IJmuider Courant „Doodstraf voor alle beklaagden" Herwaardeering Van den Gulden? ®fc Jaarganff No. 38390 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 27 Juli 1919 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 cÉ. per kwartaal f 4. Britsch aanklager te Neurenberg eischt: „Waarin verschillen zij van gewone moordenaars?" „Moord houdt niet op mioord te zijn wanneer hij miilioen-voudig gepleegd wordt." .Een greheele dag was noodig voor het requisitoir van den Britschën aankla ger te Neurenberg sir Hartley Shaw- cross, die na rechter Jackson aan het woord kwam. In een indrukwekkend betoog ontzenuwde hij de theorieën der verdediging over de veronderstelde on wettigheid van het proces en hij lever de een meesterlijke repliek op de bewe ringen van prof. Jahrreis, den verdedi ger van Jodl, die de crimineele verant woordelijkheid van naties had ontkend op grond van het souvereiniteitsbegin- sel. Voor de aanklager tot het bespreken der individueele misdaden overging, stelde hij voorop dat deze misdaden de hoogste straf voor allen wettigen. Fun damenteel voor het proces echter, aldus Shawcross, is en blijft de misdaad tegen den vrede, al kan de berechting daar van niets aan de straf toevoegen. Na gewezen te hebben op hét feit, dat alle aanvallen zonder oorlogsverklaring plaats hadden vroeg Shawcross: „Waar in verschillen zij van gewone moorde naars, die in den nacht binnendringen om te moorden en te rooven?" Hij ontzenuwde het argument dat in dividuen hier internationaal aanspra kelijk konden worden gesteld voor staatshandelingen met de opmerking dat oorlogsmisdaden steeds individuen onder het bereik van het internationale recht gebracht hebben. „Zullen we van dit beginsel nu af stappen, omdat we hier staan tegenover de zwaarste misdaden van alle tegen den vrede en tegen de mensclrheid. Het reoht is een levend groeiend iets. Op geen ander gebied is het noodzakelijker te bevestigen, dat rechten "en plichten van staten rechten en plichten van menschen zijn en dat zij niemand bin den, tenzij individuen". Georganiseerde moord Shawcross behandelde vervolgens de legale positie van oorlogsmisdaden, Moord houdt niet op moord te zijn, wan neer hij millioenvoudig gepleegd wordt, zoo zeide hij. Hij gaf toe, dat aan beide zijden in den oorlog gruwelen gepleegd zijn, maar incidenteele ongeorganiseer de individueele misdaden waren iets geheel anders dan op groote schaal voorbereide en systematisch uitgevoer de acties. Dat deze laatste gepleegd waren, was, aldus Shawcross, door nie mand betwist. Vervolgens beschuldigde Shawcross Goering en Milch van meineedige ver klaringen omtrent hun onwetendheid van moord op gevluchte HAF officieren uit Sagan. Hij achtte bewezen, dat Kei tel aan Christiansen vrijheid heeft gegeven stakende spoorwegmannen in Nederland neer te schieten. Als er nog eenige twijfel aan hun schuld mocht bestaan, dan was die opgeheven door hetgeen bewezen is over gruwelen tegen partisanen, meende Shawcross. „Opportunisten" Evenals Jackson had gedaan stelde Shawcross voorop, dat deze beschuldig den voor misdaden van dit formaat had den kunnen worden veroordeeld zon der proces van dezen aard en dat zij nauwelijks reden tot klagen zouden heb ben gehad, wanneer zij zelfde behan deling hadden ondergaan als mïllioe- nen van hun slachtoffers. „Als misda- Stakingsgolf over Italië Radio Rome maakt melding van een sta kingsgolf welke over geheel Italië gaat. In Barletta. Foggia en de provincie Ta rente zijn arbeiders in staking gegaan. De staking van kellners te Florence heeft zioh tot heel Italië uitgebreid. Om een staking van drukkers te voorkomen, be legt het ministerie van arbeid een ronde tafel-conferentie. De politie te Como staakt, deels uit protest tegen de slechte kleedingpositie. deels omdat zij een ver vanging van hoogere politieambtenaren door leiders van de verzetsbeweging eischt. Mild vonnis