Raadsverkiezing bracht geen verrassingen Velsen krijgt een derde algemeene begraafplaats Zatordlas 27 JuïS Ifttfl Alleen de C.H. boekte geringe winst De heer F. P. Vermeulen met voorkeurstemmen weer in den Raad. De uitslag van de verkiezing voor den gemeenteraad zal wel voor niemand een verrassing zijn, want deze vertoont veel overeenkomst met dien van de verkiezing voor de Provinciale Staten.' Verwacht werd een achteruitgang voor de C.P.N. de Waarheid, welke achter uitgang nochtans niet door de Partij van den Arbeid werd opge vangen, aangezien ook deze een verlies te boeken had. Een geringe winst viel aan de C.H. ten deel, die echter lang niet voldoende was om den derden zetel van 1939 terug te winnen. De verkiezing van den A.R. candi- daat den heer F. P. Vermeulen geschied de met-* 355 voorkeurstemmen. Ook dit kan geen verrassing worden genoemd. Dat hij als nummer 6 op de candidaten- lijst werd geplaatst, was klaarblijkelijk met naar den zin van vele kiezers. Zooals te verwachten was onderging het totaal uitgebrachte stemmencijfer, vergeleken bij de vorige verkiezingen een geringe daling: dit bedroeg 19277 tegen 20016 bij de Staten- en. 20527 bi de Kamerverkiezing. Het aantal stem men van onwaarde (inclusief blanco)" was stationnair, n.l. 588 tegen resp. 520 en 515. Het aantal uitgebrachte geldige stemmen was thans dus 18689. Hiervan verkregen: Chr. Hist. Unie 1531 (1399), C.P.N. de Waarheid 4133 (4547), Kath. Volkspartij 4367 (4471). Partij v. d. Arbeid 5870 (6042), A.R. 1961 (1990), Partij v. d. Vrijheid 777 (768). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers der Prov. Statenverkiezing). De kiesdeeler was 644 13/29. Bij de eerste verdeeling werden toe gekend: aan de C.H. 2, C.P.N. 6, K.V.P. 6, P. v. d. A. 9. A.R. 3 en-P. v. d. V. 1, totaal 27 zetels. Voor de tweede verdeelinjj bleven dus 2 zetels over, waarvan de C.P.N. en de K.V.P. er elk 1 kregen. De uitslag was dus (S.D.A.P.) O. Bakkelo, W. Kastelein, P. F. C. Roeise, A. N. Thomassen geb. Lir.d, J. v. d. Veer; de A.R. A. Eikelen boom en van de Partij v. d. Vrijheid: A. de Groot Lzn, En ten slotte zij die terug kwamen: Van de C.H.: A. ten Broeke; van de R.K.: C. P. J. Maas en J. P. Nijssen; van de P. v. d. A. (voorheen S.D.A.P. en V.D.): W. F. Visser. A. J, van Leu- sen, N. W. van Nifterick, E. Luikman en R. Verbeek: -van de A.R.: H. Hom burg en F. P. Vermeulen. Ten slotte dient er nog op te worden gewezen, dat het vrouwelijke element sterker dan ooit vertegenwoordigd is: onder de gekozenen bevinden zich drie vrouwen, namelijk 2 van de C.P.N. de Waarheid en 1 van de Partij van den Arbeid. De Gezinsverzorging van liet Witte Kruis Konden we eenigen tijd geleden mede- •dieelen dat de af deeling Velsen van het Witte Kruis van plan was een nieuwen tak van arbeid in het leven te roepen, n.l. ge gezinsverzorging, thans vernemen wij, dat deze dienst met ingang van 1 Augustus zal gaan functioneeren. Op bescheiden schaal wordt met drie helpsters begonnen, maar het bestuur hoopt, dat dit werk zich zal uitbreiden tot heil van Velsens bevolking. Doch er is meer. Wie geregeld de op gaven van den Burgerlijken stand volgt- zal het opgevallen zijn, dat het aantal ge boorten in de gemeente Velsen den laat- sten tijd zeer groot is. Om nu te zorgen dat ook op dit gebied het Witte Kruis zijn taak op bevredigende wijze kan blijven vervullen, heeft 'het bestuur het aantal kraamverzorgsters van twee op drie ge bracht. Velsen, IJmuiden en Santpoort hebben nu elk hun eigen kraamverpleeg ster-kraamverzorgster. Ook dit zal, naar verwacht wordt, een groote verbetering blijken te zijn. Oorlogsschade Huizenbezitters