DE STAD IN FEESTTOOI Drie-Partijenregeering in België Kort en Bondig (Vervolg van pag. 1.) treffend goed. Een deskundig ambtenaar van Openbare Werken, die met ons het resultaat bewonderde, constateerde: „Wij moesten het eigenlijk laten staan." Inder daad, ae Markt omgeven met 17e-eeuwsche gevels zou een aantrekkelijk geheel vor men. Gelukkig staan er eenige oude ge bouwen nog op de Markt. NieJ alleen de Vleeschhal, het vroegere huisje van den Vischafslag, het Bilderdijkhuis, maar ook de winkel van .,de Gulden Druyf", welke laatste juist goed aansluit bij de imitatie gevel van de firma Goldschmeding. Deze oudste wijnzaak van ons vaderland, de Prins van Oranje deed er al een bestelling, toen hij in 1580 een bezoek aan Haarlem bracht! verheugt zich nog in het bezit van een echt oud winkelpand In de feest dagen zal het aardige geveltje (een der oudste uit de stad) met schijnwerpers vcr- ücht zijn. terwijl bovendien in de zaak verlichting wordt aangebracht, zoodat de voorbijganger ook kan genieten van het aardige oude interieur, niet in het minst van de oud-Hollandsche kamer in de Koningstraat Het Plein Het Plein staat in het middelpunt der belangstelling door de fontein op den vluchtheuvel, doch in de avonduren zal het er nog feestelijker uitzien.' Dan is de fontein verlicht door drie groote schijn werpers. welke verschillende kleuren kun nen hebben en rond den „bak" is een in directe verlichting aangebracht. Op ver schillende punten staan dertien lichtmas ten, welke een aardig effect zullen maken. De versiering der gevels is aan de bewo ners overgelaten. De meesten hebben hier aan veel werk gemaakt. De Groote Houtstraat De Groote Houtstraatvereeniging heeft prijs gesteld op een versiering van een ongewoon karakter. In de straat hangen aan de gevels groote geschilderde portret ten van de Haarlemsche burgemeesters uit den loop der eeuwen. Typische koppen uit de 16e en 17e eeuw, in de zwierige kleeding van dien tijd. Maar ook de burgemeesters die wij gekend hebben, jhr. mr. J. W. G. Loreel van Hoogelanden, jhr. W. B. Sand- berg, C. Maarschalk, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en de tegenwoordige magistraat M. A. Reinalda. De ingang van de Groote Houtstraat Vanaf do Groote Markt. Sr bestaat onder de voorbijgangers me nigmaal verschil van meening wie de „zwarte burgemeester" is geweest. Het bleek ons evenwel, dat dit geen portret va<n een onzer stadsbestuurders is, maar een afbeelding van een familiewapen. Aan den achterkant der portretten slaan r.canelijk de familiewapens der burge meesters. Hc -ger dan de portretten hangen ver schillende wapens, van Nederland. Noord- holland en Haarlem, geflankeerd door em- bleemen van de Gr >ote Houtstraatver eeniging. Op geregelde afstanden zijn over de straat kleurige schillen aangebracht, om te herinneren aan het 700-jarig feest. Aan de ingangen der straat zijn boven dien nog extra versieringen aangebracht, .waaraan veel bloemen zijn verwerkt. Bij elkaar geeft deze origineele versie ring een buitengewoon kleurigen aanblik. De Koningstraat De Koningstraat krijgt een typische ver siering die vooral in de avonduren een aardig effect zal opleveren. Aan elk huis komt een oud-model lantaarn te hangen. De groote straatverlichting zal niet bran den, zoodat alleen het licht zal schijnen uit de tientallen lantaarns. Veel wimpels hrengen ook de gewensc'nte kleur in* dit stadsbeeld. De gemeente heeft, wat de nieuwe vleugel van het Stadhuis betreft, zich bij die versiering aangesloten. Er han gen daar ook oude ijzeren lantaarns en passende lichtbakken, terwijl de overige versiering zich beperkt tot rood-witte wimpels, de Haarlemsche kleuren. De Gierstraat Ook in de Gierstraat zien we een smaak- voilen tooi van gevels en straat. Oranje lampjes moeten hier 's avonds de normale verlichting vervangen, zoodat bij voorbaat gezegd