Amsterdam en Velsen WINKELHUIS te huur Polen 's bloedige traditie handhaaft zich Mussolini Nette jongen gevraagd Tot Vrijdag Luidsprekers Openbare vergadering flinke stoker Salonboot tusschen dat koopt de Ruyter Joden leven in panischen angst voor massamoord „Indien Polen's westgrenzen morgen zouden worden geopend, zou er aan het eind van de week geen half dozijn Joden meer in Polen achtergebleven zijn", ver klaarden Joodsche leiders aan Un. Press. De geheele Joodsche kolonie van Lodz ongeveer 25.000 of bijna een kwart van alle Joden in Polen is door een onbe schrijfelijke vrees bevangen. De bloedige pogrom van den vierden Juli in Kielce en de twee moorden die de afgeloopen week in Lodz hebben plaats gevonden, hebben de Joden van Lodz en van bijna ovreal elders in Polen op den rand van onbe- hcerschte hysterie gebracht. Het Joodsche hoofdkwartier op de der de verdieping van een oud gebouw in de Narutwicza straat in de benedenstad van Lodz is vol nerveuze gejaagde mannen en vrouwen. Tweemaal in de afgeloopen weken heeft in Lodz een pogrom ge dreigd. De Joodsche zegsman wekte den United Press-correspondent op om „de geheele wereld over de omstan digheden in Polen te alarmeeren". „We kunnen hier eenvoudig niet blij ven", zeide hij, „dit zou weldra een massale zelfmoord beteekenen. De Poolsche regeering sympathiseert met ons en doet haar best doch de anti- Joodsche gevoelens kunnen eenvoudig niet onder contróle worden gehouden. Polen is traditioneel anti-semietisch en thans geschiedt wat we het meest gevreesd hebben". Op de wegen naar Lodz ziet men groep jes Joden die hun bezittingen op den rug medevoeren. Volgens Zlagen zoeken zij De Malino-Conferentie begonnen Rede van dr. van Mook Voor het eerst in de geschiedenis van den archipel zjjn vertegenwoordigers van alle deelcn van Ncderlandsch-Indië, met uitzondering van Java en Sumatra, van daag te Malino in vergadering bijeen ten einde den regeeringsvorm, waaronder tientallen millioencn Indonesiërs geeste lijken en materleeien vooruitgang zullen zoeken, te bespreken. De eerste dag van de conferentie werd geheel in beslag genomen door de rede die van Mook ten huize van den gouver neur in Makassar heeft uitgesproken en de ontvangstceremoniën. Hierbij heeft dr. van Mook o.m. het volgende gezegd: „Hoe groot de thans verkregen overeen stemming is, des te spoediger zal het tijdperk van voorbereiding zijn beëindigd. Wij zijn nu eenmaal aan het bouwen van een waarlijk groote federatie met tien tallen millioenen inwoners. Het is beter, dat wij deze federatie niet versnipperen tot een onpractisch aantal kleinere dee- len, daar een te kleine autonome eenheid de kracht en het menschenmateriaal mist om haar eigen zaken te kunnen beharti gen. Ik stel mij voor den geest een tweede conferentie van gelijken aard, met een girooter aantal afgevaardigden, die een meer gevarieerde en veelzijdige vertegen woordiging van de bevolkingsgroepen ge ven. De regeering is voornemens over te gaan tot de instelling van een algemeen regeerings-commiasariaat voor Borneo en de Groote Oost; dit commissariaat zal de taak hebben om, in nauw overleg en in overeenstemming met de vertegenwoordi gers van de bevolking een politieke con structie te ontwerpen". „De vertegenwoordiging in Malino is onder de huidige uiterst moeilijke om standigheden de best mogelijke, hoewel zij nog geen compleet beeld geeft van de vertegenwoordigde gebieden. Dat sommige groepen hebben besloten geen afgevaar digden te zenden, is hun eigen keuze. Ook de republikeinen zijn hier van harte welkom, indien zij de politieke ontwikke ling van hun land zoeken te bereiken langs den democratischen weg van beraadsla- ging en overreding". Pseudo-recliercheurs pleegdeii roofoverval Op 15 Juni jl. kreeg de familie Van B te Rotterdam drie mannen op bezoek, die zich uitgaven voor rechercheur van politie. Bij huiszoeking