in de gemeente Velsen. die door den oorlog of de bezetting 3000 of minder schade aan hun eigendom op liepen, moeten de betreffende betaalde rekeningen en betalingsbewijzen zoo spoe dig mogelijk aan het sub-bureau Y-mond van den Wederopbouw, Stationsweg 28, Velsen, zenden, daar anders de uitbetaling aanzienlijke vertraging zal ondervinden. Een postagentschap in Velsen-Noord Reeds meermalen hebben wij gewezen op het sterk gevoelde gemis van het post kantoor, dat door de bezetting in een! puinhoop werd veranderd. De herhaalde aandrang van de buurtvereenigingen te Velsen-N. in de verschillende vergaderin gen geuit en de adressen aan den direc teur van het postkantoor te Beverwijk, doch in het bijzonder de bemoeiingen van de Winkeliersvereniging „Wijkeroog", hebben er toe bijgedragen, dat de Velsen- Noord-bewoners althans voor de eenvou dige posthanaelingen dichter bij huis te recht zullen kunnen. Met ingang van Donderdag 1 Augustus wordt een postagentschap geopend in den boekhandel van den heer J. H. Langkem- per aan den Koningsweg 2 C, Het agent schap ligt wel niet in het. centrum van ..Noord", doch toch in een thans nog vrij' volkrijke buurt, zoodat dit ongetwijfeld) van veel nut zal blijken te zijn, temeer daar dit punt ook het begin van de Cor- verslaan vormt. Begraafplaats-vraagstuk voor tal van generaties opgelost 1939- 2 zetels 3 - 7 1 - Chr. Historischen C.P.N. de Waarheid.. Kath. Volkspartij 7 7 Partij van den Arbeid 9 10 1 Anti-Rev3 3 Partij v. d. Vrijheid 1 1 Neutralen en O. K. (geen candidaten) 2 2 Gekozen werden de volgende candi daten: Chr. Historische Unie: A. ten Broeke, J. C. Aschoff. C.P.N. de Waarheid: G. F. Schilling, Th. Kruisman, D. den Hollander, A. W. ten Grotenhuis geb. van Beek, C. Schè- ringa, R. Kamminga geb. Bos, F. F. Allan. Kath. Volkspartij: J. Nuijens, C. P. J. Maas, M. C. Kortekaas, J. van Leeu wen. J. P. Nijssen, F. J. A. Strijbosch, P. J. A. Molenkamp. Partij van den Arbeid: W. F. Visser, A. J. van Leusen, D. Verbaan. N. W. van Nifterick, E. Luikman. H. de Boer, R. Verbeek, J. de Groot, M. G. Werre geb. Anthonisse. Anti-Rev.: H. Homburg, A. Marke rink, F. P. Vermeulen. Partij v. d. Vrijheid: B. A. Potjer. VELE NIEUWE GEZICHTEN. Aan het feit, dat er zoovele nieuwe gezichten in den nieuwen" raad te zien zullen zijn en dus vele oude leden niet meer .terugkeefen blijkt duide lijk, dat sedert de laatste raadsverkie zing zeven jaar verloopen zijn. Geen enkele raadsfractie komt „ongeschon den" terug. Voor de eerste maal zullen zich rond de groene tafel mogen scha ren J. C. Aschoff, C.H.: alle communis ten: J. Nuijens, M. C. Kortekaas. J. van Leeuwen, F. J. A. Strijboscch, P. J. A. Molenkamp allen K.V.P.; D. Verbaan. H. de Boer. J. de Groot, M. G. Werre geb. Anthonisse, allen P. v. d. A.; A. Markerink, A.R. en B. A. Potjer, P. v. d. V. Niet meer terugkeerenden zijn de C.H. J. C. Dunnebier'en H. Groeneveld; de communist P. Weij (viel als slacht offer van de Duitsche terreur); de Katholieken H. H. Meijer, Mr. J. J. P. Tonino; van de Partij v. d. Arbeid De Eendracht geeft een tuinconcert De Harmonïekapel „De Eendracht" geeft hedenavond, 27 Juli, een tuinconcert in het park van gebouw „Concordia", waar aan tevens medewerking wordt verleend door het Dubbelmannenkwartet „De Ver een igde Zangers". Na afloop van dit concert zal de bedrijfs film van Van Gelder's papierfabrieken worden getoond. Mocht het weer het openluchtconcert niet toelaten, dan zal het geheele pro gramma in de groote ontspanningszaal van gebouw Concordia worden afgewerkt. Tot de vele gemeentelijke vraagstukken, waarvoor in de naaste toekomst ©en po- lossing gezocht