Sport in het Kort Thuisblijvers te Haarlem Veel stemmen van onwaarde. Haarlem heeft S2.952 kiezers. Bij de Kamerverkiezing hebben 85.410 kiezers gestemd, bij de Prov. Staten 84.304 en nu bij den Raad slechts 79.832. Thans Is dus 14.5 weggebleven. Dit is in: vergelijking van Amsterdam, waar on geveer 30 kiezers verstek heeft laten gaan. nog betrekkelijk laag. Het aantal stemmen van onwaarde was thans 2820, tegen 2531 bij de Kamer- en 2339 bij de Prov. Statenverkiezing. In het stembureau in de Spaarnwouderstraat wa ren van de 729 stemmen er niet minder dan 54 van onwaarde. Ongeveer 7.5 Ge middeld is het percentage der stemmen van onwaarde bij deze raadsverkiezing 3. De zetel van Bloembollen cultuur Een commissie benoemd. Het hoofdbestuur van de Alg. Vereeni- gmg voor Bloembollencultuur benoemde uit zijn midden een commissie, in verband met het besluit der vereeniging om een vèreenigingsgebouw te Hillegom te stich ten. De commissie moet voorstellen doen betreffende bouwplannen en wat daarmee samenhangt. In de commissie zitten de voorzitter dr. A. J. .Verhage, de alg. secre taris de heer H. J. Voors, verder de heeren Van Egmond, Rotteveel, Bijvoet en Heems kerk. Wielercriterium op 11 Augustus In de a.s. feestweek heeft-de Haarlem- sche Sportvereeniging „De Kampioen" op 21 Augustus in Haarlem-Noord een wieler criterium georganiseerd. 1 Gecontracteerd is met de officieele N.W.U.-ploeg, die een week later in de wereldkampioenschappen zal uitkomen. De nieuwe kampioen van Nederland, de jeugdige amateur J. Har mans, rijdt op 11 Aug. ook mee en voorts een groot aantal van de beste Nederland- sehe amateurs, o.a. de Haarlemmers P. Peters en G. Voorting, verder Gerritzen, K. Neeft e.a. Onderhandeld wordt nog met 6 Belgi sche en 4 Engelsche amateurs; als deze onderhandelingen slagen, zal het dus een internationale wedstrijd van beteekenis worden. Er wordt weer gereden op hc-t bekende parcours in Haarlem-N.; de af stand zal nu 125 K.M. bedragen. De Haarlemsche feesten Lampions vGor de gondelvaart. De Commissie voor de gondelvaart op 31 Augustus zit in moeilijkheden over lampions. Deze kwamen uit Duitschland en Japan en zijn in den handel niet meer te krijgen. Kaarsen zijn voorradig. De lust tot deelneming bij de watersport liefhebbers is groot, doch zij beschikken zelf ook niet over voldoende lampions. Er komen er nog eenige honderden te kort en zoo moet een beroep gedaan worden op de burgerij. Wie kan en wil een of meer lampions afstaan voor de gondelvaart, al of niet tegen vergoeding of in bruikleen, of in huur. Onderstaande personen willen ze in ontvangst nemen of op mededeeling aan huis komen afhalen. Ook auto-accu's voor grootere booten zijn zeer welkom. Gaarne bericht vóór 1 Augustus aan mevr, F. Jolink. Wagenweg 220; de heeren A. Dalrfian, Zijhveg 22, Overveen; W. F. Pijn akker. Duinoordstraat 36; W. R. van Bsa- ren. Rijnstraat 129; H. Schindeler, Gen. Cronjéstraat IB; G. F. van Dijk, Damiate- et-raat 12 en aan de Nuts Spaarbank, Jans- etraat 19. Plaatsbespreking gaat goed. Eenige dagen geleden is begonnen met de plaatsbespreking voor de voornaam ste feestelijkheden van het uitgebreide programma van de Haarlemsche feest week. Naar wij vernemen blijkt daarbij, dat er veel belangstelling voor bestaat. Een zeer groot aantal plaatsen is reeds verkocht. Nu dit zoo vlot verloopt is hot wel zeker, dat ook voor de overblijvend" kaarten in de komende dagen gegadigden zullen komen. Wat ae