World Friendship Association Tips en Tops maakt het programma op Voor het bezoek van de Britsche gasten aan onze gemeente, dat van 2 tot en met 16 Augustus plaats zal hebben, is het vol gende voorloopige programma opgesteld; 2 Aug. 11 uur aankomst der Brit sche kinderen aan het station Veisen IJmuiden-Oost.. Ontvangst in de gymna stiekzaal der Openbare U.L.O.-school, Pla- tanenstraat 50, IJmuiden-Oost. Welkomst woord door den burgemeester. 5 Aug. Bezoek Vischhallen en Koel huis IJsv-ries. Daarna lunch in Hotel Wil lem Barendsz. Verzamelen 8.45 uur bij net station IJmuiden. 's Middags 1.30 uur be zoek havens en sluizen. Deze geheele ex cursie is speciaal bestemd voor de Brit sche kinderen. Verzocht wordt lunchpak ket, vork en mes mee te nemen. 6 Aug. Avondbezoek papierfabriek. Verzamelen 6.30 uur "s namiddags bij de pont (Zuidzijde) te Velsen. '7 Aug. Bezoek Bijenstand „Mellona" te Santpoort. Vertrek station Velsen 8.55 uur. Daarna bezoek Ruïne van Brederode. l.unchpakket meenemen voor bezoek aan .Velserend. waar de middag wordt door gebracht. 9 Aug. Bezoek Kaasmarkt te Alkmaar. Heen per trein,- terug per boot. Vertrek VelsenIJmuiden-Oost 9.04 uur. Lunch pakket meenemen. Aankomst 6.30 uur te Velsen aan den steiger van de Alkmaar- Packet. 12 Ang. Boottocht naar Volendam en Marken. Vertrek aanlegsteiger Alkmaar Packet te Velsen om 7.30 uur. Lunchpakket meenemen. 13 Aug. Bezoek Velserbeek en Schoo- nenberg, waarna om 3 30 uur door den burgemeester en mevr. KwintWiersum thee wordt aangeboden. Verzamelen om 2 uur bij station VelsenIJmuiden-Oost. Avondbezoek Hoogovens. Verzamelen station VelsenIJmuiden-Oost om 5.30 u. 14 Aug. Bezoek Amsterdam per auto. Vertrek 8.30 uur bij de Rijks H.B.S. te IJmuiden-Oost. Om 8.45 uur vertrek Sant poort-Station. Bezoek Artis. Lunchpakket meenemen. Rondvaart door Amsterdam. 15 Aug. Afscheidsavond te geven in „De Pont" te Velsen-Noord, voor de Brit- Bureau teruggave Visschersvaartuigen Ook de Ingrid staakt het Sleepwerk De sleeper Ingrid van het Bureau Terug gave Visschersvaartuigen is in IJmuiden binnengekomen met op sleeptouw de log gcr VL 205, die door den sleeper ui' Duitschland werd teruggehaald. De sleeper Ingrid. „van huis uit"' c motorlogger. toebehoorende aan de N V Irene te Vlaardingen, staakt thans den dienst voor genoemd Bureau en wordt aan de eigenares teruggegeven. Het Bureau beschikt na het afsnijden van de Tonijn en de Ingrid thans nog over de sleepers Helga en I. S. Groen, waarvan do eerste voor het terugbrengen van vis schersvaartuigen uit Duitschland, de twee de voor hetzelfde werk uit Frankrijk, wordt gebezigd. De Helga is inmiddels weer naar Kiel vertrokken om den stoomtrawler Aneta te halen. V.S.V. naar Zwitserland Naar wij vernemen maakt het eeTste elftal van V S.V. van 19 tot 27 Augustus een uitstapje naar Zwitserland. De IJmui. densche eerste klasser zal twee voetbal wedstrijden spelen. De Hornrif weer terug In de Visschershaven is aangekomen de stoom tra wier Hornhif, die tijdens den oor log in Engelsehen dienst was en nu weer fiLs trawler is verbouwd, Het schip moet nu nog worden voorzien van een vïsch- a-uim en is dan weer voor de visseherij gereed. De En Avant spoedig gereed De stoomtrawler En Avant, die tijdens den oorlog onder Duitsche vlag heeft ge varen, wordt thans in Amsterdam hersteld De werkzaamheden maken flinken voort gang en ook deze trawler zal spoedig naar de visseherij kunnen vertrekken. De Gloria naar zee De verbouwing van den stoomtrawler Gloria van Duitsche patrouilleboot tot stoomtrawler is thans, ongeveer een jaar nadat daarmee een begin werd gemaakt, gereed gekomen. De trawler is nu naar zee vertrokken voor de trawlvisscherij op ver- sohe haring. Ook de andere twee trawlers komen Zooals wij gisteren hebben meegedeeld, is de sleepboot Amsterdam van Bureau Wijsmuller naar Rosyth in Schotland ver trokken om twee in Engeland aangekochte stoomtrawlers