IJmuider Courant Nederlandsch voorstel Binnen enkele jaren zullen 50.000 ambtenaren verdwijnen Ontmoeting der Volken '<8(c Jaargang No. 18395 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directcur-Hoofdrcdaelcur: Robert Peereboom Vrijdag 2 Augustus 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p week 31 et per kwartaal f 4.— door Parijsche conferentie verworpen Rede van Nederlandsch Minister protest tegen overwicht der groote Naties Do Nederlandsche minister van Buitenlandschc Zaken, mr. C. W. G. IT, baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft op de vierde plenaire zitting- van de Parijsche Vredesconferentie een rede gehouden, waarin hij zijn reeds in de daaraan vooraf gaande zitting der procedure-coin missie geuit protest tegen een te overwegende zeggenschap der groote mogendheden herhaalde. De Nederlandsche minister ver- hond in zijn rede daaraan een protest tegen dc regeling der stemming die 2/3 meerderheid vereischt en tegen dc samenstelling van de commissies, zooals die door de vier mogendheden is voorgesteld. Baron van Boetzelaer zeide o.a.: „Deze conferentie zal zich bezig houden met de bestudeering van vredesverdragen nnet landen, die geen directe aanval op Nederland deden, maar samenwerkten anet degenen, die ons land binnenvielen en hun grooten steun verleenden. In dien wij eischen, dat de landen, die de imenschheid zooveel sohade berokkend hebben, de verantwoordelijkheid er voor moeten dragen, zijn wij niet bezield van een geest van wraak. Het is eenvoudig een kwestie van rechtvaardigheid en een 'oprecht verlangen een veilige toe komst te scheppen. Het zij verre van ons de noodzake lijkheid te ontkennen, dat de groote mogendheden een bijzondere platas moeten innemen in de familie der vol keren. Wij weten zeer goed. dat de groote verantwoordelijkheid voor de •veiligheid der wereld op hen rust. Deze verantwoordelijkheid moet haar tegen wicht vinden in den invloed der groote mogendheden op internationale aange legenheden. Wij kunnen echter niet goedkeuren, dat de groote mogendhe den hun wil aan anderen opleggen en zichzelf het monopolie van wijsheid op het internationale terrein aanmatigen. lVij verdedigen de gelijkheid van lan den niet op een overdreven manier. Wij staan niet op het hekrompen standpunt van absolute souvereïniteit, die dezelfde behandeling eischt voor allen in alle omstandigheden. Wel gelooven wij. dat de ongelijkheid van behandeling niet zekere grenzen te buiten moet gaan. Naar onze meening is dit echter on gelukkigerwijze liet geval geweest voor zoover het de organisatie van deze con ferentie betreft. Wij moeten met de grootste reserve den voorgestelden regel voor een 2/3 meerderheid bij stemming dn fundamenteele aangelegenheden op vatten. Bovenal hebben wij ernstige be zwaren tegen den regel van procedure, die deelneming in bepaalde commissies beperkt tot landen, die de ontwerpvre- desverdragen hebben voorbereid en le- den-staten, die in den oorlog met een bepaalden vijand betrokken waren. Vol gens ons is er geen geldig motief voor dit onderscheid. De 21 landen, die hier •bijeengeroepen zijn, hebben allen zoo veel belang bij de oplossing van de problemen, waarmede deze conferentie belast is. dat een fictief onderscheid, als hetgeen voorgesteld. verworpen dient te worden. De Nederlandsche de legatie is van meening. dat alle uitge- noodigde landen deel nemen aan het werk van de conferentie en al haar commissies od voet van gelijkheid". Een voorstel der Nederlandsche de legatie om alle 21 afvaardigingen een vertegenwoordiging te geven in de ..ter ritoriale" en ..funetioneele" commissies, dat Hierna in stemming kwam. werd met 11 t»5en 9 stemmen en één onthou ding verworpen. „Papieren slagboomen" Naar afschaffing van paspoorten. In Montreal (Canada) wordt een con ferentie gehouden om de mogelijkheden te onderzoeken van een vereenvoudi ging der grensformaliteiten. Hierbij zijn 46 landen vertegenwoordigd. Verschei dene aanwezigen gaven ais hun over tuiging te kennen, dat het wegnemen van de hindernissen een groote bespoe diging zal beteekenen van een volledig en spoedig herstel van diepgaande eco nomische betrekkingen tusschen de landen. In de lucht zijn de belemmeringen voor het reizen het grootst. Volgens een verklaring van een van de hoogste Engels'che luchtvaartautoriteiten, moet op een zekere route de gezagvoerder van een vliegtuig niet minder dan 527 papieren onderteekenen of parafeeren. en zal de passagier merken, dat het verkrijgen van een pas vaak meer da gen dan de reis uren kost. Aanbevolen werd daarom: het af schaffen van consulaire visa. het invoe ren van eenvoudige reisvergunningen en identiteitskaarten om ingewikkelde paspoort- en visum-formaliteiten voor den passagier weg te nemen, en de in voering van speciale bewijzen voor leden van bemanningen. Ook Engeland had „tegen" gestemd, tezamen met Rusland, Frankrijk, India, Noorwegen, N.