Moecl, beleid en frouw Kunnen de Neurenbergers worden uitgeleverd? De Vereenigde Staten Vier dappere zonen van Nederland worden posthuum geëerd Aan boord van den torpedobootjager „Banckert", liggende te Amsterdam, heeft dezer dagen een plechtigheid plaats gehad, tijdens welke de Koningin aan de nabe staanden van een viertal om het leven ge komen officieren van de marine de Mili taire Willemsorde uitreikte. De volgende bijzonderheden worden gemeld omtrent de daden van „moed, beleid en trouw" waar voor deze hoogste onderscheiding werd verleend: De luitenant ter zee der le klasse A. J. Bussemaker, commandant van Hr. Ms. „O- 16". deed in den nacht van 11 op 12 Dec. 1941 een boven-water-aanval op vier nog met troepen beladen Japansche transport schepen nabij Tandjoeng Patani in de golf van Siam. Ondanks de groote gevaren, welke aan deze in ondiep water uitgevoerde actie waren verbonden, aanvaardde luit. ter zee Bussemaker het risico, wegens den groo- ten buit. dien de actie beloofde op te leveren. Helaas is Hr. Ms. „0-16" tijdens haar terugkeer op 15 December van het zelfde jaar in een Britsch mijnen veld geraakt en verloren gegaan. Slechts één overlevende, een kwartier meester, wist zich na 35 uren zwem men te redden. TERNAUWERNOOD ONDER WATER. De luitenant ter zee der le klasse C. A. J. van Well Groeneveld, commandant van Hr. Ms. „K-14", ontving op den 23en Dec. 1941 een verkenningsbericht van een vlieg- Het communisme in Europa 25 procent van de 109 itiillioeu stemmen der Europeeselie ver kiezingen. De communistische partjjen en semi" communistische organisaties hebben sinds den oorlog ongeveer een kwart van de 109 millioen stemmen veroverd die in Europeesche verkiezingen zjjn uitgebracht, aldus toont een Un. Press overzicht van de gedeeltelijk onofficieele en onvolledige verkiezingsuitslagen aan. De volgende conclusies zijn gewettigd: Bijna 25 percent stemde uiterst links of marxistisch. Het meerendeel der overige stemmen ging naar centrum- en links- van-het-centrum partijen, waarbij de eociaal-democratische en socialistische partijen meestal de sterkste bleken. De communisten zijn de sterkste partij in Tsjechoslowakije, Bulgarije. Albanië en Joegoslavië. Door de communisten over- heerscht „nationale fronten" zijn in de drie andere landen aan de macht. Frank rijk en Italië zijn de overige communis tische bolwerken in Europa. De totaal cijfers voor Europa, uitgezonderd de Sovjet-Unie, Spanje, Roemenië en Polen, toonen dat van de ruim 109 millioen stem men ongeveer 24 millioen op de commu nisten werden uitgebracht (23.8 percent). In bijna elk land is de positie der com munisten vergeleken niet voor den oor log enorm versterkt. Over geheel Europa is een verschuiving naar links te zien geweest, en het nog niet uitgebalan ceerde centrum staat zeker aanzienlijk meer links dar. de Amerikaar.sehe opvat tingen en belangrijk meer rechts dan de Russische. Bouwvergunningen voor visscherijbedrijven Het is gebleken, dat onder het Bedrijf schap voor Vissch er ij producten ressortee- rende bedrijven aanvragen indienen bij het ministerie van Openbare Werken en "Wederopbouw, of bij de onder dit ministe rie ressort eerende instellingen, voor ver gunningen tot het bouwen van bedrijfs ruimten. Het betreft niet alleen den her bouw van verwoeste gebouwen, doch ook den bouw van ruimten, welke als uitbrei ding van bestaande bedrijven of zelfs als vestiging van nieuwe bedrijven is bedoeld Aangezien het Bedrijfschap daarbij ad viseert. zal het verleenen van de bouw vergunningen in de meeste gevallen aan merkelijk kunnen worden bespoedigd, in dien het Bedrijfschap reeds van de be staande bouwplannen op de hoogte is en zich van de juistheid van de eventueel verstrekte toelichting heeft kunnen over tuigen. Voorts zal in