kan worden, dat een wandeling door dit deel van Haarlem, zoowel over dag als in de avonduren alleszins de moeite waard zal zijn. De Anegang; zorgde voor een "beelden galerij. Coster is van de Groote Markt wcggeloopen, omdat dc tribune liem liet uitzicht ontnam. Daarom staat hij nu in de Anegang. De Kleine Houtstraat De bewoners der Kleine Houtstraat heb ben het gezocht in een traditioneele ver siering van vlaggen, hier en daar onder broken door alleenstaande gevelstukken. Als altijd doet deze versiering het ook goed. Barteljorisstraat Hetzelfde is te zeggen van de Bartel jorisstraat. Ook daar geeft het dennegroen met bloemen, wimpels en vlaggen een fleurig aanzien aan de straat, de avond verlichting is hier evenmin vergeten. De Spaarnwoua'erstraat Als men meer buiten het centrum van de stad komt, valt allereerst de Spaarn- wouderstraat op met haar geslaagde „aan kleeding". De straatverlichting verbergt zich achter kleurige wimpels en eerepoor ten bij in- en uitgang verhoogen het cachet. Het Station Zelfs de Spoorwegen hebben zich niet onbetuigd gelaten bij het zevende eeuw feest. Een sobere doch smaakvolle versie ring trekt algemeen de aandacht en sluit waardig aan bij de imposante lijnen van ons stationsgebouw. Haarlem Noord De wandelaars uit het centrum zullen ook naar het Noordelijk deel der gemeente gaan. Daar trekt de Kennemerbrug, die evenals andere bruggen in de stad versierd is, de aandacht. Men beschikt daar over een groote ruimte, zoodat de versiering goed tot haar recht komt. De bewoners van de Gen. Cronjéstraat, die vroeger bij feestelijkheden een actieve rol hebben ver vuld, blijven ook thans niet achter. Een smakelijke versiering is aangebracht, die door antieke verlichting luister zal worden bijgezet. De winkeliers hebben van hun etalages extra werk gemaakt en ook op den Schoterweg zullen 's avonds feestver lichtingen branden. Buitenwijken Dat niet alleen het Centrum zijn best heeft gedaan om zoo mooi mogelijk voor den dag te komen, wordt om. bewezen door den Verspronckweg, waar een stijl volle bloementooi te bewonderen is. Ook I in andere straten en op pleinen en wegen is veel werk verricht, hetzij door de ge meente, hetzij door de bewoners. Haarlem kan trolsch zijn op zijn feestkleed! Nu nog een stralende zon en onze jarige stad zal 'n blij en kleurig aanzien hebben. Versierde bruggen De dienst van Hout en Plantsoenen, die altijd de bloemenversiering verzorgt bij de Haarlemsche bruggen, heeft hier en daar verfraaiingen aangebracht, welke den aan blik zullen verhoogen. De Kennemerbrug. Zijlbrug en Groote Houtbrug, welke toe gang geven tot het centrum der stad, heb ben, dank zij de zorgen van de commissie van versiering een feeste'.ijken aanblik ge kregen. Boven het wegdek is een fraaie versiering aangebracht en aan de brug leuning 2ijn masten geplaatst, welke voor zien zijn van groen. Des avonds zullen de bruggen met schijnwerpers verlicht wor den. Kor le berichten over het feest Nachtfeest met Haarlemsche artisten Aangezien de Haarlemsche artisten en musici niet in de gelegenheid zijn gesteld deel te nemen aan cabaretvoorstellingen, hebben zij gemeend aan stadgenooten te moeten laten toonen, hetgeen zij .prestee- ren. In den nacht van 11 op 12 Augustus wordt van 12 tot 5 uur een cabaret- en dansfeest georganiseerd in het Concertge bouw;' de zalen worden feestelijk versierd en verlicht door Haarlemsche firma's. Generale repetitie „De vrijheid vlagt" De generale repetitie van „De Vrijheid Vlagt", die ook voor het publiek toegan kelijk is, begint om tien uur en niet om half twaalf, zooals op de biljetten gemeld is. Kermis in de Spaarnestad In een oogwenk is op het Phoenixterrein het Leidscheplein, het Teylerplein en aan de Zaanenlaan een ..stad van vermaak" verrezen. Hier is gedacht aan de ontspan ning en het amusement en wanneer de uit