op te halen. Het convooi zal vermoedelijk in het eind dezer week in IJmuiden aankomen. Zooals men' weet. kreeg de combinatie de optie op vier trawlers. De andere twee zullen op eigen kracht de Teis van Enge land naar IJmuiden aanvaarden. sche kinderen en hun pleegouders of Hol- landsche vrienden. Aanvang 7.30 uur. De tochten 6, 7, 9, 12, 13 en 14 Aug. kun nen ook door Hollandsche kinderen der pleegouders worden meegemaakt (1 per Brstsch kind), tegen betaling der kosten, die zoo laag mogelijk zijn gehouden. Nadere mededeelingen worden verstrekt door de volgende commissieleden: de heer H Horbeek, Hyaeinthenstraat 66, Sant poort; de heer I-I. G. F. Smakman, Raad huis Velsen; de heer A. Wiedemeijer, Sta tionsweg 67, Velsen. Wie kent liem niet? De Watertoren met de klok, die het oorlogsrumoer weer stond en nog lange jaren de omtrekken van IJmuiden zal behcerschen. MARKTBERICHT VAN DINSDAG De trawlers besomden f72.185. Kusivisschers: HD 18 f4167: IJM 276 f104. Prijzen in de vrije markt: Griet I f43—f36; schol f32—f28; md. schol f34—f33; z.et- •Chol f34; ooon'.jes f9,50—f8,?5, vleet f G.20; g f 6.10—f 5,10; tarbot II f 62—f 46; tarbot III £48—f40; tarbot IV f29, alles per 50 kg.; 'arbot II f 1,60—f 1,44 per kg.» HARING A AN VOER IN SCHE VENINGEN. In het tijdvak van 6 t.m. 12 Juli kwamen Scheveningen 19 haringschepen binnen. In totaal voerden deze 001 last pekelharing aan en 751 kisten versche haring. SCHEEPVAART 23 Juli. Aaangekomen: Springcreeck van Par Coudebec van Granville (Hoogovens): Durward van Boulogne; Delphinus van Karl stad (Zaandam); Deo Duce van Kopenhagen; Nautic van Ballerö; Skarnes van Antwerpen; Gunn van Oplöi (Velsen); "Urd van Oscars- hamn, Karma van Oplöi; Merwede van Rot terdam. 23 Juli Vertrokken: Myton Gate naar de Tyne; Aalsum naar R'dam; Drake naar Lon den: Vastanvik n. Tromsö: Eemstroom naar H'dam; Berkelstroom naar Huil; Storfors naar Skogham; Rijnstroom naar Londen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J. H. Bouwman, 2 d., de la Reijstraat 1 rd, IJmuiden; G. Hof. z... Pla- tanenstraat 2, LJmuiden-O.; R. M. Rutte, d., Kruidbergerweg 55, Santpoort; L. Aptroot, Berkenstraat 32, IJmuiden-O.; A, de Groot, d., Trompstraat 219. IJmuiden-O.; L. W. Bant, z., Eikenstraat 10, IJmuiden-O.; C. Pels. 2 d., J. Kostelijklaan 3, Velsen; C. J. Oudendijk, d., van Dalenlaan 41, Santpoort; H. Klemman, d., Kortenaerstraat 22, IJmul- den-O.; J. C, Kerkvliet, z., Brederoodsehe- weg 6, Santpoort; H. M.' Wijker, d., Fr. Nae- reboutstraat 11 rd., Jmuiden-O.; P. A. Alse- ma. 2.. Iepenstraat 18. IJmuiden-O,; P, H. de Quartel, d., Kruidbergerweg 42, Sant poort; C. Blom, d., de Ruyterstraat 100, IJmuiden-O. OVERLEDEN: G. Rijkeboer, 61 j., echtg. D. va:i Doeksen. Hagelingerweg 202, Sant poort; H. J. de Wit. 73 j., weduwn. van C. de Zwarte: Brederoodscheweg 48, Santpoort; W. P. Koster, 42 j„ echtg. van A. Warmer dam. Pr. Hendrikstraat 58, IJmuiden: A. Schuijt, 67 j.. echtg. van A. van Niewijk. Kerkweg 27, Santpoort. Reelasseerings-collectedag De commissie voor den Reclasseerings- ooïlectedag deelt ons mede, dat zij er niet in geslaagd is door den zeer korten tijd die beschikbaar was voor de voorbereiding de collecte in onze gemeente op den voor het geheele land vastgestelden dag te houden. Ondanks de vele collecten, die den laatsten tijd ook in onze gemeente werden gehouden, waagt de commissie het, opnieuw een beroep te doen op de offer vaardigheid der ingezetenen en hun steun in te roepen voor den collectedag, die op 27 Juli a,s. zal worden gehouden. Het is misschien niet algemeen bekend, dat de reclasseeringsinstellingen zich tot taak stellen, allen die hulp noodig hebben, deze te verleenen, zonder onderscheid van eenige godsdienstige overtuiging. Door den invloed der moeilijke jaren, die achter ons liggen, zijn velen in aanraking gekomen met den strafrechter. Velen van hen be hoeven de hulp der reclasseering, om