IJmuider Courant Verschroeide Aarde in den Crooten IJpolder Versailles als afschrikwekkend voorbeeld 81e Jaargang: No. 18392 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Dinsdag 30 Juli 1010 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 cf. per kwartaal f4 Chaos van puinijzer en ontplofte projectielen Xog smeulen en rookcn de overblijfselen van het kruithuis in den Grooten IJ polder bij Amsterdam, dertig uur nadat liet door de eerste drie /.ware explosies de lucht in werd geblazen. Xog worden af en toe lichte knallen van uiteenspattende geweeramunitie waargenomen, maar het gevaar voor nieuwe explosies van eenigen omvang of voor nieuwe branden is thans geweken. De Amsterdainsehc brandweer is ingerukt en onder deskundige leiding van een der leden van de genie-troepen, die als gids fungeerde, lav eerde een aantal brandweerlieden en militairen gister avond als eersten tnsschen de op den Xoorderweg overal verspreid liggende, dik- nlplofte projectielen door De aanblik van het terrein in de on middellijke nabijheid is welhaast onbe schrijflijk. Hier lean eerst echt van ver schroeide aarde worden gesproken. Een viertal, ongeveel 30 M-breede, etreepen loopen in divergeerende richting van de volkomen platte en nog rookende puin massa, die eens het kruithuis vormde, heit bouwland in. Deze streepen van bijna een halve kilometer lang zijn ontstaan bij de eerste explosies. In de op het bouw land geteekende lijnen is alles wat er eens groeide weggevaagd en verschroeid. De vreemd gekleurde en omgewoelde aarde is bezaaid met groote stukken beton, zware ijzeren balken, steenen en stukken van projectielen. Een stuk beton van ruim 60 KG is op een afsland van meer dan 1 KM teruggevonden. Thans staan het centrum der \xplosi wijlen het De Neurenbergsche vonnissen in September De Russische aanklacht De requisitoirs te Neurenberg zijn heden morgen besloten met de rede van den Rus- sischen aanklager Rudenko, die zich in felle bewoordingen uitte. „Het uur der afrekening is gekomen" riep Rudenko uit, voordat hij aan het ge recht vroeg allen zonder uitzondering te veroordeelen tot de hoogste straf. Te voren had hij nog scherper kwalificaties van alle beschuldigden gegeven dan de drie andere aanklagers gedaan hadden. Hij noemde hen mannen zonder eer en gewe ten, politieke avonturiers die voor geen kwaad terugschrikten, goedkoope demago gen, beulen en een bende moordenaars, die voor dit gerecht plotseling mak werden en die Hitier alleen hadden veroordeeld om dat hij verloren had. Seyss Inquarts rol in Polen, tot nog toe in het proces volkomen overschaduwd door de acties van Seyss op zijn voor naamste werkterreinen, werd door Ru denko in den breede besproken. Bij zijn samenwerking met den beruch- ten Frank had Seyss Inquart volgens Ru denko veel geleerd, wat hem te pas kwam bij „zijn bloedig experiment in Nederland". De behandeling van de zaak tegen de persoonlijke beschuldigden is hedenmor gen afgesloten nadat Rudenko in navolging der andere aanklagers voor allen de dood straf had gevraagd. Het vonnis zal eerst ïn de maand September worden uitgespro ken nadat de zaak tegen de zeven beschul digde organisaties is afgehandeld. De Britsche Luchtvaart Klassenstelsel overwogen Dezer dagen is in Engeland openbare bekendheid gegeven aan de uitbreidings plannen van de Europeesche afdeeling van de British Overseas Airways zoo meldt The Times. De Europeesche afdeeling bestaat nu uit c.a 2500 man, voor meer dan de helft af komstig uit de militaire luchtvaart. Het vliegend materieel hiervoor zal in de naaste toekomst uitsluitend bestaan uit Vickers" Vikings, het eerste na den oorlog in Engeland geconstrueerde vliegtuig voor de burger-luchtvaart. Dit toestel zou o.a. door zijn kruissnelheid van 340 K.M. bij een zuinig benzine-verbruik vele voordee- len op zijn concurrenten hebben. Het plan is, om per 1 April a.s. op alle binnen- en buitenlandsche lijnen te vliegen met 55 Vikings. 