Het derde internation ile congres van de zee Bloemenmagazijn A. KRAAK Sectie der zeevisscherij deed belangrijk werk Op het onlangs in Ostende gehouden derde internationale Congres van de Zee, waarop vertegenwoordigd waren Enge land, Frankrijk, België, Nederland, Zwe den en Zwitserland, werden in de tweede sectie verschillende aspecten van de zee- visscherij, zoowel op economisch als op sociaal gebied, onder de oogen gezien. Voor Nederland sprak drs. D. J. van Dijk, directeur van het Bedrijfschap voor Vis- scherijproducten. over actueele problemen van de Nederlandsche visscherij. Deze sectie besloot haar werkzaamhe den met een reeks belangrijke besluiten. Beroepsopleiding. De wensch werd uitgedrukt, dat men in de verschillende landen zou overgaan tot de vorming van een beperkt comité, dat belast zou worden met de studie van de reorganisatie van de opleiding van de visschersjeugd, waarbij rekening gehou den dient te worden met de technische evolutie van de visschersvloot sinds 1939. Het comité dient uitsluitend te worden samengesteld uit vaklieden. Internationale samenwerking. Op gebied van internationale samen werking kwam in deze sectie de wensch naar voren dat'de vruchtbare wetenschap pelijke samenwerking sedert 1930 tot. stand gekomen tusschen prof. Gelson uit België, Le Gale uit Frankrijk, Hodgson uit Enge land en dr. Tesch uit Nederland, officiéél zou worden bekrachtigd, geconcentreerd en in toepassing gebracht door een in ternationaal comité samengesteld uit een wetenschappelijke, een technische en een economische afdeeling. Deze laatste afdeeling diende belast te worden met de studie van alle vraag stukken verband houdende met de vis scherij en den verkoop van visscherijpro- duclen, met het oog op het tot stand brengen van een rationeele bevissching der zee en.de ontwikkeling van de zee- visscherij-industrie in de betrokken lan den. Deze internationale commissie, samen gesteld uit de afgevaardigden en de des kundigen van de vier betrokken landen zal haar zetel hebben te Ostende, met het oog op de centrale ligging van deze ha ven. De commissie zal ieder jaar bijeen komen in een der betrokken landen. De sectie drukte verder den wensch uit, dat een internationale federatie van ree- ders tot stand zou komen in verband met het onderzoeken en het oplossen (door een geregeld contact en een geordende samen werking) van alle vraagstukken, betrek king hebbende op de zeevisscherij van de vertegenwoordigde landen. Met genoegen werd vastgesteld, dat nu reeds de Nationale Federaties van Fran- sche, Engelsche en Belgische reeders in beginsel accoord gaan met de oprichting van dit belangrijke middel tot bevorde ring van een internationale samenwerking op het gebied van de zeevisscherij. De sectie uitte tevens den wensch. dat de samenwerking zou worden uitgebreid tot de andere landen, betrokken bij de zee visscherij. De sectie hoopt: dat een regelmatig con tact tot stand zal komen tusschen de be- roepsvereenigingen van groothandelaren in visscherijproducten in Frankrijk. En- Weer twee trawlers onderweg Van de vier in Engeland aangekochte trawlers, waarvan inmiddels twee alhier zijn aangekomen, zijn nu ook de twee laatste onderweg. Ook deze worden door de Sleepboot Amsterdam van het Bureau Wijsmuller van Rosyth naar hier gesleept, aangezien het door verschillende omstan digheden niet mogelijk was, dat de traw lers op eigen krach: de reis konden ma ken. Het convooi is Maandagavond uit de Schotsche haven vertrokken. Het zou dus Donderdag verwacht kunnen worden, maar met het oog op het slechte weer, is aan te nemen dat de reis langer zal duren dan bij den eersten overtocht. Omtrent de exploitatie van deze vier trawlers vernemen wij. dat alle booten door de VEM