Interpellatie-Joekes liep met een sisser af Flinke straf Visscherij-Snufjes Hoe moet een Vischetalage eruitzien? Zaterdag It Augustus 1946 Geen massaal ontslag van Ambtenaren bij Onderwijs (Van onzen parlementairen redacteur.) het er op neer, dat er een doeltreffende splitsing van dezen diensttak zal komen. Indien de overvolle tribunes bezet waren door menschen, welke blaakten van be langstelling en bezieling voor het cultu- reele, dat volgens hen, die naar aanleiding van de door minister Gielen gekoesterde voornemens met betrekking tot reorgani satie van zijn Departement verontrust ren, bedreigd scheen, dan moet hun de Vrijdagmiddag voldoening hebben geschon ken. Maar had sensatielust hen een bezoek aan 's lands vergaderzaal doen brengen, dan zijn ze van een' koude kermis tihuis gekomen. Heel het interpellatie-geval liep tenslotte n.l. met een sisser af. Dit mede, doordat de bewindsman er in was geslaagd imet klemmende argumenten duidelijk te tmaken, dat hij, heusch niet in mindere mate dan het geval was bij den interpel- Sant, overtuigd is van de wenschelijkheid om ook van staatswege het no.odige te doen ten einde in het leven van geheel ons volle meer klank, lrieur en lijn te brengen. Mr. Joekes had in de door hem toege lichte vragen uiting gegeven aan de onge rustheid, die er verwekt was na het be kend worden van 's ministers plannen tot opheffing der drie directoraten-generaal van den Rijksdienst voor Lichamelijke Op voeding en Sport, van de posities van ad viseurs voor Iettei-kunde, tooneel en mu ziek en van de samenvoeging van verschil lende afdeelingen. Voorts wilde de inter- pellant weten, of het tot ontslagen van de betreffende functionarissen en verder tot massa-ontslagen van ambtenaren zou ko men en of de minister dit allemaal maar op zijn eigen houtje deed, terwijl uit de vragen tevens sprak de vrees, dat de rechtspositie der ambtenaren in het ge drang zou komen. Hierover en ook op de vraag, of zijn ambtgenooten gekend waren in een en ander kon minister Gielen een geruststellende verklaring afleggen. Hij verzekerde, dat er van een massaal amb- tenarenontslag geen sprake zou zijn. In- tusschen gaf hij onomwonden te verstaan dat de voorgenomen reorganisaties nu ook moesten doorgaan; er mee wachten tot het komende begrootingsdebat wilde hij per sé niet. Wat de Rijksdienst voor Lichame lijke Opvoeding en Sport aangaat, formeel wordt die opgeheven, maar praktisch komt Oorlogsgedupeerdeu protesteeren De nog jonge afdeeling VeLsen van de Federatie van Stichtingen voor oorlogs getroffenen hield Vrijdagavond in gebouw „Concordia" een vrij druk bezochte ver gadering. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer L. Harsveld behan delde het hoofdbestuurslid uit Nijmegen, de heer J. Merx in een korte maar krach tige toespraak verschillende punten, die voor de oorlogsgedupeerden thans van be lang zijn. Hij was het niet eens met den huidigen gang van zaken ten aanzien van de oorlogsschaderegeling voor particulie ren en wees op het recht van eiken gedu peerde op een vergoeding, in overeen stemming met de vervangingswaarde. Het besluit ..materieele oorlogsschade 1945" noemde spr. hoogst onbillijk en het argu ment door de overheid gebruikt, als zou de heerschende armoede geen totale ver goeding gedoogen. niet ter zake doende. ..Kan het geheele Nederlanasche volk niet dragen wat 10 pet. moest offeren?" zoo vroeg de heer Merx zich af, voort bouwende op de stelling, dat de oorlogs schade ongewild kwam. Liefdadigheid, hoe juist ook bedoeld en uitgevoerd, noemde spr. in dit kader misplaatst, en zelfs de Nota op het regeeringsbeleid heeft dit erkend in haar constateering van collectieve verantwoordelijkheid. Toch blijft de bestaande schaderegeling een vaag gebaar. Sprekende over de or ganisatie van de federatie noemde de heer Merx het een eersten eisch, dat niet de departementale ambtenaren beslissen over een plaatselijke schadevergoeding, maar