De lijdensweg De Pers van vier Stoomtrawlers IJmuidens Feestweek Kans op uitbreiding der Trawlervloot tiet men voorbijgaan Deze week kunnen twee van de vier door een IJmuidensche combinatie in Engeland aangekochte stoomtrawlers in IJmuiden worden verwacht. Ze worden, zooals we reeds hebben medegedeeld, door de sleep boot Amsterdam van de Scholsche haven Rosyth naar IJmuiden gesleept. De tw andere booten komen op eigen kracht naar IJmniden en knnnen eveneens spoedig worden verwacht. De vier trawlers 2i.in practiscn van het zelfde type. Ze werden omstreeks het jaar 3930 gebouwd en voeren voor de Engei- eche visscherij onder de. namen Redwood, Maple, Stella Liones en Barbarus. De lengte der schepen bedraagt ongeveer 142 voet, ze meten 370 ton bruto en de ma chines hebben een vermogen van ongeveer 600 P.K. Door den aankoop van deze vier fraaie schepen komt een belangrijke uitbreiding van de IJmuidensche trawlervloot tot stand: het toevoegen aan de vloot van. deze booten is van des te grooter belang, omdat van een zoo noodzakelijke uitbrei ding door nieuwbouw om verschillende redenen (duurte en deviezen) de eerste ja- Ten wel niets zal komen. Men huivert bij het vernemen van de bedragen, die voor den bouw van een modernen stoomtrawler worden gevraagd: dit is niet meer een kwestie van tonnen, maar van millioenen. De vier trawlers zullen dus spoedig hun langen lijdensweg hebben afge legd; lang, zeer lang heeft het geduurd, voordat het eindelijk zoover is. dat de schepen in de Schotsche haven de tros sen los kunnen gooien om de reis naar IJmuiden te aanvaarden. Door de oms'andigheden. o.a. de houding van het Bedrijfschap voor Visscherijpro- ducten, is de definitieve totstandko ming der transactie minstens vijf maanden vertraagd. Was alles vlot verloopen, dan zouden ze op dit oogen- blik wellicht reeds hun kostenden prijs aan deviezen hebben opgeleverd. Dat de vloot van IJmuiden thans deze belangrijke uitbreiding heeft kunnen on dergaan. is te danken aan het initiatief van den heer K. Wijnschenk, een bekend vischhandelaar hier ter plaatse. De heer Wijnschenk, die bij het uitbreken van den oorlog naar Engeland" uitwéêk. om te ont komen aan de Duitsche terreur, kwam tegen het eind van dc-n oorlog in Telatie met de Britsche Admiraliteit. Men was in die dagen in Engeland vervuld van het lijden van het Nederlandsche volk en dat is de oorzaak geweest, dat de Admiralty bereid was een aantal stoomtrawlers voor de Nederlandsche visscherij beschikbaar te stellen. De-heer Wijnschonk verkreeg optie op niet minder dan 21 goede Engel- sche trawlers, die speciaal voor den op bouw van IJmuidens vloot, werden aange boden. Er werd de conditie aan verbonden, dat de booten binnen twee jaar niet ver kocht mochten worden. Wijnschenk spoedig na de bevrijding in Nederland terug en van dat tijdstip af be- gon de lijdensweg der vier trawlers. In plaats van medewerking ontmoette hij in regeeringskringen slechts tegenwerking en door deze tegenwerking is de kans op den aankoop van nog meer schepen ver loren gegaan. Minstens tien of twaalf goe de trawlers waren er te koop geweest, in dien men direc; toegehapt had. Het heeft geen zin, over deze geschie denis na te kaarten. Laat ons slechts ver melden, dat de regeering, nu het wellicht te laat is, omdat er geen trawlers meer te koop zijn. een bedrag van 400.000 voor den aankoop van trawlers in Engeland be schikbaar heeft gesteld. De leeftijdsgrens, die oorspronkelijk gesteld was op 12 jaar. is titans op 20 jaar gesteld. Juist het feit, dat de trawlers in kwestie 15 a 16 jaar oud waren, was een der oorzaken, dat men van. regeeringswege geen medewerking heeft willen verleenen. De trawlers, waar op men voor