zijn aangekocht. Het schijnt echter nog niet vast te zijn, dat deze ree- derij het viertal zal behouden. De moge lijk bestaat, 'dat een tweetal andere door de oorlogsgebeurtenissen getroffen reede- rijen elk een boot toegewezen zal krijgen. Hierover zijn de besprekingen nóg gaande. In elk geval staat nu wel vast, dat ook andere gedupeerde reederijen gaarne in het bezit waren gekomen van een derge- lijken trawler, zoodat het jammer is, dat geen gebruik kon worden gemaakt van de gelegenheid, een grooter aantal aan te koopen. M.s. Oranje Donderdagmo jen in de Noordersluis Het mailschip Oranje van de Stoomv. Mij. Nederland, dat Donderdag 18 Juli uit Indië arriveerde en het eerste schip was, dat door de herstelde Noordersluis werd geschut, zal a s. Donderdag Amster dam weer verlaten. De Oranje vertrekt reeds des morgens om 4 uur uit Amster- .dam en zal vermoedelijk tusschen 7 en 8 uur in de sluis zijn. Ongeval Gisteravond werd het terrein van het Luna-park de hulp van EHBO ingeroepen voor een dame, die aan het einde van een auto-tochtje op één der banen, één barer beenen nog al vrij ernstig gekneusd bleek te hebben. Zij werd per auto naar haar woning te Santpoort vervoerd. geland, België en Nederland, met betrek king tot het vinden van een oplossing voor de vraagstukken van den interna tionalen handel in visscherijproducten, namelijk die welke voortspruiten uit de practische uitvoering van de wederzijd- sche handelsaccoorden. De sectie wenscht bovendien, dat een internationaal contact zal tot stand ko men tusschen de reeders en de groot handelaren, gegroepeerd in hun beroeps- vereenigingen wegens het vaststellen der handelsmethoden en voor het voeren van een gezamenlijke actie bij de verschillende regeeringen voor het bekomen van een in voerverbod voor visscherijproducten, af komstig uit landen. die de gelaakte methoden toepassen. De sectie beschouwt van nu af reeds als onaanvaardbaar den uitvoer van visscherijproducten legen la gere prijzen, dan vastgesteld op de hin- landsche markt van he: uitvoerende land. Het programma der explosies Dinsdag 6 Augustus zal, volgens hei programma der verdere vernietiging van den schuilbunker, de laatste dag der ont ploffingen zijn. Dien dag kan men enkele lichte explosies en om ongeveer 6 uur n.m. als slot der ontploffingen een groote verwachten. Ook Donderdag 1 Augustus 0 uur staat een zware explosie op het pro gramma. Enkele lichte explosies komen er nog op Woensdag 31 Juli, Donderdag 1 Augus tus, Vrijdag 2, Maandag 5 en Dinsdag 6 Augustus. Voor de beide groote explosies gelden dezelfde maatregelen als voor de tot nu toe plaats gehad hebbende explo sies (o.a. ontruiming van de 500 M. zóne). Ook bij de lichte explosies ramen en deu ren open! Afgebroken reizen De Cornelis IJM 15 moest na 5 dagen de reis onderbreken, omdat een der leden was opgeroepen wegens het overlijden van een familielid De trawler had 280 kisten visch aan boord. De Beatrix moest na 6 dagen de reis afbreken wegens slechte kolen De nieuwe directeur van Gas en Water De heer M. Kampman, benoemd tot di recteur van het bedrijf Gas en Water der gemeente Velsen, heeft naar aanleiding van deze benoeming vele gelukwenschen in ontvangst mogen nemen, met alleen van de zijde van het personeel, maar ook uit andere kringen en relaties. In een in tensieve bijeenkomst met het personeel werd den nieuwbenoemde, zoowel door het pérsoneel als door de personeelsver- eeniging, een bloemstuk aangeboden en voorts werd hij toegesproken door den boekhouder den heer M. G. Karsbergen. die herinnerde aan de langdurige en pret tige samenwerking en hoopte, dat deze bestendigd mocht worden. Weer versche haring De stoomtrawler Adelante is van zijn eerste reis met versche haring