstaande het verdienstelijke spel der beide dames, ons ietwat „langdradig" scheen. Geert Nuyen trad als „gast" op en had met zijn „kleine man" weer veel succes. De amateur-snel teekenaar zette met enkele halen goedgelijkende caricaturen van bekende staatslieden op papier. Veel succes was weggelegd voor den buikspre ker, vooral ook, omdat zijn pop „Karel- tje" een buitengewoon goed reken-leerling bleek te zijn en eveneens op de hoogte was met onderwijstoestanden. Zoo be weerde „Kareltje" o.a., dat in een lokaal, waarin ruimte was voor 30 leerlingen niet maximum 30 meisjes of jongens konden teborgen worden maar.. 60 en deze uit spraak van „Kareltje" bleek, volgens de aanwezigen, nog historisch ook. Zilveren jubileum 3ac Otte Er was weer feest bij de afdeeling Ver voer van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den heer Jac. Otte, loco machinist. Onder luid gezang van „Lang zal zij leven", muzikaal geïllustreerd door het accordeon van collega Den Dunnen, werd de jubilaris en zijn vrouw naar het fees telijk versierde podium geleid. De leider van het Transportwezen, de heer W. Wiersma, hield namens de direc tie de huldigingsrede waarna den jubi laris het herdenkingsbord en het Ver- eerend Getuigschrift, benevens de ge bruikelijke enveloppe werden overhan digd. De heer J. J. Verswijveren, assistent chef van het Vervoer had de taak, bij ont stentenis van „baas" Meijer, namens de afdeeling te spreken en overhandigde een prachtig schilderstuk als geschenk van de afdeeling. Een hartig woord van den heer P. Heilo, namens de collegas, volgde waarbij vooral de nadruk werd gelegd op de voortreffe lijke kameraadschappelijke verhoudingen die in de afdeeling Vervoer bestaan, en waartoe de jubilaris veel heeft bij gedra gen. De heer Otte is jarenlang Kernlid geweest en heeft in die functie altijd op de bres gestaan. Tot slot bracht de heer S. Tuinstra een door hem, in versvorm vervaardigde feest rede ten gehoore, waarbij „het koor der zwarte jongens van het Vervoer" uit volle borst het refrein door het feestlokaal lieten daveren, begeleid door de harmo- nica-muziek van den heer J. H. A. den Dunnen. Het was een vroolijk feest, waarin de vrouw en drie dochters van den jubilaris deelden. Agenda voor Velsen MAANDAG 15 JULL Bioscoop De Pont: „Het Eiland des Doods", 8 uur. Thai ia-Theater: Kampioen op sokken, 7 en 9 uur. DINSDAG 16 JULI. Als boven. Burgerlijke stand Geboren: KI. Klopper, d., v. Speijfcstr. iJmuiden-O. A. Remkes, z., de la Reijstr. fe, IJmuiden-O. E. J. v. d. Weerd, d„ Wijker-- str.weg 67. Velsen-N. H. H. Belgraver, z.. Hofdijklaan 17, Driehuis. A. v. d. Plas, z., Cy- pressenstr. 6, IJmuiden-O. W. F Zweiphen- ning, d.. Conradstr. 13, IJmuiden. L. J Oli vier, z„ P. Heinstr. 44, IJmuiden—O A v. d Plas, Kartaalstr. 216 zw„ IJmuiden. p c' Swiezerijn, d., de Wetstr. 24rd., IJmuiden' S. Voet, z.Hagelingerweg 355. Santpoort p' Poldervaart, z., Groeneweg 34, IJmuiden-O, C. J Akkerman, z., J. v. Heemskerkstr. 31, IJmuiden. G. J. Hendrik, z.. Kerkstraat 3, IJmuiden. A. W. Tromp. z„ Hyacinthenstr. o3. Santpoort. W. v. Leeuwen, z.s Varenius- str. 13. IJmuiden. C. D. Affourlit. z., Pels- str. 12. Velsen-N. J. Koudijs, d._ Zuiderdorp- sfr. 6, Velsen. P. j. j. Elmers, z„ Corverslaan 114, Velsen-N. F. H. Taverns, d.. Schulpweg 127"o, Velsen-N. J. Blom, d., Beukenstraat 42 IJmuiden-O. A. Donker, 2 z., P. Potterstr. 