Sport in het Kort Nieuwe Dieseltrein Rusland Veete werd uitgevochten Een dootle. Reeds enkele jaren bestond er te Tufober- gen een veete tusschen de landbouwers F. en S. over het eigendomsrecht van een stuk grond. Toen de gebrs. F. het bewuste stuk grond wilden afrasteren, trachtte S. dit te verhinderen. Een vechtpartij ontstond, waar bij twee zoons van S. te hulp snelden. Ja renlang opgekropte nijd kwam nu tot uit barsting. Verwoed werd er gevochten met spaden en knuppels. Drie der vechtersbazen werden zeer ern stig gewond en moesten naar een ziekenhuis te Almelo worden overgebracht. Daar is een hunner, een zoon van S., overleden. Uitspraak van Hooge Raad in kerkgeschil In November 1944 heeft de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Houwer zijl besloten zich los te maken uit het verband der Gereformeerde Kerken in Nederland. Een minderheid der Gerefor meerden is echter synodaal gebleven en heeft sindsdien haar Godsdienstoefenin gen moeten houden-in een café. Zij heeft den bezwaarden gevraagd haar het mede gebruik van het kerkgebouw te geven, doch dit is geweigerd. De synodalen heb ben zich daarom tot de rechtbank te Gro ningen gewend en primair afgifte van de sleutels van het kerkgebouw en subsidair tengebruikestelling van het kerkgebouw op bepaalde dagen en uren gevorderd. De president van de rechtbank heeft aan de eischers hun vordering als ongegrond ont zegd, waarna deze in beroep zijn gegaan bij hert gerechtshof te Leeuwarden. Dit hof heeft hert bestreden vonnis vernietigd en aan de eischers hun primaire vorde ring toegezegd. De bezwaarden hebben tegen dit arrest beroep in cassatie aange- teekend. De Hooge Raad heeft het arrest van het gerechtshof vernietigd en de zaak ver wezen naar dat hof met in achtneming van dit arrest.. De eischers in cassatie (de synodale kerkeraad) werden veroordeeld in de kosten. De raad heeft bij dit arrest o.m. over wogen, dat bij de opvatting, die het hof blijkbaar toegedaan is, een veto aan de minderheid zou worden toegestaan, dat zij tegen de meerderheid zou kunnen uitspre ken, waardoor deze laatste voor de keuze zou staan, om haar geweten geweld aan te doen door in de kerk te blijven, dan wel om uit die kerk te treden, en dus voor een zelfde conflict zou komen als dat, wat het hof blijkbaar ten opzichte van de minderheid vreest. De Haarlemsche Race-cluü ..Excelsior" hield haar gebruikelijke wedstrijden. De uit slag over 60 K.M. was: 1. J. v. Mans; 2. B. Groenveld; 3. L. Kiekens en over 80 K.M.: l. J. v. Maris; 2. J. Jouby; 3. J. v. Eykeren (pech): 4. Groenveld (pech); J. Westbroek. Successen DWE in Leeuwarden. Zater dag organiseerde de zwemclub „Groote Wie len" te Leeuwarden haar jaarl, 3 K.M. zwem wedstrijd, waarbij de volgende zwemmers (sters) van „DWR" successen boekten: Mej. A. v. Wijk in 62 min. 30 sec. (Ie Drijs); Mevr! M. Nachtegelier—v. Galen in 67 min. 26 sec. (4e prijs); Mej. J. Knijnenburg in 69 min 40 sec. (5e prijs); B. v. Schagen in 70 min. 6 sec. (4e prijs). De dames J. Wisker en A. Kossen en de heer c. Wisker legden den afstand af en ontvingen een herinnerings-medaïlle Mej. A V. Wijk kwam in het bezit van den wissel beker. C. Vrugt wint den Dr. w. E. Merens-beker. Zondagmorgen werd voor de 13e maal. door de Haarlemsche Reddingsbrigade de jaariijk- sehe wedstrijd om den ör. w. E. Merens- beker gehouden. De heer C. H. Vrugt werd voor een laar houder van den beker; mej. Th. Turkenburg won. als de best geplaatste dame, de mevr N. J. Mieyerink—Rijk-medaille, en de heer D ter Haak kwam voor een jaar in het bezit van het Joh. M. Schmidt-schild. daar hij bij het medisch gedeelte het hoogst aantal pun ten wist te behalen. C H. Vrugt is voor de 5e maal bekerhou der geworden. Ha'arlemschc redders in W"3ddinxveen. Met succes namen Zaterdagmiddag eenige leden van de Haarlemsche Reddingsbrigade, deel aan een