terugge keerd. Dt trawler was even te laat voor de Dinsdagmarkt en werd hedenmorgen afgeslagen. De vangst bestond uit 1000 manden versche haring en 200 kisten ver sche visch. Slecht weer op zee De stoomtrawler Bloemendaal. die een drietal weken heeft stilgelegen, vertrok Maandag naar Rotterdam om te demag- neliseeren. Dinsdagmiddag kwam de Bloemendaal wegens slecht weer in IJmuiden binnen Marktbericht van .Dinsdag Besommingen: Zweedsche kotter GG 369 f 6867. Hollandsehe kotters: IJM 210 £3646. ZA 21 f 535, KW 4 Arend 819. Prijzen in de vrije markt: tarbot I £1.64 f 1.56 per 1 K.G.; tarbot II £56—£43; talbot III f49—£48; tarbot IV f30: wijting £14: gr. schol £33—f27; md, schol £34—f26: zetschol £34—£32; rog f7,50—£5; k!. schol III £16; gr. schelvisch f 27; poontjes f 7,50; kabeljauw I f 17f 16; kabeljauw n £15—£12; kabeljauw III f 11,50—fil, alles per 50 K.G.; kabeljauw f54—f53 per 125 K.G. Hedenavond vuurwerk Het vuurwerk zal hedenavond om half- twaalf worden afgestoken. SANTPOORT Handboogsport De onderlinge wedstrijd tusschen en ze vereeniging V.Z.O.S. en D.O.S. uit Was senaar is op een zware nederlaag van onze plaatsgenooten uitgeloopen. D.O.S. behaalde nl. 931 punten tegen V.Z.O.S. 750 punten. De oorzaak van deze ne derlaag was gelegen in het feit dat V. Z.O.S. met slechts 10 schutters, waar onder nog invallers voor de heeren A. J. Voogt en J. Janssen, uitkwamen. Zondag a.s. wordt op de banen van het Stationskoffiehuis de 4de wedstrijd voor de competitie van den Nederl. Bond verschoten. Er zijn voor dezen wedstrijd mooie nrijzen beschikbaar ge steld, o.a. door den eigenaar van boven genoemd koffiehuis den heer H. Ver hoeven en het oud-lid den heer Chr. Slebos uit Chicago. Deze laatste pa-ijs kan alleen door een lid van V.Z.O.S. ge wonnen worden. Er komen pl.m. 120 schutters op de baan, waaronder de heer Meertens uit Rotterdam, die tot de 12 beste schutters van Nederland behoort en mededingt naar den titel van kampioen van Ne derland- De wedstrijd begint om 10 uur. De eerste ringrijderij na den oorlog Veel belangstelling. Daar zaten ze dan weer. de bestuurs leden van de Santpoortsche harddrave- rij-vereeniging. voor „De Weyman". Alles was zoo vertrouwd. De wagen, waarin de commissie-leden ijverig het aantal ringen, dat door de diverse da mes en heeren gestoken werd, zaten te noteeren, de „ringenbaas" op zijn trap je. het ringen-apparaat zelf, vele dei- deelnemers, die al jaren aan deze edele sport deelnemen, de heer Boekei. die wederom als zoovele jaren de zaken vóór den commissie-wagen regelde en voor een vlot verloop zorgde enz. Wat anders maar dat stemde tot vreugde was het verschil in deelne ming. Liep dat vóór den oorlog vrij re gelmatig achteruit, zulks, naar wij toen veilig meenden te mogen aannemen, als gevolg van vermindering van het aan tal paarden en tilbury's, thans was het aantal deelnemende paren weer ruim 50 en namen er des morgens aan het ring steken op het losse paard niet minder dan 35 heeren deel. Er is fel om de begeerde prijzen ge streden en dit gevoegd bij het groote aantal deelnemers was oorzaak, dat pas om half 8 de definitieve uitslag bekend werd. Omdat ook nog een rondgang door het dorp met de muziek van „Wilhelmina" voorop op het programma stond, reikte de voorzitter der commis sie. de heer J. W. A. Westerhoven slechts met een kort woord de prijzen aan de gelukkige prijswinnaars over. Deze waren: Ringsteken op tie fiets (dames): 1. mej. N. Antonioli. 2 mevr. Klaver-Bu- •inv. 3 mei. A. Duineveld. Ringsteken op de fiets (heeren): 1. P. Stegemeyer, 2 P. P. Smit, 3 J. Arïsz. Ringsteken op 't losse paard: 1. W. Schoorl. 2 J. Kheppers, 3 C. v. Dijk. Ringsteken met aangespannen paard (dames): 1 mej. C. v. Loon (tevens winnares van den visselorijs). 