Een Dollar De verrader van de Weteringschans Een doos van P andora De financieele nood der gemeenten dertig millioen pengö Zaterdag 20 Juli 1046 Doodstraf geëischt „Ik vraag me al twee jaar af, waarom ik het heb gedaan" Het Bijzonder Gerechtshof, waarvoor de SS-bewaker J. B. van de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam gisteren terecht stond, werd gepresi deerd door prof. Van Hamel. De procu reur-fiscaal, mr, M. H. Gelinck, haalde in de ten laste legging nog eens naar voren, hoe B.. toen hij niet zijn hulp bij een overval op de gevangenis een reuzenzwaai wilde maken van SS- bewaker tot ondergrondsch strijder, op het beslissende moment terugdeinsde en de heele zaak aan den SD verried, zonder de mogelijkheid te baat te ne men, de KP-mannen te waarschuwen, die de ontzettingspoging wilden wagen. Op een desbetreffende vraag van den president antwoordde verd.: „Ik had niet de bedoeling, de zaak bij Lages aan te brengen, maar op een gegeven moment zat ik vast en vond dat er weinig algemeen en veel persoonlijk belang in het spel was". Het stampvolle zaaltje reageerde hier rumoerig op. B. ging voort met het opsommen van al het goede werk, dat hij voor de ge vangenen verricht heeft, wat ook door enkele getuigen bevestigd werd. Zij ver klaarden zelfs, dat vera, met onverant woordelijk persoonlijk risico den ge vangenen vrijheden veroorloofde. Hij bezorgde briefjes en pakketjes, liet telefoongesprekken en clandestiene be zoekers toe en betoonde een „lobbes achtige goedheid". B. ging voort: „Ik heb steeds gewei gerd, aan het plan mee te werken, om dat de represailles meer menschen zou den treffen dan er nu bevrijd zouden kunnen worden. Toen ben ik naar M. Kuiper, gegaan, dien ik wel eens in de gevangenis gezien heb. Dat was een joviale kerel, die een zoon aan het Oos telijk front had. Hij zei tegen me: Laat het maar aan mij over, dat maak ik wel in orde. Den volgenden morgen werd ik bij den SD-man Viebahn geroepen." „EIN SCHöNES SPIEL". Volgens den verd. zijn zij samen naar den beruchten Lages gegaan, die zei: „Nun machen wir mal ein schönes Spiel". Het kwam erop neer, dat B. toe moest happen en in opdracht van den SD verder handelen. Hij zou na het mislukken van den overval, die zou ge schieden als hij nachtdienst had, met zijn moeder onderduiken. B. gehoor zaamde blindelings. „Waarom of ik den overval aan den kant van den SD heb meegedaan, kan ik niet verklaren, daar zoek ik nu al twee jaar lang naar. Op het oogenblik zelf heb ik heelemaal niet gedacht." Prof. Van Hamel: „Als u een verkla ring kunt vinden, zal het Hof deze toch gaarne aanhooren. Gebrek aan motief maakt het voor ons zeer moeilijk. De wereld zoekt ook al eeuwen lang naai de beweegredenen waarom Judas zijn verraad pleegde." De kroongetuige J. Paff, een van de weinigen die uit de val wist te ont snappen, verklaarde, dat verd. niet ge weigerd had en van het begin af zijn medewerking toezegde. .Op den fatalen nacht had B. bij het openen van de deur naar de binnenplaats van de ge vangenis verklaard, dat hij i-eeds twee bewakers onschadelijk had gemaakt. De President sprak ontroerd zijn waardeering uit over het dappere werk van getuige en zijn kameraden. Het publiek betoonde zijn bijval. SD-ERS ALS GETUIGEN. De 45-jarige Sturmbannführer Willy Lages, chef van de Duitsche geheime politie te Amsterdam, was de volgende getuige. Hij verscheen in SD-uniform, waarvan de kenteekenen verwijderd waren. De gevolgde werkmethode was „selbstverstandlich" en de getuige zei uit zichzelf, dat hij B. geen oogenblik in twijfel had gelaten, wat er met hem zou gebeuren, als hij zijn plicht niet deed of een verraderlijke houding tegen den Duitschen Staat aannam. N.J.V. dient klacht in Het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond heeft een klacht inge diend tegen het weekblad „De Baanbre ker". in verband met een artikel daarin d.<L 1 Juni j.l., aan het slot waarvan voor komt de zinsnede: „Een kostelijk stel: Gerretson. Meijer Ranneft, Tjarda. „De Gelderlander", de „Telex", het Nationaal Jongeren Verbond en Slamet. Firma „Col laboratie, Quisling en Co." Het hoofdbestuur acht door de uitdruk king „Collaboratie, Quisling en Co." de eer ftr. goeden naam van het N.J.V. aan getast. Commandeurskruis uitgereikt Heden heeft de chef van den generalen staf, luitenant-generaal mr H. J. Kruis te 's-Gravenhage het Commandeurskruis in de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan den brigadier O. N. Brad in g van het Britsche leger. Brigadier Brading heeft bewerkstelligd, dat op 11 Mei 1945. 