Nederland optie had, zijn zeer waarschijnlijk inmiddels reeds bij inschrijving aan Engelsche reederijpn ver kocht. Maar over eenige dagen, dat wil zeggen 7 maanden nadat de zaak aan het rollen kwam, zullen de vier booten in de Vis- schershaven liggen. En wanneer de booten de noodige verbouwing hebben ondergaan, zullen ze aan de visscherij op de Noordzee of in verre Noordelijke wateren kunnen deelnemen en zullen het hunne er toe bij dragen, dat IJmuiden weer wordt wat het was, de grootste visschershaven op het vasteland van Europa. Er komt vuurwerk Zooals wij reeds eenigen tijd geleden mededeelden, zou het Lunapark in IJmuiden opgeluisterd worden met een vuurwerk. Thans is de datum, waarop dit festijn plaats zal vinden, bepaald en wel op Woensdagavond 33 Juli. Hel blad ..Onze Marine" vermeldt, dat er een ,,grootsch maritiem vuurwerk" zal worden afgestoken. ingezet De IJmuidensche feestweek is geopend en het was te verwachten, dat het Luna park op het Stormvogelsterrein de grootste aantrekkingskracht zou uitoefenen en dat de propagandatent van ,.Onze Marine", waarom het heele Lunapark en de heele maritieme week eigenlijk zijn opgezet, min of meer in de verdrukking zou komen. Daar kwam nog bij, dat te elfder ure de electrische stroom uitviel, zoodat de orga nisatoren hun met veel zorg opgetrokken stand nog niet eens konden openstellen. De storing in de stroomvoorziening du peerde ook verscheidene kermisexploitan- I ten, maar kon niet verhinderen dat er oo Met di? mooie aanbod kwam de heer het overvolle terrein, vooral in den laten De Marine gaat ons volk .bewerken' Een goede Marine en dit woord niet niet in den strikten, „oorlogszuchtigen" vorm is een kostbaar bezit voor een zeevarend volk. Om het Nederlandsche hiervan te doordringen organiseert het comité „Onze Marine" een aantal mari tieme weken, waarvan IJmuiden voor Noord-ilolland de primier heeft, In een speciaal nummer van het week blad „Onze Marine" houdt de redactie zich met den achtergrond van deze mari tieme weken bezig en zij onderstreept de cullureele taak, die het coma té ie ver vullen heeft: zij brengt tot uitdrukking welke de bindende kracht is of moet zijn tutsschen den zeevaarder en den „laivd- rcut". Ook wordt gewaagd van het be lang dat schuilt in vereenigingen, die ideeën willen uitdragen op nautisch ge bied, en waar het comité „Onze Marine" uiteraard belangstelling en steun voor over heefit. Nederland heeft zich door de eeuwen heen een plaats weten te verove ren onder de zeevarende mogendheden en 'de afgeloopen oorlog mag deze plaats niet aantasten. Bouwnummer 715 Wat z-jn nu de reëele plannen van „Onze Marine"? Wij hebben reeds kun nen meededen, dat er een ..contactvaar tuig op stapel staat. Dit scnip. de ..Van- der Steng", dat als Bouwnummer 715 bij de werf Wilton-Feijenoord op stapel staat, kom? binnen afzienbaren tijd in de vaart en zal met zijn filmzaal, zijn accomodate voor bijzondere gelegenheden, ais ver gaderingen en lezingen een varende pro paganda voor de Nederlandsche zeevaart in den ruimsten zin worden. De „Varider Steng" krijgt drie dekken en zal met een modem instrumentarium worden uitgerust, zoodat de benaming „showboat" in dit kader niet' ontoepasse lijk zou zijn. vond een gezellige stemming heerschte. Wat er allemaal le doen is op die paar hectare grond? Wij zouden het niet nauw keurig kunnen navertellen. De keuze waarvoor men komt te staan, is zeer ruim. Alle soorten kermisvermaak 2ijn er te vinden. En toch is het de moeite waard, dat kleine circustentje. weggedrukt in een hoek van het terrein, eens aan den binnen kant te gaan bekijken. Men moet niet ver wachten brfllante paaTdendressuur zien, maar er is een pony, die vertélt