vonden zij een geldkistje met f 12.000, welk bedrag zij in hun zak staken, om vervolgens de plaat te poetsen. De bewoner durfde aanvankelijk niet naar de politie te gaan. omdat hij er een clan destine jeneverstokerij op na hield. Toen deze 12 dagen later toch ontdekt werd. kwam van B. met d e aangifte van het ge val voor den dag. echter te laat om nog eenig licht in de zaak te krijgen. Dezer dagen liepen pa en ma met hun dochtertje te winkelen, toen pa opeens het klad hooide fluisteren: ..Pappie, daar loopt d.e man. die bij ons geweest"is". Het echt- prar herkende daarop een van de pseudo- rechercheurs. Nu was het slechts zaak hem te volgen en aan een politieagent aan te wijzen. Aldus geschiedde. Spoedig za ten de pseudo-rechercheurs, een stucadoor, een slager, en een koopman, alle drie be kende zware jongens, in de cel. veiligheid in de grootere steden omdat hun leven in de kleine plaatsen gevaar loopt. Hoewel het Joodsche hoofdkwartier tot dusverre nog niet onder gewapende be waking is geplaatst, meenen de Joodsche leiders dat dit weldra noodig zal zijn om een nieuwe pogrom te verhinderen. wilde Rusland „ver-assen" Benito Mussolini heeft in 1941 aan Von Ribbentroip voorgesteld dat Hitler zou trachten Spanje en Rusland in liet „Ver- eenigd front van Europa te brengen, dat tegen Engeland gericht zou zijn. Al dus is gebleken uit een buitgemaakt Duütsch document dat dezer dagen is ge publiceerd. Dit document, afkomstig uit de archieven van de Duitsche regeering is getiteld „memorandum van het on derhoud tusschen den rijksminister van buitenlandsche zaken, den Duce en Graaf Ciano in het Palazzo Venezia op 13 Mei 1941". Dit onderhoud was oh de eerste plaats bedoeld ter voorbereiding van een nieu we ontmoeting Hitler-Muesolini. De hee- ren spraken eerst over de houding van Frankrijk, en de Italianen merkten op dat als Frankrijk meer in de lijn van de as gebracht zou worden, zulks een „gun stige uitwerking op Amerika" zou heb ben. Verder sprak Ribbentrop van het feit dat Spanje de as in den steek gela ten zou hebben en dat, ware dit niet het geval, Gibraltar reeds lang veroverd zijn. Mussolini hield vol dat Spanje en ook Rusland in het Europeesche front ge bracht moesten worden. Desgevraagd ant woordde Von Ribbentrop dat Duitschland verdragen had met Rusland en dat de be trekkingen overigens correct waren (ruim een maand voor den Duitschen aanval op de Sovjet-Unie). Hij persoonlijk geloofde niet dat Stalin iets tegen Duitsch land zou ondernemen. Deed hij dit echter toch of zou hij een politiek volgen die Duitschland niet kon tolereeren, dan zou hij „binnen drie maanden" vernietigd zijn. Weer 6.5 H.A. cultuurgrond Van den polder „De Eendracht". bij Halfweg. In de nota van Ged. Staten van Noord- Holland over het werk in bezettingstijd worden mededeellngen gedaan over het droogleggen en ontginnen van de gronden van de voormalige veenderij „De Eendracht" bij Halfweg. In den loop van 1942 en 1943 werd de ontginning van het oostelijk gedeelte vol-; toold Het noordwestelijk gedeelte van de veen derij werd in het najaar van 1941 droog gelegd; onmiddellijk daarna werd begonnen met het maken van de waterkeering langs van geulen voor het ontwateren van de den noordelijken rand en met het baggeren Nadat het werk begin 1944 door de Duit- drooggevallen gronden. schers was stilgelegd, werd het in Juni 1945 weer ter hand genomen; aan het einde van dat jaar was een gedeelte van de slooten en van het grondwerk voor de wegen voltooid en 6.5 h.a. cultuurrljp land gereed gemaakt. Bach-concert Als monumentale ingangsportiek voor het Bachconcert van Maandagavond in de Groote Kerk fungeerde het grootsche Pre ludium ln Es: de bljbehoorende Tripelfuga vormde den imposanten uitgang. Wat door deze beide omsloten werd, bleef gedeeltelijk in een „clalr-obscure" dat sommige details onduidelijk maakte: lk bedoel hier de