gestrekte complexen van tenten ook in houden, wat ze met groote letters aankon digen, zal Haarlem een week lang weinig zorgen kennen. Het is ondoenlijk, een op somming van de opgestelde vermakelijk heden te geven, we zouden er een extra krant mee kunnen vullen! Feestgids De officieele Feestgids is uitverkocht. Om aan de vele aanvragen nog te kunnen voldoen, heeft de Commissie besloten een verkort programma uit te geven, tegen verminderden prijs. Route van den optocht De historisch-allegorische optocht zal op 9 Augustus niet van de Groote Houtstraat via de Anegang naar de Lange Veerstraat gaan, maar langs de Ged. Oude Gracht en door de Kleine Houtstraat. De Alle-Dag-Kerk Wegens overgroote drukte in en rondom de Groote Kerk in de komende week, zal alleen op Dinsdag 6 Aug. een dienst wor den gehouden, des avonds om half zeven tot half acht. Daar zal dan gesproken worcfen over de 700 jaar rechten en vrijheid. Voorts solo zang van enkele bekende vaderlandsc'ne liederen. Ingang Consistorie Oude Groen markt. Koningin reikte onderscheidingen uit H. M. de Koningin heeft te 's-Hertogen- bosch een groot aantal militairen en een burger gedecoreerd wegens de heldhaftige wijze waarop deze mannen zieh in de Mei dagen van 1940, tijdens de bezetting door Duilschland, in Ned.-Indië of op zee heb ben ondei'scheiden en de hun opgedragen orders zonder op gevaar van eigen leven te letten, hebben uitgevoerd. Even vóór de Koningin was Prins Bern- hard gearriveerd. De Prins nam plaats in de wagen van H. M. en staande in de auto met den Prins aan haar zijde inspecteerde de Koningin de mannen, die zouden wor den gedecoreerd en de in carré opgestelde troepen. Vervolgens richtte de Koningin zich in een persoonlijk woord tot de man nen en zeide, zeer erkentelijk te zijn voor den grooten moed, de plichtsbetrachting en den trouw aan het vaderland die zij aan den dag hebben gelegd. Daarna reikte H. M. de Koningin de on derscheidingen uit. De luitenants F. H. Warnaars en H. J. Muider, alsmede de heer J. van Dulsd werden tot Ridder in de Mi litaire Willemsorde geslagen. De anderen ontvingen de Bronzen Leeuw. Ieder werd na de ontvangst van de on derscheidingen op hartelijke wijze door de Koningin en Prins Bernhard gefeliciteerd. Tot slot van de plechtigheid hielden de troepen een parade voor de Koningin en de gedecoreerden. Ir. Verwey ontslagen De minister van Sociale Zaken heeft met ingang van 1 Augustus op grond van het zuiveringsbesluit 1945 ontslag verleend aan ir. R. A. Verwey, waarnemend secretaris generaal van het Departement van Sociale Zaken en directeur-generaal van het Rijks arbeidsbureau. Dit ontslag is verleend nadat uit een onderzoek was gebleken, dat ir. Ver wey in ernstige mate te kort is geschoten in het betrachten van de juiste houding in verband met de bezetting. Voedsel pakketten voor Nederlanders in liet buitenland De regeering heeft de mogelijkheid open gesteld. door tusschenkomst van het Neder- landsche Roode Kruis standaardvoedselpak- ketten van 5 K.G. te zenden naar landgenoo- ten, of Nederlanders van geboorte, in Wee- nen (Oostenrijk) en Finland. De pakketten mogen ten hoogste éénmaal per maand verzonden worden. De geadres seerde in Weenen moet in het bezit zijn van een bewijs van politieke betrouwbaarheid; blijkt dit laatste niet het geval te zijn. dan vervalt het desbetreffende pakket aan het Nederlandsche Roode Kruis. Dit is eveneens het geval, wanneer de geadresseerde onvind baar is. .In deze gevallen wordt hel pakket verdeeld onder de zieke Nederlanders in het land van bestemming. Zij, die een voedselpakket naar Weenen of Finland wenschen te doen zenden, kunnen een bedrag van f 8 storten of overschrijven op gironummer 510700 ten name van de af- deeling Rotterdam van het Nederlandsche Roode Kruis te Rotterdam. Direct na ont- vaangst van dit bedrag ontvangen de stor- ters