Vergoeding van oorlog sschade aan schippers Cellophaan De aanslmen Visscherij-Snufjes Bijzonderheden over de regeling Hei is gebleken, dat niet alle schippers bekend zijn met de wijze, waarop de oor logsschade, toegebracht aan hun schip, door de overheid wordt geregeld. ..Com mentaar", het orgaan van den Regeerings- voorlichting'Sdienst geeft daarom eenige wenken inzake hetgeen gedupeerden moe ten doen om de schade vergoed te krijgen. Eerst dient te worden vastgesteld, of er 6prake is van materieele, dan wel van niet-materieele schade. Materieele schade kan ontstaan zijn, doordat het schip be schoten, gebombardeerd, gestolen of tot zinken gebracht is, ofwel door de Krié£s- marine is gevorderd en beschadigd. In het geval dat de Duitschers den schipper ver boden, met zijn schip te varen, waardoor dus inkomstenderving ontstond, kan men van niet-materieele schade spreken. Schippers, wier vaartuig door bombarde ment, beschieting, explosie of door het tot zinken brengen is beschadigd, moeten hier van aangifte doen bij de regeeringsge- machtigden, de firma J. ter Meulen en Co., Heerengracht 266, Amsterdam of de fa. R. Mees en Zonen. Blaak 10. te Rotterdam. Deze wijzen een expert aan, die een on derzoek instelt naar de schade. Hij taxeert de kosten der reparatie, waarbij rekening wordt gehouden met den staat, waarin het schip zich bevond ten tijde der beschadiging, adviseert dus een aftrek .nieuw voor oud". Het kan n.-l. voorkomen, dat men een oud schuitje bezat en dat eerlijk gezegd die beschieting of wat dan ook een vernieuwing van het schip noodzakelijk maakte, welke de betrokken schipper óók al eens had overwogen, maai bij gebrek aan contanten niet had laten uitvoeren. In dit geval wordt een aantal percenten van hel schadebedrag afgetrok ken. Het rapport van den expert wordt ver volgens beoordeeld door de gemachtigden en door de afdeeling Vaartuigen van het College van Algemeene Commissarissen voor den Wederopbouw te Rotterdam. Laatstgenoemde instantie adviseert den gemachtigden inzake het bedrag van schadevergoeding. Nadat het bedrag van de vergoeding be kend is, kan de schipper de gemachtigden verzoeken hem een voorschot op b.v. de inboedelschade uit te keeren. Voorschotten Een voorschot, noodig voor het herstel van het schip daarentegen, kan worden aangevraagd door de werf, waar het schip in reparatie ligt, of door den schipper zelf. zulks na ruggespraak met de regeerings- gemac'htigden. De afd. Vaartuigen consta teert dan ter plaatse of een voorschot op de Teeds uitgevoerde reparaties kan wor den verleend en brengt hierover advies uit aan de gemachtigden. Opgemerkt dient, dat de reparatiekosten nimmer volledig worden vergoed. De schipper zal het verschil tusschen de her- stelkosten en de»schadevergoeding dus zelf moeten bijpassen. Is hij hiertoe niet in staat, dan kan hij zich wendep tot een scheeps-hypotheekbank of middenstands- bank, voor het verkrijgen van een rente dragend crediet. Een schip wordt als „totaal verlies" be schouwd als de reparatiekosten de waarde van het schip op den dag van de Tamp. verminderd met die van de restanten, overtreffen. Alvorens toch tot herstel van het schip over te gaan, zal de schipper goed doen overleg te plegen met de ge machtigden of de afd. Vaartuigen. De „bezettingsschade", de vroegere term voor plundering, diefstal en vernieling ontstaan tengevolge van het gebruik van het schip door de Duitschers evenals „Oor logsschade" aan opgelegde schepen (plun dering tijdens evacuatie en het verloren gaan van scheepsinboedels, huisraad en inventaris aan den wal), wordt volledig Noordwijk aan Zee heeft weer een Boulevard De Noord-boulevard te Noordwijk aan Zee is met eenige plechtigheid en feeste lijkheid heropend. Was de boulevard vóór den oorlog zes meter breed, thans heeft men hem, gebruikmakende van den ver- eperringsmuur (welke men heeft laten kantelen) en de betonnen versperringen, een breedte kunnen geven van 