wedstrijd gekleed zwemmen over een afstand van 600 M. in Waddinx-* veen. De heer c. H. Vrugt legde beslag op den eersten prijs in 13 min. 31 sec., mej. Th. Turkenburg won den tweeden in 13 min. 47 sgc. en mej. H. Cassee den derden in 14 min. 3G sec. PROPAGANDA KORFBAL IN ENGELAND. Een gezelschap van 40 Engelsche onderwijs- autoriteiten en sportbeoefenaren is uitgenoo- digd van 12 tot 24 Ang. de gast te zijn van den Kon. Ned. Korfbalbond. om een oplei ding te ontvangen, welke hen in staat stelt het korfbalspel in Engeland te onderwijzen. Successen voor HAV Haariem. Tijdens de nationale B kampioensehaODen won de Haarlemmer Jordans de 5000 meter in 16 min. 22 sec. tweede werd zijn clubgenoot Hag- tingius in 16 min. 31 sec. De 4 maal 400 meter won Haarlem in 3 min. 42.2 sec. Verder werd P. Dlrkse tweede in het discuswerpen met een worp van 36.60 M. Woensdag 28 Aug. zal in het Feijenoord- stadion te Rotterdam en op Woensdag 18 Sep tember te Antwerpen een wedstrijd worden gespeeld tusschen de vertegenwoordigende militaire elftallen van België en Nederland. Dertig spelers zijn uitgenoodigd om van Maandag 29 Juli t.m. Zaterdag 10 Aug a s een speciale training te volgen onder leiding van den bondsoefenmeester sergeant F. Beek hulzen, oud-speler van D.F.C., waartoe deze spelers gelegerd zullen worden in de nieuwe Frederikskazerne te 's Gravenhage. Aan deze training zullen deelnemen de Haarlem-spelers A. de Winter en W. Hoozen. Donderdagavond 15 Aug. wordt tegen A. G. O. V. V. een oefenwedstrijd gesneeid en op Woensdag 21 Aug. tegen P. S. V. Het Nederlandsche militaire elftal zal in de laatste week van October te Londen uit komen in het tournooi om het ..Britannia Shield", terwijl in November a.s. wordt deel genomen in Frankrijk aan een landen tour nooi, waarin de vertegenwoordigende mili taire ploegen van Frankrijk. België, Ne derland. Noorwegen. Denemarken. Rusland. Engeland, Vereen. Staten. Luxemburg, Tsje- ïho Slowakije en Polen zullen uitkomen. Peulvruchten staan er ongunstig voor Uit een overzicht van den stand der ge wassen op 15 Juli j.l. samengesteld door het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening blijkt, dat de stand van de peulvruchten niet gunstig is. Voor al van de stamboonen heeft men geen hooge verwachtingen. Ook de veldboonen laten te wenschen over. De stand van de erwten is verschillend. De verwachtingen voor den oogst van boonen en erwten zijn dan ook niet optimistisch. De koolzaad- oogst is vrijwel mislukt. Kar wij, mosterd zaad en spinazïezaad staan er hier en daar vrij goed voor, doch lang niet overal. Het optreden van de Coloradokever heeft tot dusver geen ernstige schade aan den aardappeloogst veroorzaakt. Er worden weinig kevers gevonden, doch in Twente en in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt een uitbreiding van de plaag gevreesd. „King Kong" vergiftigd De bekende spion Chr. A. Lindemans, bijgenaamd „King Kong", die in het begin van den oorlog voor de geallieerde zaak werkte en tal van personen naar Engeland hielp, maar nadat de Duitschers zijn broer hadden gearresteerd, hun zijn dien sten aanbood, is in een ziekenhuis in Den Haag overleden. Tusschen Lindemans, die reeds een paar maal getracht had zich van het leven te berooven, en een 23-jarige verpleegster van het ziekenhuis zou zich een liefdesverhouding hebben ontwikkeld. Toen dit beleend werd, kreeg het meisje ontslag. Zij heeft daarop L. een sterke op lossing van slaaptabletten gegeven en zelf er ook van gedronken. L. is overleden: de verpleegster is opgenomen in het gemeen telijk ziekenhuis. Lindeman werd er van verdacht, de operatie van Arnhem in September 1944 aan de Duitschers verraden te hebben, waardoor de geallieerden den slag om Arnhem verloren. reed meer dan 170 K.M. per uur De motortractie bij de Nederlandsche Spoorwegen zal binnenkort opnieuw