Van Postkantoor tot puinhoop De Zaltbommelsche Spoorbrug Het „Tinholthuis" tot ondergang gedoemd? Een verkeersobstakel wordt opgeruimd Velen zullen met verwondering gezien hebben, dat het hun zoo bekende post kantoor aan de Stationsstraat bij de pont, afgebroken wordt. Van het dak is al niet veel meer over dan een geraamte en ook de muren zullen binnenkort tot puin worden. De vraag rijst, of het verantwoord is, in dezen huizenloozen tijd een gebouw, dat met eenigen goeden wil tot een fa briek of een woonkazerne te veranderen was, af te breken. Wij hebben ons tot den Rijksgebouwendienst gewend en deze dienst kon ons het volgende mededeelen: De Rijkswaterstaat, die het oude post kantoor thans afbreekt, heeft hiertoe be sloten, omdat het pand in hooge mate als een verkeersobstakel werkt en in de toe komst en zijn ter plaatse groote plan nen voor een wegverbreeding met het oog op den tunnelbouw had men het Postkantoor toch niet kunnen handhaven. Er is inmiddels in de Meervlietstraat een Goede Suomi-resultaten De Hoogoven Athlctiekverecniging „Suo- mi" heeft met goede resultaten deelge nomen aan de regionale atletiekwedstrij den, welke Zondag door de A.V. „Doves" te Heiloo werden gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. Hoewel de dames-deelneemsters van Suomi geen successen wisten te behalen en reeds in de verschillende series werden uitgeschakeld, bleken de heeren Suomi- nen uit ander hout gesneden. Ada v. d. Werf, die bij de meisjes altijd een goede rivale is, kon door een ongeval, waarbij zij voetkwetsuren opliep, niet starten en zal voorloopig wel uk het strijdperk blijven. Op de 800 M. junioren kwamen niet minder dan 25 deelnemers uit. Daarom werd op tijd geloopen en het was door goede taktiek, dat de Velser-athleten prachtige successen boekten. Wim Vrene- goor werd eerste in den tijd van 2 min. 12 sec., terwijl C. H. Dekker met 2 min. 14.2 sec. de derde plaats bezette. In de M. C-klasse kon S. de Boer het echter niet verder dan de derde plaats brengen. Ook op de technische nummers en de werpnummers werden mooie successen geboekt, waarbij de gebroeders Post ma opvielen. G. Postma werd eerste kogelstooten met een worp van 12.21 M en eerste op cuswerpen B met 32.50 M. In de C. klasse kogelstooten bereikte Jan Adelaar met 10.25 M. de tweede plaats en werd C. Postma niet 10.23 M. derde. Jan Adelaar bezette met een sprong van 1.55 M. eveneens de tweede plaats bij hoogspringen. Jubileum Jac. Verhoef Maandag herdacht de heer Jac. VeThoef zijn veertig jarig arbeidsjubileum in dienst van Van Gelder Zonen N.V., Ko ninklijke Papierfabrieken. Zooals gebruikelijk is, werd de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenoote, 'e ochtends op het directiekantoor ont vangen, waar hij in tegenwoordigheid van de heeren ir. A. J. Allan, procuratiehou der en A. Koene, bedrijfschef van de cel- lulosefabrieken op hartelijke wijze door den heer J. Smit werd toegesproken. Deze schetste de goede hoedanigheden, ijver en plichtsbetrachting en de kame raadschappelijke verstandhouding met de collega's van den jubilaris. Als blijk van waardeering voor de verdiensten voor het bedrijf overhandigde spreker het „Ver- eerend Getuigschrift van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel" alsmede de zilveren legpenning, waarna namens de directie een enveloppe met inhoud als jubileumgeschenk werd aangeboden. Onder groote belangstelling vond daar na in het schaftlokaal een huldiging plaats van collega's uit de afdeeling hout- kapperij der cellulosefabrieken, waarvan de jubilaris 6edert vele jaren deel uit maakt. De heer P. Zoon. werkbaas, getuigde hierbij van den prettigen omgang en de goede samenwerking, welke steeds de af deeling kenmerkt en waaraan de jubilaris het zijne steeds heeft bijgedragen. Deze hulde ging eveneens vergezeld van een enveloppe, die namens de colle ga's werd aangeboden, terwijl mevr. Ver hoef bloemen ontving. Ten slotte las de heer G. v. d. Velden een gedicht voor, waarin verschillende voorvallen uit het leven van den jubilaris naar voren werden gebracht. Bijeenkomst van de „Gemeente Gods" De Amerikaansche zendelingen van, de „Gemeente Gods", L. Besier en