IJmuider Courant Allen schuldig Koning Lodewijk Jackson concludeert: Truman 6ic Jaargang; No. 1838® Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Birccteur-Hoofdredactcur: Robert Peereboom Vrijdag 20 Juli 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4. GISTEREN was het een eeuw geleden dat Louis Napoleon Bonaparte, die In de jaren 18061810 Koning van Holland was, stierf. Er zijn enkele redenen om hem te herdenken. Ten eerste was hij een goed hartig man, den Hollanders welgezind en poogde hij hen tegen de willekeur van zijn grooten broer te beschermen. Ten tweede heeft Steynbauer, de advocaat van Seyss- Inquart, die een soortgelijke opdracht als Lodewijk Napoleon in Nederland te ver vullen kreeg, in zijn pleidooi beweerd dat ook zijn cliënt de Hollanders tegen zijn grooten broer heeft beschermd. En dat is niet waar, zoodat er Teden is de tegenstel ling te belichten. Ten derde vieren wij eerstdaags de zeven bestaanseeuwen van Haarlem-als-stad. Tot de bijzondere ge beurtenissen uit dit lange stedelijke leven behoort zeker het feit, dat een Koning hier zijn residentie vestigde. Die Koning was Lodewijk Napoleon. Hij woonde eerii- gen tijd, met zijn dure hofhouding, in het Paviljoen aan de Dreef. In zijn jeugd moet hij een aardige en flinke jongen geweest zijn. Napoleon, toen nog een berooide luitenant, nam het negen jaar jongere broertje onder zijn bijzondere hoede. Hij had veel voor hem over. Toen hij generaal was geworden nam hij hem mee op den Italiaanschën veldtocht in 1796 1797 en de achttienjarige Lodewijk on derscheidde zich in den slag bij Arcole. Hij ging later met Napoleon naar Egypte en werd door hem met een zending naar het te Parijs zetelende Directoire belast. Hij stond den machtige ook terzijde bij diens staatsgreep in 1799, die Napoleon tot Eersten Consul verhief en werd tot kolo nel benoemd, later tot brigade-generaal, na de keizerskroning tot prins en tenslotte tot commandant van Parijs. Maar intus- schen was hem iets kwaders overkomen. De groote man had niet alleen een inge boren Corsicaansch familiezwak, maar poogde ook hardnekkig, zijn familieleden als pionnen in zijn schaakspel om de macht te bezigen. Om dynastieke redenen bewerkte hij net huwelijk van Lodewijk Napoleon met Hortense de Beauharnais. dochter van zijn eerste gemalin. Het werd gesloten in 1802. Lodewijk Napoleon was toen 24, Hortense 19. Hij was ernstig, eigenzinnig en in het dagelijksch leven een nogal saaie jongeman. Zij was levendig, bekoorlijk en frivool. Het werd een on gelukkig huwelijk. In Juni 1806 werd dit prinselijk paar tot Koning en Koningin van Holland benoemd. Het genoot een vrij goede ontvangst. Een deel van den adel bleek bereid, 'sKonings hofhouding te vormen. Maar de ellende begon spoedig. Zij werd vooral veroorzaakt door de eischen des Keizers en door diens continentale stelsel, dat Holland van den handel met Engeland beroofde. Het ver armde volk werd zwaar beproefd. De Ko ning was het goed gezind, hetgeen hij niet alleen bewees bij de befaamde ramp van het kruitschip in Leiden in 1807 vloog dat, liggende in het Rapenburg, in de lucht, waarbij vele slachtoffers vielen maar ook in meer blijvenden zin door zijn voort durend verzet tegen Napoleons maatrege len en eischen. Helaas was hij geen be gaafd en evenmin een krachtig bewinds man. Tegen den Keizer was hij bij lange na niet opgewassen. Maar hij „saboteerde", om een Fransche uitdrukking te bezigen die de Duitschers der twintigste eeuw in den mond bestorven lag, voortdurend het keizerlijk beleid. Dientengevolge werd er geducht gesmokkeld en de Keizer moet eens tot een van zijn hovelingen gezegd hebben: „Mijn broer is de groots-te smok kelaar van Holland." Het volk was zich welbewust dat het den Koning op zijn hand had. Het lachte wel een beetje om hem en noemde hem „den lammen Ko ning", omdat hij mank liep, maar mocht hem toch graag. Het volk van Holland in de jaren 19401945 was zich daarentegen wekh-a bewust, dat het den Rijkscommis saris Seyss-Inquart niet op zijn hand had. Hij begon met het voor te liegen, ver volgde met het te deporteeren en eindigde met het uit te hongeren. Het volk lachte niet om hem. ofschoon ook hij orders