een biljet ter invulling en onderteeke- ning, welk biljet omgaand moet worden te ruggezonden aan de afdeeling Rotterdam. Hierna zorgt het Roode Kruis voor de aan schaffing, verzending en aflevering van een standaardvoedselpakket, Inhoudende bloem en peulvruchten. Met den meesten nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat door de afzenders zelf gereedgemaakte pakketten door het Roode Kruis niet ter verzending zullen worden geaccepteerd. Correspondentie met de afzenders over de aflevering ln de genoemde landen kan niet gevoerd worden, Geen Katholieken 6 Socialisten, 5 Liberalen, 4 Communisten, 4 Technici Camille Huysmans is er in geslaagd binnen 48 uur een ministerie samen te stellen. Er hebben geen katholieken zit ting in het nieuwe kabinet. De samen stelling luidt: Voorzitter van den ministerraad: Camille Huysmans (Soc.). Buitenlandsche Zaken en Buïtenlandsche Handel: Paul-Henri Spaak (Soc.) Economische Zaken: Henri Libaert (Lib). Wederuitrusting: Prof. de Groote (Tech nicus). Financiën: Jean Vauthier (Technicus). Begrootingen: Jospeh Merlot (Soc.) Ravitailleering: Edgar LaLmand (Com.) Justitie: Albert Lillar (Lib.) Openbaar Onderwijs: Herman Vos (Soc.) Landsverdediging: Lt. kol. Défraiteur (Technicus). Arbeid en Sociale Voorzorg: Leon Elie Troclet (Soc.) Koloniën: Rebert Godding (Lib.) Volksgezondheid: Dr. Albert Marteaux (Comm.) Landbouw: Réné Lefèbre (Lib.) Wederopbouw: Jean Terve (comm.) Binnen). Zaken: Auguste Buissre! (Lib.) Verkeerswezen: Ernest Rongvaux (Soc.) Invoer: Paul Kronacker (Technicus). Openbare Werken: Jean Brorremans (Comm.) Er is nog geen vice-president van den ministerraad benoemd. Revolutie-poging in Luxemburg Verzetslieden en Officieren gearresteerd Albert Wingert-, een vooraanstaand lid van tie Luxcmburgsche verzetsbeweging en enkele legerofficieren, aldus verluidt uit betrouwbare bron, zijn gedetineerd, omdat zij getracht zouden hebben de re geering omver te werpen'. De huidige regeerïng van het Groot hertogdom is een coalitiekabinet met den Chrïstelijk-Democraat Pierre Dupong aan het hoofd. Er zijn vooralsnog geen bij zonderheden bekend, evenmin is er een officieele verklaring. Nader wordt vernomen, dat de samen zweerders, onder wie een hooggeplaatst officier, het plan hadden opgevat, zich van de macht meester te maken door ver leden week Zaterdag leden van de Luxem- burgsche regeering te arresteeren. 1-Iun brieven zijn, dat de regeering te lankmoe dig tegen „collaborateurs" zou zijn opge treden en den wederopbouw van de door den oorlog getroffen gebieden niet door tastend genoeg zou hebben aangepakt. In Luxemburg heeft men van het complot Beulen van Neuengamme veroordeeld Dezer dagen heeft het Britsche militaire gerechtshof te Hamburg na een zitting van bijna twee weken de zaak tegen Jo- hann Frahm, Ewald Jauch en Wilhelm Brake beëindigd, die in het concentratie kamp Neuengamme gevangenen mishan deld hebben en daadwerkelijk betrokken zijn geweest bij het ophangen van 20 Joodsche kinderen vlak voor de bevrij ding van het kamp. Op deze kinderen wa ren door dr. Heissmeyer proeven geno men met t.b.c.-bacillen. Om de sporen van de ergerlijke misdaad uit te wisschen heeft men de kinderen eenvoudig opge hangen, evenals de Nederlandsche ver plegers Deutekom en Hölsel en twee Fransche dokters. Alle drie werden schul dig bevonden. Jauch en Frahm werden ter dood veroordeeld, terwijl Brake 5 jaar tuchthuisstraf kreeg. Gunstig weer verwacht Verwachting geldig lot Zondagavond: Ge deeltelijk bewolkt en overwegend droog weer. Zwakke tot 'matige wind tusschen Zuid-West en Zuid. Warmer. Duitsche export naar Amerika Als betaling voor ingevoerde levensbehoeften Majoor-generaal W. H. Draper, de lei der van de economische afdeeling van het Amerikaansche bestuur te Berlijn, heeft bij de opening van een tentoonstel ling te Wuertemburg van