Geen slakingen tijdens fttsiebesprekingen Kort en Bonc Jig Muziek-Concours te Spaarndam en Tops E.V.C.-Bestuur wil den eisch van het N.V.V. inwilligen In de Apollohal te Amsterdam is het buitengewoon congres van de E.V.C, ge- i ©pend. Vertegenwoordigers uit Tsjecho- Slotvakije. Luxemburg, Engeland, Zuid- Afrika, Britseh-lndië en België zijn op dit congres aanwezig. De heer B. Blokzijl, voorzitter der E.V.C. begon zijn rede met een terugblik op de fusiebesprekingen tusschen N. V. V. en E. V, C. ,,Het N.V.V. heeft van ons ge- eischt" aldus de heer Blokzijl ,.dat wij geen stakingen meer zouden procla- jneeren tegen de erkende vakbonden spe ciaal gedurende de fusiebesprekingen. Wanneer wij thans echter den toestand bezien, dan schijnen de rollen nogal omge keerd. De heer Blokzijl meende in de re- geeringsvcrklaringen een neergaande lijn te moeten bespeuren. ..Geef ons medezeg genschap in het bepalen van prijzen en loonen", zoo zeide hij verder. „De loonen moeten niet. alleen bepaald warden door „een college van rijksvaststellers". Tot de leden van het N.V.V. zeide spre ker, dat hij met van zins was woorden van afkeuring over het N.V.V. te spreken, want het N.V.V. vindt de Eenheidsvakcentrale niet tegenover zich, maar naast zich. Over Indonesië sprekende, zeide de heer Blokzijl, dat men er goed aan zou doen zich wel to bedenken „voor men tegen de vredelievende bruine broeders in Indonesië geweld zou gebruiken," want aldus spr. „indien onze machtige arm het wil, dan r'-iat gansch het raderwerk stil." Tenslotte kwam spreker nogmaals terug ©p de fu ziebesprekingen' tusschen N.V.V. .en E.V.C. „Laten wij, zoolang we niet West-Indische delegaties vertrokken Missie volkomen geslaagd Maandagmiddag zij* de West-Indische de legaties naar de West vertrokken. Kort voor het vertrek van het vliegtuig „Para maribo" had het A.N.P. een gesprek met de delegatieleden, waarvan de voorzitters eenparig verklaarden, dat zij met een ge voel van groot vertrouwen in de toezeg gingen van de regeering het land vèrlaten. ..De missie aldus de heer Da Costa Go mez, voorzitter van de Curagaosche dele gatie. ,.is. dank zij de medewerking van de Nederlandsche regeering, niet het minst die van minister Jonkman, volkomen ge slaagd. Ook de heer Lim A Po van de Surinaamsche delegatie liet zich in dezen zin uit. Vrijdag a.s. zullen de delegaties in de West aankomen. Schaderegeling voor „goede bedrijven" Het ministerie van Economische Zaken verleent zooveel mogelijk steun aan de z.g. „goede bedrijven", Hieronder worden ver- frtann bedrijven, die, doordat zij gedurende de bezetting een juiste houding hebben betracht, schade hebben geleden. Teneinde tevens de gewenschte uniformiteit in de beoordeeling van de gevallen te brengen, heeft de minister van Economische Zaken een commissie ingesteld, welke tot taak beeft voor het onder het ministerie res- eorteerende deel van het bedrijfsleven ad vies uit te brengen omtrent de vraag, of ondernemingen in aanmerking komen voor eteun verleening. Bfedrijvcn, welke mcenen hiervoor in aanmerking te komen, kunnen zich vóór 1 October 1916 schriftelijk wenden tót mr. E. G. J. van Meerbeke, Bezuidenhoutsche- weg 30. 's-Gravenhage. Deze regeling geldt slechts voor bedrijven, welker be langenbehartiging onder het ministerie van Economische Zaken ressorteert. De Radio geeft vanavond; hilversum i, 301.5 m. 7.00. 8.00. 13.00, 19.00, 20,00. 22.00 Nieuws. 18.00 en 19,15 Klaas van Beeck. 20.15 Maastrich ter Staar en Meerssener Nachtegalen 21.15 Radio-philh. ork. 22.35 Luisterspel. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 Nieuws, 38.40 Cesar Francs-cyclus, 19.30 Métropolitan Opera. 