Luidsprekers Kiest No. 10 van lijst 5» H. Meijer Ik stuur óók Chr. Historiseren naar den Raad Lijst 1 DE PARTIJ VAN DE ARBEID. Lijst 4 Werktuigkundig Teekenaar Aan onze A.R.-kiezers(essen) 24 TOT 31 JULI F KI' S TI' 11! K Volkssfemmïng over Koning Leopold? Katholiek wetsvoorstel Zes katholieke senatoren, de heeren Struye, van Overbergh, Quinotte, Huart, de Man en Moréau, hebben een wetsvoorstel ingediend om een volks stemming te houden over de vraag: „Zijt gii de meening toegedaan dat ko ning Leopold III zijn verheven grond wettelijk ambt zou moeten uitoefenen, ja of neen?" Alle Belgen van 21 jaar en ouder zouden aan deze stemming mogen deel nemen. Kiezers, die op de lijsten der gemeenten zrjn ingeschreven. Derhalve zullen van de stemming worden ge weerd de ,,incivielen", die het kies recht hebben verloren. SPAAK FORMATEUR? De prins-regent van België ontving Zaterdagavond den heer Struye, die hem mededeelde, dat hij van de op dracht, een regeering te vormen, moest afzien. De pi-ins-regent ontving vervolgens minister Spaak en verzocht hem zich met de form eer ing van een kabinet te belasten. De heer Spaak verzocht het voorstel in beraad te mogen houden. Voeding en kleeding voor Duitschland De ramtsoeneerïng van brood en graan voor de Britsche bezettingszone van Duitschland geschiedt thans geheel uit Amerikaansche en Engelsche voorra den, meldt Un. Press. Engeland is thans ook begonnen met het exporteeren van 300 ton wol en ruim 4000 ton katoen voor zijn zóne in Duitschland. Bulgarije's „vriendschappe lijke" oorlogsverklaring De Bulgaarsche regeering heeft een nota gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de Bulgaarsche oorlogsverklaring aan Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten slechts een onvermijdelijke for maliteit was en geen vijandige daad. „Geen Bulgaarsche soldaat heeit tegen een van genoemde landen gevochten. Wel heeft een leger van 400.000 man. I waarvan 150.000 bij het Russische leger waren ingedeeld, ter beschikking van de geallieerden gestaan", aldus de nota. Bulgarije verwacht dus, dat het land geen strenge vredesvoorwaarden zullen worden opgelegd. „Churchill verloor zijn program" Attlee tegen de oppositie De Britsche minister-president heeft in een rede voor een bijeenkomst van mijnwerkers te Durham de broodrant- soeneering verdedigd als een wijze daad. Hii beschuldigde den leider van de oppostitie, Winston Churchill, er van zich te buiten te gaan aan „een serie sbunits met het doel voordeel voor zijn partij te slaan uit de nationale nood druft". Attlee verklaarde, dat het de oppositie geheel ontbrak aan eenïge weloverwogen politiek, en dat zij geen idee had van wat voor een soort Enge land zij wenschte. Toen Churchill nog in functie was. praatte hij over een vijf jarenplan. Het tragische voor hem is het feit, dat de Labourregeering met voor'oeeldelooze energie in twaalt maanden tijds de voornaamste punten van dit plan, dat door de coalitie-re- Beering was voorbereid, heeft doorge dreven, en nu staat hij zonder pro gram". Republikeinen dreigen met represailles tegen geïnterneerden Volgens een United Press bericht uit Batavia heeft de republikeinsche regee ring «officieel geprotesteerd tegen het beweerde gebruik van Japansche troe pen door de geallieerden „tegen het ■Indonesische volk". De Nederlandsche autoriteiten zouden af deelingen Ja- pansch arbeidspersoneel hebben ge wa nend en in