2* IJmuiden-O. J. Rotgans, Meervlietstr. 60, Velsen. A. P. Schoorl, d., Hagelingerweg 34, Santpoort. L. Zwier, d., Tolienslaars 6, Drie huis. J. Twisk. z.. Pr. Hendrikstr 66a. N Dekker, d.. Huijgensstr. 37, IJmuiden. J. Zoe- teman, d„ Pr. Steijnstr. 52. IJmuiden. N. Noordzij, d., v. Dalenlaah 76, Santpoort. G. Kok, d P. C. Hooftlaan 27, Driehuis. W. v. d. Tuin. d„ Pastoorsstr. 117. Santpoort. J. Eckhard. d.. Westerwijkweg 2a Vefsen-N. R. van den Bos, d.. Corverslaan 51. Velsen-N. P." G. v. d. Zalm, d.. Bloemend.str.weg 43. Santpoort. H. P. Liotart, d„ Bakkerstraat 14. IJmuiden. J. van Gelderen, d„ Meerweide- laan 49. Velsen-N. G. J. Bierman, Terras- weg 13. Santpoort. G. Boeren, z„ Schulpweg 164. Velsen-N. Overleden: G. Visser, 97 jaar, wed. v. Spaan J., Brederoodscheweg 42, Santpoort* J. Th. Veldhoven, 57 jaar, echtgen. v. Rutte A. M. E., Bloemend.str.weg 42, Santpoort. C. B. Schuit, 18 jr., z. v. Schuit, Kastanje- straat C, IJmuïden-O. G. v. d. Bosch, 30 jaar, echtgen. v. v. d. Plas, Cypressenstraat 6, IJmuiden-O. J. de Groot, 73 jr., echtgen. V. Wijker, Gr. Lorentzstr. 14, IJmuiden. Ondertrouwd: J. J. A. Meurs, Doodweg 57, Velsen-N„ en J. Spring in 't Veld, Ogel- wlchtsü'. 23, Velsen-N.; t.a. Ogelwichtstr. 23, Velsen-N. H. Boerwinkel, Molenstraat 14, Santpoort, en M. S. G. Balthazar, Meeuwen laan 4141, Amsterdam. H. van Voorbergen, Velserduinweg 324, IJmuiden-Oost, en G. C. Dieks, IJmulderstraatweg 181, IJmuiden;'t.a. IJmuiüerst raat weg 181, IJmuiden. D. A. Ha- gedoorn, Eendrachlstraat 5, Velsen-N., en J. L. van den Heuvel, Eendrachtstraat 7, Vel sen-N.; t.a. Eendrachtstraat 5, Velsen-N. J. J. Goossens, Duinstraat 5, IJmuiden, en J. Wolterman. Velserduinweg 300, IJmuiden- Oost; t.a. Duinstraat 5, IJmuiden. B. van der Zwet Slotenmaker, Sparrenstraat 7, IJmui- den-Oost, en A. Broek, Sparrenstraat 13, I.Tmuiden-Oost; t.a. Sparrenstraat 12, IJmui den-Oost. P. J. Sneekes, le Mairestraat 20, IJmuiden-Oost, en C. van der Zwet Sloten maker, le Mairestraat 20, IJmuiden-Oost; t.a. le Mairestraat 20, IJmuiden-Oost. W. Vessies, Alkmaarschestraatweg 200, Beverwijk en J. C, de Jong. de Ruijterstraat 62, IJmulden- Oost. J. de Boer. Pres. Brandstraat 50 hs., Amsterdam, en C, T. Glim. Berkenstraat 30, IJmuiden-Oost; t.a. Berkenstr. 30. IJmuiden- Oost. Gehuwd: W. A. Vorstman en L. M. de Vries Singapore. A. v. d. Broek en W. Sluimer, s-Gravennage. Valkenboscbka. I. v. d. Lin de en A. de Vries, Walravenstr. 16. Velsen- N, J. Rens en J. D. Metselaar, Velserduin weg 274, IJmuiden-O. L. J. v. d. Aar en C. M. Schoorl. Binnenweg 47. J. J. D. v. Reijen- dam en W. Wijker, Esehdoomstraat 11, IJm. O. C. Ph. de Leur en W. Groenendijk, Hei- destr. 45. IJmuiden-O. H. J. Bakkernes en C. G. Schol, Alex. Bellstr. 51, IJmuiden, H. We- zeman en N. Polderman, Frögerstr. 24, IJm. G. Tieman en B. Natte, Wulverderl. 3. Sant poort. Ds. H. Luikinga Onze vroegere plaatsgenoot Ds. H. Lui kinga. predikant bij de Doopsgezinde ge meente te Veendam, heeft het beroep naar Almelo aangenomen. en kwam weer boven water De heer en L. I-Ioenson en G. Krab eigenaars van de sleepboot Nooitgedacht II, zullen nooit hebben gedacht, toen hun schip in 1942 door de Duitschers werd ingepikt, dat ze het ooit weer terug zou den zien. De boot is in letterlijken zin ondergedoken, zooals de eigenaars het in figuurlijken zin deden. En nu gaat de Nooitgedacht