hoe laat het is. Men mag geen wilde dieren en een dompteuse tegemoet zien, maar wel komen drie begaafde hondjes allerlei kunststukjes verloonen, die bewondering voor een dergelijke grondige dressuur af dwingen. Madame Mullens heet de „domp teuse" van deze kleine dieren, maar er zijn nog meer zwierige circusnamen, zoo als die van mi, Robinson, die op zijn 73e jaar nog met zware gewichten speelt en van luchtacrobaten en nog veel meer. Het onweer, dat zich in den voornacht ook boven IJmuiden en omgeving ontlast te, moest velen naar huis jagen. De eerste dag is warm en druk geweest, zonder de Marme, wij hopen den -tweeden dag ook haar tegenwoordigheid te mogen no-teeren. Aanrijding op den Stationsweg Dinsdagmiddag had op den hoek van den Stationsweg en de Wiliebrordstraat een aanrijding plaats tueschon een motor- bakfiets en een vrachtauto, waarbij de bakfiets ernstige schade opliep. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Scheepvaart 24 Juli. Aangekomen: Roda van Stockholm: Vega van Hemösano; Nautilus van Londen; Calvin Austin van Philadelphia; Haskeriand van Londen: Tjitjalenka van Hamburg; Da niel L. Johnston van Baltimore. 24 Juli. Vertrokken: Kijkduin naar R'darn; A. Pahlson naar New-Castle: Candebec naar Immingham; Durward naar Leïth; Ba sel naar Gsio; Delphinus naar Antwerpen; Springcreeek naar New-Castle; Skarnes naar Antwerpen. Geslaagd Onze plaatsgenoote mej. Willie Prins slaagde in Zwolle voor het examen ULO. Oorlogsgetroffenen sluiten zich aaneen De plicht, die het Nederlandsche volk heeft om zijn oorlogsgetroffenen op.welk gebied zij ook tot deze categorie gerekend moeten worden te helpen, is één van de duurste, die dit volk heeft te vervullen. Moeilijk is het, om in een doorschoten en geplunderd land de bronnen te vinden die voor dit doel kunnen worden aangeboord, maar waar een wil is, is een weg. Er is reeds te veel geschreven en ge sproken over de schadeloosstelling, die onze getroffen landgenootcn zouden moe- ten ontvangen en de verlossende daad ij nog steeds niet ten volle gesteld; Lief dadigheid en gedeeltelijke steun moeien vergoeden, wat een eerste levcnseisch voor duizenden is: een huis, een bedrijf, een kostwinner of moreele schade. Het is echter gemakkelijk genoeg, den vinger op de wondeplek te ieggen. zonder met een gefundeerd voorstel te komen; moeilijkheden, die telkens weer op den weg naar volledig herstel oprijzen, zijn niet te tellen en de materieele verhoudin gen hebben zich door den oorlog grondig gewijzigd. Egoïsme en lauwheid kunnen hier alleen maar afbreken, een positief woord en een krachtige daad moeten hel pen opbouwen. Uit de oorlogsgetroffenen zelf is thans een Federatie van Stichtingen voor oorlog® getroffenen opgekomen, die een actie voor rechtvaardige schadevergoeding door de regeering tracht te voeren. Deze Federatie, die in Ngmegen zetelt, Canisiussingel 8, heeft thans ook in onze omgeving een afdccling gekregen, waar van het bestuur wordt gevormd door de heeren L. Harsvcld, Cremerlaan 67, voor zitter en H. A. van Diggelen, Hoofdstraat 123, Santpoort, secretaris, We gaan van het jaar wèl naar Zwitserland V.S.Y. krijgt een uitaioodiging. Als variatie op hel bekende liedje over den berg, die in eigen tuin wordt geplant, omdat er geen geld is voor een tocht naar de Alpen, kan V.S.V. zingen, dat zij dit jaar wèl naar Zwitserland gaat en wel op ~~l Augustus. Een sportvereeniging in Thun heeft V. V. namelijk uitgenoodigd om daar te komen spelen en natuurlijk hebben de Vel- senaren dit aanbod van ganscher harte aangenomen. De leiding van dezen tocht berust bij de heeren A. J.. van L-eusen en I F. van Loenen, beiden welbekend in sport- j kringen rond het Noordzeekanaal. I