belangstelling be treft is het welslagen der fee-sten dus ver zekerd. Speeltuinwerk Maandag beginnen vaeantiespclen. Ondanks de moeilijkheden, welike het Verbond van Haavlemsohe Speellui nver- eeniiiging moet oplossen, is het bestuur er tooli in geslaagd de kinderen van leden in de gelegenheid te stellen tijdens de vacantie aan spelen deel te nemen. En kele tuinen zijn in gereedheid gebracht en daar zal de jeugd van Maandag a.s. af fedurende enkele weken bijeenkomen. ..eden van vereenigingenwier tuinen nog niet in orde gemaakt zijn, kunnen 2ich vervoegen aan andere plaatsen. Op die wijze hoopt men het vacantie werk op bescheiden schaal te hervatten. Uitslui tend leden kunnen van de tuinen ge bruik maken. Aan voldoende geschool de leaders(sters) ontbreekt het nog. Het bestuur prijst zich gelukkig, dat ouders zich beschikbaar stellen deze taak waar te nemen. Voor het komende jaar hoont men meer aandacht aan de leiding te kunnen besteden door het houden van cursussen enz. Verwacht mag worden, dat de dit jaar ie houden vacantiespe- len in den smaak zullen vallen en dsi er volgend jaar een uitgebreider pro gramma uitgewerkt kan worden. Dan zullen vermoedelijk alle tuinen in orde zijn. hetgeen tevens beteekent, dat het reeds bestelde materiaal voor de in richting aanwezig is. Het doordraaien van groenten Publiek is er de oorzaak van. Wij ontvingen, naar aanlefding van een bericht in ons blad over den uitvoer van „doorgedraaide" groenten naar Duitschland. van een lezer de mededeeling dat hij, toen destijds gemeld werd dat de groenten door gedraaid werden, geen groenten kon koopen, „omdat b.v. de bloemkool f 1.50 kostte". „Waarom niet goedkooper", zoo vraagt zich de briefschrijver af, „dan had het publiek kunnen koopen en was er niets doorge draaid". Wij hebben over deze zaak ons licht eens opgestoken bij den directeur van de Haar lemsche groenteveiling, die verklaarde dat in den tijd, waarin de bloemkool een daal der kostte, andere groenten, voornamelijk spinazie, werden doorgedraaid en uitge voerd. Onze zegsman wees in dit verband op de merkwaardige neiging van het pu bliek, om bij voorkeur datgene te verlangen, wat op een bepaald oogenblik nigt of moei lijk te brijgen is. M.a.w.. wanneer er genoeg sla is. verlangt het publiek roode kool, en is er genoeg roode kool. dan wenscht ieder een sla op tafel. Het overschot van een be paalde groente, dat op de veilingen niet wordt gekocht omdat het publiek het toch niet opneemt, wordt dus doorgedraaid (let terlijk: de wijzer van de veilingklok draait door het getal van den minimumprijs heen). Vereeniging „Haeflem" In de onder leiding van den heer J. L Tadema gehouden jaarvergadering van de vereeniging. „Haerlem" zijn bestuursleden en andere bekende Haarlemsche persoon lijkheden, die het vorig jaar zijn overleden herdacht. De heer P. A. Dylcema liet in zijn uitgebreid jaarverslag de vele gebeur tenissen uit het bevrijdingsjaar de revue passeeren. Het financieel verslag van den heer B. F. Enschedé sloot met een saldo van 151. De periodiek aftredènde be stuursleden de heeren B. F. Enschedé en H. B E~ Warnaars werden herkozen. De voorzitter deelde mee, dat eenige herdruk ken van uitgaven der vereeniging versche nen zijn. Hij bracht in herinnering de tentoonstelling, van Haarlemsche stadsge zichten. welke Maandag a.s. begint. Plan nen zijn in voorbereiding voor de ten toonstelling „Haarlem in oorlogstijd" in het Frans Hals Museum en voor een