IJmuider Courant Permanente samenwerking De Troonrede Palestijnsche Terroristen geven communiqué uit „Revolutie geslaagd" 2000 Slachtoffers «■1c Jaavgang No. 18387 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 24 Juli 194J Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4. TV E terugkeer tot normale grondwette- lijke normen en stabiele staatkundige verhoudingen zooals de Troonrede het uitdrukt die gistermiddag in de Ridder zaal is ingeluid met de plechtige opening der eerste wettig gekozen Staten-Generaal sinds de bevrijding, moge aan de verwach tingen beantwoorden. Het ééne doel, waar van het staatsstuk daarbij spreekt, is be scheiden geformuleerd: het leggen van een deugdelijken grondslag voor den geleide lijken wederopbouw van onze geestelijke en stoffelijke volkswelvaart. De geestelijke welvaart is ditmaal vooropgesteld. Terecht. Zij is in wezen van de hoogste waarde en haar te bereiken zal de meeste zorgen baren. De „schreden, in gestagen tred ge zet". zijn in geestelijken zin tot dusver wankeler en minder gestaag geweest dan op stoffelijk gebied. Ons aller geestdrift wordt gevraagd om de moeilijkheden te overwinnen. Het valt niet te loochenen, dat aan de geestdrift van velen kennelijk nog veel mankeert. Dit is een lange Troonrede, ongetwijfeld de langste die ooit in de Ridderzaal is voorgelezen. Zij somt een lange reeks plannen en voorstellen op. De meeste zijn niet scherp geformuleerd Er is een hoopvolle toon over Indië. Ves tiging van nieuwe rechtsorde in belang rijke deelen der Buitengewesten geldt als creditpost. Vertrouwen wordt uitgespro ken over de vooruitzichten op Java en Sumatra. Er komt een commissie-generaal, onverwijld in te stellen bij wet. Geen nieuwe beschouwingen doen zich voor in de passages over internationale verhoudingen. De regeering streeft naar goede internationale verhoudingen op de basis van het Handvest der Vereenigde Volken, wenscht spoedige definitieve vre desregelingen en wil de nauwe samenwer king met België versterken. Daarop volgt dan een mededeeling, dat Nederland zich voorstelt aanspraken te doen gelden op grensverbetering van beperkten omvang langs onze Oostgrenzen. Zulke grenscor recties heeft Frankrijk juist ten aanzien van Italië bedongen en ze aanvaard weten te krijgen op de conferentie van de minis ters van Buitenlandsche Zaken van de Groote Vier. Het is niet duidelijk gewor den. welk Fransch levensbelang bij Tenda en Briga gemoeid is. De woede, in Italië ontstaan, verhoogt den twijfel aan de wijs heid van dit Fransche beleid. Het is mij niet mogelijk, er iets anders in te zien dan een verouderde tactiek, die altijd tot kwade gevolgen heeft geleid. Gaan wij nu ook zooiets beginnen? Welk Nederlandsch levensbelang zal ermee gediend worden? Het verdere verloop zal duidelijk moeten maken, welke grenscorrecties bedoeld zijn. De regeering is van zins echtscheidingen moeilijker te maken. Zij spreekt over „het wegnemen van belemmeringen die de ver nieuwing van het onderwijs in den weg staan en het aanvullen van op dit gebied bestaande tekorten". Dus kondigt zij maar een bescheiden eerste stap aan. Van directer beteekenis, met kans dus op sneller verwezenlijking, lijkt de aan kondiging van de schepping van een Na- tionalen Omroep op publiekrechtelijke leest, waarbij de verschillende levensbe schouwingen. in organisch verband geno men. zendtijd zullen krijgen voor het uit dragen van eigen beginselen. Na de aankondiging van concrete voor stellen als vervolg op de jongste regee- ringsverklaring, die zich tot beginselen bepaalde, zulien velen een krachtiger toon verwacht hebben dan in deze Troonrede wordt gevoerd. Veel wordi herhaald. De wettelijke regeling van een adviseerend planbureau was bijv. al aangekondigd. C red iet verleening voor den middenstand met bescherming tegen onredelijke con currentie van het grootbedrijf, uitbreiding van den zoo noodzakelijken uitvoer, een behoorlijk ïnkomstenpeil voor het kleine boeren- en tuindersbedrijfdit zijn alle bekende klanken. Evenmin vernemen wij