Het is de eerste keer na den oorlog, dat I een Nederlandsche sportvereeniging in het kleine, gastvrije toeristenland gaat logee- ren (de menschen zullen ondergebracht worden bij hun tegenstanders) en het hoeft geen betoog, dat dit bericht bij de geluk kigen met een hoeraatje ontvangen werd. Over het Zwitsersche programma, dat behalve eenige sportieve evenementen, ook een paar touristische attracties inhoudt, kunnen wij nog mededeel en, dat dit ruim een week in beslag neemt en dat er twee wedstrijden gespeeld zullen worden: één in Thun en één in Bern, De reis, die op 19 Augustus zal aanvangen, wordt pe-r trein gemaakt. Marktbericht van Woensdag De trawlers besomden 1 13.790. Verdere besommingen: Kustvisscners: IJM 23 f 2600. IJM 241 f 242, IJM 249 f 258, IJM 318 f171. IJM 343 187, ITO 119 f115, UK 174 f205, UK 7 f90, KW 21 f810, KW 148 f 181. De geheele aanvoer werd tegen maximum prijzen verkocht. SCHEEPSBERICHTEN. IJmuiden. Aangekomen 23 Juli: Naultic, balken; Skames. cellulose; Gun. cellulose; Urd, cellulose; Parma, cellulose; Merwede, ledig. Aangekomen 24 Juli: Rota, papier; Vega, papier en hard board. Vertrokken 23 Juli: Aalsum. Drake, Vestan- vie, Eemstroom, Berkelstroom, Storfors, Rijnstroom. Vertrokken 24 Juli: Kijkduin. PERSONALIA De heer J. C. van Remortel, inspecteur der belastingen, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen te Beverwijk is met ingang van 1 Augustus aangewezen als hoofd van de inspectie der belastingen te Oostburg. M. Kampman directeur van Gas en Water over de Troonrede Naar wij vernemen is de heer M. Kamp man, waarnemend directeur van Gas en Water, door Burgemeester en Webhouders benoemd tot directeur van dit bedrijf. SANTPOORT BRANDJE. Woensdagmorgen was een schild-er aan den Hagelingerweg bezig met het afbran den van verf. De verf vatte vlam en de brandweer te Santpoort moest uitrukken. Het vuur kon echter met eenige emmers water worden gebluscht, zoodat de schade zich tot verbranding van enkele vierkante meters verf en houtwerk beperkte. Agenda voor Velsen VRIJDAG 26 JULI, Bioscoop De Pont. Thalia Teater. 7 e vogeL i uur: Festival 9 uur: De pech- Het Algemeen Handelsblad: „Wat ons het meest getroffen heeft in deze Troon rede is het fermere geluid over Indië, waar de Koninklijke rede van 7 December 1942 opnieuw uitgangspunt wordt, en waar de ontwikkeling naar eigen staatsverbanden binnen het koninkrijk lang6 loyalen en vreedzamen weg en met waarborgen voor de rechten van alle bevolkingsgroepen en minderheden (ook dus de Nederlandsche groepen overzee) wordt geprojecteerd, en waar terugkeer van orde er. rust, met name op Java en Sumatra, ais noodzake lijke voorwaarden voor zulk een ontwik keling wordt aangemerkt. Dit is een friseh en positief geluid. Trouwens door de ge- heeie Troonrede valt een positieve visie waar te nemen. Wij waardeeren dat, zelfs op punten waar wij andere opvattingen huldigen. Hier ligt een plan dat ernstige overweging ten volle waard lijkt. Wij zul len bij de nadere concretiseering ervan nog veel hebben op te merken en te critiseeren. Maar het plan is belangwekkend, en het verdient in grooten stijl te worden behan deld. De reg tering zal echter een lang leven noodlg hebben om het te verwezen lijken." Dc Maasbode: „In bet ééne jaar, dat sinds de bevrijding achter ons ligt, hebben wij veel van onze aandacht en onze energie moeten wijden aan de vraag of wij al dan niet tot de oude partijgroepeeringen zou den terugkeeren en aan den strijd dien de groote meting der krachten nu eenmaal noodzakelijk met zich brengt. Die. strijd is thans voorbij, maar de koninklijke woor-, den bevatten een aansporing om in de jaren, die thans komen gaan, niet langer aandacht