ex positie van werken over buitenplaatsen van Luttge. Op het progTamma staan ver der een boottocht langs het Zuider Buiten Spaarne naar het museum „De Cruquius", een wandeling naar Elswout en zoo moge lijk een bezoek aan het Koninklijk Paleis te Amsterdam. In de wintermaanden zul len weer voordrachten worden gehouden. HOOGER BEROEP IX VEÏ.SER ZAAK UITGESTELD De civiele zaak van de vijf VelsensChe rechercheurs, wier eisch tegen een Neder- landsch weekblad enkele weken geleden in kort geding werd afgewezen en die thans in hooger beroep behandeld zou worden, is uit gesteld tot 12 September. De zaak, waarin mr. J. Engels, hoofd van de P.R.A. te Amsterdam wegens de publica ties in dat weekblad de redactie daarvan op korten termijn gedaagd heeft, is voorloopig uitgesteld tot 1 Augustus. PRINS BERNHARD IN ENGELAND. Prins Bernhard is hedenmorgen voor een eendaagsch bezoek naar Engeland ver trokken waar hij het militair opleidings kamp te Catterick zal inspecteeren. GLADIOLENTENTOONSTEI.LIXG Onder de Gladiolen treft men de laatste jaren de meest wonderlijke tinten en kleu rencombinaties aan, maar ook de kwaliteit heeft enorme vorderingen gemaakt. Maan dag 29 en Dinsdag 30 Juli wordt een gladio- len tentoon stelling gehouden in de tuinzalen van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, waar men deze bloemen en bloem werk daarvan vervaardigd zal kunnen be wonderen. De tentoonstelling is Maandag en Dinsdag voor het publiek toegankelijk. Sprong naar het millioen Het Nederlandsche Roode Kruis telt op het oogenblik 6CO.OOO leden; nog niet zoo'n gek getal, maar volgens het Hoofd bestuur veel te weinig. Dit. heeft'daarom besloten, een grootseheepsche ledenwerf actie op touw te zetten, om het aantal leden boven de millioen probeeren .te krijgen. Op 15. "26 en 17 Augustus zal in vrijwel iedere stad en in ieder dorp huis aan huis een aanmeldingsformulier aangeboden worden, dat men onmiddellijk met con tant geld kan inleveren bij de colporteurs of in een van de groote bussen werpen, die op diverse punten aangebracht wor den. Ook vacant iegangers kunnen zoo be reikt worden, want hun formulieren wor den doorgezonden naar hun woonplaats. Aan deze werfaeitie is een prijsvraag verbonden Men kan gelijk met zijn aan melding als lid of met zijn betaling van de niieuwe jaarcontributie een schatting opgeven van het aantal aangeworven leden in deze drie dagen. De hoofdprijzen bestaan uit 5 reizen van 1 week, t.w. naar Zwitserland, Zweden, Denemarken, Enge land en België. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 26 Juli 1946 BEVALLEN: 23 Juli, M. J. Sindorf—van den Broek, z.; 24 Juli. M. M. KoningKoore man, z-: K. H. van Kuijk—van Nooit ,z.; 25 Juli, M. .T. ElderingPeschl, z.; P. Westra— van der Zouwe, d.; N. de VriesGouda, d.; E. P. van Baaren—Sens, z.; J. G. M. Tur kenburg—van der Linden, d,; J. Dekker— Serné, z.; T. P. WatzemaKneijnsoerg, z.: G. J. M. Muller—Kohier, a.; K, van Schra- vendijk—van Zuphen, d.; H. C. Schild—van den Boog. z.; J. J. van Maurlk—Kalf, z.: J. Zwarter—Veerman, d.; 26 Juli. M. J. van Kimmenaede—van Eeken, z.; H. Boesveld- van Looij, d.; P. van DuinenSehras, z OVERLEDEN: 24 Juli, C. M. Steenken— Kollaard. 64 j„ Tuinlaantje; 25 Juli, 7 d., d. v. p. J. Oostwouder, Bastiaanstraat. ONDERTROUWD: 26 Juli, J. W. Voortman en G. Verboort. GEHUWD: 26 Juli, J. A. Meeuwsen en J. J. Teutscher. Oogstwerkzaamheden D.TT.w.