gevallen, dat het te bouwen object een uitbreiding of vestiging van een bedrijf met zich medebrengt, rekening moeten worden gehouden met het feil. dat voor deze uitbreiding of nieuwe vestiging in de meeste gevallen een bedrïjfsvergun- ning vereischt is. Belanghebbenden wordt derhalve aange raden om bij het indienen van een aan vraag voor een bouwvergunning het Be drijfschap hiervan mcdcdecling tc doen en tevens deze aanvraag van een zoo duide lijk mogelijke toelichting vergezeld te doen gaan. Eveneens wordt bedrijfsgenooten, die reeds een bouwvergunning bij bovenge noemd ministerie of andere instanties heb ben aangevraagd, waarop tot heden geen goedkeuring of eventueele afwijzing is verkregen, in overweging gegeven zich als nog tot het Bedrijfschap te wenden onder vermelding van volledige bijzonderheden Üetr ingediende aanvrage. boot van den marine-luchtvaartdienst be treffende de nadering van een vijandelijk convooi nabij Miri op de kust van Britsch- West-Bofneo. Glibberend over de modderbanken, ter nauwernood onder water, bracht de „K- 14" achtereenvolgens drie transportscheper, en een tankboot tot zinken. Niettegen staande de Japansche torpedobootjagers hem vele urenlang met dieptebommen bestookten, zette de onderzeeër de actie voort zoolang er nog torpedo's aan boord waren. De luitenant ter zee der le klasse J. M. L. Chömpff, commandant van Hr. Ms. „Piet Hein", onderscheidde zich door uit stekende daden in den zeeslag van Straat Lombok op 19 Februari 1942. Het noodlot trof Hr. Ms. „Piet Hein", toen een zware vijandelijke granaat in een der ketelruimen explodeerde, waardoor het schip onbestuurbaar te midden van de Japansche oorlogsschepen kwam te drijven. ALS EEN WRAK NAAR DEN BODEM. Volkomen wrak geschoten ging de Ned. torpedobootjager ten onder, terwijl het kanon van den kwartiermeester Nico F. B. de Vet, (M.W.O.) tot het laatste oogenblik bleef door'vuren. De officier van den ma rine stoomvaartdienst 2e klasse M. W. van Moppes van Hr. Ms. „Piet Hein", gedroeg zich tijdens hetzelfde gevecht op held haftige wijze. Nadat de zware vijandelijke granaat in het ketelruim was ontploft en een gewel digen oliebrana veroorzaakte, daalde Mop pes zonder zich te bedenken in het ketel- ruim af en droeg een aantal gewonden naar boven. Hij zette zijn reddingswerk voort totdat hij tenslotte zelf in de vlam men om het leven kwam. Nieuws uit het buitenland Volgens berichten in de „Daily Graphic" worden de Indonesische troepen langs sluik wegen van Singapore uit van wapens voor zien, Voor Polen en Tsjecho-SIowakfje zal de UNHRA 30.000 paarden van Denemarken kooper.. Een secretaresse bij een Nederlahdsche firma te Londen is veroordeeld tot betaling van een boete var. twintig pond wegens "net uitvoeren van verboden artikelen naar Ne derland. Zij had in Mei twaalf pakketten met binnen- en buitenbanden van rijwielen naar Nederland verzonden. Zweden behoudt Duitsclie activa De onderhandelingen van Zweden met de Vereenigde Staten, Frankrijk en Enge land hebben ertoe geleid, dat het aan Zweden is toegestaan een waarde van 100 millioen kronen van de Duitsche activa in Zweden ie behouden. De restee- rende Duitsche activa tot een bedrag van 275 millioen kronen moeien aar. de ge allieerden worden overgedragen. De over eenkomst moet nog door het Zweedsche parlement worden geratificeerd. Zomermaaltijd Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad deelt mede: De verandering in het klimaat, die de zomer brengt, heeft ook een wijziging tengevolge in onze behoefte aan eten en drinken. 