M. Do- nohew, die een zendingsreis door Europa maken, zullen Donderdag 18 Juli in IJmuiden spreken in het gebouw aan de Kanaalstraat 252 C. De predikatie zal in het Nederlandsch worden vertaald. Agenda voor Velsen DINSDAG 16 JULI. Bioscoop De Pont: 8 uur: Het eiland des doods. Thalia Theater: 7 en 9 uur: Kampioen op sokken. WOENSDAG 17 JULI. Zie Dinsdag. ander en beter gebouw gevonden, dat het postkantoor thans herbergt, zoodat men voldoende termen aanwezig achtte, om het oude gebouw neer te halen en de puinhoopen van deze gemeente du6 met één te vermeerderen. Maar dit is tenmin ste een „hoopgevende" puinhoop...... IJMUIDEN Visch in beslag genomen C.C.D.-ambtenaren hebben in de IJmui- der Vlschhal van een tweetal vischknechts een 250 Kilo zee visch in beslag genomen. De visch bleek van allerlei zootjes te zijn opgekocht. E.V.C. vergadering De E.V.C. belegt op Woensdag 17 Juli een vergadering in „Flora" voor de af- deelingen Bouwbedrijven, Visscherij en Bakkers. Gesproken zal worden over de even tueel e fusie der E.V.C. met het N.V.V. Laros damkampioen Kennemerland Laros is als kampioen te voorschijn gekomen uit het toumooi om het dam kampioenschap van Kennemerland. Als tweede en derde eindigden resp. Ligthart en Sluiter. Laros, Ligthart en v. K est er en zullen voor D.C.IJ. meespelen in het toumooi om het kampioenschap van Noord-Hol land. Marktbericht van Maandag I>e trawlers besomden f 45.964. Verdere besommingen: Kotters: GG 468 f 5524, GG 248 f 6915. Loggers KW 194 f 2871, KW166 f -1202. KW162 f 3468, KW24 f 4427, KW 35 f 4272, KW173 f 2609. Kustvisschers UK68 1838, IJM318 f 141, IJM224 2693, UK241 f 61. HD119 f 161, KW94 f 4182, KW77 f 1220. Prijzen in de vrije markt: Koolvisch 27, Kabeljauw 55-46 per 125 kg. Kabeljauw I 21- 14, Kabeljauw II 15-8, Gr. schelvisch 19-15, md. schelvisch 23-16, kl.md. schelvisch 23-18, kl. schelvisch 19-16, braadschelvisch 18-17, wijting I g 14-11.10, Wijting ld 3.80-3.70, gr. schol 16,50-14, md. schol 18-12.50. zetschol 15.10-11, kl. schol 16.50-12, kl. schol III 12-8. wacht. die f 35 P®r ----- - -• klasse en 1 24 per maand voor de derde Jubileum Zuster T. de Beurs In het wijkgebouw van het Witte Kruis is gisteren op feestelijke wijze het 25- jarig jubileum van Zuster T. de Beurs gevierd. In de versierde zaal waren 's morgens het bestuur en personeel aanwezig, om de jubilairesse te huldigen. De voorzitter der vereeniging, de heer P. Waar-denburg, sprak haar namens het bestuur toe. Hij memoreerde hoe zuster De Beurs altijd met liefde en groote toewijding haar taak vervuld heeft en nog vervult. Allen die haar kennen, waardeeren haar ten zeer ste. Spreker besloot zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat zij nog vele jaren met dezelfde opgewektheid haar taak zal blijven vervullen. Hij overhan digde haar de gebruikelijke enveloppe, waarvoor zij te zijnertïjd en radiotoestel zal kunnen koopen. De heer Woltman sprak namens het personeel en uitte zijn waardeering over de prettige samenwerking die er is tus- schen Zuster de Beurs en het personeel. Namens het personeel werd de jubi- laresse een theeblad aangeboden. Hierna bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. 's Middags tijdens de receptie maakten velen van de gelegenheid gebruik om Zuster de Beurs met haar jubileum te complimenteeren. Een hiuldigingscomité overhandigde haar namens vrienden en patiënten een schrijfbureau. U.L.O.-examens Van de leerlingen der U.L.O.-school aan de Platanenstraat zijn geslaagd voor het eind-examen: de dames J. C. Gr avema ker, B. van Dam en M. Heykoop en de heeren N. Lok, J. F. Bronsema en W. J. Gjaltema. Versche visch te Ostende In de week van 5 tot en met 11 Juli werd in Ostende 551.095 K.g. versche visch aangevoerd. De totale opbrengst hiervan bedroeg frs. 3.023.021. Reizen voor halven prijs De Persdienst van de Ned. Spoorwegen deelt mede, dat eerlang ook de invoering van een z.g. vastrechtkaart kan worden ver- rogvleet 7-4.25, schar I 20-14.10, schar II 12. poontjes 5, griet I 25, tarbot II 35-33, tarbot III 37-30, alles per 50 kg., tarbot I 1.22-0.92, g. tong 1.48-1.18, md. tong 1.40-1.10, kl. m. tong 1.40-1.16, kl. tong 1.22-0.76. heilbot 1.48 alles