wor den uitgebreid door het in dienst stellen van eenige vijfwagen-Diesel-electrische treinstellen. In 1940 waren eenige van deze treinen gereed, doch zij hebben nooit dienst gedaan wegens het ontbreken van Dieselolie. Na de capitulatie hebben de Duitschers direct de 600 P.K. motoren uit de treinen gehaald en deze in duikbooten gemonteerd. Later zijn ook de rijtuigen naar Duitschland gebracht. Na de bevrij ding kwamen de restanten van het Diesel- materiaal bij stukken en beetjes naar ons land terug en terstond zijn de Nederland sche Spoorwegen begonnen met het her stellen der vijfwagenstellen. Het eerste is dezer dagen gereed gekomen en bij een proefrit tusschen Zwolle en Amersfoort werd een snelheid van meer dan 170 K.M. per uur bereikt. Wanneer in den loop der komende jaren overal de baan verzwaard en het gebruik van lange spoorstaven zal zijn ingevoerd, worden dergelijke snelheden bij onze spoorwegen heel gewoon. Diesel-tractie is goedkooper dan stoom, maar duurder dan electrische tractie. Bo vendien is het de bedoeling.dat voor Mei 1951 alles geëlectrificeerd is. Alle stoom locomotieven moeten dan zijn vervallen, zelfs de rangeer- en goederendienst zal door Diesel-electrische tractie geschieden. Request inzake het omroepvraagstuk Het comité „Nationale Omroep" te Am sterdam heeft een request tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht, waarin het comité verzoekt een op lossing van het radiovxaagstuk te bevorde ren, waarbij aan het verlangen naar een na- tionalen omroep recht wordt gedaan. Vol gens het request mogen de omroepvereeni- gingen „geen onrechtvaardige vruchten plukken van haar gebleken onwil tot sa menwerking" in den door het vorige kabinet geschapen overgangstoestand van den om roep. Het request constateert ..op grond van onweerlegbare feiten", dat de omroepver- eenigingen ernstig afbreuk hebben gedaan aan deze, zich op het Koninklijk Besluit van 16 September 1944 baseerende overgangsre geling. „kennelijk ten einde den terugkeer van een verouderde omroepconstellatle in de hand te werken". Trambotsing bij Amerongen 36 gewonden. Bij Amerongen is een tram met 150 school kinderen uit Utrecht tegen een tram uit Rhenen gebotst. Zes-en-dertig personen wer den gewond, doch slechts vier ernstig. Twee motorwagens en vier bijwagens van de tram werden zwaar beschadigd. Om een olifant De Britsche nieuwsdienst in. Duitsch land meldt, dat een Nederlander aan het bureau voor herstelbetalingen van het Britsche militaire bestuur in Duitschland heeft gevraagd, hem weer in het bezit te stellen van een olifant, die, naar hij zeide, door de Duitschers was meegenomen tij dens de bezetting van Nederland. De olifant is in Hannover teruggevon den. doch de Duitsche eigenaar ontkent, dat het dier tijdens den oorlog is geroofd. De Britsche militaire autoriteiten stel len een nader onderzoek in. Nieuws uit liet buitenland Radio New York zegt, dat maarschalk Iwan Konief, ter vervanging van maarschalk Gregory Zjoekof, is benoemd tot comman dant van alle Russische troepen te lande. In een proces t' gsn 57 van communis tische activiteit beschuldigde personen, te La Coruna in Spanje gevoerd, zijn twee dood vonnissen uitgesproken. Op elf Septemher zal in Bulgarije de republiek worden uitgeroepen, drie dagen na. het referendum. fU. P.) De Amerikaansche kruiser „Fargo" heeft Triëst verlaten. Dit vertrek zou er op wijzen dat de geallieerden meenen dat de rust in Venezia Giuha is teruggekeerd. (TJ. P.) 1500 afgevaardigden der broodbezorgers in Noord-Ierland besloten een slaking af te kondigen uit protest tegen de broodrantsoe- neering. (U. P.) De premier der Spaansch republikein- sehe regeering, Jose Giral, is naar Londen verirokken waar hij met Spaansch republi- keinsche kringen gedurende een week be sprekingen 2al voeren. (U. P.) Alle reizigersver voer gaat dan electrisch. Gezien