n i Zestien jaar Noordersluis Dit jaar viert J ook van Gelder een jubileum De bewogen geschiedenis van de poort van Amsterdam Up den lsien November van het jaar 1S76 wapperden de vlaggen boven Amsterdam, het zou dien dag gebeuren, dat het Noordzeekanaal, de belangrijke vangarm van de welvaart, geopend zou worden. Deze opening geschiedde door koning Willem III, die op het schip „Stad Breda" als eerste door de sluizen voer. De sluizen? Ja, lezer, het Noordzee kanaal in zijn oudsten vorm (9,80 meter diep, 50 meter breed) bezat de tegen woordige „kleine sluis" en de Zuider- sluis, die 18 meter wijd, 119 m. lang en 8 m. diep was. Maar waarom in het droge cijfer materiaal. dat in zulke hoeveelheden in de archieven van den Rijkswater staat rust, te duiken, wanneer de jonge geschiedenis van het Noordzeekanaal ons zooveel meer-belangwekkends ver tellen kan. Maar zij vergaten, dat de scheDen nu met groote snelheid door de Uitloop- ruimte en desnoods eventueel bij drie of vier tegelijk bij oponthoud door ruw weer geschut zouden kun nen worden. De deuren werden zeer snel geopend en gesloten en dus was het een glanzende waarheid, dat de groote sluis een zegen was voor den handel, voor de scheepvaai-t.voor Neder land. Vandalisme pleegt een aanslag Met de zekere nederlaag voor oogen sloegen de bezetters in 1944 de schennende hand aan dit wonderwerk. Zij brachten explosieve ladingen aan en met de opstuivende ontploffingen werd een donkere bladzijde in de his torie van de sluis geschreven. De schutkolkmuren werden gedeel telijk ontwricht (de Duitschers had den .de geheele sehutruimte willen barricadeeren), de deurkassen werden ontzet, de bedieningsmachines in ver wrongen hoopen oud-roest veranderd. Donderende slagen sloegen bressen in het beton en toen de aanranders uit ons land en uit IJmuiden gevaagd waren, hebben de ingenieurs van Rijks waterstaat met een brok in hun keel, gezien hoe het resultaat van zeven jaar in enkele minuten was veranderd in een droevige ruïne. Maar wéér werden de handen uit de mouwen gestoken, uit een geplunderd land werden de mate rialen geschraapt, die de oude glorie zouden kunnen herstellen en na onge veer een jaar van bovenmenschelijken arbeid werd op dien zonnigen dag van de afgeloopen week de „Oranje" ge schut, werd de weg naar het hart des lands weer opengegooid. Het is volbracht. Al schuiven de deu ren trager open dan voorheen (thans is de snelheid 10 cm. per seconde tegen 35 crn. per seconde in vroeger tijden), al ontbreken er nog verscheidene be dieningsgebouwen. de 18e Juli heeft be wezen, dat Nederland nog wilskracht heeft, dat een oogenschijnlijke onmoge lijkheid toch waar gemaakt kan wor den, en met recht woeien wéér de vlag gen breed uit en klonk het Wilhelmus als een echo van 1930, een blijde en beetje voldane weerklank. 150 zwoegers in touw Met 10 man werd het herstelwerk be gonnen. geleidelijk groeide dit aantal uit tot 150 'en al deze nienschen hebben hun arbeid gedaan met de overtuiging, deze groote zaak waardig. De Bever- wijksche aanneemster wist. waar het om ging en dit kwam tot uiting in de relatie! lage kosten en de snelheid en hoogen druk waarmee gewerkt werd. De dankbare gelukwenschen, die op dezen dag het 70-jarige Noord zeekanaal betreffen, zullen even eens moeten uitgaan naar zijn grootste toegang, de thans zestien jarige Noordersluis, die de schok van de Duitsche aanranding te boven is gekomen, en nu direct be- Een halve eeuw „Papier" op Papier Een vergelijking, die duidelijk het nut van de Noordersluis'aantoont. Op de bovenste teekening de „Johan van Olde- barnevelf' in de Middenshiis, het andere plaatje toont hetzelfde schip in de Noor dersluis, waar genoeg ruimte overblijft om nog een paar „bootjes" te schutten. De zeeschepen werden grooter en in Nederland besefte men de noodzaak van de uitbreiding der IJmuider slui zen, wilde de tred der economische ontwikkeling worden bijgehouden. Na de Middensluis, die in 1890 tot stand kwam, groeiden de zeeschepen het Noordzeekanaal en zijn toegang ras boven het hoofd, zoodat in 1911 een staatscommissie den bouw van een nog grootere sluis adviseerde. De wereld oorlog kwam er tusschen, maar tijdens die eerste massaslachting groeide in de hoofden van knappe ingenieurs en voortvarende Rijksambtenaren een pa pieren plan tot'een vastomlijnd schema. Maquettes werden gewogen en te licht bevonden, tot eindelijk, in 1923 het definitieve bouwplan voor de grootste sluis ter wereld vorm gekregen had. De kranten der geheele aarde noemden de fantastische cijfers: 400 x 50 x 14 me ter, nog grooter, nog dieper dan de be faamde