7 dagen na de bevrijding, de haven van Rotterdam kon worden geopend. De gevangen genomen ondergrond- sche strijders zijn in de duinen bij O verveen terechtgesteld. Er bevonden zich gewonden bij, die 'op brancards vervoerd werden. M. Kuiper, naar wien de verdachte om raad was gegaan, bleek rechercheur van de Amsterdamsche politie geweest te zijn. Hij was gedetacheerd bij den SD. Hij had aan Lages verzocht, de exe cutie te mogen bijwonen. Met onbewo gen gezicht vertelde hij de gruwelijk ste bijzonderheden. DE ZWAARSTE STRAF. Het requisitoir was kort. Mr. Gelinck vond het niet noodig de toch reeds lange zitting noodeloos te verlengen, aangezien hij meende, dat de eenige uit spraak toch reeds lang vast stond. B. is niet alleen SS-er geweest, maai- hij heeft bovendien na het verraad van de KP-ers nog doorgewerkt met het opzetten van de val, zonder de mogelijkheid van het waarschuwen van deze mannen, wat geen groot gevaar voor hem kon mee brengen, te hebben benut. Dit heeft den dood van minstens 15 vaderlanders ten gevolge gehad. „De ergste straf is hier de eenige", zoo besloot de procureur fiscaal. Hierbij was het advies gevoegd, geen recht van cassatie toe te staan. De uitspraak zal op 26 Juli geschieden. Een internationaal Roode Kruis-uniform De raad van bestuurders van de Liga van Roode-KruLs-vereeni&ingen heeft een Neder!andsch voorstel tot het invoe ren van een Rcode-Kruis-uniform, dat over de geheele wereld gelijk is, aan- -aard. De nationale vereenigingen van ■het Roode-Kruis zullen met haar regee ringen overleg plegen inzake uniform, kleur en emblemen. Wanneer alle natio nale vereenigLn-gen die resultaten van het onderzoek aan het secretariaat van de Liga hebben opgestuurd, zal de raad van bestuurders het onderwerp opnieuw bespreken. Wijk aan Zeeër voetpad wordt afgesloten Het ligt in het voornemen van het ge meentebestuur het voetpad van .de Bil- derdijklaan te Driehuis naar den Biezen- weg te Santpoort voor het openbaar ver keer af te sluiten. Allen die hier bezwaar tegen in wen- schen te brengen kunnen dit doen. tot 19 Augustus op de gemeente-secretarie. V.V.B. naar Oud-Karspel De voetbalkampioen van 4C. W3. be haalde reeds een overwinning op het Hoofddorpsche ETO en is dus al twee punten rijk, zoodat de wedstrijd DTS VVB op Zondag vastgesteld, voor de ..Breesapers" van het grootste belang is om de vierde klas te kunnen verlaten en naar de derde klasse te promoveeren. voor emigranten-in-spé Ergens in de Stadsbibliotheek te Haarlem staat een eenvoudig houten kistje. Het is geen vernuftig geconstru eerde ladenkast, berekend op een veel- eischend modern kaartsysteem, maar toch bevat het een catalogus, die bezig is geboren te worden uit een hoogst actueele noodzakelijkheid. Die nood zakelijkheid is het tegemoetkomen aan de groote vraag van een deel van het Haarlemsche publiek naar lectuur en zakelijke gegevens over landen, waar heen emigratie mogelijk is. De catalogus verwijst voornamelijk met zorg geselecteerde artikelen uit tal van binnen- en buitenlandsche perio dieken. Het bemachtigen van recente boeken op het betreffende gebied is na genoeg onmogelijk, doch de aspirant emigrant is reeds ruimschoots tevreden wanneer hij een tijdschrift in handen krijgt, waarin enkele bladzijden aan het verre oord zijner droomen gewijd zijn. De meeste belangstelling kan geconsta teerd worden voor Zuid-Amerika, Zuid- Afrika, Australië en Canada. De „emi gratie-gebieden bij uitnemendheid" dus. Artikelen over de mogelijkheden om zich als vreemdeling in deze landen en werelddeelen te vestigen, worden met gretigheid verslonden. Zoo is het eenvoudige houten kistje in de Stadsbibliotheek een doos van Pan dora voor al die Haarlemmers, die zich elders dan in ons kleine land een toe komst willen bouwen. Behalve de ge noemde landen kan men er een ware staalkaart van verlokkelijke oorden in vinden. Men heeft de belangstellenden een ruime keuze willen bieden; wat denkt