dient te worden, is een dei' belangrijkste wei dat der begraafplaatsen, aangezien de uitbreiding daarvan met die der gemeente geen gelijken tred heeft ge houden. Naar wij vernemen, is deze oplossing thans gevonden en wel in dien zin, dat de gemeente de beschikking heeft ge kregen over een terrein met een op pervlakte van 40 a 45 H.A., waardoor net mogelijk zal zijn een begraafplaats of beter gezegd een complex van be graafplaatsen aan te leggen, die een oplossing van dit vraagstuk brengt voor tal van generaties. Reeds gedurende vele jaren is de toe stand der begraafplaatsen in onze ge meente onbevredigend geweest. De ge meente zelf beschikt slechts over één al gemeene begraafplaats De Biezen en deze voldoet geenszins aan de te stellen eischen en wel om meer dan één reden. In de eerste plaats is de outillage onvoldoende; er ontbreekt een aula en door de nabijheid van een sportterrein, heerscht er niet de rust. die men gaarne op een begraafplaats zoekt. En bovendien is de ruimte hier na genoeg uitgeput. Door den aankoop van óe begraafplaats van de Binneniandsche Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen is de gemeente in het bezit gekomen van een tweede al gemeene begraafplaats, die den naam heeft gekregen van Wester Begraafplaats. Het is bekend genoeg hoe de toestand hier was en meer dan eens hebben we in ons blad op de wantoestanden gewezen, die er heerschten toen.deze doodenakker door een particuliere instelling geëxploiteerd werd en die thans, nu de gemeente de ex ploitatie in handen heeft, ongetwijfeld wel zullen verbeteren. Maar ook de Wester Begraafplaats biedt weinig ruimte meer. Vele IJmuidensche families beschikken er over een eigen graf voorts is een deel der begraafplaats door graven van Duitschers ingenomen. De stoffelijke resten der Duitschers zullen echter worden geruimd om naar Duitsch- land te worden overgebracht. Er komt dus binnenkort meer ruimte beschikbaar. Het is met de twee algemeene begraaf plaatsen zoo, dat in 1947 de beschikbare ruimte uitgeput is. En ook over de bijzon dere (Katholieke) begraafplaatsen valt wel het een en ander op te merken. Er zijn in onze gemeente eenige Katholieke begraaf plaatsen in de nabijheid van de kerken en die langzamerhand in de bebouwde kom zijn gekomen. Voorts dreigt ook hier ge brek aan ruimte. Naar wij vernemen hebben besprekingen tusschen het gemeentebestuur en de pa rochiale kerkbesturen er toe geleid, dat laatstgenoemden zich konden vereenigen met het plan tot het oprichten van een centrale R.K. begraafplaats. Verder heeft het steeds als een gemis gegolden, dat in onze gemeente geen Jood-sche en ook geen Oud-Katholieke begraafplaats aanwezig is. Een en ander heeft er toe geleid, dat bij het gemeentebestuur het plan is ge rijpt om te'komen tot het doen aan leggen van een derde algemeene be graafplaats, welk plan thans in een vergevorderd stadium van ontwikke ling is. waarvan zelfs gezegd kan wor den. dat de aanleg van deze nieuwe begraafplaats verzekerd is. Het gemeentebestuur heeft de zaak ra dicaal aangepakt en wanneer de plannen eenmaal tot uitvoering zijn gekomen, kan gezegd worden, dat deze materie tot in lengte van jaren voor de toekomstige ge meentebesturen geen voorwerp van zorg zal zijn. Als terrein voor deze derde algemeene begraafplaats heeft d<e gemeente de be-1 schikking gekregen over een duinterrein ten Westen van de begraafplaats Wester- veld, van welk terrein gedeelten ter be schikking komen voor een centrale R.K. Begraafplaats, een Joodsche en een Oud- Katholieke begraafplaats. Zooals reeds in den -aanhef werd -medegedeeld, heeft het terrein een oppervlakte