-werken stijgeïegd. Wij ontvangen het volgende communiqué van het Haarlemsche gemeentebestuur: In verband met het groote belang, het welk verbonden is aan het spoedig binnen halen van den oogst, zullen de D.U.W.- werken eenigen tijd worden stilgelegd. Hoewel daardoor wellicht tot teleurstel ling van velen vertraging zal ontstaan in de uitvoering van verschillende herstel lingswerken, mag niet uit het oog worden verloren, dat het op tijd binnenhalen van den oogst een zoodanig nationaal belang is, dat daarvoor andere belangen dienen te wijken. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavo-Kerk te Haarlem op Dinsdag 30 Juli 1946 's avonds van 8—9 uur door George Robert. Het programma luidt: l. Ricercar. Orl. Lassus (J5221594). 2. Courante met variatiesr Peter Cornet (1562—1626). 3 .Air. J. B. Loeillet (1680—1730). 4. Predudïum en Fuga C gr. t., (J. S. Bach (1685—1750) (Peters Bd. IV No. 1). 5. Koraalvoorspelen. J. S. Bach, a Wachet auf, ruft uns die Slimme; b. Nun komm' der Heiden Heiland; c. Nun freuj euch, lieben Christen g' niein. 6. Passacaglia en Dubbel- fuga C kl. t., J. S. Bach. Weerbericht Verwachting tot Zondagavond: Wind tus- sehen Zuid-V/est en West. aan de kust tijdelijk krachtig. Wisselende bewolking met plaatselijk eenige buien. Iets koeler. Het tómatenseizoen begint weer De tomatentijd is een goede tijd vooa: de huisvrouw en het gezin. In de eerste plaats is de tomaat (voor al in rauwen toestand) een bron van vitamine C. In de tweede plaats kan zij door haar frissohe kleur en gezeliigen vorm den maaltijd opvroolijken! Hebt u er wel eens op gelet, hoe fleurig een gewone ontbijttafel wordt, wanneer wij er een schaaltje met tomaten op zet ten? En hoe deze fleurigheid de stem ming, die op dit vroege uur van den dag niet altijd even opgewekt is, kan verhoogen? Wij snijden de tomaat cp de boterham of vlak voor het ontbijt, zoo- dat er geen vitminen verloren gaan. (Door aanrakng met de zuurstof uit de lucht wordt vitamine C vernietigd). Wij bestrooien de plakjes met (peper en) zout. Door haar frisschen smaak vermin dert de tomaat de behoefte aan de har tige visch- of vleesch'belegsels en de zoetigheid op de boterham. Zij is dus een ideaal „belegsel voor het brood van de thuiseters en van de overblijvers. Jam of stroop kunnen dan bewaard worden voor pap of pudding en het vleesch voor het middagmaal. Ook kun nen wij boter sparen door het brood met slasaus te besmeren. Wanneer wij liet brood van de „overblijvers" klaar maken, leggen wij tusschen de slasaus en de tomaat sla of wat fijn gesneden andijvie om te voorkomen dat de to maat het brood week maakt. Omdat de smaak van de tomaat goed met allerlei voedingsmiddelen samen gaat. is zij uitstekend te benutten bij de verwerking van resten. Smaken de opgebakken groenten en aardappelen heerlijk in den winter, bij warm weer geven wij de voorkeur aan een koud hapje. Wij vermengen een rest rauwe of gekookte groenten met wat slasaus, voegen er fijngehakte kruiden aan toe en gebruiken dit slaatje als vulsel voor de tomaat, die we kort voor het gebruik uitgehold en met peper (surrogaat) en zout bestrooid hebben. (Hei zachte tomatenvleesch bewaren we voor een eenvoudig zomersoepje of we maken de jus of de saus er extra smakelijk mee.) Ook een overgebleven stamppot kunnen wij voor vulling van tomaten gebruiken. Het binnenste van de to maat roeren we erdoor, zoodat het restje stamppot smeuïger wordt. Bij wijze van afwisseling"" geven we de gevulde to maten eens warm. En