per kg. Nieuwe Noörsche walvischvaarder Een Noorsche reederij heeft aan de werven „Götaverken" opdracht gegeven tot den bouw van een schip, bestemd voor de walvischvangst. Dit zal het groot ste sdhip worden, hat tot nog toe in Scan dinavië is gebouwd. De lengte zal 194.50 M. bedragen en de breedte 23.80 M. Het schip, dat 360 man zal kunnen be vatten, wordt in den herfst van dit jaar afgeleverd. Groote aanvoer van Visch Er was volk te kort was ex een zeer groote aan voer van visch, cixca 5000 kisten. In to taal waren aan de markt vier trawlers, 8 loggers en twee Zweedsche botters. Daardoor had men om des nachts met de lossing te beginnen, niet voldoende havenarbeiders, reden waarom men op enkele schepen met de lossing later moest aanvangen. Door het frissche weer van Maandag waren de prijzen over 't algemeen veel steviger, doch er werd nog geen maxi mumprijs bereikt. klasse zal kosten. De houders van deze kaar ten zullen het recht hebben op vertoon daar van te reizen tegen het halve enkele-reis- tarief in de betrokken klas. Een pasfoto is vereischt. Duitschers verlaten Engeland „Zij gedroegen zich behoorlijk De Britsche onder-minister van Oorlog. Lord Nathan, verklaarde dezer dagen in het Lagerhuis, dat men reeds begonnen is met de repatrieering van een aantal Duitsche krijgsgevangenen uit Engeland en dat er plannen zijn gemaakt voor de repatrieering van grootere aantallen. Lord Nathan gaf toe, dat het gedrag dei Duitschers in het algemeen behoorlijk ia geweest. Achttienduizend hunner zijn op boerderijen ingekwartierd geweest. Het totale aantal, dat in het Vereenigd Ko ninkrijk tewerk was gesteld, bedroeg 338.000, waarvan 160.000 in dienst waren van het ministerie van Landbouw, voor namelijk als hulp bij het oogsten. Volgens de „Daily Express" zal het vele maanden duren, voordat alle Duitsche krijgsgevangenen gerepatrieerd zijn. Dit hangt af van factoren als beschikbare scheepsruimte, voedselpositie en huisves ting in Duitschland. De uitgesproken nazis zullen het laatst in vrijheid wor den gesteld. Sommige krijgsgevangenen zullen zich vrij mogen bewegen, als zij in Duitschland terugkeeren, anderen zul len naar concentratiekampen worden ge zonden. Soldaten-moordenaars berecht Een Britsoh hof voor oorlogsmisda den heeft te Wuppertal drie Duitstihera ter dood veroordeeld wegens moord op 32 Britsche S.A.S. (Special Air Service) mannen die in de Vogezen gevangen waren genomen, meldt Un. Press. De ter dood veroordeelden waren de SS-gene- raai Oberg en de SS-officieren Issel- horst en Schneider. Generaal Seeger» kreeg drie jaar gevangenisstraf, terwijl de SS-officier Schlierbach tien jaar te gen zich hoorde uitspreken. S.A.S. mannen waren Britsche sol daten die een speciale training hadden ontvangen om per parachute in vijan delijk gebied te worden neergelaten voor het uitvoeren van speciale mili taire taken en sabotage. De S.A.S. werk te ook met de diverse verzetsbewegin gen in Europa samen. Een moeilijk en gevaarlijk karwei fVl QpboüW met succes volbracht Te Zaltbommel zijn Vrijdagmorgen honderden belangstellenden getuige ge weest van een zeer bijzonder en ge slaagd onderdeel van den herbouw der Ncderlandsclic spoorbruggen. Een van de 125 M. lange overspanningen van de Zaltbommelsche spoorbrug is over de geheele breedte van de Waal overgeva ren en op de eerste twee pijlers aan den zuidelijken oever geplaatst. Zoo snel geschiedde deze moeilijke en uitzonder lijke arbeid, dat men na 's morgens om 4 uur met de voorbereidende werk zaamheden te zijn begonnen, reeds om 10 over half elf het brugdeel op zijn nieuwe plaats had, hetgeen pas tegen twee uur was verv acht. Het was ook voor den leek een zeer bijzondere belevenis de enorme kolos van 110 ton dat is het gewicht van een geheelen goederentrein langzaam over de rivier te zien varen, voortbe- Waar herinnering wijlt tasschen spinrag Vlakbij de Ruïne van Brederode staat een glazen huisje. De regen striemt door het dak en de stopverf verpulvert in de zon. Een blik door de gammele deur laat een uitdragers winkel zien, waartusschm hier en daar de kleur van een schelp opblinkt. Het is een treurig gezicht, zooals de kleine verzameling curiositeiten, die