Met een Mi jnenveger „De Marine geeft een snoepreisje" buitengaats Zooals ze daar bijeen liggen in de IJmuldensehe visschershaven, de licht- en donkergrijze mijnenvegere, de motortorpedoboot en eu de flottieljeleiders, lijken zc- vredelievend. Een meeuw scheert over den schoorsteen en zet zich op het over- hoesde afweergeschut. Tegen de reeling hangen de marineklanten en de gejaste piepers staan m groote teilen in het gangboord. De oorlog is afgeloopen en kalm dobberen de groote en kleine bodems aan hun trossen. Een fluitje snerpt. Maar de stilte wordt verbroken door een hoog geluidje: de bootsman laat de fluit snerpen en de trossen glijden door de „kluizen". Twintig landrotten, allen tweehonderdste bezoekers van de marine- tent op het Lunapark gaan aan boord van de Texelstroom en de Vliestroom twee zoo goed als nieuwe mijnenvegers van onze marine de Noordzee op. „Dit is nou een bims", vertelt de boots man en wij weten eerst niet, wat we er aan hebben. Maar op de boei staat BYMS 37 en dan gaat er ons een licht op. Het is de afkorting van den naam van de werf. waar de boot het levenslicht aan schouwde. „Een puik bootje" prijst hij verder en zijn oogen kijken glunder over den keu- rigen mijnenveger, één van de scheepjes, die nog niet zoo lang onder Nederlandsche vlag varen. In 1943 gebouwd op een Ame- rikaansche werf, zijn deze „BYMS" het laatste woord op het gebied van .mijnen vegen. De ultra-moderne electrische outil lage maakt de vaartuigen tot veilige en snelle vegers, die al heel wat Engelsche en Duitsche mijnen in de Noordzee on schadelijk hebben gemaakt. Hooge zee. Dan glijden de beide booten tusschen de pieren door en planten den neus kor daat in de golven. Een stijve bries jaagt de zeetjes over het voordek en weldra steigert de mijnenveger als een jong paard. Op de brug staat commandant Elink-Schuurman als vastgekleefd aan het dek en met kalme stem. gaan zijn bevelen door de spreekbuis. „De zee is ruw". Als zelfs een' ervaren marine-man'dat zegt, moet men als vaste- wal bewoner oppassen niet met het dek kennis te maken. Maar de monteur, die de ingewikkelde machinerie, bestemd voor het eigenlijke mijnenvegen onder zijn hoede heeft, vertelt even rustig als achter een kopje thee van zijn trots: de vol-electrische en automatische mijnen veeg-installatie. Wij hooren uit zijn mond, dat er een lange kabel achter het sehip gevierd wordt, waardoor 3000 Ampère wordt gejaagd, zoodat er een electro- magnetisch veld ontstaat. Een mijn, die daar in konrt is verloren. -Dan zijn er nog „trilmijnen", die door het trillen van een scheepsschroef tot ex plosie worden gebracht. Maar ook daar voor is een mijnenveger niet bang. Met een ingenieus apparaat wordt de trilling van de schroef, een eindweegs van het schip af, nog overtroffen, zoodat de mijn ontploft. Zoo langzamerhand zijn we de drie- mijls zóne genaderd en de zusier-boot, die voor ons op het woelige water te keer gaat,, komt recht op den golfslag te lig gen en zet dan weer koers "naar den wal. Wat door vele passagiers vermoedelijk met een zucht van verlichting begroet wordt, want zeeziekte heeft al verschei dene slachtoffers gemaakt. Dan draait ook onze Vliestroom om en glijden we op de lange rollers landwaarts. „Wat een wee gevoel, Moeder" zfcgt een peuter, die bedenkelijk bleek ziet en het comité „Onze Marine", dat. hem dit reisje aanbood, waarschijnlijk lang niet meer even aardig vindt als een uurtje geleden op den beganen grond. Werk genoeg. Natuurlijk moest onze zegsman ook iets vertellen over het werk, dat nog dagelijks in de Noordzee gedaan wordt, en wij hoorden uit zijn mond, dat er voorloopig nog wel werk aan den winkel zal blijven. Inmiddels hebben de pieren hun be schuttende armen weer om de twee sche pen geslagen. Een botter durft het. aan, het ruime sop te kiezen en het is een altijd weer boeiendgezicht de