de afdeeling, Anderzijds geschiedt het actie voeren bij de regeering centraal, zoodat er in de toekomst gerekend moet worden met een „leger" van 200,000 gedu peerden in dienst van het groote doel; een billijke uitkeering. Tenslotte wees spr. nog op de noodzake lijkheid van een staatscommissie, in wier handen de onderhavige vraagstukken ge geven moeten worden. Het „over ons, zonder ons" mag hier zeker niet doorgevoerd worden, de ge troffenen zijn gaarne bereid hun mede werking te verleenen bij het bestudeeren van de problemen en het zoeken naar een bevredigende oplossing. Met een opwek king. lid van een plaatselijke afdeeling te worden, besloot de heer Merx zijn uiteen zetting. De vele vragen die op deze inleiding volgden, werden door den inleider beant woord. waarna de voorzitter de vergade ring sloot. Tenslotte zij nog vermeld, dat binnenkort een algemeer.e ledenvergade ring zal worden uitgeschreven, die als be langrijkste agendapunt de verkiezing van een definitief bestuur vermeldt. Ten aanzien van de vorming buiten schoolverband vernam men dat er aan vankelijk een niet te verantwoorden be drag voor was uitgetrokken; derhalve wilde de minister dat niet zoo laten blij ven. De bewindsman erkende, aanvankelijk op minder tactische wijze mededeelingen over de reorganisatie gedaan te hebben en deze schulderkenning maakte een goe den indruk door de oprechtheid, welke er uit sprak. Hoofdzaak was de verklaring, dat de reorganisatie slechts gericht is op een beter geschikt maken van het appa raat. Ook voor den minister blijft het doel: het voeren van een actief cultureele poli tiek. Welaan, zoo gaf prof. Romme (K.V.P.) te kennen, die den bewindsman welkomen steun verleende (op hun wijze deden dit ook mevr. FortanierDe Wit (P. v. d. V.) en de heer-en Tilanus (C.-H.) en Terpstra (A.-R.) dat is de hoofdzaak en de kwestie van de organisatie is tenslotte iets bijkomstigs. Mr. Joekes was bepaald minder welwillend gestemd en had ken baar gemaakt, dat het vertrouwen van hem en zijn politieke vrienden toch niet heele- maal onaangetast was gebleven en dat men elkaar nader bij de begrooting zou spreken. Doch hierbij bleef het en de po ging van den communistischen afgevaar digde Schoonenberg om tussc'nen de Partij van den Arbeid en haar bondgenooten van de K.V.P. te stoken, had geen succes, want tenslotte deed mr. v. d. Goes v. Naters (P. v. d. A.) nog wat olie op de door zijn partijgenoot mr. Joekes veroorzaakte in terpellatie-golfjes. Toen wij de Kamer konden verlaten, was het weer een spie gelgladde zee geworden en minister-pre sident Beel keek bepaald voldaan. Jeeps voor Nederland Er zijn 4200 voor Zandvoortsche Manufacturenhandelaars ingekocht. o ngekon het; eerste deel" van 4200 jeeps, die door ministerie van Overzeesche gebiedsdeelen en een firma In Amsterdam zijn aangekocht uit de dump bij Reims. Van deze 4200 zijn er 2400 bestemd voor Nederlandsch-Indïë die in Frankrijk gereviseerd zullen wor den. De overige 1800 zijn bestemd voor ver deeling in Nederland en worden hier te lande gereviseerd. Van dit aantal komen 455 jeeps ter beschikking van overheids bedrijven. rijkspolitie, brandweer en Roode Kruis. 200 van landbouwers om dienst te doen als lichte tractoren. 300 van het mi nisterie van marine. Het restant is toe gewezen aan particuliere bedrijven. In de dump te Reims zijn de jeeps deeld in drie klassen: goed. redelijk en slecht. Uit alle drie klassen zijn aankoopen gedaan, uit de laatste o.a. om redenen van deviezenschaarschte. De jeeps, bestemd voor de rijkspolitie behooren tot de goede klasse. Zij worden blauw geschilderd en waarschijnlijk van radio voorzien. Raadsleden gaan heen als burgemeester terugkomt In de Friesche gemeente Opsterland is eenige onrust ontstaan, toen. bekend werd dat de burgemeeseter de heer P. weer in functie zou treden, hetgeen men echter niet wenschte. De drie wethouders hebben deze aangelegenheid met den