van 40 50 H.A. De begraafplaats, die den naam krijgt van Begraafplaats De Heerenduinen, zal zoo danig worden aangelegd, dat evenals op Wcsterveld het natuurschoon behduden blijft. Het aanleggen.zal geschieden in den geest van „Dennenrust" te Bilthoven, dat als een der fraaiste in den lande geldt. Het spreekt vanzelf, dat een flinke aula zal worden gebouwd. Voorts zal een urnen- tuin worden aangelegd. Het voornemen bestaat voorts, een afrastering van beton- palen met zwaar prikkeldraad te maken, welke afrastering geheel in een beplanting zal worden weggewerkt. De voor deze derde algemeene begraaf plaats benoodigde grond was eigendom van de families Van Hoorn en Boreel van Hogelanden. Er zullen twee toegangen komen en wel één aan den Duin- en Kruidbergerweg en één die aansluit bij den Heerenduinweg. Dit belangrijke besluit, dat een oplossing brengt in een der moeilijkste vraagstukken een vraagstuk dat aan vele gemeente besturen evenveel zorg baart als dat in zake het vestigen der levenden, mag be schouwd worden als een waardig slot van het tijdperk van het interregnum. Suomi-athleten naar Castricum De R.K. Athletiekvereeniging „Vitesse" te Castricum-organiseert a.s. Zondag onder auspiciën van de K.N.A.U. regionale atle tiekwedstrijden voor heeren, waaraan vele leden van de H.A.V. „Suomi" deelnemen. De lange-afstandcrack Joop Weenink ontving van de Helaersche Athletiekver eeniging een invitatie om Zondag m Den Helder te starten bij de regionale wed strijden. Hij komt uit op de 3000 M. A- klasse. Door omstandigheden is eerst thans be kend geworden, dat de Suomi-leden, welke aan de nationale wedstrijden van de Hen- gelosche Gymnastiekvereniging te Hen gelo (O.) deelnamen, prachtige resultaten boekten. Han de Roode werd hier j.l. Zondag eerste op de 1500 M. A-klasse in 4 min. 18 sec. en Joop Weenink bleek eveneens eer ste te zijn op 3000 ML A-klasse met 9 min. 18.7 sec. Mej. A. N. Palmen zag zich vierde geplaatst in de finale 100 M. B-klasse, ter. wijl zij derde in haar serie was. Van een auto gevallen Vrijdagmiddag is een zoontje van de familie H. het slachtoffer geworden van zijn onvoorzichtigheid door achter op een kleinen bestelwagen van de firma N. te klimmen. Deze auto stond in de Corvers- laan en wilde wegrijden toen de knaap kans zag, op den smallen bumper te klim men met als eenig houvast een deurschar- V.Z.V. resultaten Van de zeven wedstrijden, die V.Z.V. deze week spelen moest, zijn er vijf ge wonnen en twee verloren. Maandag'speel de het derde heerenzevental tegen de kam pioen van de afdeeling, Haarlem IV. waar in o.a. J. van Merkensteyn meespeelt. Het lukte V.Z.V. III ha een snellen wedstrijd! een overwinning uit het vuur te sleepen (4-3). Het eerste heerenzevental speelde Dins dag tegen een van de „zwakke broedeis" uit de afdeeling, Dolfijn I uit Amsterdam, die plotseling een sterke broeder bleek, te zijii! Het veld, waarop werd gespeeld, had maximum afmetingen, wat een handicap voor V.Z.V. bleek te zijn. Een benauwde 3—2 overwinning was het gevolg. V.Z.V. lil (heeren) speelde verder tegen de minst sterke ploeg, uit de afdeeling. Niettegen staande dat moesten ze een 20 achter stand inhalen, wal dan ook gebeurde (32) Woensdag won V:Z.V. I den belangrijken wedstrijd tegen D.A.W. I uit Alkmaar met 51. Dat het onze spelers soms aan uil- houdingsvermogen ontbreekt, blijkt wel uit den bemoedigenden stand, waarmee de rust inging; 41 voor V.Z.V. Na de rust hadden de spelers echter geen fut meer, om de nog steeds snelzwemmende D.A.W.