's Winters begeeren wij een bord warme erwtensoep, nraar komt de huisvrouw 's zo mers thuis van een vermoeiende boodschap- pentocht in stralende zon. komt de man moe van zijn werk, komen de kinderen verhit thuis van hun spel, dan verlangen vrijwel aller, naar een verkwikkenden drank, een frissche sla, een koel nagerecht. De huisvrouw zal er bij de samenstelling van den hoofdmaaltijd rekening mee houden. Laat zij eens het volgende menu probeeren. Kop bouillon - Aardappelen, sla, plak ge hakt - Deensche vla. Ons rantsoen laat niet toe, dat de hoofd maaltijd steeds uit drie gangen bestaat en U kunt dan ook de kop bouillon of het nage recht of zelfs beide laten vervallen. Omdat we niet zoo veel trek hebben met warm weer geven we "een kop bouillon, om de eetlust op te wekken. We geven een sma kelijke sla (Kent U.het slaatje al, waarvan het recept hier volgt?) en een plak koud vleesch, liefst gehakt, omdat we door toevoe gen van paneermeel en brood de hoeveelheid vergrooten, zoodat we er twee dagen mee kunnen doen. Den eersten dag geven wij het warm. den tweeden koud. De jus maken we natuurlijk even warm. Sla met zoete peper of paprika. 1 groote paprika, krop sla of andijvie, l komkommer, peterselie of kervel, mosterd, azijn of karnemelk of bereide slasaus, zout, peper. De paprika doorsnijden en het zaad ver wijderen. De paprika in kieir.e reepjes ver- deelen. De andere groenten op de gewone wijze schoonmaker, en de peterselie of ker vel hakken. Van karnemelk of azijn, zout, mosterd en peper een slasausje maken en hierin de fijnverdeeiöe kruiden doen of deze door de bereide slasaus mengen. De groen ten in de saus wentelen en opdienen. Deensche vla. liter (5 kopjes) melk. 30 g. (3 eetlepels)" custardpoeder, 3 dl. vruchtensap met water 2Yj kopje), 75 g. (1 kopje) rozijnen, suiker, 15 g. (Ilj eetlepel) aardappelmeel, wat zout. De rozijnen wassche.n en gaar koken ln vruchtensap met water. Suiker toevoegen en de massa binden met aangemaakt aard appelmeel. koud laten worden onder af en toe roeren en overdoen in een vlaschaai. Op de gewone wijze van de andere grondstoffen een vaniilevla maken, deze onder af en toe roeren laten afkoelen en de vruchtenvla er mee bedekken. Verdediger van Seyss Inquart meent van niet Nu het proces tegen de voornaamste oorlogsmisdadigers van het derde rijk spoedig in zyn laatste stadium zal geraken, wordt de vraag actueel in hoeverre de mogelijkheid bestaat, dat van de 21 be schuldigden, die hier geoordeeld zullen worden, sommigen de kans loopeu straks nog te zullen worden uitgeleverd aan een der landen, die meenen een speciale reke ning met hen te vereffenen te hebben. Theoretisch moet de vraag aanstonds bevestigend worden beantwoord, want de Londensche overeenkomst van 8 Augustus 1945, waarbij de instelling van het inter nationale militaire recht geregeld werd, heeft uitdrukkelijk bepaald, dat het de bestaande bepalingen over uitlevering van oorlogsmisdadigers aan de landen, waar zij. hun misdaden hebben begaan, niet zal aantasten. De Moskousche verklaring V3n 30 October 1943 betreffende de berechting van oorlogsmisdadigers heeft het recht der getroffen landen voor een berechting door eigen nationale rechtbanken uitdrukkelijk vastgelegd. Daarbij heeft zij evenwei in uitzicht gesteld, dat de beschuldigden, wier misdaden niet aan bepaalde plaatsen ger bonden zijn, voor het internationale ge recht zouden komen. Uiteraard zijn de lieden, die thans hier terecht staan, zeer typische vertegenwoordigers van deze ca tegorie Zij worden namelijk als leidende mannen van het derde rijk aansprakelijk gesteld voor de geheele oorlogspolitiek en het geheele complex van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de burgerbevolking, die alom in Europa werden bedreven. Niette min zijn er onder de beschuldigden van Neurenberg verschillende, wier naam on danks hun algemeene verantwoordelijk heid met een bepaald land ten nauwste verbonden zijn. Voor ons land en Oosten rijk bijv. Sevss-Inquart. die evenwel ook in Polen, waar hij