2 mei. Zwanenburg, 3 mej. Vink. 4 mevr. C. Voorhout. De extra prijs voor het groot ste aantal achtereen gestoken ringen behaalde mej. C. v. Loon. Ringsteken ni"< aangosnannen paard (heeren): 1 A. Kleisl 2. J. v. d. Peet (tevens winnaar van den extra prijs voor 't grootste aantal achtereen gesto ken ringen). 3 B. Sintenie 4 H. v. Ga meren. Troostprijs: Joh. Rutte. Voetbalnederlaag van „De Santhaes" De in het kader van de feestweek gespeelde wedstrijd tusschen ..De Sant haes" en ..Blauw Wit" eindigde in een 32 nederlaag voor de ..Santhaes". Jaarvergadering „Waterloo" De voetbalvereeniglng Waterloo houdt Donderdas? Augustus haar iaarvergade- rin in Café Royal, aan don Wijk aan Zeeër- weg Stormvogels in het-Haarl. elftal Naar we vernemen zullen de Storm vogelspelers P. Kraak en P. Goedhart met het Haarl. Elftal de reis naar Derby* meemaken. VELSEN Burgerlijke Stand GEBOREN: M. OuwerkerkJoling, z„ Hva- cimhenstraat 32. San'.poort; J. de Koning— Over de Linden, B'.oemstraat lil. IJmui den; Ch. C, Webellng—Siraal, d.. Bloemstraat 138. IJmuiden: O. M. van der Linde—Müller. z.. Pianciusstraat 67. IJmuiden- O.; M. Krij ger—v. d Meen. z.. Zijkanaa! C weg 25. Vel sen; F. Nederlof—Reek. d.. ÏJrnu.denstraat- weg 139. IJmuiöen-O.M. C. Scberinga—Mol, d.. Meidoornstraat 26 rd. IJmuiöen-O.; A. KistemakerRijs. d.. Tuindersstr. 114, IJrruii- den-O.: C. de Vries—van der Heide, z.. Trompstraat 77. IJmuiden-O.E. Wiiderom Brandjes, d.. Kennemerlaar. 141, IJmuiden: A. Kouder.burgHeimig. c.. Eiland 57. IJmui den; A. RornAkerman. z,". Fazantenlaan 28. IJmuiden-O.: A. Wit—Hoefnagel. z.. Kenne- merlaan 16. IJmuiden: H. C. Huijg—Jansen, z., Bloemend.str.weg 3. Santpoort; P. Sprong —de Haan, z., Trompstraat 151IJmuiden-O.; C. Ras—van der Pijl, z.. Zanderstraat 51. IJmuiden-Oost; E. BakkerWijker. z., Bloem straat 136, IJmuiden; H. J. C. Mantje—Cop- pee, z.. Zeeweg 411, Driehuis; IC. van de Na- dort—Boer. z.. Eikenstraat 3, IJmuiden-O.; J. van Heijst—de Koning, d-, Meervlietstraat 26, Velsen. OVERLEDEN: IC. Tromp, 15 j.. zoon van IC. Tromp, Kerkerinklaan 14, Santpoort. Uw speciaal adres voor MODERN BRUIDSWERK KEXNEMKRLAAN 29 - TEL. 4528 Adv Agenda voor Velsen WOENSDAG 31 JULI. Lunapark (Stormvogelsterrein): 's avonds vuurwerk. Thalia Theater: Chaplin festival, 7 en 9 uur. Bioscoop De Pont: De Pechvogel, 8 uur. DONDERDAG 1 AUGUSTUS. Santpoort: Draverij. Bioscopen: geen voorstelling. Nichtraucher IJmuiden is een uithoek van de wereld. De wereld, dat is Amsterdam en Rotter dam en misschien ook een beetje Haarlem. Daar suizen groote electrische treinen en rijden bussen op elk mogelijk en onmo gelijk uur van den dag. Maar de reiziger die naar IJmuiden wil moet zich behelpen met een stommelend spoortreintje, zoo één, waar je het vroeger wel eens over had, als het gesprek toevallig op de toe standen in den Balkan kwam. Als de trein „Net weg" is, wat je vaker wél dan niet overkomt, moet je in een bus pro- beeren te komen, die eigenlijk al lang vol is. zoodat er niemand meer bij kan. Maar ik wil niet mopperen, want er wordt al genoeg gemopperd op dit kleine ondermaansche. Misschien krijgen we in October weer een echten trein en wie weet komt er in de 21ste eeuw wel eens een vliegveld bij En bovendien, we kun nen gezellig met elkaar in en uit IJmuiden komen Met eikaar. want in dat speel- goedspoortje van ons zie je altijd je buur man en meestal je vriend uit IJmuiden Oost. want zooveel treinen gaan er niet op den langen dag. Nu stommel ik al sinds maanden in het gezapige tsjoeke-tsjoek spoortje heen en weer en al die maanden zitten er verr scheidene Duitsche wagens achter de lo comotief. Dat is heel prettig, want „zij" hebben van ons alles gestolen waarom zouden wij niet