militaire actie hebben ge oruikt. Dit werd door het geallieerde hoofdkwartier ontkend. Het protest hield de bedreiging in, dat de 20.000 geïnterneerden, die nog in Indonesische handen zijn, zouden worden vastgehouden, indien aan de in het protest bedoelde toestanden geen einde zou worden gemaakt. De Indonesiërs verlangen een schrif telijke garantie, dat bombardementen en andere schendingen van de in Djogjakarta gesloten overeenkomst niet meer zullen plaats hebben, anders zullen zij de evacuatie van de geïnterneerden stopzetten." Aan het protest in een lijst toege voegd, waarin de feiten, tegen de Indo nesiërs protesteeren, vermeld worden, o.m. worden genoemd het tot zinken brengen van de „Kangean" en het uit zee en uit de lucht bombardeeren van Banjoewangi. Atoombom vervangt nog niet alle wapens. Uit het rapport van een aantal Ame rikaansche. civiele deskundigen blijkt, dat de atoombom, zooals deze op het oogenbliik bestaat, slechts den samen hang van de verschillende eenheden der strijdmachten verandert, doch niet haar bestaan overbodig maakt. Wel zullen een radicaal gewijzigde uitrusting en tactiek ncodig zijn. Een rapport van de „U.S. Strategie Bombing Survey" voegt hier nog aan toe, dat de vernietigingscapaciteit bij beheersching der lucht en voldoende atoombommen onloochenbaar is. De nieuwe proef Het tijdstip van de explosie der vijf de atoombom, onder water in het strandmeer van Bikini, is vastgesteld op a.s Woensdagavond. 20,35 Greenwich Mean Time (21.35 NecLtijd). aldus deelt AFP via het Amerikaansche dep. van Marine mede. Turkije op demoeratiselien weg Voor de eerste maal in de geschiede nis van Turkije is het Turksche volk Zondag ter stembus getogen om bij al gemeen kiesrecht en geheime stemming een nationale vergadering te kiezen. Tot nu toe was de Repubükemsohe Volkspartij in Turkije de eenige wetti ge partij. Thans zijn er viif oppositie partijen in het veld, waarvan de demo cratische partij verreweg de sterkste is. Leider van deze partij is de vroegere premier Jélal Bayar, die voor de 465 te vervullen zetels 273 candidaten heeft gesteld. Alle Turksche burgers boven de 22 jaar zijn stemgerechtigd. De verkie zingen zijn rustig verloopen. Het kan als zeker worden aangeno men. dat de Republikeinsche Volkspar tij opgericht door Kemal Ataturk, den stichter van het moderne Turkije, met een flinke meerderheid haar i>ositie zal handhaven. Men gelooft, dat de oppo sitie 125 tot 150 zetels zal behalen, of schoon het moeilijk is voorspellingen te doen, aangezien de situatie een ge heel nieuwe is. President Ismet Inonü heeft besloten te zullen staan of vallen met de republi keinsche volkspartij, waarvan hri voor zitter is. De uitslagen voor het gehéele land zullen niet voor Woensdag bekend zijn. Bloedige opstand in Bolivia Verwarde berichtgeving In aansluiting op de sobere berichten van Zaterdag over een revolutie in Bolivia kam thans worden gemeld, dat de presi dent Villa roei in zijn paleis te La Paz is gedood. Ook verscheidene van zijn minis ters werden door de opstandelingen ver moord. In de straten van de hoofdstad woedt de strijd nog voort. Er zijn reeds honderden dooden te betreuren. Als voor- looprg opvolger van president Villaroef treedt op Georges Chavez, luït.