dappere kleine zwoeger te zien rijzen en dalen, bruisen en proesten om zich een weg te Marktbericht van Maandag De trawlers besomder, f 47.611. Verdere besommingen: Zweedsche kotters: GG 136 f 10.306. GG 494 f9172. Motorloggers: KW 159 f9972. KW 84 f2158, KW 162 f 3865, KW 24 15032. KW 227 f 4331, KW 91 f 3894, KW 33 f 3733, IJM 204 f 3327. Kustvlsschers: KV/ 10 f 3344, KW 64-f 4439. KW 72 f 1289, IJM 213 242, IJM 318 1243, IJM 249 f 749, UK 202 1 872, KW 84 f 4300. Prijzen in de vrije markt: koolvisch f30— f26; leng f54; kabeljauw f 54—f 50 p, 125 K.G. kabeljauw I f19; kabeljauw II f 15—f 14; kabeljauw III f 11,50—fio; wijting geslr, f 14 fll; wijting d. f9—f6,60; gr. schelvisch f27— f21; md. schelvisch f27—f21; kl.md, schelvisch f 23—f 20: kl. schelvisch f 19; braadsehelvisch f 17f 14; poontjes 17,50f7; heek II f 14; gr. schol f 28—f 24; md. schol f 28—f 20; zetschol f 31-—f 22; kl schol II f 25 —f22; ki. schol III £15—fll; kl. schol IV f7; rog 16.70—15,15; vleet f C— t 5,90; tongschar f 35—134; tarbot II f62—£54; tarbot III 50— f45: tarbot IV f32, alles per 50 K.G.; tarbot I f 1.72—f 1.64 per 1 K.G.griet I f38—f35 per 50 K.G.; gr. tong f 1,80; md. tong f 1,80; kl.md. tong f 1,56—f 1,54 per 1 K.G. Haringaanvoer Alhier kwamen binnen van de haring- visscherij de KW 44 met 601, KW 140 met 680, KW 2 met 677 en de KW 79 met 512 kantjes haring, totaal 2470 kantjes. zoeken over de bergen en door de dalen van de bewogen zee. Duizenden hebben reeds de mijnen vegers bezocht in de visschershaven, en de Marine is daarmee nader gekomen tot het Nederlandsche volk, dat voorheen weinig afwist van de Jantjes en hun dagelijlcsche bezigheden en nu begint in te zien, dat zonder een krachtige marine in den ruimst en zin des woords aan Nederlands handel een pijler ontbreekt. Een klein gezelschap heeft een uur kun nen ervaren, in welke sfeer van wind en water onze marinemannen hun vaak ge vaarlijken arbeid verrichten: hopelijk zal de toekomst meer van deze vruchtbare kennismakingen beleven. België overstroomd door buitenlandsche visch In de Belgische visschorshavens klaagt men steen en been over den grooten in voer van visch, tengevolge waarvan de visehprijzen in den regel zoo - laag zijn, dat de Belgische visscherij ternauwernood het hoofd boven water kan houden. Zoo leverde de eerste reis van den. fraaien stoomtrawler Rubens ondanks de groote vangst een aanzienlijk verlies op. De laatste invoercijfers. die bekend zijn. zijn van April, maar sindsdien is de in voer nog aanzienlijk toegenomen. Ir. April werd ingevoerd aan versche visch 1.155 000 kg ter waarde van 18.663.000 frs. waarvan 69.009 kg ter waarde van 1.349.000 frs. uit Nederland. Voorts werd nog uit Noor wegen ingevoerd 2.360.000 kg gezouten ha ring ter waarde van 12.237,000 frs. en 714.000 kg andere bewerkte visch tor waarde van 4.509.000 frs. Naar de hoeveel heid was de. invoer 3Vz maal en naar de waarde 10 maal zoo groot als in April 1939. Vischaanvoer in Ostende De vischaanvoer in Ostende bedroeg in de week van 19 Juii tot en. met 15 Juli 556.000 kg. met een opbrengst van bijna 3.850.000 fr. De Rubens van IJsland in Ostende terug De nieuwe stoomtrawler Rubens van de N.V. Motorvisscherij te Ostende is de vorige week na een IJslandsehe reis van slechts 18 dagen in Ostende teruggekeerd. De trawler had een vangst van bijna 137.000 kg, hoofdzakelijk kabeljauw, maar ondanks dat de visch van uitstekende kwaliteit was, besomde de trawler slechts 225.000 fr.. of gemiddeld 1.64 fr. per kilo. Niet minder dan 50.000 kg van de vangst werd voor 0.65 fr. per kg aan de visch- meelfabrieken verkocht. Deze visch was prima consumptievisch. Buurtvereeniging Van Speijck Het bestuur van de Buurtvereeniging Van Speijck organiseert a.s. Donderdag voor de kinderen der leden een boottocht naar Amsterdam waar een bezoek zal worden gebracht aan