Munitie-ontploffing bij Bergen eischt vijf dooden Figaro Kort en Bonc lig Sport in het Kort Gistermiddag is in het voor het publiek verboden duingebied, eenige kilometers ten Noot den van Bergen aan Zee. een bun ker met munitie in de lucht gevlogen. In dezen bunker waren xijf personen bezig met het bergen van de in de duinen ver spreid liggende muntic. Zü werden allen op slag gedood. Het waren twee employés van de Rijks marinewerf te Den Helder, de heeren B. Engeldorp Gaslelaar en J. Groen, alsmede een drietal gedetineerden uit het inter- neerinaskamp te Schoori, die zich vrij willig voor het verrichten van deze werk zaamheden beschikbaar hadden gesteld, nl. Ponne. Bertram en Theys. Een andere ge detineerde, Offerman, werd zwaar gewond naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Alk maar overgebracht. Twee andere gedeti neerden werden licht gekwetst. In den bunker lag een aanzienlijke hoe veelheid twee cM, granaten opgeslagen. In de nabijheid lag in diverse andere bunkers tezamen nog ongeveer 20 ton munitie. Even voor de explosie was een wagen met 3 ton explosieve sloffen naar Koedijk ver trokken, om daar via het Noord'nollandsch kanaai naar Den Helder gebracht te wor- Eind Augustus extra versnaperingen Het ligt in de bedoeling op 29 Augustus op de v er sn ap eringenk a art een extra-bon voor 100 gram versnaperingen aan te wij zen. Aangezien de houders van gecombi neerde tabaks- en versnaperingenkaarten reeds geprofiteerd hebben van de destijds beschikbaar gestelde importcigareuen. •verdt aan hen geen extra-snoepbon ver strekt. Een ei voor de jeugd. Morgen zal een bon worden bekend ge maakt. waarop voor personen, geboren in 1932 tot en met 1941. een ei verkrijgbaar zal zijn. Cacao op 17 Augustus. Door moeilijkheden bij den aanvoer van cacaoboonen zal niet op 10, maar op 17 Augustus een bon voor 50 gram cacao worden aangewezen, welke 14 dagen gel dig blijft. Dit rantsoen is bestemd voor acht weken. Extra Meat and Vegetables. Morgen 2al een bon worden bekend ge maakt voor 224 gram Meat and Vegetables voor personen in de leeftijdsgroepen boven vier jaar De blikjes varieeren van 113 tot 9C3 gram. Voor blikken met een gewicht van 1 lb 14 ozs of 2 lbs (850 of 908 gram) moeten vier bonnen worden ingeleverd. Voor zoover blikken van 6 lbs en zwaar der voorradig zijn, kunnen deze worden verkocht op ba-:-.? van 224 gram vleeseh en groenten per bon. Zelfrijzend bakmeel. Op den bloembon. die morgen wordt be kend gemaakt, za! uitsluitend zelfrijzend bakmeel verkrijgbaar zijn. BOX 10 VOOR SCHOENREPARATIES. Bon 10 .".er led enk a art is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met leder zolenmateriaal. Bon 10 blijft feeMüg en kan in combinatie met reeds aangewezen bonnen en nog aan te wij zen bonnen worden gebruikt. PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEÏNDEN. Wfe in het bezit is van een petroleum- kaait voor kookdceleinden en verlich ting kan gedurende Augustus op de bonnen 45 rot en met 48 van de kaart UA 510. op bon 45 en 47 van de kaart UB 510, op bon 72 van de kaart UC 510 of ep bon 127 van de kaart UD 4 liter P-'roieum koopen. Indië-Nederland iri ruim 40 uur Luitenant-generaal S. J. Spoor, de leger- t-ommETKlant in Indië. heeft oen zeer snelle vlucht .naar Nederland gemaakt. Het toe stel. ten Mitcholl-bommenwerper. startte van Batavia in den nacht van Zaterdag op Zondag te een uur plaatselijken tijd (in Nederland was het op dat moment Zater dag 7 uur in den avond) en stond Maan dagmiddag om half zes al op vliegveld Valkenburg. Binnen twee dagen dus. met ruim 40 uren vliegen, is de reis lar.gs de gebruikelijke K.L.M.