21 Meter, waarvan 9 Meter voor den rijweg. De voorzitter van het comité tot .her opening van den Noord-boulevard, de heer Wenckebach, sprak de genoodigden en be langstellenden toe. Vervolgens voerde mr. C. Punt, waarnemend burgemeester van de gemeente, het woord. Spr. schetste het ontstaan van den boulevard in den huidi- gen vorm en herdacht den omgekomen medewerker aan den herstelarbeid, A. Sas te Aerdenhout, die, bij de vervulling van zijn plicht, werd gedood Het gemeentebe stuur heeft besloten een comité in het leven te roepen tot steun aan de hulpbe hoevende weduwe van den omgekomene. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. hield eveneens een toespraak, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat weder om een deel van de wederopbouwwerk zaamheden in Nederland met succes is bekroond. Mevr. Kespor knapte vervolgens een lint door, waarna het gezelschap, ge volgd door muziekkorpsen, ruiters en een wagen van den reddingsdienst, een wan deling over den boulevard maakte. behandeld door de afdeeling Vaartuigen van den Dienst van hei College van Alge meene Commissarissen voor den Weder opbouw, Goudsche Rijweg 104, Rotterdam. De aangiften moeten schriftelijk worden gedaan en bovendien bij een schade- enquête-commissie, liefst in de plaats v/aar zij domicilie hebben. Men diene voor oogen te houden, dat Wederopbouw eveneens geen volledige vergoeding' uitkeert. Deze schaden worden bepaald op de prijsbasis van 9 Mei 1940 geregeld overeenkomstig het Besluit Ma terieele Oorlogsschade. Ook voor deze schaden kunnen voor schotten worden verleend, waarvoor- men zich wende tot de afd. Vaartuigen. Toen het „Herrenvolk" nog in zijn „Wir fahren gegen Engeland"-stemming leefde, vorderde het vele binnenvaartschapen en maakte er, door de koppen te verwijderen, landingsvaartuigen van. De aldus „gekop te" schepen zijn indertijd ingeschreven in het Grootboek voor het Herstel van de Rijn- en "oinnenvaartvloot. Ze worden ge repareerd op initiatief en onder toezicht van de Scheepsinspectie. Niet-materieele schade Voor de niet-materieele schade kan men zich wenden tot het Commissariaat voor Oorlogsschaden te 's-Gravenhage. Voorts registreert het Bureau Oorlogsschade voor de Binnenscheepvaart te Rotterdam, Spin huisstraat, de vorderingen op Duitsche firma's, aan welke de schepen gedwongen werden verhuurd, vorderingen op de Kriegsmarine' e.d., en tenslotte de schade gevallen tengevolge van het gedwongen stilliggen. Bovendien verstrekt het inlich tingen aan schippers, die met hun schade- zaken geen raad weten. De Marine Commissie Teruggave Vaar tuigen. aan den Pieter de Hooghweg te Rotterdam zoekt in samenwerking met het Commissariaat-generaal Recuperatie in Duitschland zoowel als in Denemarken en Noorwegen de NederlandsChe Rijn- en Binnenvaartschepen op. die door de Duit schers zijn weggevoerd. voor Filmcopieën Nieuw systeem van Philips In een te Utrecht voor de Ned. Ver. van Fotografie en Fotochemie gehouden ver gadering. heeft dr. C."~J. Dippel van de Philipslaboratoria te Eindhoven mededee- lingen gedaan over een. nieuw fotoche- misch systeem, dat daar is ontwikkeld, en "dat in vele opzichten een groote verbete ring zou beteekenen ten aanzien van het oude. Zoowel de lichtgevoeligheid en de ont wikkelingsmethode als de film zelf ver schillen principieel van de tot dusverre gebruikelijke. Als drager der lichtgevoe lige laag wordt gebruik gemaakt van cel lophaan. Om van het cellophaan een licht gevoelige film te maken, brengt men het in een oplossing van diazoniumverbindin- gen en kwikzoüten. Ondanks alle moeilijk heden. welke men te overwinnen had, is men er in geslaagd met dit materiaal een uitstekende film samen te stellen voor reproductiedoeleinden, die bovendien zeer goedkoop is. De cellophaanfilm leent zich daardoor uitstekend voor het maken van een groot aantal copieën, o.a. bij school- films. Reclame- en ontspanningsfilms voor het huisgezin. Ook