- ploeg ïn bedwang te houden. Donderdag avond speelde V.Z.V. II den revanche-wed strijd tegen D.W.R. III. In het Sportfond- senbad werd de strijd verloren met 13, Nu werden de cijfers omgekeerd. Op den zelfden avond verloor het tweede dames zevental met 02 van H.V.G.B. IV. De dames waren veel te langzaam tegen de snelle H.G.V.B.-sters. V.Z.V. III heeren verloor met 03 van H.V.G.B. IV in een slap partijtje. Waarschijnlijk deed de ver moeienis van de twee voorgaande wedstrij den zich gelden. Op 27 en 28 Juli doet V.Z.V. met dirie zeventallen mee aan een groot waterpolo- lournooi in Boreulo, georganiseerd doop B.Z. en P.C. uit die plaats. SANTPOORT Feest in Santpoort Maardag beginnen ook in Santpoort de feestelijkheden. Aan de Hoofdstraat wor den reeds de kermistenten opgetrokken en' men hoopt Maandagmiddag om 2 uur nvet ongeveer 25 attracties te kunnen openen. Deze kermis is bedoeld ter opluistering van de traditioneele Santpoontsche ring- rijderij, die sinds 1759 als met het dorp vergroeid is. Bovendien zullen de vol gende week Donderdag kortebaa'ndrave- rijen gehouden worden, die. zooals reeds? werd medegedeeld. 25 paarden omvatten- Het programma van de ringrijderij. die Dinsdag plaats heeft, begint met de fiets, daarna zal er op het losse paard gereden; worden, en tenslotte komen de tïbury's aan de beurt. Er is een groot aantal aan trekkelijke prijzen voor deze ringrijderij beschikbaar gesteld, die in een al age in de Hoofdstraat te bezichtigen zijn. De bestelauto reed met groote snelheid weg en op den Wijkerstraatweg kon de jongen zich niet meer houden, waardoor hij tegen den grond sloeg. Een voorbijgan ger bracht hem binnen bij den heer Sch, waar een dokter gelukkig slechts flir.ke schaafwonden, voornamelijk aan het hoofd constateerde. De onvoorzichtige knaap kon r.a verbonden te zijn. naar zijn huis wor den gebracht. Uit bovenstaande blijkt dat het ..stiekum meerijden" een gevaarlijk spelletje is. Agenda voor Velsen Thalia-theater: Chaplin Festival, 19 en 21 uur. Bioscoop De Pont: De Pechvogel, 20 uur. ZONDAG 28 JULI. Bioscopen: als Zaterdag, Thalia: 14.30, IC.30. 19 en 21 uur; De Pont: 14.30, 17 en 20 uur. IJMUIDEN D.G.S. heeft boottochtplannen De Vereeniging van Jonge Oud-Katho lieken D. G. S. heeft plannen tot het hou den van een boottocht voor haar leden, terwijl de mogelijkheid wordt opengehou den ook geloofsgenoot en en even tueel nog andere belangstellenden in staat te stelle t daaraan deel te nemen. Het bestuur heefL voor dezen tocht Zondag 25 -Augustus bepaald. Het ligt in het voornemen een reisje te maken naar Voiendam en Marken, terwijl misschien ook Monnikendam nog worde aangedaan, Teneinde de organisatie van dezen tocht vlot le doen verloopen. dienen belangstel lenden zich spoedig te laten inschrijven bij het bestuur van D. G. S. THALIA THEATER. Ook IJmuiden kan de komende week genieten van de Chaplin-rep'rise, die onder den naam naam „Gharlie Chaplin Festival" reeds een zeker vermaardheid heeft gekregen. De kleine stukken gesublimeerde tragedie, die hun eenvoud zoo sterk op den zin voor humor werken, zij zijn meesterlijk samengevoegd tot een windhoos van den lach. waar de glanzende traan soms door heen breekt maar nimmer een deprimee- renden invloed uitoefent. De geluidseffec ten. die deze stomme films aantrekkelijker maken, zijn buitengewoon geslaagd, met een kleine vondst boekt men meer dan eens een groot succes. Het stukje Easy- street" is ontroerend en groo'sch, ook de oudste kluchten, die nog dicht: bij het gooi-cn-smijt genre staan, hebben niets van hun bekoring ingeboet. Zoo is dït Chaplin-festival een onvergotelrjke kalei- doscoop geworden, die een bezoek en een gereed en lach overwaard is.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3