na afloop van hun straftijd weer een plaats in de maatschappij te veroveren. Anderen zullen deze hulp dringend noodig hebben om buiten de gevangenis te blijven. Om deze hulp te kunnen verleenen is veel geld noodig en het is daarom, dat de commissie voor dezen collectedag aller medewerking inroept. Dengenen, die op 27 Juli a.s. hun mede werking als collectant willen verleenen, wordt verzocht, zich bij een der leden van het comité op te geven. Dit comité bestaat uit de heer én P. Bergman, Edisonstraat 14, IJmuiden, voorzitter; P. C. de Weerdt, Stationsweg 57, Velsen, secretaris; mevr. Fierstra, Zeeweg, Beverwijk, penningmees- teresse. Er is een comité van aanbeveling ge vormd, bestaande uit burgemeester rar. M. M. Kwint, de wethouders F. P. Ver meulen en "W. F. Visser, voorts eenige pre dikanten, geestelijken en industrieelen in de gemeente. Uitbreiding der kleine industrie Burgemeester en wethouders hebben bij besluiten van 16 Juli 1946 voorwaardelijke vergunning verleend aan: Mevr. ML B. van Essen, Stationsweg 68 te Velsen en haar rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een metaal- en ijzer gieterij in het perceel Haringkade no. 32 te IJmuiden; L. Nierop Groot, Jac. van Heemskerk straat 23 te IJmuiden en zijn rechtverkrij genden, tot het uitbreiden van de inrich ting voor het bewerken van vleeschwaren in het perceel Jac. van Heem9kerkstraat no. 23, te IJmuiden; de N.V. Zeevischhandel „Neerlandia" te IJmuiden en haar rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden der vischrookerij in de per- ceelen Industriestraat 911 te IJmuiden; D. Pauw, Willem Barendszstraat 26 te IJmuiden en zijn rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden van de inrichting voor het bewerken van vleeschwaren in het perceel Willem Barendszstraat no. 26 te IJmuiden Communistische Partij De Communistische Partij Nederlan „De Waarheid" hield Dinsdagavond haa. laatste vergadering voor de gemeentj raadsverkiezing op het terrein van de Heerenduinen te IJmuiden. De voorzitter de heer D. Hollander, opende de bijeen komst en gaf hierna het woord aan den heer G. F. Schilling, lijstaanvoerder van de gemeente Velsen. Spreker wees er o.a. op dat een versterking naar links en een roode meerderheid in de belangrijkste ge meenteraden, in staat zullen stellen oen vooruitstrevende en practische politiek te voeren. Een der program-punten die de communisten voor den gemeenteraad voorstaan is het herstel van de autono mie der gemeenten. Het is o.m. noodzake lijk dat de gemeenten medezeggenschap krijgen in alle financieele zaken van het Rijk, die de gemeenten raken. Van groot belang is ook dat het personeel mede zeggenschap krijgt in het beheer van de bedrijven. Hierna behandelde spreker nog uit voerig de problemen der huisvesting, jeugdzorg, onderwijs en voeding. Hij be sloot met op te wekken tot het stemmen op no. 1 van lijst 2. Als tweede spreker voerde het woord de heer D. Koenen, lid van de Tweede Kamer. Deze memoreerde allereerst den desolaten toestand waarin ons land na den oorlog verkeerde, en het misbruik dat de regeering van haar positie maakte, door te pogen de socialistische eenheids gedachte uit elkaar te rukken. Vervolgens critiseerde hij de politiek van de Partij van den Arbeid. Sprekende over den Troonrede concludeerde hij. dat hieruit sprak de versterking van de macht in de ondernemingen en als tweede punt. dat het gevaar bestaat dat de Nederland- sche jongens in Indië zouden moeten vechten. Spreker riep tot slot op te willen mede werken aan het tot stand komen van een rood en gemeenteraad. SS-ers kregen geen koffie Distributie-ambtenaar had de bonnen verduisterd. Eenïgen tijd geleden had de administra tie van het interneeringskamp voor SS-ers te Harskamp geen coupures voor koffie ontvangen van het distributiekan toor te Ede. Een inspecteur van het C.D.K. uit Den Haag stelde een onder zoek in en daarbij