voor geluid alleen is de cellophaan film een uitkomst. Een Tolletje cellophaan film. met doorsnede van een kleine gra- mofoonplaat, en slechts 7 m.m. dikte, kan een uur lang muziek geven. Vóórts is het nieuwe systeem van groote beteekenis, om dat het thans mogelijk is, beeld en geluids band op hetzelfde materiaal gelijktijdig af te drukken, hetgeen tot dusverre nog nooit gelukt was. De belichting en de- ontwik keling van de film kan geschieden in het volle en heldere licht van natriumlampen, omdat de lichtgevoeligheid 3ér diazomum- verbindingen nog al klein is en in het ge bied van de violette en ultraviolette stra len ligt. Deze eigenschappen brengen ech ter het nadeel mede, dat het systeem niet in aanmerking komt voor het rechtstreeks fotografisch opnemen van beelden. Voor. reproductiedoeleinden echter moet het uitermate geschikt zijn. Men kan het pa pier zelfs aan twee zijden gevoelig maken, waardoor de toch al geringe kosten nog verminderd worden. Het afdrukpapier. dat op deze wijze worttt verkregen, is volko men lichtbestendig en krult ook niet om. Het zal vooral beteekenis hebben voor het afdrukken van bibliotheek- en cor- Tespondentieschrifturen. vliègpost en der gelijke. terwijl de cellophaanfilm voor de micro-documentatie ongekende mogelijk heden Biedt. Met het nieuwe systeem kan men naar willekeur verkleinen door de fijnheid van korrel van he.t materiaal. De details blijven goed van eikaar te onder scheiden. Een encyclopedie van 20 deelen. elk van 1000 bladzijden, zou met 't nieuwe fotografische materiaal af te drukken zijn in een klein boekje van het formaat en de dikte van een zakagenda. 250 bladzijden cellophaanmateriaal zijn niet dikker dan 1 cM. tezamen. Deze nieuwe vinding, aldus dr. Dippel, zal ongetwijfeld1 van groote beteekenis zijn en liet is zelfs mogelijk, dat zy een om wenteling teweeg zal brengen in de film industrie, voor zoover, het het maken van filmcopieën betreft. op ons cultuurbezit Veel schade en verwoesting in de Musea In de achter ons liggende oorlogs jaren werd veel vernietigd en bescha digd. Ook de Nederlandsche musea zijn hier niet aan ontkomen. Het volgende overzicht geefit ons een beeld van de aangerichte ravage. Zoo werd uit het museum Ferdinand Domela Nieuwenhuis te Amsterdam het brieven-arehief van Domela Nieu wenhuis en een aantal kostbare boe ken, ondergebracht in de brandkast van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis door de Duit schers weggevoerd. De inventaris van het Joodsch- historisch museum werd in 1943 door den bezetter in beslag genomen, en weggevoerd. Het Rijksmuseum verloor 39 schil derijen in bruikleen afgestaan aan door het oorlogsgeweld vernielde in stellingen. Hieronder waren doeken van Keiler, Van Dijk, Van Loo. Het gemeentemuseum te Arnhem heeft tijdens de gevechtshandelingen zeer ge leden, het grootste gedeelte van den in ventaris was echter naar den Cannenburgh te Vaassen overgebracht zoodat wemig voorwerpen verlozen zijn gegaan Het ee- gemeente museum te Den Haag heeft zeer veel- schade opgeloopen. Na de eva cuatie gebruikten de Duitschers het voor opslagplaats van gestolen goederen En kele mislukte V-bommoh, die in de nabijheid werden afgeschoten, veroor zaakten een ravage aan de glazen zolde ringen en daken. Voor het herstel van het gebouw heeft de gemeenteraad een bedrag van f 500.000 oesohikbaar gesteld. Het Mauritshuis verloor 18 schilderijen, in bruikleen afgestaan aan door het oor logsgeweld vernielde instellingen. De in ventaris en de bibliotheek van het Spino za Huis werd door de Duitscners gestolen. De boekerij werd echter geheel te Frank fort teruggevonden en bevindt zich alweer op haar plaats. Te Groningen liep het museum vart oudheden voor provincie en stad Groningen aanzienlijke glasschade op. Bij een bombardement werd de zich in het Nederlandsch-historisch natuurwe tenschappelijk museum te Leiden bevin dende collectie Dubois (Indische