goederen, die bestemd zijn voor den export, gepleit voor een export op groote schaal van Duitsche eindfabrikaten als betaling voor geïm porteerde levensmiddelen, ruwe materia len, olie en andere goederen. Hij verklaar de, dat de Vereenigde Staten voor totaal 200 millioen dollar naar de Amerikaan sche bezettingszone van Duitschland had den geëxporteerd, terwijl daartegenover een Duitsche uitvoer van ruw materiaal van slechts 5 millioen dollar staat. Er zijn reeds contracten gesloten voor den export van ongeveer 20 millioen dollar 'aan Duitsche eindfabrikaten, waaronder een groot aantal fototoestellen, BINNENLAND Een lederhandelaar Uit Zutphen kreeg 's avonds laat bij Roo sendaal een defect aan 2ijn auto. Hij sloot den wagen af en zocht er gens onderdak. Der. vol genden morgen bleek, dat een der autodeuren was geforceerd. nen partij lederwaren, ier waarde van f 8000 was uit den wagen ver dwenen. Vyf jongemannen uit Stavenisse, die had den deelgenomen aan relletjes tegen den uit interneering terugge keerden ex,.boerenlei der" zijn door den po litierechter tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan drie maanden voorwaar delijk. Naar Ned. Indië kunnen per zeepost weer poststukken als brieven, briefkaarten e. d. ai of niet aangeleekend wor den verzonden. Op de adreszijde moet de aan wijzing „zeepost" wor den geplaatst. De ver zending geschiedt ge heel op risico van den afzender. Met vertra ging moet worden reke ning gehouden. De heer Ricardo Santander hoofdinge nieur-directeur van de afdeeling havenwerken van het ministerie van openbare werken, van Chili, brengt een bezoek aan Amsterdam. Haarlem en Omgeving De wethouder van Sociale Zaken der ge meente Haarlem, mr. S. C. van den Wall zal niet op 7 Augustus, maar op Dinsdag 6 Augustus om 11 uur spreekuur hou den. Voor de hoofdakte volledig examen slaagde te Haarlem mej. A, M, Wuisman te Haarlem. Voor gedeelte A mej. W. A. Schreyers te Haarlem en voor gedeel te B mej. A. G. Hijlke- ma te Hillegom. Voor handenarbeid slaagden te Haarlem de heeren J. H. Triebeis en L. N. Weber uit Zand- voort. Ds. J. v. Wijngaar den te Bennebroek staat oo een drietal voor Geref. predikant te Grootegast. Mej, S. Traarbach te Santpoort is geslaagd voor het examen han delswetenschappen M. O., acte A. Ter bevordering van den handel met Zuid- Amerika is te Amster dam opgericht de Neder landsche Maatschappij voor Zuid-Amerika. Ter gelegenheid van het groot nationaal mu ziekconcours te Spaam- darn geeft de Prins Bernhardkapel onder leiding van adjudant De Graaff uit Bloemendaal Maandag van 8 tot 10 uur een concert op het concoursterrein te Spaarndam. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft een -feestdag geor ganiseerd voor de kin deren van leden. Met 15 autobussen werd de reis naar Amsterdam ge maakt waar Artis be zocht werd. Daarop werd een rondvaart, door de grachten gemaakt. Het was een heerlijke dag. Onze oud-stadgenoot ds. A. Tro-uiw, voorgan ger van de Vrijz. Her vormden te Den Haag, hoopt Zondag 4 Augus tus zijn zilveren ambts jubileum te herdenken in dienst van de Vrijz. Herv. zaak. Mej. J. Veen te Haarlem is geslaagd voor het eindexamen van de tuinbouwschool Huis te Lande te Rijs wijk. Voor de hoofdakte gedeelte A slaagde te Haarlem de heer -A. G. v. d. Berg te Hillegom, voor gedeelte B mej. M. C. a. Heesterbeek te Haarlem. De N.V. Xoord-Hol- landsche Exploitatie Maatschappij te Heem stede boekte over 1945 een verlies van f2.356,99, welk bedrag aan het saldo-verlies van vorige jaren is toegevoegd. Daardoor wordt het to taal f 333.329,71. De on roerende goederen staan te boek voor f 1.268.741,57. De heer W. Baas te Haarlem is geslaagd voor het examen han delswetenschappen M. O., acte A. Mej. H. Duis ters te Haarlem slaag de voor het examen Engelsch L, O.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2