-Zeeland, Polen, Tsjecho- Slowaikije, Oekraïne, Joegoslavië en Wit-Rusland. De commissie der procedure wist tij dens de debatten op verschillende pun ten der in behandeling zijnde reglemen ten overeenstemming te bereiken. Prins Bernliard te Haarlem Ter gelegenheid van den hislorischen op tocht, welke Vrijdag 9 Augustus wordt ge houden, zal Prins Bernhard een bezoek aan Haarlem brengen. Van het bordes van het Stadhuis zal hjj den stoet gade slaan. De Prins wordt tusschen half vier cn vier uur verwacht. Sterftecijfers van Europeanen in het Verre Oosten De voorloopige sterftecijfers van Euro peanen in het Verre Oosten, die door het Nederlandsche bureau voor „verplaatste personen" zijn opgegeven, bedragen voor de jaren 1942-1945 30.000. In Nederlandseh- Indië en de omliggende landen, waaronder Siam, Birma. Malakka, de Philippijnen en Java zijn 8.500 krijgsgevangenen en 10.500 burger geïnterneerden (mannen, vrouwen en kinderen) overleden. Voor Siam cn Birma bedraagt dit aantal 3.100, terwijl er daar 10.800 zijn bevrijd. In Japan zijn er 860 overleden, terwijl er 6.800 zijn be vrijd. Van de 1012 Nederlandsche krijgs gevangenen, die in Mei 1943 naar Ambon zijn vervoerd, zijn er 419 niet terugge keerd. In dit aantal zijn begrepen de 137 menschen, die nabij Kangean (Madoera) werden getorpedeerd. In het geheel heb ben 1.910 Nederlanders den dood gevon den op de 5 transportschepen, die zijn getorpedeerd. Molotof op bet spreekgestoelte tijdens zijn redo op dc Vredesconferentie te Parijs. Dc Russische minister werd luid en langdurig: toegejuicht voordat hij zijn rede voering begon. Op het oogenblik zijn er 124.000; Dc minister van financiën heeft in een nota over de sterkte van het rijksperso neel cn de personeels Ui l tra ven aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat een aantal diensten en organen voor opheffing in aanmerking komt. In totaal licbbcn deze diensten, welke gesticht waren om de gevolgen der oorlogsomstandigheden te liQui- decren. een bezetting van ongeveer 50.000 personen, net staat cnlcele jaren uit het bestuursapparaat zullen verdwijnen. ist, dat deze .binnen Kosten; 374 millioen. De minister merkt voorts op. dat aan bijna iederen rijksdienst personen verbon den zijn, wier werkzaamheden nog met de bijzondere omstandigheden samenhangen. I-Iet aantal is moeilijk te ramen, maar de regeering is diligent, om ook hier zoo spoe dig mogelijk te komen tot een terugkeer naar het normale kader. Het rijkspersoneel bestond op 1 Januari 1940 uit 40.652 man en op 1 Januari van dit jaar uit 124.061 man. namelijk vast personeel 35.862; tijdelijk personeel 4109 en personeel op arbeidscontract 84.090. De salarisuitgaven bedroegen in het dienst jaar 1939 89.187.000 en zullen in 1946 374.200.000 bedragen. Onbetrouwbare administratie Reeds spoedig na zijn optreden, zoo ver klaart de minister, heeft hij behoefte ge voeld aan periodieke personeelsoverzich- ten. Hij verkeerde toen nog in de veron derstelling. dat personeelsadministratie, salarisadministratie en -boekhouding van de ministeries zoodanig waren. dat. zoo- gelijk is, hieruit betrouwbare gegevens voor periodieke personeelsoverzichten kon den worden geput, zonder dat daartoe speciale maatregelen behoefden te worden genomen. Toen de gegevens langzamer hand ter beschikking kwamen, bleek bo vendien. dat zij onvolledig en onbetrouw baar waren. De minister was dan ook genoopt aan het organisatiebureau van zijn ministerie opdracht te verstrekken om de verzame ling van betrouwbare cijfers ter hand te nemen. Bij het onderzoek, door dit bureau ver richt. is komen vast te staan, dat in vrij wel alle departementen en diensten (en kele uitgezonderd) noch de personeelsad ministratie, noch de salarisadministratie, noch de comptabiliteit zoodanig waren in gericht, dat hieruit de gewenschte over zichten vlot. betrouwbaar en op korten termijn konden worden verkregen. Deze ongunstige omstandigheden werden nog verergerd door den grooten achterstand in de administratie en de salarisuitbeta ling. welke zich vrijwel overal