II weer varen, met de eige naars aan boord. In December 1942 lag de Nooitgedacht II in Velsen. Toen kwamen de Duitschers aan boord; zij vorderden schip en beman ning, maar geen van allen voelden er iets voor, hand- en spandiensten voor de be zetters te verrichten. De beide eigenaars doken onder en het overige personeel liep van boord- De sleepboot werd daar op, bemand met een gemengde Duitsch- Nederlandsche bemanning, door de Duitschers in gebruik genomen. Bij een bombardement der R.A.F. werd de boot bij Vreeswijk tot zinken gebracht, waarbij twee Nederlandsche opvarenden om het leven kwamen, die dus hun hulpverlee- ning aan den vijand met hun leven heb ben moeten betalen. In September 1945 hebben de eigenaars, die wisten wat er met hun boot gebeurd was, deze weer op laten halen. Ze werd naar de machinefabriek Keuvel in Am sterdam gesleept en heeft daar een groote reparatie ondergaan, die acht maanden heeft geduurd. De boot wordt een dezer dagen terug verwacht en zal de volgende week weer voor het sleepv/erk in de ha ven van IJmuiden en op het Noordzeeka naal in gebruik worden genomen. Vermoedelijk zal binnenkort nog een tweede sleepboot door de heeren Hoen- son en Krab in dienst worden gesteld. SANTPOORT Openluchtuitvoering Tot besluit van de feestelijkheden ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan gaf de turnvereenlging „Santpoort" Zaterdag, avond op het „Terrasvogels"-terrein een openluchtuitvoering onder leiding van haar directeur, den heer H. Bruns. Waarschijnlijk door het vroege aan- vangsuur was de belangstelling aanvan kelijk niet groot, doch ze groeide gelei delijk aan, zoodat tenslotte een behoor lijk aantal belangstellenden zich op dezen mooien avond rond het veld had ge schaard. Op deze openlucht-uitvoering demon streerde T.V.S. nog eens duidelijk, hoe alzijdig het lichaam door het hedendaag- sche turnen ontwikkeld wordt en welk een variatie er in de verschillende oefe ningen gelegd kan worden. Het meeste succes was op dezen avond weggelegd voor de grootere meisjes en de dames. Vooral de lenigheidsoefening en de dansen vielen in den smaak. Groote belangstelling ging ook uit naar de serie „Vrede en Vrijheid" waarmede T.V.S. te Arnhem zulk een goed figuur geslagen had. De meisjes en dames voerden deze op muziek van vaderlandsche liederen sa mengestelde oefeningen, een kleine onge lijkheid bij het „Merck toch hoe sterk"- gedeelte daargelaten, knap uit en we kunnen ons voorstellen, dat de massale uitvoering van dit nummer te Arnhem een machtigen indruk moet hebben gemaakt. De leider gaf veel aanwijzingen door den mierfoon en ongetwijfeld is dit bij openluchtuitvoeringen een prachtig hulp middel. doch het komt ons voor. dat men het niet moet gebruiken, als bijv. van de diensten van kolomleiders gebruik ge maakt kan worden. Ook zou het publiek het gelijke bij het nummer ensemble- brugturnen nog beter hebben weten te waardeeren, als de leider, in 't midden der bruggen staande aldaar voor het: pu bliek onhoorbaar zijn aanwijzingen had gegeven. T.Y.B.B.Terrasvogels De wedstrijd TYBBTerrasvogels wordt Zondag a.6. om 7 uur op het EDO terrein te Haarlem gespeeld. Aangezien DTS Zondag j.l. van de Haarlemmers verloor, zoodat de Oudknr- spelaars slechts één winstpunt hebben, stelt een gelijk spel de Vogels reeds bul ten gevaar.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3