U van Lapland, Hawaii of Japan? Bikini hebben wij niet in de catalogus aangetroffen. Deze mededeelingen zijn niet bedoeld als een opwekking tot landverhuizing. Er is slechts een merkwaardig teeken des tijds mee gesignaleerd. Groeten aan Xederlandsehe zeelieden. De afdeeling wereldomroep van radio Nederland zendt voortaan weer twee maal per week groeten uit aan Neder- landsche zeevarenden van marine en koopvaardij. Formulieren kunnen wor den aangevraagd bij radio Nederland, afd. Wereldomroep, postbus 150, Hil versum. Op de enveloppe vermelden: Groeten aan zeevarenden. Bij aanvrage diene men op te geven, waar men kan komen spreken: Hilversum. Rotterdam. Den Haag. Over extraatjes en Haagsche heereri Vorige week is er een extra bon voor sigaren of tabak beleend gemaakt en men heeft kunnen lezen, dat er in de zomermaanden nog eenige extra rant soenen voor rookers beschikbaar zullen worden gesteld. De reactie hierop is tweeërlei. Ons bereikten reeds verscheidene brieven en telefoontjes van daan es. die zich afvragen ..waarom zij nu nooit eens een extra snoepbon krijgen". Een van haar schrijft: „Niet dat ik den mannen hun extra'tje misgun, integendeel, ik ver heug mij er vcor hen over. maar dat onsje snoep, dat je toch niet alleen op peuzelt. is oh. zoo gauw uitgedeeld, dus mogen wij ook wel wat extra's hebben. Volgens mij behoeven de heeren in Den Haag niet te zeggen: „Dat gaat niet", want de winkels liggen vol chocolade en suikerwerken". Tot zoover deze dame. die het goed met elkeen meent en het. eerlijk voor haar sexe opneemt. Maar is de zaak wel zoo eenvoudig? Beschouwen wij eens even den psyeholegischen achtergrond. Is ulevel of boterbal voor de vrouw, wat sigaar of pijp beteekent voor den man? Mei-rouw, hunkert u ooit zoo he vig naar een flik. als uw echtgenoot bij tijd en wijlen naar een sigaret? Kneed u ooit de kruimels in het zilveren schaaltje samen tot een nieuwe bonbon, tea-wijl uw echtgenoot naarstig in den asehbak naar peukjes zoekt? Geen en kele man zal deze beide znken ooit op één lijn stellen. Dat kan zelfs de meest verslaafde snoepster niet van hem ver langen. De .heeren in Den Haag" zul len z-ch door argumenten in deze rich ting dan ook stellig niet laten vermur wen. Maar, mevrouw, indien het werkelijk waar is dat er genoeg snoep in de win kels ligt. méér dan de winkelier aan zijn klanten op den bon kwijt kan. dan is het volkomen redelijk dat u ook eens iets extra krijgt. Zooiets maakt het le ven zooveel completer en gezelliger. De heeren in Den Haag zullen goed doen. de mogelijkheid van een verrassinkje voor u eens te onderzoeken. En mocht het zoover komen, dan met mate, me vrouw. Dan moet u die heeren in Den Haag te vriend houden. De slanke lijn bij het zwakke geslacht gaat hun stellig bovenal. Daar, mevrouw, zijn zij Haag sche heeren voor. Kerkconcert Woensdag 24 Juli wordt in de Oude Kerk te Velsen (dorp) een. kerkconcert ge houden. Medewerkenden zijn Truus Mo- riën. sopraan en Adraan Verschoor, orgel. Eenige verlichting Nu het nog geruimen tijd zal duren voor de Commissie-Oud met haar werk gereed zal zijn, hebben de ministers van Binnen- landsche Zaken en van Financiën over wogen wat gedaan kan- worden om eenige verbetering te brengen in de financieele positie van de gemeenten. Een rijksuitkeering is in uitzicht gesteld wegens het verlies van opbrengsten van Grondbelasting. Personeele Belasting, Straatbelasting en dergelijke, tengevolge van oorlogshandelingen, evacuaties en inundaties, voor de jaren 1944. 1945 en 1946. Op de rijksbegrooting voor 1946 is voor dit doel rekening gehouden met een uit gaaf van 10.000.000.