en energie te besteden aan de dingen die verdoelen, doch den vollen na druk te leggen op het doel dat allen ver eent: voor de breede lagen van ons volk den weg tot welvaart banen. Dat is een ernstig en een sympathiek woord, een woord dat ons uit het hart is gegrepen. Laat ons de strijdbijl begraven en laat de politiek in de komende jaren niet meer zijn zooals zij dat vroeger mid den in de wetgevende periode nog lang kon blijven: een strijd tusschen partijen, doch een gemeenlijk voeren van een op bouwende staatkunde." De Tijd: „Opmerkenswaard in de Indo nesische paragraaf is, dat op de regeerings voorstellen van 10 Februari 1946 in zoo verre schijnt te worden teruggekomen, dat de opbouw van een Indonesisch staatsver band thans uitsluitend wordt gesteld bin nen het Rijksverband; dit is des te opmer kelijker, wijl de regeering in haar jongste yerklaring nog zeide, dat die voorstellen, waarin het behoud der rijkseenheid niet bindend werd gemaakt, ook voor haar het kader opleverden, waarbinnen haar beleid zich zou bewegen. In deze Troonrede echter wordt het kader op dit beslissende punt verengd. Op heldering gevraagd! De Nat. Rottcrd. Courant: „Een grillige curve. Geen strakke lijn. Dit is de indruk, welken de Troonrede van het Kabinet-Beel geeft. Het kon ook nauwelijks anders bij een kabinet, welks homogeniteit niet over duidelijk is. Men kan nu nog hoop hebben op de daden. Laat ons die afwachten." Het Vrije Volk: „Thans hebben we dus weer een langs democratischen weg ver kregen parlement. Bovendien is onder lei ding van dr. Beel een nieuw kabinet op getreden en met frisschen moed kan dus aan een naar wij mogen verwachten vrucht dragende regeer-periode begonnen wor den." Het Parool: „Helaas bevat de Troonrede niet dien bezielenden toon, die grootheid vaat stijl, die men in een Regeeringsver- klaring even ongaarne als in een Troon rede mist. Var. zulk een rede moet gelden: non multa sed mul turn, niet een veelheid van woorden, maar een belangrijkheid van inhoud. Onderschatten wij echter vooral niet de enorme moeilijkheden, waarvoor het kabinet staat en geven wij het dus een voorzichtig crediet. De concrete daden zul len ons omtrent zijn koers pas inlichten." Het communistische blad „De Waarheid" schrijft: „Wij kunnen onmogelijk in dit kort bestek op al de onderdeelen ingaan. Twee punten echter karakteriseeren de politiek van dit kabinet en zoodra de Troonrede over deze punten komt te spre ken, blijkt afdoende, welke gevaren er aan dit kabinet vastzitten.. Deze punten zijn de socialisatie en het Indische beleid, die naar het blad tenslotte opmerkt „kenmerken zijn van het reaetionnaiire beleid van dit kabinet." Puntenwaardeering textielgoederen Voor een aantal textielgoederen Js de vol gende puntenwaardeering vastgesteld: I) II) Tweedeelige costuums hebben de zelfde puntenwaardeering als drie- deelige costuums n.l60 35 Fingertips (kort model damesjas je) waardeering als polojasje15 10 Lakjassen alsmede transparant re genjassen (plastics e. d.. geen cello- phaan) zijn gewaardeerd als kunst zijden regenjassen n.l12 7 I) voor mannen en vrouwen 15 jaar en ouder. II) Jongens en meisjes 415 jaar. Voor huïshoudgoed aan het stuk, laken goed e. d. zijn evenals de andere stoffen 5 punten per M2 noodig. De waardeering voor badstof bedraagt echter 6 punten per M2. Voor normale sloopen, waarvoor tot dusverre 10 punten per stuk vereischt waren, is de waardeering verlaagd tot 6 punten per stuk. De volgende artikelen zijn van distributie vrijgesteld: boorden en manchetten voor verpleegsters, kleutermutsen, baby- en kleu- terhoedjes, jongens-machinaws (schapen vacht met lederen rug).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3