kwam aan het licht, dat de distributieambtenaar A,, die met de uitgifte der copures was belast, deze in zijn eigen zak had gestoken. Op de desbetreffende uitreikstaten had hij de coupures wel geboekt. De ambtenaar werd gearresteerd en bekende dat hij de cou pures, in totaal voor 1580 rantsoenen, aan een inwoner van Ede had verkocht. Van de opbrengt had hij zich een radiotoestel aangeschaft. Raadsverkiezingen irt 7 Gemeenten uitgesteld De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp van wet inhoudende een „nood voorziening met betrekking tot de ge meente-raadsverkiezingen in een aantal gemeenten". Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend; Bij de candidaatstelling voor de verkie zing van de leden van de gemeenteraden heeft zich in enkele gemeenten het geval voorgedaan, dat candidatenlijsten te laat werden ingeleverd. Zonder ingrijpen zou den gedurende de komende drie jaren in de volgende gemeenten de hierna ge noemde staatkundige groepeeringen niet in den raad vertegenwoordigd zijn: Deventer: Communistische Partij Ne derland; Geleen, Katholieke groepeering; Nijmegen: de Katholieke Volkspartij; Odoorn, Partij van den Arbeid; Zwijn- drecht. Staatkundig Gereformeerde Partij; Ottersum en Voerendaal: Katholieke groe peering. De minister meent, dat voorkomen dient te worden, dat het ten gevolge van de oorlogsomstandigheden nog niet normaal function.neeren van het apparaat der par tijen tot gevolg heeft, dat een evenredige vertegenwoordiging in den raad niet tot stand zou komen, hetgeen gedurende drie jaren het politieke leven ernstig zou ver storen. Daarom heeft de minister ge meend den dag der verkiezing voor de raden der genoemde gemeenten tot nader order te moeten uitstellen. Het wetsont werp regelt verder eenige detailpunten in deze aangelegenheid. Doorgedraaide groenten gaan naar Duitschland Aan de groote moeilijkheden bij den ;?zet van onze groenten, waardoor eenige .taanden geleden nog belangrijke hoeveel heden moesten worden vernietigd, is een ünde gekomen. Sinds eenigen tijd worden regelmatig partijen doorgedraaide groen ten aan de Engelsche autoriteiten in Duitschland geleverd, die dit voedsel ter beschikking stellen van de burgerbevol king in Rijnland en Westfalen. Tevens is met de Britsche en Amerikaansche bezet- tings autoriteiten in Duitschland een rege ling getroffen voor de levering van groen ten en fruit uit Nederland voor de bezet tingstroepen in de Engelsche en Ameri kaansche zones. De groente die op dit oogenblik op de veilingen „doordraait", gaat rechtstreeks naar VenJo. waar een door de Engelschen ingeschakelde Duitsche invoercombinetie de partijen overneemt en doorzendt naar door de bezettingsautoriteiten aangewezen plaatsen in Rijnland en Westfalen, ter distributie onder de burgerbevolking. Blijkens de met het Engelsche ministe rie van voedselvoorziening afgesloten overeenkomst zullen op deze wijze tot September ongeveer 25.000 ton groenten worden geleverd, o.a. sla, spinazie, bloem kool, spitskool, witte boonen en peen. Dit kwantum is ongeveer een vierde gedeelte van onzen groentenuitvoer naar Duitsch land in 1939. De transactie heeft overigens door het noodgedwongen karakter uit handelspolitiek oogpunt vrijwel geen beteekenis. Dit vindt, zijn terugslag op den prijs, die gebaseerd is op den ver- goedingsprijs, welken de teler voor zijn „doorgedraaid" product krijgt. De levering van groenten voor het Ame rikaansche leger in Duitschland, wordt in dollars betaald. Maandelijks zullen hiervoor contracten worden afgesloten. Ook aan het Britsche bezettingsleger in Duitschland zullen regelmatig groenten en fruit geleverd worden. in De bril van Sultan Sar V 10. Bij een prachtig gordijndat in zware plooien hing, maakten Tivs en Tops hel zich gemakkelijk. .,Het is hier de dood iu de pot", zei Tips. Hei zal toch niet de bedoeling van dien Sultan zijn geweest om ons op een verlaten