20.05 Metropole-ork. 20.35 Vroolijk Kurhausprogr. 23.15 Geza Kiss. samen vereenigd zijn, al datgene gemeen schappelijk doen, wat ons uit de moeilijk heden van het oogenblik kan helpen. Wij zijn van meening, dat deze eenheid bin nen vier maanden tot stand zal komen. Aan het congres zal door het bestuur der Eenheidsvakcentrale worden voorgesteld, den door het N.V.V. gestelden eisch om gedurende de fusiebesprekingen geen sta kingen tegen de bij het N.V.V. aangesloten banden te r proclameeren, in te willigen." Strenger toezicht op vrijgelaten N.S.B.-ers Onderzoek naar bijeenkomst in Utrecht Op vragen van den heer Vorrink in ver band niet een te Utrecht gehouden bijeen komst van vroegere leden van fascistische of nationaal-socialistische groepen heeft de minister van Justitie o.a. geantwoord, dat hij de resultaten van een door hem inge steld onderzoek zoo spoedig mogelijk aan de Kamer zal mededeelen. De minister stelt er prijs op, reeds thans te verklaren, dat het probleem van de bestrijding van ongewenschte politieke activiteit van per sonen, die in den bezettingstijd een onjuis te houding hebben aangenomen, zijn volle aandacht heeft. Voor zoover het gaat om politieke delinquenten die voorwaardelijk buiten vervolging zijn of worden gesteld, verdient het aandacht, dat deze personen volgens de hun gestelde voorwaarden ver plicht zijn zich als goede Nederlanders te gedragen. Zij komen met deze verplichting in strijd, indien zij hun vroegere fascisti sche of nationaal-socialistische politieke bedrijvigheid in eenigen vorm zouden her vatten. Dit kan opnieuw tot hun aanhou ding leiden. De ny.nister heeft aan de procureurs-fiscaal opdracht gegeven te bevorderen, dat bij het toezicht op de na leving der gestelde voorwaarden voldoende aandacht worde geschonken aan ongeoor loofde politieke activiteit van de betrok kenen. U.N.O.-commissie voor verwoeste gebieden Van 15 tot 18 Augustus onderzoek in Nederland De conferentie der tijdelijke sub-com missie voor den economischen wederop bouw van verwoeste gebieden, ingesteld door den economischen en socialen raad van de Vereenigde Volken, werd Maandag morgen door den voorzitter, den Franschcn afgevaardigde Baumgartner, geopend. De Chineesche afgevaardigde en vice- voorzitter dezer conferentie betoonde zich erkentelijk voor zijn benoeming en gaf vervolgens eenige cijfers over de verwoes ting in China. Hij wees er op dat ongeveer 300.000 K.M.2 land door den vijand werden bezet, dat 266 millioen personen, meer dan de helft van de totale Chineesche bevol king, aan terreur en hongersnood heeft blootgestaan en dat de totale oorlogsschade in de periode van Juli 1937 tot Juli 1944 in China ongeveer 13 milliard Amerikaansche dollars bedraagt. Nederland was op deze conferentie ver tegenwoordigd door dr. J. C. Kruisheer, die den heer D. M. Smid verving, en door drs. H. J. Witteveen. Ten aanzien van het in te stellen onderzoek in de verschillende landen zal worden voorgesteld het onder zoek in Nederland te doen geschieden van 15 tot en met 18 Augustus, na de bezoeken aan Frankrijk en België en voorafgaande aan de bezoeken aan Noorwegen en Dene marken. Partij van de Arbeid Het secretariaat van de Partij van den Arbeid deelt mede, dat het partijbestuur te 's-Gravenhage heeft vergaderd. Na uit voerige besprekingen over Indonesië werd besloten in September een buitengewoon congres over dit ontwerp te houden. Met verontwaardiging en verontrusting nam het partijbestuur kennis van de wijze waarop reorganisatiemaatregelen aan het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werden uitgevoerd. Het wetenschappelijk maandblad „Socia lisme en Democratie" zal voortaan