-route volbracht. Een paar klompen voor twee pakjes „Camel" De drie Amerikaansche oorlogsbodems, die een vijfdaagsch bezoek aan Amster dam hebben gebracht, zijn gistermiddag naar Plymouth vertrokken. Vele Ameri kaansche matrozen kon men vlak voor het vertrek der schepen op gele klompen zien rondloopen. Onder de oogen van de vrij talrijke op de kade aanwezige blijkbaar zeer coulante politie-agenten en officieren verhandelden namelijk twee mannen ruim honderd paar klompen, die gretig over de reeling heen tegen twee pakjes Camel per paar door de Amerikanen werden aange nomen. Met een jutezak vol met de kost bare pakjes cigarotten achteloos over den schouder, kuierden de twee mannen ten slotte weg. de coulance van de agenten beantwoordend met even beleefde als vriendelijke afscheidsgroeten. den. waar men het gevaarlijke goedje 4 K.M. uit de kust in zee deponeert. Over de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Leden der B.5. schoten verraders dood Krijgsraad heeft hen vrijgesproken In het najaar van 1944 werden te En schede B. H. Nierkens en diens zoon, die een verraderlijke rol hadden gespeeld, door leden van de Binneniandsehe Strijd krachten neergeschoten. Thans hadden deze B. S.'ers zich voor den krijgsraad te velde te Almelo te verantwoorden. Bij de behandeling kwam vast te staan, dat Nier kens Sr., die aanvankelijk deel nam aan den verzetsstrijd, later aan een Gestapo- agent twee hoofdkwartieren van de B. S. had verraden. Hij was politiek onbetrouw baar, pro-Duitsch en had omgang met een onder-luitenant van politie te Enschedé, die als zeer gevaarlijk bekend stond. De B. S ontdekte het verraad van Nier kens, waarna P. A„ de gewestelijke afdee- lingscommandant van de B. S. te Enschede bevel gaf Nierkens uit den weg te ruimen, De B.S.'er J. B. heeft daarop Nierkens Sr. naar den kelder van een fabriek gelokt; de gewestelijke groepscommandant der B S te Enschede, K. N. en de waarnemend groepscommandant H. L. hebben daar Nierkens Sr. neergeschoten, 's Mans laat ste woorden waren: „Als ik dan toch sterven moet, sterf ik voor een vrij Duitsc-hland". Nierkens Jr., die als B.S.'er en spion al les aan zijn vader overbriefde en boven dien lid bleek te zijn van de N.S.D.A P., was wegens zijn verraad eveneens neer geschoten en wel door J. H. L., thans ser geant-majoor te Almelo. Beklaagde P. A. verklaarde, dat hij. na onderzoek en na toestemming te hebben verkregen van den kringcommandant der B. S. te Enschede, alsmede den districts commandant Jhet bevel tot de executies had gegeven. Het kwam tot een dramatisch moment in de zitting toen een der daders uitriep: ..Wij hadden de keuze tusschen het leven van twee verraders of het leven van 400 goede vaderlanders in groot gevaar te brengen. Die keuze kon niet moeilijk zijn. doch wij hebben haar pas gedaan na ern stig beraad." De auditeur-militair sprak in zijn re quisitoir woorden van lof voor de B.S.'ers, die door snel en resoluut handelen aan de verraderspraktijken van vader en zoon Nierkens een einde hadden gemaakt en daardoor waarschijnlijk de levens van vele goede vaderlanders hadden gered. Hij voeg dan ook voor alie verdachten vrij spraak. De krijgsraad was dezelfde meening toe- ;edaan en sprak alle verdachten vrij. Meeningen verdeeld op E.V.C.-Congres Op den tweeden dag vain liet congres dei- E.V.C. te Amsterdam, voerden een dertigtal sprekers uit het gehee'le land het woord, teneinde hun meening ken baar te maken ten aanzien van de door het hoofdbestuur van de E.V.C. uitge sproken meening, op welke voorwaar den de fusiebesprekingen met, het N.V.V. kunnen worden voortgezet. De meen in - gen bleken nogal uiteen te loopen. Wel was het meerendeel der sprekers van de wenschelijkheid eener fusie door drongen, doch velen konden zich niet vereenigen met de gevraagde berg, wel ke tot op zekere hoogte stakingen ge durende de besprekingen uitsluit. Een vertegenwoordiger van Anisieidam stelde het inwilligen van dezen N.V.V.- eisch gelijk met ,.het inleveren onzer wapens bij de vijfde colonne der reac tie". Verschillende sprekers o.w. een afgevaardigde van Haarlem, waren van meening, dat de E.V.C. te sterk georiën teerd is op een bepaalde politieke partij. De Radio geeft vanavond; 7.00. 