voor Flandin Pierre Etienne Flandin, de voormalige minister van buitenlanösche zaken in de regeering van Vichy, is gisteravond door het Fransche Hooggerechtshof te Parijs tot vijf jaar „nationale onwaardigheid" (verlies van burgerrechten) veroordeeld. Bij he: voorlezen van het vonnis voegde het hof hieraan toe. dat hel van meening was. dat Flandins daden als minister van buitenlandsche zaken in de regeering van Vichy geen collaboratie beteekenden. digers die orders uitvoerden reeds tot de hoogste straf veroordeeld werden, zijn dezen dan minder schuldig?" zoo vroeg hij het gerecht. Van.de eerste dagen af hadden de bedoelingen van Hitier voor alle be schuldigden duidelijk moeten zijn en de voorwendsels van onwetendheid, die door allen behalve Goering werden geuit, konden volgens Shawcross niet anders dan belachelijk worden ge noemd. Tegen geen der aanvallen van Hitier hebben beschuldigden bezwaar gemaakt totdat de Sovjet-Unie over vallen werd, zoo stelde Shawcross vast. Maar daar gold het dan ook een aan val, die riskant was en het was daar om. dat militairen bedenkingen had den, die hen nochtans niet weerhielden van deelneming. Tijdens de pauze heeft Goering tot ziin verdediger ^ezegd, dat Jacksons rede volgens hem had bewezen, dat de bewijsvoering overbodig geweest was. ""nering was zeer verontwaardigd, toen hij zich van meineed hoorde betichten. Hij sprong op, rukte bril en kontelefoon van het hoofd en weigerde verder te luisteren- Fritzsche zeide. dat de rede van Jackson niet was dan „fanfare". Geen overlevenden op atoombom-vloot Vice-admiraal Blandy, bevelhebber der strijdkrachten voor de atoombomproeven. heeft op een. persconferentie medegedeeld, dat geen. levend menschelijk wezen aan boord van de oorlogsschepen, die bij de eerste onderzeesche atoombomproef scha de hebben geleden, de proef .zou hebben overleefd. Portefeuille van Marine Naar wij van onzen Haagschen corres pondent vernemen zal een dezer dagen voor de portefeuille van Marine een auto riteit uit Marine-kringen uitgenoodigd worden, die geen deel uitmaakt van een der politieke partijen. „Camera Obscura" Tentoonstelling hij Leffelaar. De cultureele ondergrond van de feestelijke Zeveneeuwen-herdenking te Haarlem wordt steviger naarmate de datum van viering nadert. Heden is bij den kunsthandel Leffelaar aan de Groote Markt een tentoonstelling ge opend met betrekking tot Hildebrands „Camera Obscura". Het initiatief tot deze tentoonstelling werd genomen door den heer Leffelaar zelf, die er. met de volledige medewerking van de Erven F. Bohn, in geslaagd is een waardevolle en belangwekkende collectie van uit gaven, illustraties en geschriften van, voor eh over de goede oude „Camera" bijeen te brengen. BEZOEK AAN HAARLEM. Onder auspiciën van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal van 13 tot 21 Augustus een tweede Neder- landsche kunstweek voor buitenlanders wor den gehouden. IHeraan zullen veertig per sonen uit België en Luxemburg deelnemen. Zij zullen op 19 Augustus een "bezoek bren gen' aan het Frans Halsmuseum én den St. Bavo te Haarlem. Op een deel van het Zandvoortsehe strand is het hoven een bepaalden jeug digen leeftijd verboden, ziel» in badpak te vertooneii. Onze fotograaf legde het moment vast, waarop een tweetal over treders door de bereden gerechtigheid tot de orde wordt geroepen. Effecten- en Geldmarkt Bureaucratius vermoordt Effectenhandel Het is waarlijk geen wonder dat er van eenige opleving in den effectenhandel nog altijd geen sprake is. Want het aantal pro blemen, waarmee hij, die in dezen tijd nog tot de „bezitters" mag worden ge- rekënd, te worstelen heeft, stijgt met den dag. Het zijn problemen van internationalen en nationalen aard. Onder de eerste behoort die van de monetaire positie van Nederland, welke accuut geworden is door de scherpe prijs stijging in de V.S. en de daartegen door Canada en Zweden