zomerverblijf te laten passen?" „Als begin lijkt het me niet zoo slecht", zei Tops. „Je hebt even tijd om je gedach ten te verzamelen. Wanneer de gevaren je al dadelijk op het lijf zouden vallen, is dat tegen de regels." Tips zweeg. Ten eerste omdat hij het te ingewikkeld vond erover na te denkenlegen welke regels het dan wel was. vervolgens om de omgeving goed in zich op te nemen. Geen van beiden zag daardoor het drei gende gevaar, dar achter hen opdook en dat zeker een ontijdig einde aan het avontuur zou hebben gemaakt als niet BINNENLAND Het vMegdekschip ..Karei Doorman" zal 8 Augustus uit Nederland naar Portsmouth ver trekken. teneinde daar voorraden in te nemen. Het vertrek naar Neder- landsch Indië is bepaald op 1 September. Over de radiotele- foonverbindïng met de Vereen. Staten kunnen thans ook gesprekken met Salvador worden gevoerd. Het plan voor den aanleg van een moder nen autoweg tusschen Maastricht en Heerlen is in principe door de Provinciale Staten van Limburg goedgekeurd. De kosten van den nieu wen weg worden op f 1.700.000 geraamd. Nederland is toege treden tot de te Parijs op 31 Augustus 1945 on- derteekende overeen komst tusschen Groot- Brittannië en Noord- lerland en de voorloo pige regeering van de Fransche republiek lot het herstel van het in ternationaal bestuur van Tan ge r. Een congres, ge wijd aan „de toekomst der Nederlandsche be schaving" zal op 28. 29 en 30 Augustus in Nij- me gen worden gehouden. In een circus te Amsterdam heeft een tijger den Oosierschen temmer tijder.s een oefening aangevallen. Men wist het dier met stukken vleesc'n af te leiden. De temmer werd niet ernstig gewond. Negentien Engelsche studenten van verschil lende universiteiten en faculteiten zijn in ons land aangekomen om er als gasten van Neder landsche collega's een vacantie van zes weken door te brengen. In de regeling voor de toelating tot de rijks kweekscholen en die voor de deelneming aan het eindexamen zijn en kele wijzigingen ge bracht. De Internationale School voor Wijsbegeer te, welke in 1941 door de Duitschers werd geslo ten en in wier gebou wen te Amersfoort een W.A.-school werd geves tigd, zal op 27 Juli haar cursussen hervatten. Haarlem en Omgeving Voor het examen Engelsch L. O. is te Utrecht geslaagd mej. A, M. H. Luyben te Bloe- mendaal. Haarlem en Omgeving. De Haarlemsche Postfanfare speelde Duts dagavond op verschil lende pleinen en 'hoe ken van straten in het stadskwartier van Bosch en Vaart pittige marsch- muziek. Een 20-tal pad- vinders verkocht series nationale hulp-zegels ten bate van Oorlogsslacht offers en Oorlogsnooden. De heer N. W. Alons, ambtenaar bij Sociale Zajcen te Go- rinchem, is benoemd bij Maatschappelijk Hulp betoon te Haarlem. Ds. J. A. Peters te Beverwijk heeft bedankt voor het beroep als pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Eindhoven. Zuster Blaiuer te Haarlem zal op 30 Juli niet alleen haar COsten verjaardag vieren, maar ook haar zilveren jubllé als kraamverzorgster. De vereeniging „Haerlem" houdt een tentoonstelling van Haarlemsche stadsge zichten in haar gebouw aan de Groote Markt. Maandag 29 Juli begint deze tot en met Zondag 4 Augustus. Een Individ «talpsy chologisch Centrum is in enkele plaatsen 5n ons land opgericht door vak- menschen op medisch, sociaal en paedagogtsch gebied en belangstellen den, ter bespreking van praktische moeilijkhe den en ervaringen en het doen houden van In leidingen en het geven van cursussen. Het is de bedoeling om ook te Haarlem lot de vorming van een Centrum te ko men. In het comité zit de heer A. J. Lopper- sum, Zijlweg 271. Haar lem. De buurivereeniging Floresstraat heeft een nieuw bestuur gekozen. Voorzitter is de heer Van Wageningen; secre taris M. Honkoop, Flo resstraat 115. Na de ver gadering volgde een feestavond ter gelegen heid van hei één-Jarig bestaan der vereeniging.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2