snelle gedeelten uit de sonate voor viool en kla vier in f kl. t. en het slotfugato der Pas torale. Maar voor het grootste deel der be roemde Claccona uit de Suite In d kl. t. voor vioolsolo werkte de kerkruimte eer voor- dan nadeelig: de stemmen die ln de vele accoordfiguraties min of meer verbor gen liggen, kregen nu een verband dat ze ln de concertzaal vaak missen en werden tot levende orgelklanken Ik heb de geheele Suite verleden Jaar van Theo Olof gehoord en vond toen zijn voordracht het hoogste wat op het gebied van vioolspel denkbaar Is: de geweldige Indrukken van toen werden nu nog dieper gegrift. Het was grandioos, verheven en ontzaglijk als de gothlsche ge welven der kathedraal, die er zich over koepelden. En dan nog de Tripelfuga. waar in Bach de Heilige Drieëenheid gesymbo liseerd heeft: het thema der 1ste fuga door dringt dat der 2de. later dat der 3de als almachtig en alomtegenwoordig: is het ver wonderlijk dat we dankbaar gestemd Je gens George Robert en Theo Olof, bewon derend en gesterkt de kerk verlieten? K. DE JONG. Leerlingen-uitvoering Een enorm programma hebben de leer lingen van het onder directie van Luclën Louman staande „Instituut voor Zangkunst Spraak- en Stemverbetering" Maandag avond in de Tulnzaal afgewerkt. Het ls on doenlijk al de nummers die ik hoorde, af zonderlijk te bespreken. Er waren ver scheidene stemmen b\J die reeds groote kracht en flluke ontwikkeling toonden: ook trof soms een pittige of geestige wijze van voordracht de opmerkzaamheid. Leen Krammer begeleidde de meeste vocalisten aan den vleugel; wat meer warmte en wat minder pedaal konden dienstig zijn. Bij de zeer goed gezongen Aria uit Mozart's „II Re Pastorie" speelde Hetty Knibbeler zeer goed de solovioolparty. maar er was niet altyd eenheid tusschen vlooi en zang.. Een aangename verrassing was het spel van het door de zusters Freda (piano) Hetty (viool) en Aujo (cello) Knibbeler gevormde en semble: Beethoven's Trio op. 11 klonk uit muntend in elk opzicht: alles was tot ln de puntjes afgewerkt en evenwichtig. Ik hoop dat dlfc ensemble in een der concert zalen alhier ook eens een lieelen avond zal geven. De Waterlandscke tramlijnen Gedeeltelijke kwijtschelding van voorschotten. In 1930 werd door de provincie Noord- Holland een renteloos voorschot van f 1000 000 gegeven om verdere exploita tie der tramlijnen AmsterdamEdam en AmsterdamPurmerend mogelijk te ma ken. In 1939 werd door de N.Z.H. een plan opgezet om tot financieel e reorgani satie te komen. Daarover is lang onder handeld. Er bleek, dat de Waterlandsche Lijnen in de jaren 19331940 f 517.500 verlies hadden opgeleverd. Alleen 1941 gaf een winst van f 33.000. Het einde d/er onderhandelingen was zoo blijkt thans uit mededeelingen van Ged. Staten aan de Provinciale Staten dat het rentelooze voorschot werd kwijt gescholden, tegen over een storting van f 16.000 in de Pro vinciale kas. Een gelijke regeling werd getroffen ten aanzien van voorschotten, die verleend waren door het rijk en de Ned. Spoorwegen tot een bedrag van f 57500. Vriendinnen veroordeeld 10 eu 8 jaar voor verraad. Twee vriendinnen uit Haarlem, de dames J. Appeldoorn en A. van der Put, die tijdens de bezetting tezamen een Joodsche vrouw hebben verraden, zijn hedenmorgen door Ihet Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam resp. tot 10 en 8 jaar Rijkswerkinrichting veroordeeld met aftrek van den tijd, doorgebracht in voor arrest. Zij werden voor den tijd van het leven ontzet uit de beide kiesrechten en alle openbare ambten. Kinderen uit Engeland terug Na een verblijf van ruim 5 weken in een den- mooiste streken van Engeland, zijn de kinderen der leden van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders te Haarlem teruggekeerd. Het was een luid gejuich toen de trein met kinderen begeleid door den heer A. Mars, op het station arriveerde en de ouders