genomen valutaire af- weermaatregelen. Wat er van regeerings- wege in de V.S. ook moge worden gedaan, er valt niet op te rekenen dat de recente prijsstijging, welke voor voeding- en land- bouwartikelen in drie weken tijds ca 25% heeft bedragen het groothandels indexcijfer steeg van 311 op 8 Juli tot 344.2 op 19 Juli ongedaan zal worden ge maakt. De vraag komt dus op en wordt in de financieeie pers besproken of Nederland het voorbeeld van Canada en Zweden moet volgen. Een uitlating van Minister Lieftinck in de Kamer scheen er op te wijzen, dat ook de Nederlandsche regee ring revalorisatie overweegt, later bleek dat men in Den Haag voorloopig de voor keur geeft aan een verhooging der toe slagen op aankoopen in het buitenland, wat natuurlijk wil zeggen dat hei tekort op de staatsbegrooting weer zooveel groo- ter wordt en ter verkrijging van een budgetair evenwicht nog zwaardere hef fingen noodig zullen zijn. Want de Staat moet tenslotte op den burger terugvallen. Wij kunnen ons daarom voorstellen dat men hier en daar het denkbeeld eener revalorisatie van den Gulden aantrekke lijk vindt, vooral omdat wij thans zooveel moeten invoeren en nog weinig exportee ren. Voor 1946 wordt de import op meer dan f .2 milliard, de export op niet meer dan f 500 miilioen geraamd. Revaluatie met bijv. 10% wil dus zeggen, dat wij voor onzen import f 200 miilioen minder behoeven te betalen en dat onze export voor de afnemers 10% duurder wordt. Kan men devaluatie een Verkapte loons verlaging noemen, revaluatie is een ver kapte loonsverhooging, wanneer er al thans geen prijsstijging in het buitenland tegenover strrat, wat thans het geval is. Maar zonder revaluatie is het de vraag of nieuwe loonsvertocgingen in ons land zullen kunnen worden voorkomen. Het bezwaar is .echter dat door revaluatie de concurrentiemogelijkheden van den ex port kleiner worden en wij tenslotte al leen kunnen blijven importeeren als wij den export zoo hoog mogelijk opvoeren Voorloopig zou revaluatie echter een voordeel zijn van niet geringe beteekenis, aangezien ook onze schulden in het bui tenland daardoor zouden worden vermin derd. Het vraagstuk heeft vele kar.ien en zal, gelet op het monetair accoord met Engeland en België, niet zortjer overleg met deze landen kunnen worden opgelost, afgezien nog van de vraag in hoeverre de overeenkomst van Brettoh Woods, waar toe ook Nederland is toegetreden, than- '•een herwaardeerin.g van de valuta toe laat. Intusschen is de Amsterdamschè beurs er blijkbaar reeds weer op vooruitgeloo- pen, want anders is de vaste stemming voor Staatsfondsen, welke deze week ont staan is, niet te verklaren, nadat in de Troonrede nog eens de conversie van de staatsschuld in uitzicht is gesteld. Zooals men weet, achten wij zulks onbillijk en in steeds minder mate te verdedigen, nu men in de V.S. symptomen van rentestij ging constateert en zelfs een 3Vz% lee~ ning aan Nederland niet tot stand kon komen. Wij meenen te weten dat de Her- stelbank, die een semi-overheidsinstelling is, voor candidaten 4 a 5% vraagt, waar om moeten zij. die aan den Staat geld leenen met 2Vz a 3% worden afgescheept? De Aandeelenmarkt toonde ook deze week weinig verandering. Naast het in ternationale probleem der valuta, is er voor ons land het probleem van Rechts herstel en fiscus, welke den effectenhan del met steeds weer nieuwe bec=*dngen en beschikkingen het leven afsnoert er. de Vereen, van Commissiehuizen een ..cri de coeur" heeft ontlokt, waarin men tusschèn de regels kan lezen, dat over staking gedacht wordt. De Minister versta deze wanhoops kreet! Hei woord is aan. Sheridan: De zekerste weg om niet te falen is, vastbesloten te zijn tot welslagen. Atoomkracht-controle Rusland 's afwijzing ,,een natuurlijke ontwikkeling Zooals beketld heeft de Russische Afge vaardigde Gromyko aan de Commissie van de Atoom-Energie van de UNO mede- .gedeeld, dat de