van 2ijn grooten broer kreeg en eveneens mank liep. Dit laatste was vermoedelijk de eenige overeenstemming tusschen de twee. Lodewijk Napoleons levens in Holland bracht hem weinig vreugde. In het eerste jaar stierf zijn oudste zoontje. Ih het tweede vertrok Koningin Hortense naar Parijs; zij keelde niet meer naar Holland terug. Vanwege de tegenstelling met Seyss zou het aardig zijn, als alleen gunstige dingen over Lodewijk Napoleons beleid te zeggen waren, maar dat kan helaas niet. Hij hield van pracht en praal en de hof staat, dien hij voerde was veel te kostbaar voor het uitgeputte land. Zijn verhuizin gen maakten het nog erger. Eerst resi deerde hij in Den Haag. later (in den win ter 1807—1808) in Utrecht, daarop in Van Campen's prachtige Raadhuis te_ Amster dam de hoofdstad zou er een .eindeloos- slepende Paleis-Raadhuis-kwes'.ie uit over houden en tenslotte in Haarlem. De staatsfinanciën waren volkomen in de war en Lodewijk Napoleon weigerde te voldoen aan 's Keizers radicalen eisch. de staatsschuld te tiërceeren Nieuwe schul den werden aangegaan en tenslotte stond de geheele rentebetaling stop. In 1808 bood Napoleon zijn broeder de Spaansche kroon aan. Hij weigerde. Ver zet tegen den Keizer zat hem nu in hei bloed. In 181)9 ontstond een hevig conflict tusschen de broeders naar aanleiding van een kortstondigen Engelschen in^al in f»4 Slotrede van den aanklager te Neurenberg In een beknopte doch boeiende en overtuigende .slotrede heeft de oixcnbare aan klager te Neurenberg, de Amerikaanse!ie rechter Jackson, de conclusie van de ge zamenlijke aanklagers vertolkt. Aan de hand van de stenografische verslagen der procesvoering ging hij de beschuldigingen en de daartegenin gebrachte verdedigin gen-na, waarbij hij niet afweek van het principe, dat de aanklagers van het begin at' aan hebben gevolgd, namelijk om de beschuldigden collectief aansprakelijk tc stellen en de „Duitschc misdaad" te bezien als een uit verschillende details be staand doch collectief te beoordeeleu vergrijp legen de samenleving. Zijn conclusie was: „Alle beschuldigden zijn schuldig en geen hunner kan zich verschuilen achter ten onrechte voorgewende onwetendheid of achter de macht van den dictator, dien hijzelf heeft geroepen". „Zij gaven Hitier een geladen geweer, hij behoefde slechts den trekker over te halen Voor het eerst sedert vele weken hing er weer spanning in de rechtszaal te Neurenberg en waren de langen tijd leege stoelen weer bezet, toen de Amerikaan- sche aanklager, Jackson, achter den ka theder kwam, om zijn slotrede te houden. Maanden zijn voorbijgegaan waarin het proces dreigde te verzinken in een moeras van detailpunten en waar in beschuldigden en verdedigers eindeloos dezelfde frasen herhaalden en met be- schuldigenden vinge^ wezen naar de doo- den. Maar nu volgde hel requisitoir, dat details liet voor wat zij waren, om de schuld van de aangeklaagden vast te stel len en hun verweer uiteen te rafelen. „Het feit is. dat het getuigenis van de beschuldigden allen twijfel aan schuld, die mocht hebben bestaan, heeft wegge nomen; zij hebben geholpen hun eigen veroordeeling te schrijven", zoo zeide Jackson. NICA-Personeel niet langer ,,Militairyy By besluit van den legercommandant te Batavia, gen. S. H. Spoor, zyn alle amb tenaren in uniform, voorzoover de instan ties waartoe zy behooren niet rechtstreeks onder zyn bevelen zyn gesteld, met ingang van 14 Juli 1946 gedemilitairiseerd. Het betreft hier het personeel van de Nica, het kantoor Displaced Persons, de algemeene secretarie, de algemeene reken kamer, de departementen van algemeen burgerlijk bestuur en de daaronder ressor- teerende diensten, bedrijven, instellingen, enz., de gewestelijke of plaatselijke be sturen etc. Reserveplichtigen onder deze categorieën worden met groot verlof ge zonden. In zijn toelichting op het besluit zegt de legercommandant, dat hij thans der. tijd gekomen achtte om aan het in mi litairen diienst zijn van personen, die een in wezen niet militaire functie bekleeden, een einde te maken, aangezien deze situa tie „om vele redenen ongewenscht" was. Zeeland. De Koning had daar snel met troepen op gereageerd, maar kreeg toch de schuld. Hij