het uitstekende begin is de ver wachting gegrond, dat dit „vijfjarenplan" der Nederlandsche Spoorwegen ook wer kelijk in vervulling zal gaan. De nieuwe treinstellen, die oorspronke lijk bestemd waren voor internationaal verkeer, zullen thans op de binnenlandsche lijnen dienst doen, speciaal voor lange af. standen. Electromotoren terug In een pakhuis te Haarlem heeft de recherche 14 electromotoren teruggevon den. die in 1944 uit de fabriek van den N.S.B.'er K, ontvreemd zijn. De motoren zijn overgeleverd aan de Nederlandsche Spoorwegen, die het bewind voeren over de fabriek. Weerbericht Geldig tot Woensdagavond: Geen regen van beteekenis. Op de meeste plaatsen zonneschijn. Wind uit Zuidelijke richting. Monument voor gevallen B.S.-Leden Vier B.S.-helden van de „Linie Oost" uit Amsterdam: de 51-jarige R. Pijck, H. de Kok en F. B. Jernberg (beiden 25 jaar) en de 29-jarige baron Joh. van Reede tot Ter Aa Jr., zijn op den vooravond dei- bevrijding tijdens een vuurgevecht in de Valkenburgerstraart te Amsterdam ge dood. Zij maakten deel uit van een groep van 18 B.S.-ers, die dien avond uitrukten om een groep door de Grüne Polizei om singelde kameraden en koeriersters te ontzetten. Het doel werd bereikt. Boven dien werden ook 8 Duitschers gedood en ruim 20 gewond Op het gemeenschappelijke graf der 4 B.S.-ers op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam is Zaterdag een eenvoudig monument onthuld. Spoorbrug over den Moer dijk op 24 Aug. gereed Het volledig herstel van de Moerdijk- spoorbrug is weer belangrijk gevorderd. Eén van de twee bogen van 103 meter, die vorig jaar aan de verkeersbrug zijn ..uit geleend", is Zaterdagmorgen daar uitge varen en bij de spoorbrug inge varen. Bovendien is een nieuw deel van de verkeersbrug op zijn plaats gebracht Het wegverkeer over de verkeersbrug. dat tijdens dit werk gestremd was, kan nu dus weer plaats hebben. Op 2 Augustus a.s. worden dezelfde manoeuvres verricht met de tweede en laatste uitgeleende spoorbrugoverspanning. De spoorbrug zal dan weer compleet zijn en er blijft dan enkel nog over het aanbrengen van lijnen en verbindingen om haar voor het trein verkeer te kunnen openstellen, hetgeen op 24 Augustus zal gebeuren Met de nieuwe dienstregeling van 26 Augustus zal deze in gebruikneming een totale omwen teling in het verkeer met en in het Zui den tengevolge hebben. 900 KouJenhoru-bewoners naar Duinrust Omtrent het ontruimen der bewarings- kampen Koudenhorn en Duinrust te Haar lem en Overveen vernemen wij nog van het Directoraat-generaal voor de Bijzon dere Rechtspleging, dat de vrouwen uit Duinrust thans allen naar het vrouwen kamp te Baltkum zijn overgebracht, aan gezien daar plaats genoeg was. Omdat het -niet toegestaan is, ook mannen in dit vrouwenkamp onder te brengen en de for ten bij Amsterdam nog niet geheel als kampen zijn ingericht, zijn thans 900 poli tieke gedetineerden uit het kamp Kouden horn tijdelijk in het leeggekomen Duinrust gehuisvest. De SS-mannen uit den Kou denhorn zijn ondergebracht in een kamp in Den Helder; de overige mannelijke ge detineerden verblij\ren nog te Haarlem, maar bet laat zich aanzien dat het kamp Koudenhorn op zeer korten termijn geheel zal zijn ontruimd. laat kri jgsgevangenen vri} Er zitten nog millioenen Duitschers. Meer dan 120.000 ontslagen Duitsche krijgsgevangenen zullen tusschen 15 Augus tus en 15 October uit de Sovjet-Unie naar hun woonsteden kunnen terugkecren. Do Berlynsche bladen der Russische zone, die dit bekendmaken, voegen er aan toe dat te Frankfort aan de Oder voorbereidingen worden getroffen voor de ontvangst dezer Duitschers. Twee ziekenhuizen zijn ont ruimd om de gevangenen op te nemen die medische verzorging behoeven, meldt Dn. Press. Het eerste transport van 50.000 man wordt op 15 Augustus verwacht. De twee de groep van 30.000 man tusschen 15 Augustus en 15 September en de restee- rende 40.000 op 15 October. Ofschoon de Russen nimmer cijfers heb ben bekend gemaakt, gelooft men in goed ingelichte geallieerde kringen dat er nog altijd 3 a 4 millioen Duitsche krijgsge vangenen in de Sovjet-Unie verblijven.