Amerikaansche .voorstel- len voor de instelling van een internatio nale instantie voor controle op de Atoom- Energie óp geen enkele wijze door de Sovjet-Unie kan worden aanvaard. Niet hopeloos. Een woordvoerder van de Vereenigde Staten heeft een uiteenzetting gegeven van de houding van de Amerikaansche delegatie in de Commissie voor de Atoom- Energie aangaande Gromyko's verklaring. De Amerikaansche delegatie had gevoeld, dat zulk een verklaring van Gromyko te verwachten was, en dat daardoor alleen de vroeger door hem afgelegde verklarin gen werden aangevuld. De Russische verklaring werd beschre ven als een natuurlijke en normale ont wikkeling zooals die bij alle onderhande lingen plaats vindt en Amerika is voor nemens voort te gaan teneinde de ver schillen van opvatting met elkaar te verzoenen. De Amerikaansche delegatie is niet van gevoelen dat de situatie hope loos is. zeide hij met nadruk. Zij ziet dit probleem als de kwestie hoe men de con trole op de atoom-energie binnen het kader van de Vereenigde Volkeren kan brengen. De woordvoerder zeide. dat de eene kan beweren dat de Amerikaansche voorstellen er toe leiden om de UNO te verzwakken, tcrwyl een ander het tegen gestelde kan beweren. Tén aanzien van de kwestie van de souveveiniteit, welke door Gromyko in het geding werd gebracht, is de Ameri kaansche opvatting dat iedere natie iets van souvereiniteit moet ooofferen om de UNO tót eën succes te maken Op zijn. persconferentie werd President Truman om commentaar gevraagd omtvemt de ver werping van het Amerikaansche plan voor de controle op de Atoom-energie door den Russischen afgevaardigde Gromyko. De President wilde geen commentaar geven, doch zeide. dat hij nog steeds achter het Amerikaansche plan stond- Chineesche Regeeringstroepen in het offensief Verbitterde veldslagen De Washingtonsche correspondent van de Times meldt, dat de troepen der Cen trale regeering in de provincie Kiangsi het communistische front ten Noorden »an de Jangtse hebben doorbroken. Het communistisch nieuwsbureau geeft het verlies van vijfentwintig plaatsen toe. Uit 1 dezelfde bron wordt vernomen, dat de Centrale-regeeringstroepen een offensief •n de Mandsjoerijsche provincie Kirin zijn begonnen. De Centrale regeering verklaart, dat haar strijdkrachten ongeveer -15 KM in Kiangsi zijn opgerukt en dat een alge- mcene aanval over een front van ruim 200 KM is begonnen. Ook de Times maakt melding van het gebruik van groote hoeveelheden Ameri- kaansch leen- en pacbtoorlogsmaterïaal door de regeeringstroepen. Behalve Mustangs en Thunderbolts worden door hen Mitchel-bommenwerpers gebruikt. Zoowel uit rcgceripgs- als uit commu" nistisehe bron worden felle gevechten ge meld. die bijna binnen h-t bereik van de artillerie voor Nanking, China's hoofdstad woeden. Een militaire woordvoerder van dé Chi neesche régeering verklaarde, dat de com munisten duldend»»-» --«"ifr.,, rismede van de Jananneezen buitgemaakte wapenen, naar de stri»''! oon«eicn ten Noorden van Nanking zenden r»e communisten zouden -oor dan 100 vliegtuigen cv bewapende oafrouillescheoen hebben om hun verbin- 'ineslriïYeh te besehermen, ïTit r^geerings- '•-in«ren verluidt tevens, dm gnoo commu- oSctAn in den sector van Nanking zijn ge dood. Een communistische woordvoerder ver" '-'aarde, dat de toestand d- ernstigste is -te Ho -k» Beneraal Tsin»-en-I.ai. h»* hoofd der com- munt=t»sche afgevaardigden in Nanking, beeft de berichten tegengesproken, dat com munistische troepen van plan zijn-het gebied van Sianehal en Nanking binnen te vallen. I.eon negrelle. die in December 1944 bii verstek ter dood werd veroordeeld, za!. naar ln Madrid verwacht wordt, spoedig aan Bel- worden uitgeleverd Ken Gerhard Hauptmann-miiseum za! :n 't Russische gedeelte van Düitschland worden, opgericht, ter nagedachtenis van den Duit- sehen dichter.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1