fossielen) grootendeels vernietigd. De in het stad huis te Middelburg gehuisveste verzame lingen zijn in 1940 geheel verloren gegaan, evenals de inhoud van het verkeerslocaal. Het museum aan het Zeeuwsch-genoot- schap der wetenschappen leed geen scha de, maar een aantal voorwerpen onder gebracht in de provinciale bibliotheek is met dit pand verloren gegaan. De collec ties, welke te Nijmegen in het museum CanasiuscoLlege, het gemeentemuseum en het Rijksmuseum Kam waren onderge bracht, hebben minder geleden dan de desbetreffende panden. De inhoud van de oudheidkamer te Oostburg is geheel ver loren gegaan. Het bezit van het Geldersch historisch museum, kasteel de Doorwcrth, is even eens geheel vernietigd. De verzamelingen van het, in de Doorwerth ondergebrachte legermuseum hebben zeer ernstig geleden. Door oorlogshandelingen gingen in de Oudheidkamer voor Rhenen en omstre ken de collectie munten en zilveren schil den van het gilde verloren. Op het mu seum Boymans te Rotterdam zijn bij een luchtaanval in 1941 26 brandbommen ge vallen, waardoor het gebouw nogal scha de opliep. Het instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart werd bij het Duitsche bom bardement in 1940 geheel vernield, even als de verzameling van Wijngaarder.- Both. Te Rijnsberg stalen de Duitschers de boekerij van het Spinozahuis, welke thans echter weer naar Nederland is te ruggebracht. De inventaris der oudheid kamer te Sluis is totaal ten gronde ge gaan. In Sneek verbrandden de Nazi's de paedagogische boekerij en het school museum. De inhoud was echter te voren in veiligheid gebracht. Te Tiel heeft de oudheidkamer voor Tiel en omstreken schade geleden. Door schoorsteenbrand op 5 October 1914, is het Natuurhistorisch cu Oudheid kundig Museum voor den Veluwezoom te Yelp geheel vernietigd. Groote schade beliep het Stedelijk Mu seum te Zutphen dat door vlammenwer pers in Ap^-il 1945 in de asch werd gelegd, waarbij de inventaris grootendeels ver loren ging. Britsche problemen in Duitschland Groote woningnood in Britsche zone Naar verluidt heeft het Britsche kabi net de overweging van de voorstellen inzake economische eenheid van Duitschland uitgesteld, totdat Rusland zijn standpunt ten aanzien van deze kwestie zal hebben bekend gemaakt, al dus United Press. De lcabinets7.itting werd bijgewoond door den minister van Buitenlandsche Zaken Ernest Bevin en in Britsche poli tieke kringen verluidt dat Bevin de kwestie Duitschland verder, met den Amerikaanschen staatssecretaris Byrnes in Parijs, waar Maandag de Vredes conferentie zal beginnen, zal voort zetten. BEZETTING KOST VEEL GELD. Een speciale commissie uit het Lager huis heeft de schatting opgesteld dat de controle in Duitschland. en Oostenrijk XDIV Zoo'n weekje rust <|pet den menseh goed, zelfs al houden regenvlagen je in huis en wanneer je dan na afloop van je vancantiedagen met je neus in de boter valt heb 'je ook geen reden tot mopperen als je weer voor de schrijf machine zit om een Visscherij 7Snufje in elkaar te flansen. Inderdaad ik viel met mijn neus in de boter, want nauwelijks was ik thuis of daar kwamen, gesleept door. de sleepboot Amsterdam twee Engelsche trawlers de haven binnenvaren, die beide bestemd zijn om de vloot van. IJmuiden te versterken, evenals het tweetal dat eveneens spoedig verwacht kan worden. Het is een rare tijd tegenwoordig, een heel rare tijd. Om dit aan te toonen. ga ik eens aan het vergelijken. In de Visschershaven arriveerde dezer dagen versch van de werf een mooi motor- kottertje, modern ingericht met een flinsen motor. Niets dan lof, maar het was toch maar een kotter van iets meer dan 20 M. .lengte. En nu de vier in Engeland gekochte trawlers; nuttig effect ongeveer drie- of viermaal dat van den kotter. Ze zijn niet nieuw meer, maar ze zullen nog best een jaar of twintig mee kunnen en dan is die Urker kotter ook al op z'n end. Die trawlers kosten, zooals ze daar liggen ongeveer ƒ40.000 a