Commissaris der Koningin besproken en ook is er een delegatie naar Deh Haag gegaan, om den minister van Bthnenlandsche Zaken te verzoeken, de benoeming ln te trekken. Nadat de raad onder leiding van den loco-burgemeester, die lid is van de C. P. N.. reeds tweemaal in een besloten zitting over deze kwestie had beraadslaagd, heb ben de raadsleden in een openbare verga dering bésloten, hun mandaat ter beschik king te stellen, als de burgemeester te rugkeert. Op de tot de laatste plaats be zette publieke tribune werd dit besluit met applaus begroet. De zaak tegen de Zandvoortsche manu- facturenhandelaarster, mevr. K. de G. en den eveneens als ondernemer in haar zaak beschouwden G. G. G., waarvan wij eeni- gen tijd geleden in ons blad melding ge maakt hebben, werd Vrijdagochtend door den Haarlemschen .politierechter, belast met economische zaken, behandeld. Beide verdachten zouden reeds sinds het begin van den oorlog een voorraad gevormd hebben van voor den oorlog of in het berin ervan vervaardigde textiel- goederen, zoodat met de bevrijding nog een zeer groote hoeveelheid aanwezi. was. Deze is echter niet meteen bij de autoriteiten aangegeven, zooais het had moeten gebeuren, of anders tegen gewone prijzen in den omloop gebracht G. kon voor den rechter geen bevred gende verklaring voor deze handelwijze geven en evenmin voor de te hooge prij zen, die hij voor sommige goederen vroeg. De politierechter zei, te vermoeden, dat G. het er steeds op aangelegd heeft, de geldzuiveringsmaatregelen te ontduiken. Bij de huiszoeking waren n.l. ook f 11.000 aan nieuwe bankbiljetten, 2 kistjes pas munt en 11 gouden tientjes gevonden. Mevr. De G. verklaarde pertinent, nog nooit te duur verkocht te hebben, hoe wel in het proces-verbaal verscheidene verklaringen opgenomen waren van per sonen, die van haar goederen aangeboden gekregen hebben tegen prijzen, welke enkele malen zoo hoog lagen als voor den oorlog. Ook zou zij nooit een invul- formulier van de Distex, het centrale tex tieldistributie-orgaan ontvangen hebben. Een opsporingsambtenaar van de prijs- beheersching gaf hel: relaas van hoe hij in deze zaak een aantal prijsovertredingen geconstateerd had en ook van anderen verklaringen had gekregen, dat de ver dachten textielgoederen te duur hadden aangeboden. Hoewel de verdachten na het'ontdekken van eenige gehamsterde goederen uit eigen beweging nog andere voorraden aanwezen, kwamen later uit vele hoeken en gaten nog hoeveelheden textiel te voorschijn. Volgens een hulpagent van politie, die als getuige optrad, waren juist deze laatste het best verstopt. Voordat de Officier zijn requisitoir be gon, zwoer mevr. De G. nog een duren eed. dat zij onschuldig was. „Slachtoffers V3n hun hebzucht." Mr. v. d. VaLk Bouman, de subst.-off. van Justitie, noemde beide verdachten^ het slachtoffer van h den zij de voorraden niet tegen zulke over dreven prijzen verkocht, dan zou de zaak r.ooit aan het rollen gebracht zijn. Hij achtte de vrouw de hoofdoorzaak van deze misstappen. Zoowel de man als de vrouw werden door hem schrapers genoemd. Tegen ieder der verdachten werd ten slotte een jaar gevangenisstraf geëischt, met aftrek van voorarrest, voorts ver beurdverklaring van de in beslag genomen goederen en openbaarmaking van het von nis. De verdediger, mr. S, C. v. d. Wall, be gon de rechtsgeldigheid van de in den oorlog uitgevaardigde textielverordening aan te vallen, op grond waarvan mevr. Be G. heden terecht stonden. Bo vendien. zei hij, het zeer mogelijk te ach ten. dat de invulformulieren van de Distex zijn cliënten wegens hun tijdelijke evacua tie uit Zar.dvoort nooit bereikt hebben. Hij vroeg of het redelijk was, dat deze menschen „bij het leven af werden gevild". Er ligt een zekerheidstelling voor de be lasting te wachten van 85.000; hun be zittingen zouden zij verbeuren, enz. Mr. v. ti. Wall merkte ten slotte nog op. dat de heer G. niet als ondernemer aangemerkt kan worden, omdat hij niet als zoodanig ingeschreven staat. T.