8.00, 13.00, 19.00, 20,00. 22.00 Nieuws. 17.35 Salonoi-kest. 20.15 Residentie-orkest. 22.30 Boyd Meel. 23.00 Jan Dahmen, vool. HILVERSUM II. 415.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00. 20.00. 23.00 Nieuws. 17.15 Novelty Serenaders. 20-15 Vaudevllle- ork. 21.00 Luisterspel „Rebecca". 21.45 Ram blers. 23.15 Lichte muziek. Arbeiders deelen in de winst De directie van één der grootste textiel fabrieken van Twerithe, de Kon. Stoom weverij te Nijverdal, heeft aan haar arbei ders medegedeeld, dat zij in het vervolg zullen deeien in de winst van het bedrijf. Daarvoor was een statutenwijziging noo- dig. waardoor een deel van de overwinst ten bate van het personeel komt. Als over winst wordt beschouwd de winst, welke ter verdeeling beschikbaar is, nadat het geïnvesteerde kapitaal 4 pCt. dividend ont vangen heeft. APENSTREKEN De bemanning van de „Jan van Galen" heeft aan diergaarde Blijdorp in Rotter dam een aap ten geschenke gegeven, welke zij bij zwerftochten in Indië had gevangen. De bootsman van de „Kota Gedeh" nam het dier mee naar Nederland. Er was den acht maanden ouden orang-oetan een fees telijke ontvangst bereid. Ondeugend kijkend hoorde de aap de vriendelijke woorden aan. welke hem werden toegesproken en toen er nog een groot bouquet bloemen werd aangeboden, wilde hij deze galant in ont vangst nemen, maar de directeur van de diergaarde nam de honneurs voor hem waar. Waarschijnlijk uit ontevredenheid hierover, vertikte hij het eenige kunstjes uit te voeren. Het gezelschap moest zon der demonstratie van zijn capriolen naar huis gaan, „De Verovering van Damiate" Tapisserie weer in liet Haarleni- selie Stadhuis terug. Voor den oorlog besloot de Haarlem sche gemeenteraad het gobelin „De ver overing van Damiate", da.t in de oude raadszaal in het Stadhuis hing, en daar een grooten wand besloeg, te laten restaureeren. Dit is een zeer omvang rijk werk gebleken. Bovendien is door den oorlog vertraging ontstaan. Nu is de restauratie evenwel zoo ver gevorderd, dat. ter gelegenheid van de Haarlem- sche feesten, het gobelin weer in de oude raadszaal kan worden opgehangen. Na de feesten gaat de tapisserie weer eenigen tijd terug naar het atelier in het Frans Halsmuseum, omdat de re visie nog moet plaats hebben (het na zien op kleine gebreken). De restauratie van dit voor Haarlem zoo belangrijke gobelin, dat in 1629 ge maakt werd door den tapissiea- Joseph Tienpondt, is geschied onder deskun dige leiding van Dr. G. T. van IJssel- steyn uit Den Haag. In den loop der ja ren hebben wij eenige keeren uitvoerige bijzonderheden over de restauratie me degedeeld. Een der moeilijkheden was om de be schikking te krijgen over echte zijde in de juiste kleuren. Voorts wezen wij er cp. dat de restauratie uitstekend ge slaagd is. zoodat Haarlem zich nu weer kan verheugen in het bezit van een .mooi en kostbaar gobelin, dat door ouderdom dreigde verloren te gaan. TeleurgesteJde onderwijzers Een telegram uit Haarlem aan den Minister. De afdeeling Haarlem van de Neder- landsche Onderwijzers Vereen iging heeft een telegram aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gezonden, waarin gezegd wordt, dat de gemeente Haarlem alle maatre gelen getroffen heeft om het invasie- loon voor het lager onderwijs uit te be talen. De toestemming van het departe ment ontbreekt evenwel nog steeds. Ge zien den noodtoestand wordt verzocht dringend maatregelen te nemen zoodat de uitbetaling snel kan geschieden. Raad van Toezicht op de Prov. Bedrijven In de gisteren gehouden vergadering der Prov. Staten van Noordholland zijn tot leden van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven benoemd de heeren E. P. Clynck. A. Sietsrna, H. Brand. mr. A. Bruch, P. Blaauboer, mr. A de Roos, dr. J. A. van Steyn, ir. W. Harders, jhr. J. P. W. van Dooran, ir. C Noome, prof. dr. P Hennipman en ir. P. M. v. Doormaal. AGENDA Gem. Concertgebouw: 4e Zomerconcert H. C. V., 20 uur. Rembrandt: De man van Ma rokko, Palace: Het mysterie van Prioi-y Castle. Luxor: A star is born; alle drie: 14.00. 