-kolonei in het Boliviaanscne leger. Een in Chili als banneling levend be stuurslid van de lir.ksche revolutionaire partij van Bolivia, er. Arze. heeft ver klaard dat de strijd tegen de nazi-regee ring van Villapoel niet zal kunnen worden onderdrukt, daar hij uit een volksbeweging is ontstaan en zal worden voortgezet tot de regeering in handen van linksche de mocraten is. Berichten uit Uew-York meldden latei- dat de president Villaroel niet vermoord, doch gevlucht is. Andere berichten maken melding van een beteugeling der revolutie door regeeringstroepen. Pearl Harbour nog eens opgehaald Blijkens een uitgebracht rapport zijn alle tien leden van de commissie van onder- zoele inzake eaa-1 Harbour, samengesteld door het Amerikaansche congres, het er over een/s, dat de bevelhebbers van leger en vloot op Hawaii „in hun verant%voorde- lijkheid tekort geschoten zijn." Acht van de tien leden meenen, dat wij len president Roosevelt en zijn 'kabinet ge handeld heb'oèn met „onderscheidingsver mogen, bekwaamheid en vooruitziende» blik". De andere twee leden echter heb ben een apart rapport ingediend, waarin wordt verklaard. dat "wijlen president Roosevelt, zijn kabinet en het militaire opperbevel te Washington, „moeten dee- len in de verantwoordelijkheid voor de ramp, welke deze vitale basis is over komen." KONING GU STA AF MOET KALMPJES AAN DOEN. De lijfarts van den thans 83-jarigen Zweedschen koning deelt in een com muniqué mede. dat het hart van den koning aan een „zekere zwakte" lijdt, tengevolge waarvan de vorst genood zaakt was zijn partijtje tennis af te zeg gen. De lijfarts, professor Hjalmar Cas- sermam, gaf geen nadere bijzonderhe den. Koning Gustaaf speelt gewoonlijk dagelijks tennis en hii was van plan de %-olger.de week deel te nemen aan een tennistoernooi te Baastad aan de Zweedsohe Zuidkust. (U.P.) Weerbericht VRIJ ZWOEL Weersverwachting tot Dinsdagavond. Meest zwaar bewolkte lucht :net plaatse lijk lichte regen of motregen, voorname lijk in den nacht en vroegen ochtend. Eenige stijging van temperatuur. Matige Zuid-Westelijke wind. EXAMENS Te Utrecht zijn geslaagd voor het examen. Engelsch M^ O. de heeren J. van Amerongen en P. Floor, Heemstede. De heer W. Kaars Zijpesteyn te Bloemen- daai is te Delft geslaagd voor het candiöaats- examen %verktuigkur.dig ingenieur. AGENDA MAANDAG 22 JCLT. Rembrandt: Onsterfelijke liefde: Palace: Place de la Concorde; Luxor: 52nd Street: deze drie 14.00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur Frans Hals: Gibraltar. 14.00. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City, Gr. Markt: Ket Cineesche Landhuis, 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. DINSDAG 23 Juli. Gem. Concertzaal: 3e Zomerconcert HOV, 20.00 uur. Bioscopen: als Maandag. Beruciil nmalselaar krijgt 12 jaar De -52-jarige beruchte Amsterdamsdfe makelaar J. P. Everout, die tijdens de be zetting den vijand vrijwillig hulp heeft, verleend bij het ontrechten van de Joodi- scke Nederlanders, en door deze immoreele hulp groote sommen heeft verdiend.- is door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam conform den eisch tot 12 jaar gevangenis straf veroordeeld, waarvan tien doof 'té brengen in een rijkswerkinrichting. Daar naast werd Everout ontzet uit het recht om ambten te bekleeden, uit de beide kiesrechten en uit het recht om het beroep van makelaar uit te oefenen, alsmede an dere beroepen op het gebied van het be heer van onroerende goederen, alles voor den tijd van het leven. Wegens zijn lid maatschap der N.S.B. zal hij zich nog voor het tribunaal