ver schijnen als orgaan van de Partij van den Arbeid. De Historïsch-AIIegorische optocht Het Uitvoerend Comité voor de viering van het 70.0-jarig stadsbestaan van Haar lem deelt mede dat ouden van dagen boven de 70 jaar, die invalide zijn, in de gelegenheid kunnen worden gesteld om langs den weg, dien de stoet zal volgen, een goede plaats te krijgen. Hun wordt aangeraden zelf vouwstoeltjes mee te brengen. Zij kunnen zich aanmelden bij het secretariaat van het Comité Autotocht voor Ouden van Dagen, Groote Hout- ©tra at 93. Haarlem 700 jaar stad „Achter Wallen en Poorten". Om te voldoen aan de verzoeken van vele teleurgesielden, die de opvoeringen van het tooneelspel „Achter Wallen en Poorten" in den Stadsschouwburg te Haarlem niet hebben kunnen bijwonen, heeft het Comité voor de eeuwfeesten ook met het oog op het groote succes van het stuk besloten nog twee op voeringen te geven op Zaterdag 3 en Zondag 4 Augustus. Plaatsbespreking van Donderdag 1 Augustus af. Een Feestfontein op het Plein Ingebruikstelling door den Burgemeester AGENDA DINSDAG 30 JULI. Stadsschouwburg: Achter wallen en poor ten, 20 uur. Rembrandt: De man van Marok ko. Palace: Het mysterie van Priory Castle. Luxor: A star is born; alle drie: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Storm over Bengalen, 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Havenkwartier, 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Op het Plein is een „kuip" geplaatst, welke er nu eenvoudig uitziet, doch die van Zaterdag a.s. af in het middelpunt der belangstelling zal staan.Een fontein komt er op den grooten ronden vluchtheuvel, welke op wereldtentoonstellingen in Brussel en Parijs de aandacht trok. Zij heeft aclit spuitmonden en het water zal tien meter in de hoogte spuiten. Drie gekleurde schijn werpers worden aangebracht, om het aan zien in de avonduren mooier te maken. Rond de fontein wordt een vaste beplan ting aangelegd. De vereeniging „Plein en omgeving" ver zorgt deze fontein, doch zij heeft verder plannen op verschillende punten dertien lichtzuilen met vaste planten te plaatsen. Indien de bewoners nog voor een versie ring van hun gevels zorgdragen, dan is het te verwachten, dat het Plein in de komende feestweek een prachtigen indruk zal vestigen op de wandelaars. Zaterdagmiddag hoopt de burgemeester de fontein officieel in gebruik te stellen. Het mannenkoor „Caecilia" onder leiding van Nico Hoogerwerf en het Stafmuziek corps „Prins Bernhard" uit Bloemendaal, onder leiding van adj. M. de Graaf, ver- leenen medewerking. Het Spaarndamsch fanfarecorps „Kunstkring" heci't ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan een muziekconcours georganiseerd. Zondag werd in Spaarndam een marscli- en concertwedstrijd gehouden. Do Arbeiders Miiziekvereeniging „Excelsior" uit Haarlem in actie bij den inarschwcdstrijd. Het Spaarndamsóhe Fanfarecorps „Kunstkring" heeft ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan een nationaal con cours voor harmonie- en fanfarecorp sen met marsch'wedstrijd georganiseerd. Dit is Zondagnamiddag begonnen, na dat „Kunstkring" zelf den vorigen avond met een concert op het feestterrein de herdenking van zijn jubileum ingeluid had. Ik heb een gedeelte daarvan kun nen bijwonen (alleen de eerste twee nummers, want wegens het ontbreken van vervoermiddelen na acht uur des avonds in 't algemeen en van een atel fietsbanden voor mij in 't bijzonder moest ik tijdig den terugweg aanvaar den om niet te riskeer en door de duis ternis in 't Spaarne te loopen); na een Jublleummarsch waarin de niet ge noemde auteur geestig de melodie van „Lang zal-ie leven" als contrapunt ver werkt had, hoorde