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Storm over Bengalen. 14,00. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Havenkwartier, 14.15, 16.30, 19.00 en 21,15 uur. DONDERDAG 1 AUGUSTUS. Bioscopen: Als Woensdag. zwaaide den scepter Onder het licht van een aantal schijn werpers werden Dinsdagavond in een zaal van het Haarlemsche Concertgebouw fan tastische bouwwerken vanhaar op getrokken. Vaardige vingers boetseerden „het sieraad der vrouw" tot kleurige krul- len-paleizen. Kleurig? Ja, want het nieuw ste Parijsche snufje, dat een coiffure in de tint van de japon garandeert, werd in volle glorie vertoond. Al zullen verschei dene heeren der schepping niet geheel in stemmen met paarse vrouwenharen, uit een oogpunt van vakkennis bekeken, werd er kunst bedrijven in de volle zaal. Vijf meesters van de friseertang, winnaars van eerste prijzen op het nationaal kapcon- cours te Amsterdam van eenigen tijd ge leden, demonstreerden hun zwierige vaar digheid. Fantasie avondkapsel Een Deensche man uit het vak vertelde ons, dat zijn Nederlandsche collega's hun bedrijf bijna beter beheerschten dan zijn kunstbroeders, maar hij meende te mogen betwijfelen, of ons landje geschikt is voor de paarse en groene extremiteiten van de moderne avond-coiffure. Parijs gaf den toon aan in de hoogop- gaande lijnen, de felle kleur en de soms klassiek gestyleerde fantasieën, die ons beter leken te passen bij de kleine Pari- sienne dan bij de „femme élégante" uit Noordelijker landen. Ook_ de vertegenwoordigers van het sterke'geslacht kwamen onder 't mes, drie heeren kregen de glanzende tooi, die menig vrouwenhart luider zal doen kloppen. De geslaagde show werd gehouden onder auspiciën van de Technische club van het Haarlemsche Kappersbedrijf. ATHLETIEK WED STRIJD HAARLEM- DERBY. Het programma van de op Don derdag 8 Augustus te houden atletiekwed strijden op het terrein van EDO tusschen da mes uit Haarlem (vereeniging GITA) en Derby bevat 100 meter, 200 meter en 4 maal 100 me ter estafette, hoogspringen, verspringen, discuswerpen en speerwerpen. KROONE WINT DEN „VAN GORSELEN- BEKER". Door de nederlagen van Spirv- hoven en Van Kampen tegen resp. Fijlstra en Marwitz is G. Kroone van Haarlemsche Schaakclub er :n geslaagd om voor de derde maal in successie als eerste in het tournooi om den „Van Gorselen-beker" te eindigen. Hij verloor slechts van Spinhoven, speelde tegen Marwitz remise en won de vijf overige partijen. De stand luidt: 1. G. Kroone (HSG) 51 - uit 7; 2. J. J. van Kampen (Het Oosten) 4',-j uit 7: 3. F. A. Spinhoven (HSG) 4 uit 6; 4. E. Fijlstra (Rochade) 3VL uit 7; 5. J. H. Marwitz (HSG) 2 uit 5; 6. G. B. v. d. Velde 2 uit 5; 7. A. Blom (Kenn'land) 2 uit 7; 8. R. Holman (Rochade) lVi uit 6. NATIONALE TENNISKAMPIOENSCHAP PEN. Het spel op de nationale tennis kampioenschappen te Rotterdam wordt zeer bemoeilijkt dooi- het weer. Knottenbelt, ex- internationaal. is na eenige zware jaren terug uit Indië. Hij bleef ver beneden zijn vroe- geren vorm en verloor van Veltenaar (Rot terdam). De jonge Rotterdammer Dehnert kon het net niet bolwerken tegen den meer ervaren Wiegers (Amsterdam). Hij had match point, doch verloor met 79 in de 3e set. Vier spelers plaatsten zich reeds bij de groep der 8 vrijgestelde spelers, n.l. Stazs (Amsterdam), Karsten (Schiedam). Bouman (Den Haag) en Jhr. De Rooy van Zuidewijn. en Tops in De bril van Sultan Sar 16. Tips zag, hoe de grootvizier een teek en gaf aan de mannen. Deze ver spreidden zich als op commando in al lerlei richtingen, oogenschijnlijk zonder veel