10 Junkers 52. de bekende drie- motorige Duitsche transportvliegtuigen, 14 Bristol Wayfarers en 30 De Havilland Rapides. Zoodra de vorengenoemde plannen hun volvoering naderen en den omvang van het verkeer kan worden vastgesteld, za! men de mogelijkheid van een klassenstel sel ondèr het oog zien. Aangezien het niet goed uitvoerbaar is, eerste en derde klasse in één vliegtuig onder te brengen, zou men met verschillende types op een lijn kun nen gaan vliegen. Speciale studie wordt thans gemaakt van het comfort en de veiligheid voor den passagier, waartoe ook de in den oorlog in zwang gekomen hulpmiddelen rijkelijk gebruikt zullen worden. opruimingstroepen voor de moeilijke taak uit deze chaos de niet omLplofte projec tielen te bergen, opdat met de 'totale zuivering van het terrein zonder al te groote risico's een begin kan worden gemaakt. Zoover is het nog niet. De Noorderweg blijft voorloopig afgesloten voor het publiek. Vermiste vrouw terecht. Intusschen is gebleken, dat de 60-jarige bewoonster van een der verwoeste wo ningen, C. van YY'oerkomVlegels, van wie aanvankelijk gevreesd werd, dat zij in de vlammen was omgekomen, zich heeft kunnen redden door in een sloot te sprin gen. Enkele uren na de eerste explosies heeft zij zich in veiligheid kunnen stellen. Er is een doode te betreuren en wel een twaalfjarige jongen uit Amsterdam. Bij de ontploffing deed zich het merk waardige verschijnsel voor, dat niet al leen menschen, maar ook dieren instinc tief in slooten dekking zochten. Drie paarden zijn namelijk ook in het water terecht gekomen en naar men aanneemt, niet bij toeval. Een dezer dieren is eerst zestien uur na de ontploffing in volkomen uitgeputten toestand maar overigens on gedeerd in een sloot aangetroffen. De brandweer heeft het paard op den wal geheschen. De economische eenheid van Duitschland Britsche instemming met Amerikaansch plan Noel Baker heeft uit naam van de Brit sche regeering in het Engelsche Lagerhuis meegedeeld dat Engeland bereid is met de Vereenigde Staten of eenige andere mo gendheid in het bezette Duitschland samen te werken om tot vorming van een econo mische eenheid, wat betreft de zones, te geraken. De minister legde er den nadruk op. dat dit besluit tegen geen enkele mo gendheid gericht is, geen politieke bedoe ling heeft en in overeenstemming met de beslissingen van Potsdam mag heeten'. Hij hoopte, dat Frankrijk en de Sovjet-Unie zouden volgen. De nieuwsdienst „Express" seint uit Berlijn, dat volgens Sovjet-Russische bron nen de Sovjet-Unie de voorstellen tot fusie van de Britsche en Amerikaansche bezet tingszones van Duitschland nog niet vol doende uitgewerkt acht om een basis te vormen voor een algeheele overeenkomst. Men verwacht, dat de Sovjet-Unie tegen voorstellen zal doen voor handelsverdra gen tusschen de verschillende zones en in een economische eenheid zal toestemmen. Nadat haar programma van industrieele socialisatie is afgewerkt en wanneer de verwijdering van fabrieksinstallaties, die als herstelbetalingen worden aangemerkt, voltooid is. Jeriizalemsclie terroristen in de val? Militaire aelie te Tcl-Aviv. Nadat in Tel Aviv wapendepots en bom men werkplaatsen waren ontdekt, zijn bij liet aanbreken van den dag op groote schaal operaties van militairen en politie begonnen, teneinde leden van de Joodsclie terroristische organisaties „Irgoen Zwai Leoemi" en „Stern gang" op te sporen. Tevens werd een uitgaansverbod voor ge heel Tel Aviv uitgevaardigd, het-'-strengste, dat ooit Is opgelegd: de officieele order zegt. dat een ieder, die zich niet aan het bevel houdt, de kans loopt op het eerste gezicht neergeschoten te worden. Aan alle uitgangen van de stad zijn versperringen opgeworpen. De hooge commissaris voor Palestina, sir Alan Cunningham, heeft via de radio-ge zegd, dat er duidelijke bewijzen zijn van de aanwezigheid van terroristen in Tel Aviv. van wie sommigen, zoo niet allen, hebben deelgenomen aan den aanslag op het hoofd kwartier van de Palestijnsche regeering te Jeruzalem. Hij zeide. dat het zijn wensch is de verantwoordelijken voor deze daad op te sporen en zoo min mogelijk het normale leven van het lancl te onderbreken. Indische Mohammedanen bereiden zich voor op strijd De conferentie van de Mohammedaan- sche liga heeft de voorstellen die den 16en Mei door de Britsche kabinetsmissie gedaan zijn, verworpen en afstand gedaan van alle rechten die den Mohainmedanen door de Indische regeering verleend zijn, aldus meldt Un. Press. J inn ah hield een vurige rede die herhaaldelijk door het gejuich van de 2000 gedelegeerden en gasten on derbroken werd en waarin hij zeide: „Thans zeggen we de constitutioneele me thodes vaarwel. Het is hopeloos te trachten Indië's probleem op te lossen met vreed zame en vriendschappelijke middelen." In een der resoluties kreeg het werk comité van de Mohammedaansche liga op dracht om een programma van directe ac tie voor te bereiden en de Muzelmannen te organiseeren voor den komenden strijd die zal beginnen „wanneer dit noodig wordt". Of dit burgeroorlog beteekent is nog niet duidelijk, doch aan het slot van zijn rede haalde Jinna'n een gedicht aan: „indien zij oorlog willen, kunnen zij dien krijgen." Hel woord is