daar door den heer Tin holt, oud-hoof d van een openbare school in Bloemendaal, bijeen gebracht is, veranderd werd in een stoffige, schimmelige hoop rommel. Toen de heer Tinholt afscheid nam van zijn leerlingen, kwam het idee bij hem op, om de werkstukken, de èchelpen en de natuur-historische inventaris van de oude school aan den De Genestetweg, die jaren geleden reeds plaats moest maken voor een rijtje arbeiderswoningen, onder te brengen in oen klein museum, dat den naam „Tinholthuis" ontving. In het be gin werd het museum, dat geherbergd werd in een broeikas, vrij vaak bezocht door oud-leerlingen van den heer Tinholt, maar in den loop der tijden verflauwde de belangstelling, zoodat de exploitatie niet langer loo- Zoo werd het verval van de „stolp der herinnering" ingeluid. De ijsberen, die uiit klei waren gemodelleerd naar een plaat over Nova-Zembla kregen een dikke laag stof op hun geverfde huid en de pa piertjes onder de punaises krulden om. Nu staat het glazen huis bij de Ruïne van Brederode als een vergeten broeikas en een naburige tuinder heeft er reeds zijn blik op laten vallen, om hem op te knap pen en aan zijn oorspronkelijke bestem ming terug te geven. Jammer, want het kleine museum had door de jaren heen een trefpunt van natuurliefhebbers kun nen worden, zooals de stichter het ook min of meer bedoeld heeft. Het lijkt ech ter wel reddeloos, zooals het daar staat in zijn verval: als er niet gauw een hand bomt om het museum te bewaren voor het nageslacht zal de kledne collectie verkocht en verstrooid worden en de schelpen, de opgezette dieren en de werk stukjes van de leerlingen van school C komen terecht bij een handelaar in „meu belen en tweedehandsch-goederen". wogen door de sterke lieren van een groote drijvende bok en door zes sleep- booten. Het verplaatste brugdeel waa de oorspronkelijke noordelijke over spanning, dioor de Duitschers opgebla zen. Men is begonnen de twee stukken op te hijschen en heeft er toen eeai nieuw stuk tusschen gebouwd. Dit ia in een zinsnede weergegeven: een enor me arbeid, die langen tijd vorderde en aan ingenieurs en bouwers hooge eischen stelde. De druizenden Nederlan ders. die dagelijks per spoorwegautobus de verkeersbrug passeeren, hebben de zen arbeid gestaag zien vorderen. Zij hebben zich verheugd toen enkele we ken geleden de vlag in top geheschesi werd ten teeken, dat de overspanning gereed was. Een tweede overspanning was in de fabriek gereed gemaakt, doch de derde zou uit twee kleinere stukken moeten worden samengesteld, omdat men niet over voldoende materieel be schikt Daarvoor moet een hulppijler worden gebouwd en dat zal ingevolge de voorschriften van den Rijkswater staat alleen mogen geschieden tusschen de twee noordelijke pijlers, ulks in verband met. de vaargeul, die zich m het midden en tegen den zuidelijken oever van de rivier bevindt. Het was daarom noodig de gereed gekomen overspanning naar het zuiden te ver plaatsen. Simpel doch ingenieus. De manier, waarop men dit heeft ge daan was eigenlijk zeer eenvoudig, maar daarom niet minder ingenieus. Onder het brugdeel waren 2 platte schuiten gevaren, waarop twee 14 M. hooge ijzeren torens werden gebouwd, waarop het brugdeel kwam te rusten. Vrijdagmorgen om vier uur is begon nen met het leegpompen van deze schui ten, die een reusachtig kwantum water kunnen bevatten. Daardoor werden de schtuten lichter, richtten zich op uit het water en lichtten het zware gevaarte v<an de pijlers. Om zeven uur begon men te varen. Om negen uur bereikte men de nieu we ligplaats. De schuiten werden toen weer volgepompt. Het afloopend getij hielp ook een handje, en om 10 over half elf begonnen sirenes en stoomfluiten uit alle macht te gillen om de wereld kond te doen van het feit, dat het ge vaarte tot op een c.M. nauwkeurig op zijn plaats was gebracht en een belang rijk en gevaarlijk karwei tot een goed einde was gekomen. Het brugdeel vormt mi vanaf het zuiden gerekend de eerste overspanning van de westelijke brug. Voorloopig zal alleen dit westelijk spoor berijdbaar worden gemaakt en men hoopt daarmee omstreeks 1 Januari 1947 gereed te zijn.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3