moest op het matje komen in Parijs en kreeg krasse eischen te hooren. De twee Zuidelijke provincies zouden Hol land worden afgenomen en maarschalk Oudinot met een leger naar ons land wor den gestuurd. Dat gebeurde inderdaad en toen Oudinot steeds verder naar het Noor den oprukte werd Lodewijk Napoleon's positie onhoudbaar. Op 2 Juli 1810 deed hij afstand van het koningschap. Op 9 Juli lijfde de Keizer bij decreet Holland bij Frankrijk in. De Koning nam met ontroe ring afscheid van een volk, dat hij ver klaarde te be.wonderen en te respecteeren. Na zijn afstand, op 32-jarigen leeftijd, leefde hij nog zesendertig jaar. Hij voerde den titel graaf van Saint Leu en woonde lange jaren in Teplitz, later in Lausanne en Florence, steeds gescheiden van Hor tense. Zijn tweede zoon sneuvelde in 1831 in Italië. Zijn derde zoon, Louis Napoleon, geboren in 1808, werd in 1848 president van de Tweede Fransche Republiek en in 1852 Keizer Napoleon III. Maar dat beleef de de vader niet meer, wel de eerste, mis lukte pogingen van dien zoon om Frank rijk binnen te dringen en zijn gevangen schap in Ham, waar hij hem niet mocht bezoeken, ondanks vele pogingen. Het lot was hem niet vriendelijk gezind. Op 24 Juli 1846 stierf hij. bijna 68 jaar oud. Later beweerde men dat Napoleon III geen zoon van hem. maar van den Hollandschen ad miraal Verhuell was. Maar deze laatste smaad werd weerlegd. Koning Lodewijk Napoleon heeft ge dichten. eenige novellen, studies over de dichtkunst en een werk in drie deelen: Documents et réflexions sur la Hollande. nagelaten. Hij was niet dom en ook niet onbeduidend, maar geen staatsman. Er zijn altijd te weinig staatsmannen geweesU Soms veel te weinig. Hortense was reeds In October 1837 m Zwitserland gestorven, R- P- „Hitler's daden zijn hun daden" Schacht, die in de beklaagdenbank ziit als een Brahma temidden van parias en zichzelf de meest intelligente, eerzame en onschuld/ige man van allen vindt, kwam er wellicht in Jacksons typeering nog ongunstiger af dan Goering. Zijn ver weer verwiep de hoofdaanklager met een zin: „Hij mengde zich niet eerder onder het gezelschap van de Nazis voor zij had den gewonnen en hij deserteerde niet. voordat zij hadden verloren". En ook zijn schuld vatte hij kort samen: (.Hij heeft Hitier bewapend om hem chantage te la ten plegen over heel het continent". De samenzwering was onmogelijk geweest onder een dictator die immers alleen te bevelen bad. Zoo hadden de beschuldigden zich verdedigd. Maar hel Führerprinzip was juist een deel van de samenzwering. De Nazi-eed op den Führcr was onwettig volgens de Duitsche wet. Deze menschen hebben de vry'e regeering vernietigd en vragen nu ontslagen te worden van de verantwoordelijkheid, omdat zij slaven werden. Maar Hitlers daden zijn hun daden. Zij gaven Hitier een geladen ge" weer in ongeduldigde handen en hij be hoefde slecht den trekker over te halen. „Zij hebben zijn schuld toegegeven, maar zijn schuld is die van iederen man in de beklaagdenbank. Door leugen en dubbelzinnigheid hebben allen getracht him aandeel in de samenzwering te ont kennen. Maar die leugens waren volgens Jackson te doorzichtig en als men ze bij elkaar voegde, dan zou men een volkomen belachelijke conceptie krijgen van de re- gearing van het rijk. „Zij protesteerden te veel", zei de aanklager en het was te zeer on'-allend dat zii alle schuld op de dooden wilden afwentelen." „Zij wilden het goed hunner buren" Het zou een karikatuur van de gerech tigheid zijn wanneer de mannen, die de leiding gaven, aan de misdaden van vele kleine uitvoerders, die thans overal in Duitschland berecht worden, zelf hun straf zouden kunnen ontgaan". Domineerend is in dit proces de vraag of een moedwillige aanval op den vrede bewezen is. Jackson antwoordde bevesti gend: „Zij wilden de dingen, die zij r.ie' zonder oorlog konden verkrijgen: het land en goed van hun buren"De beschul digden hebben nu ovér hun afkeer van oorlog gesproken maar „de oorlog was nooit een verschrikking voor hen, totdat hij bij hen thuis kwam". De bewapening was voorgesteld als een middel om Duitschland het aanzien te geven, r.oodig bij onderhandelingen. Maar dat bewees volgens Jackson alleen dat de