ik Rossini's „Tan- cred"-Ouverture, een heele taak voor een fanfare-corps, maar uit de wijze waarop het die vervulde bleek zijn tech nische capaciteit. „Kunstkring" kan trouwens op een prachtigen staat van dienst bogen; in 1921 opgericht en het volgend jaar in de 3de afdeeling van een concours te Lisse uitgekomen dong het reeds in 1925 in de afd. „Uitmuntend heid", één jaar later in de Eere-afdee- ling van concoursen mede en behaalde toen een lsten prijs. Sindsdien verwierf het constant hooge prijzen (meestal 1ste) in de hoogste afdeelingen. Gedurende de bezettingsjaren was het corps in naam ontbonden, want het weigerde zich bij de Kultuurkamer onzaliger na gedachtenis aan te sluiten maar in 1946 vervolgde het zijn succesrijke loopbaan np« iips in De bril van Sultan Sar De grootvizier, die Tops nieuws-, gierigheid merkte, wees op het gordijn. I „Het paleis telt eenige gasten, zooals U ziet.. Misschien zullen zij ons een eind- 1 weegs vergezellen op onze rondwande ling'. Hierna volgden enkele Perzische woorden op luiden toon uitgesproken. Deze schenen een aanwijzing voor „de gasten" te zijn, want er kwam bewe ging in het gezelschap. De mannen be gonnen den grootvizier te volgen. Spoe dig liepen zij dicht op de hielen van Tips en Tops door de vertrekken. „Wij moeten been en maken, Tips" riep Tops verschrikt. „Dat gaat mis". De ixoee broers begonnen steeds harder te I loopen, zij hoorden hoe de gasten van den grootvizier hen op den voet volg den. „We halen den buitenmuur niet, Tips" zei Tops, die de afstanden al had geschat. „Zoo lang mogelijk vriendelijk blijven", antwoordde Tips ademloos. En dat was ook het eenige, dat er op zat door weer een lsben prijs te behalen. Peter Wit is de dirigent; deze zit nu met onzen stadgenoot Jos. de Klerk en. C. Joh. LangefeLd in de jury. Zeven corpsen traden Zondag in het krijt: in afd. IV Harmonie „Spaarnestad Harmonie", dir. J. W. Lefeber 2de prijs; in afd. II Harmonie Muziekkapel „Zand- voort", dir. R. v. 't Hoff en „Eu.phonia", O verveen, dir. J. W. Lefeber (resp. 1ste en 2e pr.); in afd. I Harmonie Arbei- dersmuz. Ver. „Excelsior", Haarlem (lste pr.); in afd. Uitmuntendheid Har- monde R.-K. Muz. Ver. „Crescendo", Hilkgom, dir. G. Dik (2de pr.); in afd. Uitmuntendheid Fanfare ..Ju-ba!" Wcesp (lste pr.); in eere-afd. Harmonie „St. Caecilia" Velsen-N., dir. P. N. Joosen (lste pr.) Uit de behaalde cijfers blijkt dat slechts één corps, nl. „St. Caecilia" een. redelijk surplus behaalde; de andere lste prijzen waren „met de hakken over de sloot". Werkelijk was er dan ook op de meeste praestaties nogal wat af te dingen. Naar St. Caecilia luisterde men met genoegen: zoowel de „Ouv. Czar und Zimmermann" als het vrije num mer, de 2de Arlésienne-Suite gingen vlot in goed samenspel met behoorlijke zui verheid en mooien klank. Eigenaardige moeilijkheden leverde het verplichte nummer in afd. II, het voorspel „Tar- cicius" van Viilette op door de eenigs- zins moderne harmonieën en verbindin gen; snelle figuren komen hier niet in voor. maar aan klankschoonheid stelt het hooge eisch en. Merkwaardig was dat „Euphonia" dit stuk beter uitvoerde dan „Zandvoort" deed, maar met het vrij e nummer minder succes fyad. Ik kan n'iet alle nummers en praesta ties afzonderlijk bespreken, maar wil wel-dit nog opmerken: het trof me weer dat er voor harmonie en fanfare zoo weinig origineel geschreven is, dat mu zikale waarde bezit. Popy's wenken maakten ditmaal een gunstige uitzonde ring. De Ouverture „De Cannenibui-g" van Genharz daarentegen was hopeloos banaal. De meeste goede nummers wa ren arrangementen van werken voor symphonic-orkest, 't Is te hopen dat ook