Panamakanaal-sluis, en er stonden profeten op, die zeker wisten, dat een dergelijk grootsch project in de zanderigheid van Nederlands-West- kust geen kans op slagen zou hebben. Maar de eerste spade wierp het eerste zand op, gevolgd door duizenden, millioenen andere spaden: de ouverture tot De IJmuider Sluis met drie hoofdletters was ingezet. De naam van den toenmaligen hoofdingenieur van Rijkswaterstaat J. A. Ringers wasi op ieders lippen en zijn jeugdige mede werker Ir. J. P. Josephus Jitta, de man die zich dezer dagen beloond zag dooi een Koninklijke onderscheiding, were in één en denzelfden adem genoemd. In zeven zware jaren, waarin de cri sis zijn scherpe tanden ook aan Neder land voelen liet. kwam de sluis, nee D< Sluis, gereed. Weet ge nog het plecht- tige moment, dien 29sten April 1930, ■waarop de Koningin naar IJmuiden kwam om de sluis te openen? Zij voer op de „Johan van Olden- barnevelt" de kolk binnen en het rood wit en blauw kreeg plotseling een levende beteekenis voor allen, die dit oogenblik mochten bijwonen: Neder- landsche ingenieurs hadden gezegevierd over enorme moeilijkheden, de grootste schepen zouden thans Amsterdam kun nen bereiken, zij zouden door ons pol derland schuiven als een triomf van de wetenschap der beste zonen van ons volk. Voordeelen legio Velen zullen zich hebben afge vraagd, of die reusachtige sehut ruimte niet te groot zou blijken te zijn; schepen van 100.000 ton zou den er niet licht gebouwd worden en die „Johan van Oldebarnevelt" leek een notedop, toen hij eenmaal in de kolk van de Noordersluis aan de trossen lag. In hetzelfde jaar als waarin het 70-jarig bestaan van het Noordzee kanaal valt. viert de Papierfabriek „De Eendracht", beter bekend als „Van Gel der Zonen. Vereenigde Koninklijke Pa pierfabrieken" in Velsen, haar vijftig jarig bestaan. Immers, op den 17en September van het jaar 1896 opende de groote fabriek aan de Noordzijde van het kanaal haar poorten en de eerste rollen krantenpa pier kwamen van de machines. De pro ductie ging gestadig vooruit, de machi nes werden voortdurend geperfection- neerd. Wanneer wij bedenken, dat op dit oogenblik de Velsensche papierfabrieken beschikken over een machine (de groot ste) die per minuut gemiddeld 300 meter krantenpapier vervaardigt-, dan kunnen we ons een voorstelling maken van den geweldigen vooruitgang, die het bedrijf kenmerkte sinds 1784, toen de molen „De Eendragt" te Wormer door Pieter Smidt van Gelder werd geëxploiteerd. Deze eerste van Gelder was het, die het stempel van zijn naam op de Neder- iandsche papierindustrie drukte, welk thans zulk een roem in binnen- en bui tenland weet op te houden. De opgaande lijn In de eerste twaalf jaren van zijn bestaan, groeide het nieuwe bedrijf in Velsen voortdurend. Het aantal gepro duceerde artikelen nam toe en een stre ven tot zelfvoorziening door het bedrijf werd merkbaar. Zoo werd in 1901 een cellulosefabriek bijgebouwd, zoodat de noodzakelijkheid van cellulose-import kwam te vervallen. Deze nieuwe neven-industrie deed de behoefte gevoelen aan een groote hout opslagplaats, die er dan ook kwam, compleet met smalspoor. In 1904 zorgden reeds vijf groote kookketels voor de productie van cellu lose. die niet alleen door de Velsensche fabriek maar ook door haar zusters in Wormer en Apeldoorn werd afgeno men. Het jaar 1911 zag zelfs de opening van een tweede cellulosefabriek. Ten slotte vervaardigden deze twee indu strieën zóóveel cellulose, dat een over schot aan het buitenland verkocht werd. Een tweede uitbreiding, die de fabriek in het begin van deze eeuw onderging was de oprichting van de houtstof- fabriekf waar men de aangevoerde boomstammetjes verwerkte tot houtstof. De vraag naar krantenpapier nam in die jaren hand over hand toe, zoo dat er in 1912 een tweede, speciale krantenpapierfabriek te Renkum ver rees. De houtaanvoer werd in hetzelfde jaar in eigen beheer genomen door de stichting van de „N.V. Hollandsche Houthandel Maatschappij". De wereld oorlog kwam echter als de groote af breker van bestaande en toekomstige projecten en als eerste sneuvelde ae eigen houthandel, die het speciaal van Rusland hebben moest. Zoowel de afzet van napier als de aanvoer van grond stoffen dreigde vast te loopen. toen Mars zijn eerste 20e eeuwsche tol van Europa hief. Met kunst en vliegwerk en soms een groote vindingrijkheid werden de machines draaiende gehou den: hét zal velen onbekend zijn, dat de cellulosefabrieken in 1918 tot spiri- tusfabricage overgingen. Maar ook de eerste nachtmerrie ging voorbij. En toen alle afdeelingen van het be drijf te Velsen in 1921 