-Tr Bijleveld, de politierechter, toonde zich niet ontvankelijk voor de door den verdediger naar voren gebrachte punten en veroordeelde beide verdachten conform den eisch. XDV. De kogel, die al in de kerk zat, is er door; men heeft het gisteren in de IJmuider-Courant kunnen lezen: met ingang van 14 Augustus zal het ver boden zijn, zeevisch aan te voeren, welke een bepaalde maat niet bereikt heeft. Voor schol is deze maat gesteld op 21 c.m., voor alle andere soorten zeevisch op 15 c.m.- Verdere op de dit voorjaar in Londen gehouden interna tionale visscherij conferentie genomen besluiten zullen van kracht worden, zocdra de betrokken landen de over eenkomst hebben geratificeerd. Deze verdere besluiten betreffen natuurlijk voorschriften inzake de maaswijdte van' de netten. Eigenlijk zijn we in ons land met deze pufgeschiedenis als het hinkende paard achteraan gekomen, maar nu is het dan eindelijk zoover, dat de eerste schrede op het pad van de bestrijding der puf- visscherij is gedaan. Er zijn in den lande, toen jaren geleden de ratificatie van een eveneens Londensch besluit in de Tweede Kamer behahdeld werd, stormen opgegaan tegen de anti-puf- maatregelen en wanneer het er nu ein delijk eens van komt, kan ook van deze aangelegenheid gezegd worden dat we niet over één nacht ijs zijn gegaan. Tjonge, dat heeft heel wat voeten in de aarde gehad. En nu staan we weer voor een ratificatie, maar nu staat de zaak psychologisch zoo. dat er geen ontko men aan is. Met het aanvoerverbod van puf zijn we al een heel eind op streek, want dit beteekent het einde van de op zettelijke pufvisscherij. Het wordt nu wel ernst met de in ternationale reglementeering van de Noordzeevisscherij en dat is zeer ver heugend, want we moeten niet weer in de fouten van het verleden vervallen. De haring stroomt het land binnen en daarmee stort zich een gouden regen uit over onze haringhavens Scheve- ningen, Vlaardingen en Katwijk. Na korte reizen komen de loggers met 500 a 600 kantjes binnen en dat beteekent bij den huidigen prijs besommingen van rond ƒ20.000. En toen de regee ring den prijs vaststelde op 35 a 37.50 per kantje in een tijd dat er nog 100 a f 200 betaald werd, schreeuwden de reeders moord en brand. Bij deze verlaagde prijzen worden door de groote vangsten enorme winsten ge maakt. In de week van 22 tot en met 27 Juli bedroeg de aanvoer 11117 kantjes en tot heden heeft de teelt 1946 4fA millioen k». opgeleverd, waaronder ruim 1.7 millioen kg. versche haring. En nu hebben we nog 4 a 5 maanden voor den boeg, dus dat kan heel wat worden van. 't jaar. De kleinhandel ïs niet zoo erg tevre den over den gang van zaken, omdat wanneer de haring wat groot uitvalt er haast geen winst op zit. Een ton haring komt franco thuis op ongeveer ƒ45 en wanneer er dan nauwelijks 700 haringen uit komen, blijft er bij een prijs van 8 cent per stuk inderdaad wei nig winst over. Dit is de schaduwzijde van de vaste prijzen. Deze week is in Heemstede op 72- jarigen leeftijd overleden de heer R. de Boer en mét hem is een pionier der trawlervisscherij heengegaan. De heer De Boer was gedurende vele jai-en directeur van de Mij. IJsland, die vier booten in de vaart had, n.l. de Freija, Balder, Thor en Odin. Deze schepen waren speciaal IJslandvisschers. Maar niet alleen als directeur van zijn ree- derij was de overledene een figuur van beteekenis; ook voor het visscherij- bedrijf in het algemeen heeft hij veel gedaan, terwijl ook de belangen der ge meente zijn volle aandacht hadden. Tot 1917 was de heer de Boer gedurende vele jaren wethouder. PIETERMAN Radio geeft Volgens den Britschen Nieuwsdienst ln Duitschlar.d is Willi Jesse, de secretaris voor Meeklenburg-Pommeren van de socialisti sche eenheidspartij in de Russische zone van Duitschiand, gearresteerd tijdens een bezoek aan Rostock (aan de Oostzee) in de Russi sche