ƒ50.000 min der (per stuk natuurlijk!) dan de kot ter. Laat het klaarmaken van deze boo ten voor de visscherij dit prijsverschil hosten, dan komen we tot de slotsom, dat zoo'n trawler niet duurder komt dan dat kleine kottertje. En al zouden de reparatiekosten tegenvallen (dat doen reparatiekosten bijna altijd) dan zal men nog moeten toegeven," dat we deze trawlers voor een koopje hebben. En dan te denkerr, dat men in den Haag hemel en waarde bewogen heeft, om deze transactie" tegen te gaan: en dan te denken, dat we niet- vier, maar "minstens tien of twaalf van deze traw lers hadden kunnen koopen. Men heeft hier door de tegenwerking vooral van het Bedrijfschap voor Visscherijproduc- ten een kans voorbij laten gaan, die nooit meer terugkomt. Met een tiental van deze booten, die geschikt zijn voor de verre visscherij, was IJmuiden uit de grootste zorg, want met de groote booten, die nog van de oude vloot over zijn. zou de vloot een capaciteit ver kregen hebben, voldoende om in den overgangstijd de visscherij gaande te houden en het bedrijf voor te bereiden op de zoo noodige moderniseering. De lucht boven IJmuiden is zwanger van allerlei plannen en eens zullen die wellicht verwezenlijkt worden, maar voordat we zoover zijn moeten we sche pen hebben om in de komende jaren den aanvoer te verzorgen en daarvoor waren de trawlers, die de Britsche Ad miraliteit ter beschikking stelde, aan geboden als een broodje-zalm op een presenteerblaadje. Nu heeft de' regeering 400.000 pond sterling voor den aankoop van trawlers in Engeland beschikbaar gesteld. Het is te laat, mijne heeren. PIETERMAN den Britsehen belastingbetaler gedu rende jiet fiscale jaar 46-47 80.554.000 pond zal kosten. De commissie zegt dat deze hulp aan den vijand twaalf maan den na de overwinning zonder prece dent in de geschiedenis is. De commis sie trekt de conclusie dat de Britsche belastingbetaler niet van de Duitsche lasten ontheven kan worden voordat de volgende drie problemen zijn opgelost: Economische eenheid van alle zones, instelling van een al-Duitsche politiek voor langen termijn, of bij gebrek hier aan samenwerking tusschen de zones die hiertoe bereid zijn, en het doorbre ken van de vicieuse cirkel van tekort aan voedsel, kolen en consumptie goederen. Inzake de economische toe stand in cte Britsche zone zegt de com missie dat van de vijf en een half mil lioen huizen die er in 1939 waren op V.E. dag nog slechts twee millioen be woonbaar waren. In Hamburg wonen, thans bijvoorbeeld nog altijd twintig duizend menschen in kelders. Sedert den oorlog zijn in de Britsche zone een half millioen woningen gerepa reerd. De- daling van de Roerkolen- productie schrijft de commissie aan de beperkte rantsoenen der mijnwerkers toe. De commissie is verder ontevreden over het feit dat zich nog altijd 40.000 personen in de interneeringskampen bevinden. Op een stoel door het luchtruim Voor" de eerste maal in de geschiedenis is met gunstig resultaat een mensch uit het door „Jet Propulsion" gedreven vlieg tuig „Meteor" geschoten, nadat een hef boom de lading onder zijn zitplaats tot ontploffing had gebracht, aldus meldt de „Daily Mail". De man, Bernard Lynch ge naamd, werd uit het vliegtuig geschoten, toen het een snelheid van meer dar. 480 KM per uur had en zich op 2.4 KM hoogde boven het te Chalgrave gelegen vliegtuig van de RAF bevond. Hij landde onge deerd op den rand van het vliegveld tus schen twee gebouwen in. Bij deze nieuwe uitvinding van Maivtin, een lid van de Martin Baker luchtvaartmaatschappij, worden zoowel de stoel als de passagier uitgeworpen. Door een hefboom over te halen brengt de passagier twee parachu tes tot ontplooiing; één voor hemzelf en een voor zijn .stoel. Piloot van dé „Me teor" was kapitein Scott. Waarnemers van leger en vloot van Amerika en chefs van het Engelsche Ministerie van Luchtvaart waren bij deze proef aanwezig.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6