Franks plaatsvervanger was, en in Tsjecho-SIowakije, waar hij het nazisme mede infiltreerde, nog een reke ning heeft openstaan. Voor Polen is dat Frank en Oostenrijk heeft voorts nog bij zondere herinneringen aa« Kaltenbrun- ner, Schirach en von Papen. De Tsjechen zijn zeer sterk geïnteresseerd in het lot van von Neurath, die hier immers „pro tector" was. Zuiver theoretisch gesproken zou nog de mogelijkheid kunnen worden geconstrueerd dat het gerecht deze heeren slechts schuldig acht aan misdaden in een bepaald land en hen op grond hiervan ver wijst naar een nationaal gerecht. Inderdaad zijn zoowel uit Weenen als uit Praag reeds lang geleden persberich ten verschenen, die het voornemen der regeeringen aldaar uitspraken inderdaad uitlevering te vragen, indien zij eventueel het Neurenbergsche oordeel te mild acht ten. De verdediger van Seyss-Inquart, dr. Gustav Steinbauer, heeft nu naar hij A.N. P. mededeelde, naar aanleiding van deze geruchten een nota gericht aan de Fran se he en Amerikaansche aanklagers, waarin hij juridisch stelling neemt ten aanzien van deze kwestie. Or.der verwijzing naar het besluit van den geallieerden bestuursraad voor Duitschland, dat vaststelt, dat de commis sie der vier aanklagers eventueel toestem ming zal moeten geven tot uitlevering, meent hij de conclusie te moeten trekken, dat de mogelijkheid van uitlevering van de thans hier berechte personen voor be rechting door een nationale rechtbank als uitgesloten kan worden beschouwd. Hij baseert zich daarbij in de eerste plaats op den rechtsregel „r.e bis in idem". (Geen herhaalde veroordeeKng voor hetzelfde feit.) Een uitlevering op eer. nieuwe ten lastelegging zou z.i. evenmin m aanmer king komen, daar in het hangende proces alle speciale aanklachten kunnen worden behandeld. Hij spreekt in deze nota voorts de meening uit. dat een nationaal gerecht wegens de beïnvloeding door nationale hartstochten een minder absoluten waar borg voor gerechtigheid biedt dan het in ternationale gerechtshof. Dit zijn de gron den waarop dr. Steinbauer meent, dat de commissie der aanklagers eventueele uit leveringsverzoeken bezwaarlijk zal kun nen inwilligen. Doch dit is slechts de opvatting van een der verdedigers. Zooals gezegd, bestaat de uitleveringsmogelijkheid in theorie zeer zeker. Rechter Jackson heeft dat ir. zijn aanklacht nog eens uitdrukkelijk onder streept' met de woorden: „Wanneer het de beschuldigden hier op een anderen grond zou gelukken een veroordeeling door dit gerecht te ontgaan, of wanneer zij het proces verhinderen of verijdelen, zullen zij. voor zoover zij in Amerikaansche han den zijn, aan onze Europeesche bondge- nooten worden uitgeleverd." Opgemerkt zij. dat hij in deze alleen maar sprak voor Amerika, want onafhankelijk van even tueele beslissingen van de commissie van aanklagers blijft nog de bepaling bestaan, dat geen getuigen of beschuldigden kun nen worden uitgeleverd zonder de toe stemming van de mogendheid kt wier macht zij zich bevinden. worden uitgebreid Nu de Pliilippijnen hun onafhankelijk heid hebben gekregen, is het interessant na te gaan wal de mogelijkheden zijn voor de andere Amerikaansche koloniën. Twee daarvan, Hawaii en Alaska, zullen waar schijnlijk staten der Amerikaansche re- publick worden. Ook vooor Puerto Rico bestaat kans hierop, doch het is ook mogelijk da: dit eiland onafhankelijk zal worden of een soort domir. ion-sta lus zal krijgen. De Maagden-Eilanden zullen een toenemende mate van zelfbestuur krijgen en eventu eele vertegenwoordigers naar het Congres kunnen zenden, aldus meldt Un. Press. Op Samoa en Guam zal het militaire door een burgerlijk bestuur vervangen worden en zal worden gestreefd naar een plaatse lijk zelfbestuur. De op de Japanners ver overde Zuidzee-eilanden zullen mogelij