in „hun" spoorwagens van en naar IJmuiden mogen rijden Alleen is het jammer, dat er zulke leelijke woorden op die wagentjes ^aan. Het zijn maar kleine woorden en we zijn er vijf lange jaren mee opgescheept geweest, dus ik zou het eigenlijk niet zoo erg moeten vin den. Maar als ik met een sigaret in zoo'n donkergroen- wagentje klim, dan snauwt een bordje mij af: „Nichtraucher" En dat vind ik niet prettig en ik doof dan lekker mijn sigaret niet Er zijn nóg een paar van die blafferige bordjes in den trein. Ik zal ze maar niet gaan opnoemen, neemt u maar een Duitsch woordenboek ter hand, daar staan ze bijna allemaal in. met de vertaling erbij. Als we nu toch pas van den herfst een echten trein krijsen, en dan nog maar ..misschien", zou ik het erg aardig vinden van de spoorwegmeneeren in Utrecht, als ze even in hun Duitsche woordenboek keken (Duitsch-Nederlandsch graag) en dat ze dan die bordjes uit ons treintje veranderden Verder gaat het best met het stommelen en zoo. alleen, een echte, weet u wel met van die leeren zittingen en van die mooie glasramen zou nog véél mooier zijnJ. F. Het bezoek der Britsche kinderen De afdeeling Velsen van de World Friendship Association verzocht ons te melden, dat de aankomst der Britsehv kinderen niet nlaa's heeft Vrijdagmorgen. 11 uur, maar Vrijdagmiddag 1 uur op het stal ion VelsenIJmuiden Oost Het gezelschap bestaat uit 75 kinderen en 6 geleidsters Het merkwaardige is, dat onder de 75 kinderen slechts één jon gen is P.S.V. heeft een clubblad De Politie Sportvereeniglns Velsen is onlangs overgegaan tot het uitgeven van een clubblad, dat onder den naam Club nieuws van de Pol. Sport Ver ..Velsen" verschijnt Redacteur is de heer P H. Lan- saat. Het eerde* nummer verscheen met een inleiding ..Aan de start" van den heer J. P Weijburg. commissaris, waarin hij van zijn waardeering getuigt voor de sportvereenising en voor de resu'+aten. die ze heeft bereikt. Verder wijst hii op het «roote belang van de sportbeoefening voor den politieman, niet alleen om corpus en geest fit en frïsen te houden maar ook Ier versteviging van den band van vriend schap en 'vertrouwen. Verder vinden we in het blad inleidingen van den oud-secreta ris den heer G. J. Timmerman en van den redacteur en natuurlijk de officiéele me-, dedeelingen en verschillende verslagen. Toen de dag aanbrak Een 26-jarige buitenman heeft in Rotterdam een zonderling avontuur be leefd. Hij had de bloemetjes eens flink buitengezet en belandde des nachts 0171 half drie lang niet nuchter op de Schie- kade, waar hij zich neerviel de achter het in aanbouw zijnde pand van de Na-* tionale Levensverzekei-ingsbank om eg een tukje te doen. Hij voelde zich voir* komen thuis, alsof hij in zijn slaapka mer was, trok zijn schoenen uit, ont deed zich van*zijn colbertje en zelfs van zijn overhemd- en smu-kte weldra als een os. Zoodra de dag aanbrak, werd hij wakker met een suf gevoel in zijn hoofd. Tcch stond hij maar op en sloeg den weg naar huis in. Onderweg kwam hij echter tot de ontdekking, dat hij op zijn bloote voeten liep en toen hem bo^ vendien nog een huivering overviel ea hii de oogen neersloeg, constateerde hii. dat hij ook in zijn hemd liep. 0|i- eens was hii klaar wakker en zette h</ op een drafje naar de politie, vaar hJJ een omstandig relaas van zijn beleve nissen deed en vertelde, dat hij zijn colbertje miste, waarin een portefeuille met f 1300.zat en ook zijn schoenen, sokken en overhemd verdwenen waren. Beschonken was hii echter niet geweent, vertelde hij. Later bleek, dat een nacht waker zich over 's mans eigendommen ontfermd had en ze op het politiebu reau had gedeponeerd. Er ontbrak gu-m cent en geen knoop aan.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3