Nazis had den willen chanteeren. Het feit dat Europa te zwak en pacifis tisch was om zich zelfs maar te verdedi gen. bewees reeds dat alle Duitsche oor logen agressief waren. Jackson's rede was naar omvang veel kleiner dan de speeches van elk der be schuldigden en ofschoon zy de schuld van ieder afzonderlijk karakteriseerde, week zy niet af van de groote lyn van alge meene verantwoordelijkheid die rust. op de crroole mannen van het Derde Rijk. „Wie anders dan deze mannen zijn schuldig?" zoo riep hij uit en aan' het slot. zeide hy: „Indien gij zoudt zeggen dat deze mannen niet schuldig waren, dan zou het even waar zyn te zeggen, dat er geen oorlog en geen menschenslachting en geen misdaad geweest is". Doodstraf voor Verrader van Weteringschans. De SS-bewaker J. B van de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam, door wiens verraad de tweede overval van de ondergrondsche op die gevangenis mis lukt is. en tegen wien verleden week in het Byz. Hof de doodstraf geëischt is. werd heden overeenkomstig den eisch veroor deeld. Eindresultaten Turksche verkiezingen Bij de Turksche verkiezingen :s de Republi- keinsche Volkspartij met èen groote meer derheid te voorschijn gekomen. Zij bemach tigde 396 zetels. De Democratische Partij kreeg 62, en de Partij der onafhankelijkst 7 zetels. Hel woord is aan. Wordsworth: Velen onderschatten de kracht van den eenvoud. Toch is die de ivare sleutel tot het hart. Dr. Van Mook „Malino van groote beteekenis" Tweede conferentie te Denpasar Op dc slotzitting tc Malino heeft dr. Van Mook gezegd: „Er zyn op deze conferentie resultaten bereikt, zooals zelden in zulk een korten tyd over zulk een moeilijk pro bleem zyn verkregen." Minister Jonkman heeft in een telegram aan dr. Van Mook verzocht, de conferentie bij haar uiteengaan zijnerzijds hartelijk te groeten en geluk te wenschen met opzet en werkzaamheid. Dr. Van Mook heeft na mens de afgevaardigden aan de Koningin geseind, dat de conferentie de hoop en het vertrouwen uitspreekt, dat met haar re sultaten een tijdperk van duurzame en vruchtbare samenwerking van Indonesië met Nederland wordt ingeluid. Hieraan voegde de lt.-gouverneur-generaal nog toe, dat de conferentie als geheel voor de ver houding NederlandIndonesië van groote en goede beteekenis is te achten. Bij den afscheidsmaaltijd heeft dr. Van Mook aangekondigd, dat de tweede con ferentie te Denpasar op Bali zal worden gehouden. teekent prijsbeheerschingswef President Truman heeft gisterenavond de nieuwe wet op de prijsbeheersching onderteekend. Truman heeft het congres meegedeeld, dat hij, indien de beperkte prijsbeheer- sching onvoldoende mocht blijken, het congres voor een speciale zitting bijeen zou roepen om de wet te verscherpt ten einde het land voor een „economi sche ramp" te behoeden. Randolph Churchill getuigt voorFlandin FLANDIN. Randolph Churchill, journalist en zoon van den vroegeren Britschen premier, heefit te Versailles tijdens het proces tegen Pierre Etienne Flandin, vroeger mi nister van buitenlandsche zaken bij de Vichy-regeering, verklaard, dat deze hem „nuttige inlichtingen" heeft verschaft on middellijk na de landing in Noord-Afrika omtrent den politieleen en militairen toe stand in Frankrijk, welke ir-lichtingen door Randolph aan zijn vader werden doorgegeven. Churchill Jr. vergoelijkte het feit. dat Flandin na de overeenkomst van Mün- chen' telegrafische felicitaties aan Hitier had gezonden, door te zeggen d t men in Engeland die overeenkomst nagenoeg al gemeen heeft toegejuicht. Het zenden van het telegram was hem wel onaangenaam geweest, zoo zeide Churchill Jr.. doch veel meer had hij zich geërgerd aan het feit. dat Lord Halifax de toenmaiige Britsche minister van buitenlandsche za ken. persoonlijk naar München is gegaan om Hitier de hand te drukken. Roosevelt heeft trouwens na het tot stand komen van de overeenkomst telegrafische geluk- wenschen aan Mussolini gezonden, aldus Churchill Jr.. die luide door de menigte werd toegejuicht en door Maurice Guerin, den president van het hooggerechtshof, werd begroet als „de vertegenwoordiger van uw vader, den vriend van Frankrijk". t

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1