weer op volle toeren draaiden, werden de oorlogs zorgen snel vergeten, tot de crisisjaren rond 1930 hun schaduw ook over de Nederlandsche industrie wierpen. De papierprijzen liepen terug, de export nam af, onder de arbeiders zullen zich velen nog herinneren, hoe men in de dertiger jaren er soms toe moest over gaan, om des Vrijdagsavonds de fabrie ken al stop te zetten. De tweede wereldoorlog kwam met zijn mokerslagen juist voor IJmuiden en Velsen. Hadden de eerste oorlogs jaren geen onoverkomelijke moeilijk heden opgeleverd, het einde van de houtvoorraden kwam in het zicht en de aanvoer stagneerde meer en meer, om in September 1944 geheel op te houden. Er is wat geprobeerd, om de cellulose- en papierfabrieken op gang te houden: Wat de Duitschers aan de Noordersluis vernielden Radicaal vernield: De bewegings werktuigen van de deuren en de daarbij behoorende gebouwen en het centrale bedieningsgebouw en trans formator. Zwaar beschadigd: de deurkas van het binnenhoofd. waar vooral door indirecte trillingen veel schade werd toegebracht. Beschadigd: De rolwagens en de rails in de deurkas en de schutkolk- trokken is bij het feest, dat vandaag over IJmuiden komt. oud papier en stroo vormden de surro gaten, waardoor Nederland van papier voorzien werd, de machines gingen ech ter langzamer draaien om na den Dol len Dinsdag geheel stil te staan. Maar dit vond zijn oorzaak niet uitsluitend in het ontbreken van grondstoffen; het telefoontje van het gemeentebestuur, dat geheel Velsen Noord zou worden opgebla zen, veroorzaakte minstens zooveel beroering als de doodgeslagen aan voer. Het vuur aan de schenen Huis na huis werd door de Duitschers met den grond gèlij.k gemaakt: de fa briek bleef. Maar Velsen-Noord zou worden opgeblazen en daarom werden in allerijl een aantal kostbare motoren naar de zusterfabrïek in Wormer over gebracht. Als een eiland kwam de papierfabriek na eenige maanden Ger maansche sloopwoede, temidden van de puinen te staan. De spanning steeg, maar de fabriek bleef. Inmiddels had den de heeren van de Grüne Polizei een begeerig oog geworpen op de naar Wormer overgebrachte motoren. Zij werden „voor het heil van Europa"'ge vorderd. de ondergrondsche bracht één van de booten, die deze kostbare buit Oostwaarts moest vervoeren, echter tot zinken. De schuit is later gelicht en de machines draaien allang weer.... ,,'n Schönes Stück Schrot" Maar in de verlaten hallen van de papierfabriek stonden nog vele kost bare machines, waaronder de groote papierbanen, die onmogelijk ergens weggestopt konden worden, omdat ze te groot waren. In April 1945 kwamen de Duitschers de fabrieksgebouwen be zetten. en toen zij de machtige, werke- looze machinecomplexen aanschouw den, wist zoo'n donkergroen manneke niets anders te zeggen dan: ,,'n schönes Stück Schrot". Gelukkig zijn de mil- lioenen-apparaten nooit in schroot ver anderd, gelukkig bleven de hooge ge bouwen gespaard. De tweede oorlog in de geschiedenis van de Velser papier fabrieken werd verleden tijd en het be drijf raakte weer op gang. Nog is het niet ideaal, de kolen en het houtstof komen onregelmatig, de cellulosefabriek werkt nog niet, de productie is toch al weer opgevoerd tot 70 procent van den vooroorlogschen, grootsten omvang. Werd er toen 1100 ton papier per week geproduceerd, thans verlaat 700 ton krantenpapier elke week de fabriek, om per schip en per auto naar alle deelen van het land en de wereld vervoerd te worden, waar hongerige persen op hun voedsel wachten. Maar of er binnen kort nu eens een dikkere krant komt in Nederland? Het lied van den arbeid Even zijn we door dé enorme lichte ruimten geloopen, waar het dreunt en gonst, waar de houtstof op lange banen tot papier verwerkt wordt, waar de „Hollanders" de papierbrij om en om roeren, waar de electrische centrale monotoon zoemt den geheelen langen dag en den geheelen langen nacht en wij zijn een heel klein beetje trotsch geweest op dat enorme bedrijf, bij na even trotsch als de man, die bij de meer dan 100 meter lange papierbaan stond en zoo tusschen neus en lippen vertelde, dat er op dat oogenblik 300 meter papier van 5 meter breed uit „zijn" machine kwam. Het Noordzeekanaal en de Papier fabriek, ze hooren bij elkaar en ze hel pen elkaar en ons land stuwen naar wel vaart en geluk, waar zooveel en zoo hard naar verlangd %vordt. Waar de Dtiitschers hun vernielzucht botvierdenhet stempelraam van de slui foto's, die tegelijk aanklagen en prijzen: De bezetter schond maar de ingenieur werd uit zijn voegen gerukt. Twee wist te herstelleiu

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5