Artis. Waterpolo in de Heerenduinen Donderdagavond worden in de Heeren duinen drie waterpolo-wedstrijden ge- soeeld. Om 7 uur begint de wedstrijd VZV 3—DWT 2, de wedstrijd VZV 2—Poelmeer 2 wordt om half 8 gespeeld en om halt" 9 gaat het tweede dames-zevental te water voor een wedstrijd tegen HVGB 2. Vrijdagavond speelt het eerste dames zevental tegen' HPC 1 in Heemstede. Wan neer deze. wedstrijd gewonnen wordt mo gen de VZV. dames zich practisch kam pioen noemen Stormvogels naar Kampen Zooals wij reeds eerder meldden was Stormvogels uitgenoodigd deel te nemen aan het Kamper Sportpark-tournooi, het welk gehouden wordt op 17 en 18 Augus tus a.s. De andere deelnemende ploegen zijn NEC, Velocitas ep Sittardsche Boys. Krijgt Stormvogels een supportersvereeniging? Er worden pogingen in het werk ge steld de supportersvereeniging „De Stormvogel" nieuw leven in te blazen. Een commissie om één en ander voor te bereiden is reeds gevormd. Het voorloo- pige secretariaat wordt waargenomen door den heer Stertefeld, bij wien men zich als lid kan aanmelden. Blijkt er voldoende animo te bestaan, dan. wordt binnenkort een vergadering belegd. SANTPOORT Terrasvogels-nieuws Terrasvogels neemt op 25 Augustus en 1 September deel aan het door WA ge organiseerde Jan van Eck-tournooi. Voor de eerste ronde hebben de Vogels tegen „Meteoor" geloot. Den 18en Augustus brengen een paar Terrasvogels-elftallen een bezoek "aan GSY te Gouda. BEVERWIJK De Harddraverij De datum van de jaarlijksche harddra verij is voor dit jaar vastgesteld op Don derdag 8 Augustus. Tijdens de pauze zal een wielerwedstrijd op transportfietsen worden gehouden. VELSEN „Suomi" boekt successen Bij de Zondag te Castrictun door de A.V. Vitesse gehouden athletiek wedstrijden hebben speciaai de juniores van de H.A.V. Suomi een goed figuur geslagen en wel in het bijzonder de 800 M. loopers. Dezen ech ter bleken door het -verkeerd uitmeten van de baan niet 800 M„ doch 915 M. te hebben geloopen, zoodat hun prestaties zooveel mooier zijn. Wim Vrenegoor bereikte op dezen af stand als eerste de finish in 2 min. 34 sec Daar in series op tijd werd geloopen, wer den C. H. Dekker en J. v. d. Outenaar tweede in de hunne en in de finale resp, 3 en 4 met 2 min. 37 sec. en 2 min, 37.2 sec. In de 100 M. C-klasse bereikte J. v. a. Wal de tweede plaats in 12 sec., terwijl J. Lejeune in denzeifden tijd eveneens tweede werd bij de 100 M. juniores en no. 4 met 5.26 M. vèrspringen. Deze kwam sedert langen tijd weer voor de eerste keer uit. De senioren A. Schenk. A. Los en R. v. Aalst kwamen uit op 100 M. C, 100 M. D en 100 M. D„ waarbij zij achtereenvolgens 4, 4 en 5 in de halve finale werden en dus niet in den eindstrijd belandden. Een goede prestatie leverde de sprinter J. v. d. Heide door bij vèrspringen tweede te worden met een sprong van 5.87 M. Gé Winkel boekte een fraai resultaat door als eerste in 2 min. 16 sec. in de 800 M. D- klasse te eindigen. Met 1.65 M. won Taco v. d. Werff buiten mededinging he: hoog springen. De 3000 M.-iooper Hart de Roode. die we; aanwezig was, kon wegens een voetblessure niet starter.. Een buitengewoon spannend nummer was de Olympische estafette (800400200 200 M.). R. Hoffmanns nam ais eerste looper in den aanvang de leiding, doch moest deze afstaan, waarop J. v. d. Wal den achterstand verkleinde. Vervolgens liêp Lejeune op de 200 M, ook in, doch J. v. d. Heide slaagde er in op de laatste 200 M. den achterstand van circa "5 M. geheel in te ioopen en zelfs met slechts 0.1 sec. voorsprong in 3 min. 5-5.3 sec. den eerepalm voor Suomi te behalen. Tuinconcert van „De Eendracht" De Harmoniekapel ,,De Eendracht", welke ir. samenwerking met het Dubbei- mannenkwartet „De Vereenigde Zangers" een tuinconcert in hei park van gebouw Concordia gaf mocht dan al niet veel be langstelling hebben, doch diegenen, welke dit concert