bijzonder nieuws ten aanzien van den wederopbouw, het verkeerswezen en de koopvaardijvloot. Belangrijker zijn de mededeelingen.vast- gekoppeld aan de aankondiging van in stelling van een sociaal-economischen raad. met de bedoeling dat in de toekomst alle bedrijfsgenooten in het overleg niet alleen over sociale, maar ook over econo mische vraagstukken zullen worden be trokken. Voorzoover publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie geen genoegzame waar borgen biedt zal socialisatie worden over wogen van openbare nutsbedrijven en van die andere, waarbij het algemeen belang sterk gemoeid is. Dit zal gelden ten aan zien van het mijnbedrijf, als een commis sie van onderzoek de wenschelijkheid van ingrijpen bevestigt. De financieele paragraaf geeft uiting aan een bezorgdheid over den toestand van 's lands financiën, die in zeer breeden kring in den lande gevoeld wordt. Ver zekerd wordt, dat met kracht zal worden gestreefd naar inkrimping van het over heidsapparaat. met bijzondere aandacht voor de rijksbureaux. Van de gedeeltelijke verbeteringen in de gemeente-financiën, in afwachting van het rapport der com missie-Oud. is eenige dagen geleden al melding gemaakt. Moge dat rapport spoe dig gereed zijn; de positie van vele ge meenten is nauwelijks houdbaar te noemen. Ten aanzien van de afhandeling der zui veringsprocedures wordt naar snelheid gestreefd; uitvoeriger mededeelingen om trent aangelegenheden, die het herstel van Erkenning nan de verantwoordelijkheid voor bomaanslag Bijna honderd slachtoffers De Joodsche ondergrondsche terroristen organisatie in Palestina, de Irgoen Zwai Levoemï, heeft een „communiqué" gezon den aan de pers, waarin zjj hare verant woordelijkheid voor den catastrophalen bomaanslag op het Koning Davidhotel te Jeruzalem erkent. Deze verklaring zegt o.a., dat de Britten zelf schuldig zijn aan het tragische voor val, doordat zij de van te voren gegeven waarschuwing in den wind sloegen. De Palestijnsche regeering heeft ten stelligste ontkend, dat zij vóór den aanval op het hotel is gewaarschuwd. Er is komen vast te staan dat de aanslag is uitgevoerd door jongemannen en meis jes, die als Arabische melkleveranciers vermomd, het hotel binnendrongen. Er zijn reeds verschillende arrestaties ver richt. Intusschen is voor de tweede maal in deze maand en wel gistermiddag om vier uur het gebouw van het Jewish Agency bezet, terwijl de politie en de troepen zich naar de huizen der Joodsche leiders bega ven. die in arrest werden gesteld. De Britsche eerste-minister, Clement Attlee, heeft gisteren in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de „afschuwe lijke misdaad welke gisteren te Jeruzalem is bedreven". Door deze ..onverstandige daad van terrorisme" zijn 93 onschuldige menschen tot slachtoffer gemaakt. Volgens de laatst bekend geworden cijfers, aldus zeide Attlee, zijn 41 menschen gedood,wor den er nog 52 vermist en werden er 53 ge wond. Gistermiddag werden nog een Britsch functionaris en een Arabisch politieagent levend onder de ruïnes van den verwoes ten hotelvleugel gevonden Joodsche afkeuring. Door het Jewish Agency is medegedeeld, dat zich onder de joodsche slachtoffers be vinden: Julius Jacobs, de oudste Joodsche functionaris van het Palestijnsche bestuur; Victor Levi, assistent-secretaris van finan ciën en Leo Baun, assistent van den post master-generUl. Het uiterst linksche Hebreeuwsche dag blad „MishVnar" dringt er bij de Palestijn sche Joden op aan, een actie te onderne men tot uitroeiing van de terroristenben den. Gistermiddag waren alle Arabische win kels gesloten en het verkeer werd stop gezet als protest tegen den aanslag. Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat een voorloopig rapport over den aanslag uit Londen naar Washing ton is gestuurd. De Jewish Agency heeft l>3ar afkeer uit gesproken over deze „lafhartige misdaad", uitgevoerd door een „bende desperados, die de regeeringsgebouwen heeft aange vallen en onschuldig bloed van officieren en burgers heeft vergoten". De Jewissh Agency spreekt haar diepe sympathie uit jegens de betrekkingen van de vermoorden en dringt er op aan dat de Joodsche ge meenschap in Palestina als één man zal opstaan tegen deze „verschrikkelijke ex cessen". President Truman verklaarde gister avond dat hij den bomaanslag op het Brit sche militaire hoofdkwartier in Jeruzalem veroordeelde als een „moedwillig afslach ten van menschenlevens". Het zou zeer wel mogelijk zijn aldus Truman, dat daden als deze de pogingen, die thans worden gedaan om het Palestijnsche vraagstuk op te lossen, zouden kunnen vertragen." Hel woord is aan. Emerson: De eenige wijze om een vriend te hebben is, er een te zijn. (Uit: Essay on Friendship). Heden atoombomproef De tweede atoombomproef, waarbij een bom onder de oppervlakte van het water tot ontploffing zal worden gebracht, zal heden plaats hebben om 22.35 uur Ned. tijd. Typhus-epidemic te Gorinchein In Gorinchem heerscht een epidemie van buik-typhus en paratyp'hus. Het aantal zieken bedraagt ruim tweehonderdvijftig. Naar de N. R, Ct. meldt, moet de oorzaak van de ziekte gezocht worden in het zwemmen in de Linge of in het nuttigen van gebak, waarin eendeneieren verwerkt. Bolivia's bloedige bladzijde Un. Press geeft het volgend relaas van de Boliviaansche revolutie, zooals deze zich volgens Zuid-Amerikaansch recept heeft voltrokken. De situatie in het land, die in den laat- sten tijd reeds gespannen was geweest, leek Zaterdagavond gekalmeerd, toen de regeering was afgetreden en een nieuw kabinet was samengesteld, waarvan negen militairen deel uit maakten, en Villaroel als president in functie was getreden. Zondagmorgen echter kwam vrij onver wacht een groot aantal revolutionnairen in de hoofdstad in beweging. Zij maakten zich in het stadhuis van wapens meester en begonnen een aanval op het paleis van den president. Studenten, poli tietroepen en militairen voegden zich bij de insur- genten en in den aether kondigde zich de clandestiene radiozender „Radio Libertad" aan, die aan de revolutionnairen instruc ties gaf. De verdedigers van het paleis, dat met handgranaten werd bestookt, na- Speciaal nummer Het 70-jarig bestaan van het Noord zeekanaal, en de heropening van de Noordersluis meende de redactie van de IJmuider Courant" niet onopge merkt voorbij te mogen laten gaan. In het nummer, dat thans voor U ligt, zijn verschillende industrieën en instel lingen, die onze plaats en omgeving bekendheid hebben gegeven, onder het vergrootglas doorgetrokken. Malino wenschelijk tusschen Nederland en Indonesië Zes resoluties Zes resoluties heeft de Malino-confe- renitie, die Vrijdag a.s. zal eindigen, giste ren aangenomen: 1. Een nauwkeurig omschreven voort duren van de samenwerking binnen het kader van het Koninkrijk is noodzakelijk, om de Vereenigde Staten van Indonesië in staat te stellen in volledige vrijheid een onafhankelijke beslissing te nemen ten aanzien van het in stand houden van de betrekkingen met Nederland. 2. Drie meeningen gelden over den duur van deze voorbereidingsperiode: 5 jaar. 10 jaar en bepaling van dezen tijds duur door de Rijksconferenitie. 3. Neerlegging van de onderlinge be trekkingen tusschen Nederland en de Ver. Staten van Indonesië op de Rijksconfe rentie in een statuut, dat gedurende de voorbereidingsperiode van kracht zal zijn den rechtsstaat raken, ontbreken helaas- Wei wordt gezegd dat met voortvarend heid oplossing der kwesties inzake de politieke delinquenten wordt gezocht. In het algemeen beschouwd maakt dit staatsstuk geen zeer bezielden indruk: wij wachten de daden der regeering. die zon der twijfel evenals haar voorgangster voor een zware taak is gesteld, met groote be langstelling af. R- R- en waarin moet worden vastgelegd, dat Nederland en Indonesië elk een eigen grondwet zullen hebben. 4. Ook aan het einde van de voorbe reidingsperiode is een permanente en vrijwillige samenwerking tusschen Neder land en Indonesië wenscheiyk. 5. Twee meeningen over den status van deze samenwerking: Indonesië gelijkwaar dig deelgenoot in het Koninkrijk, en slui ting van een tweezijdig verdrag. 