componisten van talent zich eens meer voor blaasensembles gaan interes seeren. Des avonds werd een „Eerewedstrijd" tusschen de lste prijswinnaars gehou den; de uitslag daarvan wordt pas na afloop van het geheele concours mee gedeeld. Zaterdag 3 Augustus wordt het con cours voortgezet. K. DE JONG, binnenland Twee geïnterneer den hebben een poging gedaan uit het kamp te Vught te ontvluchten. De wachtpost schoot op hen. waardoor een dei- mannen gedood en de andere ernstig gewond werd. De raadsverkiezin gen te Nijmegen zullen waarschijnlijk op 3 Sep tember worden gehou den. Vrijwel de geheele mannelijke bevolking van Slavenisse is naar de boerderij van den pas uit interneering te ruggekeerden ex-,.boe renleider" getrokken en heeft alle ruiten inge gooid. Politietroepen hebben de opgewonden menigte verspreid. Op 5 Augustus treedt een nieuwe dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwe gen in werking. De voornaamste wijzigin gen betreffende den -trei- loop op het opnieuw ge- electrificeerde traject Hilversum—Utrecht. De treinen van Haarlem zullen in Amsterdam be ter aansluiten op die naar Amersfoort. De Utrechtsche contactcommissie voor groenten en fruit wei gert aan de distributie van fruit mede te wer ken. Zij acht distributie niet in het algemeen belang en verwacht daarvan een fiasco. Aan boord van den te Rotterdam liggenden Amerikaanschen kruiser „Hauston" heeft admi raal H, Kent Hewitt on derscheidingen uitge reikt aan vïce-admiraal b. d. G. W. Stoeve, schout bij nacht b. d. N. J. van der Kun, luite nant ter zee H. A. W. Goossens en aan 'den heer R. K. Suermondt, „portrepresentative from U. S. Warshipping Administration". De marinebasis Delf zijl zal worden opgehe ven. De liquidatie zal op 1 October a.s. voltooid moeten zijn. De heer li. M. van Lieshout, te Eindhoven is benoemd verklaard tot lid van de Eerste Ka mer en de heer W. Tho massen ie Zaandam lot lid der Tweede Kamer. Voor 1946 wordt een productie van Billiton- tin verwacht van 6000 k 7000 ton. In 1948 zal waar schijnlijk de volle pro ductie-capaciteit weer worden bereikt. De me tallurgische bedrijven te Arnhem verwachten de -volgende maand de eerste lading Billi ton- tin. Haarlem en Omgeving Onze vroegere start- genoot Dr. w. C. van Unnik, thans Ned. Herv. predikant te Schiedam, is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de God geleerdheid aan de Rijks Universiteit te Utrecht. De lieer A. Cassee, wethouder van Onder wijs en Sociale Zaken der gemeente Bloemen daal is Vrijdag 2 Augus tus verhinderd, spreek uur te houden. De heer W. J. La tu rners te Haarlem slaag de te Utrecht voor het examen Engelsch L. O. Van de beknopte geschiedenis van Haar lem door mej. Dr. G. H. Kurtz verscheen eeti derde herziende druk bij de Erven F. Boon. Nu er in dezen tijd veel belangstelling is voor de Haarlemsche geschiede nis is dit een betrouw bare en interessante gids, De begrafenis van den oud-eommandant van het Leger des Heils, Bouwe Vlas, zal Woens dag om 1 uur op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam geschieden. Om 10 uur wordt in ge bouw Overtoom 135 een uitvaartdienst gehouden. De heer d. J. de Haan te Haarlem is aan de gem. Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal exa men sociografie. De wethouder van onderwijs te Haarlem is verhinderd. Woensdag zijn spreekuur te hou den. dat daarom naar Donderdag om 14 uur verschoven wordt. De heer A, Doorn te Haarlem is bij het examen M. O. Ned. taal en letterkunde gesiaagd voor de akte A. Ds. C. Moens, Ge reformeerd predikant te Beverwijk—Velsen heeft bedankt voor het be roep naar Bozum (Fr,i,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2