willen we de tomaat voor een keer wel proeven maar niet zien, dan maken we een schotel van gort of aard appelpuree, door op een deel van de gort of puree een laag gesmoorde to- matenplakjes te leggen en deze met de rest pürée of gort te bedekken. Of we geven bij een lichte zomersla van kom kommer of gekookte spercieboonen een plak tomaat,- door een dik beslag ge haald en aan beide kanten in wat mar-, garine bruin gebakken, terwijl we door een voedzame sla van koude peulvruch ten of een witte koolschotel het gezel lige tomatenrood heen laten schemeren. VERMEERDEREN VAN JAM. y2 a 1 kg rabarber, kruisbessen of andere vruchten, 1 pot jam- De vruchten schoonmaken, eventueel schillen, ontpitten en in stukjes snij den. De 'vruchten opzetten (eventueel met een weinig water) en tot moes koken. 1 pot jam door hei moes mengen en het mengsel koud laten worden. Deze „jam" is slechts eenige dagen houdbaar. Nieuws uit het buitenland In Bulgarije is een wetsontwerp inge diend, waarbij aar. personen boven den leef tijd van 19 jaar het kiesrechl wordt toege kend voor het referendum over de monar chie op 3 September en de verkiezingen voor de Nationale Vergadering op 27 October a.s. Een zonnevlek met een oppervlakte van 5 milliard vierkante mijl is door de sterren wacht te Greenwich waargenomen. Deze vlek kan ook met het bloote oog worden gezien. De Belgische regeering zal waarschijn lijk niet voor Maandag a.s. geformeerd zijn. De Valera, premier in Ierland heeft zijr, regeering aanbevolen stappen te onderne men. tot toelating van Eire tot de Vereenig- de Volken. Ongeveer 20 milliard kronen bedraagt de Noorsche aanspraak op schadevergoeding van Duitschland, heeft de Noorsche minister van Buitenlandsche zaken medegedeeld. Smakeloozc Reclameplaat Gerechtvaardigde Frajisclie eritielc. Ds. Marc Jospin van de Eglise Wallonme te Haarlem zendt ons een woord van pro test, waarmee wij volkomen instemmen. Hier volgt het in vertaling. »,In Nederland reizende Franschen dur ven hun Holiandsche vrienden niet rond uit te zeggen wat zij denken over de reclameplaat, die in alle stations uitnoo- digt tot een bezoek aan Parijs. Dus zal ik, als Franschman in Holland, het namens hen doen, ook omdat ik weet dat ik de gevoelens weergeef van vele vrienden van Frankrijk in dit land. Als gij denkt aan Parijs herinnert gij u indrukwekkende gebouwen, schoone stads gezichten, schilderachtige plekjes. Wat heeft deze kunstenaar gezien? De voor gevel van een kroegje zooals er weinig zijn: onbehagelijk, onverzorgd en vuil. Hij heeft den naam Parijs (gelukkig niet in het Fransch) geplaatst op hetgeen voor zooveel Franschen iets weergeeft, dat zij niet meer in Frankrijk zouden willen zien. En tot overmaat van wansmaak heeft hij aan den geschonden gevel een stukje ge hecht van die Proclamatie van de Bevrij ding, die alle Parijzenaars het hart heeft doen opspringen van vreugde bij de komst van de tanks van generaal Leclerc. Bij ons hebben wij dat soort reclame vóór den oorlog ook gekend, maar toen droeg het het kenteeken „made in Ger many". Van onze lotgenooten uit de dagen der ellende verwachten wij iets anders. Frankrijk kent zijn gebreken, het heeft zijn wondeplekken zoowel in zijn leven als op zijn gevels, het spant zich evenals Ne derland in om zich te herstellen, maar het verdient deze caricatuur niet. Het zal zijn buitenlandsche bezoekers andere uitzich ten en andere genietingen voor den geest, voor het oog en voor den inwendigen mensch aan te bieden hebben. Als men die niet tot weergave kan brengen op een reclameplaat, is het beter er geen te ma ken en den reiziger zijn eigen genoegens te laten zoeken. Het Comité dat dit werk heeft gekozen, heeft zijn voorkeur gehecht aan een uiting, waarin wansmaak en on rechtvaardigheid vereend zijn." Departementale reorganisatie Twee ministeries opgeheven. Bij Kon.