bijwoonden, bleken vol aan dacht voor de uitvoering, welke zeer op prijs werd gesteld. De avondlijke rust tusschen het ge boomte in het park, dat gelukkig slechts weinig van de bezetting heeft geleden, vormde een goede sfeer om naar de klan ken van ..De Eendracht" en de zangers te luisteren en daarvan te genieten. Als steeds bleek ook nu Jan Sibelius' Symphonisch gedicht „Finiandia", dat een goede en klankvolle vertolking ondervond, een zeer gewaardeerd muzikaal genoegen te verschaffen, waarbij duidelijk de-goede, harmonische samenwerking onder leiding van den heer A. Amse door de „oude" kern werd verkregen. Zooals bij dergelijke concerten ontbrak ook de wals van Léhar niet. terwijl voorts de ouverture „Dichter und Bauer" werd ten beste gegeven. Een goeden muzikaien indruk maakten „De Vereenigde Zangers" onder leiding van den heer H. van Dijk. die in dit duobel- mannenkwartet prachtig 6temmenmate- riaa! heeft bijeengebracht. Met veel uitdrukking zong het kwartet werken van Wettig Weissen'oorn, Koois en Schïebe en W. Hespe's „Israël", dat echter wat te ijl klonk en beter thuis is bij een zaalconcert. Al met ai heeft het weinige publiek van dezen siemmingsvotien avond genoten en hoopt zeker op een herhaling van een der gelijke muzikale openluchtuitvoering. Stichting„Nederland helpt Indië" Voor inlichtingen, betreffende een aan vullend kleedingpakket, kunnen vrouwe lijke gerepairieerden boven 14 jaar, die tusschen 16 Maart en 30 Juni, en manne lijke boven 14 jaar. die tusschen 16 Maart en 16 April ui: Indië in Nederland zijn aangekomen, zich wenschen tot het Se cretariaat van het Plaatselijk Comité ;e •Velsen. Wüstelaan 17 te Santpoort (Sta tion). Identiteitsbewijzen moeten worden medegebracht. Schoolreisje van de Christelijke School Leerlingen van de hoogerc klassen van de. school voor Christelijk Volksonderwijs aan de Van Langc-veidstraat hebben een schoolreisje gemaakt over Schiphol naar Oud-Valkeveen. In twee bussen werd de reis aanvaard. Op Schiphol werden de kinderen door een deskundige rondgeleid en hebben ze de toestellen kunnen be wonderen. die vliegen naar en van En geland, Frankrijk. Tsjecho-Slowakije enz. Het bezoek duurde veel te kort naar den zin van de kinderen en gaarne hadden ze een vliegtochtje gemaakt, maar dat gaat nu nog niet. Juichend sprongen, de kinderen op Oud- Valkenveen uit de bus. Daar werden eerst, de meegebrachte boterhammen genuttigd en toen ging het naar den doolhof en naar de zee. Spelletjes werden op het strand gedaan en toen mochten ze varen met de De kinderen werden ruim op allerlei Iele* kers onthaald en 's avonds half negeö waren de autobussen weer bij de pont. E* werd nog doorgereden naar de school, waar eenige prijzen uitgereikt werden en toen namen de kinderen afscheid tot na de vacantie. Franco en de monarchie Ceen ontwikkelingen in de naaste toekomst In Spaansche monarchistische kringen: is men zeer teleurgesteld over het resul taat van een onderhoud tusschen Franco en den hoogen commissaris voor Marokko, generaal José Enrique Varela. Van be trouwbare zijde wordt vernomen, dat laatstgenoemde die een krachtig voor stander is van het monarchisme, de spoe dige troonbestijging van Don Juan heeft aanbevolen, waartoe Franco echter niet bereid was zoolang de campagne tegen Spanje van buiten af voortduurt. Echter was Franco bereid tot eenige kabinetswij zigingen later in het jaar, mogelijk Octo ber. In ieder geval uifcte hij tegenover Varela den wenseh, dat de huidige bin- nenlandsche en buitenlandsche politiek ongewijzigd zou blijven. De sterkte van het Spaansche staande leger is aanzienlijk teruggebracht, nu naar vernomen wordt de geheele lichting 1944 met vier maanden verlof naar huis is gestuurd. Het is mogelijk dat hier nog eens vier maanden bijkomen, wat prac tisch neerkomt op het afdanken van een geheele lichting. Op het oogenblik