zone. Voorlichtingsbureau geeft gratis advies Donderdag had onder groote belang stelling uit vakkringen in den Haag de' openstelling plaats van een model- vïschwinkeletalage. De etalage is dooi de afdeeling visch van het Voorlich tingsbureau van den Voedingsraad in gericht in den voorlichtingswinkel Groenmarkt 24. Met deze etalage streeft men een tweeledig doel na: in de eerste plaats de aandacht van het publiek te vestigen op het kostelijke volksvoedsel visch en zijn bereidingsmogelijkheden, aan den anderen kant wil de etalage een voor beeld zijn voor de vischwinkeliers hoe zij op attractieve wijze de aandacht van het publiek kunnen trekken. De etalage blijft tot 15 Augustus in den voorlichtingswinkel aan de Groen-; markt te bezichtigen, daarna wordt zij in verschillende plaatsen van ons land tentoongesteld. demonstralie in het fileeren van visch gegeven, die door vele vakmenschen en leidende functionarissen uit de.visch- scherijorganisaties werd bijgewoond. Hierbij voerde de heer H. J. J. Leth, voorzitter van de adviescommissie „Voorlichting Visscherijproducten" het woord en wees op het groote nut van goede voorlichting op vischgebied. Ver volgens snraken nog de heer J. G. Kolk man hoofd van de afdeeling Visch, van het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad en de secretaris van de A.V. G., die zijn betoog in dezen slagzin samenvatte: „Breng de vischt tol ons volk en ons volk tot de visch'*, en de heer Th. van Ellinkhuizen, voorzitter van de Vakgroep Detailhandel visch, die evenals verschillende zijner opvol gers zijn waardeering uitte voor het werk van genoemde afdeeling. De heer C. Koster, voorzitter van Vakgroep Groothandel in Visch te Op den openingsmiddag werd een IJmuiden sprak het slotwoord. )0. 8.00. 13.00. 19.00 20.00. 52.00 Nieuws. 16.30 De schoonheid van on; Cregorla'ansch. 1?.:5 1 Jonge kunstenaars. 19.20 Klaas van Beeck. 20.03 Henrl de Greeve. 21.30 Jubilate Deo. 23.00 Ensemble Ormenda. 23.30 Atner. plaatjes. HILVERSUM H, 413.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 13.00. 20.00. 23.00 Nieuws. 15.50 Vacantie- en wandeliiedjes. IG-30 Men vraagt, wij draaien. 17.00 Om en nabij de 2». 17.30 Filmland. 19 00 Trio, op. 18 in F gr. t. Saint- Saëns. 19-30 Ds. B. J. Aris. 20.05 En nu, Oké- 21.45 Ramblers. ZONDAG 8.00, 9 30, 13.00, 19,30. 22.00 Nieuws. NCRV 3.15 Van man tot man. 8.30 Sludiodienst. KRO 915 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.30 Trio. 12.00 Angelus 12.03 Concerto grosso van Hitndel. 12.15 „r«i 't boeckhuys". 12.30 Lunchconcert (vibrafoon sextet). 13.20 idem. 13.40 Apologie. 14.00 Mozartprogr. 15.35 Finland 15.50 Gram.Dl. 1800 „Alle Jan van. Neerlnnds stam" lfi 20 Brelonsche chansons. 16 30 Ziekenlof. 17.00 Kerkdienst. 18.20 Strijd- krachtenpr. 19.00 Gewijde muziek. 19.45 KRO- aetualiteiten. 20.00 Sport. 20.15 Kurhaus. 21 15 Fragmenten, uit Sophokles' „Electra". 21.45 Gramof, platen. 2.15 Katholiek nieuws. 22.20 Avondgebed. 22.35 Pater van Gestel. 22,50 Ensemble „Crmenda". 23.15 Zondag- avondconcert. HILVERSUM II, 415 M. 8.00. 13.00. 18.00, 20.00 23,00 Nieuws. VARA 8.15 Ontspanning ten. plattclande. 8.30 Gr.p!. 8 55 Postduivenbericftten. 9.00 „Groningen" (üoëzie) 9.15 orgelspel. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 VPRO Religieuze poëzie (Breero. Re- vius en Camphuysen) 10 30 Kerkdienst. AVRO 12-00 Tipica-orkest. 12.30 „Hoort zegt net voort". 12.40 Koor. 13.15 The Romancers._I3.oO De spoorwegen spreken. 14.00 Gr.p,. 14.05 Dr^ P. H Ritter 14.30 Kurhaus. 18.1a Sport. -'-00 Hugo" de Groot. 17.30 Mannenkoor. 13.1a Miner Sextet 19.00 Potpourri van radiosuccessen. 20 05 Metropole orkest. 20.40 idem. 21.00 In; soecteur Vlijmscherp. 21.15 „Weet je nog wel oudje". 21.45 Oplossing inspecteur Vlijm scherp. 21.50 Viool en piano. 22A= Gr.pl o- aciualiteiten. 22.30 Alexandra Choir. Rjjstige platen. 22.30 „The Skymasters

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3