- Besluit is een wijziging ge bracht in de taakverdeeling van eenige ministerieele departementen. Opgeheven zijn de ministeries voor Algemeene Oor logvoering en voor Scheepvaart. De naam van het ministerie van Verkeer en 'Ener gie wordt gewijzigd in ministerie van Ver keer en die van het ministerie van Handel, Nijverheid en Industrie in ministerie van Economische Zaken. Het staatsbedrijf der PTT ressorteert voortaan onder het de partement van Verkeer, evenals scheep- vaartaangelegemheden. Het .departement van Economische Zaken behandel$.vport- aan de zaken betreffende het mijnwezen en.de energievoorziening. Tot de taak v-an het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen behoort, voortaan ook de zorg voor de belangen van den Nederland- schen radio-omroep, van den radio-om roep bestemd voor de overzeesche gebieds- deelen en den wereldomroep. Trygve Lie in Amsterdam Vrijdagmiddag arriveerde op Schiphol met het lijnvliegtuig van de KLM uit Stockholm de secretaris der organisatie der Vereenigde Volken. Trygve Lie. Zon dagmiddag a.s. zal hij naar Parijs door vliegen. Volgens zijn zeggen zal zijn be zoek aan Nederland in geen enkel opzicht een officieel karakter dragen. Trygve Lie weigerde iedere verdere ver klaring te geven. De Vierdaagsche ten einde De laatste dag van de vierdaagsche was een geweldig succes, zoowel sportief als wat belangstelling betreft. Hoewel de temperatuur zeer hoog was. vielen vandaag slechts twee deelnemers uit. In totaal zijn er op deze vierdaagsche 218 van de 4011 deelnemers uit gevallen. hetgeen neerkomt op ongeveer 5 proc. 3791 wandelaars hebben den tocht ge heel volbracht. Bij de prijsuitreiking waren aanwezig de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, dr. Glelen. generaal Kruis, de staf chef, de commissaris in de provincie Gelder land. mr. Quarles van Ufford en tal van autoriteiten van post, telegrafie, spoorwe gen en gemeente, Aan 70 deelnemers viel de eer te beurt tot de gouden kruisdragers te behooren. Vele wandelaars maakten den tocht reeds meer aan tien maal mee. In totaal hebben 81 groepen de groepsprijs behaald, De heer K. Lotsy bestuurslid der F.I.F.A. Tijdens het congres van de F.I.F.A. te Lu xemburg, is tot president herkozen de heer Jules Rimet, die reeds 25 Jaar deze functie bekleedt. Ook onze stadgenoot de heer Karei Lotsy, werd opnieuw tot bestuurslid be noemd. Voorts werd op het congres besloten tot uitsluiting voor onbepaalden tijd van Duitschland en Japan. Ten aanzien van Italië werden nog geen besluiten genomen. Hongarije Syrië en Colombia werden tot de F.I.F.A. toegelaten. Jeugd Watervrienden naar Arnhem. Vrijdagmorgen vertrokken 60 Jeugdleden van „Watervrienden" van den Sportbond naar Arnhem om daar 5 dagen de gast te zijn van de Arnhemsche W3tervriendenjeugd. De tocht is zeer gunstig verloopen. Vrijdag 16 Augustus komt een 60-tal leden van de Arn hemsche V/a tervrienden jeugd in Haarlem, zij zijn eveneens voor 5 dagen de gasten van de Haarlemsche Watervrledenjeugd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7