zijn twee lichtingen onder de wapenen, die van 1945 en 1946, totaal misschien iets over de driehonderdduizend man tellende. De helft hiervan ligt in het grensgebied in de Pyreneeën. Als Franco in San Se bastian vertoeft, zal hij een nauwkeurige inspectie houden van de troepen en de versterkingen in het gebied der Pyre neeën. Men verwacht in het algemeen, dat zich" gedurende den zomer geen bijzondere ont wikkelingen zullen voordoen en dat het voorloopig rustig in Spanje zal blijven. Evemtueele nieuwe gezichtspunten worden! pas verwacht na de vergadering der Ver eenigde Volken, die einde September voois het eerst bijeenkomt. Maak het reizen niet nog moeilijker? Men reist tegenwoordig niet voor zijn plezier, dat weet iedereen. Maar uit een statistiek der Nederlandsche Spoorwegen blijkt, dat in één jaar tijd bijna vierdui zend personen getracht hebben, dit reizen nog moeilijker te maken. Niet minder dan 3892 reizigers 'werden bekeurd voor een of andere overtreding. Daarbij waren er 185, die eens wilden weten wat er zou ge beuren, als zij aan de noodrem trokken. Welnu: de trein .had aanzienlijke vertra ging en de nieuwsgierigen kregen een proces-verbaal. Hetgeen hei „vlug en voor- deelig" niet ten goede kwam De statistiek van het aantal overtredin gen van hei rookverbod in bepaalde cou pé s is een duidelijke graadmeter voor de verbetering van onze tabakspositie. In Juli van het vorig jaar werd slechts één per soon bekeurd voor het rooken in een niet- rook-coupé. Een maand later waren het er twee, in September 73 en daarna Liep het regelmatig op, om in December oen record te bereiken met 372 overtredingen. In 1946 was het maandgemiddelde ongeveer 300. Mei vormde een hoogtepunt met 366 be keuringen. Wil men het alle reizigers naar den zin maken, dan dient aan de voor schriften streng de hand te worden ge houden. Verwoede rookers zullen er dus goed aan doen. goed uit te kijken Onze Nederlandsche treinen hebben wagens, waarin het „verboden te rooken" geldt. In; vele buitenlandsche rijtuigen welke mo menteel in gebruik zijn, is daarentegen: aangegeven, in welke compartimenten wel gerookt mag worden. Tenslotte zijn er reizigers, die een ge vaarlijke sport beoefenen. Natuurlijk is het sneu hard geloopen te hebben, om op het perron tót de ontdekking te komen, dat de trein juist wegrijdt. De verleiding is inderdaad groot, nog even langer hard te looper. en in den rijdenden trein te springen. Maar hoe gevaarlijk dit is. voör- al nu de treinen doorgaans meer dan vol zijn, hebben velen ondervonden. Hetzij doordat zij een bekeuring kregen of in het ziekenhuis terecht kwamen. Om van erger maar niet te spreken Ook zijn er reizigers, die op het laatste moment probeeren, door een raam naar binnen te kruipen. De chaos zou niet te overzien zijn, wanneer dit toegelaten zou worden. Een groot aantal raamklimmers kreeg dan ook een bekeuring. Nieuws uit het buitenland waterscooter die ze zelf mochten besturen. Ivan der. vrede. Het Amerikaansche plan tot economische eenheid van twee of meer bezettingszönes in. Duitschland wordt door het Russische blad Prawda „anti-Sovjet-Russisch" genoemd. De overlevenden van het bombardement op Hiroshima zullen op 6 Augustus een ge bedsactie voeren ter herdenking van de 100,000 slachtoffers van de atoombom. Volgens Harold Scott, een commissaris van politie ze Londen, is in zijn stad gedu rende 1945 een ernstige toeneming van de misdaad geregistreerd, n.l. 25.000 strafbare feiten meer dan het voorafgaande jaar. Gedurende eenige uren van den dag is het thans mogelijk van uit Engeland met Moskou te telefoneeren. De hoogste kerkelijke autoriteiten in Engeland hebben zich door een gemeen schappelijk schrijven in The Times tot de bevolking gericht, waarin zij haar vragen om een voortdurend gebed voor het welslagen

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3