—. Het ligt in de be doeling, dezen maatregel ook voor 1947 te doen gelden. Op de begrooting 1946 is een uitgaaf De zigeuner ontsteekt zijn sigaret met een biljoen De nieuwe Hongaarsche gulden is reeds in de inflatie opgenomen nog voor in het betalingsverkeer is gekomen ter vervanging van de astronomische pcngö-bankbiljctten, zegt Cn. Press. Het kilogram goud dat een waarde zou hebben van tienduizend nieuwe gul dens doet reeds zestienduizend. En de pengö klimt nog maar steeds. Er eirculeerer. nu vier soorten, waarvan de meest waardevolle de adopengö (belastingpengö) is, die half Juni werd gecreëerd en binnen een maand steeg tót dertig millioen per Amerikaansche dollar. De andere types pengö zijn meer waard om de eigenlijke waarde van het papier dan als valuta, zelfs als zij bil- lioenen getallen dragen. Zelfs de kerken zijn kieskeurig wat betreft geld dat zij krijgen. In de ka thedraal te Boedapest nabij het komruc- lijk paleis staat nabij den uitgang een mand voor de giften. Naast de mand staat een prullemand metverfrommel de quadrillioen simapengö biljetten zij zijn waardeloos als gift. Giften on der ae vijftig millioen adopengö's wor den niet aangemoedigd. Ei- is niet voldoende ruimte voor cij fers op de bankbiljetten en men ge bruikt afkortingen zooals een b voor biljoen. „Rijk en arm heeft minachting voor de bankbiljetten. De zigeuner in lompen die ik een cigaret gaf", zoo schrijft een Up-eorrespondent uit de Hongaarsche hoofdstad, stak de cigaret die ik hem gaf aan met een biljoen pengö-biljet. De eigenaar van een restaurant die drie biljoen pengö-biljetten voor den dag haalde om ze aan zijn buitenlandsche bezoekers te laten zien. zei „hou ze maar". De zich van uur tot uur wijzigende waarde van de pengö heeft een versnel ling van het tempo van den Hongaar- schen handel tot resultaat gehad, dat af steekt bij de langzame vooroorlogsche methodes. De koopman die port noodig heeft voor zijn brieven, neemt ruilgoe- deren mee naar de trappen van het postkantoor. Daar verhandelt hij zijn waar voor betaalmiddel en haast zich het postkantoor binnen om de trans actie te voltooien. Als hij zich niet haast is zijn geld misschien al weer ver scheidene millioenen pengö's in waarde gedaald en kan hij er niet meer de port voor koopen die hij noodig heeft. voorzien van 20.000 000.wegens bij drage aan de gemeenten met eigen politie. Op eenzelfde bijdrage kan voorlooplg eveneens worden gerekend voor elk aan 1946 voorafgegaan dienstjaar of gedeelte van een dienstjaar, waarin de politie dienst door eigen ambtenaren van de ge meente is vervuld. Voor 1947 kan dit niet worden toegezegd. Voorbereid wordt een wetsontwerp, waarbij bekrachtigd wordt, dat de ven- nootschaps- en ondernemingsbelastiitgen niet van de openbare bedrijven worden geheven. Het ligt in de bedoeling niettemin een storting in het gemeentefonds te doen plaats hebben, gelijk aan de geraamde op brengst van de Vennootschapsbelasting van de gemeentelijke bedrijven, welke 2D millioen bedroeg. Dit beteekent dus vanaf het tijdstip waarop besloten werd de ven nootschapsbelasting van de gemeentebe drijven in het Gemeentefonds te storten (1942) een extra bijdrage van het rijk in het belang van de saneering der gemeenta- financiën van 20 millioen per jaar (in c" jaren 1942 en 1943 resp, 10.000.000 en 15.000.000.) Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van het besluit op de ondernemings belasting tengevolge waarvan de land bouwbedrijven onder deze belasting zullen vallen. Volgens globale schatting zal dit, rekening houdende met vermindering der opbrengst uit anderen hoofde, een op brengstvermeerdering beteekenen van 20 millioen, per jaar. Deze maatregel kan reeds aanstonds een belangrijke bijdrage leveren tot herstel van de financieele zelfstandigheid van een groot aantal plattelandsgemeenten. Er wordt een nieuwe regeling voor de oude tekorten der gemeenten getroffen. Deze kunnen op de nieuwe rekening wor den overgeboekt, zoodat dekking daarvan over 10 jaar verdeeld kan worden. Op de begrooting voor 1946 wordt boven dien 85 000 000 uitgetrokken voor steun aan gemeenten, dat is het dubbele van voorafgaande jaren. Nu een begin gemaakt wordt met de liquidatie van oude tekorten wordt op de gemeenten een beroep gedaan om nieuwe tekorten zooveel mogelijk te voorkomen. Uitgaven moeten tot het strikt-noodige be perkt worden. Beseft moet worden dat wij verarmd zijn. Om in 1947 voor steun in aanmerking te komen moeten gemeenten de volgende be lastingen heffen: Straatbelasting (in het algemeen 6 van de kadastrale opbrengst op gebouwde en 3 van die der onge bouwde eigendommen). Vermakelijkheids belasting (20 Honden belasting; er wordt op gewezen dat in de tarieven veel verschil bestaat, als maatstaf wordt aan gegeven 10 voor een luxe hond en 2.50 voor een bedrijfshond.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3