- Sommige Duitsche schattingen gaan zelfs tot 5 millioen. De Russen hebben tot dus ver in hoofdzaak slechts hen ontslagen' die ziek of op andere wijze onvolwaardig waren. 20 jaar voor prof. Sclirieke De bijzondere raad van cassatie, arrest wijzend in de zaak tegen prof. mr. J. J. Schrieke, die tijdens de bezetting het ambt van secretaris-generaal van het de partement van Jusrtïtie heeft bekleed en die door het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage werd veroordeeld tot de doodstraf wegens het opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen, heeft requirant hedenmorgen veroordeeld tot twintig jaren gevangenisstraf. IJMUIDEN Het lunapark verrijst Groote gebeurtenissen werpen altijd haar schaduwen vooruit. Zoo ook de feest- week, welke morgen, in IJmuiden begint en georganiseerd is door het comité „On ze Marine". Op het Stormvogels terrein' waar het lunapark zal komen te Ertaan heerscht een drukte van belang, Groote kermiswagens rijden aan en maken diepe voren in den zach t en grond. Deze bedrij vigheid gaat gepaard met het lawaai van hamerslagen en kernachtige uitdrukkinJ gen der werklieden. Reeds zijn eenige at tracties verrezen, doch van andere staat nog slechts het geraamte. Afbeeldingen geven tc raden wat hier zal komen. Bij een ten-l-in-wording spreekt het bordje met het opschrift: „Dit is er een van Hitler's staf- Wie mikt er vlug zijn hoofd nu aF' voor zich zelf. De poort, welke duizenden toegang zal verschaffen tot dit oord van vermaak, staat reeds uitnoodi- gend te wachten. V.Z.V.-Nieuws Deze week zal voor VZV zeer druk worden. Niet minder dan 7 wedstrijden moeten er gespeeld worden. Maandag 22 Juli speelde het derde zevental tegen Haarlem IV in Stoops bad. Heden ging hetzelfde zevental naar Hil- legom, om HZV I te ontmoeten. Het eer ste zevental der heeren speelde in Am sterdam tegen Dolfijn I. Woensdag om 7.30 uur wordt de be langrijke wedstrijd VZV IDAW 1 heeren gezwommen- Donderdag 25 Juli is er ook een thuis wedstrijd, VZV II—DWR III, die om 8.30 uur begint. Het tweede dameszevenial speelt dan uit tegen HVGB II in Stoop, terwijl het derde heerenzevental HVGB IV te bekampen heeft. Jubileum bij Hoogovens De heer G. Schouten, eerste boekhou der bij de Nederlandsche Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken, werd ter gelegenheid van zijn 25-jarig juhilé door directie, chefs en collega's gehuldigd in.' de Caroline van Walserjj-.Oost. Nadart de voorzitter der directie, ir. A. H. Ingen Housz. den jubilaris cn zijn vrouw had gelukgewenscht, waarbij de gebruikelijke enveloppe werd overhan digd. hield de heer G. H. Surink, algemeen procuratiehouder en leider der admini stratie en boekhouding, de jubileumrede en overhandigde den heer Schouten het gedenkbord en het Vereerend Getuig schrift der Hoogovens. De heer Stam sprak namens de collega's Hij haalde grappige voorvallen ui; het leven van den jubilaris naar voren en gaf het geschenk der afdeeürig. De heer Schouten stond in zijn uitvoe rig dankwoord ook nog stil bij collega's, die in den loop der jaren waren gestor- De aanwezigen bleven, na afloop van de huldiging nog geruimen tijd bijeen. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8 00, 12.45 (Opening Stalen Gen. en .roonrecie H. M Koningin), 19.00, 20.00. 22.00 Nieuws. 18.00 en 19,10 Klaas v. Beeck. 20.15 Ork. Alb. v. Raalte. 22.40 Piet van Dijk's orkest. HILVERSUM n, 415.5 M. 7.00. S.OO. 12-45. 18.00 Nieuws. 18.25 Cesar- Franekcyclus m. 20.05 Snip en Snap-revue« 21.15 Pierre Palla. 23.15 Skymasters.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3