voordeed. Deze tekortkomingen, hoewel ten ge volge van de oorlogsverwarring verergerd, Hel woord is aan. Malesherbes: Men zou veel meer dingen tot stand brengen als men er minder onmogelijk achtte ais dat ïn iedere normale organisatie mo- bestonden reeds vóór den oorlog. De eerste stemming die de Parijsche conferentie heeft, beieefd. werd een nederlaag voor de kleine landen die den strijd hebben aangebonden tegen de hegemonie der grooten. Ondanks een dringende aanbeveling van den tNeder- landsöhen afgevaardigde werd zijn voorstel, alle vertegenwoordigde lan den zitting te verleenen in de verschil lende commissies, verworpen en hier mede heeft de commissie voor de op stelling dei: proeedure-regels een be slissing genomen, die den status van de landen op deze conferentie voor een groot deel heeft vastgesteld. Overigens is het streven van de kleine landen om meer zeggenschap niet geheel en al vruchteloos gebleven, en het merkwaar digste daarbij is wel, dat de weg daar toe geëffend werd door Molotof, die bij de discussies enkele malen op het juiste moment met een compromis ter tafel kwam. zoodat de beide partijen die zich rond de kwesties gevormd hadden, het eens konden worden. In de journalisten- kamers heerschte na deze zitting een algemeene voldoening over de „meester lijke wijze", waarop de Russische mi nister er tot tweemaal toe in geslaagd was, de naar een impasse glijdende on derhandelingen tot een algemeene over eenstemming te leiden. De beide kwesties waar het over ging, waren niet zeer belangrijk nochtans betroffen zij aangelegenheden, die nauw in verband staan met de positie der kleine landen en de houding van Molo tof was daarom zoo bemoedigend- wijl hij voor het'eerst sinds het probleem der zeggenschap zich heeft, omgeworpen, zijn verklaring dat hij het recht op meer invloed der kleine naties respec teerde. een daadwerkelijke bevestiging heeft gegeven. Door het comorofttis van Molotof. dat elke afgevaardigde in elke commissie zou kunnen worden gehoord, werd in zekeren zin tegemoet gekomen aan den den wenscih die de Nederlandsche dele gatie aanleiding had gegeven tot het in dienen van liet, inmiddels verworpen voorstel. Met algemeene opluchting werd 'het plan van Molotof dadelh'k ge accepteerd, blij als men was met de op lossing van een vraagstuk, welks be handeling nog heel waf t"d en moeite Tou kunnen hebben tfeëïsoht. Een op het oog zeer onschuldig en een voudig verzoek van de Grieksche afvaar diging om alle landen der conferentie het recht te geven een bepaalde kwestie ter bespreking cp te werpen, lokte hef tige discussies uit. daar enkele gedele geerden er een poging in zagen om de kwestie der eenvoudige meerderheid waarover reeds veel is gedebatteerd in verkapten vorm opnieuw ter sprake te brengen. De felste tegenstander was de afgevaardigde Manoelski (Oekraïne), die zich met Rusland solidair had ver klaard voor de handhaving van de 2 '3 meerderheid bij stemming, en zich dus thans verplicht scheen te achten, elke poging om dit onderwerp ncgmaals aan te snijden, den kop in te drukken. Zeer onthutst moet de Oekraïner geweest zijn teen hem bleek, dat Molotof het voorstel niet zoo heel verwerpelijk achtte. De Russische minister kwam andermaal met een compromis, waarbij bepaald werd dat iedere natie een wil lekeurig onderwerp, verband houdende met de vredesverdragen, op de agenda zou kunnen plaatsen. Wederom met een zucht van verlichting aanvaardde de commissie dit compromis, dat 't Griek sche verzoek nagenoeg inwilligt met het eenige verschil, dat de goedkeuring van de agenda afhankelijk is van de gebeele conferentie en dus een 2/3 meerderheid zal moeten verwerven. Zoo heeft Molotof ditmaal eens de rol van verzoenenden engel gespeeld een rol die hem weliswaar r>:et oo het lijf is geschreven doch d'° hem blijk baar evengoed afgaat als die welke hif in het verled°n bit vorcr.H.illende gele genheden socelde en die hem tot strui kelblok voor snelle en eenvoudige be sluiten ipnakt<\ Fr moge voor d^n Rus thans aanleiding ziin. ziin rol voor goed af te zweren en ziin debuut van gisteren, dat de oonfor~ntie met nieu wen moed vor'-'dde. tof aan het einde van ..Parijs 1946" voort te zetten en nog langer, als het een'gszins moge lijk is. Landcsleiier Kratzenbcrg. leider van de Luxemburgsche nazi's tijder.s de bezetting, is ter dood veroordeeld. Een zeer talrijk pu bliek woonde de uitspraak van het vonnis bijV Molotof in een

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1