de vroolijke groep verwelkomden. De heer Mars hield daarbij een korte toe spraak. Aardbeving genoteerd Hedenmorgen, 6.31 uur M.E.T., werd door de seismografen van het K.N.M.I. een matig sterke aardbeving genoteerd, waarvan de oorsprong is gelegen in Klein- Azië op een afstand van 2600 K.M. Het loonconflict in de getroffen gebieden Naar het A_N.P. verneemt zijn zoowel de werkgevers als de werknemers in de bouwvakbedrijven in de geteisterde gebie- den om Nijmegen en Arnhem het volko men oneens met het besluit van 'het col lege van Rijksbemiddelaars om de loonen met 5 a 10 cent per uur te verlagen. On danks het besluit van Rijksbemiddelaars werden Maandag de oude loonen doorbe taald. De verschillende diensten van we deropbouw met hun sociale commissies van landbouwherstel deelen het standpunt van de werknemers-organisaties. Zij heb ben dat in een telegram aan den mi nister- van Sociale Zaken kenbaar ge maakt. Het Fransch-Siameesche conflict is door Siam officieel aan den Veiligheidsraad voor gelegd. De dageiyksche vliegdienst Amsterdam- Genève-Madrid-Llssabon en terug is Maan dag officieel te Madrid geopend. De direc teur van de KLM was aanwezig. Met groote blijdschap geven gij U kennis van de geboorte van ons Dochtertje en Zusje H. P. Liotart P. Liotart-van Os. en Henkle. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van be langstelling ondervonden bij ons 50 Jarig Huwelijksfeest, betuigen wij allen onzen har- telijken dank. S. P. de Visser Haarlem-N., Ternatestr. 74. pl.m. 18 j. v. d. avonduren. Aanm. Woensdagavond tusa. 7.30 en 8.30. Thalla Theater. IJmuiden Weggeloopcn: RUWHARIGE TERRIER, ong. 10 w. wit, rech terhelft kop bruin. Goede be loning v. ter.bez. Tonlno. Vin- kebaan 6. Santpoort. Wilt U JONGE HENNEN KOO PEN, Witte Lcgli.. Red Isl., Barnevelders of Iets anders komt dan naar een vertrouwd adres. Hennen, oud 3 tot 4 1/2 maand. Te bevr.: WILLEBRORDSTR. 8, IJM.-O. extra koopjes lialen bij HENK BROEKHUIZEN De RUpstraat 5. Ziet de etalage!!!! B. z. a. NET MEISJE voor 3 d. p. w. als hulp I. d. huis houding. Te bevr. bur. v. d. bl WONINGRUIL. Wie ruilt de Genestetlaan 31. Driehuls f 38 p, m, voor Rembrandtl. of omg. Keunemerl. Verloren. Zondag 7 Juli: ICIXDER.SCHOE NT JE, omgev. Bloemstr.. K. Wllhelmstr Te rug bezorgen Bloemstr. 29 rd. VERLOREN: Vrijdag h. por- temonnale lnh. geld. foto en melkbonnen. omg. Wijk aan Zeeërweg. Tegen gr. bel. ter. te bez. Wijk aan Zeeërweg 89, IJmuiden. TE KOOP GEVRAAGD goed gedragen kantoorpak en don kerbruin mantelpakje van pr.i kwal. Brieven nr. 437 Boek handel Erasmus. Santpoort, j Te koop: prima TANDEM m. banden, ook te ruilen tegen g. h. fiets m. banden. Wille- brordstraat 31, IJm.-O. TE KOOP: geheel glazen aquarium 47 x 30 x 30, trap- looper 5.40 M. Kerkerinklaan no. 29, PARTIJ VAN DE VRIJHEID DONDERDAG 18 JULI Sa (poor t-dorp t DE WETMAN* WAAROM STEMT U OP POTTER, oud-commandore der Mij. Nederland No. van lijst 6 Aan een industrieeel bedrijf te IJnruiden kan direct ge plaatst worden een STENO-TYPISTE bekend met administratieve werkzaamheden. Woonplaats liefst IJmuiden of naaste omgeving. Brieven met opgave van opleiding en vorige werkkring onder no. IJ 191 bureau van dit blad. GEVRAAGD: NET MEISJE voor lichte lea n to or werk zaam h ed entevens BEKWAAM CHAUFFEUR Aanmelden 's avonds na 6 uur Burg. Ranrbonnetlaan 2' IJmuiden. IJMUIDER WASSCHERIJ, SneMiusstraat 3 IJmuiden. GEVRAAGD: zonder goede melden. getuigen onnoodig zich aian te Wasscherïj en Chemische Wasscherij HOEK EN VAART Bloemendaalsche Straatweg 17, Santpoort. Kanaalstraat 54. Te bevr, Makelaar H. OUDSHOORN, MeervMefcstraat 78, Velsen. van Amsterdam 8.0017.15 uur van Velsen 9.3018.45 uur Inlichtingen aan de kantoren GEHEELE EN GEDEELTELIJKE INBOEDELS ALLE SOORTEN HUISRAAD OUDE METALEN IN- EN VERKOOPHUIS TROMPSTRAAT 35 TEL. 4

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4