aan. Tacitus: Door beleid brengen wij veel meer tot stand dan door geweld. Conferentie van Atoomdeskundigen De internationale vereeniging van. atoomdeskundigen heeft gisteren een arie- daagsche conferentie te Oxford geopend. Geleerden uit de Vereenigde Staten. Ne derland. Britsch-Indië, Frankrijk, Noor wegen. Zwitserland en Zweden wonen de conferentie bij. De bijeenkomst van dezen eersten dag was gewijd aan de bespreking van de internationale controle. Professor Olipnant uit Birmingham, wetenschappe lijk adviseur van de Australische delega- dat de commissie voor de atoomenergie verklaarde, dat het geen wonder was, dat de commissie voor de atoomenergie, heeft gefaald. Hij gaf uitdrukking aan zijn teleurstelling. dat Engeland get a grooter rol had gespeeld, toen de Sovjet- Russische en Amerikaansche plannen naar voren werden gebracht. Vonnis gewezen in accijnsfraude Tegen F. M. uit Purmerend, directeur van de handelsvennootschap „Mabos" is heden morgen door de Haarlemsche Arrondisse- ments-Rechtbank vonnis gewezen. Voor het voorhanden heliben van een dls- tilleertoestel zonder vergunning werd 1 maand opgelegd, een clandestiene voorraad gedistilleerd kostte hem eveneens eeri maand. Voor de grondstoffen, die onrecht matig werden aangetroffen werden 2 maan den "opgelegd, tenslotte kwam het vervoe ren van de geproduceerde alcoholica hem ook op 2 maanden te staan. Hiernaast werd een geldboete van f 528 opgelegd, zoodat het totale vonnis luidt: 6 maanden onvoor waardelijk en f 528 boete. Veertien dagen geleden werd in deze zaak vier Jaar ge- eischt. Twee negers en hun vrouwen zijn in den staat Georgia (V. S.) door blanken gelyncht, toen een van hen een blanke met een mes had gestoken. Na de zware voetbalcompetitie hebben eenige spelers van hel Haarlem-elftal, dat landskampioen is geworden, eenigen tijd rust genomen, en hun tenten opgeslagen in de duinen van Texel, waar /.ij zelf hun potje klaar maken. Van links naar rechts: Piet Schuit, Piet Kluit (keeper), ltienus Visser. Arie van Gooi en Kick Smit. (Foto: A.X.P.-V."d. W.)| Openingsrede van Bidauli te Parijs Maandagmiddag om 16 uur is te Parijs de Vredesconferentie, waaraan 21 landen deel nemen, officieel geopend door den Fran sehen premier en minister van Buitenland sche Zaken, Georges Bidault. Namens Frankrijk heette hij de afge vaardigden welkom en zeide er van over tuigd te zijn, dat er op vriendschappelijke wijze zou worden samengewerkt. Bidault merkte op, dat het verdrag van Versailles hel uitbreken van een nieuwen oorlog niet bad voorkomen en dat er zich bij het tot stand brengen van den vrede geweldige moeilijkheden voordoen. Derhalve is hei juist, dat de beslissingen van de vier ministers van Buitenlandsche Zaken ook aan andere landen worden voor gelegd, opdat de vredesverdragen op een zoo breed mogelijke basis besproken kun nen worden Op de openingsrede van Bidault volgde een daverend applaus van de afgevaardig den Vervolgens werd Bidault op voorstel van Byrnes, den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, tot tijdelijk voor zitter der conferentie gekozen. Trygve Lie. de secretaris-generaal der U.N.O., werd met algemeene stemmen uit- genooöigd om als eeregast en waarnemer voor de U.N.O. op de plenaire zittingen van de conferentie aanwezig te zijn. Vertegenwoordigers van Nederland, Australië. Wit-Rusland. Brazilië. China, Ethiopië en Tsjecho-Slowakije werden aan gewezen om de commissie voor het onder zoek der geloofsbrieven te vprmen. Tot secretaris-generaal van de Parijsche vredesconferentie is benoemd de 49-jarige Fransche diplomaat Duparc. eveneens op voorstel van Byrnes De procedure. Dr. Evatt, de Australische vertegen woordiger, sprak over het kiezen van een commissie voor de procedure. Deze com missie. aldus Evatt. zal beslissen over de organisatie der conferentie, bijvoorbeeld wat betreft de vereischte meerderheid. Hij vroeg den voorzitter om het noodige te verrichten opdat de commissie onmiddel lijk met haar werkzaamheden zou kunnen beginnen. Volgens Evatt zou de commissie moeten beslissen in bepaalde principe kwesties in verband met den status van de 17 vertegenwoordigde landen. „De 17 landen", zoo vervolgde Evatt, „hebben evenveel recht deel te nemen aan de definitieve vaststelling van de vredes verdragen als de ministers van Buitenland sche Zaken der groote vier. Er moet wor den vastgesteld, of besluiten zullen wor den genomen bij gewone meerderheid dan wel bij speciale meerderheid". De zitting werd daarop verdaagd to-t heden, 4 uur namiddag.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1