6. Een aantal conferentie-leden wenscht met nadruk op te merken, dat hun be reidheid om bij de Vereenigde Staten van Indonesië te blijven, wat hun betreft, ge heel afhangt van de handhaving van het Rijksverband. Borneo en de Groote Oost. Over de taak van den algemeenen re- geeringscommissaris voor Borneo en de Groote Oost heeft dr. Van Mook Maandag gezegd, dat deze o.a. tijdelijk zou optreden als voorzitter van de bijeenkomsten van het Indonesische comité van 7 leden, dat op de conferentie gekozen is om de con- stituiioneele hervorming van Borneo en de Groote Oost voor te bereiden. Hij zou echter geen hoofd van het comité zijn. De sultan van Ternate heeft verklaard niet ïn staat te zijn het lidmaatschap van dit comité ie aanvaarden en stelde voor, den vertegenwoordiger van Bali in zijn plaats te benoemen. Dit voorstel werd zonder debat aanvaard. dat eerst de omliggende gebouwen in bezit waren genomen, leverden een hardnekki- gen strijd. Het gevecht duurde voort, tot dat het laatste geweer in het paleis tot zwijgen was gebracht. Barbaarsche methodes. De rebellen troffen president Villaroel in zwaargewonden toestand en gooiden hem van het balcon op straat, waar hij vrijwel onmiddellijk overleed. Zijn lichaam werd aan een lantaarnpaal opgehangen op het plein tegenover het paleis. Naar ver nomen wordt, zijn allen, die zich met den president in het paleis bevonden, om het leven gekomen. Onder hen bevonden zich eenige hooge militaire autoriteiten. Ver nomen wordt, dat Villaroel nog een po ging heeft godaan om zich per vliegtuig naar Chili te begeven. Het was hem echter niet mogelijk te vluchten, doordat de re bellen ter elfder ure om' het paleis bar ricades hadden opgeworpen. Dadelijk nadat de bestorming zich had voltrokken, werd een voorloopige regee ring gevormd, bestaande uit een lid van het opperste gerechtshof, Guillen, en ver tegenwoordigers der universiteiten, scho len en* arbeidersorganisaties. Aangekon digd werd dat spoedig algemeene verkie zingen zullen worden uitgeschreven. Een der eerste daden van de revolution nairen was de bestorming van de gevan genis en de vrijlating van alle politieke gevangenen. Naar nog vernomen wordt, had Villaroel tijdens het beleg van het paleis aangekondigd, dat hij de macht had overgedragen aan den opperbevelhebber van het leger, generaal Arena. Linksche regeering. De voorloopige president van Bolivia, Guillen, heeft bekend gemaakt dat de re volutionnairen over het geheele land heb ben gezegevierd Hij heeft vrije democra tische verkiezingen beloofd, herstel der burgerlijke vrijheden, vrijheid van pers, vrijlating van alle politieke gevangenen en de politieke bannelingen uitgenoodigd terug te kceren en deel te nemen aan de regeering. Verwacht wordt, dat de nieuwe regeering een democratische en vermoe delijk linksche politiek zal volgen. Het aantal slachtoffers bij de omwente ling wordt op tweeduizend dooden en ge wonden geschat. Volgens onbevestigde be richten is de familie van den vermoorden president Villaroel, in Cordoba in Argen tinië aangekomen. Nieuwe voorzitter der Eerste Kamer Prof. nir. R. Kranenburg aan vaardt zijn functie. De nieuwe voorzitter der Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg heeft gistermiddag zijn functie aanvaard. In een toespraak zei- de hij o.a.. dat het werk dat hem wacht, niet gering zal zijn. Het volksleven is ontwricht ir. al zijn geledingen. Wel nimmer heeft de wetgevende macht voor problemen gestaan als thans. De Kamer moge bedenken, dat elk staatsrechterlijk orgaan slechts waarde heeft naar dc mate. waarin het zijn funct:e uitoefent. Spr. wees er op. dat de Eerste Kamer is eer. Katner van revisie. Dat brengt zhn beperkingen mede. Wij zullen de eischen van den tijd moeten begrijpen en or.s heb ben aan te passen. Dat oeteekent bondigheid en zelfbeperking. Tenslotte uitte de voorzit ter den wenseh. dat het werk der Eerste Kamer ons zwaarbeproefde volk tot zegen zal mogen 2ijn.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1