aandacht aan de gebroeders te schenken. ..Het behoort tot de hoffelijk heid van het Oosten', legde de groot vizier welwillend uit, zich geheel en in alle opzichten bij het tempo van de gasten aan te passen „Buitengewoon vriendelijk", zei Tips in 'den poging zijn stem minzaam te laten klinken. „Gij zijt zeker kunstliefhebbers" zei de grootvizier plotseling. „Mag ik U dan opmerkzaam maken op dit bijzondere schilderij, waarin de Perzische kunste naar zijn verbeeldingen weeft om een eenvoudige bril. „Dat was toch wel merkwaardig. Misschien bedoelde de man het werkelijk niet kwaad. Tips be gon zich al iets geruster te voelen. Hij bekeek het schilderij nauwkeurig en van dichtbij. BINNENLAND Prof. ir. F. A. Ve iling Meinesz, hoofddi recteur van het Ko ninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt is benoemd tot doctor ho noris causa aan de universiteit van Luik. De K.L.M. heeft Maandag een lijn op Glasgow geopend. Eduard van Beinum, de dirigent van het Con certgebouworkest, is met zijn echtgenoote uit Zwitserland terugge keerd. B. en W. van Am sterdam hebben een cre- diet gevraagd van f 1.625.000 voor urgente herstelwerken in de Amsterdamsche haven. De „Wet op het con- sumentencredïet" is thans in het Staatsblad afgekondigd. De nationale hulp zegels zullen ook in Augustus nog verkrijg baar zijn. Het personeel van Haymakers textielfabrie ken te Gemert, dat we gens een geschil over het werken aan twee getouwen in staking was gegaan, heeft het werk hervat. Twee tienjarige jon gens hebben de R.K. meisjesschool te Linden- heuvel (L.) zoodanig met steenen bekogeld, dat de. meisjes met vervroeg de vacantie moesten gaan. Meer dan zestig ruiten waren vernield en alle leslokalen lagen bezaaid met glasscher ven en steenen. Van officieele zyde wordt tegengesproken, dat plannen bestaan om een aantal N.S B.-ers in de gelegenheid te stel len naar Argentinië te gaan. Aan dergelijke plannen zal ook geen medewerking worden verleend. Het gerucht dat mi nister Drees benoemd zou worden tot burge meester van Amsterdam wordt van bevoegde zij de tegengesproken. De instelling van een faculteit voor socia le en politieke weten schappen aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam zal voorloopig worden opge schort. In Rotterdam is gis teravond een proiest- meetmg tegen uitzen ding van dienstplichti gen naar Ned. Indië ge houden, welke volgens het A.N.P. was georga niseerd door den Neder- landschen Bond van Militairen. Zes sprekers keerden zich tegen uit zending van militairen naar Indië. De laatste deelde mede, dat er een verbod voor militairen was uitgevaardigd om deze bijeenkomst bij ie wonen. De tentoonstelling „Weerbare Democratie" zal in September naar Tsjecho-Slowakije gaan. Haarlem en Omstreken In de op 27 Juli 1946 gehouden jaarlüksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebr. Figee werden jaarverslag, balans en verlies- en winstreke ning over het boekjaar 1945 goedgekeurd. De heer dr. ir, W. J. Mul ler werd tot commissa ris herkozen. Op 2 Aug. wordt de heer E. J. Kievit. die vier en veertig Jaar trouw Openbare Wer ken van de gemeente Haarlem diende, zeven tig jaar. De wethouder van ju ridische en personeels zaken der gemeente Bïoemendaal, mr. F. P. Th. Rohling zal in Augustus geen spreek uur houden. De orgelbespelin gen in de Groote- of St. Bavokerk op Dinsdag avond zullen gedurende de maand Augustus plaats vinden van 19.30 tot 20.30 en gedurende de maand September van 19—20 uur. Voor de akte han denarbeid zijn te Haar lem geslaagd de dames E. M. Slotboom te Haar lem en A. v. Loosbroek te Halfweg, C. v. Heerikhuizen te Heemslede slaagde te Haarlem voor het vol ledige examen voor de hoofdakte. Mej. L. Ravestein te Heemstede is geslaagd voor het eindexamen van „Huis te Lande", tuinbouwschool voor meisjes te Rijswijk.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2