kerwijs mandaatsgebieden worden, onder volledige controle der Ver. Staten. In elk afzonderlijk geval is het doel hetzelfde, toenemend zelfbestuur en even tueel een status die bepaald wordt door de wenschen der plaatselijke bevolking, voorzoover die voor de Ver. Staten aan vaardbaar zijn. Alaska kiest in October. De voorbereidingen om Hawaii tot een staat der Unie le maken zijn reeds ver gevorderd. In 1940 gaf de bevolking^ met een meerderheid van twee tegen één te kennen dat zij déél wenschte uit te maken van de Ver. Staten. President Truman en het ministerie van binnenlandsche zaken bevalen dezen maatregel aan en verwacht wordt dat het in 1947 zoover zal komen. Ook Alaska kan volgend jaar in de Ver. Staten zijn. Op 8 October stemt de be volking hierover en zegt zij „ja" dan zal de actie zooveel mogelijk bespoedigd worden. Pogingen om op Puerto Rico eveneens een referendum te houden, hebben tot dusver gefaald, door het gebrek aan medewerking van de zijde van het Con gres. President Truman heeft al tweemaal zulk een volksstemming geopperd. Mocht het zoover komen dan zal waarschijnlijk de keuze gaan tusschen: onderdeel der Ver. Staten, onafhankelijkheid en domini on-status. Het is moeilijk te zeggen wat de bevolking op het oogenblik zou pre- fereeren. Van de Maagden-Eilanden is noegeen wensch tot onafhankelijkheid of inlijving als staat te kennen gegeven. De meest verwachte volgende stap naar zelfbestuur van dit gebied is afvaardiging van ver tegenwoordigers naar het Congres. Samoa en Guam worden op het oogen blik bestuurd door de Amerikaansche ma rine. die nogal gecritiseerd is, omdat niets gedaan werd in de richting van zelfbe stuur. Thans is een overgang naar bur gerlijk bestuur te verwachten. De kwestie van het beheer der op de Japanners veroverde Zuidzee-eilanden. wacht op de ontwikkeling der "trustee- schappen van de Vereenigde Volleen. Audiëntie Commissaris der Koningin De audiëntie van den Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Hol land zal in plaats van Donderdag 25 op Vrijdag 26 Juli plaats hebben Andere functie voor Zjoekof Volgens een bericht van radio New-York is maarschalk Zjoekof. die eerder in dit jaar tot waarnemend Sovjet-minister van Oorlog en bevelhebber onder generalissi mus Stalin werd benoemd, in een andere functie aangesteld. Het bericht voegde hieraan toe, dat verscheidene andere hooge Sovjet-militairen „duistere func ties" hebben gekregen. Maarschalk Zjoekof, die gedurende 23 jaren in het Russische leger heeft gediend, was een van de meest vooraanstaande be velhebbers van het Russische leger tijdens den oorlog. De „Normandie" wordt gesloopt De United States Maritime Commission zal indien Triiman het plan goedkeurt hetgeen vrijwel zeker is het vroegere luxe Fransche passagiersschip „Norman die" voor afbraak verkoopen. De „Normandie" was kort na het uit breken van den oorlog door de Vereenigde Staten in beslag genomen. Het plan be stond om het schip om te bouwen voor militairen dienst, doch toen het in de New-Yorksche haven lag brak aan boord brand uit. Het schip kapseisde en alle pogingen om het te redden bleven vruch teloos. De Vereenigde Staten hebben Frankrijk toegezegd dertien en een half millioen dollar te zullen betalen als com pensatie voor het verlies van de „Nor mandie". VIJF I,ANDENWEDSTRHDEN VAN" NE DERLAND. In het seizoen 1945-47 zal net Ne derlandse!» elftal vijf landenweaslrijden spe len De eerste Is vastgesteld od 37 November tegen Engeland in Leeds of Huddersfieki. Dan volgen twee wedstrijden tegen ie Bel gen en óp 2S Mei 1947 brengt Nederland een bezoek aan Frankrijk. In het voorjaar Neder land—Zwitserland. Haarlem Ajax N. A. C. Heerenveen N. E. C Limburgta 21-18 30-15 14-17 20-25 19-2S 15-19

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6