hebben te verantwoorden, dat bovendien het recht heeft Everout's bezittingen verbeurd te verklaren. ORGELBESPELING Er wordt een orgel bespeling gegeven in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dins dag 23 Juli 1946 's avonds van 6—9 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Fantasia. A. v. d. Kerckhoven; 2. Adagio, J. H. Fiocco; 3. Pre-, ludium en Fuga D gr. t.. J; S. Bach; i. Menuet, G. F. Handel; 5. Preludium (in den vorm eener Chaconne), C. V. Stanford (op verzoek); 6. Toccata, C. F, Hendriks Jr. Scheepsbewegingen Umuïden. Zaterdag 20 Juli 1946.Laurjtz Swenson van R'dam; Wolanda van R'dam; Helena van IJm. A'dam: Belos van Geffle; Mijtongate van Tygemouth: Mayland van Drammen; G. H, Pahlson van Helsingbórg; Odysseus van Ismir; Saxen naar Karlstad; Prowess naar Sas van Gent; Jasper F. Cropay naar New York; Helena naar Frederikstad; Amsterdam naar Rosith; Gefion naar Stok- holmDicky naar Hamburg; Wolanda naar Londen; Nesttun naar Gdynia; North Tippe- rarv naar R'dam; Union naar Ebsjergj Vestar.vLk van Southampton; Eemstroóm van Plymouth; Basel van IJm. A'dam;'Drake van London; Rijnstroom van London; Zee hond van London: Mira met pl.m. 200 mof fen van Hamburg; Ardennia van Gothen burg; Hermes naar R'dam. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Vader. Behuwd- en Grootvader HENDRIK JOH AN' DE WIT, in den ouderdom van bijna 74 jaar. Uit aller naam: A. de Wit. Santpoort (Station) 21 Juli 1946. Brederoodscheweg 48 b. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 24 Juli a.s. te 10.30 u. op de Begraafplaats de Bie zen, te Santpoort. TE KOOP GEVR.t h. cost, m. 52-54. liefst geen bl„ re genjas. 2 pers. opklapb m. ombouw, geen beddeng., of in -t. z. 2-pers. ledikant en i. t. z. haardkachel. Huygens- straat 17, IJm. Te koop: WIEG, geh. compl Willebrordstraat 25. IJm.-O. RUILEN 3 nw. buiten- en binn. banden (tandem) 26 x 1 3/4, voor nieuw radiotoestel. Adres te bevr, bur. van dit bl. Heden overleed tot oilze diepe di-oefheid, na een langdurig geduldig lijden, onze lieve Man en Vader ALBERT SCHUYT, in den ouderdom van 67 Jaar. Santpoort A. Schuyt-Niewyk. De Koog (Texel): F. Schuyt. H. L. Schuyt-van Dijk, Santpoort. 20 Juli 1946. Kerkweg 27. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 24 Juli 1946 om 2 uur op de Alg. Begraafplaats de Blezen, te Santpoort. MODERN BOVENHUIS Marnixstraat. Haarlem, in ruil aangeb. voor huis in. IJmuiden of Santpoort. Br. IJ 196 bur. jan dit blad. JEUGD EN DAAD IN DE GEMEENTERAAD Een aantal Velser kiezers, die waardeering hebben voor het vele en buitengewoon opbouwend werk van een der candidaten, adviseeren u bijzonder: 3>e partij met vooruitstrevende jonge candidaten op verldesbare plaatsen! Wie Christelijk en vooruitstrevend is, stemt op Handcis- en Ingenieursbureau vraagt voor spoedige in diensttreding Kennis van gereedschappen en werktuigen voor de metaal- en lióutbewerking vereischt. Brieven met opgave van leeftijd en verlangd salaris onder no. IJ 195 Bureau van dit blad. Invaliden, ouden van dagen etc.. die per auto naar de stembus gebracht moeten worden a.s. Vrijdag worden verzocht dit tijdig op te geven dan onder staande adressen: Mevr. KORNETVALKENIER. Eïdisoaslraat 3S H- HOMBURG. Kennemetrlaan 116 AB. DE JONG. Edisonstraat 1 VAN DE VEREENIGDE "AMUSEMENTS- B F D R IJ V E N IE0EREN DAG VRIJ E N T R EE

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4